اصول اموزش سخنگویی به کاسکو

کاسکو ها یکی از متبهرترین پرندگان در تقلید صدا میباشند. انها قادرند کلمات و جملات زیادی را یاد گرفته و حتی درجای خود به کار برند. حتی انها قادرند لهجه و تن صدا را همانند صدای اصلی تقلید کنند. حال با این توضیخ خواهیم فهمید که کاسکو ها زمانی ارزش زیادی دارند که قادر به تقلید صدا باشند و هرچه روی صدای انها بیشتر کار شود ارزش بیشتری پیدا خواهند کرد. در این قسمت اصول و اموزش سخنگویی به کاسکو ها برای علاقه مندان قرار داده شده که امیدوارم مورد توجه قرار گیرد

به ادامه متن توجه کنید

پس از خرید کاسکو و آوردنش به خانه، ابتدا اسمی به کاسکو بدهید و مرتب کاسکو را با اسم خودش صدا کنید. اگر کاسکو را «کاسکو» صدا بزنید، اولین کلمه ای که یاد می گیرد، «کاسکو» خواهد بود(به دلیل تکرار زیاد این کلمه). شما می توانید هر اسم زیبا و ساده ای را به کاسکوی خود بدهید. از همان ابتدا با آرامی با جوجه کاسکوی خود حرف بزنید. یاد نگرفتن سخن گویی در ۴ ماه اول که جوجه کاسکو هنوز وحشی است، کاملاً عادی است. اما وقتی جوجه کاسکو اهلی می شود، شما می توانید آموزش سخن گویی به آن را جدی بگیرید و با گذاشتن کلاسهای منظم و روش تدریس صحیح، حرف زدن را به کاسکوی خود یاد بدهید.

برای اموزش دادن به کاسکو به چند  نکته زیر توجه کنید

۱)هرگز درگوشی یا با صدای آرام چیزی را به کاسکو یاد ندهید. زیرا کاسکو اگر هم کلمات در گوشی یا آرام را یاد بگیرد، در هنگام سخن گویی، چنان کلمات را آرام ادا می کند و شما نمی توانید بفهمید که کاسکو چه می گوید.

۲) در تدریس برای کاسکو، ادا کردن هر درس با صدای بلند، قشنگ تلفظ کردن و آموزش درسهای بامزه، زیبا و پرمعنی؛ اهمیت زیادی دارد.

۳) آرام ادا کردن کلمات، زشت ادا کردن کلمات و تکرار حرفهای رکیک یا زشت و یا صداهای بد؛ مثل آروغ زدن و غیره، از جمله نکات منفی در آموزش کاسکو محسوب می شود. هرگز حتی به شوخی هم صدا یا حرف زشتی را در معرض شنود کاسکو تکرار نکنید، چون کاسکو معنی آنها را نمی داند و ممکن است در حافظه اش جای بگیرد و مرتب چنان حرفها یا صداها را تکرار کند و نزد دیگران موجب آبروریزی شما شود.

۴)در یاد دادن حرفها و صداهای خنده دار و بامزه به کاسکو، باید هنرمند باشید و حافظه محدود کاسکو را با کلمات، عبارات، جملات و صداهای زیبا و ترجیحاً خنده دارد یا حیرت انگیز پرکنید ـ نه هر کلام یا صدایی!

وقتی کاسکو اهلی شد؛ زمان آموزش سخن گویی جدی آن آغاز می شود و شما بایست از این پس آموزش سخن گویی به کاسکوی خود را جدی بگیرید و وقت بیشتری را صرف آموزش آن کنید. هر قدر شما در آموزش کاسکو کم حوصله تر باشید یا روش تدریس شما نامنظم تر و ناصحیح تر باشد و وقت کمتری صرف آموزش کاسکو کنید طول مدت یادگیری هر درس بیشتر خواهد شد.

آموزش کاسکو را باید با کلمات ساده شروع کنید و به تدریج که کاسکو توانست کلمات ساده را تقلید کند، کلمات دیگر  و سپس عبارات دو کلمه ای، سه کلمه ای و متعاقباً جملات کوچک و ساده، جملات بزرگتر، یک مصرع شعر یا یک بیت شعر به آن آموزش داده شود. در ابتدا، هرگز سعی نکنید کلمات دشوار یا جمله را به کاسکو آموزش دهید، دقت داشته باشید که برای بچه های کلاس اول، معلم، آموزش را از چه چیزهایی شروع می کند و چقدر حوصله به خرج می دهد تا بچۀ شما اعداد ۱ تا ۱۰ یا نوشتن و خواندن الفبا را یاد بگیرد

مثالهایی از انواع کلمات،جمله ها و……

آموزش کلمات: مثل: نام خود کاسکو، نام افراد خانواده و غیره یا نام اشیاء، سلام، الو، بفرمایید، بیا، برو و غیره.

آموزش عبارات دو کلمه ای یا دو بخشی: مثل: بفرمایید، بیا تو، برو بیرون، بیا بیرون، دوست دارم، عزیز  من، عزیز منی،بوس بده، الو بفرمایید، سلام عزیزم، شب بخیر،کاسکو لالا، و غیره.

آموزش عبارات چند کلمه ای یا جملات ساده: مثل،دوستت دارم عزیزم، برو درو وا کن، کیه در می زنه، تلفن زنگ می زنه،، زنده باد ایران، مواظب خودت باش، بیا تو پسر، بوسش کن، نازم کن، زود برگرد و غیره.

آموزش جملات بزرگتر: مثل، من صاحبم را دوست دارم، بچه برو درستو بخون، امروز خیلی زیبا شدی،زود بیا تو هوا سرده و غیره.

آموزش یک مصرع شعر: مثل، توانا بود هر که دانا بود.

آموزش صداها: مثل: صدای شرشر آب، صدای زنگ تلفن، زنگ موبایل، دزدگیر ماشین، سق زدن، صدای قدقد مرغ، قوقولی قوقوی خروس، صدای سگ، صدای گربه و دیگرحیوانات یا پرنده ها؛ صداهایی خنده دار مثل خروپف؛ انواع سوتهای خوش آهنگ، و هر صدای خوشایند دیگری که موجب حیرت یا خنده شما و دیگران شود

اموزس سخنگویی به کاسکو قدم به قدم

این که چه چیزی را باید به کاسکو یاد بدهیم، قانون خاصی ندارد و به صاحب کاسکو مربوط می شود. فقط باید از کلمات ساده شروع کنید و تا کاسکو به کلمات ساده پاسخ نداده است، کلمات مشکل را برای آن تکرار نکنید. سعی کنید برای آموزش کاسکو برنامه ریزی دقیقی از لحاظ زمان تدریس و نوع درسها تنظیم کنید و به اجرا درآورید. در آموزش کاسکو، چنان شتابزده عمل نکنید که خودتان و کاسکو را خسته کنید. اگر وقت کافی دارید می توانید کلاسهای مختلفی در هرروز برای کاسکو بگذارید و در هر نوبت حداکثر ۲۰ دقیقه کاسکو را آموزش دهید. در تنظیم مطالب هر درس، آنها را روی کاغذی بنویسید و تا کاسکو مطالب یک درس را تکرار نکرد، درس بعدی را شروع نکنید و در کلاسهای بعد نیز همان درس را بدهید. مطالب هر درس نباید شامل یک کلمه یا دو کلمه ای یا جمله تنها باشد. اگر شما یک کلمه را برای کاسکو مرتب تکرار کنید، حوصله کاسکو را سر می برید و حواسش از کلاس شما پرت می شود. توجه داشته باشید که اگر خود شما سر کلاس باشید و معلم بخواهد در یک جلسه درس عدد یک را به شما یاد بدهد و از ابتدا تا انتهای کلاس مرتب بگوید یک، چه حالتی به شما دست می دهد. لذا هرگز خیال نکنید که یک کلمه را باید آن قدر تکرار کنید تا کاسکو یاد بگیرد و بعد بروید سر درس بعدی.

می توان ۴ کلمه + یک عبارت کوتاه / دو کلمه + یک عبارت بزرگ / دو عبارت کوچک / یک کلمه + یک جمله / و امثال اینها را به عنوان محتوای یک جلسه تدریس انتخاب کرد. مثلاً درس یک جلسه ممکن است شامل: «بابا ـ بیا ـ علی ـ سلام ـ بفرمایید تو» / « کجا رفته بودی» / سلام علیکم ـ الو بفرمایید / حامد ـ بچه شیطونی نکن / میازار موری که دانه کش است ـ که جان دارد و جان شیرین خوش است / توانا بود ـ هر که دانا بود / کاسکو خوشگله ـ بیا تو ـ بیا بالا.

شبیه درسهای فوق یا شیرین تر از آنها را می توانید به میل خودتان روی کاغذی بنویسید و در هر کلاس به مدت ۲۰ دقیقه برای کاسکو تدریس کنید یا روی نوار ضبط کنید و حداکثر به مدت ۲۰ دقیقه آن را برای کاسکو پخش کنید. فراموش نکنید که بین هر کلمه تا کلمه یا عبارت یا جمله بعدی باید یک مکث حدود ۵ ثانیه ای داشته باشید. همچنین کلمات، عبارات و جملات را باید شمرده، سلیس، زیبا و با صدای بلند ادا کنید.

سعی کنید در آموزش کاسکو لفظ بچه گانه یا مسخره به کار نبرید، زیرا کاسکو یاد می گیرد که سخن شما را همان طور که ادا کرده اید، تقلید کند، به طور مثال، اگر می خواهید (نازی ـ عزیز بابا ـ عسلی و برو تو) را به کاسکنو یاد بدهید، نگویید: (ناژی ـ عژیژ بابا ـ عشلی ـ بلو تو)

وقتی یک درس ساده را مدتی است تلاش می کنید به کاسکو یاد بدهید و هنوز پاسخی نگرفته اید، سعی نکنید، درس دشوارتری را برای کاسکو تکرار کنید. اگر کاسکو واقعاً از گقتن یک کلمه یا ادای صحیح یک جمله عاجز است، از آموزش آن صرف نظر کنید و سعی نکنید که با تکرار بیش از حد یک درس حوصله کاسکو را سر ببرید.

شاید نتوان الگوی یادگیری کاسکو را به طور کامل با الگوی یادگیری انسان مقایسه کرد، اما به عنوان یک اصل می توان پذیرفت که تدریس ناصحیح و غیراصولی همان طور که برای انسان خسته کننده و آزار دهنده است، برای کاسکو هم می تواند آزاردهنده باشد.

ضمن هر نوبت تدریس، حتماً کلمات یا عباراتی را که کاسکو باید یاد بگیرد توسط یک معلم تدریس شود. البته وقتی کاسکو در سخن گویی به خوبی راه افتاد، مانعی ندارد که دیگر افراد خانواده هم به آن آموزش دهند. فقط مراقبت باشید کسی حرف زشتی را به کاسکو یاد ندهد.

وقتی آموزش توسط شما شروع می شود، یک کاسکوی باهوش، گوش خود را تیز می کند و کاملاً واضح است که مشغول شنیدن حرفهای شما است. گاهی ممکن است کاسکو وسط حرفهای شما، کلمه یا کلماتی را تکرار کند یا سوتهایی را سر دهد. در این مواقع شما باید ساکت شوید تا کاسکو حرفهای خودش را بزند و پس از ساکت شدن مجدد کاسکو، شما آموزش خود را دوباره شروع کنید.

در آموزش سخن گویی به کاسکو، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱) از نوارهایی با صدای نامطلوب برای آموزش کاسکو استفاده نکنید. نوارهای با زمینه ای از صداهای گنگ که یادگیری صدای اصلی را تحت تأثیر قرار می دهد، نامطلوب است.

۲) برای کاسکو یادگیری از نوارهایی که به طور ناصحیح پر شده است، بسیار دشوار است و ممکن است آنها را به صورت بلغور شده یاد بگیرد یا تکه هایی از آنها را یاد بگیرد.

۳) شاید شما بخواهید کاسکو کلمات و جملات را از خود شما یا افراد خانواده شما یاد بگیرد و با لهجۀ خود شما صحبت کند. بسیار واضح است که وقتی کاسکو حرف خود شما یا همسر یا بچۀ شما را تکرار می کند، این تقلید صدا برای شما بیسار لذت بخش تر از تقلید صدای دیگران توسط کاسکو خواهد بود.

۴) کلماتی را که کاسکو یاد می گیرد، در آینده نیز آنها را تکرار می کند. اگر بخواهید کلمه را کاسکو تکرار نکند، باید هر مقدار هم که کاسکو آن را تکرار کرد، شما آن را تکرار نکنید. این روش باعث می شود که به تدریج کلمات دیگریرا که مرتباً برای کاسکو تکرار می کنید، آنها را یاد بگیرد و حافظه اش بیشتر با کلمات جدید پر شود.

۵) برای وادار کردن کاسکو به فراموش کردن کلمات رکیک و زشت، راه چاره تکرار نکردن آن کلمات توسط خود شماست

۶) شما می توانید در مواقع بیداری کاسکو و زمانهایی که کاسکو مشغول سوت کشیدن یا حرف زدن یا خوردن یا چرخیدن به دور قفس نیست، هر دو ساعت یک بار یک کلاس ۲۰ دقیقه ای برای کاسکو بگذارید.

۷) در خصوص ساعات مذکور، باید گفت که این اوقات و مناسبت آنها برای خواب، استراحت، غذا خوردن، ورزش، سخن گفتن یا سوت کشیدن و آموزش دیدن؛ یک قاعده استاندارد ندارد و شما نیز می توانید با استفاده از الگوی ارائه شده، الگویی مشابه طراحی کنید و حرفهای مطلوب خودتان در درسهای مختلف بگنجانید و برای کاسکو تدریس کنید. بنابراین توصیۀ ما این است که اوقات تدریس را شما در مورد کاسکوی خودتان تجربه کنید و دریابید که بهترین اوقاتی که کاسکوی شما آماه کلاس می شود، چه اوقاتی از روز است.

۸) سعی کنید آموزش تقلید صدا را برای کاسکوی خود به طور منظم و در ساعاتی که کاسکوی خود را عادت می دهید، برگزار کنید تا کاسکو عادت کند که سر کلاسها فقط گوش کند و حرف نزند، سوت نکشد و دور قفس نچرخد.

۹)وقتی کاسکو در حال سوت کشیدن، حرف زدن، بازیگوشی، غذا خوردن، آب خوردن، خوابیدن یا استراحت است، سعی نکنید چیزی به آن یاد بدهید، زیرا در این مواقع کاسکو آمادگی تمرکز حواس برای شنیدن و ضبط صداها را ندارد.

۱۰اگر دو یا چند کاسکو کنار هم باشند، آنها با هم مشغول ارتباط می شوند و آموختن آنها اگر غیرممکن نباشد، تا حد زیادی ناامیدکننده است.

۱۱) کاسکو عبارات دو کلمه ای مثل اللهُ اکبر را بسیار دشوارتر از یک کلمه ای یاد می گیرد. اگر ابتدا شما به کاسکو «الله» را یاد بدهید و سپس «اکبر»، طول مدت یادگیری این دو کلمه کمتر از «اللهُ اکبر» خواهد بود.

۱۲) در هنگام تدریس، هر بار که درس را تکرار می کنید، باید ۵ ثانیه سکوت کنید و پس از آن دوباره درس را تکرار کنید و به همین شیوه تا پایان جلسه، تکرار درس را ادامه دهید. در انتهای هر جلسه که قصد دارید دروس گذشته را برای کاسکو تکرار کنید، لازم است بین تکرار آن دروس نیز فاصله ۵ ثانیه سکوت را رعایت کنید.

۱۳) اگر در هنگام آموزش، پس از گفتن درس، آن را بلافاصله تکرار کنید، دو مشکل پیش می آید: یکی آن که برای کاسکو حجم یک درس دوبار تکرار شده، دو برابر خواهد بود و یادگیری آن بسیار دشوارتر خواهد بود. دیگر آن که اگر کاسکو درسی را به صورت دو بار تکرار پشت سر هم یاد بگیرد، این شکل یادگیری غلط است. به طور مثال، اگر شما قصد داشته باشید «سلام» را به کاسکو یاد بدهید و در هنگام آموزش، سلام را دوبار بدون فاصله (سکوت ۵ ثانیه ای) تکرار کنید (مثل: سلام سلام)، اگر چه یادگیری چنین درسی برای کاسکو بسیار دشوارتر از یادگیری «سلام» خواهد بود، ولی وقتی کاسکو چنان درسی را یاد بگیرد، به صورت «سلام سلام» تکرا رخواهد کرد ـ نه به صورت «سلام» که این یادگیری غلط و نامطلوب است.

۱۴) شاید فکر کنید که اگر کاسکو برای یادگیری یک درس یک کلمه ای: مثل «الله»، به ۵۰ بار تکرار آن توسط شما نیاز داشته باشد. برای یادگیری یک درس دو کلمه ای؛ مثل «الله اکبر»، به ۱۰۰ بار تکرار نیاز خواهد داشت. اما متأسفانه چنین نیست؛ زیرا هر چه کلمات دشوارتر یا تعداد کلمات یک عبارت بیشتر شود، نیاز به تکرار برای آموخته شدن توسط کاسکو از یک کلمه ای به دو کلمه ای، دو برابر نمی شود، بلکه ممکن است به سه تا چهار برابر تکرار نیاز باشد. مثلاً در مثال فوق برای یادگیری «الله» به ۵۰ بار تکرار؛ برای یادگیری «اکبر» به ۵۰ بار تکرار و برای یادگیری «الله اکبر» ممکن است به ۱۵۰ بار تکرار نیاز باشد. نیاز شما به تکرار هر درس بستگی به هوش کاسکو، زمان مناسب تدریس، شیوه تدریس و یکنواخت ادا کردن دروس دارد.

برای یاد دادن دستور به صورت شرطی شدن کلمه به نکات زیر توجه کنید

۱) اگر شما به کاسکو بگویید «بخند»، کاسکو نمی خندند. حال اگر چند بار «بخند» را به عنوان یک کلمه تکرار کنید، کاسکو یاد می گیرد که گاهی بگوید «بخند». اما اگر می خواهید کلمۀ بخند را به صورت دستور از شما بپذیرد و وقتی می گویید بخند، شروع به خندیدن کند بگویید «بخند» و متعاقباً خودتا بخندید و این حرف و عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاسکو یاد بگیرد که در مقابل کلمۀ دستوری «بخند»، همان طوری که صدای خندیدن را از خود شما یاد گرفته است، صدای خنده را تقلید کند. در این صورت پس از مدتی ملاحظه خواهید کرد که وقتی می گویید «بخند»، بدون آن که نیاز باشد خود شما بخندید، کاسکو بلافاصله یا با قدری تأخیر شروع به خندیدن می کند. البته خندیدن کاسکو خنده آن نیست، بلکه فقط تقلید صدای خندۀ شماست.

۲)کاسکو در حرف زدن، مستقل عمل می کند و غالباً هر وقت میل داشته باشد حرف می زند. کاسکو معمولاً به دستورات شرطی شده پاسخ می دهد؛ مثلاً اگر درست آموزش دیده باشد، متعاقب دستور «بخند»، می خندد. اما این گفته یک حکم صریح نیست و ممکن است کاسکو علی رغم یاد گرفتن یک یا چند کلمۀ دستوری، به دستور عمل نکند. مرغ مینا علی رغم ضعف فراوانی که در تقلید صدا نسبت به کاسکو دارد، معملاً در حضور غریبه ها و حتی بنا به دستور یا خواست غریبه ها هم به تکرار کلمه یا عباراتی که یاد دارد پاسخ می دهد، در حالی که کاسکو معملاً نزد غریبه ها حرف نمی زند و در اطاعت از صاحب خود برای حرف زدن یا تکرار یک دستور، چنان که باید مطیع نیست.

۳) در مورد یاد دادن دستورهای توام با عمل، علاوه بر این که کاسکو یاد می گیرد که با این گونه دستورات داخل قفس شود یا بخندد یا کلمه ای را به زبان آورد یا حرکت خاص را انجام دهد؛ کاسکو کلمه یا عبارت دستوری را هم یاد می گیرد و گاهی خودش آن دستور را می گوید و خودش هم اجرا می کند؛ مثلاً یاد می گیرد که وقتی روی قفس نشسته و به میل خود می خواهد داخل قفس برود، اول چند بار دستور «برو تو» را تکرار کند و بعد به طرف درب قفس برود.

۴) اگر شما کف بزنید و خیال کنید که کاسکو با شنیدن صدای کف زدن شما می رقصد، کاسکو نخواهد رقصید. اگر جلوی کاسکو بارها کف زدن را تکرار کنید، یاد می گیرد که با دهانش صدای کف زدن شما را تقلید کند. اگر دوست دارید که با کف زدن، کاسکوی شما برقصد، چاره ای ندارید جز آن که بارها جلوی قفس کاسکو بنشینید و همراه با کف زدن، سر و گردن خود را به طرف راست و چپ و بالا و پایین تکان دهید. در این صورت ملاحظه خواهید کرد که پس از مدتی، به محض این که شما کف می زنید، بدون این که نیاز باشد شما خودتان را تکان دهید، کاسکو متعاقب کف زدن شروع به رقصیدن می کند. همچنین اگر می خواهید با دستور «کاسکو برقص»، کاسکو برای شما برقصد باید بارها پس از گفتن «کاسکو برقص»، خودتان شروع به تکان دادن سر و گردن خود کنید. در این مورد نیز پس از مدتی متعاقب گفتن «کاسکو برقص»، کاسکو شروع به رقصیدن می کند.

۵) پاسخ کاسو به برخی از دستورات که توسط کاسکو با عمل یا گفتن کلمه یا جمله ای انجام می شود، پاسخی است که در علم فیزیولوژی به آن پاسخهای شرطی شده گفته می شود. این نظریه برای اولین بار توسط پاولف «فیزیولوژیست مشهور روسی» روی برخی اعمال شرطی شده توسط سگ به اثبات رسید. گاهی ممکن است پاسخهای شرطی شده مربوط به عبارات یا جملات یاد گرفته شده توسط کاسکو باشد. به طور مثال، اگر کاسکو قدرت گفتن «بسم الله الرحمن الرحیم» را داشته باشد. این امکان وجود دارد که وقتی شما می گویید «بسم الله»؛ کاسکو ادامۀ جمله را بگوید: یعنی «بسم الله الرحمن الرحیم». این گونه موارد نیز در ردیف پاسخهای شرطی شده طبقه بندی می شود. در واقع کاسکویی که قادر به گفتن «بسم الله الرحمن الرحیم» است، در مواردی که شما بخواهید «بسم الله الرحمن الرحیم» را تکرار کند، شرطش این است که «بسم الله» را شما بگویید تا کاسکو تمام آن را تکرار کند.

حرکات نمایشی:کاسکو بسیاری از حرکات نمایشی و آکروباتیک؛ مثل رقصیدن، چرخیدن دور قفس، آویزان کردن خود از سقف قفس «به یک انگشت، یک پا، دو پا یا فقط به منقار»، حرکات سریع سر و گردن و غیره را معمولاً در پاسخ به درخواست صاحب خود یا یکی از افراد خانواده یا برای جلب توجه انجام می دهد و معمولاً در پاسخ به درخواست صاحب خود یا یکی از افراد خانواده یا برای جلب توجه انجام می دهد و معمولاً در تنهایی به ندرت چنین حرکاتی را انجام می دهد. این نکته ثابت می کند که کاسکو پرنده ای باهوش و بازیگوش است و هر وقت که بخواهد با چنین ترفندها صاحب خود یا افراد خانواده را وادار می کند که با آن همبازی شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

327 دیدگاه در “اصول اموزش سخنگویی به کاسکو

 1. امیر

  اقا شهریار کاسکو قیمتش همینجوری چقدره ؟
  خانگی؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خانگی خیلی گرون بستگی داره به سنش – حرف بزنه یا نه – چقدر اهلی باشه و …
   اما کاسکو خوب جوان در حد ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان می تونی گیر بیاری ولی خونگی شاید یکی داشته باشه ارزون بفروشه ولی معمولا گرون هست.

   پاسخ
   1. مهدی

    لطفا اگر کاسکو۲۵۰پیدا کردین منم میخوام دوتا هم میخموام ممنون دمت همتون گرم

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سال ۹۱ دویست و پنجاه تومن که هیچ کمترم گیر میومد الان یه صفر باید اضافه کنید
     به تاریخ سوال و پاسخ ها دقت کنید.

     پاسخ
     1. محسن جعفرزاده

      سلام.
      من ی کاسکو خریدم حدودا ۳سالشه روز اول رو دست نمیوند الان میاد دس میزنی میرقصه بعضی وقتا سوت میزنه کنار سره بود دو روزه صداشودر میاره.صابش گفت ۴۰کلمه حرف میزنه که الان ۴روز پیش ماست.بعد چه مدت حرف میزنه اخه میگن دوهفته طول میکشه بهتون عادت کنه.امکان داره حرف نزنه.حرف میفهمه میگی سرتوبار پایین بخارونم میار میگی بوس بده نوکشومیکنه تودهن ادم

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       خب اینکه صاحبش گفته و چقدر میتونید به حرف ایشون اعتماد کنید بحثش جداست ولی پرنده ای مثل کاسکو اگه چیزی رو یاد گرفته باشه حتما به مرور زمان و حتی با تکرار شما یا در قرار گیری شریط مشابه با تقلیدهایی که داشته اونها رو مجددا ادا میکنه.
       به هر حال باید صبر کنید و کم کم ببینید در چه حدی هست….

       پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خواهشا سوال قیمت نپرسید. باید از فروشندگان بپرسید من چی بگم. هزار جور هست. از ۴۰۰، ۵۰۰ ، ۶۰۰ بگیر تا خدا تومن. من چی بگم.
   موفق باشید

   پاسخ
 2. متين

  خیلی موضوعات جالبی است من که خیلی چیز یادگرفتم ممنون

  پاسخ
 3. شیوا

  آقا این کاسکو خیلی زبون نفهمه من۴ماهه کاسکو گرفتم خیلی وحشیه فقط گاز میگیره و نوک میزنه!!!!
  یه جیغایی میزنه پرده گوش آدم پاره میشه!! این چشه؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظرم هیچ مشکلی نداره و پرنده کاملا سالم هست فقط هنوز احساس آرامش نکرده و ممکنه روش شما درست نباشه.
   خب نباید دست خودتون رو ببرید جلوی پرنده وحشی !!!! به آرامی جلوی اون بشینید و به کارهای خودتون بپردازید مثلا مطالعه کنید و تلویزیون نگاه کنید تا کم کم عادت کنه باور کنید این روش هیچ کاری نکردن خیلی خوب جواب میده و طوطی ترسش میریزه شما ۲ – ۳ روز این کار رو بکن بعد میبینی طوطی با شما بهتر از بقیه افراد خانواده هست. بعد از اون باهاش حرف بزن و غذا بهش بده و …..

   پاسخ
   1. شیوا

    نه این پرنده مال یکی دیگه بود من ازش خریدم در ضمن من فکر میکنم این پرنده کرم داره!!!!! در ضمن فحش هم میده یه فحشایی که تا حالا نشنیدم!! بعدم با من خوبه بعد یدفعه میاد دستمو گاز میگیره و بعد انگار که میخنده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خب پس این دیگه درست شدنی نیست و بهتره ردش کنید بره.

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     واسه گاز گرفتنش میتونید نوک پرنده رو چند ثانیه نگه دارید. قسمت بالایی نوک رو میگم. بعد از یه مدت دیگه شما رو گاز نمیگیره. وقتی پرنده شما رو گاز گرفت و شما ترسیدید و دستتون رو کشیدید عقب اون به این کار ترغیب میشه(البته پرنده دستی رو میگم) و به نوعی میخواد به شما بفهمونه که اون از شما قوی تره. حتی گاهی اوقات ممکنه دستتون رو دراز کنید و با پاش دستتون رو بگیره. خیلی ها میگن داره دست میده ولی خب میبینید دستتون رو ول نمیکنه و اگه خواسته باشید دستتون رو بکشید با یه گاز جانانه ازتون پذیرایی میکنه. به هر حال طبیعت طوطی ها یکم عجیب و غریبه. در مورد فحش دادن هم صاحب قبلی پرنده مثل اینکه سنگ تموم گذاشتن. بهتره وقتی فحش میده روی قفسش رو با یه پارچه بپوشونید یا بهش کم محلی کنید تا کم کم از سرش بیفته و بهمه فحش مساوی با تنبیه. ضمن اینکه هیچ وقت فحش ها رو تکرار نکنید یا وقتی فحش داد اگه کنارش نشستید به جای صحبت کردن و افرین گفتن یا …. از کنار بلند بشید برید. کم کم پرنده باهوشی مثل کاسکو میفهمه کدوم کار درسته و کدوم کار اشتباست.

     پاسخ
 4. شیوا

  مثل اینکه ثبت نشد پاسخم به همین دلیل دوباره میدم
  ممنونم آقا شهریار خیلی
  حتما همین کارو میکنم
  در مورد اینکه با پاهاش دست رو بگیره بله میگیره اولین بار دیدم ول نمیکنه کشیدم اونم یه گاز ناجور گرفت از اون به بعد دیگه نمیکشم و اون خودش بعد از ۴ ۳ دقیقه ول میکنه
  در مورد فحش هم انگار صاحبش ۹۰ درصد وقتش را صرف یاد دادن فحش به این کرده
  خخیلی باهوشه باورتون میشه وقتی فحش میده انگار میفهمه بده سرشو میندازه پایین!!!!!!!!!!!

  پاسخ
 5. شیوا

  ممنون آقا شهریار با این روشی که گفتید الان دیگه یکی از فحش هارو نمیده.
  وقتی فحش میداد روشو مینداختم صدای گریه در میاورد!! بار اول دلم سوخت تا پارچه رو برداشتم دوباره همون فحشو داد!!!!!!

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بسیار عالی. بهترین روش همینه. پرنده ای مثل کاسکو راحت میفهمه چه کاری بده و چه کاری خوب. گرچه طوطی رو نمیشه مثل سگ تنبه کرد ولی بعضی کارها میتونه به شکل غیر مستقیم رو پرنده تاثیر بذاره. ضمنا با توضیحاتی که دادید این طوطی خیلی با استعداد به نظر میاد و حیف که صاحت قبلی روی فحش و بدو بیراه کار کرده.

   پاسخ
   1. shiva

    ممنونم بسیار توصیه هاتون تاثیر گذاشت وخیلی از فحش ها رو دیگه نمیده یا شایدم تا من هستم نمیده!!

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     شاید تو دلش میده !!!!!!!!!!! شوخی کردم ببخشید.
     خب خدا رو شکر پس همین روندی رو که آقا شهریار فرمودن ادامه بدین تا کامل مشکل برطرف بشه و عادت کنه ضمنا سعی کنید حرف های خوب یادش بدین و سرگرم موضوعات و حرف های جدیدی بشه تا قدیمی ها رو زودتر فراموش کنه.

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     خب. شروع کنید به یاد دادن حرف تازه. قبل از اون هم اگه بگید پرندتون چند سالشه خیلی خوب میشه. اگه جوان باشه جای کار کردن روش خیلی زیاده ولی اگه پیر باشه دیگه خب بهتره نه فحش بده نه چیز دیگه ای یاد بگیره.

     پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       تا منظور از جوانی چند سالگی باشه
       فکر کنم یک و نیم سال رو بیشتر داره از چشم کاسکو مشخصه اگر دور چشم سیاه باشه زیر هفت ماه سن داره و تا ماشی رنگ میشه یک ساله و بعد از اون سفید و زرده حالا این حلقه دور چشمش حداقل سیاه و ماشی و خاکستری نیست .
       شاید دو سالی داشته باشه.

       پاسخ
       1. مجتبی

        سلام مجدد
        درست مشخص نیست ها باز یه عکس خوب از چشمش بگیر یا خودت با توضیحی که دادم نگاه کن

        پاسخ
 6. احمدرضا

  سلام
  این کاسکوی من اصلا نوک نمیزنه ولی وقتی دستم رو میبرم جلوش غار میکنه
  باید چی کار کنم ؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب یه مدت این کار رو انجام ندین و یا خیلی خیلی با ملایمت و به آهستگی این کار رو انجام بدین نه اینکه یک مرتبه دستتون رو ببرید جلوی پرنده !!!!!

   پاسخ
 7. ناشناس

  سلام
  من ۳ سال پیش یه کاسکو وحشی ۴ ساله خریدم بسرعت رام شد ولی هنوز حرف نزده به نظر شما زبون میاد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز کاسکو بالای ۲ – ۳ سال به این راحتی ها به حرف نمی یاد مخصوصا اینکه الان باید هفت سال سن داشته باشه که دیگه اصلا به حرف نمی یاد.

   پاسخ
   1. الی

    کاسکوی من ۳ سالشه هر چی که بهش یاد دادیمو با سوت تکرار میکنه و اصلا حرف نمیزنه و فقط صدای گربه رو خوب تقلید میکنه به نظرتون باید چیکار کنم تا بتونه حرف بزنه!؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     خواهشا از گزینه پاسخ برای ارسال سوال استفاده نکنید و در انتهای مطلب سوالتون رو مطرح کنید. کاسکوی شما الان و با توجه به سنی که داره خیلی سخت بشه کلمات رو بهش یاد داد. ضمن اینکه هر پرنده ای هم استعداد خاص خودش رو داره و صرفا چونکه کاسکو هست قرار نیست حتما سخنگو بشه. با اینحال میتونید از نوار ضبط شده هم استفاده کنید و تکرار فراوان با یک تن صدایی ممکنه به تقلید صحیح کلمه کمک کنه.

     پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   این طوطی خیلی سنش بالاست. هیچ چیز غیر ممکن نیست ولی خب برای مورد شما یکم سخته و فکر نکنم به حرف بیاد

   پاسخ
 8. عباس

  خوب دوست گلم میشه بفرمایید از چه روشی تلاش برای سخنگوییش کردید نوع کاسکوتون رو معلوم نکردید دوست گلم اگر دم شکلاتی کارت راحت تره چون زود تر به زبون میاد ولی اگر دم قرمزه ۶ماه دیر تر به زبون میاد ولی واقعا دم قرمز یه چیز دیگس (از نظر عاطفه)

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز لطفا برای جواب دادن به سوال دوستان از گزینه ” پاسخ دادن ” استفاده کنید تا جوابتون رنگی نمایش داده بشه و زیر همون سوال قرار بگیره.
   ضمنا حرف زدن طوطی مربوط به نژاد و استعداد و جوانی خود پرنده هست وبین کاسکوی دم شکلاتی و دم قرمز زیاد فرقی نیست و میشه بگم اصلا فرقی نداره و مهم استعداد خود پرنده هست.

   پاسخ
 9. ناشناس

  سلام
  می خواستم بپرسم کاسکو ارزن می خوره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه نمیتونه به راحتی ارزن بخوره و فقط طوطی های کوچکتر ارزن درشت میتونن بخورن.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   کاسکو و طوطی های بزرگ هم ارزن و تخم کتان و دانه های ریز رو میخورن و حتی خیلی دقیق ارزن درشت رو پوست میکنن و میخورن ولی خب همونطور که اقا مجتبی گفتن ارزن رو بهتره واسه طوطی های کوچیک استفاده کنید و دانه های بزرگتر برای طوطی های بزرگ

   پاسخ
 10. پیمان

  با سلام . من یه کاسکو دارم که غیراز تخمک آفتبگردون و بیسکوییت جیزی نمی خوره اگه هم چند ساعت فقط میوه (سیب-هویج -کاهو -انگور …….) جلوش بگذارم نه تنها نمیخوره بلکه حسابی از دسم شاکی میشه به نظر شما باید بهش چکار کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   هیچ کاری لازم نیست انجام بدید. اول از همه انواع دانه ها تو ظرف غذاش باشه حالا هر کدومشو خودش دوست داشت میخوره. بعضی دانه ها هم بهتره پوست شده در اختیارش بذارین. بادوم زمینی و تخمه افتابگردان مورد علاقه کاسکو هست
   بیسکوییت هم نباید بیش از حد استفاده کنید و نباید جزو رژیم غذایی پرنده قرار بگیره
   از میوه جات هم سیب و هویج رو کمتر کاسکویی دست رد بهش میزنه. بهتره تو یه ظرف جداگونه در اختیارش بذارین حالا میخواد میخوره نمیخواد هم که نخوره. کاهو رو هم امتحان کنید و از همه مهمتر و خوشمزه تر ذرت تازه هست که ندیدم طوطیی باشه که اونو دیگه نخوره. ضمنا میتونید با همین هویج و سیب و میوه جات واسه پرنده اشتغال ایجاد کنید یا با تکون دادن تو دستتون(از راه دور) یا اویزون کردن از قفسش یا …. اونو به گرفتن و خوردن یا حداقل تیکه تیکه کردنش ترغیب کنید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. نیلو

    سلام
    لوکاسم جز تخمه هیچی نمیخورد. تو قفسش آویزون کردم فقط ریزشون میکرد! حالا غذاشو برمیدارم وقتی خیلی گرسنه شد یه قاچ سیب میدم دستش میخوره :)

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     لطفا به تاریخ سوالها دقت کنید دوست عزیز.
     همیشه همیشه باید تخمه آفتابگردان و آب در دسترس طوطی و مخصوصا کاسکو باشه و نباید غذاش رو بردارید و گرسنه نگهشدارید. اصلا نباید طوطی رو مجبور به انجام کاری بکنید.

     پاسخ
 11. ناشناس

  سلام کاسکوی من همش میاد رو دستم میشینه یدفعه دماغم رو میگیره ولی درد نداره ها
  ولی ترس داره!!!
  بار اول از ترس مردم فکر کردم دماغمو کند
  انگار این کار رو خیلی دوست داره خوشش میاد وقتی میخواد بگیره سوت میزنه و بالاشو باز نگه میداره!!
  الان۹ماهه دارمش ولی تا هفته ی پیش این حرکت رو نمیکرد
  نمیشه کاری کنم اینکارو نکنه؟ اخه وقتی میترسمم پشتش رو میکنه بهم میترسم دپرس شه پر کنی کنه
  چیکار کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تحت هیچ شرایطی نباید بذارید کاسکو این کار رو بکنه درسته داره بازی میکنه و خوشش میاد ولی اگر با منقارش بزنه توی چشمتون چی دیگه اون هم بازیه ؟؟؟؟؟؟!!!! و یا بالش بخوره توی چشمتون و …
   گفتیم با طوطی کنار بیایید دیگه نگفتیم بشینید هر بلایی سرتون آورد تماشاش کنید.
   خب طوطی رو نزدیک بینیتون نبرید و یا با ملایمت یه کمی دعواش کنید تا بفهمه کار اشتباهی هست و از سرش بره و دیگه نذارید این کار رو تکرار کنه چون واقعا خطرناک هست.

   پاسخ
 12. محسن

  سلام
  من میخواستم یه کاسکو بخرم ولی چیزه خاصی نمیدنم به نظر شما چی بخرم چند ساله نر یا ماده سنش و تو تهران کجارو پیشنهاد میکنین واسه خرید و حدود قیمت
  ممنون

  پاسخ
  1. نسترن

   سلام
   جوجه کاسکو بگیرید که هم خودتون رامش کنید و خودتون حرف زدن یادش بدید که هرچی شما دوست دارید بگه
   یه مغازه در نواب هست پرنده های خوبی داره باید بگید براتون جوجه کاسکو بیاره بازم منتظر اساتید باشید بگند چطور انتخاب کنید ولی خیلی پرس و جو کنید تا بهترین رو انتخاب کنید
   فقط اون مغازه تو نواب خوبه من خودم دوتا ازش گرفتم عالی بودند البته من جوجه نگرفتنم ولی بازم خوب بود جفتشون باهوشن
   فقط حواستون باشه اگر جوجه نخواستید بخرید یوقت حرفای بد نزنه اون کاسکویی که میخواید بخرید چون دخترخالم بزرگ گرفت حرفای بد میزد ولی خب خیلی باهوشه سریع یاد گرفت که تکرار نکنه ولی خب همه کاسکوها انقدر باهوش نیستند!!

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   ممنون از نسترن خانم که پاسخ دادن. خوشحال میشیم بیشتر ایشون در سایت فعالیت کنند.
   دوست عزیز اولا نر و ماده بودن کاسکو اصلا مشخص نمیشه ضمنا هیچ فرقی هم نمیکنه که نر باشن یا ماده.
   همانطوریکه دوست عزیزمون فرمودن باید جوجه کاسکو بخرید و کاسکو سخن گو هم گرون هست و هم ممکنه حرفهای بیخود بزنه البته همش فحش نیست مثلا ممکنه اسم هایی رو بگه که اصلا بدرد شما نخوره مثلا بگه شیوا – مینا و … اون وقت شما اسمتون هست محسن !!!! حالا اگر فحش بده که دیگه بدتر.
   و حتی ممکنه عادت های خاصی داشته باشه مثلا عادت داشته باشه ساعت ۱۰ صبح از قفس بیاد بیرون وای به حالتون اگر ساعت ۱۰ این تو قفس باشه دیگه خونه رو میذاره رو سرش و شما هم اصلا روحتون خبر نداره که باید چکار بکنید. فکر میکنید زلزله شده ؟؟؟!!!
   برای تعیین سن کاسکو باید به رنگ چشم اون توجه کنید و اگر سیاه باشه جوجه هست و اگر ماشی رنگ باشه ۷ ماه به بالا داره و اگر دور حدقه چشم زرد رنگ بشه دیگه سنش بالا رفته و این رو نباید بخرید و بالای دو سال سن داره.
   البته از زیر دم کاسکوی دم قرمز هم مشخصه و اگر زیر ۷ – ۶ ماه سن داشته باشه زیر پرهای دمش و انتهای همون پرهای قرمز سیاه رنگ هست که با بالا رفتن سن این سیاهی از بین میره.
   بنظرم قبل از خریدن کاسکو چند تا کتاب در این زمینه مطالعه کنید بد نباشه. و اصلا برای خرید اینجور چیزها نباید عجله کنید.

   پاسخ
 13. محسن

  سلام
  ممنون از نسترن خانوم و اقا مجتی راهنمایی های خوبی کردین ولی حرف از قیمت نزدین اگه میشه یه حدودی بدین تا بدونم چقدره سرمون کلاه نزارن بازم ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   قیمت اصلا هیچی معلوم نیست و نمیشه قیمت داد.

   پاسخ
  2. ناشناس

   اقا گوشت نیست که قیمتش هرروز اعلام شه دقیقD:
   ببخشید ناراحت نشید شوخی بود

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    نه ناراحتی نداره ولی واقعا هیچ قیمتی مشخص نیست و اصلا موجودات زنده قیمت ندارن و همینطوریه مثلا یکی میده کاسکو ۷ ماه رو دو میلیون و یکی هم میده هفتصد هزار تومان هر دو تاش رو خودم دیدم در کرمان اتفاقا بنظر بنده اون هفتصد هزار تومانی خیلی هم بهتر بود ولی خب هیچ کاریش نمیشه کرد مثلا طرف میگفت این نژادش فلان هست و بیسار هست و از این چرندیات ولی خب اگر طرف پرنده شناس باشه میفهمه کدوم بهتره.

    پاسخ
  3. الی

   البته اینم بگم همین الان داره ۴تاکلمه توگلویی میگه اسم خودش به اضافه مامان وچندتاکلمه دیگه که یک هفتست دارم متوجه میشم چی هست اماهنوزواضح نشده فقط اون آقاسرقفس بزرگ که پرندم حرف نمیزنه تودلم روخالی کرد اگرلطف کنیدجوابش روبرام ایمیل کنیدممنون میشم سپاس فراوان ازشما

   پاسخ
   1. pooria_429

    سلام ابتدا لطفا سوالتون رو تکرار نکنید و دوم اینکه از گزینه پاسخ استفاده نکنید الان بین دیدگاه های سال ۹۲ هستید . درمورد پرندتون هم من تاحالا نشنیدم که قفس بزرگ مانع سخنگو شدن بشه و بنظرم پرنده ای که بیوفته روی دور حرف زدن دیگه سریع یاد میگیره ، همیشه کلمه های اول سخته بعدش سریع یاد میگیره . بازم منتظر نظر بقیه دوستان باشید ، شاید تجربه متفاوتی داشتن.موفق باشید

    پاسخ
 14. محسن

  ممنون اینجور که من فهمیدم باید کلی بگردم تا یه پرنده خوب و قیمت مناسب پیدا کنم

  پاسخ
  1. نسترن

   سلام اره همینطوره باید یه کسی رو محض احتیاط ببرید که از پرنده سر در بیاره تا یه خوبشو بخرید
   به حرف مغازه دارا گوش ندید خودتون تحقیق کنید با اطلاعات جامع برید
   بعدم جوجه کاسکو بخرید بهتره

   پاسخ
 15. نیلو

  واسه پرکنی باید چیکار کرد؟؟
  شرایط زندگیش خوبه فقط به این کار عادت کرده :(

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه شرایط زندگیش خوب نیست و ممکنه آب تنی نمیکنه و یا خیلی دانه چربی و گرمی خورده حتما بیشتر باهاش بازی کنید و غذای متنوع و میوه و سبزیجات بهش بدین و شاخه درخت – گردو سالم و … جلوش بذارید تا بازی کنه و منقارش رو بسابه .
   به اون هفته ای یکبار آب تنی بدین بذارید از قفس بیاد بیرون و پر و بال بزنه تا خنک بشه و ورزش کنه .
   اگر اصلاح نشد یه داروی گیاهی تلخ مثل کلپوره و …. به پرهاش بزنید تا تلخ بشن و در دهانش نکنه. این حالت آخر بود ها نرین همین الان این کار رو بکنید.

   پاسخ
 16. بابک

  سلام من یه کاسکو دارم این هشتمین کاسکوم هست طربیت میکنم الهی شکر همه کاسکوهام خوب در اومدن من مثل یه بچه ادم باهاش رفتار میکنم واوناهم درکم میکنن حتی وقتی روشونم هستن میخوان بیافتن میگن بابا کمک منم با اون دستم کمکشون میکنم وازشون عضرخواهی میکنم گر صبر کنی همه چی راه داره موفق باشید همه اهل دلایی که به کاسکوهاشون احترام واهمیت میدن

  پاسخ
 17. Alireza

  سلام
  من یک کاسکوی ۱۴ ماه خریدم آوردم خونه باهام خوب شده و تازش میکنم و از دستم غذا میگره می خوره
  ولی نمیدونم چرا حرف نمیزنه پیش صاحب قبلیش صحبت میکرده.
  ممنون ازتون….

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مبارک باشه تا همینجا هم خوب پیش رفته و مشکلی نداره و طبیعیه یه مدت حرف نزنه فقط بیشتر باهاش در ارتباط باشید و باهاش بازی کنید و صحبت کنید تا راه بیوفته. از صاحب قبلیش از رفتار و عاداتش سوال کنید مثلا غذای مورد علاقش – چگونگی حمام دادنش – دمای محل نگهداریش – ساعت خوابش و …..

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *