ده اشتباه متداول در نگهداری از طوطی سانان

در حال گشت و گذار در این دنیای مجازی بودم که مطلبی برای بنده جلب توجه کرد و انصافا، هم مطلب اموزنده بود و هم از خواندن این مطلب با این نوع نگارش لذت بردم.همانطور که از تیتر پست پیداست موضوع در مورد طوطی هاست و شاید به همین دلیل هم برای این قسمت مناسب دیده شده است.برای مشاهده به ادامه متن بروید

به ادامه متن توجه کنید

۱۰ اشتباه متداول در نگهداری از طوطی سانان
نویسنده: دکتر امیرپاشا مقدسی

۱- تماشاچی همیشگی فوتبال:در هنگام پخش مسابقه فوتبال با اشتیاق تمام تخمه آفتابگردان می خورید، اما این اشتیاق حداکثر ۹۰ دقیقه ادامه دارد و یقینا اگر دو مسابقه پشت سر هم باشد، کم کم تا یک ماه از تخمه متنفر می شوید…اما طوطی ها، این تماشاچیان همیشگی فوتبال، به جبر صاحبان خود، همیشه در حال شکستن تخمه آفتاب گردان هستند! استفاده از تخمه آفتاب گردان به عنوان غذای اصلی طوطی ها، یکی از متداول ترین اشتباهاتی است که صاحبان طوطی مرتکب آن می شوند. طوطی ها برای حفظ سلامت و زیبایی به رژیم غذایی کامل و سالمی نیازمند اند. ترکیبی از انواع دانه ها، میوه ها، سبزیجات، استخوان، تخم مرغ، مکمل های غذایی ویژه پرندگان و در نهایت آفتاب گرفتن کافی، عواملی است که می تواند مشکلات تغذیه ای و بروز کمبود های ویتامینی و مینرالی را در طوطی ها به حداقل برساند. استفاده از تخمه آفتاب گردان نه تنها تامین کننده نیازهای اولیه بدن نیست، بلکه مشکلاتی همچون چاقی (به دلیل روغن موجود در تخمه آفتابگردان) و بی میلی به دیگر مواد غذایی را به همراه خواهد داشت. پس از همین امروز در تصحصح رژیم غذایی پرنده خود بکوشید و با صبر و شکیبایی کم کم او را به خوردن مواد غذایی دیگری نیز عادت دهید. البته ایجاد تنوع غذایی به معنی خوراندن کلیه خوراکی های موجود به پرنده نمی باشد. برخی مواد غذایی مثلا نمک و ادویه، روغن، شکلات، میوه آووکادو و… برای طوطی ها زیان آور است.

۲- قهوه خانه: شاید بسیاری از قهوه خانه ها در محیطی پر درخت و جنگلی بنا شده باشند، اما الزاما هر آنچه در این قهوه خانه ها ارائه می شود سازگار با ذات جنگل نشینان نیست! بسیار دیده می شود که برخی افراد به طوطی خود چای سرد شده، نوشابه و… می دهند. شاید پرنده شما نیز از این نوشیدنی ها استقبال کند اما مسلما این استقبال مجوز ادامه این اشتباه نیست. همانطور که بارها شنیده ایم، نوشیدن چای در انسان می تواند موجب کمبود آهن شود. این مسئله در طوطی ها نیز کاملا صادق است، تا بدان حد که روش درمان طوطی هایی که دچار افزایش آهن (هموکروماتوز) می باشند خوردن چای است. از طرفی سرد بودن چای برای ما انسانها معنی متفاوتی با پرندگان دارد. چه بسا چایی که از نظر ما سرد شده است موجب ایجاد جراحت در دهان، مری و چینه دان پرنده شود. درباره نوشابه های گازدار نیز خود قضاوت کنید، قطعا مضرات خوردن این نوشیدنی ها نیاز به بحث کارشناسانه ندارد!

۳- دارالتادیب: شاید با زور و تله و طعمه و پول بتوان یک طوطی را از جنگل های آن سوی دنیا به خانه خود کشاند اما با هیچ ترفندی به جز محبت و تحمل و تشویق نمی توان دل یک طوطی را شکار کرد. طوطی ها و به ویژه طوطی های بزرگ جثه ای همچون طوطی های خاکستری (کاسکو)، نسبت به اعمال مستبدانه از جانب صاحب خود حساس اند و علیرغم تصور صاحبان خود، در صورت مواجهه با این گونه رفتارها نتایج معکوسی همچون عدم دست آموز شدن، عدم اعتماد دائمی و گاهی تهاجم را بروز خواهند داد. اگر می خواهید طوطی خود را دست آموز کنید همواره باید تا آنجا پیش روید که پرنده دچار هیچ گونه تشویشی نشود. اگر در فاصله یک متری او موجب جیغ کشیدنش می شوید فاصله خود را بیشتر کنید، اگر در هنگام نزدیک شدن به او، با دیدن دستان شما دچار وحشت می شود، دستان خود را در پشت بدن پنهان کنید. به طور کل در هنگام دست آموز کردن یک طوطی همواره این جمله را مد نظر قرار دهید: خانه شما دارالتادیب نیست و این شما نیستید که تصمیم می گیرید، طوطی است که باید به شما اجازه بدهد، هر کجا تصمیم و خواست شما حاکم شد، یک قدم از پرنده خود دور تر شده اید.

۴- موشک جواب موشک: اگر طوطی ها جیغ نمی زدند، شاید امروزه جای سگ ها را در خانه انسان ها گرفته بودند. انس و الفت و استعداد خارق العاده طوطی ها از یک سو و جیغ های ناخوشایند و گوش خراش اکثر آنها از سویی دیگر، ترکیب پیچیده ای را به نام “طوطی های خانگی” ساخته است. اما مسئله این است: آیا فقط طوطی شماست که مسبب این جیغ هاست؟ خیر! تجربه ثابت کرده است که بسیاری از جیغ کشیدن ها ناشی از رفتارها و واکنش های نامناسب صاحبان طوطی هاست. چه رفتارهایی؟ بی توجی بیش از حد از یک سو، و توجه و واکنش های جذاب از سوی دیگر! وقتی شما نسبت به طوطی خود بی تفاوتید او برای جلب توجه شروع به جیغ زدن می کند، و وقتی شما به قصد ساکت کردن او بر سرش فریاد می زنید و واکنش های تند نشان می دهید و در حقیقت موشک به جای موشک رها می کنید، او از اینکه توجه شما را به خود جلب کرده است بسیار بسیار لذت می برد! پس همیشه او جیغ می زند تا شما فریاد بزنید و او احساس کند که مورد توجه است. برای ساکت کردن طوطی خود بهتر است او را به حال خود رها نکنید و از طرفی فقط مواقعی به او توجه کنید که اعمال ناشایستی مانند جیغ زدن یا ریختن غذا را انجام نمی دهد. بدین روش پرنده می آموزد که جایزه ساکت بودن “مصاحبت” است.

۵- حمام عروس: برخی با افتخار از اشتباهات خود حرف می زنند و نمی دانند این اشتباهات عواقب عذاب آوری را برای پرنده و صاحب خود به همراه خواهد داشت. یکی از این اشتباهات شستن پرنده زیر دوش آب و با استفاده از شوینده هایی همچون شامپو است که متاسفانه در بین بسیاری از دارندگان طوطی های بزرگ دیده می شود. قطعا این حمام عروس علاوه بر احتمال وقوع مسمومیت (به دلیل قابلیت جذب بالای پوست در پرندگان)، می تواند شرایط را برای وقوع مشکلات پوست و پر نیز فراهم سازد. اگر از تغییر فلور پوست و وقوع عفونت های پوستی، تخریب پرها به دلیل مواجهه با مواد شیمیایی و اصطکاک ناشی از شستشو نیز چشم پوشی کنیم، هرگز نمی توان از خشکی پوست، خارش و نتیجتا افزایش احتمال پرکنی و حتی آسیب رسانی به پوست توسط خود پرنده چشم پوشی کرد. برای شستن طوطی ها استفاده از یک آب پاش و آب گرم (نه داغ) کافی است، البته استفاده از همین روش نیز فقط در فصول گرم و آن هم در محیط های دور از پنجره، کولر و دیگر خنک کننده ها توصیه می شود.

۶- تالار عروسی: آیا تا کنون فکر کرده اید که قبل از کشف آیینه طوطی ها هر روز صبح صورت خود را چگونه مشاهده می کردند؟! جواب این سوال نامشخص است اما به لطف بشر هوشمند امروزه آیینه کار را برای طوطی ها آسان کرده است. پس از سپری شدن حمام عروس (بند پیشین)، طوطی به قفسی آورده می شود پر از آینه ها و زنگوله های قد و نیم قد که به حق در جلال و شکوه کم از تالار عروسی ندارد! اما همواره اختراعات انسان عوارض ناخوشایندی را نیز به همراه دارد. چه بسا طوطی هایی که در این تالار پرشکوه در هنگام بازی با آینه دچار زخم های شدید شده اند و چه بسیار طوطی هایی که به دنبال بلع گوی داخل زنگوله ها انسداد دستگاه گوارش و یا مسمومیت با فلز مربوطه را تجربه کرده اند. پس اگر می خواهید قفس طوطی خود بیارایید، از اجسام طبیعی (مثلا چوب، میوه ی کاج و…) و یا از آینه های استیل و دیگر اسباب بازی های استاندارد و مخصوص طوطی ها استفاده کنید.

۷- سلول انفرادی: طوطی ها کفش نیستند که بتوان آنها را دوتا دوتا در جعبه هایی به ابعاد خودشان نگهداری کرد. آن چیزی که معمولا دارندگان طوطی از آن به عنوان قفس یاد می کنند بیشتر شبیه به یک سلول انفرادی است. چگونه انتظار دارید خانه یک پرنده از وسعت یک جنگل تا حد یک قفس ۴۰-۵۰ سانتی متری تنزل پیدا کند و باز هم طوطی سرحال و سالم باقی بماند؟ بسیار شنیده می شود که اگر طوطی را در قفسی کوچک محبوس کنید پرنده از فرط خستگی و کسالت زبان به سخن می گشاید و یک شبه چند مثنوی از مولوی را از بر می خواند! خوب پس امتحان کنید! اما احتمالا اولین مثنوی که روایت خواهد کرد مثنوی “طوطی و بازرگان” است!

۸- صندلی داغ: به جز مبل و صندلی و راحتی و تخت خواب، قطعا چندین و چند مدل نشمنگاه دیگر نیز برای ما انسان ها طراحی شده است اما با این حال، شیوع مشکلات دست و پا و کمر بیداد می کند. حال از طوطی های بیچاره ای که کل شبانه روز خود را بر روی میله های سقف قفش سپری می کنند و فقط در هنگام تغذیه روی چوب نشیمنگاه داخل قفس می نشینند و پس از سیر شدن، از ترس بسته شدن درب قفس، به سرعت آنجا را ترک می کنند و دوباره خود را به میله های سقف می رسانند چه انتظاری می توان داشت؟ اگر می خواهید راه رفتن طوطی تان از آنچه در حالت طبیعی می بینید خنده دار تر (و البته تاسف برانگیز تر) نشود، در خارج از قفس، نشیمگاهی با چوب های طبیعی درختانی که از غیر سمی بودنشان اطمینان دارید تهیه کنید و چوب های داخل قفس را نیز با چوب های مناسب جایگزین کنید.

۹- مطالعه آزاد: تا دیروز روزنامه های خوانده شده را راهی سطل زباله می کردید و حال که طوطی خریده اید آن را برای کف قفس نگه می دارید. به این می گویند استفاده بهینه از مواد غیر قابل استفاده. اما کمی صبر کنید! شاید اینبار ضرر اینکار بیش از منفعت آن باشد. چرا؟ خوب به دلیل نوشته های موجود در روزنامه! البته نه به این دلیل که ممکن است زبان طوطی شما پس از خواندن فجایع صفحه حوادث بند برود! بلکه به دلیل جوهر به کار رفته در نوشته ها و تصاویر موجود در روزنامه. طوطی شما دیر یا زود یاد می گیرد که از پاره کردن و جویدن روزنامه های کف قفس لذت ببرد و این مسئله می تواند مسمومیت های حاد و یا مزمنی را به همراه داشته باشد (به دلیل ترکیبات موجود در جوهر). پس روزنامه های خوانده شده را از این پس مجددا به سطل بازیافت بریزید و برای کف قفس طوطی خود از کاغذ های کاهی و ارزان قیمتی که فاقد نوشته می باشند استفاده کنید.

۱۰- سیزده به در: آیا می دانید تا به امروز نحسی سیزده به در گریبانگیر چند تن از دارندگان طوطی شده است؟! قطعا تعداد آنها قابل شمارش نیست چون اغلب دارندگان طوطی اهل دل اند و دوست دارند در هنگامی که خود از طبیعت لذت می برند طوطی خود را نیز در این لذت سهیم کنند. پس همراه با فلاسک و زیرانداز و منقل، طوطی خود را نیز به دل طبیعت می برند و گمان می کنند که چون پرندشان دست آموز است و یا پرهایش چیده شده، امکان فرار کردن آن وجود ندارد. اما گاه با عبور ناگهانی اولین اتومبیل و یا وزیدین اولین باد شدید، چهره اعضای خانواده دیدنی می شود که با حسرتی عمیق و چشم هایی اشک آلود، به طوطی عزیزشان که در آسمان در حال پرواز کردن و دور شدن است خیره مانده اند. همیشه به این نکته توجه کنید که اکثر پرنده ها  با بال های قیچی شده نیز قادر اند در صورت وجود جریان هوای مناسب، مسافت زیادی را پرواز کنند و دستی ترین طوطی ها نیز ممکن است به دلیل ترس از عوامل گوناگون، ناخواسته و بر حسب غریزه، اقدام به پروازهای بی بازگشت کنند که عاقبت اکثر این پروازها به گرسنگی، سرما زدگی و گاه مرگ پرنده منجر خواهد شد. پس هرگز طوطی خود را در محیط های باز و ناشناس از قفس بیرون نیاورید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

84 دیدگاه در “ده اشتباه متداول در نگهداری از طوطی سانان

   1. .....

    سلام ببخشید من عروس هلندیم ۲ ماهو نیمشه ولی شبا همیشه از ساعت ۹ به بعد هی جیغ میکشه و بیقراری میکنه باید چیکار کنم؟؟؟؟ لطفا بهم بگید

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     با خاموش کردن چراغ ها این اتفاق میفته یا نه ساعت نه شب جیغ و داد میکنه همینجوری؟
     دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. لطفا مورد اول رو مشخص کنید تا توضیح بدم خدمتتون.
     همچنین سوالتون رو در بخش مرتبط بپرسید و از گزینه پاسخ هم برای ارسال سوال استفاده نکنید.

     پاسخ
    2. Faez

     سلام من طوطی برزیلی صورت هلویی دارم الان س ماهست و تقریبا ی ماهه خریدمش مدتیه از پنجره خوشش اومده و بیرونو نگاه میکنه ولی تایم زیادی اونجاست اشکالی نداره؟

     پاسخ
     1. syna

      سلام
      در بین سوال ها سوال‌نپرسید
      اگه پنجره بسته هست اشکال نداره

      پاسخ
  1. یاسین

   سلام
   من یک کوتوله فیشر ماده دارم که تخم خاکی کرده
   امروز دیدم داره کاغذ توی ظرف آبش می‌کنه و بعد کاغذ رو میخوره (قورت میده)
   میشه بگین که به چه دلیلیه و آیا براش ضرر داره یا نه
   دوم اینکه میتونم بهش کیوی بدم؟

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    کاغذ در اختیارش قرار ندید. چوب درختان تازه و بکر در اختیارش بذارید، سپیا واسش بزارید تا هم بجوه و هم کلسیوم و املاح مورد نظر بدنش رو تامین کنه.

    پاسخ
 1. مهدی

  سلام
  نه مطمئنم از غذا نیست چون تو حالت عادی هم متورمه میخوستم ببینم غذای خاصی یا داروی خاصی باید بهش بدم؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ببخشید. متوجه سوالتون نشدم!. لطفا کامل توضیح بدید مشکل چیه و کجاش متورمه؟ طوطیتون چه گونه ای هست و ….

   پاسخ
  1. iman ndf

   بله میشه ولی تخم تکون تکون ندید دستتون خشک باشه و سریع انجام بشه که تخم سرد نشه و خیلی اهسته تخم رو جای جدید بزارین چون پوست خیلی نرمی داره

   پاسخ
 2. لیندا

  سلام طوطی من بازی میکته سوت میزنه همه کاراش خو به فقط غذا نمیخوره چی خاکی تو سرم بریزم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   حتما غذا هم میخوره و شما ندیدین. با این حال بفرمایید سن طوطیتون چقدره و چه غذایی واسش گذاشتین؟

   پاسخ
 3. سعید

  سلام من ی طوطی گرفتم حدود ی هفته الانم تقریبا ۴۰ روزشه غذا نمیخوره سرلاک مخصوص طوطی بهش میدم نمیخوره ۱۲ ساعت هیچی نخورده چیکارش کنم البته اینم بگم قبلا تو کارتن بود تازه گذاشتمش توی قفس

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب الان که وارد قفس شده یه کمی استرس داره و طبیعیه کمتر غذا بخوره ضمنا جوجه ۴۰ روزه باید آب و دونه دائم جلوش باشه تا خودش نوک بزنه و بخوره بهتره میوه -سبزی رو هم امتحان کنید و حتما هم غذا با سرنگ بهش بدین.

   پاسخ
 4. سما

  سلام من یه کاسکو دارم خیلی نازه وحرف می زنه ولی وقتی میره حموم پدر منو در میاره یا از دوش تبفنی میره بالا یااز بقل های در لطفا راهنمایم کنید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب بذاریدش داخل قفس و با قفس ببریدش حموم.

   پاسخ
 5. mb

  با سلام.من یک طوطی عروس شش ماهرو حدود دوهفتس که خریدم.اوایل خیلی ترسو بود اما الان به حدی باهامون دوست شده که منو میبینه سریعا میپره تا بیاد بغلم!قبل از این دوستی,پرواز میکرد و میگشت اما الان جلوی اینه میشینه و میخوابه و فقط میخواد یکی بغلش کنه!
  من واقع نگرانم که اگه مارو چند ساعت نبینه دق کنه.لطفا یه راهی بگن تا این وابستگی و تنبلیش حل بشه
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   یا نیاز به جفت دارن یا نیاز به شما. به هر حال طوطی ها پرنده های احساسی هستن و حتما باید جفتشون بدید یا وقت کافی واسشون بذارید. اینه هم به نظرم جالب نیست در اختیار پرنده باشه و ممکنه بهش وابسته بشه.

   پاسخ
 6. مریم

  سلام
  من یه طوطی ملنگو دارم،اسفند سال پیش خربدمش . به حرفم گوش میده،۲۵۰ کلمه و جمله بلده،همیشه هم از قفسش میاد بیرون و پیش ما و خانواده ام میشینه،اسمشم یاد گرفته
  و خیلی بهم وابسته شده و ازم نمیتونه جدا شه
  اما یه مشکل داره،اینکه از اب متنفره و از حموم رفتن بدش میاد و از اب پاش هم میترسه و اصلا به ظرف ابش کاری نداره و فقط اب میخوره و خودشو تو اون هم نمیشوره
  لطفاً راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب هیچ مشکلی نداره و اصلا هم آبتنی نکنه اتفاق خاصی نمیوفته یه زمانی بنده ۴ تا ملنگو داشتم که یکی از اونها دقیقا همینطوری بود و شاید دو سه سالی رو که پیش بنده بود اصلا آبتنی و حمام نکرد و بنده هم کاری بهش نداشتم و اصلا به کاری مجبورش نکردم.

   پاسخ
 7. مریم

  بعد یه سوال دیگه هم دارم
  اگر یه طوطی بزرگتر مثل کاکادو یا یه طوطی کوچکتر مثل عروس هلندی بخرم ملنگو حسودی میکنه
  یا کاکادو و عروس هلندی حسودی میکنن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا سوال تکراری درچند بخش نپرسید.
   معمولا طوطی ها حسود هستند.

   پاسخ
  2. ناشناس

   سلام ببخشید من یه مرغ عشق نر دارم که جدیداً پرهای دمش کثیف و زبر شده چیکار کنم

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    بهداشت قفس رو رعایت کنید، مخصوصا کفی قفس رو مدام تمیز کنید که پر و بالش کثیف نشه. پرهایی هم که کثیف شده با ابتنی و آراستن پرها باز نمیز میشه یا پرها اگه اسیب دیده باشه هم با افتادنش و سبز شدن پر جدید مشکلش حل میشه.
    لطفا از گزینه پاسخ برای ارسال سوال استفاده نکنید. با سپاس.

    پاسخ
 8. مرضیه

  سلام
  ببخشید من یه ملنگو دارم نمیدونم چند سالشه،ولی میدونم که عنبیه چشمش طوسی پررنگه
  میتونین بگین اگر عنبیه چشم طوسی پررنگ باشه چند سالشه؟

  پاسخ
 9. mona

  سلام طوطی ملنگو
  من چهار سالشه و خیلی سرحاله رژیم غذاییش همش‌میوست زیاد باهاش سروکله میزنم تقریبا هرسه روز هم دو سه ساعتی تو خونه آزاده ولی قبلا وقتی خسته بود جایی استراحت میکرد که در معرض دید ما باشه ولی چن وقتی هست که یه گوشه کز میکنه و قایم میشه پرهاشم بی دلیل میریزه !!! پرکن نیست مثلا موقع پرواز چار پنج تا از پراش همونجا روبه روی ما میریزه فصل پر ریزیش هم فک نمیکنم باشه چون موقع این فصل معمولا سریع پرهای جدید جایگزین میشدن توروخدا راهنمایی کنین نمیدنم چیکار کنم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب هوا گرمه و پرنده طبیعیه پریزی داشته باشه. ضمنا طوطی ها مخصوصا ملنگو یکدفعه پریزی نمیکنن و همین شکلی کم کم پرها رو نو میکنن. بهتره به پرنده استحمام بدید. حتما بهش سپیا و مولتی ویتامین مخصوص طیور هم بدید که کبود کلسیوم و املاح مورد نیازش هم تامین بشه و سرحال بیاد. فقط هم پرنده رو نمیشه با میوه تغذیه کرد و حتما انواع دانه ها مثل تخم افتابگردان و کتان و بادوم زمینی و …. هم اختیارش بذارید. جوانه دانه ها رو هم درست کنید و بهش بدید.

   پاسخ
 10. یاقوت

  سلام. من یه عروس هلندی دارم که خیلی احساس میکنم تنهاس ولی شرایط جفت گرفتن ندارم .مامانم میگه نمیتونیم جوجه داری کنیم و من میدونم اگه جفت شدن و جوجه آوردن مامانم از خونه پرتشون میکنه میشه تمام انواع طوطی هایی رو که میتونم باهاش نگه دارم رو بگید؟ اون طوطی هارو جوجه بگیرم یا بالغ؟ لطفا با حوصله و خوش اخلاق جواب بدین 😶 من خیلی زود رنجم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در مورد جوجه هاش که قرار نیست شما اونها رو بزرگ کنید و خود عروس ها بزرگشون میکنن. بعد هم میتونید جوجه ها رو به پرنده فروشی ها بدید تا واستون بفروشن. باز تصمیم با خودتون هست و در این خصوص باید با خانواده خودتون صحبت کنید و تصمیم بگیرید.
   برای نگهداری گونه های مختلف طوطی باهم نیازه که اونها در یه محیط بزرگ نگهداری بشن در غیر اینصورت داخل قفس کوچیک همدیگه رو میزنن و اسیب جدی به پرنده ضعیف تر وارد میشه.

   پاسخ
   1. یاقوت

    خب من قفس بزرگ خریدم براش و اینکه فقط یدونه میخرم برا دوستش. ینی یه عروس و دوستش . طوطیم نره. به نظرتون یه عروس نر کنارش باشه مشکلی پیش نمیاد؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     من متوجه منظورتون نشدم. یعنی چی یه عروس و دوستش؟
     اگه نره که حتما ماده بخرید چون دوتا نر باهم کنار نمیان و دوستی به وجود نمیاد! پرنده به جفت احتیاج داره.

     پاسخ
 11. n

  درود😅
  بنده یه خریتی کردم و یه عروس یه ماهه (شاید بیشتر دقیق نمیدونم ) گرفتم، یه روز نشده هنوز که دارمش ولی هیچ نمیخوره نه سرلاک نه تخم مرغ و نه میوه یا هرچیز دیگه، فقط یکم سفیده خورده با یکم دیگه سیب. بعد این همه چیزش مثل تنفس و رفتار و اینا کاملا عادی بود حتی مقداری پرواز میکرد، ولی یهو شروع کرد به سرفه و عطسه (در آوردن صدای مثل عطسه) ممکنه سرما خورده باشه یا سرلاک رفته باشه تو ریه اش!؟ چشه؟! میترسم خیلی وضعش بد میشه ینی…!؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ببینید عروس هلندی بالغ هم خریده بودین قرار نبود همون روز اول غذا بخوره چون اگر بترسه و استرس داشته باشه جلوی شما تغذیه نمیکنه و باید در یک محل ساکت و کم رفت و آمد باشه تا بیاد و غذا بخوره و نباید دست کاریش کنید. پرنده شما اگر میتونه گرواز کنه پس حتما میتونه خودش غذا هم بخوره البته بهتر بود از فروشنده می پرسیدین که چی میخوره و اگر خودش دونه خور هست جای نگرانی نداره فقط بذارید یک جای اروم و دست کاریش نکنید و از قفس بیرونش نیارید ت ادر آرامش غذا بخوره مخصوصا اینکه فرمودین کمی خورده بهتره دانه – میوه – سبزی و آب دائم جلوش باشه و دست کاریش نکنید تا بیاد بخوره. بهتره چند ساعت در یک محلی تنها باشه و اصلا مزاحمش نباشید تا ترسش بریزه و غذا بخوره. اگر هم سرلاکی هست ک هبید با دست تغذیه بشه ولی ب اتوضیحاتی که خودتون دادین پرنده غذا خور شده و سرلاکی نیست باز حتما از فروشنده سوال کنید چون ما ندید و از روی حرف های خودتون داریم جواب میدیم.

   پاسخ
   1. Kasra

    سلام شاید سوال من کمی بی ربط باشه ولی نگرانم من یک عروس هلندی به تازگی خریدم حدود ۳یا۴ماه هست سنش ولی چمد روزیه احساس میکنم بینی هاش قرمز شده علتش چیه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اگه پلک های چشم هم قرمز رنگ شده و تنفس صدا دار داره به احتمال قوی سرماخورده. در غیر اینصورت طبیعی هست و ممکنه رنگ بینیش باشه. عروستون چه نژادی هست؟

     پاسخ
 12. آذر

  با سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من دوست دارم طوطی بگیرم ( گرینچیک) اما شاغل هستم و احتمالا از صبح تنهاست تا من بیام خونه آیا می تونم بگیرم؟ یا اذیت میشه ؟ و اگر جفت بگیرم چطور؟مشکلی نداره تو اتاق خواب نگهداری کنم؟؟
  میشه راهنمایی کنید.

  پاسخ
 13. امیر

  سلام
  قفس من دستسازه و اسکلتش ام دی اف هست و من نمیتونم قفسو بشورم میشه یه حوله رو به الکل صنعتی آغشته کرد بعد قفسو باهاش ضد عفونی کرد و بعد ۱۰ دقیقه حوله رو با آب خیس کنم و دوباره بکشم؟

  پاسخ
 14. دنیا

  سلام من یک عروس هلندی دارم که یک ماهش هس و نر هس بعد ما میخوایم تابستان به یک مسافرت خارج از کشور بریم که حدود دو هفته طول میکشه ما میخوایم بذاریمش پیش یکی از فامیل هامون که یک عروس هلندی ماده داره اما گفتیم که قفسشون جدا باشه حالا سوال من این هس که اگر پیش اونا باشه از اینکه ما رو نمیبینه دق نمیکنه؟اخه بهمون خیلی وابسته هس و اگر بذاریمش پیش ماده به اون وابسته نمیشه؟در ضمن عروس هلندی ماده که برای فامیلمون هست دوسالشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر هیچ مشکلی نداره.
   در این مدت یک ماه ممکنه به ماده عادت کنه و بهتره به کل جفتش بدین .
   به صورت کلی عروس هلندی رو نباید تکی نگهداری کنید و بهتره یا عروس ماده فامیلتون رو بخرید و یا پرنده خودتون رو به اونها هدیه بدین اینطوری برای هر دو پرنده بهتره.

   پاسخ
   1. JM.pp

    سلام من یک طوطی برزیلی گرفتم نمیدونم چند وقتشه اما یه مشکلی که داره اینه که اصلا و اصلا میوه و سبزیجات نمیخوره من اول که گرفتم چون خیلی اطلاعات نداشتم فقط به اون دونه های مختلف مثل کتان،ارزن،تخمه افتابگردان و…. میدادم و بیشتر وقتا هم فقط تخمه افتابگردان میخورد و بقیه دونه هارو خیلی کم یا اصلا نمیخورد میشه بگید چجوری تمایلش رو به میوجات بیشتر کنم تا یه موقه مریض نشه با تشکر

    پاسخ
 15. محمدرضا

  من چند روز طوطی آواز خوان خریدم ولی شبا نمی خوابه چیکار کنم. لطفا راهنمایی کنید و ۴۰ روزه است و سریاک می‌خوره. و در قفس می‌زارم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چند روزه پیش شما هست ؟؟!! اگر تازه وارد هست طبیعیه.
   بهتره روی قفس رو پارچه نازک بکشید و از ساعت ۹ شب به بعد استراحت کنه و بخوابه.

   پاسخ
   1. طاهره

    ببخشیدمن سوالم اینه ک طوطی روبایدب چ روشی حموم کرد؟زیردوش میگن بده ونبایدم شامپوش زد؟

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *