طوطی ماهی (ماهی پروت)

ماهی پروت یا طوطی ماهی شاید یکی از ماهیان دوست داشتنی اب شیرین محسوب شود که در اکثر اکواریوم های اب شیرین دیده میشود. حرکات زیبا و تحرک این ماهی زیبایی خاصی به اکواریوم ها میدهد در ضمن سازگاری این ماهی با اکثر ماهیان صلح جو و حتی مهاجم، طوطی ماهی را به یک ماهی ایده ال برای نگهداری تبدیل کرده است
به ادامه متن توجه کنید
طوطی ماهی

.

نام های رایج: پروت،طوطی ماهی (بسته به رنگ میتوان نامگذاری متفاوتی برای ان داشت مثلا پروت خونی ،پروت سه خط و …..)

نام علمی: ندارد (پروت یک گونه هیبرید است و نامگذاری علمی نشده است)

خانواده : Cichlidae سیکلیده (سیچلایدها)

منشاء ( زادگاه ) : بطور طبیعی در دسترس نیست و زادگاهی ندارد.

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش مناسب:۶.۵ الی ۷.۵

اندازه بالغین :  20 الی ۲۵ سانتیمتر

تغذیه : همه چیز خوار است. بطور عمده از غذای پولکی و حبه ای (پلت pellet )،غذاهای خشک ، لوفاک و با ترکیبی از سبزیجات استفاده میکنند اما از غذاهای دیگر نظیر میگوی آب شور و کرم خونی منجمد و غذاهای گوشتی نیز استفاده میکنند.

خلق و خو: صلح جو میباشد ولی تا حدودی هم قلمرو طلب است، خصوصا به هنگام تولید مثل و این قلمرو طلبی در تانک های جمعی گاها مشکل ساز میشود.

محل جاگیری در تانک ( آکواریوم ) : تمام مناطق (بیشتر د رکف و میانه)

طول عمر:حدودا ۱۰ سال

شناخت: دو گونه از سیچلاید ها وجود دارند که پرت سیچلاید نامیده می شوند. نوع ارجینال و اصلی ان ماهی ای سبز رنگ است که از رودخانه ی آمازون و اورینکو در آمریکای جنوبی می آید. نام این ماهی به خاطر دهان بزرگ و طوطی وار آن است.این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیار کم تکثیر شده است و تا حدودی هم نایاب میباشد.نوع دوم که بسیار محبوب میباشد با نام پرت فیش قرمز(Red Parrot Cichlid) یا پرت خونی(Blood Parrot Cichlid) شناخته می شود که در بازار به این ماهی طوطی ماهی هم گفته میشود . پروت فیش قرمز یکی از گونه هایی است که توسط بشر به وجود آمده است (Man-Made Hybrid). با توجه به اینکه این ماهی بوجود آمده  دست بشر است زیستگاه اصلی و بومی ای ندارد. والدین اصلی این ماهی بطور دقیق شناخته شده نیستند ولی به نظر می رسد که گونه هایی چون سورم (Heros Severom) ،سیچلاید میداس (Midas Cichlid)و … پدر و مادر این ماهی باشند. زمانی که این ماهی چندین سال پیش برای اولین بار عرضه شد به رنگ نارنجی بود ولی امروزه در رنگ های مختلف همچون نارنجی، زرد، قرمز، گلبهی و صورتی و همینطور رنگهای نا پایدار هورمونی که با غذاهای رنگی پایدار میمانند، همانند آبی، سبز، سبز یشمی و زرشکی عرضه می شوند. رنگهای قرمز پر رنگ ، سرخابی رنگ، صورتی رنگ ، زرد رنگ و پرتغالی در حقیقت اصلیترین رنگهای ماهیان پروت هستند. به غیر از این رنگها رنگهای دیگری همچون آبی و سبز یشمی و سبز روشن و زرشکی در ماهیان پروت دیده میشود. این رنگها پایداری نداشته و هرچه ماهی بزرگتر بشود این رنگها جای خود را به همان رنگهای اصلی که ذکر شد میدهند البته رنگهای اصلی ماهیان پروت پایدار میباشد. میتوان پروت هایی که رنگ های طبیعی ندارند را با غذاهای خاصی تغذیه کرد تا نهایتا مدت بیشتری رنگ غیر طبیعی انها پایدار بماند. ولی با گذشت زمان آنها تغییر رنگ داده و مثلا یک پروت آبی رنگ و یا یشمی رنگ هرگز در آن رنگش پایدار نبوده و بی رنگ خواهد شد. بهتر است شما هنگام خریداری پرت آندسته از پرتها را خریداری نمائید که رنگ اصلی ماهیان پروت را دارا هستند.

نگهداری: برای نگهداری پروت به اکواریوم زیاد بزرگ و شرایط خاصی احتیاج ندارید ولی حداقل شرایط را برای ماهی فراهم کنید بهتر است حداقل حجم اکواریوم در نظر گرفته شده برای یک جفت ماهی پروت ۸۰ لیتر باشد.دمای اب این اکواریوم را روی ۲۶ الی ۲۸ درجه که نه تنها برای ماهی پروت مناسب است بلکه برای اکثر سیچلایدها و ماهیان دیگر هم گروه دمای ایده الیست تنظیم کنید البته این ماهی دماهای کمی پایینتر یا بالاتر را نیز تحمل خواهد کرد (محدوده ۲۲ الی ۳۲). پ – هاش مناسب برای این ماهی با توجه به اینکه این ماهی در طبیعت وجود نداشته ولی با توجه به والدین اصلی که از خانواده سیچلاید های امریکایی میباشند پ-هاش ۶ الی ۷.۵ میتواند پ-هاش ایده الی باشد. مانند اکثر سیچلاید ها علاقه وافری به پناه گاه و محل هایی برای مخفی شدن دارند و بهتر است برای تزئین مخزن آنها از کوزه های سفالی و سنگهای طبیعی که در کنار رودخانه ها یافت میشوند استفاده نمائید.هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید چون پروت را میتوانید هم با صلح جویان متوسط تا بزرگ و حتی گونه های مهاجم نگهداری کنید. شاید نگهداری پروت با سورم تجربه جالبی باشد چون حتی ممکن است با هم جفت بخورند و تولید مثل نماییند البته پروت با بعضی سیچلاید های نر مانند میداس یا حتی فلاور هورن نیز قابلیت جفتگیری دارد به هر حال هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید که با هم و با ماهی پروت سازگار باشند

تغذیه: انواع غذاهای خشک مثل لوفک میتواند غذای مناسبی برای انها باشد. تغذیه با خوراک گوشتی و دل خرد شده باعث سلامتی و رشد هر چه بیشتر انها میشود. شما میتوانید هفته ای لااقل یکبار و در صورتی که شرایط ان را دارید یک در میان به انها دل گوساله و یا ماهیهای کیلیکای خرد شده بدهید. شما میتوانید در هفته یک برگ کاهو را در آکواریوم انداخته تا ماهیان پرت شما و دیگر ماهیان سیکلیده شما از آن تغذیه نمایند. کاهو سرشار از مواد معدنی و آلی میباشد و رنگ ماهیان شما را تقویت کرده و باعث سلامت انها میشود. شما همچنین میتوانید مقداری دل گوساله را با اسفناج یا کاهو چرخ کنید و در بسته بندی های کوچک به ماهی بدهید. برای تقویت رنگ ماهیان پرت خود میتوانید از غذای مخصوص پرت و غذاهای هورمونی سیکلید ها استفاده نمائید این غذاهای آماده در بسته بندیهای کوچک و بزرگ در بازار و آکواریوم فروشیها یافت میشوند این خوراکهای مخصوص معمولا چینی، تایوانی و یا ساخت آلمان هستند که میتوانید در روی بسته بندی کشور سازنده ان را ببینید بعضی غذا ها هم به سفارش ایران از چین ساخته میشود به هر حال تصمیم گیری با خود شماست و تنها میتوانم عرض کنم بهترین غذاهای خشک ماهیان سیچلاید را کشور آلمان تولید میکند و البته به خاطر مرغوبیت قیمت آن هم بیشتر از انواع دیگر است.این غذاهای آماده رنگ ماهیان شمارا تقویت کرده و شفاف و پررنگ میکند. این غذاهای هورمنی باعث شادابی ماهیان شما نیز میشود اگر چه پروت خود را به صورت طبیعی تغذیه کنید بسیار شایسته تر میباشد و همان شادابی و رنگ اصلی ماهی را میتوانید به صورت طبیعی نیز به دست اورید “باز هم تصمیم با خود شماست”

تکثیر: پروتها ماهیان عقیمی هستند و اگرچه در آکواریوم تخم گذاری میکنند اما ماهی نر قادر به بارور کردن تخمها نمیباشد. آنها را به شکل تخصصی تری که در ایران هم آنچنان مقدور نمیباشد تکثیر میکنند. پرت در آکواریوم تخم ریزی می کند و حتی ممکن است بطور مرتب نیز تکرار شود و موردی که بسیار معمول است این است که همچون دیگر سیچلاید ها بعد از پسندیدن همدیگر محلی را برای تخم ریزی پاک می کنند و سپس تخم ها را در آن مکان قرار می دهند . با این وجود در بیشتر مواقع بچه ای از تخم ها بیرون نمی آید. حتی در چنین شرایطی نیز والدین چند روزی از تخم ها نگهداری می کنند تا سرانجام تخم ها توسط قارچ ها فاسد می شوند و بعد نیز به نظر می رسد که توسط والدین خورده می شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,508 دیدگاه در “طوطی ماهی (ماهی پروت)

 1. javad

  سلام
  من ۳ تا پرت دارم
  به یکی شون گوشت دادم
  یکی شون وحشی شد
  تا اون دوتا جلوش در میان میخواد بخورشون
  از بس ترسیدن رفتن میون گیاه قایم شدن
  برا اون که وحشی شده راه حلی است؟

  پاسخ
  1. نیما

   سلام
   فقط باید بره زندان اب خنک بخوره ادم شه (شوخی کردم)
   ردش کن بره همچین ماهی بدرد نمی خوره

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بنظر من به اون دوتا بیشتر گوشت بده تا بزنن اینو آدمش کنن و سرجاش بشوننش واقعا دیگه راهی نیست یا به قول دوستمون آقا نیما ردش کن بره ولی من بودم ماهی های ضعیف رو رد می کردم بره.
   ببین کنارشون چی ماهی داری شاید واجبه این قوی تره رو رد کنی بره.

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   برای اون که وحشی شده که راهی نیست. ولی برای بقیه چرا. یا اونا رو هم وحشی کنید. یا این وحشیه رو رد کنید بره
   موفق باشید

   پاسخ
  4. امیر

   سلام یا با شیشه جدا کن یا به قول اقا مجتبی به اون دو تا غذا بده می دونم این کار شدنی نیست چون وحشیه سری میاد می خوره یا دکور اکواریوم رو بیشتر کن

   پاسخ
 2. hamid1369

  به نظر من ۲ تا ضعیف رو رد کن بره وبه جاشون یه اسکار بگیر خودتو رااحت کن..پاروت قوی رو نگه دار چون اون تو سری خور نیست همیشه غذا میخوره ونمیذاره کسی غذاشو بخوره همین هم از ضعیف شدن ومردنش جلوگیری میکنه

  پاسخ
 3. علی

  سلام, من یک هفته است که یک پرت قرمز خریده ام اما هیچی نمی خوره.نه دل مرغ می خوره نه کاهو!:(

  پاسخ
  1. امیر

   سلام
   اگه تنها باشه به خاطر تنهایه
   یا شاید استرس یا یه ماهی مهاجم نگه داری می کنی که این رو ازیت می کنه

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خب یه نوع غذا دیگه بده شاید خورد یا جداش کن کرم خونی منجمد بده حتما می خوره – نزدیک آکواریوم نرو مخصوصا هنگامیکه غذا دادی و باعث ترسش نشو.

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   غذای زیر ابی یا کرم خونی رو هم امتحان کنید. ببینید بازم نمیخوره. غذا رو میگیره و نمیخوره یا اصلا طرفش نمیات؟؟؟

   پاسخ
 4. حسين

  سلام و خسته نباشید آنجل مونو با با چه ماهی هایی می سازه تانک من دارای ۲پرت-۲اسکار-۱سوروم-۱پنگوسی-۱پیرانا-۲گرین ترور هستش آیا با این ماهی هیا میسازه آنجل مونو؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آنجل مونو با ماهی های شما مشکلی نداره و با هم می سازند.
   اما به نظر من پیرانا توی ماهی های شما اضافی هست و باید هرچه زودتر ردش کنی بره چون همین الان هم فکر کنم با سورم مشکل داشته باشه بزرگتر که بشه دیگه خطرناکه حسن!!!

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اره میسازه. وقتی اون ماهیا با هم ساختن این مونو بنده خدا که کاری نداره و میسازه و زیاد دردسر ساز نیست. فقط زیاد سایزش کوچیک نباشه که بقیه تیکه پارش کنن
   موفق باشید

   پاسخ
  1. امیر

   سلام
   متن بالا رو بخون نوشته فکر کنم اما تشخیص جنسیت سخته کار منو تو نیست عزیز
   بای

   پاسخ
 5. حسين

  دروود بر شما راستش یادم رفت که بگم پنگوسی من شکاریه و یه فلاور هم دارم پنگوسیم ماهیام رو گاز میگیره اما نمی خورتشون میخوام بفروشمش به جاش دو تا آنجل مونو بخرم میخواستم بدونم وقت یآنجلا رو به آکواریم منتقل کردم نمک باید به آب اضافه کنم ؟ چه مقدار؟

  پاسخ
  1. امیر

   سلام
   اگه اکواریومت از قبل نمک داشته نه نیاز نیست اگه نمک نداشت اب اکواریوم
   بای به لیتر اکواریوم بستگی داره من تا اون جایی می دونم یک قاشق چاییخوری ۵ لیتر ه
   چند لیتره اکواریومت؟

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   با تشکر از دوستم آقا امیر یک قاشق چای خوری نمک حدودا بیست گرمه و برای بیست تا سی لیتر آب استفاده میشه.
   به نظر من با پنگوسی ها فلاورتون رو هم بفروشید تا دچار دردسر نشین.
   اگه به آب نمک زدین دیگه لازم نیست اگه نه اضافه کنید.

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ماشاالله به پنگوسیتون. فقط ماهیا رو یهو نخوره. پنگوسی شکارچیه و ماهیا تو دهنش جا بشن رحم نمیکنه
   لازم نیست نمک اضافه کنید. حالا خواستید یک قاشق مرباخوری به ازای هر ۲۰ تا ۳۰ لیتر اب نمک بدون ید اضافه کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 6. mei_o2

  سلام.
  ۲تا از پرت من همش دور هم میچرخن باهم دعوا میکنن شباهم یکیشون میره کف تانک اون یکی رو هستش؟دلیلش چیه قبلا اینطور نبودن.
  بعد اب اکواریومم کلا عوض کردم چون تعمیر باید میشد الان اب تانک سفید شده ازaqua safeاستفاده کردم.چرا؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام.
   کلا پرت یه ماهی اعصاب خورد کن هست خیلی هم بیشعوره و فقط میخوره و میخوره(شوخی کردم)
   اینا یکم سایزشون زیاد میشه اینطور میشن یا اینکه تانکتون کوچیکه یا اینکه یکیشون یه قلمرو واسه خودش درست کرده به اون یکی اجازه ورود نمیده.
   راهحلشم خیلی سادس یه شیشه بینشون.
   خودم تا حالا خیلی از ماهی های وحشی رو با شیشه رام کردم.
   منظورتون از قبلا چند وقت بوده که با هم دیگه بودن.نر هستند یا ماده.
   واسه تعویض اب تانکتون هم یه مقدار از همون اب اولیه نگه میداشتید که با این اب جدیده قاطی کنید که ابو دو سه روزه شفاف میکنه و چرخه رو زودتر.
   موفق باشید

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اقا مجتبی توضیح دادن و منم فکر کنم پروت ها ممکنه بالغ شده باشن یا اثار قلمرو طلبی باشه و …… اونی که ضعیف تره مطمئنا کتک میخوره و مجبوره بره رو سطح اب تا در امان بمونه. یعنی اجازه پایین اومدن نداره. اگه دکرها رو تو اکواریوم زیاد کنید مشکل تا حدود زیادی میتونه حل بشه
   در مورد سفیدی اب نمیدونم دلیلش چیه. شاید به قول اقا مجتبی مربوط به aqua safe باشه. البته من نظرم اینه که اکوا سیف یه محصول فوق العاده است و خودم از این محصول و بایوتوپل جی بی ال استفاده میکنم و هیچ موقع اب اکواریومم کدر نشده. (کدر شدن دلایل متعددی داره) به هر حال چیزی که برای من ثابت شده اینه که هر دو محصولات فوق العاده عالی هستند و نه تنها کلر و کلرامین اب رو میگیره بلکه سختی اب رو تا حدود زیادی میاره پایین و مزیت های دیگه ای هم داره مثل ویتامینی که داره یا لایه لزجی که روی بدن ماهیا ایجاد میکنه و ….. (به گفته شرکت های سازنده). این محصولات رو باید با دوز مشخص شده مصرف کنید و هیچ خطری برای ماهیاتون نداره بلکه مفیده.
   موفق باشید

   پاسخ
 7. sajad

  سلام.
  کلا پرت یه ماهی اعصاب خورد کن هست خیلی هم بیشعوره و فقط میخوره و میخوره(شوخی کردم)
  اینا یکم سایزشون زیاد میشه اینطور میشن یا اینکه تانکتون کوچیکه یا اینکه یکیشون یه قلمرو واسه خودش درست کرده به اون یکی اجازه ورود نمیده.
  راهحلشم خیلی سادس یه شیشه بینشون.
  خودم تا حالا خیلی از ماهی های وحشی رو با شیشه رام کردم.
  منظورتون از قبلا چند وقت بوده که با هم دیگه بودن.نر هستند یا ماده.
  واسه تعویض اب تانکتون هم یه مقدار از همون اب اولیه نگه میداشتید که با این اب جدیده قاطی کنید که ابو دو سه روزه شفاف میکنه و چرخه رو زودتر.
  موفق باشید

  پاسخ
  1. mei_o2

   اینا ی سال بیشتره هستن باهم اکواریومم سایزش بزرگه۱۶۰.الان یکیشون همش رو اب میاد حالت شناش طبیعیه هیچ لک و قارچی هم نداره ولی شنا نمیکنه اصلا!!!
   درباره ابم همون اب اکواریوم قبل سفید بود نمیدونم چرا!!!اصلانم نمیره؟احتمال داره واسه چسب باشه؟چون کف اکواریوم عوض کردم

   پاسخ
   1. sajad

    یه کاری کن یه مخفیگاه شبیه یه چهار گوش یا لوله اندازه خود پرتتون یا بیشتر درست کنید
    احتمالا از ترس اون یکی که کلا کف و وسط اکواریومتو واسه خودش کرده رفته بالا جا گرغته
    هینطور که گفتم مخفیگاهشو پشت به اون یکی بزار تا اون زیاد نبینتش.
    یه کاریم کن که بره اون تو .
    اب تون هم ممکن از چسبتون باشه که نامرغوب بوده چون سیلیکون سفید با سیاه داریم احتمالش میره که رنگ داده باشه تو اب شایدم نزاشتین چسبا خشک بشن
    شایدم ماله یه سنگ یا مرجان باشه تو دکور
    نور افتاب که نمیخوره؟چون نور به شیشه اکواریوم بخوره اب و کدر میکنه
    یه بسته زغال اکتیو بزارید تو فیلتر داخلی سفید میکنه ابو

    پاسخ
   2. مجتبی

    سلام دوست من .
    سفیدی آب بنظر من بخاطر aqua safeا هست ولاغیر. یا اینکه از دوز پیشنهادی بیشتر ریختین و یا اینکه تاریخش گذشته بوده خودم همین مشکل رو با aqua safeا داشتم پس اصلا مصرفش نکنید. آب رو هم سیفون کنید فیلتر هم روشن باشه دو تا سه روز صبر کنید آب شفاف میشه.
    خب پس پروت ها بزرگ شدن و به سن بلوغ رسیدن و این حرکات طبیعی هست باید یکیش رو رد کنی بره به خودت زحمت نده.

    پاسخ
   3. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    الان من متوجه نشدم. دلیل اینکه پروتتون همش روی ابه چیه. مگه نگفتید با اون یکی پروتتون درگیر شدن. الان چی شده. یه گوشه تفلی واستاده. احتمالا غذا بریزید واسه غذا میات و بعد باز میره یه گوشه. درسته؟؟
    فکر نکنم از چسب باشه. حالا ممکنم هست که از چسب باشه. از چه چسبی استفاده کردید؟؟ گذاشتید خشک بشه. ببخشید نظری در این مورد ندارم
    موفق باشید

    پاسخ
 8. mei_o2

  بچه ها مرسی از راهنماییتون.

  مشکل اب حل شد رنگش برگشت فکر میکنم واسه سنگ بود چون تاریخ aqua safeتازه بود و چسبم۴۸ ساعت مونده بود مارک سیستا هم بود.

  ولی این پرتم ک رو ابه از بقی بزرگتره وبقی هم میزنه(کلا کرم داره :D)میادش رو اب و بالا تنشو میزاره بیرون اب غذا هم نمیخوره صبح از یکی از دوستام اکواریوم فروش بود گفت تو جابجایی (چند تا از ماهیامم مردن)احتمالا انگل گرفتن(البته من لکه ای رو تنش نمیبینم) ی دارو زرد داد با سنگ نمک ریختم تو تانک الان باز یکم شنا میکنه ولی بیشتر رو ابه و یکم از تنش بیرون اب :(((

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب پس مریض شده ممکنه ضربه خورده و کیسه هواش مشکل پیدا کرده یه حمام نمک بهش بده ببین چی میشه. یک لیتر آب آکواریوم رو بردار یک تا دو قاشق چای خوری نمک اضافه کن به مدت ۵ دقیقه ماهی رو توش حمام کن.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   دوست من ماهیتون کیسه هواش مشکل داره. احتمالا بر اثر ضربه اینطور شده. چون دارید میگید یکم از بدنش بیرون ابه مطمئن باش خودش اصلا این حالت رو دوست نداره. فکر هم نکنم خوب بشه.
   موفق باشید

   پاسخ
 9. mei_o2

  اقا مجتبی دستت درد نکنه از راهنماییت.
  با اینکه نشونه ای از قارچ تو بدنش نمیبینم ولی فکر کنم انگل گرفته خودشو بعضی وقتا میماله به سنگ اکواریوم.
  وقتی هم بالا ابه درجا باله میزنه.
  ی زحمت دیگه…
  نحوه صحیح حمام نمک چجوریه؟ماهی بزار تو اب نمک شنا کنه؟بعد این پرت من ۱لیتر اب کمه براش میشه۳لیتر آب بریزم بعد۶قاشق چایی خوری نمک؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فرقی نمیکنه گفتم یک لیتر آب تا درصد نمک دستتون بیاد خب خودتون می تونید کم یا زیادش کنید.
   بله ماهی باید توی آب شنا کنه قرار نیست که نگهش دارید حجم آب کم هم باشه اشکالی نداره نمی دونم چرا گفتین سه لیتر نصف پارچ آب + نمک + ماهی به مدت ۵ دقیقه میشه حمام نمک.
   همین طور که آقا شهریار گفتن اگه مشکل از کیسه هوا باشه خوب نمیشه و اگه ماهی داره اذیت میشه باید از آب بیارینش بیرون تا زودتر خوب بشه !!!! اما یه احتمال هم هست که باکتری و یا انگل باشه اگه با حمام نمک بهتر بشه با یه حمام آنتی بیوتیک کامل درمان میشه ولی اگه نشانه بهبودی مشاهده نشد نه خودت رو اذیت کن و نه ماهی رو از آب بیارش بیرون تا راحت بشه. البته قبلش از وضعیت ماهی خبری بدین.

   پاسخ
  2. امیر

   سلام اقا mei
   داخل هر چی دلت خواست اب بریز هر قاشق ۵ لیتره حالا یه کم کم و زیاد ماهی پرت رو می زاری داخل اب اگه دیدی ماهی می خواد از اب پپره بیرون سری ماهی رو انتقال کن به اکواریوم اگه نه شنا می کنه خوب ۵ دقیقه بزار داخل اب باشه درجه ی اب اکواریوم رو هرچی هست ۲ درجه ببر بالا ۲۴ یا ۴۸ ساعت ثابت باشه
   بای

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   واسه پروت به ازای هر لیتر ۱۵ تا بیست گرم نمک بدون ید رو میتونید استفاده کنید. پروتتون تو سه لیتر اب جا میگیره خب پس از ۶۰ گرم نمک بدون ید استفاده کنید. میتونید دوز نمک رو کم کم اضافه کنید. یعنی تو یه مقدار اب دیگه حل کنید و کم کم اضافه کنید تا شوکه نشه یهو. اگه ماهی به پهلو قرار گرفت باید سریعا از اب نمک خارجش کنید و مشخص میشه مقدار نمک زیاد بوده و باید نمک رو کمتر استفاده کنید. بعضی ماهیا تحمل میکنن و بعضی دیگه نه. شما همون ۱۵ گرم رو در هر لیتر اب استفاده کنید و ماهی رو به مدت ۵ تا ده دقیقه نسبت به تحملش بذارید تو محلول باشه و بعد انتقالش بدید به اکواریوم
   موفق باشید

   پاسخ
 10. mei_o2

  سلام خدمت بچه ها.
  من این پرت همه کار کردم از دارو قارچ و ضدانگل و حمام نمک وسیفون کردن اب…
  الان تحرکش بیشتر شده غذا هم خوب میخوره ولی اصلا نمیتونه زیر اب بره مثل ی توپ شده همش رو اب وایستاده وقتی میره زیر ک شنا میکنه شنا نکنه میاد بالا؟(از کجا میشه فهمید ابشش باشه؟)
  اگه واسه ابشش مشکل پیش اومده باشه اصلا راه نداره خوب بشه؟؟؟میمیره؟ :(

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام دوست من
   این بیماری ربطی به آبشش نداره.
   فقط اگه از کیسه هوا باشه خوب نمیشه نمیمیره ولی خوب هم نمیشه و همینطوری میمونه گفتم اگه خوب نشه باید از آب بیاریش بیرون تا زجر نکشه.
   فقط یه احتمال میدم مال کیسه هوا نباشه و بتونیم درمانش کنیم الان که بهتر شده یه حمام تتراسایکلین به مدت ۵ دقیقه بهش بده بعد دو سه روز صبر کن اگه خوب نشد دیگه کاریش نمیشه کرد و باید راحتش کنید.
   فقط یه سوال ببین فلس های بدنش بیرون نزده و سیخ نشدن برای همین گفتم حمام آنتی بیوتیک بدین شاید به این دلیل باشه.

   پاسخ
   1. mei_o2

    نه سالمه سالمه یعنی بکشمش؟
    گناه داره بابا اخه :(
    اخه چرا کیسه هواش ضربه ای نخورده ک!!!

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     یه سرسوسماری داشتم همینطور شده بود و نمیتونست بره زیر اب و فقط رو سطح بود و نصف دمش از اب میزد بیرون. از یکی دوستان پرسیدم گفتن شکمش هوا گرفته و خوب نمیشه. به هر حال با ماساژ و فشار شکمش مشکلش رو حل کردم ولی نمیدونم چرا دو روز بعد مرد. به هر حال مشکل از کیسه هواست یا شکمش هوا گرفته یا از این جور مشکلات درمان نداره یا شایدم من نمیدونم.
     اما یه نکته اضافه کنم که اگه اب اوردگی شکم باشه یا مشکل باکتریایی یا انگلی روده یا هر چی تعادل ماهی رو به این شکل به هم نمیزنه و با وجود اینکه فلس های ماهی از شدت ورم شکم زده بیرون ولی رو سطح اب نمیمونه
     موفق باشید

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      – گناه نداره اینطوری که زجر کش بشه گناه داره.
      راست میگه آقا شهریار کیسه هوا درمان نداره فقط برای اطمینان گفتم حمام آنتی بیوتیک بدین حالا امتحان کنید شاید جواب داد.
      – بیچاره سرسوسماری اینقدر فشارش داده بعد میگه نمی دونم چرا دو روز بعد مرده. دمت گرم آقا شهریار خسته نباشید. درمورد این بیماری پروت دوستمون هم فکر کنم حق با شما باشه و آنتی بیوتیک بی خودی تجویز کردم!!!! گفتم شاید خدا خواست خوب شد.

      پاسخ
 11. mei_o2

  پس برم مشهد دخیل ببندم براش آخه خیلی باحاله(از دست دکترا دیگه کاری ساخته نیست جوابش کردن)دی

  پاسخ
  1. aria

   سلام
   آره با این جوابای آقا شهریار و آقا مجتبی انگار باید همین کار رو کنید منم از همین جا براش دعا میکنم

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   دو تا جواب
   اول به اقا مجتبی. بله درسته که درمان نداره ولی بیخودی انتی بیوتیک تجویز نکردید. ادم باید همه تلاشش رو بکنه. همون گاری که داشتم رو یک کارایی کردم که نگو و نپرس و شش ماهی در حال درمان بودم که هیچ کدوم کمکی نکرد و گفتم با این کارم یا راحت میشه یا خوب میشه که نمیدونم چی شد مرد. نمیگم که کشتمش دیگه……
   اما در پاسخ به mei_o2 باید بگم اره تقریبا من یکی که چیزی به ذهنم نمیرسه و چند تا ماهی داشتم که اینطور شدن و هیچ کدوم خوب نشدن و بدیش اینه نمیمیرن باید بکشیشون که خب گناه دارن…. دردسریه
   موفق باشید

   پاسخ
 12. علی

  سلام آقا من یه پاروت دارم الان چند ساعته صورتش لکه های قرمز زده به نظر شما مشکلش چیه؟

  پاسخ
 13. mei_o2

  سلام.
  این مشکل کیسه هوا هیچ نشونه ای نداره؟من امروز دقت کردم ب پرت دیدم شکمش خیلیءبزرگ شده.انگار باد کرده.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   چرا نشونه داره….. ماهی تعادل نداره و روی سطح اب شناور میمونه. میخوات تلاش کنه بیات پایین ولی دوباره به سطح اب بر میگرده. تو یکی از سایت ها دیدم در مورد درمان کیسه هوا نوشته بود. اونم با مترونیدازول. با وجود اینکه قبلا استفاده کردم و دیدم در مورد کیسه هوا اثری نداره و به درد انگل های روده ای و نفخ و…. میخوره و استفاده میشه ولی باز میخواید استفاده کنید شاید نتیجه داد. شاید اصلا کیسه هوا نبود و با مترونیدازول بیماری ماهیتون درمان شد. شما باید تمام تلاشتون رو بکنید
   موفق باشید

   پاسخ
 14. علی

  میشه جواب منو بدید الان یه روزه منتظرما!!!
  پاروتم روصورتش لکه های قرمز داره میزنه و همینجوری داره زیاد تر میشه. میشه بگید مشکلش چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شرمنده نمی دونم صبر کردم تا سایر دوستان جواب بدن که خبری نشد.
   یه کم بیشتر توضیح بدین این دونه ها متورم هستند یا نه فقط رنگ پوست قرمز شده؟
   فقط روی صورت تشکیل شدن؟
   از ماهی دیگه ای کتک نخورده؟

   پاسخ
   1. علی

    سلام
    نه فقط روی صورتش لکه های قرمز زده متورم هم نیست پوستش قرمز شده
    نه بابا این بقیه رو میزنه

    پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   پروتتون رنگ شده نبوده. رنگ طبیعی داره؟؟ چون پروت های رنگ شده اینطور خال ها و مشکلات پوستی زیادی رو میگیرن که مشکل ساز نمیشه و کم کم از بین میره
   فکر نکنم مشکلی داشته باشه و نیاز به کاری باشه انجام بدید مگر بیحال بشه، غذا نخوره یا ……
   موفق باشید

   پاسخ
   1. علی

    ممنون نه رنگ شده نبود اول که گرفتمش خیلی کوچیک بود و نارنجی الان چند وقته داره به سمت قرمزی میره

    پاسخ
 15. kazem

  سلام اقامجتبی وشهریارجان
  من یه پروت قرمز با یک فلاور باکس که ازپروت کوچکتره با هم نگه میدارم خیلی دنبال هم میکنن فلاور با اینکه کوچکتره ولی زورش می چربه میتونن به هم اسیب جدی برسونن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تا زمانیکه پروت بتونه فرار کنه نه آسیب جدی نمی بینه ولی با ضعیف شدن پروت و یا عدم امکان فرار و نداشتن مخفیگاه مناسب آره دچار آسیب جدی میشه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اره تا این حد که فلاور باکستون پروتتون رو بکشه. اکواریوم بزرگ باشه و دکر مناسب داشته باشید و از شانستون نر و ماده باشن مشکلی نیست
   موفق باشید

   پاسخ
 16. kazem

  ببخشید یادم رفت اینو بگم تو اکواریوم فروشی با چندتا فلاور هم اندازه خودش هم تانک بود و مشکلی نداشتن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   تو فروشگاه های اکواریومی خیلی از ماهیا رو میبینید کنار هم هستند ولی وقتی میان تو اکواریوم خونه و جا میفتن یا دو سه تا میشن قضیه فرق میکنه و قرار نیست هر ماهی که فروشنده ها با هم نگهداری میکنن با هم سازگار باشن
   موفق باشید

   پاسخ
 17. kazem

  خیلی ممنون از لطف شما
  الان انداختمش کنار ماهی های گیاه خوار و زنده زا اصلا کارشون نداره و دنبالشون هم نمیکنه مشکلی برای اونا پیش نمییاره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   پروت یا فلاور کدوم رو انداختین کنار زنده زاها !!!! هرچند هیچ فرقی نمیکنه کدوم باشه صبر داشته باش حالش که جا بیاد همه رو لت و پار میکنه چطور کاریشون نداره هنوز غریبه هست و ترسیده ولی کلی بهش حال دادین با کلی غذا زنده.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *