نوازش کردن طوطی ها

نوازش طوطی ها یا خاراندن سر انها در طبیعت یک امر طبیعیست و طوطی ها برای عشق بازی یا مرتب سازی پرهای سر، جفت خود را برای این کار فرا میخوانند. در اسارت اگر طوطی ها به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دستی نگهداری شوند این کار به عهده نگهدارنده است و طوطی، نگهدارنده را برای نوازش خود فرا میخواند. باید توجه داشت طوطی را نمیتوان همانند سگ یا سایر موجودات نوازش کرد و نوازش طوطی ها اصول و راه و رسمی دارد که در ادامه متن به ان خواهیم پرداخت

به ادامه متن توجه کنید

در طبیعت نوازش شدن طوطی یا خاراندن سر توسط جفت انجام میگیرد در حالی که در اسارت در صورتی که جفتی برای طوطی تهیه نکرده باشید و به صورت انفرادی و اهلی طوطی خود را نگهداری کنید این وظیفه به عهده شماست و طوطی اهلی شده شما را به عنوان جفت برای نوازش کردن سر یا خاراندن فرا میخواند. شاید اصطلاح خاراندن سر برای طوطی درست نباشد زیرا طوطی ها بیشتر علاقه دارند عشق بازی کنند و نوازش شوند یا پرهایشان توسط جفت مرتب و تمیز شود و اینکه بگوییم دوست دارند سرشان خاریده شود درست نیست زیرا انها میتوانند با یک پاشان پوست و پرهای سر و گوش و ….. را بخارانند.

روش صحیح نوازش طوطی: بعضی ها فکر میکنند هر وقت بخواهند میتوانند طوطی خود را نوازش کنند، شاید بعضی دیگر طوطی را مانند سگ تلقی کرده و میخواهند کل پرها و بدن پرنده را با دست نوازش کنند ولی باید گفت نوازش طوطی اصول و راه و رسمی دارد و نمیتوان مانند نوازش کردن سگ یا سایر موجودات با ان برخورد کرد.

اصولا طوطی اهلی شده اجازه جولاندن و نوازش کردن را به صاحب خود میدهد اما بارها دیده شده طوطی که رام نباشد یا نگهدارنده اش مورد علاقه ان نباشد اجازه نوازش را به نگهدارنده نمیدهد بنابراین سعی نکنید طوطی خود را به زور نوازش کنید. احتمالا طوطی ای به شما اجازه نوازش میدهد که حداقل از شما نترسد و با نزدیک کردن دست شما به طوطی فرار نکند در کل باید طوطی شما را به عنوان همدم یا جفت بپذیرد و انقدر به شما اطمینان داشته باشد تا این اجازه را به شما بدهد.

برای نوازش طوطی صبر و حوصله بسیار مهم است و کوچکترین خطا ممکن است اعتماد طوطی به شما سلب شود و جواب و پاداش شما را با یک گاز محکم بدهد. زمانی که طوطی سر خود را کنار دست یا صورت شما خم کرد و با تکانهای سر و با گازهای ارام منقار شما را به نوازش سرش فرا خواند به ارامی و در ابتدا تنها با یک انگشت شروع به نوازش طوطی خود کنید. در نوازش کردن زیاده روی نکنید ،بار اول ممکن است طوطی شما را حین نوازش گاز بگیرد ولی این کار طوطی ادامه نداشته و بعد از جلب اعتماد او دیگر این کار را تکرار نمیکند.

شاید سوال کنید چگونه نوازش کنیم که میتوان  مثل زیر این کار را انجام دهید

۱)با انگشت خود پرها را کنار زده و با نوک انگشتتان پوست سر طوطی را بخارانید.(در این کار زیاده روی نکنید و فشار زیادی ایجاد نکنید)

۲)در حالی که انگشت اشاره خود مشغول خاراندن سر طوطی است میتوانید دست شست خود را به انگشت اشاره اضافه کرده و پرها را از ته گرفته و بین دو انگشت خود به ارامی با فشار ملایم رد کنید

۳)فقط به پرهای سر بسنده نکنید بلکه پرهای ناحیه گوش ، کنار گلو و اطراف چشم  نیر مورد توجه طوطی میباشد و جولاندن انها لذت خاصی به طوطی میدهد

طوطی بعد از کمی نوازش پاداش شما را میدهد و در عوض انگشت شما را میخاراند و به قول خودش تشکر میکند یا به نوبه ای عشق بازی میکند.

بعد از چند بار نوازش طوطی توسط شما ،طوطی دیگر  از شما واهمه نداشته و روابط عمیقی بین طوطی و شما ایجاد میشود و این کار را میتوانید راحتر و بدون ترس از گازگرفتگی از طرف طوطی انجام دهید

نکته: هیچ گاه در نوازش طوطی خود زیاده روی نکنید و اجازه دهید خود طوطی شما را برای نوازش خود فرا بخواند و نکته دیگر اینکه هیچ گاه با اشیاء مانند چوب و …. سر طوطی خود را نوازش نکنید شاید در اکثر منابع این کار را منع نمیکنند ولی من به شخصه این کار را ناپسند و رد میدانم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

401 دیدگاه در “نوازش کردن طوطی ها

 1. سلام خسته نباشید آیا طوطی صاحب خود را می شناسد

  بسیار آلی و آموزنده

  پاسخ
  1. Dani ansari

   سلام خسته نباشید من یه طوطی ملنگو دارم قبلا وحشی بوده ولی الان دستی شده من بخاطر اینکه گاز میگرفت یه دست کش بافتنی دستم کردم اما مشکل اینجاست که اون فقط الان دستکش رو میشناسه و تا دست کش دستم نکنم روی دستم نمیاد به نظرتون میشه کاریش کرد که بدون دست کش هم رودستم بیاد ؟؟
   و طوطیم فقط زمانی که نوازشش میکنم رو دستم میمونه بعد از اینکه دست از نوازش برداشتم فرار میکنه و برای مدت زیاد نمیمونه بنظرتون عادی هست یا باید کاری براش کنم
   ممنون از سایت خوبتون

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوالات دقت کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
    خب اشتباه کردین دست کش دست کردین الان هم باید کم کم باهاش تمرین کنید و اینقدر وقت بذارید تا از سرش بره.
    این رفتارش عادیه و چیز خاصی نیست.

    پاسخ
    1. ریحانه

     سلام خسته نباشید من ی عروس هلندی خریدم هنو ی روز پیشمه و خیلی باهام مچ شد دو کلمه از حرفایی ک بلده رو هم بم گفته فقط نمدونم چرا میاد همش رو پام جای دیگم نمیره همش پیش خودمه و میاد سرشو میگیره پایین ولی دستی نی میخوام دستش بزنم گاز میگیره بنظرتون چیکار کنم؟

     پاسخ
     1. MOHAMMAD99

      سلام هنوز خیلی زوده به محیط جدید و صاحب جدیدش عادت نکرده کم کم بهش نزدیک بشید و با مهربونی و ارامش دستتونو نزدیک نوکش بکنید تا بفهمه خطرناک نیست

      پاسخ
   2. لیلا

    سللم من یه عروس هلندی سه ماهه خریدم که وحشی هست. البته گازهای سفتی نمیگیره. به زحمت تونستم کاری کنم که روی دستم بیاد ولی قشنگ معلومه که ازم میترسه . سرش رو هم اصلا اجازه نمیده نوازش کنم. میشه رراهنماییم کنید چطور اجازه بده سرش رو ناز کنم

    پاسخ
    1. payam

     بهش فرصت بدید باهاتون اشنا بشه عروس شما سه ماهشه کم کم شما رو قبول میکنه هرچقدر بیشتر اصرار به نوازش کنید بیشتر بهش استرس وارد میکنید همین که براش غذا و آب میزارید کم کم با شما اخت میشه

     پاسخ
     1. روح الله روحانی

      سلام وخسته نباشیدمن العان ۲ ماهه یه جوجه طوطی کاسکودونخورشده خریدم تقریبا ۳ ماهه بودخریدمش این طوطی هرچقدرمن بهش محبت میکنم براش غذاهای جورواجورمیارم اصلا نمی خوادکوچکترین علاقه به من نشون بده وازفاصله ۱ متری قفس خیلی جیغ های بدی میکشه وآماده دفاع ازخودش میشه بااینکه من هیچ گونه بدرفتاری باهاش نکردم ولی نمی خوادذره ای ازخوی وحشی خودش کم کنه خیلی هم براش وقت میذارم ولی هنوزصحبت نمیکنه لطفا منوراهنمایی کنید؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       خب متاسفانه کاسکویی که خریدید انتخاب خوبی نبوده. یا از قبل باهاش بدرفتاری شده و از انسان ها شدید میترسه یا اینکه کاملا وحشی هست و دستی کردنش واقعا زمان زیادی رو میطلبه. بهتر مدت زیادی فقط از فاصله دور بشینید و باهاش حرف بزنید و کم کم به قفس نزدیک تر بشین و همینکارو تکرار کنید. در حال حاضر کاری نکنید یا واکنشی نداشته باشید که از شما بترسه تا تا کم کم اعتمادش به شما جلب بشه.
       ضمنا لطفا برای ارسال سوال از گزینه پاسخ استفاده نکنید.
       با سپاس.

       پاسخ
    2. payam

     نوازش اخرین مرحله اعتماد حیوون به شماست ابندا اجازه بدید اون به شما نزدیک بشه . عروس خیلی حیون باهوشیه سعی کنید با فاصله دورو بر قفس باشید کاراتون رو انجام بدید بدون اینکه انگار وجود داره همش نگاش نکنید اون مواطب شما هست کمکم به شما نزدیک میشه و اخت میشه الان نزدیک میشید جیع میکشه احتمالا .

     پاسخ
     1. ستایش

      سلام من یه طوطی اسمش هنا ست بین من و خانوادم من را انتخاب کرده
      من چهارماهه که ندیدمش اما اینجور که معلومه طوطی کوتوله است
      بابام میخواد بفروشش اما برعکس هم من به اون وابسته هستم هم اون به من
      شما میتوانید یه راهی بگید که مثلا طوطی کوتوله نباشه
      باید از کجا بهمی که نره‌‌ یا مادست؟؟؟؟؟؟

      پاسخ
    3. اشکان

     سعی کن اعتمادش رو به دست بیاری بیشتر با دست بهش غذا بده

     پاسخ
   3. ستایش

    سلام خسته نباشید من یه طوطی دارم اسمش هنا ست به من وابسته شده اما گاهی اوقات که میخوام مشق بنویسم هواسم نیست میره نوک مداد میخوره اگه نوک بخوره چیزیش نمیشه ؟
    یه سوال دیگه بعضی موقع هام وقتی رنگ میخوره دهنش و خیلی زیاد باز میکنه چیزیش نمیشه من خیلی نگرانم؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     مشخصا واسش ضرر داره. هرگز اینجور چیزا اطرافش نباشه یا مراقبش باشید چون شاید یک دفعه دو دفعه و مقدار کمش هیچ تاثیری روش نداشته باشه و پرنده ای مثل طوطی هم هر چیزی رو قرار نیست بخوره و فقط تیکه پاره میکنه. با این حال ممکنه یه جعبه مداد رنگی رو کم کم مزه مزه کنه و در نهایت دچار مسمومیت بشه.

     پاسخ
    2. Elham

     سلام خسته نباشین من ۳روز هس که عروس هلندی گرفتم خیلی باهاش حرف میزنم و در قفس همیشه بازه اصلا نمیاد بیرون اصلا نمیذاره نازش کنم دستم نزدیک میشه یه صدایی از روی ترس از خودش در میاره و زود میره یه سمت دیگه فروشنده به من گفت که این ۶ماهش است ولی من فک میکنم سنش زیاده و اهلی کردنش زمان ببره ممنون میشم یه راهنمایی کنین

     پاسخ
     1. Matin 1387

      سلام
      حیوون درجا که با ادم خو نمیگیره زمان میبره تا به شما اعتماد کنه فعلا بهش دست نزنید تا استرسش بریزه به مرور عادت میکنه

      پاسخ
      1. Elham

       یعنی عادی هس که اصلا بیرون از قفس نمیاد اصلا تو قفس تحرک نداره فقط غذا میخوره میشینه یه جا چرت میزنه تو همین نظر ها خوندن انگشتم رو اروم ببرم سمت منقارش تا ترسش بریزه ولی همین که دستمو میبرم داخل قفس زود میره اونطرف و من خیلی ناراحتم فک میکنم مشکل از منه 😔

       پاسخ
       1. Matin 1387

        کلا هنوز به محیطعادت نکرده
        هر حیوونی رو به محل جدید انتقال میدید باید حداقل یه هفته باید صبر کنید که یکم ترسش بریزه
        فرقی نداره ماهی باشه یا پرنده یا سگ و گربه

        پاسخ
  2. علیرضا

   اگر وقتی طوطی را بیرون اوردم و او را نوازش کردم اما فرار کرد و دیگر داخل قفس نرفت چیکار کنم

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    قرار نیست دیگه داخل قفس نره. وقتی برای اولین بار از قفس خارج میشه و گوشه ای از اتاق پرواز میکنه یا فرار میکنه قفس رو ببرید نزدیکش خودش به قفس برمیگرده یا اگه بر نگشت بالاخره برای اب و دون خوردن میره تو قفس.

    پاسخ
  3. سارینا

   سلام من یه کاسکو دم قرمز دارم، ۳ ساله دارمش.ولی الان هم نمیزازه نازش کنم،بهش غذا و آب هم میدم ولی باز نمیزاره،تو خونه به همه نازی میده فقط به من نمیده،چیکار کنم که به منم نازی بده؟

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
    خب معمولا طوطی ها ب ابرخی افراد خونه رابطه بهتری دارند و با برخی رابطه خشنی دارند بهتره اذیتش نکنید و از زور استفاده نکنید و همین بخش رو مفصل مطالعه بفرمایید.

    پاسخ
 2. hermes

  سلام ایا گاز گرفتن شاه طوطی باعث کندن پوست میشه یا گاز گرفتنش جزییه و اسیبی نمی رسونه میشه شاه طوطی رو فقط تو قفس نگه داشت؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی داره چرا گاز بگیره و شما چقدر اذیتش کرده باشید مریض که نیست همینطوری گاز بگیره دلیل داره یا هنوز عادت نکرده و یا شما باعثش شدین به هر حال اگر عادی باشه یه گاز معمولی هست و طبیعیه و حتی برای بازی اینکار رو میکنه و فقط کمی فشار میده اما اگر شما کار بدی بکنید خب حقتون رو میگذاره کف دستتون تا شما باشید دیگه از این کارها نکنید چون کنده شدن پوست که دیگه چیز مهمی نیست !!!!!

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بستگی داره. از یه گاز ساده میتونه باشه تا یه گازی که گوشتتون رو از جا بکنه. اگه وحشی باشه یا بترسه یا به هر دلیلی به شما عادت نداشته باشه و بگیریدش یا …. یه گاز محکم میگیره که خب ممکنه دستتون رو زخمی کنه. اما گاهی عادت داره و گازهای ارومی میگیره که اصلا مهم نیست تازه لذتم میبرید
   موفق باشید
   شاه طوطی انفرادی و دستی رو نه نمیشه همیشه تو قفس نگه داشت. اما انواع جفت رو تو قفس های بزرگ میتونید نگهداری کنید
   موفق باشید

   پاسخ
  3. amir

   منقار اونا این قوی هست که پوست رو بکنه و خون بیاره حتی لز روی دست کش چرمی هم خون میاره اگر با حرس و حالت تهاجمی گاز گرفته بشه این جوریه ولی اگه خودتو بترسونی تشویقش می کنی برای گاز گرفتن اونا میفهمند که تو ازشون می ترسی یا نه اگر هم همش در قفس نگهداری بشه وحشی میشه

   پاسخ
 3. mahda

  salam khaste nabashiid alan ee toti daram nejade kakado mikham bedonam ta chan kalame mitone beharfeh va bazi mogheha ke jayi mishine harkarii mikonam ro dastam biiyad gaz migireh

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   کاکادو طوطی مورد علاقه منه ولی مشکلی که داره به راحتی حرف نمیاد. مخصوصا گونه های معمولی که تو بازارن”کاکل زردها” و “گوفین” چون هم سن دارن و هم حقیقتا استعداد کمی تو سخن گویی و به راحتی حرف نمیان. بنده تقریبا سه سال از کاکادو نگهداری کردم ولی یک کلمه حرف یاد نگرفت(البته شاید من نتونستم بهش یاد بدم) اما کلا کاکادوها استعداد سخنگویی ندارن(بجز چند گونه با استعداد که کم یاب و گرون قیمتن) ولی در عوض حرکات زیبایی از خودشون نشون میدن. همین الان بازی هایی که با چوب انجام میده رو ببینید. همینا رو اگه بتونید کنترل کنید فوق العاده میشه. ضمنا کاکادوها راحت با ادما کنار میان و دستی میشن و خیلی هم لوسن و دوست دارن نازشون کنید. وقتی هم دستی بشن پیششون کسی نباشه چنان جیغ هایی میزنن که بدن ادم میلرزه. به هر حال احتمال داره پرندتون هنوز با شما و خونه عادت نکرده باشه. بیشتر توضیح بدید. چند وقته خریدید، کجاست. تو قفسه یا بیرون؟ خیالتون راحت کاکادو دستی میشه حتی اگه خیلی وحشی باشه و از ادم بترسه
   موفق باشید

   پاسخ
   1. SAhar

    سلام من یه عروس هلندی ۳،۴ ماهه گرفتم دستی نبود ولی گاز نمیگرف ، با مرغ عشق دستیم خیلی جوره ۱ ماهی میشه که گرفتمش ولی اصلا نمیزاره سرشو ناز کنم بعضی وقتا که مرغ عشقم سرشو میخارونه و منم نازش می‌کنم فک میکنه مرغ عشقمه میزاره نازش کنم وقتاییم که خودمم کلشو از توی دستم درمیاره و نمیزاره نازش کنم این طبیعیه؟؟و چیکار کنم بزازه نازش کنم

    پاسخ
 4. صبا

  سلام…دقیقا چجوری باید زیر منقارشو بخارونیم؟باید خیلی بهم عادت کنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چرا میخواهید زیر منقار پرنده رو بخارونید ؟؟؟!!!!!
   اصلا پرنده چنین اجازه ای به شما نمیده و اصلا چه کاریه ؟؟؟!!!! فقط روی سر و بالای منقارش رو ناز کنید.
   از هر کاری که طوطی خوشش نمی یاد نباید انجام بدین و شما باید طبق خواست اون رفتار کنید نه اون طبق خواست شما ؟؟!!!
   الان حدودا ۱۲ ساله یه طوطی دارم ولی نمیذاه دست زیر منقارش بزنی خب وقتی اون خوشش نمی یاد چه کاریه پس شما هم اصلا اصرار نکنید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب نه وقتی پرنده به شما کاملا عادت کنه اجازه میده به هر جاییش دست بزنید. زیر منقار پرنده هم از جاهایی هست که اصلا پرنده رو میبره تو چرت و حسابی کیف میکنه ولی خب باید پرنده به شما اطمینان داشته باشه و اونقدر دستی شده باشه که این اجازه رو به شما بده. وقتی دارین نوازشش میکنین از پرهای سر و گوش شروع کنید و کم کم به زیر منقار یا همون گلوی پرنده برین. باور کنید بعضی طوطی ها میزارن به یه جاهایی دست بزنید و ازش استقبال میکنن که اصلا کسی فکرشم نمیکنه. شخصا یه کاکادو داشتم که وقت نوازش بال هاش رو بالا میگرفت و از اینکه پرهای زیر بالش رو نوازش میکردن کیف میکرد. شاید از نوازش پرهای بالش بیشتر از پرهای سرش خوشش میومد. اما اصولا پرنده دوست داره جایی رو نوازش کنید که خودش با منقار دسترسی بهش نداره مثل پرهای سر و گوش. ضمنا همونطور که اقا مجتبی گفتن وقتی طوطی از کاری خوشش نمیاد نباید اون رو انجام داد حتی نوازش.
   موفق باشید

   پاسخ
 5. میکاییل

  سلام.من یه عروس هلندی بالغ خریدم که روی دست می اید وتقریبا ۷۰درصد دستیه.یک هفته است که دارمش ولی خیلی عادت نداره ازدست غذابخوره.ایا طبیعیه؟و این که عادت نداره نازش کنمووقتی میخواهم این کاررا بکنم غر میزنه وگاز میگیره ولی گازش اصلا درد نداره.ایا همیشه همینطور میمونه؟چه کارکنم تا این طور نباشه.خیلی دوست داره یقه ی لباسمو گاز بگیره.یعنی داره بازی میکنه؟واین که چرا گازش درد نداره چون من عروس هلندی گازم گرفته وخیلی ازاین بدتره.نژادشم لوتینو هست.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مبارک باشه.
   همه اینهاییکه فرمودین طبیعیه و داره بازی میکنه و بهتر میشه هنوز زوده یه مدت صبر کنید بیشتر عادت میکنه.
   ضمنا شاید شما بد سرش رو ناز میکنید.
   خب وقتی پرنده اهلی باشه اینقدر میفهمه که نباید صاحبش رو محکم گاز بگیره مگر زمانیکه بترسه و یا از کاری واقعا خوشش نیاد و بخواد یه حالی بهتون بده ؟؟!!!!! و بگه زور از کی هست و ابراز قدرت کنه.

   پاسخ
 6. میکاییل

  بسیار ممنون ازجواب کاملتون.امروز گذاشتمش روی قفس یه مدت اونجا خوابیدووقتی بیدارشد من روی دستم اوردمش وگذاشت مدت نسبتا کوتاهی سرشو بدون گاز گرفتن بخارونم.ودراین مدت انگشت های پایینی رابسیار ملایم لمس میکرد.معنی این کارچیست؟.اما مدتی بعد دوباره گاز گرفت وپرید روشونم و یقمو گاز میزد.ایا این پیشرفت خوبی است؟در ضمن ایا بطور تقریبی ازنظر شما طوطی بسیار خوب ودست اموزی مشود؟برای این کار اصول خاصی دارد یاخود به خود عادت میکند؟راستی گاز هایش که خیلی دردناک نیستند به خاطر دلیلی بود که قبلا فرمودید؟نظر شما به عنوان کارشناس ایا این گزینه ی خوبی است یا بهتر است ردش کنم ویه جوجه یا یه کاسکو بخرم؟دست اموزی کاملش حدودا چه قدر طول میکشه؟ببخشید که پستم اینقدر طولانی شد اخه این اولین پرندمه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب جای خوشحالی داره که طوطی شما به این زودی به شما عادت کرده بنظرم طوطی خوبی بشه البته اگر شما صبر و حوصله داشته باشید.
   قبلا در مورد گاز گرفتنش توضیح دادم.
   تا منظور شما از طوطی دستی چی باشه و چقدر توقع ازش داشته باشید بنظر بنده طوطی خوبیه ولی خب کاسکو یه چیز دیگه است.
   دست آموزی کامل گفتم بستگی به توقع شما داره ولی خب همه چی بستگی به وقتی و زمانی داره که شما صرف طوطی میکنید معمولا همینطوریه که اولش همه عجله دارن این چرا روی دستم نمی یاد چرا حرف نزد و چراهای دیگه و کلی گیر میدن به این طوطی بیچاره و اصلا حاظر نیستن صبر کنن اما وقتیکه طوطی بهشون عادت میکنه ولش میکنن میرن سراغ یه کار دیگه و به طوطی کم توجه ای میکنن و این میشه که طوطی دپرس میشه و هزار و یک مشکل و بیماری پیدا میکنه و عصبی میشه پس همیشه در مقابل طوطی صبر داشته باشید و یکنواخت باهاش برخورد کنید اینطوری نباشه که الان خیلی مورد توجه باشه و چند هفته آینده کلا یادتون بره بهش آب و دون بدین ؟؟!!!!

   پاسخ
   1. ایمان

    سلام من یک طوطی سبز دارم با من خوب ولی روی دستم نمی شینه فقط روزها این جوریه کسی میداند چی کار کنم

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     لطفا بعد از آخرین سوال مطلب خودتون رو مطرح کنید ضمنا بقیه سوال و جواب هاتون رو بنده با اجازتون حذف کردم چون این بخش رو ریخته بود به هم.
     برای طوطی فقط باید وقت بذارید و کمی هم صبر و حوصله لازمه و نباید کاری رو که طوطی دوست نداره انجام بدین.

     پاسخ
 7. میکاییل

  .خیالتون کاملا راحت.اگه باصبر وحوصله طوطی خوبی میشه به اون جاها کشیده نمیشه.راستی هرروز داره بهتر میشه ومدت زمانی که میزاره نازش کنم البته عصر بیشتر میشه.تازه امروز بالا خره با کمی احتیاط اومدواز دستم غذاخورد. گرسنه نگهش نداشتم وظرف غذاش پیشش بود وکمی هم ازش خورد.من همون موقع بادست کمی دانه هم بهش دادم.راستی عصر ها رابطه اش با هام بهتره وظهرا همش یا می خوابه یا میخوره.تو این مدت کوتاه هم من وهم خانواده ام که ب شدت مخالفش بودند الان خیلی دوستش داریم.ایا به تدیج طوری میشه که بزاره روی زمین یا نشیمنگاهم نازش کنم؟راستی به غیر از سر و گردنش جاهای دیگه مثل کمررو نمی زاره ناز کنم ایا درست میشه؟ودر اخر این که از همن حالا براش اسباب بازی بخرم یا بزارم وقتی که کاملا دستی شد.منظور من از دستی اینه که ازم نترسه.صداش میزنم بیاد پیشم.بزاره نازش کنم وبهم اعتماد کنه وبه توجه زیادی نیازداشته باشه .چرا وقتی که صورتمو بهش نزدیکمیکنم اروم میشه ومیزاره نازش کنم حتی اگه روزمین باشه.راستی سو تفاهم نشه ولی دراین جا سوال درمورد پرندگان شکاری ممنوعه؟امید وارم این سوال باعث بستن پستم نشه.ممنون ازشما

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   اره صد در صد. خیالتون راحت طوطی اونقدر اهلی میشه که میاد از سر و کولتون بالا میره و …….
   پرنده ها دوست ندارن جایی به غیر از سرشون رو نوازش کنید و اگه اینکار رو انجام بدید ناراحت میشن و حتی طوطی که کامل اهلی نشده ممکنه گاز محکمی بگیره. البته استثنا هم داریم و برخی طوطی ها اونقدر اهلی میشن که به هر جاییشون میشه دست زد و از این کار استقبال میکنن.
   حقیقتا پرسیدن سوال رو به هیچ عنوان ممنوع نکردیم و پستی بسته نمیشه ولی خب دقت کنید که سوالات به مقالات سایت مربوط باشه. برای سوالات متفرقه بهتره با زدن تاپیک در تالار گفتگو بحث کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 8. میکاییل

  سلام.مرسی از شما اقا مجتبی و اقا شهریار وبقیه شما که همیشه درسایت حضور دارید.دیروز دریک مطلبی خواندم که حتی اگر طوطی اجازه نوازش کمر ودمش رابدهد نباید این کاررا کرد چون با عرض پوزش باعث تحریک طوطی وپرخاشگری اش در مدت هابعد میشود. ایا واقعا این مطلب صحت دارد؟ ازنظر شما عروس هلندی تربیت پذیر تراست یا کاسکو.منظورم این است که چیزی که یادش دادم رااجرا کند البته نه سخنگویی.کدام یک بهتر بامحیط خو میگیرد وعاطفی تر ورابطه اش باکودکان ودیگر اعضای خانواده بهتر است وراحت تر دست اموز میشود؟ راستی اگر میشود که چند سوال پست قبلیم راهم پاسخ بدهید ممنون میشوم. ودر اخر دوتا سوال داشتم .چرا کمی عصبی است ووقتی می خواهم نازش کنم ناراضی است.ایا درست میشود؟چگونه وبا چه اصولی میتوانم به طوطیم یاد دهم که وقتی از فاصله ی دور صدایش میزنم پرواز کند وبر روی دست یا شانه ام بنشیند.راستی دیشب دچار وحشت شبانه شد و خودش را به قفس میکوبید. من سریع چراغ را روشن کردم وکمی نازش کردن وجالب این جاست که دیشب اصلا غر نزد وارام شد.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اصلا بنده با نوازش سایر نقاط بدن طوطی مخالفم و تقریبا اون مطلبی که مطالعه کردین درسته چون طوطی ممکنه شما رو بجای جفتش بپذیره و این بعدا برای شما و طوطی سخت میشه.
   مخصوصا برای طوطی چون تا اون میاد به شما عادت کنه شما دیگه ازش سیر شدین و کمتر به اون توجه میکنید و این باعث میشه طوطی دپرس بشه و معمولا آدم ها سرگرم مسائل جدیدی میشن و شرایط فرق میکنه و همیشه ثابت نیست و این چیزها برای طوطی قابل تحمل نیست و معمولا ۹۰ درصد این اتفاق میوفته.
   به صورت کلی باید بگم کاسکو ولی اصلا این حرف بنده درست نیست چون هر پرنده ای اخلاق و خصوصیات خاص به خودش رو داره و شخصیت خودش رو هم داره پس ممکنه یک عروس هلندی بهتر از کاسکو باشه اما به صورت کلی گفتم کاسکو بهتره و آموزش پذیر تر البته با اون چیزهاییکه شما فرمودین باید خدمتتون عرض کنم که شما باید بارتا بخرید چون اونها خیلی آموزش پذیرتر هستند.
   البته از نظر عاطفی فکر میکنم عروس هلندی عاطفی تر باشه تا بقیه.
   عصبی بودن هم طبیعیه ممکنه پرنده دوست داره بخوابه و یا حال نداره ولی شما تازه از کار اومدین و دارین بهش ور میرین پس باید خودتون رو با طوطی هماهنگ کنید و هر وقت خودش سرحال بود برین طرفش .
   خب ممکنه یک حشره ای چیزی رفته بوده توی قفس و یا ….
   همیشه دقت کنید که شما طوطی خریدین نه سگ ؟؟؟!!!! پس قرار نیست اون رو صدا بزنید بپره بیاد و هر کاری دوست داشتین بکنه اما همه این کارها هم شدنی هست ولی باید چندین سال وقت بذارید و همینطوری نمیشه.
   مثلا بنده یک جفت عروس هلندی رو اهلی کردم و برام تخم هم میگذاشتن و جالب بود همه کارها رو خودشون انجام میدادن و اصلا من بهشون یاد ندادم و خودشون میپریدن و میومدن روی شونه من خیلی جالب بود وقتی در قفس رو باز می کردم و می رفتم ته اتاق اونها میومدن بیرون و پرواز می کردن و میومدن پیش من.
   باید اینقدر با اونها دوست باشید که خودشون بیان طرف شما برای همینه که همیشه گفتم از زور برای طوطی استفاده نکنید و فقط صبر کنید و هیچ وقت به اونها گرسنگی ندین و مجبورشون نکنید تا کاری رو انجام بدن مثلا این عروسها ۴ سال پیش من بودن.

   پاسخ
 9. میکاییل

  سلام جوابتون خیلی کامل بود.ممنون.چگونه وچه قدر طول میکشه تا طوطی باهام دوست بشه وبهم اعتماد کنه و ازم نترسه و مثل عروس های شما بشه. شما چگونه عروسهایتان را این قدر خوب وعالی تربیت کردید؟لطفا مراهم راهنمایی کنید. عروس من هیچ وقت نمیزاره نازش کنم وزمان هایی که قبلا گفتم استثنا بودن.ممکنه همیشه همینطور بمونه ونزاره هیچ وقت نازش کنم؟تنها پرنده ای که قبل ازاین داشتم یک کبوتر دم چتری بود که طی ده روز باهام دوست شد ووقتی اسمشو صدامیزدم پرواز میکرد ومیومد روشونم.الانم جلد شده ولی ن به خانه ی خودش بلکه بعد از پرواز میاد خونه میپره روشونم ووقتی نازش میکنم سریع خوابش میبره وبهم اجازهمیده همه جاشو ناز کنم.هن.زم دارمش ولی می خواستم طوطی روهم تجربه کنم وشنیدم عروس برای تازه کارا خوبه ومنم اینو خریدم وحالا درباره ی جلب اعتمادش یک کم راهنمایی می خوام.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   قبلا هم خدمتتون گفتم اصلا هیچ چیزی معلوم نیست و همه چی بستگی به شخصیت طوطی شما داره و نمیشه زمان براش گفت.
   ضمنا کبوتر خیلی فرق داره تا طوطی بله بنده خودم کلی کبوتر دارم و خیلی سریعتر از طوطی اهلی میشن و خیلی هم باهوش تر هستن ولی برای طوطی باید صبر ایوب داشته باشید و اصلا نباید اینقدر عجله کنید.
   نمیدونم دیگه چطوری براتون توضیح بدم شما باید طبق خواست اون رفتار کنید نه اون طبق خواست شما مثلا اگر دوست نداره نازش کنید نباید نازش کنید خلاص و هرچی اصرار کنید بدتر میشه و فقط با صبر و حوصله درست میشه. کار خاص دیگه ای نباید بکنید بله روشهای زورکی هم هست ولی بنده اصلا هیچ اعتقادی به این روشها ندارم چون رابطه طوطی با شما خیلی مصنوعی و از روی ترس میشه نه از روی علاقه.

   پاسخ
 10. میکاییل

  سلام ببخشید که پستم پشت سر هم شد. ولی یه موقعیت اضطراری برام پیش اومده. طوطیم روی قفسش بود که یهو پرواز کرد وباسر خورد به دیوار.رفتارش الان طبیعیه ولی به نظر شما اتفاقی براش میوفته.ممنون میشوم زود جواب دهید. راستی وقتی که روی قفسشه میزاره سرشو ناز کنم ولی وقتی رودستمه بخصوص اگه از قفس دور باشم گاز میگیره.راستی الان دیگه وقتی میرم پیشش سریع از فاصله نزدیک میپره میاد روشونم و با یقه ام بازی میکنه و وقتی میخوام باد رو دستم پرخاش میکنه. ایا ارتفاع شانه روپر خاشگریش تاثیر داره؟ راستی ممنون از اطلاعتون درباره کبوتر.نمی دانستم کبوتر از طوطی اهلی تره. لطفا اگر تونستید درمورد دستی کردن کبوتر هم توضیح دهید.کبوتر من وقتی رو نشیمنگاهه یا روزمین خیلی ازم میترسه. چطوری اعتمادش رابیشتر جلب کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لطفا پست تشکر نزنید چون همه رو باید حذف کنیم.
   – خب یادتون باشه قبلا خدمتتون عرض کردم که قبل از بیرون آوردن طوطی از قفس پرهاش رو کوتاه کنید تا زیاد نپره !!!؟؟؟ خب اگر محکم خورده بود ضربه مغزی میشد.
   حالا دیوار رو دیده و حداقل از سرعتش کم کرده و اگر خورده بود توی شیشه وضع بدتر میشد چون ممکن بود اصلا شیشه رو نبینه ؟؟!!!!
   اگر الان مشکلی نداره و سرش کج نیست و راحت حرکت میکنه و تعادل داره و چشمش میبینه و غذا میخوره خدا رو شکر خطر رفع شده.
   – نه ممکنه وقتیکه از قفسش دور هست و یا در ارتفاع بالاتری باشه کمتر احساس امنیت کنه این مورد هم با صبر درست میشه.
   – کبوتر خیلی باهوشه و خودش بهتون عادت میکنه فقط کافیه روزی یکبار اون رو توی دستتون بگیرید و همینکه شما هر روز آب و دونه بهش بدین خیلی زود به شما عادت میکنه و اصلا مشکلات طوطی رو نداره و بنظر بنده هوش کبوتر اصلا قابل مقایسه با طوطی نیست مثل مقایسه انشتین با بنده میمونه که خب معلومه که من بیشتر می فهمم ؟؟!!!!
   خب از شوخی گذشته کبوتر هوش زیادی داره هرچند خیلی جاها خوندم که هوش طوطی بیشتر ولی اصلا اینطوری نیست و اون افرادی که این حرف رو زدن فقط طوطی داشتن و از کبوتر خبر نداشتن در کل هم طوطی و هم کبوتر از آدما با هوش تر هستن (البته این نظر شخصی بنده بود).

   پاسخ
 11. میکاییل

  ممنون از راهنمایی تون.من هم حرف این جور افراد رو باور کردم وبه مشکل برخوردم.درمورد نظر اخرتون هم ۱۰۰ درصد درست میگید که کبوترا و طوطی ها باهوش تر از ادما هستن.میخواستم اگر اجازه میدهید باشما مشورت کنم نظرتان را درمورد واگذاری این طوطی بدونم.ایا تصمیم درستی است. یا این که بعدا درست میشه ومیزاره نازش کنم.{منظورم همون سر وگردنشه}راستی سایتی را میشناسید که در ان بتوان درباره ی اگزاتیک پت بحث جامع کرد. به نظر شما شخصیت طوطی من چطوریه.واین که ایا به نظرتون {کلاغ} گزینه مناسبی است؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظر بنده این طوطی رو تعویض نکنید چون اصلا معلوم نیست پرنده رام تر و بهتری پیدا کنید مگر همین چش هست خیلی هم خوبه و اصلا مورد خاصی نداره در کل اگر بخواهید اینقدر به طوطی گیر بدین اصلا نمیتونید با یک طوطی رابطه خوبی داشته باشید.
   راستی نوازش طوطی رو فقط طبق شکل اول صفحه باید انجام بدین و به آرامی نه به روشهای دیگه !!!!
   البته در مورد اگزاتیک پت به دلیل گستردگی آن فکر نکنم بشه منبع خوبی پیدا کرد فقط یه توضیح کوتاه از اینترنت برای سایر دوستان کپی میکنم که اتفاقا برای خودم هم جالب بود.
   اگزاتیک پت تعبیری است برای معرفی گونه هایی از حیوانات که جایگاهی در فالب حیوات شهری مثل سگ و گربه نداشته و به نوعی در سیستم های شهری و خانگی بیگانه اند این حیوانات موجودیتی کاملا حیات وحشی داشته و به سبب خودخواهی ها و زیاده خواهی های انسان از زادگاه اصلی خود جدا شده و در محیط های انسانی وادار به اقامت می شوند.
   خرگوش ،لاک پشت،سنجاب،همستر،تمساح،مار ،میمون،شیر، طوطی و موارد بیشمار دیگر درتقسیم بندی اگزاتیک پت ها قرار دارند

   پاسخ
 12. میکاییل

  سلام.ممنون از راهنماییتون.راستش دارم دیگه دارم فکر میکنم شما راست میگید ومن دیگه این طوطی رو عوض نمیکنم.سعی میکنم رابطه ی بهتری با هاش داشته باشم.متوجه یک چیز مشکوکی درباره ی این طوطی شدم.{با این که دست اموزه نمیزاره نازش کنم و فکر کنم از قبل اصلا با ناز اشنایی نداشته.} وقتی میرم پیشش میاد روشونم .ایا مورد ناز درست میشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنده که بارها خدمتتون عرض کردم اگر صبر کنید درست میشه.

   پاسخ
 13. میکاییل

  سلامی دو باره. عروس من هنوزم از ناز کردن بیزاره. ایا هنوز زوده. راستی من قصد خرید یک جوجه میناروهم دارم. ایا پرنده خوبیه وتربیتش اسونه ومیزاره نازش کنم؟ درسته که مرغ مینا پرنده ی بی وفاییه؟ راستی من یه سوال درمورد کبوتر ازتون داشتم. کبوتر من زمانی که روی جایی نشسته یا رو زمینه از نوازش شدن خیلی میترسه وگاهی او قات گاز میگیره. چطوری عادتش بدم که بر روی اینجاها هم اجازه بده نازش کنم.اما وقتی رو شونه یا دستمه میزاره همه جاشو ناز کنم. راستی راهی هست که بشه به مینا و کبوترم یاد بدم که وقتی بیرون میبرمشون فرار نکنن؟طوطیم خودش اینو بلده. بعضیا یگن سالها طول میکشه تا طوطیم بزاره نازش کنم.ایا این درسته؟ممنون

  پاسخ
  1. نغمه

   سلام ببینید مینا پرنده ی به نظر من به دلنشینیه کاسکو و … نیست و گاهی اوقات یه نوک هایی میزنه که آدم حواسش نباشه کور میشه!!!! یا یه گازایی میگیره وحشتناک
   چقدر دوست داری نازش کنی پرنده رو D:
   هرچی بخوای بیشتر بهش نزدیک شی اون بیشتر نسبت بهت احساس خطر خواهد کرد و دیرتر رام میشه
   باور کن اگر همینجوری کنارش بشینی و کارای خودتو انجام بدی و اون ببینه که خطری واسش نداری بعد یه مدت میاد رو دستت یا کنارت
   ولی فقط و فقط راهش اینه که کاری کنی اصلا کنارت احساس خطر نکنه
   شما یه مدت گیر نده نازش کنی و مثلا بشین کنارش به کار خودت برس یا تلویزیون ببین بدون اینکه بخوای بهش نزدیک شی اونوقت ببین چقدر زود و خوب رامت میشه

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دقیقا با نغمه خانم موافقم و ایشون به نکته جالبی اشاره کردن برای طوطی این رقم بی توجه ای خیلی خوب جواب میده ممنون از ایشون برای این توضیح کاملشون.
   صبر کردن برای طوطی یعنی حداقلش ۴ – ۵ ماه نه هر روز بگی این هنوز ناز نمیده بعد اصلا چه اجباریه بارها گفتم شما هستین که باید طبق خواست اون عمل کنید .
   ولی کنارش بشین و هیچ کاری نکن ببین چقدر خوب جواب میده.
   ضمنا طوطی اصلا یاد نمیگیره که فرار نکنه و حتما و حتما یه روزی فرار میکنه و اصلا نباید طوطی رو ببرید بیرون. مرغ مینا هم همینطور اصلا عادت نمیکنه که فرار نکنه و فقط کبوتر هست و خودش به خونه شما جلد میشه و دیگه جایی نمیره فقط جفت داشته باشه و یا تخم و جوجه بده دیگه موندگار میشه.
   قرار نیست کبوتر رو ناز کنید و اصلا این پرنده برای ناز کردن نیست.
   مینا هم هیچ دوست نداره نازش کنید.
   اصلا یکی به خودتون اینقدر گیر بده دوست داری ؟؟؟!!!! خب یه مدت بیخیال بشید.
   پرنده بی وفتا فکر نکنم داشته باشیم فقط پرنده ها پریدن رو دوست دارن و ممکنه برن و دیگه نتونن برگردن.
   تربیت مینا آسونه ولی ندیدم بذاره نازش کنن و اصلا دوست نداره بهش ور برین.
   در مورد کبوتر تاپیک های خوبی در تالار گفتگو هست مطالعه بفرمایید و اگر سوالی بود همونجا مطرح کنید. ضمنا گالری تصاویر جالبی هم هست که هیچ سایت ایرانی نداره.

   پاسخ
 14. میکاییل

  سلام.ممنون از راهنمایی.یه خبر عالی دارم.طوطیم وقتی رو شونه یا دستمه میزاره فقط کمرشو نازکنم با کوچکترین جیغ و گازی که میشه از یه طوطی شنید.ولی وقتی روم نیستد میترسه. وقتی که میزارمش رو زمین میاد رو پام و بعد رو دستم وبعد روشونم.طوطیم خیلی غذارو به عنوان تشویقی نمی شناسه و دوست داره روشونم یقمو بکشه.میتونم این رو به عنئوان تشویقی قرار بدم؟روش رام کردن من:{یه مدت وقتی تو ارامش بود و حوصله ی گاز گرفتن نداشت حسابی کمرشو ناز میکردم و میذاشتمش روشونم.}”حالا هر وقت که رومه میزاره کمرشو ناز کنم.تو بخش کبوتر جای سوال رو ندیدم.میشه درمورد کبوترم این جا سوال کنم.طوطیم ازناز کمر اولش کمی میترسه ولی چند ثانیه بعد میزاره.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   این خیلی خوبه و داره پیشرفت میکنه.
   نه سوال کبوتر رو در همون بخش مطرح کنید البته نه در گالری در بخش مطالب کبوتر و اگر سوال خاصی هست که تاپیک نداره یک تاپیک جدید بزنید.

   پاسخ
 15. میکاییل

  سلام.بالا خره دارم به پایان کار نزدیک میشوم.الان وقتی که مدتی رو دست یاشونم بمونه حتی میزاره سرشو هم ناز کنم.شما راهی دارید که بزاره وقتی رو قفس یا زمین هم ازم نترسه و بزاره نازش کنم. ودر اخر این که با چه اصولی یادش بدم که از روی قفس بپره روم. البته چند هفته پیش فقط یک بار این کار رو کرد و دیگه تکرار نکرد. و این که برام عجیبه که وقتی قبلا تنهاش میذاشتم جیغ میزد. حالا دیگهنه. شما دلیلشو میدونی؟این یعنی که دیگه ازم خسته شده.ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممکنه اصلا نشه روی قفس که محل و قلمرو طوطی هست اون رو ناز کرد و فقط باید صبر و حوصله داشته باشید. معمولا در هر جایی که پرنده احساس مالکیت کنه شما نباید مزاحمش بشید .
   چه قبول کنید و چه نکنید دارید زیاده روی میکنید و ممکنه پرنده از ناز دادن زورکی خسته بشه و عصبی بشه همیشه گفتم این شما هستین که باید دقیقا طبق خواست طوطی رفتار کنید و قرار نیست طوطی طبق خواست شما رفتار کنه !!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   نباید به پرنده گیر بدین همه چی خراب میشه حالا ما گفتیم.
   خب وقتیکه پرنده آرومه دیگه قرار نیست جیغ بزنه و تازه با رفتن شما آرامش پیدا میکنه و فکر میکنم خودتون درست حدس زدین .
   هیچ وقت زیاده روی نکنید نه در ارتباط با طوطی و نه در تنها گذاشتن اون هر دو مضراتی داره.
   اگر واقعا پرنده دوست نداره نازش کنید چه کاریه نازش کنید برین یک طوطی دیگه بخرید که از ناز دادن خوشش بیاد. چون هر کدوم از اینها یک شخصیتی برای خودشون دارند.
   برای اینکه پرنده بپره روی شونه شما باید خیلی وقت بذارید و زمان میبره درسته یکبار اینکار رو کرده ولی اون شانسی بوده و اگر بخواهید اختیاری و با نظر شما این کار رو بکنه اول باید وقتیکه آروم هست شونه خودتون رو ببرید جلوی قفس و ازش بخواهید از روی قفس بیاد روی شانه شما چند بار که این کار رو کرد در روزهای بعد کمی از قفس فاصله بگیرید در حد ۱۰ – ۲۰ سانت و همینطور ادامه بدین تا بپره بیاد روی شونه شما اتفاقا این کار رو زودتر از ناز دادن یاد میگیره چون در هنگام ناز کردن ممکنه پرنده بترسه و احساس آرامش نکنه.

   پاسخ
 16. میکاییل

  سلام .ممنون. راهی هست که دوباره اعتمادشو جلب کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچی گیر بهش ندین خوب میشه قبلا هم خدمتتون گفتم زیادی بهش ور نرین خوب اونها هم برای خودشون احساس دارند یه روز خسته هستن و یه روز تو فکرن و حال ندارن و … به طوطی نباید بی توجه ای کنید ولی اصرار کردن به یه کاری هم اصلا خوب نیست چون طوطی ها هم حسود هستند و هم لجباز و اگر به چیزی لج کنه مشکل پیدا میکنید برای همین میگم شما باید طبق خواست اون رفتار کنید جالب اینکه این حرف رو به یکی از دوستان زدم ناراحت شد و گفت تو به من بی احترامی کردی و طوطی رو از من بهتر دونستی ولی بعد از یه مدت خودش فهمید که بنده چی گفتم و اومد بهم گفت واقعا راست گفتی الان ما باید هر کاری این بگه بکنیم ؟؟؟!!!!!!!!!! ( اون کاسکو بود)
   حالا به شما هم هرچی میگم دوست عزیز صبر کنید عجله نکنید پیله نشید و … کو گوش شنوا .

   پاسخ
 17. eli

  سلام منم یه طوطی ملنگو دارم که ۱ماهه خریدم . از اون جاکه خریدم گفت: یک سالو نیمشه ولی طوق داره . الان نمیزاره نازش کنم ، اصلا دستمو میبینه میترسه مگر این که بخام بهش غذا بدم . حالا به نظر شما این که غذا از دستم میگیره امکان داره چند وقت دیگه بزاره نازش کنم ؟ ازدسم غذا رو میکشه که بگیره .بعضی موقع ها هم لای انگشتم غذا میخوره .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لطفا یه سوال رو دوبار تکرار نکنید اون سوال اولتون رو حذف کردم ببخشید.
   دوست عزیز شما باید صبر کنید تا طوطی به شما عادت کنه و این کمی زمان میبره و اصلا شاید طوطی از ناز کردن بترسه و زمان بیشتری لازم باشه تا عادت کنه و اجازه بده شما این کار رو بکنید ولی این خیلی خوبه که از دست شما غذا میگیره و با این کار میتونید اعتماد پرنده رو بیشتر جلب کنید فقط یه مدت اقدام به ناز کردن نکنید تا ترسش از شما بریزه برای طوطی نباید اصرار به انجام کاری بکنید چون ممکنه لج کنه و دیگه اصلا ناز نده.

   پاسخ
 18. eli

  سلام ،ممنون که جوابم رو دادید . چنتا سوال دیگه داشتم .تازگیها روی سر طوطیم، از بالای منقارش داره خالی میشه یعنی بینیش داره قشنگ معلوم میشه . به نظر شما داره مریض میشه ؟ چیکار کنم رو دستم بشینه و باهام بازیکنه ؟ چه جور حمامش کنم؟ تو زمستون یا همین الان که هوا یکم سرده حمامش کنم یا نه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اون در حال پرریزی هست و اصلا بیماری نیست و مشکلی هم نداره و کاملا طبیعیه.
   برای اینکه طوطی به شما عادت کنه فقط صبر و حوصله وقت گذاشتن لازمه.
   برای حمام طوطی در یک محل گرم که در معرض وزش باد هم نباشه با آب پاش به روی بدن پرنده آب رو اسپری کنید و یا ظرفی رو جلوش بذارید تا خودش آب تنی کنه بعدا که عادت کرد میشه کلا با قفس ببریدش داخل حمام و آب ولرم (نه گرم و نه سد دقت کنید آب گرم هم ضرر داره) با دوش به آرومی روی بدن پرنده بریزید فقط دقت کنید آب رو روی بینی اون نریزید و خفش نکنید. بعد یه جای گرم و در معرض تابش آفتاب باشه تا خشک بشه. نیازی به حوله و دستمال و … هم نیست.
   اگر پرنده بتونه بال بال بزنه خیلی بهتره و زودتر خشک میشه.

   پاسخ
   1. علی

    سلام من یک طوطی عروس دارم که می خواهم نازش کنم ولی گاز میگیره درد نمی کنه و میره پشت گردنم چیکار کنم تا نره پشت گردنم و بتونم گردنش را ناز کنم

    پاسخ
    1. پویا

     باسلام
     تقریبا ۱۰ روز پیش یه جفت عروس هلندی تقریبا دستی خریدم
     عروس نر ۲ الی ۳ روز هست که میخونه بخوصوص صبح ها. ولی نه ماده ونر اون یکی رو قبول ندارن. وهمدیگرو از هم دور میکنن و اصلا نمیزارن نوازششون کنم

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      سلام
      ممکنه این پرنده ها جفت نباشن و فقط نر و ماده باشن و فروشنده اونها رو به عنوان جفت به شما داده و زمان میبره تا باهم جفت بخورن. بهترین کار این هست که صبر کنید و مزاحمشون نشید و ارامش رو واسشون فراهم کنید. اگه هر دو بالغ باشن(حداقل یک و نیم سال به بالا داشته باشن) و نر و ماده هم باشن باهم جفت میخورن و جای نگرانی نیست، فقط زمان میبره.

      پاسخ
      1. پویا

       ممنون از جوابتون .
       چه قدر طول میکشه جفت بخورن
       بعد بهتر نیست ماده مست بخرم سریع تر جفت نمیخورن 😁😁😁

       پاسخ
       1. مجتبی

        سلام
        خواهشا در جای درست سوال بپرسید الان وسط سوالان چند سال گذشته سوال پرسیدین.
        برای جفت خوردن طوطی ها باید نر و ماده رو به آرومی با هم آشنا کنید و باید صبر و حوصله داشته باشید نر وماده باید اول به محیط جدید عادت کنن و بعد در دو قفس جداگانه جلوی دید هم باشن تا با همدیگه آشنا بشن بعدا به احتیاط در یک قفس قرار بگیرن و جفت بخورن برای طوطی اگر عجله کنید همه چی رو خراب میکنید.
        بقیش بستگی به شرایط و خود پرنده ها داره ممکنه طی دوسه هفته با هم آشنا بشن و مشکلی پیش نیاد و ممکن هم هست تا یک سال نتونید جفتشون بدین و همدیگه رو پسند نکنن.

        پاسخ
        1. آیدین

         سلام
         من پسر خالم دو تا طوطی نر داره به اسم میشا و عسل.
         عسل با من دوسته و با پسر خاله ام متوسط
         اما میشا اصلا اعصاب معصاب نداره یعنی سایه من و پسر خاله و عسل رو بانیر میزنه.اما به بابای پسر خالم و خاله ام علاقه زیادی داره و با اونا مهربونه
         چیکار کنم با ما دوست شه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *