تکثیر ماهی اسکار

در قسمت شناخت و نگهداری اسکارها در مورد انها به طور کامل بحث شد و روش صحیح نگهداری و تغذیه نیز ذکر شد حال در این قسمت به تکثیر این گونه از سیکلید ها (ماهی اسکار) خواهیم پرداخت. امید است مطالب ارائه شده برای علاقه مندان مفید واقع شود

به ادامه متن توجه فرمایید

ماهیان اکواریومی-اسکار

تکثیر:

طرز تشخیص جنسیت:

ماهی نر:

۱-نوک لوله اسپرم نر شبیه به نوک قلم نی و زوکی شکل است.

۲- قوز روی سر ستبر و بلندتر است.

۳- لبهای پهن و ضخیمتری نسبت به ماده دارد و کمی دهانش بزرگتر است.

ماهی ماده:

۱- نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.

۲- قوز روی سر کوتاه تر است.

۳- لبهای ماده باریکتر و نازکتر و دهان آن کوچکتر است.

لوله جنسی اسکار

برای تکثیر و پرورش اسکار نکات مهم و فراوانی را باید همواره در نظر داشت

اگر یک جفت اسکار جوان و سرحال که تازه همدیگر را انتخاب کرده اند و با هم جفت شده اند را با یکدیگر در یک آکواریم نگهداری کنید خیلی زود شاهد تخم ریزی آنها خواهید بود. اسکار دوست دارد تخمهایش را در کف و روی سطحی صاف بریزد. تخمهای اسکار چسبندگی دارند و به شکل گرد و قهوه ای رنگ و هر عدد آن تقریباً اندازه یک عدد ماش است. در کف آکواریم بهتر است یک تخته سنگ صاف قرار دهید. ( بهتر است تخته سنگ از جنس مرمریت یا گرانیت باشد که تخمها را خراب نکند. سنگهای گچی یا آهکی تخمها را فاسد می کنند)

آکواریم باید دارای فیلتر مناسب، اکسیژن کافی، نور کافی باشد. به مولدین باید غذای مناسب داده شود. بهترین غذا برای آنها غذاهای زنده مثل ماهی رودخانه، بچه قورباغه و آبزیان کوچک هستند. روزانه یکبار کاملاً آنها را خوب سیر کنید و غذاهای اضافی را از آب خارج نمایید و مقداری از آب را تعویض کنید. ( بعضی اوقات اشخاص تعداد زیادی ماهی رودخانه را در آکواریم می ریزند و آنها تعدادی را می خورند و بقیه را می کشند و رها می کنند. چون سیر می شوند و بیشتر از آن میل به خوردن ندارند، از طرفی دوست دارند هیچ مزاحمی در آکواریمشان نباشد. بعد از چند ساعت ماهی های مرده رودخانه ای در آکواریم اوضاع خرابی را بوجود می آورند. بتدریج اکسیژن آب اشکال پیدا می کند و آلودگی آب باعث تلف شدن جفت اسکار شما خواهد شد) چنانچه غذای زنده در اختیار نداشتید می توانید دل گاو یا گوسفند را تمیز کنید و به اسکارها بدهید.

اسکارهای جفت شده که در یک آکواریوم تنها هستند خیلی زود سنگ کف را بعنوان محل تخم ریزی انتخاب می نمایند و شروع به تمیز کردن ان می کنند. زمانیکه نر و ماده بر روی سنگ بروند و شروع به تمیز کردن آن بکنند، لحظات تخم ریزی نزدیک می شود. ابتدا با بیرون آمدن لوله تخم ماهی ماده از زیر شکمش که تقریبا به اندازه ۳ میلیمتر خارج می شود و شکل لبه آن گرد و چاق است شروع می شود. همزمان لوله اسپرم نرم هم خارج می شود که شکل لبه آن زوکی شکل است.نر و ماده هر دو چند ساعت قبل از تخم ریزی بر روی سنگ با لرزش و تمیز کردن و با حالات شدید و تغییر رنگ و پر رنگ شدن شروع به آماده و تمیز کردن محل تخم ریزی می کنند. ماهی ماده با لرزشهای مخصوصی به سطح سنگ نزدیک می شود و تخم ریزی را شروع می کند و بصورت یک خط ردیفی از اول تا انتهای سنگ تخمها را بر روی آن می چیند و چون چسبنده هستند تخمها به سنگ چسبیده می شوند در این هنگام ماهی نر با حرکات و رقصهای شادی و لذت و با لرزشهای مخصوص روی تخمها اسپرم رها می کند و به همدیگر اعلام رضایت می کنند. این ابزارهای علاقه همراه با بوسه زدن و یا نوازش با لب به همدیگر اعلام می شود. حدود دو ساعت این حرکات زیبا و موزون همراه تخم ریزی ادامه خواهد داشت.

تکثیر اسکار

شادی آنها لحظه به لحظه زیادتر می شود و ابراز علاقه آنها شدیدتر و خشن تر به ظاهر می رسد، بطوریکه آب به تلاطم می افتد و اگر آکواریوم در پوش نداشته باشد گاهی بیرون می پرند و صدمه خواهند خورد. بنابراین حتما روی آکواریوم را بپوشانید و هرگز برای آنها ایجاد مزاحمت نکنید.

تکثیر اسکار

بعد از اتمام تخم ریزی ماهیها شل و بی حال بصورت مورب و کج در کنار همدیگر آرام می گیرند، در اینحالت سطح آب کف زده است و رنگ آب بر اثر تجزیه اسپرم نر شیری رنگ شده است که باید قسمتی از آب تعویض یا از قبل داخل آکواریوم فیلترگذاشته باشید

از اینجا به بعد به چند طریق می توانید از تخمها محافظت کنید

۱-ماهیهای مولد را به آرامی به آکواریومی که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید.

۲-سنگ تخمها را بآرامی به آکواریومی که شرایط مناسب دارد منتقل کنید.

۳- ماهی ها در کنار تخم ها باقی بمانند که ریسک بزرگیست و به احتمال فراوان تخم ها خورده میشوند

چنانچه از تخمها مقدار زیادی توسط حرکات ماهیها در نقاط دیگر آکواریوم پاشیده شده است و امکان جابجایی تخمها نیست، در اینصورت بهتر است ماهیهای مولد را از آنجا به آکواریوم آماده دیگری بآرامی انتقال دهید (آکواریوم باید از قبل کاملا آماده و مهیا شده باشد)

چنانچه تخمها بصورت مرتب و منظم بر روی تخته سنگ چیده و چسبیده شده اند. می توانید بآرامی سنگ تخمها را به آکواریومی با مشخصات آب تخمها که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید. در هر دو حالت تفاوتی وجود ندارد و معمولا نتیجه یکسان حاصل خواهد شد. چیزی که مهم است باید حتما تخمها از دسترس ماهیها دور شوند و آنها را با شرایط و اصول صحیح نگهداری کنید. برای آکواریوم تخمها حتما باید اکسیژن کافی قرار دهید، چنانچه آب تخمها شیری رنگ است علاوه بر استفاده از فیلتر در آکواریوم مقداری از اب را نیز به ارامی تعویض کنید. سپس به آب تخمها داروی متیلن بلو اضافه می کنیم. هجوم و حمله قارچها به تخمها باعث فساد آنها می شود و برای اینکه آسیبی به تخمها وارد نشود حتما توصیه میشود از متیلن بلو استفاده کنید. بعضی اوقات تخمها آنقدر نزدیک به هم و گاهی هم روی یکدیگر چیده شده اند که چنانچه یک تخم مورد هجوم قارچها قرار بگیرد خیلی سریع بقیه تخمها هم با لایه های ابری سفید رنگی پوشیده می شوند، که در واقع مورد هجوم و حمله قارچها قرار گرفته اند و بدین صورت باعث فساد تخمها خواهد شد. بصورت تجربی بدست آمده است که اگر هر روز مقداری از آب تعویض و مقداری داروی متیلن بلو تازه حل شده به آب تخمها اضافه شود بسیار ایده ال خواهد بود، همچنین در مواقعی که شرایط آکواریوم تخمها وضعیت خوبی ندارد میتواند این عمل بسیار مفید باشد

از آنطرف دیگر ماهیهای مولد هستند که باید آنها را بآرامی انتقال دهید و آکواریوم آنها مرتب و منظم باشد. تغذیه در تخم ریزی برای مراحل بعدی آنها نقش مهم و سرنوشت سازی دارد. باید دقت کنید آنها را ضعیف یا بیمار نکنید که در اینصورت مدتی تخم نخواهند ریخت. آنهایی که به مولدین اسکار فقط ماهی رودخانه می دهند باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند. اول اینکه ماهیهای رودخانه ای ممکن است حامل امراض و بیماریهایی باشند که با ورود آنها به آکواریوم مولدین خیلی زود محیط آنها را آلوده میکنند. بنابراین حتما باید از سلامت ماهیهای رودخانه‌ای اطمینان حاصل کنید و دوم اینکه می توانید به ماهیهای رودخانه ای غذاهای مقوی و انواع ویتامینها و املاح مورد نیاز را بدهید. سپس با در اختیار گذاشتن ماهیهای رودخانه ای برای اسکارها آن ویتامینها و املاح مفید را به ماهیهای اسکار مولد انتقال دهید که باعث تقویت و رشد و سلامت آنها شود.

خب حالا باز می گردیم به آکواریوم تخمها

تخمها در آکواریومی قرار گرفته اند که اولا آب آن شفاف، زلال و تمیز است و سختی آب تخمها بین ۵ تا ۸ درجه DH است. در اینصورت معمولا سه روز که بگذرد تخمها می ترکد و شروع به باز شدن میکند. از روز چهارم لاروها روی سنگ در حالیکه از سر چسبیده به تخته سنگ هستند دم تکان می دهند که تعداد تخمهای باز شده بر روی تخته سنگ مشخص می شود. کم کم از سنگ جدا می شوند و با یک شنای کوتاه دوباره به کف می افتند. بهتر است ارتفاع آب را حداکثر به ۱۵ سانتیمتر برسانید و اکسیژن آب به اندازه کافی باشد و تغییرات فیزیکوشیمیایی نداشته باشید. لارو اسکار در زیر شکمش دارای کیسه زرده مجهز و کاملی است که تا چهار روز غذایش را تأمین می کند. توجه کنید چنانچه آب بر اثر تجزیه تخمهای فاسد شده آلوده باشد، لاروها بی حال و کسل می شوند و متابولیسم (جذب کیسه زرده) بخوبی انجام نمی گیرد و ممکن است لاروها تلف شوند. در اینصورت باید اقدام به تعویض آب لاروها کنید(آب باید آماده و مهیا باشد).

در این مدت چهار روز بعد از تولد هیچ غذایی نباید به لاروها بدهید تا کیفیت اب پایین نیاید. چنانچه تعداد لاروها زیاد است بهتر است آنها را در چندین آکواریوم پخش کنید و فضای کافی برای رشد و فعالیت آنها با توجه به تمام نکات ضروری واجب در مورد نگهداری آنها را انجام دهید. می دانید بهترین غذا برای لاروهای تازه از تخم در آمده می تواند نوزادان میگو باشد که باید از قبل تدارک دیده باشید. مقدار نوزادان میگو را باید به حساب بریزید زیرا اگر اضافه تر وارد آکواریوم لاروها بریزید، بعد از چند ساعت نوزادان میگو در آب شیرین می میرند و در آب تجزیه می شوند و باعث آلودگی و فساد آب می شوند و در نتیجه این آلودگی ها به لاروها اثر می کند و باعث تلفات آنها خواهد شد. بنابراین غذا دادن لاروهای اسکار باید با دقت و حوصله انجام شود. چنانچه اکسیژن محلول در آب لاروهای اسکار کم باشد خیلی زود دچار عوارض و تلفات زیادی خواهند شد که اگر کمبود اکسیژن در آکواریوم لاروها را سریعا تأمین نکنید خیلی از لاروها تلف خواهند شد. در مواردی که تشخیص می دهید آب لاروها آلوده شده است بهترین راه علاج جابجایی بچه ماهی ها به مکان جدید و با آب سالم و تمیز و آماده است یا حداقل مقداری از آب آنها را باید تعویض نمائید و مقداری هم داروی متیلن آبی یا داروهای مناسب درمانی به آب اضافه کنید.

توجه: هر چه سطح وسیعتری برای تعداد کمتری لارو اسکار در نظر بگیرید درصد خطاهای شما کمتر مشکل ساز میشود و دیرتر باعث تلفات آنها خواهد شد و در نتیجه تعداد بیشتری از آنها دوران لاروی خود را با موفقیت پشت سر می گذارند.

بعد از ۱۵ روز که دوران لاروی اسکارها تمام می شود مقاومت آنها بیشتر خواهد شد و به دوران بچه ماهی وارد می شوند در این مرحله مقاومت بیشتری دارند. ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع در خواص و شرایط آب و کمبود اکسیژن محلول در آب اگر باعث تلفات بچه ماهیها نشود احتمال کج شدن اندامهای بدن بخصوص دهان بچه ماهیها را باعث خواهد شد که هر چه بچه ماهیها بزرگتر می شوند کج بودن دهانشان مشخص تر می شود که در حال حاضر این عارضه را بعنوان سکته کردن ماهی می دانند در حالیکه اگر در اوایل زندگی لاروها و در دوران بچه ماهی کلیه نکات گفته شده را رعایت کنید قطعا چنین عوارضی برای ماهیها بوجود نخواهد آمد. مسئله مهم دیگر که باید گفته شود سوء تغذیه بچه اسکارها است. تغذیه نامناسب و اشتباه باعث می شود اسکارهای گرسنه به همدیگر حمله کنند و در وحله اول چشم هم جنسان خودشان را می خورند. بنابراین بعد از مدتی اکثر بچه اسکارها چشم نخواهند داشت و کور شده اند. اگر تمام نکات و اصول تکثیر و پرورش اسکارها را بخوبی رعایت کنید در آنصورت پرورش اسکار برایتان خیلی آسان خواهد بود. دقت کنید همیشه برای اسکارها باید فضای کافی در نظر بگیرید تا آنها با نشاط و سرحال باشند و خیلی سریع و زود رشد کنند. زنجیره کنترل و مراقبتهای ویژه را که شامل اکسیژن کافی، نور کافی، تغذیه مناسب و مقوی با غذاهای زنده، آب سالم و تمیز، فیلتر مناسب، جلوگیری از بروز حوادث مانند ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع DH آب، PH آب، درجه حرارت آب و کنترل و پیشگیری امراض و بیماریها که همه این عوامل را باید بدقت توسط شما رعایت و منظم باشد. در هر صورت چنانچه با هر حالت غیر عادی که منجر به تلفات بچه اسکارها مواجه شدید باید تشخیص صحیح بدهید که:

۱- یا آب آلوده شده است.

۲-آیا غذا دادن اشکال دارد.

۳-آیا درجه حرارت آب اشکال پیدا کرده است.

۴-آیا DH آب تغییر کرده است.

۵-آیا به ماهیها شوک وارد کرده اید.

۶-آیا ماهیها در خطر ابتلاء به یک بیماری هستند.

و…..

بعد از تشخیص، سریعا اقدام به برطرف ساختن مشکل کنید و پیشگیری لازم برای جلوگیری از ادامه تلفات آنها را بعمل آورید.

موفق باشید

در صورت کپی برداری لینک onlypet.ir را یاداور شوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,134 دیدگاه در “تکثیر ماهی اسکار

 1. امید

  سلام بی زحمت بازم عکس اسکارباله بلند بذار.نه اینکه دو سه تا بزاری .زیادتر.اگه لینکی هم در این مورد داری دریغ نکن.راستی اسم لاتینش چیه؟ممنون

  onlypet.ir

  سلام اقا امید
  گیر دادی به این اسکار
  عکس زیادی ندارم همین چند تا بیشتر پیدا نشد. خودتون بگردید شاید پیدا کنید. اسم لاتینش فکر کنم این باشه: long finned oscar fish
  باید بگردی حسابی تو سایتای ایرانی که خبری اذشون نیست. تو خارجی ها هم اونطوری که شما میخواید نیست
  حالا باز بگردید منم میگردم شاید چیزی دستگیرمون شد
  موفق باشید

  پاسخ
  1. کارو

   سلام خسته نباشید من دوتا اسکار. بزرگ۱۵سانت . یک. لجن خوار دارم اسکارم نر ماده هستن همیشه هم. باهم هستن. چگونه بدونی تخم ریزی کردن یانه. ایا لجن خوارم تخم انها را می خورد

   پاسخ
   1. کارو

    اسکار هام. هم ۴ ماه پیش هم هستن. و خیلی حرکات جنسیم باهم. انجام میدن. تا حالا تخم ریزی نکردن اگر تخم ریزی کردن تخم هارو با اسکار جدا کنم یا نه

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خواهشا به تاریخ سوالات دقت کنید و در جای مناسب سوال بپرسید و نه وسط سوالات سالهای گذشته.
     طی فقط ۴ ماه هنوز اسکارهای شما تخم ریزی نکردن و باید بیشتر در آک جا بیوفتن و شرایط نگهداری هم عالی باشه تا تخم ریزی کنن این احتمال هست خود والدین و یا سایر ماه ها تخم ها رو بخورن. هر زمان دیدین روی یک سنگ و یا کف آک رو تمیز میکنن و یا چاله کف اک کندن نزدیک به تخم ریزی هستند البته از روی لوله تناسلی نر و ماده هم که بیرون میزنه میتونید متوجه بشید. همین تاپیک رو مفصل مطالعه بفرمایید توضیح داده شده.

     پاسخ
    2. R

     سلام هراسکار چقدر طول میکشه بالغ بشه

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      خواهشا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
      یک سال و نیم تقریبا از ۱۵ ماهگی به بعد بالغ میشن.

      پاسخ
  2. Reza

   سلام من ۷ اسکار دارم یک سال از شون گذشته یکی شون بزرگ تره و خیلی وقت دارمش ۲ سالی میشه سایز شون ۲۵ سانت هست دوتا لجن خار هم دارم کنارشون. وباید ازکجا بفهمم اسکار ها جفت خوردن ؟ باید جدا شون کنم ؟

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    اون دو اسکاری که باهم شنا میکنن و یه گوشه ای رو برای تخم گذاری انتخاب کردن(عموما سنگ صاف) و دارن تمیز میکنن و اجازه حضور سایر ماهیا رو اونجا نمیدن جفت خوردن و میخوان تولید مثل کنن.
    لطفا برای ارسال سوال از گزینه پاسخ استفاده نکنید

    پاسخ
 2. حامد گلزار

  سلام خسته نباشین
  الان ساعت ۱ بامداد من متوجه شدم اسکارهام جفت گیری میکنن ولی هیچ یک از شرایط فراهم نیس تو اکواریوم پنکوسی و پیرانا هم دارم نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   کاری نکنید. به حال خود رهاشون کنید یا در صورتی که اکواریوم اضافی دارید پنگوسی و پیرانا رو به اون اکواریوم انتقال بدید. بقیه مطالب مربوط به تکثیر اسکار هم در مقاله بالا هست
   موفق باشید

   پاسخ
   1. مجید

    سلام.ماهی اسکار هر چند وقت یکبار تخم ریزی میکند؟
    یعنی از تخم ریزی اولش چقدر میگذرد تا دوباره اینکار را انجام دهد؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     لطفا برای ارسال سوال گزینه پاسخ رو نزنید و انتهای پست سوالتون رو مطرح کنید.
     ممکنه پشت سرهم و به فاصله چند روز تخم بریزن و بستگی به امادگی و شرایط اکواریوم و ماهیتون داره. یه موقع هست تخم ها توسط مولدها خورده میشه و بعد از چند روز باز تخم ریزی صورت میگیره. یه موقع هم تخم ها هچ میشن و مولدها از نوزادان مراقبت میکنن و پس از اون دیگه تخمی ریخته نمیشه.

     پاسخ
     1. اریا زارع

      سلام.من میخوام داخل یک اکواریوم یک متر و بیست سانتی تکثیر کنم ارتفاع اب هم۵۰هست.مشکلی پیش نمیاد؟.

      پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   احتیاجی نیست کاری انجام بدین ممکنه چند ماه طول بکشه تا اسکار تخم ریزی کنه حتی یک مورد داشتم یکسال جفت گیری می کردن تا زمان تخم ریزی فرا رسید !!! پس اصلا نگران نباش و عجله نکن یه نکته خیلی خوب آقا شهریار گفتن اون هم اینکه ماهی مولد رو نباید جابجا کنید مخصوصا اسکار چون به قلمرو خودش عادت کرده پس بقیه ماهی ها رو جابجا کنید به نظر من برای این کار زیاد شتاب زده عمل کنید فعلا وقت دارید.

   پاسخ
  3. mahdi

   شما چند تا شیشه به ارتفاع اکواریومت درست کن جفت اسکار را یک طرف بنداز بچه هارا بزار وسط و پیرنا را بنداز یک طرف دیگه و فردا صبح سریعا ۱ اکواریوم بخر

   پاسخ
   1. ghomeyshi

    دوست گرامی این پستی که شما پاسخ دادین مال ۱۷ ماه قبله . دقت کنین

    پاسخ
 3. hamed_g90

  سلام خسته نباشین
  الان ساعت ۳بامداد من متوجه شدم اسکارهام جفت گیری میکنن ولی هیچ یک از شرایط فراهم نیس تو اکواریوم پنکوسی و پیرانا هم دارم نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام…
   متاسفانه الان که ظهره و من دارم کامنتتون رو میخونم. به هر حال دیگه هر کاری تونستید حتما کردید. قبلا به دیدگاه قبلیتون پاسخ دادم
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   توی سوال قبلی توضیح دادم ولی اینکه از ساعت ۱ تا ۳ بامداد کارشون ادامه داشته جالبه قبلا گفتم ممکنه چند ماه برای تخم ریزی طول بکشه ولی الان احتمالش هست قبلا جفت گیری کردن و شما ندیدین و الان زمان تخم ریزی باشه معمولا این موقع شب جفت گیری نمی کنن اصلا چرا تا حالا چراغ اینها روشن بوده؟؟؟؟ اینطوری ماهی ها طول روز اذیت میشن.
   ماهی مولد رو هیچ وقت جابجا نکنید. بقیه ماهی ها رو جابجا کنید.

   پاسخ
  3. بیگانه

   سلام ماهی شما برای تخم ریزی نیاز آرامش داره وفکر نکنم با وجود ماهی های موجود تو آکواریومتون این حالت محیا باشه البته آرامش از هر نظر/

   پاسخ
 4. hamid1369

  منضورتون از جفت گیری چیه یعنی اسکارها دارن روی یک سنگ یا چیز دیگه ای رو تمیز میکنن؟ اگه تانک دیگه ای با شرایط خوب داری جداشون کن البته طوری که بهشون استرس وارد نشه

  پاسخ
 5. hamed_g90

  سلام به همه ی دوستان شرمنده من دیر اومدم یکم دیر این کارارو کردم الان مثل قبل نیستن فک کنم قهر کردن.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه قهر نکردن قبلا گفتم ممکنه از چند ماه تا یه سال طول بکشه تا جفت بشن فقط به شک افتادم شاید از قبل جفت بودن و حالا زمان تخم ریزیشون باشه که با این توضیحی که شما دادین هنوز زوده تا تخم ریزی راستی اصلا نر و ماده هستند مطمئنی چون برای اسکار تشخیص جنسیت یه کم مشکله به هرحال امیدوارم موفق باشید.

   پاسخ
 6. hamed_g90

  سلام آره نر و ماده هستن شاید طول بکشه.راستی من میخوام یک فیلتر درست کنم که آب آکواریوم همیشه کریستالی باشه میشه راهنماییم کنین؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست من یه زحمت بکشید و توی تالار گفتگو در قسمت ساخت آکواریوم و تجهیزات آن چند تا تاپیک سایر دوستان درمورد فیلتر – سامپ و … زدن که اگه اونارو مطالعه کنید خیلی بهتره حالا اگه سوالی بود همون جا مطرح کنید حتما دوستان خوبی هستند که جواب بدن. برای اینکه راحت تر باشید اگه عضو نشدین عضو بشین تا بتونید راحت تر دیدگاه های خودتون رو بزارید و ما هم از تجربه شما استفاده کنیم.
   فقط یه نکته رو بگم بنظر من اگه امکانش باشه و فضا داشته باشید یه سامپ بسازید چون فرمودین دوست دارید آب کریستالی باشه.

   پاسخ
 7. hamed_g90

  سلام
  خیلی ممنون حتما میرمتالار گفت گو تشکر

  پاسخ
 8. عسل

  سلام دوستان واساتید
  طبق فرمایشات آقا شهریارهنگام تخم ریزی خیلی خشن جلوه میدن که حتی کاری میکنن هرچی سنگ زیر پاشونه رو سرشون ستاره شه من برای اینکار سطح آبرو تاحدی میارم پایین که وووووول زیادی نخورن درضمن از قراردادن صخره.سنگ.گیاه.مجسمه.و وسایل تزئینی دیگر در زمان تخمریزی خودداری کنید که عواقب جالبی ندارد
  ممنون موفق باشید

  پاسخ
 9. hybrid

  سلام من اسکارمو داده بودم به دوستم بعد یک روزهکه آوردمش کنار فلاور نگهداریش میکنم اسکاره رنگش خیلی پر رنگ شده ولی بی حال کف آکواریوم افتاده و فلاوره هی میره از زیر شکمش هولش میده و دورش میچرخه هر دو خیلی تند نفس میکشن و روی آب هم کف جع شده و اسکار هر از چند گاهی فلاورو نگاه میکنه و دمشو لرزش شدید میده و دوباره آرام میشه چه کار کنم؟ظهرم به هر دو تاشون گوشت خرگوش دادم.درضمن تو آکواریوم دوستم با فلاوره بوده و هیچ مشکلی با هم ندارن.(اسکار ماده و فلاور نر)

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   دوست من شرمنده نمیدونم چشه. اونطور که میگید رو اب کف کرده و …… بهتره مقداری اب رو سیفون کنید. فلاور و اسکار رو هم با یه شیشه جدا کنید تا به هم ضربه ای چیزی نزنن، دما رو تا ۳۰ ۳۱ برسونید و مقداری نمک بدون ید هم به اب اکواریومتون بزنید. امید با خدا…..
   در ضمن گوشت خرگوش به ماهیاتون ندید. از دل گوساله یا غذاهای خشک و اماده استفاده کنید. ممکنه به خاطر غذا بوده که اینطور شده. با این حال کارایی که گفتم رو انجام بدید ممکنه خوب بشه و منتظر پاسخ سایر دوستان هم باشید
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   حتما فلاور و اسکار رو از هم جدا کنید. ممکنه وقتی ماهی رو گرفتین توی تور گیر کرده و یه ماده لزج روی بدن اسکار باعث ایجاد کف شده باشه. حتما آب رو سیفون کنید و کفها رو از روی آب بردارید. گوشت خرگوش دیگه بهشون ندین.

   پاسخ
  3. mahdi

   عزیزم متاسفانه اسکارتون دم مرگه به دلیل عوض شدن اب

   پاسخ
 10. hybrid

  سلام مرسی فکر کنم اولش غریبی میکردن ولی حالا از منم سر حال ترند فلاوره هم با اسکاره هیچ مشکلی نداره ولی به غیر از خودم کس دیگه ای میره جلو آکواریوم انگار غش میکنن میفتند پایین و تا وقتی از آکواریوم دور نشی همون حالت میمونند

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   میترسن دوست من. تا چند روز دیگه خوب میشن. زیاد نگران نباش چون میگی کسی غیر از خودم میره کنار اکواریوم اینطور میشن و وقتی دور میشید خوب میشن پس جای نگرانی نیست و میترسن و در نهایت عادت میکنن
   موفق باشید

   پاسخ
 11. hybrid

  سلام من یه دونه اسکار دارم که به قول فروشنده ماده است.تو آکواریومم فقط یه دونه لجن خوار و یه دونه اسکار دارم.اسکارم شروع کرده داره سنگ های آکواریوم رو جابجا میکنه و وقتی لجن خوار نزدیک میشه اونو دور میکنه.آیا ماده ها چاله می کنند؟یا اصلا اگر یکی باشه شروع به کندن میکنه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   همه سیچلایدها یا شاید بهتر بگیم اکثر سیچلایدها سنگ ها رو جابجا میکنن، حالا حتی به خاطر یه تیکه غذا که بین شن هاست یا تفریح یا قلمرو یا تکثیر یا ……..
   جابجا کردن سنگ ها ربطی به نر و ماده بودن نداره
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   هم اسکار نر و هم اسکار ماده شنها رو جابجا میکنن !!!! راستی فروشنده مگه اسکار شما رو دیده که گفته ماده هست و یا از خودش خریدین !!!!

   پاسخ
  3. ناشناس

   سلام.دوست عزیز بهتره که لجن خوارتون رو عوض کنین و یه دونه بزرگ تر از اسکارتون رو بگیرید.نگران نباشید لجن خوار هم یکی از ماهی های مرغوب و سخت جونه و به همین راحتیا نمیمیره.بهتره که ماهی اسکارتون رو گرسنه نذارید . خوشمزه ترین غذا برای ماهی میگو میباشد.که امکان ندارد به ان دست رد بزند مگر اینکه مریض باشد.در مورد شن های اکواریومتون هم بگم که تغریبا تمام ماهی های گوشت خوار به خصوص اسکار دوست دارند که سنگ ها را جا به جا کنند

   پاسخ
 12. حسین

  سلام.چند تا سوال داشتم اگه لطف کنید و جواب بدهید
  ۱-ماهی اسکار در چه سن و اندازه ای بالغ میشوند؟
  ۲-ماهی اسکار چند بار میتواند در طول زندگی تخم ریزی کنند؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – معمولا از دو سالگی و ۱۵ – ۲۰ سانتی
   ۲ – هزار بار البته شوخی کردم یعنی خیلی بار تخم ریزی میکنه و اگه جفت آماده داشته باشید و جفت بخورن هر دو ماه و یا هر ماه یکبار تخم ریزی میکنند.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   اگه درست یادم باشه به طور طبیعی اسکار در ۱۸ الی ۲۴ ماهگی به بلوغ جنسی میرسه. تا اون موقع معلوم نیست به چه سایزی رسیده باشه. اصولا سایز به اونصورت ملاک نیست و رسیدن بلوغ به سن ماهی برمیگرده
   سوال دومتون معلوم نیست. یا بهتره بگم نمیدونم… دوستان دیگه شاید بتونن راهنمایی کنن
   موفق باشید

   پاسخ
 13. رضایی

  سلام خسته نباشید سایتتون عالیه من یه آروانای ۴۰-۴۵ سانتی سالم سالم ویک عدد اسکار باله بلند ۴۰ سانتی و یک عدد اسکار البینو ۳۳ سانتی و یک عدد فلاور zz اصل واسه فروش دارم هرکس خواست با این شماره تماس بگیره
  ۰۹۳۶۵۴۸۷۲۹۳
  قیمت رو هم باهاتون را میام

  پاسخ
 14. جوچی

  من تا حالا ۲۵۰۰ اسکر فعال از ۴۰ جفت اسکار نر وماده گرفتم مهم اون سنگیه که در کف اکواریوم می گزارید

  پاسخ
 15. جوچی

  وقتی دارید تخم هارو جابجا میکنید اون ابی که می خواهید تخم ها رو میزارید داخلش می گذارید ۲۴ ساعت قبل یک قاشق چایی خوری نمک در اب بریزید

  پاسخ
 16. H-S

  سلام به همه دوستان
  می خواستم بدونم که انواع مختلف ماهی اسکار با هم جفت میشن یا نه ؟
  با تشکر از همه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله فقط هم سایز باشند و هم دیگه رو خودشون بپذیرند جفت میخورن.

   پاسخ
 17. sahand

  سلام خسته نباشید.
  ماهیه طعمه که گفتین ممکنه بیماری داشته باشه بهتره پس کلا ندیم به اسکار؟اخه نسبتا ارزونتره نسبت به غذاهای مارکدار.
  یه غذام دارم ماله حدوده ۵ ساله پیشه.میدم به اسکارا میخورن.بدم باز بهشون یا خوب نیست؟ضرر داره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه دوست من از غذای تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید ماهی طعمه خیلی بهتر از این غذا هست.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   نه دوست من به این خاطر که نمیشه گفت کلا ندیم بهتره. میتونید ماهیای طعمه رو قرنطینه کنید و بعد از اطمینان از سلامتشون به ماهیا بدید بخورن. غذای ۵ سال پیش دیگه فسیل شده بهتره به ماهیاتون ندید
   موفق باشید

   پاسخ
  3. iman naddafi

   من بیشتر غذا ماهیی هایی رو که میارن دیدم(تترا .سرا.و..) تاریخش گذشته تا یک یا دو سال ایرادی نداره غذا تا اب نخوره فاسد نیست ولی ۵ سال دیگه نه جسارت نباشه تومه ندی بهتره تومه اکثرا مولی و گوبی هستند که اینا در حالت عاذی حامل انگل اند وای به حال اینا که فله ای میفروشند از غذا های اماده استفاده کن میگوی خشک ماهیران بد نیشت بازم قبول ندارمشون چون بهداشتی نیستند ولی بهتر از اون تومه و غذا ۵ سال تاریخ گذشتست مولی بگیر بچه بگیر ازشون بده بخورن اگه تومه زنده دوست داری بدی

   پاسخ
  4. ناشناس

   بهترین و خوش مزه ترین غذا برای ماهی میگو است.که معمولا میگوی خشک شده در اکواریوم فروشی ها یافت میشود.

   پاسخ
 18. احسان

  سلام
  اول اینکه مدیریت محترم
  اشتراک من کار نمیکنه.یا حذف شدم یا اشکال از سیستمه.نام کاربریم ehsan-198
  دوم اسنکه با عرض خسته نباشید اسکارام ۲۵ سانتی شدند.و نر ماده رو کمی میزنه.حتی یه کم زخمیش کرده.اما زیاد به چشم نمیاد.دیروز بین سنگ و کف رو گودال درست کردن.باله های پشتی نر جلو دهن ماده شدیدا به لرزش در میومدن.یعنی جفت انتخاب کردن؟
  مشکوک میزنن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   – یکی دو روز صبر کنید آقا شهریار تشریف ندارن فکر کنم از فردا باشن حتما مشکل شما رو بررسی میکنن اگر یه پیام خصوصی بهشون بدین بد نیست.
   – اسکار های شما جفت شدند و این حرکات طبیعیه سعی کنید آب کهنه نشه و یک سوم از آب رو سیفون کنید و حداکثر هر دو هفته یکبار این کار رو بکنید و خوب هم تغذیه بشن حتما تخم ریزی میکنن.

   پاسخ
   1. احسان

    ممنون از لطفتون
    از شنیدن این جمله که اسکارهاتون جفت شدن خیلی ذوق زده شدم.آخه از بچگیشون خودم بزرگشون کردم صرفا برای این لحظه که جفت شدنشون رو ببینم و اون حرکات جالب منحصربفردشون.
    یکم نگرانم.الان داشتم تماشاشون میکردم.نر مدام افتاده دنبال ماده.کمی حجوم میبره.ولی به ندرت گازی هم میزنه.جای چندتا زخم خیلی خیلی سطحی رو پوست ماده میبینم.نگرانیم جایزه؟
    ضمنا از زیر شکم نر یک زائده خیلی کوچیک بیرونه.جلوتر از مقعدش.اما از ماده هیچی مشاهده نمیکنم.چطور میتونم عکس هاشون رو نشون بدم؟لطفا میشه راهنماییم کنید؟ممنون
    تخته سنگ صاف هم که میذارم نزدیکای گودالی که میکنه شدیدا تلاش میکنه جابجاش کنه.واصلا دوسش نداره

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     کاری به گودالی که ماهی ها میکنن نداشته باش سنگ رو بذار یک طرف دیگه.
     احتمالا ماهی ماده هنوز آماده نیست سعی کن خوب تقویتش کنی.

     پاسخ
     1. احسان

      این اسکارام هی گودال رو دوتایی میکنن بعد از چند ساعت دوباره پرش میکنن!!!!
      اگه ماده آماده نیست پس چرا به کندن گودال کمک میکنه؟

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       همه این کارها طبیعیه فقط باید صبر کنید اصلا ممکنه اسکارها یک سال این کار رو تکرار کنند ولی تخم ریزی نکنن ولی یک وقت می بینید جو گیر شدن و پشت سر هم تخم ریزی کردن طوریکه دیگه شما خسته بشی واقعا تخم ریزی اینها به خیلی چیزا بستگی داره و مخصوصا اینکه مثلا یک سال دو سال جفت هستند و بالغ هم شدن ولی تخم ریزی نمی کنن واقعا عجیبه نه ؟؟؟؟!!!!!!

       پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ehsan-1987 داریم که عضو هستند و نام کاربریشون ثبت شده ولی نام کاربری به اسم ehsan-198 ثبت نشده. لطفا مجددا ثبت نام کنید یا اگر شناسه ehsan-1987 هست و رمز عبور رو فراموش کردید از قسمت مربوطه مجددا رمز عبور رو بازیابی کنید
   در مورد اسکارها هم که اقا مجتبی توضیح دادن دیگه تکرار نمیکنم

   پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     سوالتون رو بپرسید پاسخ میدیم. ولی خب ممکنه اون لحظه که شما سوال میکنید ما در سایت حضور نداریم که درجا پاسخ بدیم و ممکنه زمان ببره. شما سوال کنید و چند ساعت بعد به سایت برای پاسخ سوالتون مراجعه کنید. مثل همین کامنت شما که ساعت ۲ و ۴۷ دقیقه پرسیدید و الان که ساعت ۵ و ۵۰ دقیقه است بنده دارم پاسخ میدیم.

     پاسخ
    2. مهدی

     سلام ماهی های اسکار در نژاد های مختلف باهم جفت بشن آیا نژاد زیبایی به وجود میاد یا ناقص می شن

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *