تدابیر قبل از خرید طوطی

در صورتی که تمایل به نگهداری طوطی دارید و میخواهید حیوان خانگی زیبایی همچون طوطی را تهیه و نگهداری کنید باید در نظر بگیرید که ایا شرایط نگهداری طوطی را دارید؟ اصلا طوطی مناسب منزل محیط شما هست؟ و …… در ادامه مطلب با سوالاتی که از شما پرسیده میشود میتوانید شرایط خود را بسنجید، چون نگهداری طوطی نیاز به صرف وقت ،حوصله وشرایط نگهداری میباشد در صورت مثبت بودن جواب شما باید با توجه به شرایط منزل و افراد خانواده طوطی مناسب خود را انتخاب کنید که نکاتی در این مورد هم در ادامه متن امده است

به ادامه متن توجه کنید

تدابیر و پیش بینی های قبل از خرید: همواره پدید اوردن شرایط مطلوب برای حیوان خواه پرنده باشد یا پستاندار، ماهی باشد یا …. کار اسانی نیست. حیوان بایستی استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارا باشد زیرا به خواسته خود نزدتان نیامده بلکه شما او را طلب نموده اید. طوطی ها نیاز به جای مناسب ،نگهداری صحیح ، اسباب بازی های مختلف، غذاهای مناسب و توجه زیاد دارد. تمامی اینها به صرف وقت، صبر و مصرف هزینه خرید دارد. زمانیکه مایل به نگهداری یک طوطی به عنوان جانور خانگی میشوید، مایلید که طوطی ای سرحال ، سالم و در اینده اهلی نهگهداری کنید. دارا بودن پرنده ای کسل و خموده در داخل قفس برای هیچ کس جالب نیست. نگهداری صحیح طوطی کار اسانی نمی باشد ، زیرا اکثرا طوطی های عرضه شده در پرنده فروشی ها اهلی نیستند و وحشی عرضه میشوند و طوطی های وحشی باید با ظرافت خاصی به انسان ها و محیط جدید خود عادت داده شوند، بنابراین به محض اینکه طوطی وحشی ای را خریداری کردید باید انقدر به او محبت کرده و برسید تا کم کم بتوانید اعتماد طوطی را نسبت به خود جلب کنید. اگر در نگهداری طوطی وحشی صبر و حوصله کافی ندارید و انتظار دارید به محض ورود به منزلتان اهلی و یا سخنگو بشود سخت در اشتباه هستید زیرا هر طوطی رفتار خاص خود را دارد و با توجه به اینکه توسط انسانها خیلی اذیت شده است ، اهلی شدنش ممکن است به یک سال یا حتی بیشتر هم طول بکشد پس اگر چنین فرد بی صبر و حوصله ای هستید به شما پیشنهاد میکنم که از همان ابتدا طوطی اهلی و یا سخنگو خریداری کنید که ان هم در اوایل احتیاج به مراقبت و صبر و حوصله دارد تا به محیط جدید خود عادت کند و شما را به عنوان نگهدارنده جدید بپذیرد. در کل اگر خواسته باشیم یک جمع بندی داشته باشیم باید عرض شود که رمز موفقیت در نگهداری طوطی ، اهلی شدن و یا سخنگویی ان ، این است که بایستی فرد صبوری باشید به طور مثال هیچ وقت حتی اگر طوطی شما کار بدی کرد او را نزنید و سرش داد نکشید. همیشه به او توجه کنید و او را عضوی از خانواده بدانید. بی توجهی ،داد زدن سر طوطی یا زدنش سالها در ذهن طوطی بجای خواهد ماند و قاعدتا اثر معکوس خواهد داشت و اهلی شدن و یا سخنگو  شدنش را به تعویق می اندازد

برای انکه قادر به اظهار نظر صحیح درباره این امر باشید که ایا شرایط مناسب جهت نگهداری و خریداری طوطی را دارا هستیید به سوالات زیر با دقت پاسخ دهید

تنها زمانیکه سوالات زیر را واقعا و ازصمیم قلب مثبت جواب گویید طوطی جانور مناسبی برایتان خواهد بود.

۱) ایا به این امر واقفید که طوطی ها طبیعتا جانورانی اجتماعی و باهوش بوده و به همجوار بودن با طوطی همنوع که خود انتخاب کرده اند یا در صورت نگهداری انفرادی بدون قید و شرط به انسانی جایگزین همدم و جفت خویش نیازمندند؟ تنهایی پرنده موجب بیماری و افسردگی و غصه خوردنش خواهد شد. متاسفانه معمولا انسانها ناخود اگاه پس از مدتی مثلا ۱ یا دو سال نسبت به طوطی خود اندکی بی تفاوت می شوند و هم مقدار کم بی توجهی باعث زجر کشیدن و از بین رفتن طوطی می شود. باید برای تمام عمر توانایی نگهداری و نزدیکی زیاد با پرنده را داشته باشید.

۲) ایا شاغل بوده و روزانه بیش از ۶ ساعت از خانه دور هستید؟ اگر جواب شما مثبت است طوطی تنها و بزرگ مناسب شما نیست. اما اگر خیلی تمایل دارید طوطی نگهداری کنید، انتخاب یک جفت طوطی کار شما را راحت می کند زیرا نیاز انها به شما فقط در مورد تغذیه و تمیز سازی قفس و نگهداری معمولی انها است و طوطی های جفت انقدر با یکدیگر سرگرم هستند که دیگر نیاز عاطفی به شما ندارند و عدم حضور چند ساعته شما مشکلی را به وجود نخواهد اورد.

۳)ایا فرزندان یا سایر اعضا خانواده تان بقدر کافی در مورد برخورد با جانور می دانند و یا اصولا تمایلی بدان دارند؟

۴)اگر مستاجر هستید ایا از طرف صاحبخانه مجاز به نگهداری جانور خانگی می باشید؟ طوطی با صدای بلند خود احیانا موجب ناراحتی همسایگان شما را فراهم می اورد البته این امر تنها در مراحل اولیه نگهداری و قبل از خوگیری پرنده ملاحظه می شود. گفتنی است کاکادو همیشه حتی هنگام اهلی بودن هم جیغ بلند می زنند.

۵)ایا میدانید که برخی از طوطی ها طول عمری به اندازه ادمی و حتی بیشتر دارند؟ ایا بدان واقفید که طوطی ها برخی مواقع رفتاری نظیر بچه ها داشته و هرگز بالغ و اگاه مانند یک انسان نمی شوند؟ بنابراین مجازات نمودن انها جر اثر سو ترسیدن و بوجود اوردن عدم اطمینان حاصل دیگری نخواهد داشت.

۶)ایا امکان سپردن پرنده هنگام رفتن کوتاه مدت به مسافرت . مرخصی . ماموریت . بستری شدن . و…که موجب غیبت شما شود برایتان میسر است؟

۷)ایا شخصی هستید که وقت خود را بیشتر و با تمایل در منزل سپری می سازید؟ یعنی می توانید در روز دستکم چند ساعت کنار طوطی باشید؟ و در هنگام عدم حضور شما در منزل فرد دیگری وقت خود را با طوطی بگذراند (البته نگهداری طوطی اینقدر ها هم مشکل نیست و تنها ماندن چند ساعت در روز هم مشکلی را به وجود نمی اورد بنابراین زیاد نگران نباشد و سعی کنید کمتر ان را تنها بگذارید)

۸)ایا تحمل فضله پرنده را دارید؟ طوطی ها روزانه بیش از انچه که فکرش را بکنید فضله میگذارند و تعدادی پر های ریز و درشت از انها جدا می گردد. انها باقیمانده خوراک خود را انداخته و جویده های ، شاخه درختان را به زمین میریزند بایستی قادر به تحمل تمامی اینها بدون ناراحتی بوده و در صدد اموزش و تربیتهای انسانی برنیایید.

۹)ایا می توانید طوطی خود را بیش از مبل و کامپیوتر و دیگر اساسیه منزل دوست بدارید؟ همه اینها در خطر منقار قوی پرنده بوده و طوطی ذاتا پرنده ایست جونده و این امر جز اشتغالات روزمره او میباشد ( البته در صورتی که احطیاتات لازم را انجام ندهید مبل و اساسیه شما صدمه میبیند)

۱۰)می توانید طوطی خود را حتی اگر استعداد حرف زدن نداشته باشد و یا اصولا مایل به تقلید صدا نباشد دوست بدارید؟

حال پس از انکه به تمامی سوالات فوق مثبت جواب دادی و تصمیم به نگهداری طوطی در منزل خود گرفته اید. در این مرحله نوع طوطی و کدام  طوطی مناسب شماست مطرح خو اهد شد.

از انجا که این پرندگان نه تنها از نظر فردی نیز متفاوت بوده و رفتار وشخصیت خاص خود را دارند جواب به این سوال تنها بطور تقریبی میسر است. ابتدا از منزلتان شروع می کنیم……

حق خواهید داد برای اپارتمانی کوچک جانوری کوچک وبرای اپارتمانی بزرگ جانوری بزرگ مناسب است. این امر شامل حال طوطی ها نیز می گردد. کوچکترین طوطی ها شامل مثلا”ونوس ها (عروس هلندی)، دو جدائی ناپذیر، طوطی گنجشکی و مسلما مرغ عشق “می گردد. شاید نگهداری از طوطی کوچک اسکندر(ملنگو) هم بد نباشد اگر چه طوطی متوسطی است

برای طوطی های بزرگ نظیر ارا یا  کاکادوها و حتی کاسکو و طوطی های امازون منزلی بزرگ ضروریست تنها قفس پرنده فضای زیادی را اشغال خواهد کرد. به هر حال هر طوطی تنها نیازمند به جای مخصوص قرار گرفتن قفس نبوده بلکه طوطی اهلی به فضای بازی در خارج از قفس که روزانه چهار تا پنج ساعت در ان جولان دهد خواهد داشت. قرار دادن شاخه ی درختان مقاوم در این فضا بسیار مناسب است. علاوه بر این بایستی جهت تامین سلامتی امکان پرواز یا پیاده روی را برای پرنده فراهم ساخت. پس به این موارد هم دقت کنید البته نگهداری طوطی هایی نظیر کاسکو و امازون در اپارتمان های کوچک با قرار دادن شاخه گیاهان هم میسر است زیرا انها زیاد علاقه به پرواز ندارند و در محیطی که برایشان درست کنید ساعت ها مشغول میشوند و کمتر به اینطرف و انطرف میروند)

نکته: نباید تصور کنید که شرایط نگهداری طوطی دشوار بوده و از قلمرو امکانات معمولی یک خانواده به دور است. یک اپارتمان معمولی برای اغلب انواع طوطی ها محل مناسبی است مشروط بر انکه جانورگه گاه امکان ازاد بودن در انرا داشته باشد. طوطی های اهلی اکثر ایام روز را در جائی که به ان خو گرفته اند سپری می کنند. انان که ساکن آپارتمانی نسبتا کوچک هستند بایستی حتی الامکان طوطیی را انتخاب کنند که پروازکننده نبوده و خزیدن را ترجیح دهد. طوطیان دم کوتاه که صفت “طوطی”خاص انان است از جمله خزندگان هستند. در حالی که انواع دم بلند پرواز کننده ی خوبی بوده و در عوض خزنده ی خوبی نیستند. مثلا هر گاه طوطی بزرگی که خیلی کم پرواز نمایید مد نظرتان است:طوطی خاکستری، آمازون ،کاکادو و در صورت جای کافی آرا برایتان مناسب است. اما انواع گفته شده حتما” به مکانی جهت بالا و پایین رفتن(درخت خزیدن) نیازمندند.

تا به حال تنها برخی از طوطی های خانگی نام برده شدند.انواع طوطیان زیاد بوده و برخی نظیر جدائی ناپذیرها(که حتما” باید به صورت جفت نگهداری شوند)و طوطی گنجشکی برای نگهداری در منزل مناسب هستند. اگر پرواز احتمالی پرنده مزاحمتان نیست طوطی بزرگ اسکندر نیز به عنوان جانور خانگی مناسب خواند بود. اگر جیغ پرنده برایتان ناراحت کننده نیست و وقت کافی برای نگهداری طوطی دارید کاکادو ها هم گزینه مناسبی برای شما خواهد بود که در صورت نگهداری انفرادی واقعا باید به انها رسید تا افسرده نشوند

شمار موجود طوطی سانان بسیار زیاد است و نمیتوان از تمامی انها نام برد ولی انچه عمومیت دارد طوطی هایی بود که در بالا از انها نام برده شد و میتوانید در قسمت مربوط به شناخت و نگهداری انها در موضوعات سایت در موردشان تحقیق کنید و تصمیم صحیحی بگیرید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

179 دیدگاه در “تدابیر قبل از خرید طوطی

 1. کیوان

  باسلام.ازمدیریت سایت ودوستان عزیز.به نظرشما من از خانواده ی طوطی سانان از کدام گونه می توانم در منطقه ی گرمسیری نگهداری وپرورش دهم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 2. مرتضی

  منطقه گرمسیری عیبی نداره. هوا زیاد خشک نباشه. اگه اینطوره میتونی از دستگاه بخور سرد استفاده کنی تا هوا مرطوب بشه. طوطی های معمول میتونی نگه داری، ملنگو، شاه طوطی، کاسکو و …..
  اگه میخوای دستی و سخنگو بشه خوب کاسکو بخر یا شاه طوطی، اکلکتوسم میتونی بخری
  جفتی میخوای. عروس هلندی یا طوطی کوتوله
  ارزون دستی میخوای. ملنگو، عروس هلندی

  پاسخ
  1. محسن

   سلام خسته نباشین من دو تا طوطی ملنگو چهار ماهه دارم که مدام نوکشونو به چوب قفسشون یا میله های قفس میکشن مدام نوکشون زیر بالهاشون هست از سینه هاشون و زیر بال هاشون پر میکنن و خودشونو میخارونن این مشکلی داره یا طبیعیه

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
    تمیز کردن پرها طبیعیه و تمیز کردن نوک هم طبیعیه و علامت سلامت پرنده شما هست اما کندن پر به زور طبیعی نیست و پر کنی هست بخش پرکنی رو مطالعه بفرمایید.

    پاسخ
 3. کیوان

  سلام داش مرتضی.میتوانی قیمت های حدودی از طوطی هایی که معرفی کردی بنویسی؟ازکجابخرم که توشهرما نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 4. مرتضی

  قیمت نمیدونم
  باید بپرسی. تو شهر ما کاسکو رو از ۳۰۰ تا یکی دو میلیون میفروشن
  ملنگو ۵۰ تا ۶۰
  شاه طوطی ۱۳۰ تا ۱۵۰
  عروس ۸۰ تا ۱۰۰ جفتی
  بقیه را نمیدونم. فکر کنم تو شهرای دیگه هم همین حدودا باشه. اگه تهران باشی چیزای عجیب ارزون میتونی گیر بیاری ولی باید مواظب باشی بت نندازن
  بای

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آقا لطفا قیمت نپرسید. فروشگاه که نیست شرمنده. تازه قیمت ها فرق میکنه و بستگی به اندازه جوجه – رنگ – سن و خیلی چیزا داره و نمیشه گفت چقدر درمیاد شرمنده.

   پاسخ
 5. reza.r8

  دوستان سلام
  من از طوطی هیچی سرم نمیشه
  چند وقته که میخوام بخرم و به شدت علاقه مند شدم
  اگه میشه راهنمایی کنید و بگید چه ظوطی بخرم
  چون برای شروعه گرون نباشه – قشنگ باشه – پر دردسر نباشه – ایجاد شرایط ایدالش راحت باشه

  پاسخ
  1. علی قلی نژاد

   برای شما طوطی های کوتوله فیشر هستن که قیمتشون بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومن هست
   این نوع طوطی تا ۱۷ سال میتونه زندگی کنه
   این نوع باید در توجه زیادی قرار بگیره
   این طوطی به اسباب بازی های مختلف نیاز دارد
   نباید از این طوطی ها انتظار زیادی از حرف زدن را داشت

   پاسخ
 6. reza.r8

  سلام
  باتوجه به بی تجربگی ( اما سایت رو به خوبی مطالعه کردم ) چه طوطی رو مناسب من میدونید ؟؟
  ارزون باشه — مقاوم باشه — دردسرش زیاد نباشه –سروصداش زیاد نباشه
  عروس هلندی خوبه ؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لطفا سوال تکراری نپرسید.
   بله عروس هلندی خوبه – ملنگو ( همین طوطی سبز ها ) هم خوبه .

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   به نظر من عروس هلندی دستی یا حتی ملنگو ، کاسکو یا انواع دیگه طوطی خوبه. سلیقه ایه و ربطی به تجربه نداره. خوشبختانه دیگه اونقدر اطلاعات و فرهنگ مردم بالا رفته که میدونن چیکار کنن
   راستی اینو تا یادم نرفته بگم :طوطی مثل اسباب اساسیه منزل نیست که بگید خوب الان تجربه ندارم یکی میخرم یه مدت موش ازمایشگاهیش میکنم و بعد ردش میکنم بره. من اینطوری باشه خیلی بدم میات و طوطیه بخدا گناه داره. بنابراین یه تصمیم جدی بگیرید و هر طوطی خوشتون میات و میتونید هزینه کنید رو بگیرید. فرقی نداره کافیه شرایط نگهداری اون طوطی رو در نظر بگیرید و مشغول بشید و سالیان سال در کنارش لذت ببرید
   موفق باشید

   پاسخ
 7. AC120

  اقا من میخوام یه طوطی سان بخرم که هم ارزون باشه هم رنگ و روش مثل طوطی باشه سبز و ابی و….
  قیمتشم ارزون باشه چی بخرم؟ :دی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   طوطی ملنگو یا همون سبز که توی شهر خودمون میگن سبز کلاغ !!!!!

   پاسخ
   1. AC120

    بعد طوطیش توی اطاق کثیف نمیکنه؟ میشه یادش داد جای خاص دستشویی کنه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     چرا کثیف که میکنه و نمیشه به پرنده از این جور آموزش ها داد مگر اینکه شانسی و استثنایی پیش بیاد.

     پاسخ
     1. AC120

      پس باید بیشتر تو فقص نگهش دارم… ازیت نمیشه که؟

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       خب طبیعی هست پرنده توی قفس اذیت میشه اما باید با کنترل اون رو بیارید بیرون و هر وقت کثیف کرد فرش رو تمیز کنید ولی بنظر من اگر امکانش براتون نیست طوطی رو بیارید بیرون یا توی قفس بزرگ یک جفت بخرید و یا اصلا طوطی تک رو توی قفس نگهداری نکنید.
       درضمن عروس هلندی – برزیلی یا کوتوله هم برای نگهداری در منزل گزینه های مناسبی هستند مخصوصا بصورت جفت.

       پاسخ
       1. AC120

        درمورد کثیف کردنش که یه بار اینکارو بکنه خودم هیچی خانواده ….
        ولی خب اون قفس بزرگ موافقم یا اگه بشه مامیش کنیم:))

        پاسخ
 8. علي

  سلام دوستان من با حدودای ۷۰-۸۰ چه طوطیی بخرم که خوب باشه؟رنگشم میخوام خوب باشه مثل ملنگو. راستی ملنگو حرف هم میزنه؟اگه آره چقدر زمان میبره تا یاد بگیره؟
  مرسی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ملنگو حرف میزنه ولی نه ملنگوهای بزرگ و بالغ بلکه باید از جوجگی روی اونها کار کنید تا به حرف بیان.
   کار کردن روی ملنگوی بزرگ وقت تلف کردن هست هرچند به حرف میاد ولی به سختی اما خوب دست آموز میشه.
   برید مغازه و هرچی طالب شدین بخرید.

   پاسخ
   1. علي

    امروز یه دونه بود۸۰۰تومن.ولی حدودا۱۰تا کلمه حرف میزد.ارزش داره واقعا؟۴ساله

    پاسخ
 9. محمد حسن

  آقا دستت در نکنه خیلی سایته کاملی داری… یه چند تا سوال دارم … من میخام ملنگو بخرم امروز رفتم مغازه یه طوطی بود خیلی قشنگ بود ولی نمیدونم بخرمش یا نه میگفت ۶۰ تومن… حالا قیمتش مهم نیست میخام از شما بپرسم چجوری میشه فهمید که طوطی سالم هست یا نه؟ بعدشم اینکه بهتره جوجه طوطی بخرم یا بالغ؟ چون میگن جوجه بهتره چون بهت عادت میکنه حرفتو بیشتر گوش میده کمترم سرو صدا میکنه ولی مطمئنا نگهداریش سخت تره… حالا من موندم برم همون طوطیه رو بخرم یا برم جوجه بگیرم … آخه میترسم اونو بخرم بعد که بیارمش خونه سروصدا کنه … منم که عصاب ندارم میزنم پرپرش میکنم .. شوخی کردم…. حالا یه سوال دیگه اینکه اگه برم جوجه بگیرم چه مدت طول میکشه که به حالت یه طوطی بالغ در بیاد… آخه جوجه طوطیا خیلی زشتن… خیلی سوال دارم ولی الان یادم نمیاد چی بودن… لطفا همینا رو جواب بدین … دست گلت درد نکنه …

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نظر لطفتونه
   ۱- خیلی راحت میشه فهمید طوطی سالمه. البته صد در صد که نه ولی میشه خرید مطمئنی داشت. تو مقاله زیر بیشتر موارد نوشته شده. اگه سوالی باز داشتید همونجا بپرسید تا جواب بدم
   ۲- مطمئنا جوجه. اما بهتره بگم جوجه ای نگیرید که هنوز نمیتونه غذا بخوره. یا به عبارتی سرنگی نباشه چون ریسکش بالاست. اما پرنده بالغ مخصوصا وحشی هم باشه و این دست اون دست شده باشه دردسره پس نه جوجه سرنگی و نه بالغ و پیر
   ۳- با وجود اینکه میدونم شوخی کردید ولی اگه اعصاب ندارید اصلا طوطی نخرید گرچه خیلی وقتا رو اعصاب ادامای اروم هم رژه میرن.
   موفق باشید

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    اینم یادم رفت بگم. جوجه سرنگی بخرید یک ماه تا یک ماه و نیم طول میکشه تا شکیل به نظر برسه. سن بلوغشون هم یک سال و نیم تا دوساله

    پاسخ
    1. محمد حسن

     خیلی ممنون از راهنماییتون… من دیروز بازم رفتم از چند جا سوال کردم ولی جوجه طوطی نداشتن یکی میگفت ۴۰ روز دیگه , یکی دیگه میگفت تیر و مرداد , یکی دیگه هم میگفت خرداد وقت جوجه طوطیه… حالا شما بگید جوجه طوطی رو تو چه ماهی از سال میشه پیدا کرد؟ در ضمن من اراک زندگی میکنم.

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      توی کرمان همیشه اواخر اسفند و اوایل فروردین می آوردن ولی یه سوالی که کردم فعلا هنوز وارد نکردن و مرز بسته هست. گفتن تا ۲۰ روز دیگه میارن حالا معلوم نیست.!!!!!!!!

      پاسخ
      1. محمد حسن

       آره منم امروز رفتم یه چند جای دیگه که تخصصشون طوطی بود گفتن همیشه تو اردیبهشت جوجه طوطی میارن… حالا آقا مجتبی شما بگین من رفتم جوجه بگیرم از کجا بفهمم که طوطی سالمه و مشکلی نداره؟

       پاسخ
       1. مجتبی

        سلام
        باید چینه دان طوطی پر باشه یعنی غذا خورده باشه .
        سرحال باشه و تحرک داشته باشه.
        چشم هاش بسته و نیمه باز نباشه و چشمش کامل باز باشه.
        پرهاش سالم باشن.
        بال و پای پرنده و منقار سالم باشه و کج و مووج نباشه.
        ناخن هاش بد شکل نباشه.
        پف کرده و گوشه گیر نباشه.
        اگر صدا هم بده که بهتر.

        پاسخ
        1. محمد حسن

         دستت درد نکنه آقا مجتبی

 10. محمد حسن

  سلام ..
  به احتمال زیاد هفته دیگه جوجه طوطی میخرم … حالا یه سوال واسه نگهداری یه چوجه طوطی چه چیزایی لازمه ؟ از لحاظ وسیله میگم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   جوجه طوطی که راه افتاده باشه و خودش غذا بخوره به چیز زیادی احتیاج نداره. یه قفس مناسب و یه گوشه ساکت و اروم خونه که سکنی بگیره. البته یه صاحب دلسوز هم نیازه. بعد از مقداری رام شدن و عادت کردن هم میتونید از درخت خزیدن و اسباب بازی های مخصوص طوطی سانان استفاده کنید که شدیدا استقبال میکنن. اما جوجه سرنگی سراپا دردسره و باید مواظب باشید یخ نکنه، گرسنگی نکشه. غذا درست بهش بدید، خفه نشه و …. اخر سر هم یا میمیره یا اینکه یه طوطی فوق العاده میشه هم از لحاظ دستی بودن و هم از لحاظ سخنگویی و ارتباط برقرار کردن با انسان ها.
   در اخر همه موارد دستی کردن و نگهداری طوطی ها در مقالات سایت موجوده لطفا مطالعه کنید و اگه سوالی بود در بخش مربوطه بپرسید
   موفق باشید

   پاسخ
 11. محمد حسن

  خیلی ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
 12. محمد حسن

  ای بابا … شانس ما رو نگاه .. هیچ فروشنده ای جوجه طوطی نمیاره. همه میگن گرون شده نمیاریم. میگن شده ۱۵۰-۱۶۰ تومن.. منتظرن که شاید ارزون بشه بعدا بیارن.. حالا واقعا ارزون میشه یا نه ؟ شما خبر ندارید؟ اگه ارزون قراه اروزن بشه مشکلی نیست من صبر میکنم اما اگه ارزون نشه دیگه مجبورم برم تهران خودم بخرم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   چه عرض کنم بستگی به فروشنده های شهرتون داره دیگه!!! من نظری ندارم
   فقط میگم منتظر نمونید و اگه مورد مناسبی پیدا کردید بگیرید. هر جوجه ارزون یا گرونی قرار نیست مورد خوبی باشه.
   ارزون و گرون شدن طوطی و … هم چی بگم!! نمیدونم شاید گرونتر هم شد

   پاسخ
 13. محمد حسن

  سلام خسته نباشید…
  من رفتم پیش مغازه داره گفت جمعه جوجه طوطی میاره … ولی یه مشکلی هست اونم اینه که جوجه دون خور شده نداره همه جوجه هاش سرنگیه.البته از مرگ و میر گذشته .. باهاش که حرف زدم میگفت نگهداریش خیلی هم سخت نیست قرار شده بهم یاد بده چجوری بهش غذا بدمو ازش نگهداری کنم.. حالا سوال من از شما اینه که این یارو راست میگه یا میخاد جوجه هاشو بندازه به من؟ جریان این مرگ و میر که گفت چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگه درست بهشون غذا بدین مرگ و میر آنچنانی ندارند و قرار نیست تلفات بدین فقط باید دقت کنید جوجه سالم بخرید و جوجه تحرک داشته باشه و به حرکت دست شما عکس العمل نشون بده .
   ضمنا جوجه نباید زیر پاش خیس بمونه و نباید سرما بخوره .

   پاسخ
 14. محمد حسن

  مثل اینکه قسمت نیست جوجه بگیرم.. همه جا سر زدم هیچکس جوجه طوطی نداشت.. جوجه مینا داشت دونه ای ۸۰ تومن ولی گفت جوجه ملنگو گرون بوده نیوورده :(

  پاسخ
 15. محمد حسن

  بالاخره جوجه رو خریدم.. یارو دیشب زنگ زد بهم منم رفتم خریدم ۱۵۰ تومن.. فکر کنم یه ماهشه چون پر و بال و دمش در اومده .. همه جای بدنش پر داره به جز زیر بالش.. هم میتونه راه بره هم میتونه بپره.. گذاشتمش تو کارتون میخاست بپره بیاد بیرون ..خیلی باحاله .. اول که اوردمش خونه خواستم با قاشق بهش غذا بدم اصلا نخورد بعد که سرنگ اوردم یهو دهنشو باز کرد.. مثله این که بلد بود باید از سرنگ غذا بخوره.. همشم میره جاهای گرم مثله زیر پتو . تو بغلم . فکر کنم سردشه ..به نظر خودم که جوجه خوبیه فقط یه چند تا سوال.. یکی از سوراخای دماغش بسته شده! :( امروز صبحم که بهش غذا دادم اون یکی سوراخ دماغش آب دماغش اومده بود. نور که میزد آب دماغش برق میزد معلوم میشد.. یه چیز دیگه هم هست اینه که بعضی وقتا چشم راستشو میبنده ولی چشم چپش باز میذاره.. بعد نصف شب اومدم بالای سرش دیدم خوابه دوتا چشماشم بسته س یکم خیال راحت شد.. آخه فکر کردم شاید کور شده باشه.. حالا شما بگید این چیزایی که گفتم خطر ناکه؟ ممکنه مریض شده باشه ..

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مبارک باشه چیزیش نیست طبیعیه.
   فقط بینی پرنده رو با دستمال کاغذی تمیز کنید و اگه غذا رفته داخلش اون رو کامل تمیز کنید مثلا با خلال دندون طوریکه ذخم نشه تمیزش کنید خیلی دقت کنید البته اگه یه کم خون شد زیاد مهم نیست فقط تمیز بشه و زیاد خونی مالیش نکنید چون ممکنه پرنده رو بکشید پس دقت کنید.
   یا با دستمال خیس روی منقار و بینی پرنده رو تمیز کنید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *