شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

جدایی ناپذیر ها یا طوطی کوتوله که در ایران نوع فیشر از محبوبیت خاصی برخوردار است.جزو طوطیانی به حساب می ایند که نگهداری انها به صورت جفت توصیه میشود و نگهداری به صورت انفرادی باعث افسردگی یا مرگ جدایی ناپذیرها خواهد شد بنابراین در صورت تمایل به نگهداری طوطی ان هم به صورت جفت این طوطی انتخاب مناسبی است.

به ادامه متن توجه کنید

اصول اولیه نگهداری طوطی کوتوله: برای شروع باید با اصول اولیه نگهداری از این پرنده آشنا شوید. برای دوستانی که برای اولین بار میخواهند لذت نگهداری از این پرنده را تجربه کنند گونه صورت هلویی را پیشنهاد میکنم زیرا طبیعت ملایم تری نسب به گونه فیشر دارند.صورت هلویی پرنده ای کوچک از خانواده طوطی هستند که زادگاه آن غرب آفریقا میباشد. این موجودات بعنوان پرندگان خانگی بسیار محبوب و تکثیر آنها نیز بسادگی امکانپذیر است.

انتخاب طوطی کوتوله مناسب :هنگامی که این نوع طوطی کوچک معرفی شد بسیاری از مشتاقان پرندگان خواستار این پرنده برای کلکسیونهای خود شدند و بهترین و ساده ترین گونه را یک صورت هلویی جوان میدانستند زیرا نگهداری از آن آسان بوده و رفتار این پرنده نیز جذاب و دوست داشتنی است. رنگ های بسیار متنوع و متفاوتی از این پرنده موجود است و هر چه پرنده جوانتر باشد راحت تر به محیط جدید عادت میکند و رام میشود. در حال حاضر نیز توصیه میشود برای شروع و شناخت این پرنده حتما با یک جفت صورت هلویی که رفتار ملایم تر و ارام تری دارند شروع کنید. این گونه فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است.

اطمینان از سلامت طوطی کوتوله: برای اطمینان از سلامت پرنده ابتدا باید از یک فروشنده معتبر اقدام به خرید کرده و هنگام خرید به دقت پرنده را بررسی کنید. یک پرنده سالم باید هوشیار باشد و در برابر محرک ها عکس العمل نشان دهد سرحال بوده و پرها درخشان و تمیز و پر باشند و استخوان سینه بیرون نزده باشد. چشم ها باید براق و شفاف باشد و هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. پوست بینی صاف و ترشح نداشته باشد و پرهای اطراف مخرج پرنده حتما باید تمیز باشد. از خریدن پرنده ای با پرهای پف کرده و یا چشم های بسته یا نیمه باز خودداری کنید. همچنین پرنده ای که سر را نمیتواند ثابت نگهدارد یا سر را زیر بال قرار میبرد خوب نیست.

پرندگان استاد مخفی کردن علائم بیماری هستند زیرا در طبیعت پرنده بیمار از طرف همنوعان طرد میشود ، پس اگر پرنده علائمی را نشان دهد بسیار بیمار است. بعد از این که پرنده را انتخاب کردید آن را مستقیما در ارتباط با دیگر پرندگانتان قرار ندهیدو حداقل به مدت یک ماه در قفس جدا از او نگهداری کنید تا از سلامتش مطمئن شوید.اگر نشانه های بیماری در پرنده مشاهده کردید آن را در محل گرم و ساکتی قرار دهید و با غذاهای مورد علاقه اش تغذیه شود. فرنی گرم میتواند مفید باشد و قبل از حاد شدن بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

تعیین جنسیت طوطی کوتوله : هنگامی که پرنده ای را خریداری میکنید دوست دارید جنسیت آن را تعیین کنید و همانطوری که گفته شد بیشتر گونه ها مونومورفیک ( شباهت نر و ماده ) هستند ولی با این وجود برخی نشانه ها میتواند تا حدودی شما را به جنسیت پرنده آگاه کند عموما پرنده ماده سر بزرگ و پهن تری دارد و استخوان لگن در ماده بزرگ و پهن است.

الف) تست لگن برای تشخیص جنسیت: پرنده را به پشت روی کف دست بخوابانید و با انگشت شست و انگشت کوچکبالهای پرنده را باز کنید و سر پرنده را بین انگشت دوم و سوم خود نگه دارید.حال با دست دیگر میتوانید استخوان لگن را پیدا کنید درست بالای دم دو استخوان بیرون زده اگر فاصله این استخوانها کم باشو انگشت بین آن نرود احتمالا پرنده نر است و اگر فاصله آنها زیاد باشد پرنده ماده است .این تست میتوان با دقت حدود ۵۰ درصد مفید باشد.

توجه کنید که اگر پرنده به دست شما عادت ندارد این تست باعث استرس پرنده میشود.

ب) رفتار و تشخیص جنسیت : از نوع رفتارهای پرندگان نیزمیتوان جنسیت را حدس زد به عنوان مثال پرنده ماده هنگامی که روی چوب مینشیند پاها را بازتر میگذارد و در درگیریهای که پیش میاید معمولا جنس نر است که عقب نشینی میکند . جنس ماده معمولا به لانه وابسته تر است و برای حفظ آن می جنگد و در زمان جفتگیری معمولا مواد مخصوص لانه سازی را زیر پرهای خود جمع میکند.اگر برای خرید به مغازه رفتید معمولا مغازه دارها با اطمینان جنسیت آنها را اظهار میکنند

ج) رنگ پرها و تشخیص جنسیت: معمولا بر اساس رنگهای پرها جنسیت را مشخص میکنند (معمولا رنگ پرهای جنس نر پر رنگ تر است ولی راه دقیق برای قضاوت نیست) تنها راه دقیق برای تعیین جنسیت این نوع طوطی ها آزمایش دی ان ای است. که در حال حاضر امکان آن بسیار در ایران محدود است

د) روش ابن سینا در تشخیص جنسیت : یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.پرنده را برعکس به روی کف دست خود بخوابانید و نخ را طوری بگیرید که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد طوطی کوتوله قرار بگیرد، مانند پاندول ساعت .نخ باید کاملاً ثابت بوده و شما چند ثانیه باید صبر کنید.اگر نخ بصورت دایره ای شروع به حرکت کرد طوطی کوتوله شما ماده است. اگر نخ بصورت چپ به راست و یا راست به چپ حرکت کرد طوطی شما نر است !

قفس مناسب برای طوطی کوتوله :قفس ها در ابعاد بسیار متفاوتی موجود است .هدف شما از نگهداری پرنده مشخص میکند که از چه قفسی باید استفاده کرد. ولی به طور کلی میتوان گفت هرچه قفس بزرگتری بتوانید تهیه کنید.حداقل ابعاد قفس ۹۰ سانتیمتر طول و عرض ۴۰ و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر است. بهتر است از دو ظرف غذا و دو ظرف آب استفاده شود و روزانه تعویض و شسته شود .ظروفی که برای میوه و سبزیجات استفاده میشود بهتر است روزانه شسته شود . گاهی اوقات ظرف دانه ها بنظر پر می رسد ولی بیشتر ان را پوست اشغال کرده است.باید در نظر داشت که پرنده علاقه زیاد به جویدن دارد و میتواند قسمتهای چوبی را بجود. از ظرف آب تیوپی استفاده کنید زیرا بسته است و آلودگی کمتر روی آن تاثیر دارد .اگر پرنده به ظرف تیوپی عادت ندارد در ابتدا از ظرف عادی ابخوری استفاده نمائیدو سعی کنید کم کم پرنده را به ظرف های تیوپی عادت دهید. همیشه زبانه ظرف را چک کنید که آب در آن باشد گاهی اوقات آب در دهانه ان گیر میکند.

انها استاد فرار از قفس هستند و براحتی هر روزنه ای را پیدا کرده و فرار میکنند. انها نباید با پرندگان دیگر در یک قفس نگهداری شوند زیرا به پرندگان کوچک آسیب میزنند. هیچ وقت آنها را با پرندگانی از قبیل قناری ، فنچ ، باجی و حتی عروس هلندی تنها نگذارید.علاوه بر قفس باید فکر ظرف غذا و آب و پرچ (چوبی که روی آن بنشیند) را بکنید.  از پرچ هایی (چوبی یا پلاستیکی) با قطر متفاوت استفاده کنید تا پای پرنده خسته نشود.

پرنده شما برای حفظ سلامتی خود احتیاج به فعالیت دارد. زیرا طوطی های کوتوله برزیلی پرندگانی بسیار پر جنب جوش هستند و احتیاج به قفس بزرگ و اسباب بازیهای زیاد و متنوع ای برای سرگرمی دارند. برای اینکه پرنده را تشویق به فعالیت کنید باید اسباب بازی مناسب داخل قفس قرار دهید.تاب ، نردبان ، نی های بامبو ، پوست میوه نارگیل میتواند انتخابهای خوبی باشند.البته این اسباب بازیها بعد از مدتی برای پرنده تکراری می شوند و باید آنها را تعویض کنید .معمولا این اسباب بازیها توسط پرنده فروشیها عرضه میشود .

رژیم غذایی طوطی کوتوله: بعد از اینکه پرنده به خانه جدید عادت کرد رژیم غذایی او باید شامل مخلوط دانه ها مانند : شامل ارزن درشت ،تخمه کتان ، تخم گشنیز ، چهار تخم ، شاه دانه و ارزان دو برابر کل بقیه دانه ها باشد.میوه و سبزیجات تازه حتما” برای سلامت پرندگان شما لازم است و دقت نمائید که حشره کش های روی میوه و سبزیجات میتواند برای پرندگان شما خطرناک باشند.هویج رنده شده و دانه ذرت معمولا مناسب است و اگر سبزیجات و میوه به طور مداوم در رژیم غذایی موجود باشد احتیاج به ویتامین بصورت جداگانه نیست. البته ویتامین جداگانه صدمه ای به پرنده نمیزند.غذاهای خشک کودکان با پروئین مانند برشتوک و سرلاک میتواند منبع خوب پروتئین باشد. وجود کف دریا و یا بلوک معدنی در قفس لازم است و باعث تامین مواد معدنی میشود.خوشه ارزن میتواند به عنوان غذای تشویقی استفاده شود. توجه کنید که رژیم تمام دانه باعث چاقی و صدمه به کبد پرنده و گاهی مرگ میشود. این پرنده باید رژیم متنوعی داشته باشد و تعداد محدودی از سبزی و میوه مناسب نیست .

در مورد رژیم پرنده به این نکات حتما دقت کنید: اگر پرنده را تازه خریداری کردیدابتدا از همان رژیم غذایی که قبلا استفاده میکرده استفاده کنید و تا هنگامی که به خانه جدید عادت نکرده اقدام به تغییر رژیم غذایی نکنید. زیرا تغییر رژیم عذایی باعث وارد شدن استرس بیشتر به پرنده میشود. تغییر رژیم غذایی را بسیار تدریجی انجام دهید و پرنده را تحت فشار نگذارید . این پرنده ها نسب به تغییر غذا بسیار حساس هستند.تغییر رژیم تمام دانه به مخلوط دانه و میوه و سبزیجات میتواند بسیار مفید باشد .موادی مانند چربی ، شکر و نمک برای پرنده ها بسیار مضر است.تخم مرغ رو بشورید و آب پز کنید بعد پوست ان را کنده و بگذارید پوست کاملا”خشک شود.بعد تخم مرغ را همراه مقدار خیلی کمی از زرده رنده کرده و پوست تخم مرغ را با مخلوط کن آسیاب کرده و هر بار که تخم مرغ یا هویج رنده شده و … به او میدهید مقداری از ان را هم روی غذایش بپاشید

تکثیر و تولید مثل طوطی کوتوله: شرایطی که شما فراهم میکنید و طبیعت تعیین میکند که جفتگیری انجام شود.اگر امکانش را دارید یک گروه طوطی را برای انتخاب جفت کنار هم قرار دهید الزاما یک نر و ماده تشکیل جفت را نمیدهند و ممکن است هیچ گاه جفتگیری انجام نشود.

برای مهیا کردن شرایط جفتگیری :

۱)در فصل پائیز یک جعبه به ابعاد ۱۵×۱۵ و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر بعنوان لانه تهیه کنید.

۲) در تهیه مواد لانه سازی شامل : برگ نخل ، روزنامه ،علف و کاه خشک دقت کنیددر این مواد از حشره کشهای مضر استفاده نشده باشد.

۳) فراهم آوردن محیط آرام و خلوت برای تولید مثل طوطیهای کوتوله بسیار اهمیت دارد .معمولا پرنده با استفاده از مواد لانه سازی لانه را پر میکند و یک حفره تونل در آن ایجاد میکند.

پرنده ماده معولا بین ۴ الی ۶ تخم میگذارد و به مدت ۲۱ تا ۲۴ روز روی تخمها میخوابدتا تخم شکسته شود و جوجه ها بیرون بیاید.اگر ماده بیش از ۸ تخم گذاشت و بیش از ۲۴ روز روی تخم خوابید باید بشما تبریک گفتچون دو پرنده ماده را با هم جفت کرده اید و تخم ها بدون نطفه هستند! در جفتهای واقعی جنس نر نیز در خوابیدن روی تخم کمک میکند و از لانه مراقبت میکندو در اغلب اوقات در ورودی لانه نگهبانی میدهید.

گیر کردن تخم : در صورتی که احساس کردید پرنده تان بیقرار است و تخم گیر کرده میتوانید مقعدش را چرب کرده و با بخار ملایم محل را گرم کنید و سپس با دست و بسیار ملایم از بالا بسمت پایین فشار دهید .مراقب باشید فشار به حدی نباشد که تخم بشکند زیرا بسیار خطرناک و کشنده است .در صورتی که مقعد بهمراه تخم بیرون امد نگران نباشید خودش به حالت اول باز میگردد .

وقتی جوجه ها از تخم بیرون آمدند پدر و مادر با هم شروع به غذا دادن به انها میکنند. در این زمان فراهم کردن غذاهای پر پروتئین که قابل هضم باشند به والدین کمک میکندو سرلاک کودک ، سوپ ، شوربا ، جو و غذاهای آماده میتوانند انتخاب خوبی باشند. جوجه ها پس ۵ الی ۶ هفته پر اورده و تا ۲ هفته بعد نیز توسط والدین مراقبت میشوند.اگر والدین روی تخمها نمیخوابند یا به جوجه ها غذا نمیدهند علت آن استکه این جفت برای اولین بارشان بوده هنوز توانایی نگهداری از تخم ها و جوجه هارا نداشته باشند و ممکن است در دفعات بعدی موفق به انجام این کار شوند.

نکات مهم بهداشتی در نگهداری طوطی کوتوله: این پرنده نسبت به شرایط جوی خیلی حساس نیستو کافی است در مرض سرما و گرمای زیاد و جریان هوا ( باد ) نباشند.حمام کردن باعث میشود پرها در شرایط بهتری باشند.ظرف حمام برای شستشوی پرنده لازم است و پرنده از حمام گرفتن خوشش میاید.در غیر این صورت میتوانید از اسپری آب استفاده کنید . بهترین ساعت برای اینکار میان روز است و پرنده میتواند در آفتاب خود را خشک کند.اگر پرنده در مدت چند دقیقه کمی خشک نشد از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید .اگر پرنده در کنار آشپزخانه نگهداری میشود باید توجه داشته باشیدکه بخار ( با قرار دادن ظروف روی اجاق گاز تولید میشود) بسیار خطرناک و کشنده است.اگر تغییری در سلامت پرنده مشاهده کردید یا احساس کردید پرنده بیمار استحتما به سرعت به دامپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید.اگر میتوانید پرنده را از دیگر پرنده ها جدا کنید تا احتمال انتقال بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است قبل از بروز چنین مشکلی یک دامپزشک متخصص را در نظر گرفته باشید.

نکات جالب و پیشنهادی در مورد طوطی کوتوله

جفتگیری : مثل سایر پرندگان نر بر پشت ماده سوار شده و جفتگیری را انجام میدهد. بهتر است برای داشتن جوجه های سالم و قوی از یک جفت همنوع استفاده کنید .

اشیانه : لانه های موجود در بازار برای این نوع طوطیها کوچک بوده و بهتر است خود شما اقدام به ساخت لانه کنید و حتما چاله ای برای تخم داخل ان ایجاد کنید. سعی کنید تمام لوازم درون قفس از چوب باشد تا انها احساس بهتری داشته باشند .

نوک گرفتن : نوک گرفتن نشان جفت شدن نیست و در همنوعان هم دیده میشود

موسیقی : علاقه بسیار زیادی به انواع سبک موسیقی دارندو میتوانید با گذاشتن روزانه ۱-۲ ساعت موسیقی رابطه خوبی با انها برقرار کنید

سر و صدا : گاهی اوقات این پرندگان بیش از حد اواز میخوانند و جیغ میکشند.در کل سر و صدای انها از مرغ عشق ها بیشتر است .زمانی که این صداها به اوج رسید و طاقت ندارید میتوانید برای مدتی روی قفس را با پارچه ای بپوشانید تا تاریکی انها را وادار به سکوت نماید

افسردگی : در صورتیکه یکی از جفت ها تلف شود حتما جفت جدیدی تهیه کنیدتا پرنده تان دچار افسردگی نشده و پرهایش را نکند و مهمتر اینکه او هم تلف نشود

نقش رنگها : این نوع طوطی عاشق رنگ قرمز است و شما میتوانید در رنگ امیزی وسایل بازی و زندگی این طوطی و حتی پوشالها از قرمز استفاده کنید .

مطالب فوق از سایت my-animals.blogfa.com نقل شده است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,029 دیدگاه در “شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

 1. میرحامد

  سلام از نظر هیکل در طوطی کوتوله فیشر کدوم هیکل بزرگتری دارد نر یا ماده

  پاسخ
  1. مهدی

   سلام کوتوله ماده ام ضعیف شده،صاحب قبلی فقط ازحیوون تخم کشیده،بایدچکارکنم تاتقویت بشه

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
    خب باید ب اغذای متنوع و مقوی تقویتش کنید و هفته ای یک مرتبه از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان طبق دستور خود دارو در ظرف آبخوری استفاده کنید.

    پاسخ
    1. ایلیا

     سلام من چطوری باید طوطی رو دستی کنم
     لطفا بگید دوستان🙏

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      خواهشا از گزینه پاسخ برای ارسال سوال استفاده نکنید.
      برای دستی کردن طوطی هم لینک زیر رو مطالعه کنید. ضمنا اگه طوطی کوتوله رو بخواید دستی کنید توصیه میکنیم اونها رو به صورت جفت نگهداری کنید و گزینه مناسبی برای دستی کردن و نگهداری انفرادی نیستن و باید به صورت جفت نگهداری بشن.
      دستی کردن طوطی

      پاسخ
     2. پرورش کوتوله

      سلام
      اول غذا بردار تا خوب گشنه بشه
      بعد تو دستت غذا بریز ببر جلوش
      تا یک هفته همین کار رو کنی خودش دستی میشه

      پاسخ
    2. مهدی کیوانی

     سلام من حدود یک سال هست که یک جفت کوتوله فیشر دارم آنها تخم میکنن حدود ۶تا ولی تا کنون به جوجه تبدیل نشدن یک بار جوجه درآمد که روزهای اول مرد تخم ها بیشترشان بی نطفه است ولی بعضی ها هم نطفه دارن ولی نمیدونم چرا جوجه نمیشه

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      لطفا برای ارسال سوال از گزینه پاسخ استفاده نکنید.
      برای تقویت نطفه نرها و اینکه تخم ها نطفه دار بشن حتما برای اماده سازی از مولتی ویتامین مخصوص طیور استفاده کنید. پرهای کوچیک اطراف مقعد ماده رو هم کوتاه کنید. میله نشیمن مناسب برای جفتگیری هم در نظر بگیرید.

      پاسخ
     2. Mahdi

      حتما خواهر و برادر جفت بدی
      یکیشون رو عوض کن
      یا می رو عوض کن یا ماده رو

      پاسخ
     3. عرفان

      در جایی ازشون نگه داری کن که رفت و آمد نباشه تا طوطی استرس نگیره و از ویتامین های مخصوص پرندگان زینتی استفاده کن

      پاسخ
   2. عرفان

    سلام ارزن و تخمه کتان و سایر دانه ها بهش بده از جملا میوه ها ی پر آب

    پاسخ
   3. زهرا

    سلام من دوتا کوتوله برزیلی دارم که دوتا شونم نرن وخیلی دعوا میکنن پرهای همدیگه رو میکنن اگه من اینارو از جدا کنم میمیرن ؟؟؟

    پاسخ
   4. ناشناس

    ببخشید من برادرم یک سال و نیمه اش هست ایا این پرنده برای اون حساسیت ایجاد نمی کند

    پاسخ
    1. syna

     سلام بستگی داره برادرتان به پرندگان حساسیت داشته باشه یا نه اگه نداشته باشه که فکر کنم‌نداره به هیچ وجه هیچ مشکلی پیش نمیاد

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     بهتره پرنده ها در جایی که شب نوزاد میخوابه قرار نداشته باشن. به هر حال شوره هایی با پر زدنشون در محیط پخش میشه. برخی از افراد واقعا حساسیت دارن و دچار سرفه و ابریزش و …. میشن برخی هم هیچ حساسیتی ندارن. با این حال برای همه چه خودتون و چه بچه ها و …. توصیه میشه که پرنده ها رو در محیطی که قراره بخوابین نگه نداین یا هنگام خواب یک پارچه روی قفس بندازین. به هرحال پرنده هایی که تو خونه نگهداری میشن بستگی به افراد اون خونه داره که حساسیت داشته باشن یا نه. یکی به محض اینکه چند دقیقه کنار یک پرنده ای بمونه ابریزش بینی پیدا میکنه و سرفه میکنه و … یکی هم عادیه. ولی چه حساسیت دارید و چه ندارید به نظرم شب ها زیر پر و شوره پرنده نخوابید!!

     پاسخ
  2. ناشناس

   سلام چه کار کنم که کوتوله هام تخم بکنن

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    لطفا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
    باید صبر کنید و پرنده رو دست کاری و جابجا نکنید و شرایط نگهداری هم خوب باشه.
    اگر پرنده ها تازه وارد هستند ممکنه لازم بشه تا ۵ – ۶ ماه صبر کنید تا به محیط جدید خوب عادت کنند و ترسشون بریزه.

    پاسخ
 2. میرحامد

  سلام نر بیشتر سر ماده رو میخارونه یا برعکس نمیدونم چرا طوطی ماده من که هیکلشم از نر بزرگتره سر نرو میخارونه نر کمتر بهش اهمیت میده تازه فاصله لگنی ماده بیشتره ولی نر پاهاشو بازتر میزاره لطفا مرا راهنمایی کنید بدونم که جنسیتشون درسته یا نه

  پاسخ
 3. مجتبی

  سلام
  این موارد ربطی به جنسیت نداره .

  پاسخ
  1. nanaz

   ممنون میشم یکی از دوستان ترجمه کنه!
   عجب

   پاسخ
   1. ghomeyshi

    سلام
    احتیاج به ترجمه نیست خانم . اینا آدمیزاد نیستن و رباط های اسپمر هستن که پستهای بیهوده میدن و معمولا برای زیاد شدن اینپوت لینک به یه سایت تعریف شده نوشته میشن . البته سی ام اس سایتمون پلاگین داره که جلوی اینارو میگیره وگرنه روزی هزارتا از این پستها میزدن . اینم احتمالا از دستش در رفته . من پستهاشونو پاک کردم

    پاسخ
    1. عرفان

     از چی حرف میزنید اینجا سایت پرنده ست نه پست

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      با آقای قمیشی موافقم و ایشون درست جواب دادن مثلا همین که شما نوشتین یه پست و دیدگاه هست مثلا الان من و شما چه کار کردیم خب پست زدیم دیگه ؟؟!!!!!!

      پاسخ
    2. Hana.M

     سلام
     من یه طوطی کوتوله دارم بعد خود به خود داشت بازی میکرد یه هو اومد رو زمین منقبض میشه انگار بدنش خودشو اینور اونور میکوبه فکر کنم تشنج میکنه
     مشکلی داره؟ چی کارش کنم تا حالا این طوری نشده بود😐💔

     پاسخ
 4. حامد

  سلام من سه تا فیشر دارم همین امروز هرسه رو قاطی کردم از رو روشای شما هم نمیتونم حدث بزنم کدوم ماده است کدوم نره چون استخان لگنشون بعضی وقتا بازه بعضی وقتا بسته مونده چطور تو دستم بگیرم حال میشه از این سه تا یه جفت خوب تهیه کنم راستی دوتا از اونا سرو صدا زیاد میکنن و بنظر امادهترن ولی یکیشون هنوز یه سالش نشده اون دوتا یکسالو نیم دارن فروشنده ها راجع به جنسیتشون هر کدوم یه هرفی میزنن احتمال اینکه هر سه تاشون ماده باشن وجود داره بنظرتون چیکار کنم چطور تستشون بکنم براشون لونه بزارم یا نه یا چه کار دیگه ای انجام بدم بهتره
  یه سوال دیگه استخانهای لگن نر به هم چسبیده است یا کمی فاصله داره اگه فاصله داره تقریبا چند سانت

  پاسخ
 5. حامد

  به سرم زده روش ابن سینارو امتحان کنم ولی توضیحش کمه اول اینکهکف دست که پرنده روش خابیده رو به پایین باشه و نخ و سوزن ازش اویزان شه دوم هم اینکه یا نخرو اویزان کنیم از بالا و کف دست رو به بالا باشه سوزنو روی مقعد بگیریم کدومش درسته

  پاسخ
 6. میرحامد

  سلام
  میخاستم بدونم خواهر برادر بودن یا ازدواج فامیلی تو فیشرها تو تکثیرشون نقشی داره یا نه اخه من هم فیشر ماده و هم نرمو از یه نفر که تو خونشون تکثیر میکنه خریدم احتمال خواهر برادر بودن .فامیل بودن ویا حتی مادر پسر بودنشون هست ولی الان خوب با هم جفت شدن ماده بالاشو باز میکنه پف میکنه میره پیش نره تا جفتگیری کنن ولی نر جفت گیری نمیکنه لطفا منو راهنمایی کنین

  پاسخ
 7. مجتبی

  سلام
  این حالت که شما میگین نر هنوز آماده نیست یا بچه تر از ماده هست
  در مورد ازدواج فامیلی بله بچه هاشون خوب نمیشه و یا تخم ها جوجه نمی شن و یا ناقص میشن کلا برای همه موجودات ازدواج فامیلی ایراد داره فیشر یا غیر فیشر نداره یکی از مشکلات فروشنده ها هم همینه مخصوصا خواهر و برادر رو به جفت میدن و قالب میکنن به شما تا نتونین تکثیر موفقی داشته باشین و نسلی درست نشه و کاسبی اونا خراب نشه!!!

  پاسخ
  1. forough

   ببخشید من یه سوال داشتم.
   من یه جفت از این طووطی دارم.ولی یه کم وحشی اند. نردیک قفس که میرم یا در قفس باز میکنم خیلی میترسن همش فرار میکنن . چطور میشه با من دوست شن ؟ یا از دستم غذا بگیرن ؟؟

   پاسخ
 8. میرحامد

  سلام اقا من دوتا فیشرو با هم جفت انداختم تو اتاقم ازادن بالای کمد براشون یه لونه گذاشتم الان تقریبا یه ماهه جفتشون انداختم به لونه زیاد رفتو امد داشتن ولی جفت گیریشونو ندیده بودم الان دیدم مقعد ماده باد کرده و تخم داره و تقریبا دوتاشونم بیشتر مواقع تو لونه هستن یعنی تخمش چند درصد احتمال داره لقاح داشته باشه

  پاسخ
 9. مجتبی

  سلام
  بالای ۸۰ درصد اگه جوانه گندم بدی بخورن احتمالش بالاتر میره گندم را خیس کن بعد که جوانه زد آبکش کن بده بخورن مواظب باش گندم ها ترش نکنن البته تخم مرغ پخته هم خوبه ولی باید بعد از تخم ریزی بدی چون اگه قبل از تخم ریزی بیشتر از هفته ای یک بار بدی پوست تخم ها سفت میشه از برگ کاهو هم استفاده کن دوس دارن.

  پاسخ
 10. ناشناس

  خیلی دوستشون دارم ولی مشکل سر و صداشون رو نمی دونم چیکار کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ کاری نمیشه کرد فقط صبر و تحمل میخواد.

   پاسخ
 11. عرفان

  ببخشید من میخوام یک طوطی برزیلی بخرم چون پول یک جفت رو ندارم می شه از یکیش به خوبی یک جفت نگه داری کرد نمیمیره ؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شدن میشه ولی بنظر بنده این کار رو نکنید چون اینها جفت باشن راحت تر هستند و تکی هم سخته دست آموزش کنی و ممکنه دپرس بشه ببخشید این پیشنهاد رو میدم ولی مرغ عشق چطوره باحاش حال نمیکنی خب یه جفت بخرید تخم و بچه هم بگیرید اینکه بنظر بنده بیشتر حال میده تا یک برزیلی یا کوتوله تنها.

   پاسخ
 12. عرفان

  من مرغ عشق زیاد داشتم ولی چون کوتوله رو تو پرنده فروشی دیدم خیلی بازیگوشی میکرد خوشم اومد ولی اونی که تو پرنده فروشی دیدم تک بود وخیلی هم شاد شنگول بود من مرغ عشقهم دوست دارم ولی چون یک سال نگه داشتم و برام تخم نکرد فروختم و کوتوله رو هم که میخوام چون فامیلمون یک جفت داره و خیلی باهم جورن و چون رنگ های متنوعه ای داره خوشم میاد. وسوال بعد این که غذای اصلی کوتوله چیه تخمه ی طوطی سبز یا ارزن؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شنگولی اون کوتوله ای که تک بوده فقط در مغازه هست و نه در منزل شما اشتباه نکنید قربان .
   چون اونجا شلوغه و اصلا پرنده تک نیست و انواع صداها و انواع پرنده ها هست حالا شاید کوتوله نباشه ولی قناری – مرغ عشق – طوطی – کبوتر و کلی بازدید کننده هست که پرنده احساس تنهایی نمیکنه.
   غذای اصلی کوتوله تخمه افتاب گردان – ارزن درشت و انواع میوه و سبزیجات و جوانه گندم – ذرت و تخم مرغ اب پز و … هست .

   پاسخ
 13. عرفان

  اخر دلیلات تون کار خودشو کرد و پول دومی رو هم بابام داد و من هم قرار دی ماه بخرم از نظرات قشنگ تون ممنون بازم مزاحمتون می شم

  پاسخ
 14. عرفان

  سلام
  ببخشید این سوال رو میکنم شما تا به حال خودتون کوتوله داشتید یا پرنده ی دیگه چه طور اخه من خیلی کنجکاو شدم بدونم شما این اطلاعات رو از کجا اوردید با کسب تجربه یا درس کتاب

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   راستش چی بگم اولا که اصلا اطلاعاتی نیست و یه مطالبی رو دست و پا شکسته گفتیم خدمتتون اما هیچ کدوم از این موارد رو در هیچ درس و کتابی نمیتونید پیدا کنید و باید خودتون تجربه کنید و یا اینکه کلی کتاب بخونین که بعد متوجه میشید یا همه از روی دست هم کپی کردن و تازه جالب اینجا میشه که منبع اصلی هم غلط نوشته باشه که تا دلت بخواد از این موارد داریم و اگر یه کمی در اینترنت بگردین کلی مطلب غلط و الکی و چرند پیدا میکنید مگر اینکه به سایت های خارجی مراجعه بفرمایید .
   جالبه این خارجی ها نمیدونم چرا بلد نیستن حرف مفت بزنن و یا دروغ بنویسن خدا به راه راست هدایتشون کنه آمین.

   پاسخ
   1. علیرضا

    بیشتر متالبو تو کتاب اقای مقدم نوشته…….کی گفته این مطالب هیچ جا نیست

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     شما منظور رو بد متوجه شدین قربان اولا که مقاله زیر خودش منبعش هست دوما اصلا سوال و جواب بنده با اون دوستمون یه چیز دیگست و هیچ ربطی به این مطلب نداره سوما به تاریخ سوال هم دقت کنید چهارم نه بنده و نه هیچ کس دیگه ای همچین حرفی نمیزنیم که این مطلب هیچ کجا نیست فقط منظور بند یه چیز دیگه بود که فقط برای همون دوستمون گفتم و تمام شد رفت.

     پاسخ
 15. عرفان

  ببخشید میشه بگید که کوتوله رو چطوری بگیریم که گاز نگیره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به سختی . جدی گفتم ها چون گرفتن طوطی واقعا سخته و باید تجربه داشته باشید و یا طوطی اهلی باشه به هر حال باید ببینید فروشنده ها چطوری میگیرن یعنی اول سر پرنده رو محکم بگیرید و بعد اون رو کامل داخل دستتون قرار بدین البته توجه کنید که تا زمانیکه پرنده رو در دست گرفتین باید سرش بین انگشتان شما باشه تا نتونه حرکت کنه و گاز بگیره ( چنگ بزنه) فقط مراقب باشید سر پرنده رو فشار ندین فقط در حدی محکم بگیرید که نتونه حرکت کنه و سرش رو بچرخونه.

   پاسخ
   1. zahra

    سلام من یه جفت کوتوله برزیلی از نوع صورت هلویی دارم باهم جفت دارن نزدیک تخم گذاریشونه ولی الان متوجه شدم که باهم دعوا کردن و خودشون و زخمی کردن میشه بگین چرا باهم دعوا کردن؟؟؟؟؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     هزار و یک دلیل مختلف میتونه داشته باشه شاید لونه رو جابجا کردین و یا از چیزی ترسیدن و …. اگر الان اروم گرفتن و درگیری ندارن مشکلی نیست و دست کاریشون نکنید.

     پاسخ
 16. عرفان

  توسوال قبلیم نگوفتید که خودتون کوتوله داشتید یا نه ؟؟؟؟؟

  پاسخ
 17. محمدرضا

  سلام
  من یه جفت کوتوله فیشر دیدم (جفت به معنی اینکه ۲تا هستن نه لزوما نر و ماده) که یکیشون بشدت پرکنی داشت اما دومی مشکلی نداشت. تحرکشون خوب بود. اونی که پرکنی داشت علاقه داشت سمت دومی بره و با نوک نوازشش کنه اما دومی خیلی علاقه نشون نمی داد. بنظر شما این کوتوله که پرکنی داشت دپرس شده یا دوست داره لانه سازی کنه محیطش مناسب نیست؟ اگه جفتش رو بخرم احتمال مرگش وجود داره؟ معمولا نرها پر کنی دارن یا ماده ها؟ میشه مطمئن شد اینا نر و ماده هستن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اینکه نر و ماده هستن رو باید خودتون تشخیص بدین.
   احتمال مرگ همه موجودات زنده هم هست و نمیشه گفت احتمال مرگ اینا نمیره؟؟؟!!!
   شما باید ببینید واقعا پر کنی هست یا رفته تو لک و اگر پر کنی دارن دیگه چرا میخواهید این پرنده رو بخرید ؟؟؟ اصلا از فکر خریدن اینا بیا بیرون که اصلا طوطی مناسبی نیست.
   ضمنا پر کنی هیچ ربطی به جنسیت نداره و برای هر کدوم از جفت ها ممکنه پیش بیاد ولی طوطی که پر کنی داره هرگز نخرید حتی اگه این رو مفتی هم دادن برندارید چون سخته درمانش کنید و اصلا یه بیماری روحی روانی هست.

   پاسخ
 18. محمدرضا

  ممنون از جوابتون. منظورم از اینکه احتمال مرگ وجود داره این بود که بخاطر پرکنی (بیماری روحیش) بمیره. از کجا بفهم که پرکنیه یا رفته تو لک؟
  یه سوال دیگه: شنیدم کوتوله هایی که دستی میشن رو تخم نمی خوابن. دوست دارن شیطنت کنن و از روی تخم بلند میشن. درسته؟ اگه کوتوله دستی بگیرم احتمال تخم گذاشتنشون و خوابیدن رو تخم هست؟
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   من نمیدونم این دانشمندانی که این سخنان اندیشمندانه رو میگن چطوری به این نتایج رسیدن ؟؟؟!!!
   کی گفته طوطی دستی روی تخم نمیخوابه حداقل بنده خودم داشتم و موردی هم نداشته فقط وقتیکه تخم گذاشت دیگه نباید مزاحمش بشید و اون رو دست کاری کنید بله اون وقت صاحبش نمیذاره این بیچاره روی تخم بخوابه والا اون خودش عقلش میرسه بخوابه روی تخم هاش. ؟؟؟!!! (ببخشید این رو شوخی کردم)
   پس به این سخنان گوش نکن دوست عزیز.
   خب اونکه بفهمید پر کنی هست یا پر ریزی دیگه یه کمی سخته و تجربی هست ولی خب اگر فقط همون ناحیه سینه پرنده بدون پر باشه به احتمال ۹۵ درصد همون پر کنی هست و هیچ وقت پرنده اینطوری توی پر ریزی و تو لک نمیره و یه هو وسط بدنش خالی نمیشه و معمولا به صورت متناسب پر ریزی میکنه.

   پاسخ
   1. مهدي

    سلام من یک جفت کوتوله برزیلی دارذم سه روز تخم کردن درخصوص نگهداری وتغذیه راهنماییم کنید

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     غذای عادی طوطی ها رو بهشون بدید(مخلوط دانه ها) و غذای نرم تخم مرغی و غذاهای سنگین و مولتی ویتامین و میوه جات بیش از حد بهشون ندید که سنگین بشن و نتونن راحت روی تخم بخوابن یا اسهال بشن و مجبور باشن مدام از روی تخم بلند بشن. روز قبل از تولد جوجه ها هم غذای نرم تخم مرغی رو مجدد شروع کنید که برای تغذیه جوجه ها توسط والدین حیاتیه..
     موفق باشید

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *