میله نشیمنگاه مناسب برای پرندگان (طوطی ، قناری)

میله نشیمنگاه یکی از ضروری ترین احتیاجات پرندگان در محیط اسارت چه در قفس و چه ازاد در منزل میباشد که توجه خاصی را می طلبد. متاسفانه میله های نشیمنگاه اصلی داخل قفس ها اصلا مناسب نیستند و حتی برای پرنده مضر هستند بنابراین باید سریعا تعویض شوند و از میله های مناسب طبیعی که خود قادر به تهیه انها هستید استفاده شود. در ادامه متن شرایط میله مناسب و توضیحات تکمیلی ذکر شده است

ادامه متن را بخوانید

مناسب ترین میله نشیمنگاه برای پرندگان (طوطی، قناری)

مسلما میله نشیمنگاه پرندگان یکی از مهمترین وسایلی میباشد که پرندگان به صورت مدام از ان استفاده میکنند و توجه خاصی باید به ان شود. همانطور که از اسم میله نشیمنگاه پیداست وسیله ای است که پرندگان روی ان استراحت میکنند، میخوابند،به این طرف و ان طرف میپرند و …. اما یک توضیح اضافی هم باید به این جمله اضافه کرد که میله نشیمنگاه به معنی فلزی بودن ان نیست و فقط اصطلاح میله به کار رفته است

مزیت میله نشیمنگاه مناسب: جلوگیری از رشد بیش از حد ناخن ها،جلوگیری از بیماری های پا،احساس امنیت بیشتر در پرندگان و ……

کاربرد میله نشیمنگاه: مهمترین کاربرد ان در قفس است ولی در محیط منزل اگر پرنده ازاد باشد نیز باید مکانی را برای قرار دادن میله برای استراحت پرنده قرار داد. البته برای پرندگانی مانند طوطی استفاده از درخت خزیدن نسبت به میله تک در کنجی از منزل ارجعیت دارد(برای اگاهی از درخت خزیدن و نحوه ساخت ان به  موضوعات سایت مراچعه فرمایید)

میله نشیمنگاه مناسب:مهمترین شرط یک میله مناسب ،چوبی بودن و طبیعی بودن ان است که متاسفانه میله های اصلی داخل قفس ها به هیچ عنوان مناسب نیستند اکثر میله های قفس های پرندگان کوچک مثل قناری ها و مرغ عشق ها پلاستیکی و خیلی باریک هستند که باید سریعا با نوع چوبی که در ادامه شرح خواهم داد تعویض شوند. میله های اصلی قفس های بزرگ برای طوطی ها هم با وجود اینکه چوبی هستند متاسفانه به قدری سیقل شده اند که به درد نمیخورند یا قطر انها مناسب طوطی یا پرنده شما نیست.

به هر حال با نتیجه گیری از مطالب بالا در خواهیم یافت که میله های اصلی قفس ها چه چوبی و پلاستیکی حتما باید تعویض شوند و میله ی چوبی با شرایط زیر را باید جایگزین کرد

شرایط میله نشیمنگاه: میله نشیمنگاه شرایط خاصی احتیاج ندارد و فقط طبیعی بودن و قطر ان مد نظر است. چوب درختانی همچون کاج و بید،چنار، و…. مورد توجه ترین میله ها هستند ولی به نظر شخص بنده استفاده از شاخه های کاج نسبت به بید و چنار از ارجعیت بالاتری برخوردار است.در کل میله ای مناسب است که زیاد سیقل نباشد و حداقل پوسته پوسته باشد به این صورت پرندگان از نشستن روی این میله ها بیشتر لذت میبرند، لیز نمیخورند و مطمئن تر روی این میله ها مینشینند البته برای طوطی ها این شاخه ها علاوه بر این که بیشتر احساس امنیت میکنند و لیز نمیخورند، علاقه خاصی هم به جویدن پوسته ها دارند و یک اشتغال برایشان محسوب میشود در کل از این پوسته ها استقبال خاصی میکنند. برای قناری من به شخصه از چوب درخت انگور استفاده میکنم که علاوه بر پوسته دار بودن و زبر بودن ان از قطر های مناسبی نیز برخوردار است. ولی برای طوطی ها از همان درخت کاج یا شاخه های اصلی و قطور درخت انگور نیز میتوان بهره گرفت. قدم دوم برای انتخاب شاخه قطر شاخه است که بستگی به نوع پرنده دارد.شاخه باید به نحوی انتخاب شود که پای پرنده به  دور ان کاملا مدور نشود بلکه باید پای پرنده به اندازه نیم دایره و یا حتی بیشتر قرار بگیرد و ناخن ها به روی چوب قرار گرفته باشد.درکل اگر خواسته باشیم چوب مناسبی را انتخاب کنیم بسته به نوع پرنده چوبی را انتخاب میکنیم که قطر ان متناسب با پای پرنده باشد و زبری و پوسته برای جلوگیری از لیز خوردن پرنده نیز داشته باشد

توجه توجه:با خواندن مطالب بالا شاید فکر کنید که همه میله ها باید یکسان و هم اندازه و با این شرایط تعبیه شوند ولی باید عرض کنم که این چنین نیست. میله ها باید دارای قطر های مختلف و حتی قطرهای باریک نیز باشد و تنها میله ای را با بهترین شرایط ذکر شده در بالا قرار دهید که مکان اصلی و استراحتگاه پرنده در شب و روز است. زیرا پرنده بیشترین زمان مثلا در شب یا روز را روی این میله قرار میگیرد. مثلا قناری ها با وجود اینکه صبح تا شب در فعالیتند و از این شاخه به شاخه ای دیگر میپرند در شب یا زمان استراحت روی یک شاخه خاص که به احتمال زیاد بالاترین شاخه است قرار میگیرند که باید این شاخه شرایط ذکر شده را داشته باشد. طوطی ها نیز مانند قناری به همین صورت رفتار میکنند و شاخه ای را برای استراحتگاه انتخاب میکنند که باید شرایط مناسبی که در بالا ذکر شد را داشته باشد.

نتیجه گیری کلی: میله نشیمنگاه ضروری ترین احتیاجات یک پرنده محسوب میشود که توجه خاصی باید به ان شود.برای پرندگان زینتی همچون قناری ، مرغ عشق و طوطی ها و حتی دیگر پرندگان میله هایی با قطر های مختلف از شاخه های طبیعی درختان که دارای پوسته یا یا زبری باشد بهترین محسوب میشود. در ضمن بیشترین توجه را باید به شاخه ای داشت که پرنده بیشتر اوقات مثلا در شب یا روز روی ان استراحت میکند. طوطی ها و قناری و شاید سایر پرندگان دیگر همیشه میله ای را انتخاب میکنند که در بالاترین سطح از زمین قرار گرفته باشد (شما میتوانند با توجه به پرنده تان در چند روز محل دائمی ان را تشخیص داده و اقدام به میله گذاری صحیح و اصولی که در بالا توضیح داده شد کنید)

در صورت کپی برداری نام و لینک سایت را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

23 دیدگاه در “میله نشیمنگاه مناسب برای پرندگان (طوطی ، قناری)

 1. دانیال

  سلام اقامجتبی واقاشهریار
  میله های چوبی برای قناری مضر نیستن؟شنیدم هرچیزچوبی ک توقفس باشه بهش کنه قناری و رشه میچسبه.راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر مضر نیستن.
   شما فکر کردین کنه و یا حشرات به میله های پلاستیکی نمیچسبن ؟؟!! نه اتفاقا اون میله ها رو نیز آلوده میکنن اما خوبی میله های پلاستیکی اینه که بهتر شسته میشن .
   باز اگر پای قناری شما پینه بسته باشه همین میله های چوبی بهتر از پلاستیکی هست.
   پس خودتون بسته به شرایط باید بهترین تصمیم رو بگیرید.

   پاسخ
 2. دانیال

  سلام
  مرسی
  خب درسته نمیچسبه.اما خب وقتی کثیف میشن چطوری تمیز کنم؟چوبه.دوبار اب بهش بخوره باد میکنه.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه اینطوری هم نیست که تا به چوب آب رسید باد کنه با خیال راحت اون رو بشورید و بعد سریع خشکش کنید و حتی میتونید با پنبه الکی روی اون بکشید و ضد عفونیش کنید.

   پاسخ
 3. ab

  سلام.ی قفس پنجاه سانتی چندتامیله نشیمن میخاد؟چه قسمت هایی باید گذاشت؟باچه فاصله ایی؟مرسی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   یک و یا دو عدد جایی باید باشه تا دم پرنده به بدنه قفس نخوره و سرش هم به سقف قفس نگیره.

   پاسخ
 4. رامین

  سلام.تو قفس مرغ مینا میشه قناری نگه داری کرد،لطفا جواب بدهید؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام
   دوست عزیز خیر . مرغ مینا باید به صورت تکی نگهداری بشه و امکان نگهداری آن ها باهم نیست

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خیر تحت هیچ شرایطی نمیشه قناری رو در کنار مینا نگهداری کرد و به راحتی قناری کشته میشه .

   پاسخ
 5. reza.abbasi

  سلام
  من برا شاه طوطی شاخه ای از درخت و کندم و گذاشتم که قطرش هم مناسبه چوب خشک نبود تر بود طوطی پوستشو کامل داره میکنه و سفیده چوب موند ‎:|‎ بنظرتون عوض کنم و چوب خشک بزارم یا همینجوری بمونه بنظرتون لیز نمیشه چوب اخه پوستش از بین رفت یا بهتره چوب خشک بزارم بدونه پوسته

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   چه چوب خشک بذارید و چه تر بالاخره طوطی او رو میجوه و از اینکار لذت میبره. میتونید چوب رو عوض کنید و چوب دیگه ای بذارید

   پاسخ
   1. reza.abbasi

    نه طوطی من چوب خشک و نمیجوه این پوستش راحتتر کنده میشد جوید پس عوض میکنم خشکشو میزارم بدون پوسته

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     اصولا نباید فرقی کنه. گرچه چوب هایی که پوسته دارن و تازه هستن رو بیشتر میپسندن. به هر حال….

     پاسخ
  2. صادقی

   سلام .خیلی ممنون از راهنمایی مفید و عالیتون. کاش لطفا یک عکس می زاشتین از چوبی که مورد تایید شما هست مخصوص قناری

   پاسخ
 6. امیر

  سلام ببخشید من نتونستم تو قسمت همستر سوال بنویسم . میشه اطراف قفس همستر یه بوگیر دستشویی گذاشت تا بوی بد بگیره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خود بوگیر موردی برای همستر نداره، مخصوصا اینکه اصلا بهش دسترسی نداره ولی اینکار تا چه حد مفید هست رو باید امتحان کنید. ضمنا بهترین راه این هست که روزانه محیط همستر رو تمیز کنید که دیگه بو نگیره که خواسته باشید با بوگیر این بو رو از بین ببرید.

   پاسخ
 7. Reza

  سلام ببخشید مرغ مینا من پاهاش زخم شده باید چیکار کنم؟و اینکه برای مینا چه چوبی خوب است و با چه قطری؟ لطفا کمک کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در مورد بخش اول سوالتون در اینجا پاسخ دادم به شما

   چوب طبیعی و با قطری که ناخن های پرنده روی چوب قرار بگیره و انگشتاش دور چوب نزنه برای گرفتن چوب.

   پاسخ
 8. علی کریمی

  سلام من یک عروس هلندی دارم و چگونه بفهم نر هست یا ماده و مریضی دارد یا نه و چگونه بهش اموزش بدم و حرف زدن رو؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نر و ماده بودنش تقریبا ساده است و از رنگ روی گوش و زیر دم و حتی رفتارشون میتونید تشخیص بدید. یک جستجو بزنید در مورد تشخیص جنسیت عروس هلندی حالا در همین سایت یا در اینترنت مطالب کاملی با تصویر واستون میاد و بررسی کنید.
   در مورد سلامتشون هم اگه رفتار غیر عادی ندارن، تغذیه میکنن و مدفوع طبیعی دارن(ابکی نباشه و رنگ سفید و سبز داشته باشه) مشکلی ندارن.
   برای اموزش دادن هم بخش سخنگویی طوطی ها رو مطالعه کنید. سعی کنید ابتدا جستجو کنید و اگه جواب سوالتون رو پیدا نکردید در بخش مربوطه سوال کنید در خدمتتون هستیم.
   با سپاس.

   پاسخ
 9. saj!jad

  سلام
  مجدد اقا شهریار فک میکردم فقط راجب ماهی هست سایت نمیدونستم بخش پرندگان هم دارین😕
  حالا خلاصش این که من عروس هلندی۴/۵ماهه دارم زیر تاجش هنوز کچل این مشکلش چیه از هرکی پرسیدم یچی گفت نظر شما چیه?

  پاسخ
 10. سید

  سلام حاجی چوب درخت انجیر برا مرغ عشق مشکلی نداره

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *