ماهیان غول پیکر اب شیرین به همراه توضیحات و تصاویر

در این بخش مطلب جالبی از ماهیان غول پیکر اب شیرین به نقل از سایت خبری جام جم انلاین برای شما قرار میدهم در این مطلب جذاب و دیدنی شاهد عکس ها و مطالبی در مورد ماهیان غول پیکر اب شیرین خواهیم بود که علاقه مندان میتوانند در ادامه متن مشاهده کنند.

ادامه متن را بخوانید

ماهیان غول پیکر آب‌های شیرین

زب هوگان بیولوژیست از ۳ سال پیش ریاست طرح مگافیش‌ها یا ماهیان غول پیکر را برعهده دارد که هدف آن نجات حدود ۲۰ گونه از ماهیان آب های شیرین است که بیش از ۲ متر طول و ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارند. این ماهیان غول پیکر در تلاش برای بقا شکست خورده و به پایان راه نزدیک شده اند. اغلب این مگافیش ها در آب های شیرین رودخانه ها و دریاچه های آسیای شرقی زندگی می کنند. آلودگی آب های رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین که زیستگاه این ماهیان هستند ، صید بی رویه و عواملی از جمله احداث سد، آب بند و غیره نسل ماهیان غول پیکر آب شیرین را به خطر انداخته و این جانوران آبزی باشکوه در شرف انقراض هستند.گزارشی تصویری از ۱۰ مگا فیش یا ماهیان غول پیکر آب های شیرین. ۶ بهمن ۸۸ .منبع: نشنال جئوگرافیک. گزارش : بهرام افتخاری.

یک پسر جوان در ساحل رودخانه تونلی ساپ در نزدیکی شهر پنوم‌پن پایتخت کامبوج با یک ماهی بارب غول‌آسا که صید شده عکس یادگاری گرفته است. البته این ماهی برای مطالعه گونه‌های ماهیان غول‌پیکر حوزه رودخانه مکونگ پس از صید از آب علامت‌گذاری شده و دوباره رها شد. ماهی بارب غول‌آسا می‌تواند تا سه متر طول و ۳۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.
……………………………………………………………………………………….

تصویر یک ماهی بالغ گونه آرا پایما در یک آکواریوم در مانائوس در برزیل که یک غواص وارد محوطه نگهداری آن شده است. این ماهی غول‌پیکر آمریکای جنوبی یکی از بزرگترین ماهی‌های آب شیرین جهان محسوب می‌شود. نسل آن در خطر انقراض قرار گرفته و دولت برزیل برنامه‌ای را برای حفظ نسل این ماهی که تا سه متر طول و بیش از ۱۸۰ کیلوگرم وزن دارد به اجرا گذاشته است.
……………………………………………………………………………………….

تصویر یک جفت ماهی استورژون چینی در آکواریومی در شهر پکن. این گونه ماهی آب شیرین نیم تن وزن داشته و طول آن بالغ بر ۵ متر است. استورژون چینی آب شیرین یکی از بزرگترین گونه‌های ماهی استورژون در روی زمین محسوب شده و نام آن در فهرست قرمز گونه‌های در شرف انقراض ثبت شده است.
……………………………………………………………………………………….

تصویر رویارویی یک مرد ماهیگیر کامبوجی که به همراه همکارش قصد صید یک ماهی بارب غول‌آسا در رودخانه تونلی ساپ درنزدیکی شهر پنوم‌پن را دارد. هر سال ماهیگیران ساکن ساحل رودخانه تونلی ساپ بین ۵ تا ۱۰ ماهی بالغ بارب غول‌آسا را شکار کرده و موجب شده‌اند این منطقه که آخرین زیستگاه این گونه ماهیان باشکوه است از وجود آنها تهی شوند.
……………………………………………………………………………………….

یک کارشناس حفظ حیات ماهیان غول‌آسا یک سفره ماهی گونه استینگری غول‌پیکر را در رودخانه مکونگ در کامبوج بیرون کشیده تا آن را علامت‌گذاری کند. این سفره‌ماهی بزرگترین گونه سفره‌ماهیان آب شیرین در روی کره زمین است و بیش از ۴ متر طول دارد.
……………………………………………………………………………………….

روزگاری دریاچه‌های بزرگ آمریکای شمالی و رودخانه می‌سی‌سی‌پی مملو از ماهیان غول‌پیکر استورژون زرد بود. این غول‌های آب شیرین که عمری بس دراز داشته امروز تقریبا نسل‌شان تقریبا منقرض شده است. در سال ۱۹۵۳ در کانادا دانشمندان گونه‌ایی از استورژون زرد را صید کردند که با ۲ متر طول ۱۵۲ سال عمر داشت.
……………………………………………………………………………………….

یک تصویر یک گربه ماهی غول‌پیکر رودخانه مکونگ یکی از بزرگترین ماهی‌های آب شیرین جهان که توسط یک ماهیگیر صید شده است. گربه ماهی غول‌پیکر مکونگ ۳ متر طول و بیش از ۳۰۰ کیلوگرم وزن دارد و نسل آن امروز در تهدید انقراض است.
……………………………………………………………………………………….

تصویر دیدنی یک مرد ماهیگیر کامبوجی که در کنار یک گربه ماهی غول‌پیکر حوزه مکونگ در آبهای رودخانه تونلی‌ساپ شنا می‌کند. ماهیگیران این گونه باشکوه که حدود ۲۳۰ کیلوگرم وزن داشت را صید کرده و پس از آن که زب هوگان آن را علامت‌گذاری کرد، این ماهی باشکوه دوباره در آبهای زیستگاهش آزاد شد.
……………………………………………………………………………………….

تصویر سر یک ماهی گونه تایمان که بزرگترین ماهی آزاد جهان محسوب می‌شود. برخی از ماهیان تایمان تا ۲ متر طول و بیش از ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارند. زیستگاه این ماهی در آب‌های شیرین رودخانه‌های شرق روسیه، مغولستان و چین بوده و به دلیل صید بی‌رویه و آلوده شدن آب‌های زیستگاه ماهیان تایمان نسل آن اکنون در خطر از بین رفتن قرار دارد.
……………………………………………………………………………………….

دو نوجوان دو گربه ماهی رودخانه تونلی‌ساپ در کامبوج را که صید شده‌اند روی دوش حمل می‌کند. این ماهی‌های صید شده علی‌رغم جثه‌شان هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند.صید بی‌رویه این ماهی‌ها که بسیار دیر به سن بلوغ می‌رسند باعث شده تا جمعیت آنها در ۲۰ سال گذشته در حوزه مکونگ ۹۰ درصد کاهش یابد.
……………………………………………………………………………………….

تصویر جالب یک قزل‌آلای غول‌آسای اوراسیا که در عین حال به عنوان گونه‌ای از ماهیان تایمان شناخته می‌شود. این ماهی برای خوش اشتهایی‌اش که می‌تواند هر چیزی اعم از ماهی تا اردک و حتی موش‌های خرما را بخورد، شهرت دارد. این ماهیگیر که این گونه یک و نیم متری را در آبهای رودخانه آق ـ اور در شمال مغولستان یافته است در حال بیرون کشیدن ماهی دیگری از گونه خودش از شکم این قزل‌آلای غول‌آسا است.
این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

13 دیدگاه در “ماهیان غول پیکر اب شیرین به همراه توضیحات و تصاویر

 1. ناشناس

  چی میشد اگر ماهی ها هم می خواستن انسانها رو شکار کنند. به تلافی این همه نسل کشی انسانها.

  پاسخ
 2. سینا

  من استورژون چینی دیدم اما کوچیکش توی اکواریم برای فروش بود قیمتش ۳۰۱ هزار تومان بود امروز هم رفتم داشت بخرمش

  پاسخ
  1. hanif

   استروژن ماهیه بسیار زیباییه ولی برای نگه داری از اون به تانک بسیار بزرگ نیاز خواهید داشت در ضمن ۳۰۱ هزار تومن برای این ماهی به نظرم زیاده اگر بتونید هزار تومنش رو تخفیف بگیرید عالی میشه (شوخی )

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز بنظر من این ماهی رو با این قیمت هرگز نخرید. شرایط نگهداریش رو توی تالار گفتگو نوشتم لطفا مطالعه کنید.
   استروژن از ماهی های سرد آبی هست و جای زیادی هم لازم داره و تک هم نباید بخرید درضمن قیمت اون ده برابر کمتر از این مبلغی هست که شما فرمودین البته این قیمت برای ۷ – ۸ ماه پیش در شهر کرمان بود که خودم دیدم ( سایز اون ماهی ها ۱۲ – ۱۵ سانت بود شاید این بزرگتره !!!!) ولی بخاطر اینکه تابستان بود و هوا گرم بود نخریدم.

   پاسخ
 3. 1850395160

  آقا بابام زمانی که مهندس سد بود رفتم نگاه کردم یه ماهی هایی دیدم که …غول ماهی بودن ماهی ها چقدر بی جنبه هستن تا یه جای گنده ای رو دیدن که خیلی غذا هستو کسی شکارشون نمی کنه خودشون رو گنده می کنن هیچ چیز هم براشون مهم نیست

  پاسخ
 4. (Mahdi(victim

  حیفش بود محو شده بود گفتم نظر بزارم شاید برتی بعضیا جالب باشه

  پاسخ
 5. maedomdar

  زیباترین فیلمهای ماهیگیری با قلاب و پرورش ماهی و ماهیان زینتی را ملاحظه فرمایید

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *