غذای ماهی

غذا و تغذیه ماهیان یکی از مهمترین و موثرترین مورد در رشد و نمو ،رنگ امیزی،تکثیر و … ماهی میباشد لذا با وجود اینکه ماهیان موجودات کم توقعی هستند و اکثر غذاهایی که در اختیارشان بگذارید را میخورند ولی برای داشتن ماهیان زیبا،شاداب و قوی باید تغذیه انها را مورد توجه قرار دهید. و احتیاجات ماهیان خود را از لحاظ تغذیه بفهمید برای همین منظور در این بخش به معرفی انواع غذاها و کاربرد ان میپردازیم

غذای ماهیان اب شیرین


انواع غذاها :

۱- غذاهای خشک

۲- غذاهای زنده

۳- غذاهای فریز شده

غذاهای خشک : از سایر غذاها استفاده ی بیش تری دارند که اغلب آنها سرشار از ویتامین هستند . بیش تر آنها به شکل پولکی ، قرصی و گلوله ای ساخته می شوند که اگر به دور از رطوبت و نور نگهداری شوند ، مدت زیادی قابل نگهداری هستند .

۱- پولکی : غذایی لایه لایه می باشد که به رنگ های مختلف وجود داشته و بیش تر به عنوان مکمل غذا به کار می رود و به تنهایی ارزش زیادی ندارد ؛ به این معنی که این غذا تنها دارای مقدار کمی پروتئین برای متعادل نگهداشتن وزن ماهی ها بوده و در رشد آنها تاثیر بالایی ندارد . هر رنگ پولکی هم نشانه ی مقدار مشخصی پروتئین می باشد که معمولاً روی جعبه های آنها ذکر شده است .

نکته : از پولکی بیش تر برای تغذیه ی زنده زاها استفاده می شود .

۲- غذاهای گلوله ای : همانطور که از اسمشان پیداست ، بیش تر به شکل گلوله بوده که معروفترین آنها لوفاک می باشد .

لوفاک : غذایی قهوه ای و دانه دانه که بوی ماهی مانده می دهد و سرشار از پروتئین ( حدود ۵۰ % پروتئین ) است . چندین نوع لوفاک در بازار وجود دارد که لوفاک های روشن رنگ ، روی آب می مانند ولی لوفاک های پر رنگ ، معمولاً به ته آب فرو می روند . این غذا تقریباً مورد پسند تمام ماهی ها بوده و برای تغذیه ی اغلب آنها ( چه گیاهخوار و چه گوشتخوار ) مناسب است .

غذاهای رنگی : همانند لوفاک بوده با این تفاوت که نسبت به لوفاک از پروتئین کمتری ( حدود ۳۵ % ) برخوردار بوده و بیش تر به رنگ های قرمز و سبز موجود است . این غذا یکی از مناسب ترین منابع تغذیه برای گلد فیش ها و گیاهخوارانی که از روی آب تغذیه می کنند ، محسوب می شود .

مغز میگو : دانه های ریز نارنجی رنگی که سرشار از پروتئین بوده و به تنهایی قادر به تامین مواد معدنی مورد نیاز ماهی میباشد .

۳- غذاهای قرصی : بیش تر این غذاها با نام پروتئین عرضه می شوند که اغلب از خزه دریایی ( جلبک ) ساخته می شوند . این غذا بیش تر به عنوان مکمل پروتئینی برای زنده زاها به کار می رود ولی برای تغذیه ی گیاهخوارانی مثل کوریدوراس و کت فیش هم استفاده می شوند .

۴- کرم های منجمد شده : از بهترین منابع پروتئین به شمار می روند که با فشرده کردن کرم هایی چون کرم خاکی ساخته می شوند . از رایج ترین کرم های منجمد شده ، می توان به کرم فشرده و کرم قرمز اشاره کرد .

کرم فشرده : کرم های سفید منجمد شده که به صورت مکعب هایی وجود داشته و برای تغذیه ماهی ها می توان آنها را به شیشه چسبانده و یا به صورت پودر شده استفاده کرد .

کرم قرمز ( خونی ) : کرم های قرمز یا خونی یکی از گونه های کرم خاکی هستند که در بازار به صورت منجمد وجود دارند . این نوع هم سرشار از پروتئین بوده و در سلامتی و رشد ماهی ها نقش بسیار زیادی دارد .

۵- تخم میگو : با حدود ۶۰ % پروتئین ، یکی از بهترین غذاهای منجمد به حساب می رود که تقریباً رایج ترین غذا برای تغذیه انواع بچه ماهی ها می باشد .

البته ماهی ها خیلی راغب به تغذیه با تخم میگو به صورت خشک نیستند ولی اگر به صورت زنده مورد تغذیه ی آبزیان قرار گیرند ، بسیار مورد پسندشان بوده و اثری از آنها در آب باقی نمی گذارند .

نحوه زنده کردن تخم میگوی منجمد : ابتدا در یک تانک یا ظرف شیشه ای مقداری آب بدون کلر ریخته و با استفاده از آبگرمکن دمای آن را روی ۳۰ درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید . سپس علاوه بر قرار دادن یک سنگ هوا در تانک ، به ازای هر لیتر ۲ قاشق سوپخوری در آب نمک بریزید . ( بهتر است از نمک دریایی استفاده شود که هیچ افزودنی مضری ندارد . )

ابتدا مقداری از تخم های منجمد را حدود یک ساعت در آب تازه قرار داده تا رطوبت آنرا فرا گیرد ، سپس آنها را به تانک بریزید . دقت داشته باشید محلی که تخم ها در آن قرار دارند باید روشن باشد ، چون در غیر اینصورت بیش تر تخم ها خراب می شوند .

پس از ۴۸ ساعت بچه میگو ها از تخم در می آیند که برای تغذیه بچه ماهی ها آماده اند .

نحوه تغذیه بچه ماهی ها با تخم میگوی زنده : پس از در آمدن بچه ها از تخم ، پمپ هوا را خاموش کرده و در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یک چراغ قوه در کنار یکی از گوش های تانک قرار دهید . مشاهده می کنید که بچه میگو ها به طرف روشنایی شنا کرده و در آن قسمت جمع می شوند .

در این حالت می توان با استفاده از سرنگ مقداری از آنها را گرفت و سیس روی تکه ای پارچه ضخیم که روی یک لیوان قرار دارد ریخت تا از آب جدا شوند . در این حالت به آرامی آنها را به تانک ریخته تا بچه ماهی ها از آن تغذیه کنند .  این مقدار برای تغذیه ۶۰ تا ۱۰۰ بچه ماهی کافی بوده و هر بچه ماهی حداقل در روز به دو بار تغذیه بدین وسیله نیازمند است .

غذاهای زنده :یکی از رایج ترین غذاهای گوشتخواران به شمار رفته که لذیذ ترین غذای آنها هم محسوب می شود و استفاده از این غذاها سبب رشد و سلامتی آنها می شود .

۱- ماهی زنده : مورد تغذیه ی بیش تر گوشتخوران قرار گرفته و معمولاً از ماهی های ریز رودخانه به این منظور استفاده می کنند . البته بچه های زنده زاها به خصوص گوپی هم دارای چنین کاربردی بوده و معمولاً برای تغذیه ی آنجل ها مورد استفاده قرار می گیرند .

تذکر : هرگز ماهیتان را با ماهی مرده تغذیه نکنید تا عامل مرگ آن ماهی ، سبب مرگ ماهی شما نشود .

۲- کرم خاکی : سبب تقویت رنگ ماهی ها شده و غذای مورد علاقه ی بیشتر گوشتخواران و گلد فیش ها محسوب می شود .

نکته : قبل از تغذیه ی ماهی ها با کرم خاکی ، آنرا کاملاً با آب بشویید .

چون در همه ی فصول نمی توان در جاهایی مانند باغچه به جستجوی کرم های خاکی پرداخت ؛ می توان آنها را جداگانه پرورش داده و سپس به عنوان غذای ماهی ها مورد استفاده قرار داد .

نحوه ی نگهداری و تکثیر کرم خاکی : ابتدا تعدادی کرم خاکی از باغچه یا محلی که دارای خاک مرطوب است پیدا کرده و سپس آنها را در یک جعبه که در آن مقداری خاک مرطوب است قرار دهید .

سپس مقداری از جعبه را درون آب قرار دهید تا خاک ها مرطوب باقی بمانند .

پس از گذشت مدتی ، چون کرم های خاکی دو جنسه بوده و نیاز به نر و ماده ندارند ؛ تکثیر شده و به تعداد مورد نظر شما خواهند رسید .

نکته : برای جلوگیری از خشک شدن خاک که سبب مرگ کرم های خاکی می شود ، هر روز مقداری آب را روی لایه های بالایی خاک بریزید .

۳- لارو پشه : کرم های ریز سفید رنگی بوده که به تسریع در رشد بچه ماهی ها کمک می کنند .

لارو ها معمولاً در بدن پشه ماده و یا پس از تخم ریزی حاصل می شوند که پس از شستشوی آنها می توان ؛ از آنها برای تغذیه ی ماهی ها استفاده کرد .

۴- دافنی ( کک آبی ) : حشره های ریزی ( ۳- ۲.۵ سانتیمتر ) که در دریاچه ها و یا جاهایی که مقداری آب مدت زیادی ساکن است رشد یافته و می توانند  به عنوان یک تنوع در غذای ماهی ها محسوب شوند .

چون دافنی ها در آب گرم از بین می روند بیش تر در فصل بهار و پاییز در آب های سرد یافت می شوند .

۵- کرم های ریز ( کرم پروانه درخت بید ) : به دلیل ریز تر بودن از تخم میگو ، مورد تغذیه ی بچه ماهی های بسیار ریز قرار می گیرند .

نحوه ی تولید کرم پروانه بید : ابتدا درون یک لگن پر از کره نباتی مانده مقداری بلغور جو ریخته و به اندازه ی مورد نیاز ، آب داغ را به این ترکیب اضافه کنید . ( بطوریکه خمیر شود . )

سپس برای مدتی اجازه دهید تا سرد شود و پس از یک روز آنرا کاملاً با هم مخلوط کنید . دو تا سه روز بعد کم کم ، کرم ها رشد کرده و برای تغذیه آماده می شوند .

نکته : پس از مخلوط کردن آنها ، روی آنها را پوشانده ولی چند روزنه در آن قرار دهید تا تبادل هوا بین محیط و ظرف صورت گیرد .

۶- Parmecium : بزرگترین باکتری تک سلولی می باشد ، که با چشم قابل رویت نیست ولی برای رشد ماهی ها ( به خصوص گیاهخواران ) بسیار موثر است .

Parmecium ابتدا باکتری های کوچک موجود در آب را خورده و سپس ماهی ها از آن تغذیه می کنند .

روش تهیه باکتری Parmecium : ابتدا در یک بطری پر از آب بدون کلر ، مقداری خیار خرد شده بریزید . سپس در بطری را بسته و چند روزنه برای تبادل هوا در آن قرار دهید . برای چند هفته ، بطری را در جای گرم قرار دهید تا باکتری ها در آب رشد کنند .

پس از این مدت می توان مقداری از آب بطری را به تانک منتقل کرده تا باکتری ها در تانک هم تکثیر یابند .

نکته : در صورتی که خیار های خرد شده در آب کلر دار قرار گیرند ، تمام باکتری ها نابود شده و در نتیجه خراب می شود .

۷- کرم گیلاس : کرم های سفید رنگی بوده که معمولاً درون گیلاس های رسیده قابل مشاهده هستند . این کرم ها را می توان پس از شستشوی کامل برای تغذیه ی ماهی ها به تانک منقل کرد .

۸- میگو : بی شک میگو یکی از قوی ترین منابع پروتئین به شمار می رود که می توان از این منبع پروتئین برای افزایش سرعت رشد ماهی ها بهره برد .

تذکر : تنها قسمت های نرم بدن میگو را به ماهی ها داده ، و از قسمت های سخت آن استفاده نکنید .

غذاهای فریز شده :بیش تر غذاهای زنده را ، چون مدت زیادی قابل به نگهداری نیستند می توان فریز کرده تا در فصول دیگر هم قادر به مصرف باشند .

۱- جگر و دل گاو ، گوسفند و مرغ : سرشار از پروتئین بوده که می توان پس از فریز کردن ، در هفته چند بار ماهی ها را با آن تغذیه کرد .

نکته : دقت داشته باشید در هر بار تغذیه ، مقدار کافی جگر یا دل به ماهی ها دهید تا سبب نفخ آنها نشود .

تذکر : هرگز یخ غذای فریز شده را توسط آب گرم ، ذوب نکرده و اجازه دهید کم کم با هوای خارج هم دما شود .

۲- دل گاو فریز شده : امروزه با پیشرفت تکنولوژی دسترسی به مواد مورد نیاز هم سریع و راحت تر شده ، تا جایی که دیگر لازم نیست دل گاو را منجمد کرده و می توان از دل گاو فریز شده که به شکل پولکی ساخته شده به این منظور استفاده کرد .

۳- کرم قرمز ( خونی ) منجمد : کرم های قرمز ( خونی ) را هم می توان منجمد کرده و در مواقع نیاز ، از آنها استفاده کرد .

۴- دافنی منجمد : معمولاً دافنی ها مدت بسیار کمی زنده می مانند و در همه ی فصول هم یافت نمی شوند ؛ که می توان در فصول بهار و پاییز که فراوانند ، آنها را منجمد کرده و در سایر فصل ها مورد استفاده قرار داد .

نکته : دافنی فریز شده در بازار موجود می باشد که برای ساکنان شهر ها طراحی شده است .

۵- کرم خاکی فریز شده : به دلیل کمیاب بودن کرم های خاکی در فصول سرد و اهمیت آن در تغذیه ماهی ها ؛ امروزه کرم های خاکی فریز شده در بازار موجود است که جانشینی برای کرم های خاکی زنده می باشد .

۶- میگو : همانطور که گفته شد میگو سرشار از پروتئین بوده و از این رو به چندین شکل مختلف ( تخم میگو ، مغز میگو ، میگوی زنده و … ) مورد استفاده قرار می گیرد . اما تولید هر کدام نیاز به مراقبت ها و صرف زمان زیادی دارد ؛ که به جای آنها می توان از میگوی فریز شده استفاده کرد .

تذکر : هرگز ماهی زنده ای که بدون دخالت شما ، در آب مرده است را فریز نکرده و به ماهی ها ندهید .

چند غذای ویژه :

۱- برای تغذیه گلد فیش ها می توان از مقدار کمی سیب زمینی آب پز شده و سبزیجات پخته شده ( به مقدار کم ) استفاده کرد .

۲ – غذایی مخصوص گوشتخواران : یک تکه دل گاو ، یک تکه جگر مرغ ، میگو ، آرد جو و مقدار کمی نخود فرنگی یا کاهو پخته شده را در یک کیسه بریزید . سپس آنها را کاملاً با هم مخلوط کرده و پس از آن به تانک منتقل کنید .

نکته : اگر در جگر یا دل مورد استفاده ، تکه ای از چربی ملاحظه شد ، آنرا جدا کرده و سپس با سایر غذاها مخلوط کنید .

غذاهایی که نباید به ماهی ها داده شود :

۱- چربی حیوانات ۲- ادویه ۳- نان ۴- گوشت سفید یا قرمز

تهیه غذا از دل گاو:

مواد لازم برای تهیه غذا از دل گاو:

دل گاو ۱ عدد

۲۵۰ گرم اسفناج آب پز

۲۵۰ گرم میگو

سبوس گندم

ژلاتین

پودر سیر(اختیاری)

چربی های دل را بخوبی تمیز کنید و سیاهرگ های آن را جدا کنید.این کار در صورتی که دل کمی یخ زده باشد راحت تر خواهد بود.دل را تکه تکه کنید و بصورت مکعب های ۲ سانتیمتری تقسیم کنیدتا کار غذا ساز شما را راحت کند.تکه های دل را داخل مخلوط کن یا غذا ساز بریزید.دل را تا زمانی که تکه ی بزرگی دیده نشود خرد کنید.ولی هرگز آن ها را بصورت مایع و یا خمیری شکل در نیاورید.زیرا ماهی ها به ساختار فیبری گوشت نیاز دارند.حال گوشت ها را در ظرف جداگانه ای بریزید.

کمی میگو رابپزید(خیلی کم) و سپس داخل غذا ساز بریزیدو خرد کنید. اسفناج ( آب پز ) را آب کشی کنید و به میگوی ریز ریز شده اضافه کنید.یک فنجان از سبوس گندم به مخلوط میگو و اسفناج اظافه کنید و هم بزنید.بعد از اینکه خوب مخلوط کردید این مخلوط را کنار بگذارید. ۱۵ گرم ژلاتین را به آب داغ اضافه کنید تا ژلاتین ور بیاید.

ژلاتین،مخلوط میگو و دل را مخلوط کنید و برای ۵ دقیقه به حال خود بگذارید. با یک قاشق بزرگ مواد حاصل را در پاکت فریزر بریزید ولی خیلی پر نکنید.بسته ها را در فریزر قرار دهید.

برای استفاده بسته را از فریزر بیرون بیاورید و به تکه های مناسب تقسیم کنید و داخل آکواریوم بیندازید.


نقل از:http://worldfish.blogfa.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,220 دیدگاه در “غذای ماهی

 1. محمد

  باسلام دوباره خدمت شما
  میخواستم بپرسم به ماهیام {پروت,اسکار,دراگون}بجای میگویی که توسط شرکت ماهیران عرضه میشه بدم بهتره یادل مرغ؟
  ببخشید خیلی مزاحمتون میشم!!!!!!!!!!

  onlypet.ir

  بهتر بدتر نداره، مطمئنا میگویی که ارائه میشه خاصیتش بیشتره ولی اگه با هم استفاده کنید و تنوع غذایی رو رعایت کنید دیگه عالی میشه

  پاسخ
  1. امیررررر

   باسلام،
   دوستان میدونم خنده داره ولی خب ی سواله دیگ
   کسی میدونه غذا برای ماهی ها آبکی هم هست یا نه ،
   مثلا مثل داروهای بیماری ک میریزن تو آب غذایی ام باشه ک بریزیم تو آب ک ماهی خواسه یا ناخواسته مجبور به خوردنش بشه و انقدر منو با غذا نخوردنشون اذیت نکنن

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوالات دقت کنید و وسط سوال دیگران سوال نپرسید.
    خب غذای مایع برای ماهیان نداریم ولی میشه از مولتی ویتامین مخصوص آبزیان استفاده کرد و ماهی رو تقویت کنید.

    پاسخ
 2. علی

  سلام خسته نباشی آقا شهریار
  من ماهی اسکار پرت منو آنجل دارم .ماهی اسکارام فقط عادت کردن دل گاو و کرم خونی بخورن و اصلا میگو نمیخورن میخاستم بپرسم اگه همش دل و کرم خونی بخورن مشکلی نداره؟ رشدشونم خوبه و سرحالن
  با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   عرض کنم که نه مشکل خاصی نداره. مخصوصا اینکه دل غذای طبیعی و خوبیه. ولی دائم و هر روزم نمیشه بهشون دل داد گرچه بیزبونا حرفی ندارن و خیلی هم خوششون میات ولی فکر کن هر روز بخوای یه غذا بخوری…… کنار دل یکی دو نوع غذای دیگه هم استفاده کن که ماهیات از یه نوع غذا زده نشن. مثلا از غذاهای اماده خشک مخصوص سیچلایدها که تو بازاره هم میتونی در کنار دل استفاده کنی که تنوع هم داشته باشه و سایر مواد غذایی مورد نیازشون تامین بشه. گه گدار بچه مولی یا گوپی یا حتی ماهیای رودخانه ای سالم و قرنطینه شده هم پیدا کردی به عنوان غذای زنده بده بخورن.
   موفق باشید
   خدانگهدار

   پاسخ
  2. ناشناس

   سلام.دوست عزیز دل گاو اشکالی نداره.اما کرم خونی چونی انگل داره و نمیتونن اون رو هضم کنن.بهتره که از کرم خونی به ندرت استفاده کنین.

   پاسخ
 3. مجتبی

  سلام
  راستش اسکارای منم هیچ چیز بجز دل نمی خورن ولی وقتی دل براشون چرخ میکنم کلی آشغال قاطیش میکنم و بخوردشون میدم و اونا هم میخورن و نمی فهمن درصورتیکه همون غذا ها رو به تنهایی نمی خورن شما هم همین طرفند رو بزنید درضمن کرم خونی کمتر بده هیچ دلیلی برای این حرفم ندارم همینطوری فکر کنم بهتره بعد یک روز در هفته هم هیچ غذایی بهشون نده چون دل سنگینه .
  در زمان تعویض آب هم غذا ندین چون ماهی ها اذیت میشن یا حداقل سه ساعت قبل حسابی غذاشون بدین یا اون روز اصلا غذا ندین

  پاسخ
 4. محمد

  سلام
  چه غذایی برای رشد سریع ترماهی ها مناسبه ؟
  من به ماهیهام دل مرغ،میگو،غذای خشک،رنگدانه ی شرکت تترا،وغذای مخصوص سیچیلایدها ویه غذای دیگه هم هستش بهش میگن زیر آبی که خیلی هم از بقیه ارزون تره!

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ماشاالله. غذا همینا خوبه و تنوع هم داشته باشه. میتونید سبزیجاتی مثل کاهو یا اسفناج یا مواد دیگه رو به دل اضافه و مخلوط و فریز کنید و بدید بخورن که البته همه ماهیا استقبال نمیکنن. غذاهایی که میدید خوبه و مناسب، دل گوساله، ماهی کیلکا که سر شار از پروتئینه یا همین غذاهای شرکتی، کرم خونی و غذاهی موجود در بازار که تاریخ دار و سالم باشه خوبه(یعنی کپک نزده باشه). البته باید دید واسه چه ماهیایی این غذاهایی رو که نوشتید در نظر گرفتید که فکر کنم اکثرا از خانواده سیچلایدن. درسته؟؟ و این غذاها هم خوبه

   پاسخ
 5. محمد

  سلام
  ماهیام اسکار ،سوروم،پرت،پنگوسی شکاری،اسکات هستند!

  پاسخ
 6. مجتبی

  سلام
  غذا هایی که میدین خیلی خوبه اما برای رشد چند مرتبه غذا میدی هم مهمه مثلا همین مقدار غذا رو اگه روزی یک بار میدی تقسیم کن و دو بار در روز بده و یا اینکه سه بار فقط بگم به ماهی نباید زیاد غذا بدین چون مریض میشه و حتما یک روز در هفته هیچ غذایی ندین درضمن رشد ماهی بستگی مستقیم به اندازه آکواریوم و حجم آب داره تا تعداد دفعات غذا دهی یه ضرب المثل هست که میگه ماهی تو دریا بزرگ میشه
  ضمنا نور دهی نیز در رشد تاثیر داره مثلا نور طبیعی بهتره ولی موجب جلبک زدن میشه.

  پاسخ
 7. مجتبی

  سلام
  درضمن دل گاو هم خیلی خوبه.
  درمورد ماهی کیلکا هم بگم وقتی استفاده کنید که فرداش قراره آب رو سیفون کنید چون خیلی چربه و اگه زیاد مصرف کنید درسته ماهی ها خوششون میاد ولی یک لایه چربی روی آب رو میگیره.

  پاسخ
 8. hadimosavi

  من یک بطری از parmecium درست کردم
  اما بعد از سه روز یک کمی روش کف گرفته

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست عزیز
   حقیقتا در این مورد اطلاع کاملی ندارم و نمیتونم کمکی انجام بدم. برای بچه ماهیا این غذا رو تهیه کردید؟؟؟
   دو تا کامنت دیگه هم داده بودید و نتونستم پاسخی بدم و گفتم شاید دوستان دیگه کمکی انجام بدن که متاسفانه پاسخی به شما داده نشد
   به هر حال از شما عذرخواهی میکنم
   امیدوارم موفق باشید
   خدانگهدار

   پاسخ
  2. E

   سلام
   بطری شما عیبی ندارد ونخواهد داشت شما اگر ۱هفته بیشتر صبر کنی میبینید که کف ها بر طرف شده و شما میتوانید ان را به تانکتان منتقل کنید

   پاسخ
 9. EHSAN

  خیلی عالی و مفید بود

  به بچه ماهی قرمز بهتره چه غذا هایی بدهم ?ایا باکتری parmeciiumکافیه.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   میگوی زنده یا همون تخم میگوی هچ شده. خیلی غذا های آماده هم هست مثل آرتمیا – حتی پلانگتون فریز شده و میگوی فریز شده هم هست احتیاجی نیست خودتون غذا درست کنید.
   متوجه نشدم بچه ماهی چی دارین ولی بچه ماهی ها دو الی سه روز اول هیچ غذایی نمی خوان بعد هم همون میگوی زنده و آب سبز هم خوبه تا نظر سایر دوستان چی باشه.

   پاسخ
 10. E

  سلام
  شما به ماهی های قرمزی که مردم روز عید میگذارند توی تنگ چی مینامید؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ماهی قرمز – ماهی شب عید – ماهی حوضی – ماهی جویی – توی شهر ما میگن ماهی حوضی

   پاسخ
 11. E

  سلام
  به بچه های همین ماهی ها برای رشد سریعتر بهتره چه غذاهایی داد؟

  پاسخ
 12. E

  سلام
  به بچه ماهی های (ماهی حوضی-ماهی شب عید)برای رشد سریع تر بهتره چه غذا هایی داد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   غذاهای خشک که تو بازاره میتونید تهیه کنید. کافیه برید مغازه اکواریومی و درخواست غذا کنید. کرم فشرده، غذاهای گرانولی سایز کوچیک، غذاهای شرکتی تترا و جی بی ال و ازو و ….. که مخصوص کپور ماهیان باشه، میتونید باز همون غذاها رو پودر کنید اگه سایزش بزرگه و بدید بخورن.
   اگه بچه ها خیلی کوچیک باشن یعنی لارو تازه بیرون اومده از تخمن شرایطش فرق میکنه و باید با پلانگتون و ارتمیا و اب سبز و …. تغذیه بشن
   موفق باشید

   پاسخ
 13. امیر

  غذایی که به ماهی هام میدم بوی بدی می دهد و رنگ ان هم از موقی که گرفتم قهوی است

  پاسخ
 14. محمد

  سلام .ببخشید من دو تا سیچلاید گرفتم که احساس میکنم با هم جفت شدن.اندازه اونها اندازه طول یک مولی.ایا این ماهی ها برای تکثیر اماده اند یا باید بزرگ بشن.بعد غذا بهشون چی بدم.فعلا دارم بهشون لوفاک و انرژی میدم.ولی به زور می خورن چی کار کنم.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست عزیز
   چه سیچلایدی گرفتید. خانواده سیچلاید ها بسیار بزرگن. لطفا اسم سیجلاید مورد نظر رو ذکر کنید یا لااقل یه تصویر ازش بذارید
   موفق باشید

   پاسخ
 15. محمد

  بچه ها کسی نیست که جواب سوال من رو بده.خواهش می کنم اگه می تونید اطلاعات بدید.
  من دو تا سیچلاید گوره خری دارم.چند وقته بحشون ماهی کیلکا می دهم با لو فاک بیشتر از لوفاک استقبال می کنن.اندازه شون هم یه کم از ماهی مولی بزرگتره .
  ۱-ایا اینها برای تکثیر اماده اند؟یا باید بزرگتر بشن.
  ۲-غذا هایی که میدم مناسبه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام آقا محمد
   اندازه شون کوچکه و باید بزرگ تر بشن ولی غذا خوب میدین مشکلی نداره اتفاقا سیچلاید گوره خری اگه خوب تغذیه بشه تو سایز کوچک هم تخم میریزه و مشکلی نداره اما ماهی کیلکا روی سطح آب رو چربی میگیره و آب رو کثیف میکنه نمیدونم چقدر مصرف میکنین ولی غذای خوبی هست فقط باید تمیز کردن آکواریوم رو هم کنارش انجام بدین بهتره از دل مرغ خورد شده و یا دل گاو استفاده کنید.

   پاسخ
 16. رضا

  با سلام و تشکر از مطالب ارزنده تون
  من گوشت چرخ شده گاو دادم، شکمشون بعد چند روز باد کرد و سه تاشون مردن ( دو تا افرا و یه اوراتوس)
  به خاطر گوشتا بوده؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله ممکنه. چرا حالا گوشت گاو؟؟ دل گاو میدادید…!!!!! غذا رو نتونستن هضم کنن. البته ممکنه یه بیماری باکتریایی مثل اب اوردگی شکم گریبانگیرشون شده باشه.
   ولی اینطوری که شما گفتید احتمالا به خاطر همین گوشت بوده. دل گاو به ماهیاتون بدید در ضمن اوایل کم و به صورت رنده شده بدید تا ماهیاتون به غذا عادت کنن. دل گاو و کلا غذای گوشتی و پروتئینی سنگینه و غذای دیر هضمیه و بهتره به بعضی سیچلایدا مثل اوراتوس ترکیبی بدید یا کم بهشون بدید که به مشکل نخورید
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   گوشت چرخ شده گاو مشکلی نداره ولی باید بدون چربی باشه ممکنه چربی داشته و یا زیاد گوشت به ماهی ها دادین اونها هم خوردن و مریض شدند. سعی کنید از دل گاو استفاده کنید خیلی بهتره.

   پاسخ
 17. حسین الداغی

  سلام
  من ماهی گوشت خوار دارم و دیروز کرم خونی منجمد خریدم، ایا باید با خون های کرم ها بهش بدم؟ چون خوناش خیلی بو میده! کرم خونی منجمداش به صورت مکعبی هستند مثل بسته قرص،که ماهی فروشه به من گفت هر روز یه کی بده، چه جوری بدم؟
  خونهاش رو جدا کنم و فقط کرماش رو بدم؟
  با تشکر
  لطفا سریعا جواب بدهید

  پاسخ
  1. علی

   سلام
   کرمها که با خون نیستند توی بدنشون قرمزه به خاطر همین بهش میگن کرم خونی . بهتره کرما رو بزاری یخش آب بشه و کم کم به ماهیات بدی تا اب کثیف نشه

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   کرم های منجمد رو باید اول توی یه لیوان آب بریزید تا خوب از هم باز بشن نکته اینکه آب جوش روی اون ها نریزید و اگه دوست دارید زود یخشون باز بشه از آب آکواریوم استفاده کنید.
   بعد از اینکه کرم ها از هم باز شدند یکمرتبه لیوان آب رو داخل آکواریوم بریزید همین دیگه نگران قرمزی رنگ آب داخل لیوان هم نباشید. ممکنه برای ماهی های شما یک مکعب کرم کم باشه.

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه دوست من هیچ مشکلی نداره. میتونید بذرید تو یه استکان باز بشه و بعد به ماهیا بدید. میتونید تو اب تکون بدید تا باز بشه و کم کم ماهیا بخورن. میتونید تا منجمده به تکه های کوچیک تبدیلش کنید و بریزید تو اب یا میتونید درسته بندازید تو اب که یه ماهی بگیره و بقیه به دنبالش برای پس گرفتنش بدون که درست نیست و ……….. چه خونی؟؟!! اونطوری که فکر میکنید نیست و چیزیشو نباید جدا کنید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. AC120

    اقا من یه کم گوشت چرخ کرده یه چند تا سر انگشت دادم به ماهیام ممکنه یهو مشکل بر بخورن؟فقط یه بار دادم
    ماهیام اسکار بلو الکتریک گرین ترور فلاور :دی

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     یه خواهشی داشتم در آخر صفحه سوال خودتون رو مطرح کنید نه هرجایی شد چون برای جواب دادن باید کلی دنبالش بگردیم تا پیدا بشه.
     بنظر من برای اسکار و بلو الکتریک مشکلی نیست ولی به فلاور گوشت و حتی دل هم نباید زیاد بدین و به نظر من اصلا ندین.

     پاسخ
     1. AC120

      یه غذا خریدم c.p cichlid یه بسته ۲۰۰ گرمیش ۵۵۰۰ ت بود بنظر شما غذای مناسبیه؟
      روش نوشته ۳۵ درصد پروتوئین ۴ درصد فیبر ۵ درصد چربی ۱۲ درصد جلبک

      پاسخ
      1. AC120

       میشه بگید بهترین غذا کلا برای رنگ سیچلایدا چیه؟

       پاسخ
       1. مجتبی

        سلام
        بهترین غذا استفاده از تنوع غذایی هست تا نوع غذا پس بهتره از چند نوع غذا در وعده های مختلف در طول هفته استفاده کنید تاثیر بهتری داره تا از یک نوع غذا.
        اون غذایی هم که فرمودین خوبه بد نیست.
        درضمن دوباره جای بدی سوال خودتون رو تایپ کردین آخرین سوال نیست !!!!!!!

        پاسخ
        1. M0H@M@D

         سلام به نظرتون برای ماهی گوپی غذای discus gran d-50 plus تروپیکال یا مدل wild مناسبه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *