کت فیش پورت هول

گونه های بسیار زیادی از گربه ماهیان برای نگهداری در اکواریوم های خانگی عرضه میشوند و برخی از این گونه ها انقدر صلح جو و دوست داشتنی هستند که کمتر اکواریوم داری قادر است از نگهداری انها در تانک جمعی خود چشم پوشی کند.  به طور مثل پیشتر با گونه هایی نظیر کوریدوراس یا گربه ماهی پیکتوس یا انواع کت فیش های مکنده و محبوبیتشان اشنا شدیم حال در این قسمت نیز یکی دیگر از گونه های صلح جو گربه ماهیان را خدمت علاقه مندان معرفی خواهیم کرد که خوشبختانه در بازار اکواریومی داخل نیز دیده شده اند و گونه کمیابی به شمار نمیروند

porthole-2-www.onlypet.ir

نام علمی: Dianema Longibarbis

نام رایج: کت فیش پورت هول

خانواده: گربه ماهیان —> Callichthyidae

زیستگاه: امریکای جنوبی —-> سراسر رودخانه آمازون در پرو و برزیل

خلق و خو: کاملا صلح جو

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۵.۵ الی ۷.۵

سختی: ۳ الی ۱۵ درجه dh

حداکثر سایز: در محیط طبیعی تا ده الی دوازده سانتیمتر رشد میکنند که در اکواریوم به ندرت به این سایز خواهند رسید

شناخت: گربه ماهی پورت هول که نام خود را از خال های ریز و بیشمار روی بدنش به دست اورده است از گونه های صلح جو و متعلق به خانواده Callichthyidae است، دقیقا همان خانواده کوریدوراس ها که مدت ها قبل در موردشان بحث شده است. این گربه ماهی دوست داشتنی بومی امریکای جنوبی و رودخانه امازون در پرو و برزیل است که در مکان های کم عمق با جریان ارام و به دور از کانال اصلی رودخانه زیست میکند. گاها این گربه ماهی با گونه Hoplosternum punctatum در تجارت ماهیان زینتی اکواریومی اشتباه گرفته میشود یا حتی گونه دیگر از این گربه ماهی با نام علمی urostriatum Dianema و نام رایج پورت هول دم پرچمی با خصوصیات مشابه در تجارت اکواریومی عرضه شده است. همه گونه های مشابه زیستگاه و خصوصیات زیستی و نگهداری یکسانی دارند و تنها جزئیات ظاهری میتواند نقطه تمایز این گونه ها با هم باشد.

برای مشاهده تصویر در سایز بزرگتر روی تصویر کلیک کنید یا تصویر را در پنجره جدید مرورگر باز کنید

porthole51

نگهداری: گربه ماهی پورت هول با توجه به صلح جو بودن و جثه کوچکش میتواند یک انتخاب مناسب برای اکواریوم های جمعی صلح جویان باشد. میتوان انها را با گونه های کوچک و متوسط صلح جویان نظیر انجل، برخی شارک ها و بارب ها، رتگین کمان ها و هم خانواده خود یعنی کوریدوراس ها نگهداری کرد. برخی از علاقه مندان به اکواریوم های گیاهی نیز میتوانند از این گربه ماهی دوست داشتنی در اکواریوم گیاهی خود نگهداری کنند. پورت هول مستقیما اسیبی به گیاهان وارد نخواهد کرد اما ممکن است برخی خزه ها و گیاهانی که بر روی سنگ ها و مخصوصا کنده ها قرار گرفته باشند با حرکت پورت هول و جولان بین گیاهان از جای خود خارج شوند و به شکل غیر مستقیم به گیاهان شما اسیب برساند. گربه ماهی پورت هول عاشق کنده های پرپیچ و خم و حفره دار است و اگر روزهای اولیه نگهداری انها در مخزن شما باشد و هنوز به محیط اکواریوم کامل خو نگرفته باشند مدام انها را بین کنده ها خواهید یافت و حتی ممکن است در شکاف های کنده ها یا سنگ ها مخفی شوند. این ماهیان ذاتا خجالتی هستند و همانند اکثر گربه ماهیان شب کار میباشند و توصیه میشود حداقل یک دسته چند تایی(۵ تا ۷ تایی) از انها در کنار هم نگهداری شوند و حتما از کنده های مناسب اکواریوم و مخفی گاه های متعدد نظیر لوله های پکیکا یا غارهای صخره ای در مخزنشان استفاده شود تا احساس امنیت و ارامش بیشتری داشته باشند. استفاده از ماسه های نرم برای کف میتواند یک ایده خوب برای نگهداری از این گربه ماهی یا سایر گربه ماهیان به شمار رود چرا که انها برای یافتن غذا و خوردن ته مانده های غذایی مدام در بین ماسه ها گشت و گذار میزنند. با وجود اینکه این گربه ماهیان به شرایط فیزیکی و شیمیایی اب انچنان حساس نیستند با این حال ترجیح میدهند در اب سبک با پ هاش کمی اسیدی تا خنثی زندگی کنند.

porthole catfish

تغذیه: از نظر تغذیه انها را جزو ماهیان همه چیز خوار دسته بندی میکنند و در اسارت میتوان انها را با انواع غذاهای خشک که ته نشین میشود یا غذاهای تر و تازه مانند کرم خونی و دل گاو رنده شده و حتی با غذاهای زنده نظیر ارتمیا تغذیه کرد. محدودیتی در نوع تغذیه این گونه وجود ندارد و هر نوع غذایی که به عنوان غذای ابزیان شناخته شود را میپذیرند

تشخیص جنسیت: تشخیص جنسیت انها به سختی امکانپذیر است و تفاوت کمی بین ماده ها و نرها وجود دارد با این حال ماده های بالغ از نرهای بالغ بزرگتر و چاقترند 

تولید مثل: اطلاعات کافی و مستند برای تولید مثل این گونه در اکواریوم موجود نمیباشد با این حال در برخی منابع تولید مثل این گونه را همانند کوریدوراس ها دانسته اند و برای ترغیب به تولید مثل از روش تغیر فصل مصنوعی در اکواریوم نام برده اند; به این شکل که ابتدا و به تدریج دمای اب را افزایش میدهند و تواما سطح اب را کاهش و بر سختی اب می افزایند. در مرحله بعد برای مدت یک تا دوهفته از تغذیه ماهی خوداری میکنند تا فصل خشکسالی برای ماهی شبیه سازی شود. سپس با افزودن اب با سختی پایین(ترجیحا اب ro) نسبت به کاهش سختی و افزایش سطح اب اقدام میکنند و ماهیان را با رژیم غذایی زنده تغذیه مینمایند و به نوعی فصل بارندگی را برای ماهی تداعی میکنند چرا که این گونه از ماهیان در فصول بارندگی که غذاهای زنده در دسترس است تولید مثل میکنند.

کپی برداری از این مطلب تنها با درج نام و لینک منبع(OnlyPet.ir) مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

15 دیدگاه در “کت فیش پورت هول

 1. محمد

  سلام یه چند کت فیش رو تازگی خریدم رنگشون سیاهه یکشون بعضی وقت ها رنگش سفید میشه میخواستم دلیلش رو بدونم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کاملا طبیعیه و نشان از سلامت ماهی هست.

   پاسخ
  2. mohamad ehsan

   سلام این کارا تبیعیه درست میشه.

   پاسخ
 2. علی

  سلام من یه تنگ بزرگ دارم یه لجن خوار کوچک داخلش انداختم اما فضولاتش خیلی تنگ رو کثیف میکنه میخواستم اونو با یه لجن خوار دیگه عوض کنم که این مشکل رو نداشته باشه به نظر شما کدومشون رو انتخاب کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اتفاقا این از نشانه های سلامت کت فیش هست البته بنظر میاد تنگ زیاد کثیف بوده یه مدت صبر کنید با تمیز شدن تنگ این مشکل هم کمتر میشه ولی خب باید کت فیش رو تغذیه کنید و برگ کاهو و غذای زیر آبی براش بریزید تا از گرسنگی تلف نشه.

   پاسخ
 3. mahdi138495

  سلام العیلک
  من برای آکواریومم دوتا اسکار می خوام بگیرم. اگه اینارو بگیرم دیگه ظرفیت برای اسکارا پر میشه و فقط این دوتا خوبه. می خواستم بدونم می تونم لجن خوار هم می تونم بیگرم یا نه دیگه همین دوتا کافیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کت پورت هول توسط اسکار خورده و یا کشته میشه و مناسب نگهداری در کنار اسکار نیست.

   پاسخ
 4. mahdi138495

  سلام
  کلا لجن خوار رو میگم. مثلا اسپرت یا معمولی.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب هر سوالی رو در بخش خودش مطرح کنید دوست عزیز.
   کت فیش معمولی و یا کت اسپرت با رعایت سایزبندی با اسکار سازگاری داره.

   پاسخ
 5. 138495mahdi

  شما هنوز جواب منو ندادید!!! من گفتم جا کم نیاد اونوقت شما میگید سازگاره.اینو که همه میدونن!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب بنده بر اساس آخرین سوال شما جواب دادم به هر حال بله میتونید کت فیش اضافه کنید.
   خواهشا سوالتون رو شفاف مطرح کنید در بخش پورت هول سوال کردین بنده ابتدا فکر کردم منظورتون این ماهی هست بعد فرمودین نه کت فیش معمولی و حالا بگذریم شاید اشتباه از بنده بود ؟؟؟!!!

   پاسخ
 6. امیرحسین

  سلام من یه ماهی درام دقیقا رنگ بدنش شبیه به دراگونه
  ولی شاخکای جلوی دهنش مثل این ماهیه
  اکواریومم گیاهیه
  بنظرتون دراگونه یا این؟
  درضمن جثش خیلی کوچیکه به اندازه زبرا دائم بین ابنوس مخفیه

  پاسخ
 7. امیر

  سلام اینا تو ایران هست؟با لجن خوار پاندا سازهگاری داره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله در ایران هست ولیکن کمیابه. با کوریدوراس پاندا هم سازگاری داره. اگر مطالعه کنید همون خط های اول مقاله توضیح داده شده.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *