شناخت و نگهداری سیکلید جگوار (کاتانگا)

ماهی جگوار یا کاتانگا از دیگر سیکلیدهای مهاجم و درنده بوده که نگهداری ان تنها به صورت انفرادی توصیه میشود و در صورت تمایل به نگهداری با سایر سیکلیدها قاعدتا به تانک بسیار بزرگی نیاز خواهید داشت که به هر حال باز هم ممکن است به مشکل بخورید. از نظر تغذیه مانند سایر سیکلیدها همه چیز خوار بوده و میتوان از غذاهایی با منبع گوشتی مانند دل گاو تغذیه شود البته از غذاهای اماده ،زنده و فریز شده هم برای تغذیه میتوان استفاده کرد که تاثیر بسزایی در رنگ ماهی خواهد داشت. بهتر است این ماهی را در اکواریومی با دکر صخره ای نگهداری کرد.

توضیحات کامل در ادامه متن

نام رایج:سیکلید جگوار، کاتانگا

نام علمی: Parachromis managuensis

خانواده: Cichlidae

دمای نگهداری: ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۷ الی ۸

خلق خو: بسیار مهاجم و درنده خو

تغذیه: همه چیز خوار بوده و میتوان با غذاهای زنده یا غذاهایی با منبع گوشتی مانند دل گاو تغذیهه شود

سازگاری:بهتر است به صورت انفرادی نگهداری شود

حداکثر اندازه: نر ۱۶ اینچ(۴۰ سانت) ماده ۱۴ اینچ(۳۵ سانت)

شناخت سیکلید جگوار

این ماهی بومی آمریکای مرکزی میباشد و سایز رشد این ماهی تقریبا به طور میانگین در گونه نر و ماده ۳۵ الی ۴۰ سانتیمتر است. این ماهی یک غارتگر واقعی میباشد و بسیار مهاجم است و از نظر رفتاری ستیزه گر و جنگجو (Pugnacious) بوده و توصیه میشود به تنهائی نگهداری شود. سایز های کوچک این ماهی را میتوان با سایر گونه ها نگهداری کرد ولی هنگامی که بزرگ میشود همه چیز تغیر کرده و ماهیان دیگر را تحمل نمیکند و کوچکترها را شکار کرده و میخورد

نگهداری از جگوار در اکواریوم:

نگهداری این ماهی به صورت انفرادی توصیه میشود و اگر هم به این توصیه توجهی نکنید میتوانید به چشم خود پر پر شدن سایر ماهیانتان را ببینید. این ماهی بسیار مقاوم است و شرایط معمول اب برایش کفایت میکند. دمای مطلوب انها ۲۴ الی ۲۶ درجه میباشد که تا ۳۰ درجه را نیز تحمل میکند. بهتر است در اکواریوم انها از دکرهای محکم و سخره ای استفاده کنید زیرا این ماهی به راحتی اجزای اکواریوم را در هم میکوبد و از بین میبرد چه برسد به حال گیاه و دکرهای ضعیف. پنهان شدن بین تخته سنگ ها را در هنگام ترس یا خطر میپسندد بنابراین سعی کنید این گونه هحیط ها را هم در اکواریوم خود به وجود اورید

تغذیه جگوار:

از خلقیات ماهی همه چیز مشخص است که از دسته گوشتخوارن درنده میباشد و غذای زنده بهترین نوع غذا برای انها است با این وجود دل گاو ، میگو و غذاهای گوشتی را هم میپسندد و میتوان به انها داد. غذاهای اماده را هم میتوان از فروشگاه ها تهیه کرد و در کنار غذاهای گوشتی در اختیار ان قرار داد

تکثیر و تولید مثل سیکلید جگوار

تکثیر سیکلید جگوار نسبتا اسان است و مانند اکثر سیکلیدهای آمریکایی تخم گذار هستند و با کمی دقت و رسیدگی تکثیر می شوند. برای تکثر موفق بهتر است جفت بالغ و انتخابی را به اکواریوم اختصاصی تکثیر منتقل نمایید.

برای یک جفت بالغ برای تولید مثل موفق به اکواریومی با گنجایش ۳۰۰ لیتر با دکوراسیون مناسب نیاز دارید. در زمان تولید مثل جنس نر به شدت پرخاشگر می شود و فضای کافی برای فرار و پنهان شدن جنس ماده الزامی است.

نر با رفتار خشنی ماده را به تولید مثل ترغیب می کند. عموما جفت یک سنگ صاف را برای تولید مثل انتخاب میکنند. ماده می تواند تا ۵۰۰۰ تخم بگذارد. در این زمان دو راه برای ادامه روند تکثیر وجود دارد، یا تخم ها را تا هچ شدن کنار والدین باقی بگذارید یا تخم ها را از والدین جدا نمایید که هر دو روش معایت و مزایایی دارند و در مباحث تخصصی تکثیر می توانید درباره آن مطالعه نمایید.

تخم ها پس از گذشت دو الی سه روز هچ می شوند و نوزادان در روزهای ابتدایی از کیسه زرده زیر شکم خود تغذیه میکنند و پس از شنای ازاد لازم است انها را با ارتمیا تغذیه نمایید. دقت کنید در پرورش نوزادان سیکلید جگوار سایزبندی های هوشمندانه برای جلوگیری از اسیب به نوزادان ضعیف تر الزامی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

119 دیدگاه در “شناخت و نگهداری سیکلید جگوار (کاتانگا)

 1. الهام

  سلام آقا شهریار
  بی زحمت اگه فضولی نباشه میخواستم بگم لینک این جگوار بدبخت رو تو بخش ماهیان آب شیرین این بغل هم بذارید تا تو دید باشه.
  مرسی

  onlypet.ir

  سلام
  اینا چه حرفیه الهام خانوم، نظرات و پیشنهادات شما و سایرین به من کمک میکنه و ممنون میشم از من دریغ نکنید
  همین الان میزارم
  تا دو دقیقه دیگه
  بای

  پاسخ
 2. hybrid

  سلام خشن ترین ماهی آکواریومی چیه؟
  زیباترین چیه؟
  ازلحاظ اقتصادی چی؟

  پاسخ
  1. nhg

   خشن ترین و زیبا ترین ماهی ماهی ماهی فلاور تو اینترنت بزنین جنگ جگوار با فلاور خودتون می بینین و وحشی ترین پیراناست و از لحاظ اقتصادی هم جفت ماهی جوءل

   پاسخ
  2. Hadi22hadi

   سلام.وحشی ترینا ک تک تک دعوا کنن،بوتیکافری و جگوار و گرگی هس.من خودم بوتیکافری داشتم اکثر ماهیایی ک کنارش انداختم یه روزم تحمل نکردو کشته از رد دویل بگی و میداس بگیر تا فلاور

   پاسخ
 3. مهدی

  سلام
  ج۱-فلاور-سیچلایدگرگی-پیرانا
  ج۲-بسته به علاقه خودتون ولی ازنظر من همشون بجز سنگ ماهی
  ج۳-بچه فلاوره البته وقتی بزرگ بشه یا بدترین ویا بهترین ماهی از لحاظ اقتصادی میشه مونده به شانس

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله گیر میاد ولی چون ماهی مهاجمی هست و باید به صورت تک گونه نگهداری بشه طرفدار کمی داره ولی راحت تکثیر میشه.

   پاسخ
 4. Roger-Gilmour

  سلام
  شما خودتون شخصاً wolf cichlid داشتید یا از بیوگرافى و خصوصیات این ماهى این نتیجه رو گرفتید؟
  من اما میگم ماهى اگه تنها بزرگ بشه و رشد کنه و اصطلاحاً سایز شده باشه
  حتى اسکار که بیشتر شکار میزنه( نسبت به فلاور و اون دو تاى دیگه آروم تره )
  اگر ماهـی دیگه اى وارد قلمرو اون بکنى تا اون ماهى رو بیرون نکنه یا نکشه ول کن نیست چون تنها بوده احساس میکنه قلمرو و محیط زندگیش و میخواد بگیره!
  اما اگه ماهى ها هنوز کوچک باشن و بزرگ نشده باشن(سایز نشده باشند) و هم تانکى هم باشن و هم اندازه همدیگر اون موقع کدوم از اینها درنده خو تر و خشن تر هستند ؟
  سیچلاید زندانى؟
  فلاور؟
  اوراتوس؟
  جوئل فیش(سیچلاید جواهری)؟
  تگزاس؟
  جگوار؟
  سیچلاید گرگی؟
  پیرانا؟
  سیچلاید گوره خرى؟
  اگر از مسئله تک و تنها بودن ماهى بگذریم کاملاً مشخصه ماهى سیچلایدى مثل wolf  وقتى ٧٠ سانتیمتر رشد میکند مشخصه باید بقیه ماهى ها رو اذیت کنه اما این مسئله وقتى سایز کوچک باشن و هم تانکى هم باشند چی؟
  اون وقت میشه گفت کدوم بر دیگرى پیروز میشن؟
  من خودم پیرانا داشتم وقتى کوچیکه و تنها هست آزارى نداره میره یه گوشه
  اما اگه ٣-۴ باشه قضیه فرق میکنه
  ممنون میشم توضیح بدهید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   توی این ماهی هاییکه شما فرمودین اگر همگی تک باشن زندانی از پس همه بر میاد مخصوصا اگر نر باشه و هیچ فرقی هم نمیکنه که با بقیه بزرگ شده باشه چون همه رو میزنه اما اگر دسته جمعی باشن حتما پیرانا پیروز میشه.
   جوئل فیش – جگوار – تگزاس درسته مهاجم هستند ولی در حد و اندازه خودشون و حریف خیلی از ماهی ها نمیشن من فکر میکنم حتی سرماری از اینها سر تر باشه و همه رو بزنه.

   پاسخ
   1. حمید

    قبول ندارم تاحدی
    من خودم یه جگوار کوچیک دارم حدود۷ ۸ سانت که یه زندانی نر ۱۲ سانتی رو راحت کشت.هیچوقت نمیشه قاطعانه گفت که کدوم گونه میزنه ولی به نظر خودم پیرانا سینه سرخ ازهمه وحشی تر و خطرناکتر باشه

    پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   اگه خواسته باشید یه نتیجه کلی بگیرید. نگهداری ماهیایی که فرمودید در همون کوچیکی دردسر ساز میشه. میتونید به راحتی امتحان کنید چون قبلا تست شده است و شما هم میتونید تجربه کنید. خانواده سیچلایدها کوچیک و بزرگ فرقی نداره و بعد از چند روزی که تو اکواریوم جا افتادن اگه فضای کافی و مخفی گاه در اختیارشون نباشه با هم درگیر میشن.
   حالا به فرض مثال تمام ماهیایی که فرمودید رو در یک سایز و با هم به اکواریوم معرفی میکنید. از اونجایی که زندانی و فلاور سریع به شرایط و محیط خو میگیرن تو اکواریوم شاخ میشن و بقیه رو میزنن، اول در حد دور کردن و بعد در حد قلمرو طلبی و کشتن ماهیا (اگه فضای کافی نباشه)، یه نکته هم باید اینجا عرض کنم که اینطور نیست که یکی از بقیه بترسه و به صورت غریزی فرار کنه. نه! با هم درگیر میشن و یکی پیروز میدان میشه. ممکنه اون زندانی باشه و یا فلاور و یا حتی ولف سیچلاید بستگی به شرایط جسمی ماهی داره. در یک لحظه اتفاق میفته. مثلا دو تا اسکار هم سایز و هم رده رو کنار هم قرار بدید یکی درجا فرار نمیکنه وقتی دید قدرت دیگری به اون چربش داره دمشو میزاره رو کولش و فرار میکنه و اگه فضا کوچیک باشه فاجعه اتفاق میفته
   موفق باشید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. Roger-Gilmour

    ممنون از راهنمایی و توضیحات قشتگتون

    ماهى فرانتوزا را با دیماسونى تو آکواریوم ٢ مترى میشه با هم نگهدارى کرد ؟
    ٧ الی ٨ تا از هر کدوم؟
    با صخره و دکربندی خوب ؟

    پاسخ
    1. hanif

     سلام دوست من
     این کار رو انجام دادم ولی حاصلش کتک خوردن فرانتوزا هستش در کل دیماسونی ماهیه بسیار گزنده ایه و بهتره فرانتوزا رو به تنهایی نگه دارید یا مثل من همراه با پراکسیموس !!!!
     موفق باشید

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     خب من نظرم مخالف دوستم حنیفه. الان فرانتوزا رو کنار دماسونی دارم و اصلا دماسونی کاری به فرانتوزا نداره البته مدام با دوبویسی هام مشغولند اما کاری به فرانتوزا ندارن. اصولا اکواریوم بزرگ باشه و صخره و مخفی گاه کافی داشته باشید هیچ مشکلی پیش نمیاد
     موفق باشید

     پاسخ
  3. ناسناس

   سلام دوست عزیز
   یکی از دوستان که تجربه ی نگهداری از ماهی گرگی رو داشت می گفت گرگیش زده سورم وفرانتوزا رو کشته
   بعد برای تنبیه گرگی رو انداخته تو تانک فلاور هم اندازش همون روز اول زده چشم فلاور رو کور کرده.
   سیکلید گرگی به علت دندان های بزرگی که داره در سایز متوسط هم بسیار وحشیه.
   شما در اسمای که نوشتین نام یکی از وحشی ترین ماهیای آب شیرین رو فراموش کردید.
   رد دویل (میداس هم مثل رد دویله)ماهی هست که میتونه نصف ماهیایی که شما نام بردین رو هلاک کنه.

   پاسخ
   1. ناشناس

    دوستان عزیز من یه سوال از شما داشتم به نظر شما ماهی فلاور بسیار وحشی که زندانی هم اندازه ی خودش را می زند قوی تر است یا کاتانگا ؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     لطفا وسط سوال دیگران سوال نپرسید.
     خب اصلا معلوم نیست و بستگی به خود ماهی ها داره مثلا ممکنه یک زندانی نصف این فلاور پیدا بشه و فلاور رو بکشه دلیل نمیشه بگی یه زندانی هم سایز خودش رو کشته ؟؟؟!! نه اینطوری نیست دوست من چون بستگی به همون دو تا ماهی داره که کدوم قوی تر باشه حالا جگوار و یا هر ماهی دیگه ای که باشه هیچ فرقی نمیکنه.

     پاسخ
 5. Roger-Gilmour

  من چند روز پیش رفته بودم یه هتلى بعد تو لابى هتل آکواریوم بزرگى بود
  جالب بود ماهى هاى سایز بزرگ ٣ اسکار تایگر -زندانى-جگوار – ٣-۴ تا پرت و ٢-٣ تا تگزاس و لجن خوار
  برام جالب بود چطور با هم کنار میان کارى به کار هم ندارن!!!!؟

  پاسخ
  1. hanif

   سلام
   دوست عزیز ((پینک فلوید )) در سایزهایی بزرگ تانک میشه گونه هایی از این قبیل رو نگهداری کرد چون به اندازه همه اونا قلمرو و فضا وجود داره ولی اگر در فضاهای کوچیک اینکار رو بکنید نتیجه ای جز death metal نداره !!!
   موفق باشید

   پاسخ
  2. ميثمva

   سلام
   ببخشید چرا کنار نیان به جز زندانی همه تقریبا سازگارن که اگه اکواریم بزرگ باشه به احتمال زیاد زندانی هم کوچک باشه یه جورایی کنار میان
   موفق باشید

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام دوست من. حتی دو تا اسکار یا کلا دو تا سیچلاید هم گونه در یه اکواریوم کوچیک همیشه با هم کنار نمیان ولی در یه اکواریوم بزرگ مطمئنا با هم میسازن یعنی فضای کافی وجود داره و کار به خون و خونریزی نمیکشه بنابراین میشه ماهیای زیادی که ممکنه در اکواریوم های کوچیک با هم کنار نیان و باعث فاجعه بشن رو کنار هم نگهداری کرد
    موفق باشید

    پاسخ
 6. مهدی

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیز و محترم. سایت بسیار جالبی دارید و از اطلاعاتی که در این سایت گذاشتید بسیار سپاسگزارم. همچنین بسیار متشکرم از اینکه تا این حد با حوصله و دقیق به سوالات خوانندگان پاسخ می دهید. فقط درخواست برادرانه ای از شما دارم و ان اینکه بعضی از کلمات در این سایت به اشتباه چاپ شده است که از شما خواهشمنم اصلاح شود. مثلا کلمه مهاجم به اشتباه محاجم نوشته شده و حتی کلمه تعارف نوشته شده است طارف. باز هم از شما عذرخواهی میکنم و این فقط یک توصیه برادرانه برای رفع مشکلی جزئی از سایتتان بود. بی نهایت سپاسگزارم. این پیام بصورت خصوصی ارسال شده است.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ممنون از لطفتون
   بله حق با شماست. اشکالات املایی زیادی وجود داره و باید ببخشید. خیلی از اون ها رو ندونسته و اشتباه و خیلی دیگه رو دونسته و به صورت اشتباه تایپی درج کردم. املای فارسیم همیشه ضعیف بوده. به هر حال ممنون که اطلاع دادید. جستجو و ویرایش تک تک پست ها کار سختیه ولی خب بهشون برخورد کنم حتما اصلاح میکنم. به طور مثال همین پست رو همین الان ویرایش میکنم و غلط های املایی که فرمودید رو اصلاح میکنم.
   ممنون که تمایل داشتید به صورت خصوصی اطلاع بدید اما بنده کامنت ها رو باز گذاشتم تا بعد از ارسال برای همه قابل نمایش باشه و لزومی به تائید و …. نداشته باشه. در کل مطالب خصوصی بهتره از طریق فرم تماس با ما ارسال بشه. البته این موارد که اصلا زیاد مهم و خصوصی نیست و از شما به خاطر توجه و اطلاع رسانیتون سپاسگذارم
   امیدوارم موفق باشید

   پاسخ
 7. mohamad reza

  سلام

  آیا این ماهی با زندانی جفت می خوره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هر دوی اینها مهاجم هستند ولی با داشتن آکواریوم بزرگ و مخفیگاه کافی و رعایت سایز بندی و هم چنین جفت بودن زندانی ها و جگوار ها تازه احتمالش هست بشه.

   پاسخ
  2. میثمva

   سلام
   نه به نظرم چون تو تانک جنگ جهانی راه میوفته و تا جفت بشن شاید یکی کشته بشه و جفت شدنشون رو هم نبینید این یه ریسک بزرگه
   موفق باشید

   پاسخ
 8. naghmeee

  سلام
  چی رو هم انتخاب کردید دوست عزیز!!!
  ببینید کلا اسکار اگر در تانکی جا بیوفته خیلی سخته ماهی دیگه رو بپذیره
  این ماهی که انتخاب کردید وحشیه و به نظر من با اسکار به مشکل خواهد خورد بازم منتظر نظر دوستان دیگه باشید

  پاسخ
  1. ghomeyshi

   خانم نغمه خیلی خوبه تو مباحث شرکت میکنین و نظر میدین اما جسارتآ به تاریخ ارسالها هم دقت کنین . سوال این بنده ی خدا مال ۵-۶ ماه قبله

   پاسخ
 9. حسن

  سلام
  یک چیزیو فکر کنم یادتان رفت که بگید حالا من می پرسم فرق بین جگوار با گرگی یه یعنی وقتی می رویم در مغازه چه چیزی در ظاهر این حیوان باید توجه کرد که به جای گرگی به ما جگوار ندهند خیلی ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شما عکس دو تا ماهی رو نگاه کنید اشتباه نمیکنید ضمنا اینها رو جای هم قالب نمیکنن و هر دو کمیاب هستن. اصلا اشتباهی هم بخرید خیلی چیزی رو از دست ندادین چون هر دو وحشی هستن.
   ضمنا اون سوال شما رو به دلیل تکراری بودن بنده از بخش سیچلاید گرگی حذف کردم.

   پاسخ
 10. ناشناس

  خیلی با هم فرق میکنن مطمئن باشین اشتباه نمیگیرین. واگه بخوان سرتون کلاه بذارن باید گرگی رو جای جگوار بندازن چون کمیابه. ولی از نظر خلق وخو گرگی واقعا وحشیه فلاور که هیچی زندانی توجیبشه پیرانا تو شکمش. فقط عکساشونو ببینین همه چی دستتون میاد

  پاسخ
 11. ali13

  سلام به همه
  من الان تو آکواریومم دو تا اسکار بزرگ و یه گرین ترور متوسط و یه جگوار کوچیک دارم حدود یه هفته هست که خریدمش ولی هیچی نمیخوره.
  غذا بهشون cichlid sticks و میگو و غذای زیرآبی کوچیک میدم
  آکواریومم ۱۰۰ لیتریه
  ماهی های دیگه هم بهش کاری ندارن. اسکارا که اصلا بهش کاری ندارن ولی بعضی وقتا اگه جگواره نزدیکه گرین تروره بشه یه تلنگر بهش میزنه که دور شه
  حالا دوستان بگن چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب غریبه هست و ترسیده با شیشه در تانک اصلی یه مدت از بقیه جداش کنید تا حسابی تقویت بشه و بعدا شیشه رو بردارید.

   پاسخ
 12. علیرضا

  سلام این ماهی با پیرانا میسازه ؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   هم بله و هم نه. اخر و عاقبتشون معلوم نیست چی بشه. بگم میسازن ممکنه نسازن. بگم نمیسازن هم ممکنه تو شرایطی با هم بسازن. هم این ماهی و هم پیرانا رو بهتره به صورت تک گونه و در گروه نگهداری کنید. توصیه نمیکنم با هم نگهداریشون کنید. تصمیم با خودتون

   پاسخ
 13. sarlak

  سلام
  بی زحمت ی کم توضیح بدیدکه این ماهی در سایز های کوچک با چه ماهیایی میسازه و چه شرایطی را باید محیا کرد ک درگیری کم بشه( البته بجز دکر بندی زیاد)
  ممنون.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به صورت کلی بهتره جگوار رو تک گونه نگهداری کنید.
   اما ماهی کوچک و جوان ممکنه در هنگام انتقال دچار شوک حرارتی و شوک تغییر شرایط آب بشه پس در این زمان آسیب پذیره و باید مراقبش باشید تا کتک نخوره و یا با شیشه زا بقیه جداش کنید ولی بعدا که در آکواریوم جا بیوفته حساب بقیه رو میرسه.
   پیش نهاد بنده نگهداری اختصاصی و تک گونه از این ماهی هست ولی اگر با سایر ماهی ها بخواهید بجز دکور بندی و داشتن فضای زیاد و تراکم ماهی کم و رعایت سایز بندی ماهی ها مورد دیگه ای نداره.

   پاسخ
 14. sami qaf1

  تشخیص جنسیت جگوار چطوریه ؟ تو اکواریومم تکثیر میشن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای تشخیص جنسیت اونها باید خیلی دقت کنید .
   نرها بزرگتر و کشیده تر هستن و ماده ها کوچکتر و شکم گرد تر و تپل تری دارن.
   نرها خوش رنگ تر بوده و باله های پشتی و شکمی نوک تیز تری دارن اما ماده ها باله های لب گرد تری دارن.
   لب های نرها بزرگتر و کلف تر از ماده ها هست و اگر چند تا ماهی همسایز داشته باشید از روی لب و دهان هم میتونید تشخیص بدین اما باید در کنار هم باشن تا بشه بهتر تشخیص داد و اگر هم گله ماهی دارید اونها که در کنار هم شنا میکنن و دور هم میچرخن و بدنشون رو میلرزونن جفت خوردن. و اونها که پرخاشگری بیشتری دارن به احتمال زیاد نر هستن و اونها که آروم تر هستن ماده باید باشن البته اگر شما این ماهی رو داشته باشید میبینید که همشون پرخاشگر هستن ؟؟؟!!!
   راستی والدین خوبی هستن یکجا دیدم تکثیر کرده بودن در یک تانک اختصاصی و با دکور فراوان در کنار بچه هاشون بودن.

   پاسخ
 15. FRIEND OF FISH

  پایارا،سیچلاید جگوار و سیچلاید گرگی ، سرماری ، پیرانا
  ترکیب خوبیه؟

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *