تکثیر و تولید مثل لوچ های کولی (لوچ نواری)

لوچ های کولی که بیشتر در ایران به لوچ نواری یا نیم نوار یا اسامی مشابه معروفند از گونه های صلح طلب و ارام اب شیرین محسوب میشوند. اکثر اکواریوم دارهایی که از گونه های کوچک و صلح جو نگهداری میکنند یک گروه از این لوچ ها را نیز در ترکیب خود قرار میدهند. پیشتر در مورد این گونه از لوچ ها و شناخت و نگهداری از انواع لوچ ها در مطالب اصلی سایت و تالار گفتگو بحث شده بود و هم اکنون نیز میتوانید روش تولید مثل و تکثیر این گونه از لوچ ها(لوچ کولی) را در ادامه مطالعه نمایید.

kuhli-loach-onlypet-ir

تولید مثل لوچ های کولی (پانگوی یا پانجیو)

آنچه شما نیاز دارید:

 • تانکر (اکواریوم)
 • ۲ فیلتر اسفنجی و پمپ هوا
 • بخاری
 • ماسه آکواریومی
 • گیاهان شناور دارای ریشه_مانند لوتوس های آبی
 • چند تکه خزه ی جاوا
 • ۸ لوچ کولی بالغ
 • آبی که اندکی اسیدی یا خنثی و سبک باشد
 • سنگ
 • لوله پلاستیکی

مراقبت های کلی

یک سطح کفی شنی نرم برای این آبزیان یک اولویت می باشد. آنها را در گروه های ۶ تایی یا بیشتر نگه دارید. مکان های اختفای زیادی برای آنها ایجاد نمایید. این امر باعث می شود آنها کمتر خجالتی شوند. آنها آبهای سبک و اندکی اسیدی را ترجیح می دهند. اما این امر در صورتی که شرایط آب کاملا تمیز باشد، اجباری نیست. آنها شریط بدون نیتریت، آمونیاک و نیترات کم آب را ترجیح می دهند. لوچ های کولی بسیار اجتماعی هستند و خوی تهاجمی ندارند.

آمادگی جهت تکثیر و تولید مثل

تشخیص جنسیت: نر ها دارای کمر ماهیچه ای تری بوده و جلوی سینه ی آنها اندکی بزرگتر و مانند پدال می باشد. ماده ها اندکی بزرگتر و عمودی تر می باشند.

تانک تولید مثل شما باید با شن های کفی نرم و گیاهان شناور با ریشه های بزرگ، چندین تکه خزه ی جاوا در دور تانک، و سیستم فیلتر اسفنجی تهیه شده باشد. همچنین مخفیگاه های متعدد را برای لوچ ها در نظر گرفته باشید. لوله های پلاستیکی(پی وی سی) که به صورت قطعات ۶ اینچی بریده شده باشند نیز بدین منظور می توانند به کار گرفته شوند. همچنین از سنگ های کوچک و سنگریزه های تیره در اطراف ماسه ها استفاده نمایید این امر باعث ایجاد مخفیگاه های بیشتر و همچنین ایجاد پناهگاه برای تمامی تخم ها می شود.

۸ لوچ کولی خود را در تانک های تکثیر قرار دهید. دما را تا ۸۲ درجه فانهایت(۲۸ درجه سانتیگراد) یا حتی بالاتر ببرید. آنها را تماما با کرم خونی، توبیفکس، کرم سفید و کرم گریندال تغذیه نمایید. سعی کنید آنها را چندین بار در روز تغذیه نمایید.

روزانه ۵% از آب را تعویض کنید. فیلتر های اسفنجی را تحت جریان نگه دارید(به طور مدام روشن نگه دارید). اگر اسفنج ها کثیف شدند، لجن و کثافات اضافه را در یک سطل با آب آکواریومی تمیز کنید تا اندکی خالی شود. همه چیز را از اسفنج تخلیه نکنید و آن را با اب لوله کشی شستشو ندهید. دقت کنید سطح آب باید حدود ۷۵% از ارتفاع مخزن را پر نماید. همچنین گزارش شده اضافه کردن برگ بادام هندی به علت اسید اندکی که برگ آزاد می نماید باعث بهتر شدت شرایط تخم ریزی می شود.

کم کم ماده های دارای تخم خود را نشان می دهند. هنگامی که تقریبا شکم پر به نظر می آیند، مقداری آب خنک و سبک (مانند آب RO یا آب باران) را در یک بعد از ظهر به تانک اضافه نمایید. این امر ممکن است باعث شروع تختم ریزی آنها شود.

تکثیر و تولید مثل

اگر اقدامات آغازکننده ی شما موفقیت آمیز باشد، صبح روز بعد ماهیان به صورت هیجان زده در تمامی طول آکواریم به شنا می پردازند. نر ها و ماده ها جفت شده و در کنار هم و در تمامی سطح اب شنا میکنند. در این هنگام نر ها و ماده ها جفت گیری کرده و در حالی که از سطح اب به پایین حرکت می نمایند به هم می چسبند. هنگامی که به هم می چسبند زمانی است که ماده تخم ها را می گذارد و نر آنها را بارور می نماید.

loaewe_onlypet-ir

برای بزرگنمایی تصویر کلیک کنید

تخم ها به رنگ سبز روش می باشند و به آرامی غرق شده و خود را به ریشه های شناور گیاهان چسبانده یا روی خزه های جاوه می افتند.

هنگامی که تخم ریزی به پایان رسید، گیاهان شناور و سنگ های جاوا ای را که بر روی آنها تخم ها چسبیده اند را به آکواریم دیگری منتقل کرده و جهت تامین آب آن، از آب تانک جفت گیری استفاده نمایید. فیلتر های اسفنجی را از آکواریم های اصلی به آکواریم جدید انتقال دهید.(روش بهتر این است که برعکس عمل کنید و به جای خروج گیاهان و فیلترها، لوچ های کولی را به اکواریوم دیگری منتقل کنید و تخم ها در اکواریوم اصلی برای باز شدن باقی بمانند)

اولین کشت دهی انفوزوئری را آغاز نمایید. هر روز یک کشت دهی جدید را شروع نمایید. همیشه آنها را با انفوزوئرهایی که ۵ روز از زمان کشتشان گذشته است تغذیه نمایید.

بزرگ کردن نوزادان

تخم ها پس از ۲ روز هچ شده و پس از سه روز دیگر لاروها به آزادی شنا می نمایند. ممکن است تا ۴۰۰ نوزاد وجود داشته باشد. در هفته ی اول آنها را با انفوزوئرها تغذیه نمایید. پس از هفته ی دوم آنها را با میگوی آب شور و میکرو کرم تغذیه کنید. پس از ۶ هفته میتوانید از غذای خشک ماهی استفاده نمایید اما مراقب باشید که هر غذایی که نوزادان پس زده اند و در تانک ته نشین شده است را از تانک خارج کنید

تانک را با انجام ۵% تعویض آب با آب مانده و دیکلره تمیز نگه دارید. پس از دو ماه نوزادان باید به بلندی ۱.۲۵ اینچ رسیده باشند. پس از ۵ ماه آنها به سایز قابل فروش می رسند.

لوچ های کولی همواره متقاضییان بالایی دارند، تکثیر آنها مشکل است، اما اگر توانستید فرمولی بیابید که آنها را به صورت دوره ای تکثیر نمایید می توانید به سود دهی بالایی برسید. جالب است بدانید تکثیر خانگی مداوم باعث افزایش نسل آنها شده و تکثیر آنها را آسان می نماید.

ترجمه مقاله: http://thefishdoctor.co.uk/breeding-kuhli-loaches/

کپی برداری با ذکر نام و دادن لینک به منبع(onlypet.ir) مجاز می باشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

33 دیدگاه در “تکثیر و تولید مثل لوچ های کولی (لوچ نواری)

 1. AMIR ALI

  سلام این لوچام خیلی از بخاریو فیلتر اویزون میشن ضرری واسشون نداره؟ ممنون

  پاسخ
 2. Hamid Foroughi

  خیلی خیلی ممنون که به درخواست بنده ترجمه ی این متن سنگین رو گذاشتید
  ایشالا بتونم تکثیرشون کنم
  این پروژه رو یک ماه دیگه کلید میزنم
  امکان داره این کار رو تو تانکی که ماهی دیگه هم هست انجام داد ؛ مثه گوپی، پوزه خرگوشی، کوریدوراس و لجن خوار؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بعید میدونم بتونید در تانک جمعی تکثیر کنید. چون احتمالا اگه تخم بریزن در یک چشم به هم زدن تخم ها خورده میشه. خود لوچ ها رو هم باید در سریعترین زمان ممکن از تانک خارج کنید. کلا تکثیر لوچ ها سخته و کار ساده ای نیست. ایشالا بتونید تکثیر کنید و از تجربیاتتون در این زمینه استفاده کنیم
   موفق باشید

   پاسخ
   1. Hamid Foroughi

    ممنون از لطفتون
    میدونستم تو تانک دسته جمعی نمیشه ولی گفتم شاید بچه گوپی و پوزه خرگوشی و لجن خوار بی آزار باشن. خیلی ممنونم. جدا کردن خودشون بعد تخم ریزی داستانیه فکر کنم چون خیلی سخت میشه گرفتشون. اینا تو گله تکثیر میشن یا بعد از اینکه جفت خوردند یه جفت رو جدا کنم؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اینها در گله جفت میخورن و همینطوری گله ای هم تکثیر میشن.

     پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   همانطور که آقا شهریار فرمودن تکثیر اونها در تانک عمومی سخته و اگر هم تولید مثل کنن بچه ها و تخم ها خورده خواهند شد .
   یکی از دوستان که در کار تکثیر لوچ دلقک و کماندو بود از بستر ماسه ای نرم استفاده میکرد و در تانک اختصاصی تکثیر میکرد البته کنده و مخفیگاه و دکور زیاد باید داشته باشید و بستر نرم و یک گله لوچ و یکی دو سال هم باید صبر کنید تا ماهی ها بالغ بشن و تولید مثل کنن همینطوری نیست که فکر کنید همون ماه اول تکثیر میکنید.
   اما یک مرتبه که تولید مثل کنن سری های بعدی سریعتر و راحت تر تخم ریزی میکنن.

   پاسخ
   1. Hamid Foroughi

    یک ساله ازش دارم?۱۰تا بودند شدند ۹تا
    یکیشون ساده بود که همون مرد ?
    انشالله که بشه. چندان بی تجربه هم نیستم اما تکثیر لوچ کار هر کسی نیست. میدونم شانس موفقیتم کمه اما خیلی امیدوارم

    پاسخ
 3. AMIRALI

  سلام بدون اکسیژن در تنگ میشه نگه داشت؟اگر میشه صددرصد مطمئنه؟ممنون از جوابتون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خواهشا سوالتون رو کامل بپرسید و اسم و گونه ماهی رو حداقل نام ببرید. اگه منظور لوچ هست خیر در تنگ و بدون اکسیژن تلف میشن.

   پاسخ
 4. امیر

  سلام این شش تا از این ماهی رو با این ماهی های که نام میبرم میشه تو پنجاه لیتر نگهداری کرد
  دو تا پلاتی
  یه لجن خوار
  دو تا گورامی مرواردیدی
  یه لوچ پروانه ای

  پاسخ
 5. hossein shia

  سلام میشه درباره نگهداری کلی این ماهی بیشتر توضیح بدید ؟ چی میخوره ؟ چه دکوراسیونی میخواد ؟ برای نگهداریش به صورت تک گونه چقدر حجم لازمه ؟ میشه به جای گیاه طبیعی از گیاه مصنوعی استفاده کرد ؟ بنده تو سایتتون مطالبی به صورت مفصل در مورد این لوچ ندیدم اون قسمتی هم که در مورد انواع لوچ توضیح داده بودید باز کامل نبود و نیاز من رو بر طرف نکرد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در بخشی به اسم شناخت و نگهداری لوچ ها در موردشون بحث شده با این حال اینجا هم یه مختصر توضیح میدم که بیشتر مناسب اکواریوم های گیاهی هست. اگه کنده واسش بذارید و مخفی گاه درست بشه حتما دائم اونجا استراحت میکنه و فقط واسه تغذیه میتونید ببینیدش. غذا هم همه چیز خواره و انواع غذاهای حشک رو میتونید بهش بدید و میخوره. الزامی هم در وجود گیاه طبیعی و دکور چوبی نیست. در یه اکواریوم عادی با بستر نرم و یه مخفی گاه که حتی با لوله پی وی سی درست شده باشه به راحتی زندگی میکنه.

   پاسخ
 6. Hosin

  سلام بر همگی
  میشه لوچ نواری.کوریدوراس.زبرا.تترا
  از هر کدوم شش تا تو یه اک ۱۲۰لیتری نگه داری کنم در ضمن من کوزه و مخفیگاه چهار تا دارم ایا الزامی در استفاده از لوله پی وی سی برای مخفی گاه هست یا همون کوزه ها کافیه منظورم اینه مخفیگاه های بیشتر لازمه یا نه
  یه تکه چوب هم دارم
  گیاه مصنوعی اکواریوم حددود شش عدد دارم ولی گیاه طبیعی ندارم چون تجربه در مورد نگهداری گیاه اکواریومی به جز انوبیاس ندارم ایا میشه از انوبیاس استفاده کرد
  ببخشید سرتون رو درد اوردم

  پاسخ
  1. Mehdi.221

   سلام همین هایی رو که گذاشتین کافیه واسه مخفی شدن و اینا ولی آکواریوم رو نمیتونید گیاهی کنید کریدوراس مناسب آکواریوم گیاهی نیست همچنین بعضی بارب ها هم مناسب نیستند

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    اتفاقا کوریدوراس کاملا با گیاه طبیعی سازگاره و یکی از ماهی های پلنت هست.

    پاسخ
 7. Mehdi.221

  ما اینجا قیمت ارائه نمیدیم دوسته عزیز از قوانین گروه هست

  پاسخ
 8. Hosin

  من اون ماهی های که گفتم رو میشه یه بلک گوست بهشون اضافه کنم ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بلک گوست ماهی های کوچک رو میخوره و به باله ماهی های باله بلند از جمله آنجل آسیب میزنه ولیکن نمیدونم ماهی های شما چی هستن. خواهشا هر سوالی رو جای خودش بپرسید اینجا نه بخش بلک گوست هست و نه بخش سازگاری بهتره بخش سازگاری ماهی ها رو از تالار گفتگو مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 9. استایل ****

  ممنونم از مطالب اموزنده شما. کلا غذای مورد علاقه این ماهی چی هست؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   غذاهای زیر ابی حالا هرچی باشه از غذای گوشتی تا غذای گیاهی اما معمولا اسپیرولینا و غذای شرکتی مخصوص لوچ و کف خوارها رو خوب میخورن غذای گوشتی رو هم تنوعی بهشون بدین خوبه.

   پاسخ
  2. amirhadi

   با سلام و عرض ادب
   ضمن تشکر از سایت بسیار جامع و مفیدتون
   احتمال اینکه لوچ نواری ،حلزون ها رو بخوره یا بهشون آسیبی وارده کنه ، وجود داره یا نه ؟
   اگر جوابش بله هست ،لطفا بفرمایید که با همه نوع حلزون مشکل داره یا فقط انواع خاصی از حلزون به چشمش خوشمزه میاد؟

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    احتمالش هست ولی کمه. لوچ دلقک بیشتر به حلزون ها اسیب میزنه با این حال…..
    لوچ ها هر نوع حلزونی رو میتونن از بین ببرن.

    پاسخ
 10. ahmad azizi

  سلام درمورد متیلن بلو چیزی نگفتید باید استفاده بشه یا نه واسه تخم ها؟
  و اینکه چه چیز های دیگه ای هست تا اب رو کمی اسیدی کنه ؟میدونم جایه دیگه درموردش گفتین ولی اگه مختصر بگین ممنون میشم

  پاسخ
 11. ایلیا

  سلام یه لوچ کلی رو با یه فایتر باله بلند با گوپی و زبرا و نئون نگه میدارم تو اکواریوم هم چوب ابنوسی حفره دار با کلی گیاه هست ولی کلا نمیاد لوچه بیرون یعنی من اصلا نمیبینمش این عادیه یا کتک میخوره میره قایم میشه؟

  پاسخ
  1. lAlil

   سلام،اول از همه بهتره تعداد لوچ نواری یا کلی رو زیاد کنی و حداقل پنج تاش کنی چون وقتی تکی باشه استرس زیاد داره و حتی ممکنه تغذیه هم نکنه و ندیدنش عادیه، اگه از سیستم روشنایی استفاده میکنی کافیه خاموشش کنی و اطراف گیاها و چوب ببینیش و اصولا وقتی تاریک باشه آکواریوم، بیرون میاد و تحرک بیشتری داره، ولی توی روشنایی هم کنار گیاها میشه پیداشون کرد، اگه هم از غذای زیر آبی استفاده کنی باز میشه ببینیش، وقتی تکی باشه حتی با تاریکی آکواریوم هم ب سختی میشه پیداش کرد

   پاسخ
 12. ایلیا

  سلام دوباره علی اقا تجربه زیادی داری تو اکواریوم ها منم هی مزاحم میشم حالا یه سوال لوچ کلی چند قیمت هست؟ اینو چون برام اوردن
  اکواریومی محل نداره ازش تو نواب پیدا میشه دیگه؟ بعد لوچ پاکستانی هم میتونم اضافه کنم؟

  پاسخ
  1. lAlil

   سلام، وظیفس اگه باشم مثه بقیه دوستان جواب بدم و
   خودتون هم عضو شین میتونین تجربه هاتونو با بقیه اشتراک بزارین^^
   قیمت نمیشه اینجا بدم و خلاف قوانین سایت هس و بهتره عضو شین و توی لینک زیر بپرسین و جواب میدم و میدن دوستان
   https://www.onlypet.ir/forum/aquarium-forum-thirteen/قیمت-انواع-ماهیان-اکواریومی/page-51/#p107020#spEditFormAnchor
   اره پیدا میشه و ماهی کم یابی نیس،
   لوچ پاکستانی اوایل مشکل ساز نیست ولی وقتی بزرگ میشه به قدری قوی میشه ک کنار اسکار هم میشه نگهش داشت و بهتره اضافه نکنین و توی مواردی گیاهان رو هم توی قسمت ساقه اذیت میکنه ولی ب شدت مفیده توی تمیز کاری
   اما اگه براش مخفی گاه بسازین و غذا دهی رو از ناحیه مخصوص مخفیگاهش ب صورت جدا براش بریزی و برای بقیه ماهی ها از ناحیه دیگه بریزی زیاد مشکل ساز نیست برای این ترکیبتون

   پاسخ
   1. سعید صیامی

    سلام میشه به جای خزه از رشته های کاموا یا انخ ابریشم مصنویی استفاده کرد و چیکار باید کرد تا تخم ها توسط والدین خورده نشوند

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code