بیماری ایک یا سفیدک

بیماری سفیدک یا ایک از رایجترین بیماری های ماهیان اب شیرین محسوب میشود. در مراحل اولیه بیماری ایک یا سفیدک میتوان با استفاده از افزایش دما درمان را به سرعت میسر کرد اما با پیشرفت بیماری باید از درمان دارویی خاص استفاده شود که در ادامه مطلب توضیخ داده میشود. علل این بیماری ممکن است یکی از دلایلی مانند لمس شدن ماهی با دست،جدال بین ماهیان یا سرد شدن ناگهانی اب باشد.

به ادامه متن توجه کنید

ایک یا سفیدک

 

هر از چند گاهی ممکن است ماهیان اب شیرین به این بیماری دچار شوند، در مرحله پیشرفته نقطه های سفید بسیاری همانند دانه های نمک  سراسر بدن ماهی را می پوشانند. در این حالت، ماهی خود را به اشیاء داخل اکواریوم می مالد و سعی دارد تا انگل را از پوستش جدا کند. مدتی بعد شدیداً تنبل شده و رفته رفته انگل ها با چشم غیرمسلح به صورت لکه های سفید تا یک میلی متر قطر بر روی پوست ماهی قابل رویتند.Ichthyphthirius ها زندگی دوره ای دارند. آنها برای تولید مثل ماهی ها را ترک می کنند و پس از تولید مثل، سوراخ بزرگی در پوست ایجاد میکند که برای عفونت ثانویه باکتریایی یا قارچی باز است. انگل به کف مخزن رفته و یک پوشش ژله ای مانند به نام کیست در اطراف خودش ترشح می کند و درون این کیست به نوزادان بسیاری تقسیم می شود. سپس کیست می ترکد و نوزادان بیرون می ریزند که در حال شنای آزاد میزبان جدیدی را جستجو می کنند. همانند Cryptocaryon، مرحله بین پوست و مرحله کیست هر دو نسبت به درمان مقاومند.

زمان لازم جهت رشد یاخته در زیر پوست به دو عامل اصلی درجه حرارت و قدرت دفاعی بدن ماهی بستگی دارد. هر چه ماهی قوی و سالمتر باشد رشد یاخته به مراتب کندتر خواهد بود. در هر صورت، یک یاخته در درون جداره ای که به دور خود می‌سازد می تواند طی ۸ تا ۲۴ ساعت بیش از ۱۰۰۰ یاخته به وجود آورد.

چرخه حیاط انگل ایک

معمولاً بدن ماهی های مبتلا به این بیماری پس از بهبود تا حدود زیادی در مقابل آن مقاوم می شود. در این حالت، گلبولهای سفید خون دور یاخته ها کیست‌هایی ساخته و آنها را محسوب می کنند. تنها زمانی که قدرت دفاعی بدن ماهی ها بنا به عللی از جمله شرایط غیربهداشتی محیط زیست، تغذیه نادرست، کمبود اکسیژن و ضعف ناشی از سایر بیماری ها تحلیل رود، یاخته های محبوس در کیست ها مجدداً فعال شده و خود ماهی یا حتی ماهی های تازه به آکواریوم وارده شده را مبتلا می سازند.

درمان :می توان در مراحل ابتدایی با استفاده از روش افزایش درجه حرارت آب تا بیش از ۳۰درجه سانتیگراد به مقابله با این بیماری پرداخت ولی در مراحل پیشرفته، وقتی که انگل در پوست ماهی و یا در مرحله کیست است قابل درمان نمی باشد. جهت از بین بردن Ichthyophthirius، پیش از شکل گیری کیست و یا پس از ترکیدن آن باید داروی اختصاصی به مخزن اضافه شود. به هنگام کاربرد دارو، گیاهان و ذغال اکتیو فیلتر را از مخزن خارج کنید.

معالجه از طریق گرما :دما را به تدریج افزایش دهید، به طوری که این افزایش از یک درجه سانتیگراد در ساعت فراتر نرود. هدف ایجاد شرایطی است که ناقل بیماری یا قادر به حیات نباشد و یا حداقل قدرت تولید مثل خویش را از دست بدهد.

برای ماهیان حساس به افزایش دما، از شیوه های درمان دارویی استفاده کنید. جهت سایر ماهی ها، افزایش ۲ تا ۳ درجه سانتیگراد طی ۲ تا ۳ روز بسیار مفید خواهد بود. این عمل جدا از نابودی بسیاری از ناقلین بیماری ها، سبب افزایش پادزهر لازم در خون شده و قدرت دفاعی بدن ماهی را افزایش می دهد.

یکی از پیش شرط های لازم جهت درمان از طریق افزایش دما، تمیزی آب و اکسیژن کافی محلول در آب می باشد.

معالجه از طریق دارو :برای درمان با دارو باید از اکریفلاوین، مالاشیت گرین و یا سولفات کینین یا هیدروکلریدکینین استفاده کرد.

الف) درمان با اکریفلاوین (تریپافلاوین Acriflavin = Trypaflavin) :این دارو در درمان تیرگی پوست و باله ها، گندیدگی پوزه و باله ها، ضدعفونی در جراحات کوچک و به ویژه به هنگام ابتلاء به ایک کاربرد دارد. جهت درمان، ابتداء باید از دارو محلول مادر تهیه کرد. برای این کار یک گرم اکریفلاوین را در یک لیتر آب حل کنید. پس از تهیه محلول، در ظرفی جداگانه به ازاء هر لیتر آب ۵۰ میلی لیتر از محلول مادر ریخته و ماهی را به مدت ۲ تا ۴ روز در آن حمام دهید.

توجه : این دارو آب را شدیداً رنگی می کند.

ب) درمان با مالاشیت گرین (Malachit green) :مالاشیت گرین در معالجه بیماری های قارچی پوست، کدر شدن و یا جوش زدن پوست کابرد دارد. جهت مداوا ابتلا یک گرم از دارو را که به صورت بلورهای ریزی می‌باشد در یک لیتر آب حل کنید. سپس ۶ میلی لیتر از این محلول مادر را در ۱۰۰ لیتر آب حل کرده و ماهی ها را به مدت ۱۲ روز در آن حمام دهید. در روزهای سوم، ششم و نهم نصف مقدار داروی تجویز شده را به آب بیافزایید. پس از ۱۲ روز، نصف آب موجود باید تعویض شده و آب تازه وارد مخزن آبی گردد.

در صورت انجام درمان در ظرفی جداگانه، به دلیل تجزیه دیرتر دارو در آب تازه، مقدار ۴ میلی لیتر از محلول مادر در ۱۰۰لیتر آب کفایت می کند.

روش دیگر درمان با مالاشیت گرین، حل کردن ۱۳ تا ۱۵ میلی گرم مالاشیت در ۱۰۰ لیتر آب است که ماهی ها به مدت ۳ تا ۴ روز در آن حمام داده می شوند.

توجه : مالاشیت گرین بسیار سمی است که به هنگام تماس با پوست یا وارد دهان شدن باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

توجه : از نگهداری مالاشیت یا محلول مادر آن در یخچال حاوی موادغذایی اجتناب ورزید، زیرا علاوه بر سمی بودن سرطان زا می باشد. کاربرد مالاشیت در درمان و یا ضدعفونی در مورد ماهیان پرورشی خوراکی در برخی کشورها به طور کلی ممنوع اعلام شده است و در سایر کشورها پس از کاربرد در معالجه باید ماهی دوره ای در حدود ۲ تا ۶ ماه را پیش از عرضه به بازار مصرف بگذراند.

ج) درمان با سولفات کینین یا هیدروکلریدکینین (Quinine Sulfat or QuinineHydrochloride):یک گرم کینین را در ۱۰۰ لیتر آب حل کرده و ماهی ها را ۳ روز در آن قرار دهید. سعی کنید معالجه در ظرفی مجزا انجام شود. اگر آب به هنگام معالجه کدر شد باید محلول تازه ای تهیه کرده و ماهی ها را به داخل آن انتقال دهید.

توجه : این درمان را برای ماهی های بسیار کوچک و یا بسیار حساس نباید به کار برد.

در بالا مطالبی را از کتاب بهداشت و بیماریهای ماهیان اکواریومی نوشته مهندس مهدی ارچینی برای شما قرار دادم. در زیر سعی میکنم درمان رایج دیگری که که اکثرا در ایران از ان استفاده میکنند و تا حد زیادی هم مسمر ثمر است را برای اطلاعات بیشتر و درمان این بیماری قرار دهم

علائم و شکل بیماری

-نقاط سفید رنگی سر تاسر بدن ماهی را فرا میگیرد

-ماهی کم اشتها و نا ارام است و خود را به اشیاء داخل اکواریوم میکشد

درمان های  رایج

۱)درمان بیماری ایک ان هم در مراحل اولیه با بالا بردن دمای اب تا ۳۲ درجه سانتیگراد و استفاده از داروی ضد انگل میسر است روش کار بدین صورت است که ماهی را به تانک قرنطینه انتقال دهید، دمای اب را تا ۳۲ درجه سانتیگراد بالا ببرید(دما باید تدریجی افزایش یابد)،از داروی ضد انگل به میزان مندرج بر روی بسته استفاده کنید و هر روز قبل از استفاده مجدد دارو ،۲۰ درصد اب را تعویض کنید و بعد از دارو استفاده کنید. این کار را به مدت ۵ الی ۷ روز انجام دهید تا کاملا انگل از بین رود

۲)از نمک هم در درمان سفیدک میتوان استفاده کرد. روش کار به این صورت است که هم میتوان ماهی را در محلول نمک به صورت کوتاه مدت حمام داد و هم به صورت دراز مدت ولی حمام کوتاه مدت اکثرا موفقیت امیز بوده است

۱)حمام کوتاه مدت با نمک:۱۵ تا ۲۰ گرم نمک بدون ید(یک قاشق غذاخوری)را در یک لیتر اب حل کرده و ماهی را به مدت چند دقیقه در ان حمام دهید و سپس به تانک قرنطینه انتقال دهید و دما را تا ۳۲ درجه سانتیگراد بالا ببرید(در صورتی که ماهی در ضمن حمام دادن با نمک با باله های باز به روی اب امد سریعا ان را از محلول خارج کنید)

۲)حمام دراز مدت:یک گرم نمک در هر لیتر اب با افزودن دما تا ۳۲ درجه سانتیگراد میتواند برای ماهی مفید باشد ولی زمانی این درمان خوب عمل میکند و میتوان به عنوان یک درمان قطعی از ان استفاده کرد که از داروی ضد انگل یا پارازیت های پوستی نیز تواما استفاده شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,498 دیدگاه در “بیماری ایک یا سفیدک

  1. Amir

   سلام ببخشید من ۱۰ تا ماهی دارم(۲ تا ماکرو ،سه تا اسکار،۲ تا پیرانا ،۱ لجن خوار ،۱ کت فیش آفریقایی و یک عدد پنکوسی شکاری) در یه تانکه ۹۰×۶۰×۲۶ که حدودا یه هفته پیش دو تا ماکرو اضافه کردم که یکیش وقتی خریدم اونجا سرحال بود آوردن انداختم تانک دیدم پایین تانک می مونه من هم فک کردم حتما از اسکار و اینا می ترسه ،که امروز متاسفانه دیدم روی دوتا از ما کرو ها و اسکار های نقطه های ریز سفید وجود دارد ،به نظرتون من چطور میتوانم به در مان آنها بپردازم ؟
   (درمان اّب را تا ۳۱ بالا بردم ۳ قاشق نمک که قبلا هم بود اضافه کردم و یه داروی آبی رنگ خریدم و یک درب بطری نوشابه اضافه کردم )

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    ابتدا خب ترکیب این ماهیا باهم کار صحیحی نیست و سازگاری مناسبی ندارن.
    اما برای بیماری ماهیاتون به احتمال قوی ایک هست و دما رو تا ۳۲ درجه افزایش بدید و ثابت روی ۳۲ تا یک هفته پس از درمان کامل ماهیاتون نگهداری کنید و بعد از اون دما رو کم کم کاهش بدید
    اون داروی ابی رنگ هم نیاز نبوده و متیلن بلو هست و ضدقارچ و برای سفیدک استفاده نمیشه. دما رو بالا نگه دارید و نمک هم اضافه کردید و سه روز صبر کنید. اگه دیدید نقطه ها کم کم در حال کم شدن هستن که هیچ و درمان داره صورت میگیره ولی اگه ماهیا بیحال شدن و تغذیشون کم شد یا … بهتره از یه داروی تخصصی ایک از یه برند معتبر استفاده کنید. در تالار گفتگو فکر کنم داروهای تخصصی این بیماری معرفی شده.

    پاسخ
    1. Amir

     الان فقط روی دو تا ماهی دون های سفید هست (یه ماکرو همون که از اول مریض بود و یه اسکار )در ضمن ببخشید منظور از اینکه ترکیب مناسب نیست یعنی چی ؟یعنی کدومو ها یکدیگر رو می زنند؟🤔 الان که هیچ کدوم با هیشکی کاری نداره! در ضمن بعد از اینکه سفیدک درمان شد ،من اگه دمای تانک رو کم کنم ماهیا دوباره مریض می شوند؟

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      در مورد ترکیب که مشخصا ترکیب سیکلیدهای افریقایی با امریکایی کار صحیحی نیست و درگیری ایجاد میشه. از طرفی پیرانا هم دارید. مشخصا به خلق و خوی ماهیا در جمع اوری این ترکیب توجهی نشده و ممکنه یکم سایز بگیرن یا در بلند مدت یکی بخواد این وسط تولید مثل کنه بزنه همه رو ناکار کنه!
      خیر. دما رو کاهش بدید ماهیا مریض نمیشن به شرط اینکه دما رو کم کم و طی یک هفته کاهش بدید و از طرفی دما رو هم بیش از حد پایین نیارید و شرایط عمومی تانک مثل پارامترهای فیزیکی و شیمیایی اب هم در حد مجاز قرار داشته باشه.

      پاسخ
    2. Arshia

     من ۳ عدد ماهی پنگوسی داشتم که اول بال یکی از اون ها تکه تکه شده بود!
     بعد منم گفتم شاید دم خوره باشه ولی دیدم فقط اون یک دونه ماهیه دیگه بی خیال دارو شدم

     بعد ۲ روز دیدم روی شکم پنگوسیم و فلاور باکسم نقطه های سفید پدیدار شده منم داروی زد قارچ و ضد انگل گرفتم و به همراه نمک مصرف کردم و دمای اب رو تا ۳۰ درجه بالا بردم

     بعد ۳ روز صبح که از خواب بیدار شدم دیدم که ماهیم کلا رنگش سفید شده و دهنش تا اخر بازه و تند تند خودشو به شیشه میکوبه و بعد نیم ساعت از بین رفت

     و ۳ عدد ماهی دیگه هم داشتم همین طور لطفا کمکم کنین که از این بیشتر ضرر نکنم و ماهی هام از بین نرن بعنی میخام اکواریومو جمع کنم ولی دلم نمیاد

     پاسخ
 1. ستاره

  سلام ممنونم از این همه اطلاعات مفیدتون
  ماهی های من( گیاه خوار) خیلی خودشونو به وسایل داخل آکواریوم میکشند و روی بدن یکی و دوتاشون نقطه های سفید داره و یکیشون هم یه برجستگی کوچک سفید نزدیک سرش، داروهایی هم گرفتم که استفاده کردم ولی نتیجه نداده، دمای آب هم ۲۹ و ۳۰ درجه است . لطفا منو راهنمایی کنید واسه ریشه کردن این بیماریها

  پاسخ
  1. ابولفضل

   سلام دوست عزیز ماهی های شما دچار ۲بیماری شده اند ۱=بیماری سفیدک ۲=انگل با حمام نمک وبالا بردن دما میتوانید سالمشان کنید

   پاسخ
   1. طنین

    سلام.من چنتا ماهی گلوفیش دارم که یه مدت یه سری نقطه های سفید روی بدنشون ظاهر شده بود(یکی از ماهیا شدیدتر بود).دما رو بردم بالا و از نمک استفاده کردم.نقطه های سفید روی همه گلوفیش ها از بین رفتن ولی یکی از ماهیا هنوز نقطه های ریزی روی باله هاش داره ولی شبیه سفیدک نیست خیلی ریزتره و باله هاشو کدر کرده اولش فکر کردم پوسیدگیه ولی نبود.نمیدونم چه مشکلی دارن…

    پاسخ
 2. مجتبی

  سلام
  اگه دمای آب روی سی درجه هست و داروی سفیدک هم استفاده کردین خوب نشده پس اصلا سفیدک نیست.
  ببینید فکر کنم یک دونه های سفید رنگ به اندازه سر سوزن روی بدنشون هست انگار چیزی روی بدنشون چسه باشه اینها انگل هستند و اول از نمک استفاده کنید فکر کنم شما نمک توی آب نریخته باشید باید نمک بدون ید از آکواریوم فروشی ها بخرید بهتره نمک آب شور بخرید به آب نمک بزنید خوب میشن و ماهی هاییکه زیاد مریض هستند یک حمام نمک نسبتا غلیظ به مدت سه دقیقه بدین فقط ماهی رو نکشید ممکنه ماهی بیحال بشه ولی خوب میشه ( توی یک ظرف جداگانه حمام بدین نه توی آکواریوم) اگه ظرف یک روز ماهی خوب نشد از ضد انگل استفاده کنید و نهایتا از تتراسایکلین درسته آنتی بیوتیک هست ولی درمان درد شما همینه.

  پاسخ
  1. daniel

   سلام من ماهی هام سفیک زدن منظور شما از دما دمای بخاری روی۳۰ ۳۱هست یا دما سنج

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    دماسنج. دمایی که دماسنج نشون میده مهمه و اون دمای اب اکواریومتون هست. دمای روی بخاری خیلی دقیق نیست و دمای دماسنج رو باید ببینید و بخاری رو نسبت به این دما تنظیم کنید.

    پاسخ
    1. Arshia

     من ۳ عدد ماهی پنگوسی داشتم که اول بال یکی از اون ها تکه تکه شده بود!
     بعد منم گفتم شاید دم خوره باشه ولی دیدم فقط اون یک دونه ماهیه دیگه بی خیال دارو شدم

     بعد ۲ روز دیدم روی شکم پنگوسیم و فلاور باکسم نقطه های سفید پدیدار شده منم داروی زد قارچ و ضد انگل گرفتم و به همراه نمک مصرف کردم و دمای اب رو تا ۳۰ درجه بالا بردم

     بعد ۳ روز صبح که از خواب بیدار شدم دیدم که ماهیم کلا رنگش سفید شده و دهنش تا اخر بازه و تند تند خودشو به شیشه میکوبه و بعد نیم ساعت از بین رفت

     و ۳ عدد ماهی دیگه هم داشتم همین طور لطفا کمکم کنین که از این بیشتر ضرر نکنم و ماهی هام از بین نرن

     پاسخ
     1. MOHAMMAD99

      سلام سوالتون رو در اخر پیام ها مطرح کنید و از گزینه پاسخ استفاده نکنید.
      شما دمارو خیلی سریع بالا بردید اولا باید حتما از دماسنج جیوه ای یا دیجیتال استفاده کنید چون بخاری چند درجه اختلاف داره دوما هر ۴ ساعت یک یا دو درجه دمارو بالا ببرید.
      برای سفیدک نیازی با استفاده از دارو نیست همون دما درستش میکنه ولی در صورتی که بیماری دیگه ای باشه به هیچ وجه داخل تانک اصلی دارو مصرف نکنید و برای درمان یک تانک قرنطینه تهیه کنید.

      پاسخ
 3. ستاره

  سلام ، درسته نقطه های سفید اندازه سر سوزن امروز نمک ریختم ، ببینم چی میشه ؟ داروی ضد انگل و تترا سایکلین رو از آکواریوم فروشی ها بگیرم؟
  تشکر از وقتی که گذاشتید. امیدوارم بازم بتونم از راهنمایی های شما استفاده کنم آخه من تو نگهداری از ماهی ها خیلی آماتورم

  پاسخ
 4. مجتبی

  سلام
  داروی ضد انگل آره آکواریوم فروشی ها دارن ولی تترا سایکلین از داروخانه بگیرید.
  خواهش میکنم دعام کن درخدمتت هستم. موفق باشید.

  پاسخ
 5. Shahram

  با سلام ، از مسئولین و متولیان این سایت بسیار بسیار سپاسگزارم که اطلاعات کامل و جامع را بدون چشم‌داشتی در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند. دست مریزاد.

  پاسخ
 6. آرمان

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من ۴ تا اسکار دارم ۴ سانتی که هر چهار تاشون از این بیماری گرفتند ولی نه بی اشتها شدن نه خود را به کف میمالند من آب را تا ۲۸ درجه بردم و نمک بدون ید ریختم دیشب خیلی بهتر شدن ولی امروز باز همینطوری شدن لطفا راهنمایی کنید مرا

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه ایک گرفتند دمای اب رو تا ۳۲ درجه ببرید بالا. تو کامنت قبلی هم دمای ۳۲ درجه رو گفتم(دمای ۲۸ مناسب درمان نیست و اصلا تو همینطور دمایی یکم ماهی ضعیف باشه ایک و هزار جور انگل و …. میگیره) لطفا دما رو ببرید بالا و درصد نمک اب هم بالا باشه. (یک گرم در لیتر ) یا اینکه به ماهیاتون حمام نمک بدید. این بیماری به راحتی درمان میشه
   موفق باشید

   پاسخ
  2. آراز

   در کل با افزایش دما این بیماری درمان نمیشه .به خواب فرو میره و دوباره با ضعف ماهی ها و یا کاهش دما ظاهر میشه.سیکل رشد این انگل ۲۱ روز هست و با افزایش دما به سرعت رشد این انگل فشار وارد میشه و اگر ماهی ها به این بیماری مقاوم نباشن و اصول کاهش اثرات مثل دما، نمک و دارو رو در پیش نگیرین تک تک ماهی ها تلف میشن. با دما فقط سرعت تلفات کاهش پیدا میکنه ولی درمان قطعی نیست

   پاسخ
   1. Matin 1387

    سلام
    افزایش دما انگل رو به خواب نمیبره بلکه باعث میشه بره کف آک و یه دوره دیگه از چرخه زندگیش رو اونجا میگذرونه و تکثیر میشه اونجا

    پاسخ
 7. آرمان

  آخه هم سر حال هستند هم اینکه ماهی های دیگر از این بیماری نگرفتند فقط ۴ تا اسکار هایم از این بیماری گرفتند . شب ها که میشه شدت سفیدک کم میشه ولی تو روز خصوصا صبح سفیدک خیلی زیاد میشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ببخشید آب روی چند درجه بود که بردین روی ۲۸ خب آقا شهریار گفتن که ببرین روی ۳۲ درجه ولی حالا ۳۱ باشه اشکال نداره ولی زیر ۲۹ دمای آب در زمستان برای ماهی خوب نیست.

   پاسخ
   1. مجتبی

    یادم رفت بگم دمای آب برای هر ماهی فرق میکنه مثلا اگه همین اسکار دما بره روی بالای ۳۲ مریض میشه زیر ۲۸ هم همینطور.

    پاسخ
   2. امیرعلی

    من یک ماهی قرمز دارم که لکه های سفید زیاد شده اما هنوزمانی سرحاله اما نمی دونم که چطور دما آب رو بالا ببرم که درمان بشه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     با استفاده از بخاری اتومات اکواریوم؟ بخاری و دماسنج اکواریوم مگه ندارید؟ اگه دارید که هیچ و اگه ندارید تهه کنید. روی بخاری یه پیچ تنظیم هست و میتونید دما رو افزایش بدید و دمای کلی اب رو هم از طریق دماسنج ملاحظه کنید در چه دمایی هست.
     لطفا برای پرسش از گزینه پاسخ استفاده نکنید.

     پاسخ
 8. مجتبی

  سلام من حدود ۶ماهی میشه که یه اکواریوم به سایز ۱۰۰ در۳۰ در ۵۰ تهیه کردم حدود ۸تا ماهی هم دارم مثل اسکار پرت سورم تیلور اسکات سیچلاید ماکرو . من علاقه ی خاصی به اسکار سلتنطتی دارم اولین باری که یه سلطنتی تو سایز کوچک خریدم بعد یه هفته تلف شد ودو بار دیگه هم اقدام به خرید هین ماهی کردم که هر بار بیشتر از چند روز دوام نیاورد البته من تا بحال تلفات نداشتم دمای اب اکواریومم هم روی ۲۸ هست شما میتونین جواب من و بدین؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام به اقا مجتبی ۲
   از این بابت گفتم ۲ چون یه اقا مجتبی داریم که خیلی کارشون درسته و ارادت خاصی هم بهشون داریم. ایشالا جواب شما که هم اسمشونید رو هم میدن و باهاشون اشنا میشید.
   اما پاسخ من: عرض کنم که ببینید ممکنه اسکارتون حسابی تو این تانک کتک بخوره و بمیره. چون همه این ماهیا خشنن و کشتن اسکار هم براشون کاری نداره. مثل اسکات یا تیلور یا حتی ماکرو که دشمن اسکاره. به طور کلی بگم ماهی اسکار بدون دلیل نمرده وقتی بقیه به راحتی تو این تانک زندگی میکنن، یعنی اسکار حساس تر از بقیه ماهیاتون نبوده که به خاطر شرایط اب یا دما بمیره. یا غذا گیرش نیومده یا از همون اول مشکل داشته و مریض بوده یا به شدت زدنش و مرده. حالا این قسمت رو روشن کنید تا ببینیم مشکل چی بوده. به نظر من اسکار مناسب این تانک نیست. یا باید اسکار بزرگ تهیه کنید که از پس این ماهیا بر بیات
   ایشالا دوستان دیگه مخصوصا اقا مجتبی هم نظرشون رو بذارن شاید کمکی بهتون بشه
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اول که خوشامدین بعد هم از این همه لطف آقا شهریار نمی دونم چی بگم.
   اما اسکار حالا که هم اسمیم یه گیر بهت بدم چرا توی همون قسمت اسکار نپرسیدین؟
   جواب : شما گفتین ۸ تا ماهی دارین اسکار پروت و … خب پس اسکار دارین حالا مونده اسکار سلطنتی باید بگم دست روی یه چیزی گذاشتی که عشق منه ببین کلا اسکار باید غذا بخوره و باله هاش نچسبیده باشه اگه اینطور باشه به این راحتی نمی میره اسکار سلطنتی یا مدل دیگه زیاد فرقی نداره شما باید یه اسکار بخری که کنار اون یکی اسکارت بتونه غذا بخوره و به قول آقا شهریار کتک نخوره. معمولا اسکار سلطنتی و یا باله بلند و آلبینو یه کم آروم تر از اسکار معمولی هستند باید سایز بزرگ تر بگیری تا مشکلی کنار ماهی های قبلی نداشته باشه اما مشکل اینجاست سایز بزرگ سلطنتی کم گیر میاد شما همون ریز بخر با شیشه از بقیه جداش کن بعد از یک هفته که خوب غذا خور شد و جا افتاد شیشه رو بردار البته اگه دیدی خیلی کوچیکه باید بیشتر صبر کنی تا بزرگ تر بشه. کلا ماهی های گوشتخوار وقتی ماهی جدید اضافه میکنی از خجالتش در میان حالا اگه ماهی جدید ضعیف باشه یا خوب آب به آب نشه و دچار شوک بشه خب میمیره و یا ماهی خوبی از آب در نمی یاد.
   موفق باشید. امیدوارم مطالبمون با یه اسم قاطی نشه. حالا صبر کن دوتایی یه شهریاری بسازیم. فعلا که ما دوتاییم.

   پاسخ
    1. Ahmad.zch

     سلام
     شما باید دمای آب رو بیارید به سی سیو دو یعنی اول باید بخاری رو رو این دما تنظیم کنید سپس دمای آب یا دماسنج هم تنظیم با دمای بخاری می شه من نمیفهمم منظور شما از این سوال چی بود

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     دمای دماسنج. در یه پست دیگه هم به این سوال پاسخ دادم. لطفا بین کامنت ها سوال مطرح نکنید. منظورم اینه از گزینه پاسخ دادن برای طرح سوال استفاده نکنید.
     https://www.onlypet.ir/post-286/%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%db%8c%da%a9-%db%8c%d8%a7-%d8%b3%d9%81%db%8c%d8%af%da%a9/#comment-120806

     پاسخ
 9. آرمان

  سلام من ماهی هایم را حمام نمک کردم و خوب شدن البته من ماهی زندانی هایم را بردم ممکنه با بردن آن ها به درمان ماهی ها کمک کردم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نمی دونم چی میگین شاید من بد متوجه شدم شما فرمودین اسکارهاتون مریض شدن درست حالا هم با حمام نمک و بردن دمای آب روی ۲۸ که در مطالب قبلی گفتین و من گفتم ببرید روی ۳۰ بعد اسکار ها خوب شدند حالا این زندانی ها این وسط چه کاره بودن نکته انحرافی سوال بود چی بود من نفهمیدم.
   ببین دوست من یه زمانی شما ماهی مریض رو خارج می کنید خب این کار خوبی هست و مولد ویروس رو خارج کردین و بقیه خوب میشن ولی بیماری ایک یا همون سفیدک اگه کلا همه ماهی ها رو هم خارج کنید بعد ماهی جدید اضافه کنید ماهی های جدید مریض میشن چون توی آب هم تخم این انگل هست و هم نوع زنده اون فقط با حمام نمک انگل های جون همون ماهی ها پاک میشن ولی بقیه حتما با زیاد شدن دما باید از بین برن. یعنی بردن زندانی ها ربطی به درمان اسکار ها نداشته حالا هم اگه دما رو روی ۳۰ – ۳۱ نبرید دوباره اسکار هاتون مریض میشن و اگه بیماری برگرده سخت تر درمان میشه چون ماهی تون ضعیف تر شده. بعضی وقتا میشه با ذره بین و توی نور مهتابی انگ ایک رو شناور توی آب دید.

   پاسخ
 10. koosha

  salam goftid inja matlabamo arz konam khob meghdare namak tu akvarium hamishegi bashe eshkali ijad nemikone??cche modat sabr konam bad discas haro kharidari konam merc

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   درصد کم نمک نه مشکلی نداره. بیست گرم در ۴۰ تا ۵۰ لیتر اب هیچ مسئله ای نداره
   دیسکاس رو هم یک ماه دیگه. یا هر وقت همه چی سرجاشه. گیاها و ماهیا سالمن، چرخه گذشته و ……. لطفا فعلا اصلا ماهی اضافه نکنید. مخصوصا ماهیی مثل دیسکاس. این یه توصیه بود حالا تصمیم با خود شماست
   موفق باشید

   پاسخ
 11. koosha

  salam man namako tu ab hal kardam pelatia fght yedune sefid munde rushun fiter ama hanuz hast albatevkamtar shode yani daran darman mishan?kare dg lazeme?bad giaha asib nemibinan?bbakhshid soale giaho inja miporsam shividia khili roshd dare bala akvariomo dare migire in vase mahia bade?merc az rahnamayiatun darzemn man seramiko zoghal daram eshtebahan gofteudam zeolito zoghal

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   به طور کامل که نه، امید با خدا ایشالا درمان میشن. اگه ایکه دما رو باید بیارید بالا که همونطور که گفتم شما که تانک گیاهی دارید باید یه تانک قرنطینه برای درمان هم داشته باشید. به هر حال دو درجه دما رو بیارید بالا و چند روز دیگه بعد از درمان مجددا بیارید پایین. ایشالا مشکلی پیش نمیات. فایتر رو هم میشه تو یه ظرف مجزا قرنطینش کنید. اکسیژنی چیزی هم لازم نداره. تو اب تمیز و یه جای گرم نگهداریش کنید، سریع خوب میشه.
   در مورد گیاه که رشد داره هم مسئله ای نیست، معلومه نور حسابی بهش میرسه. فقط گیاهای زیاد و تاریکی طولانی مدت تو شب ممکنه ماهیا دچار کمبود اکسیژن بشن که یه سنگ هوا تو تانکتون داشته باشید واسه شب حله. در ضمن میبینید خیلی مزاحمه و داره فضا و سطح اب رو میگیره باید هرسش کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 12. حمید

  سلام
  اول اینکه از مطالب خوبتون ممنونم.من تازه اکواریم گرفتم یه سری گیاه و گوپی و نئون داشتم که اول نئون ها و بعدش گوپی نر و ماده از سفیدک مرد الانم دو تا کالر فیش و یه گوپی و کف خوار و لجن خوار مونده با یه حلزون.که فکر کنم اونا هم با این وضع بمیرن.اکثرا با سفیدک مردن ولی گوپی ها باله هاشون هم خورده شد . میخواستم بدونم :
  -سفیذک به همشون سرایت میکنه یا نه ؟
  -به خاطر گیاه بهم گفتن باید آب رو ۲۶-۲۵ درجه نگه دارم ، اینجوری چطور جلوی بیماری رو بگیرم ؟
  – اگه ماهیها بمیرن چقدر اکواریم رو خالی نگه دارم تا انگل از بین بره ؟ یا باید کل اکواریوم رو خالی کنم و بشورم ؟
  – انگل بدون میزبان روی گیاه و اکواریوم خالی زنده میمونه ؟
  – حلزون و کفخوار و لجن خوار رو هم بیمار میکنه یا نه
  بازم ممنون . ببخشید که طولانی شد .

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله سفیدک به ماهیای دیگه هم سرایت میکنه مخصوصا اونایی که ضعیف تر و حساس تر باشن. ولی خب قوی تر ها یا بعضی ماهیا ممکنه نگیرن. به طور کلی بیماری واگیرداریه
   متاسفانه یکی از مشکلات اکواریوم های گیاهی همینه و مجبورید دما رو پایین نگه دارید که خب مشکل سازه البته اگه یه چیزایی رو رعایت کنید مسئله ای نیست. ماهی که تازه خریدید رو یکدفعه حتی با هم دما کردن هم نباید در این محیط قرار بدید. ماهی باید یه مدت قرنطینه بشه و روی ماهی کار کنید و کم کم دما رو بیارید پایین و تو این دما یه مدت نگهداری و تقویت بشه و بعد منتقل بشه به اکواریوم گیاهی. اصولا از ماهیایی تو این اکواریوم ها استفاده میکنن که دمای پایین رو میپسندن ولی چون بیشتر جاها اینطور پرورش یافتن و تو مغازه ها هم تو دمای بالا نگهداری میشن تغیر به این شکل مشکل سازه و باید یه مدت بگذره و حتی اگه بیماری ایک گرفتن درمان بشن تا نسبت به این بیماری مقاومت داشته باشن و بعد به تانک گیاهی منتقل بشن
   نمیدونم چه مدت اکواریوم رو باید خالی نگهدارید چون تخم و کیست انگل در اکواریوم شما وجود داره. شاید دوستان دیگه بتونن راهنمایی کنن
   نه فکر کنم هیج انگلی بدون میزبان زنده نمونه.
   حلزون رو نمیدونم و فکر نکنم بگیره و لجن خوار هم تا حالا ندیدم و نداشتم که ایک گرفته باشه ولی احتمالا استثنا نیست و اونم میگیره
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   آره سفیدک به همه ماهی ها سرایت میکنه.
   هرچقدر آکواریوم خالی باشه هیچ فایده ای نداره چون به محض وارد کردن ماهی جدید دوباره ماهی ها ایک (سفیدک ) میگیرن پس نمیشه گفت بعد از یه مدت این انگل از بین میره چون با سرد شدن آب و حضور ماهی ضعیف انگل به وجود میاد.
   میشه دما رو روی ۲۸ درجه بیارین چرا ماهی ها رو به سرما عادت بدین به نظر من میشه گیاهان رو به گرما عادت داد و یه مقدار دما رو برد بالا. الان زمستانه و تقریبا بهاره و میشه دما رو روی ۲۶ نگهداشت چند ماه بعد که تابستان میشه دمای آب میره روی ۳۰ – ۳۱ اون موقع چکار میکنید؟
   اگه لجن خوار دارین پس گیاهتون در معرض خطر خورده شدن هست.
   از داروهای ضد ایک و ضد قارچ باید در این آکواریوم ها استفاده کنید و یه مقدار کم نمک بدون ید.

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    متاسفانه خیلی از گیاهان دمای بالا رو تحمل نمیکنن و خراب میشن. در فصل تابستان به دلیل گرم شدن اب میبایست از چیلر مخصوص اکواریوم استفاده بشه.مناسبترین دما برای اکواریوم های گیاهی(پلنت) ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراده. همیشه یکی از مشکلات این نوع اکواریوم ها دما و نوع ماهیه که باید به اون دقت کرد + کلی پارامتر دیگه که فعلا کار نداریم. به هر حال این نظر شخصی من بود
    موفق باشید

    پاسخ
 13. حمید

  سلام
  شهریار و مجتبی عزیز از راهنماییتون ممنونم.
  اگه بخوام انگل رو از بین ببرم از کدوم روش استفاده کنمو اینکه گیاها رو از اکواریوم باید موفع درمان خارج کرد ؟ راهی وجود نداره که با وجود گیاها و ماهیا همزمان انگل رو از بین برد ؟
  و اینکه چطور از به وجود اومدن دوباره جلوگیری کنم ؟ ماهیای جدیدی که میخرم رو قبل از ورود به تانک چطور از سالم بودنشون مطمون بشم ؟
  بازم شرمنده که کلی سوال پرسیدم..

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   چرا میشه درمان کرد. همونطور که گفتم دو درجه دما رو ببرید بالا و از یه داروی ضد ایک استفاده کنید. دقیق یادم نیست ولی فکر کنم داروی ضد ایکی رو دیدم که نوشته بود برای گیاهان ضرری نداره.
   برای اطمینان از سلامت ماهیان باید بعد از اینکه ماهی رو از لحاظ ظاهری و سرحال بودن از فروشگاه اکواریومی خریداری کردید برای سالم بودن نهایی ماهی رو یه مدت قرنطینه کنید که کمتر کسی از این روش استفاده میکنه. بنابراین به همون قسمت اول اکتفا میکنیم و ماهی سالم رو خریداری کنید و بقیشو بسپارید دست خدا.
   کارای دیگه هم میشه کرد که رواج نداره و کسی به اونصورت انجام نمیده
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   ایک از اون انگل ها نیست که نگرانش باشید و حتما از بینش ببرید بله وقتی ماهی مریض میشه خطرناکه و باعث مرگ ماهی میشه ولی اگه ماهی خوب تغذیه بشه و دما هم بالا باشه حتی اگه انگلی وجود داشته باشه و ماهی آلوده هم توی آب باشه ماهی های سالم مریض نمیشن. اینو خودم تضمین میکنم اصلا توی این شرایط و با دمای بالا و یه کم نمک بدون ید انگل امکان زندگی کردن نداره و خودش از بین میره.

   پاسخ
 14. هومن

  سلام ماهی قرمز اگر مبتلا به بیماری قارچی شود چگونه او را درمان کنیم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   روش درمان ماهی قرمز با دیگر ماهی ها فرقی نمیکنه.
   با تعویض آب – اضافه کردن مقداری نمک بدون ید و قراردادن تنگ ماهی در جایی که آفتاب گیر باشه مثلا روزی حداکثر دو ساعت بیشتر خوب نیست چون باعث تغییرات دمای آب میشه و ماهی اگه در حجم کم آب نگهداری بشه آب تنگ در معرض آفتاب ، زیاد گرم و سرد میشه و برای ماهی خوب نیست پس حداکثر دو ساعت خیلی هم هست ولی همین دو ساعت تمام قارچ ها رو از بین میبره.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اول حمام نمک میدیم و بعد هم انتقال ماهی به اب تمیز که با متیلن ضدعفونی شده باشه. مشکل سه سوت حل میشه. در مواردی تکرار حمام نمک و دوز بالاتر متیلن بلو باید تکرار بشه. در ضمن اگه قارچ ها پخش شده و زیاد باشه باید به صورت دستی قارچ ها تمیز بشه و بعد حمام نمک + متیلن بلو
   موفق باشید

   پاسخ
 15. محمد

  سلام میخواستم ببینم بیماری سفیدک و قارچ واگیر داره؟ یعنی ممکنه بقیه ماهی های سالم مریض بشن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله واگیردار هست و همه ماهی ها رو آلوده میکنه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام.
   از نظر واگیرداری که بله واگیر داره ولی اینکه همه بگیرن به اینصورت نیست که همه اعضای تانک بگیرن. به خیلی چیزا بستگی داره. مثلا ماهی قبلا این بیماری رو گرفته باشه. قدرت بدنی ماهی، نوع ماهی. مثلا یه اروانا قارچ نمیگیره و ……. به صورت کلی بله واگیر داره
   موفق باشید

   پاسخ
 16. محمد

  سلام و عیدتون مبارک
  یه سوال دیگه داشتم اونم اینه که طول درمان بیماری سفیدک و قارچ چند روزه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   قارچ دو سه روزه کامل درمان میشه. تو اولین حمام نمک قارچ ها از بین میرن. اما سفیدک یکم طول میکشه و بین ۳ تا ده روز یا بیشتر نسبت به شدت سفیدک و تعداد انگل میتونه طول بکشه (اینم بگم بستگی به نوع درمان داره. یکی با حمام نمک درمان میکنه و یکی دیگه با بالابردن دما و استفاده از داروی اختصاصی که خب زمان ها خیلی فرق میکنه. کلا زمان درمان بیشتر بیماری ها میتونه بستگی به نوع درمان داشته باشه + چرخه زیستی خود بیماری و …)
   موفق باشید

   پاسخ
 17. آرزو

  سلام واقعا خسته نباشید.سایتتون برای مبتدی ها خیلی مفیده.
  پنگوسی من سفیدک زده و یکی از اسکارام بی حال شده ولی پرتم خوبه.میخاستم بپرسم درمان سفیدک پنگوسی ها رو می تونم تو همون آکواریوم انجام بدم؟ و چه جوری انجام بدم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   لطف دارید دوست عزیز
   بله میشه تو تانک اصلی درمان کرد. مقداری از اب رو سیفون کنید و اب تازه و هم دما جایگزین کنید. لطفا دما رو هم تا ۳۲ درجه افزایش بدید و از یه داروی ضد ایک مثل تترا مدیکا کنترا ایک در تانک اصلی استفاده کنید. همچنین در صورتی که تو اکواریومتون از نمک تا به حال استفاده نکردید به ازای هر بیست لیتر اب یک قاشق مرباخوری نمک بدون ید اضافه کنید. خب با این روش ها بیماری ماهیتون به راحتی درمان میشه
   اسکار هم احتمالا مشکلش حل بشه. ببینید غذا میخوره یا نه.؟؟
   موفق باشید

   پاسخ
   1. بهرام

    سلام خسته نباشید
    من دو تا ماهی اسکار دارم و دو تا ماهی پرت
    امروز نگا کردم دیدم ماهی اسکار رام سفیدک گرفتن
    من الان اونارو چطور توی اکواریوم درمان کنم؟
    قبلا دما توی ۲۸ بود ولی بعد اینکه دیدم ایک گرفتن الان دما ۳۱ هست
    و یه سوال دیگه دمای ۳۲ به اسکار هام مضر نباشه؟

    پاسخ
    1. Amirali gh

     سلام
     دوست عزیز لطفاً سوالتون رو در جای مناسب مطرح کن نه صفحه یک، بگزریم
     خب ۳۰دصد آب رو سیفون بزن بعد نمک بدون ید به آکواریوم اضافه کن یا حمام نمک بدید بهش ، یه سطل بردار به ازای هر لیتر آب یک قاشق چایی خوری نمک بدونه ید اضافه کن (آبی که استفاده میکنی باید از آب خود آکواریوم باشه) و چهار تا هفت دقیقه حمام دهید . اگه ماهی روی آب اومد و حالت غیر طبیعی گرفت سریع به آکواریوم منتقل کنید
     موفق باشی⁦🕊️

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     دما روی ۳۱ و یا حداکثر ۳۲ درجه باشه بیماری سفیدک رو باید در تانک اصلی درمان کنید تا ریشه کن بشه یک تا دو هفته دما بالا باشه درمان میشن و بعد از دو هفته به مرور و طی چند روزی روزی یک درجه دما رو کاهش بدین.
     البت هحمام نمک ماهی بیمار به جدا شدن انگل های ایک از بدن همون ماهی کمک میکنه ولیکن به تنهایی کافی نیست و باید حتما دما بالا باشه تا انگل های ایک موجود در آب تانک اصلی از بین بروند.
     ضمنا همانطور که دوست خوبمون فرمودند سوالتون رو در جای مناسب بپرسید و به تاریخ سوالات توجه کنید.

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *