تولک یا پر ریزان قناری

تولک یا پریزان یک امر طبیعی است که در اکثر پرندگان از جمله قناری وجود دارد و در این دوران قناری ها یا سایر پرندگان پرهای قدیمی خود را با پرهای جدید تعویض میکنند. اگرچه دوران پرریزی یا تولک به عنوان بیماری به حساب نمی اید ولی به دلیل ضعیف شدن پرنده در این دوران به بیماری ها حساس خواهند بود همچنین دردوران تولک، قناری ها اواز نمیخوانند و نباید این امر را بیماری تلقی کرد به هر حال باید به پرنده توجه بیشتری داشت و مراقبت های لازم را انجام داد.

به ادامه متن توجه کنید

پر ریزان را نمی توان به عنوان بیماری تلقی نمود بلکه پدیده ای است طبیعی که در آن پرهای قدیمی ریخته و توسط پرهای جدید جایگزین میگردد. اما پرنده در زمان تولک رفتن نسبت به بیماری ها بسیار ناتوان است. بروز بیماری نیز اختلالاتی در امر پرریزان بوجود خواهد آورد. پرنده در وضعیت پرریزان طبیعی آواز نمی خواند. پس از تعویض پرهای پوشش بدن پرهای کوچک عوض می شوند. هنگامی که پرهای پرواز در بالها و پرهای هدایت در دم نو گشتند پرنده شروع به تعویض پرهای بزرگ خود خواهد کرد. تولک رفتن در فاصله اواخر مرداد تا اوایل مهر ماه انجام می شود. پرنده باید ظرف مدت شش الی هشت هفته پرهایش را کاملا تعویض نماید. در صورتی که این مدت زمان بطور محسوسی به درازا انجامد سوخت و ساز بدن پرنده صحیح انجام نگرفته و خلاصه ایرادی در امر نگهداری وجود داشته است. تنظیم و تصحیح این مسئله از امروز به فردا میسر نمی باشد.لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع به همراه ویتامینها و املاح معدنی و مواد دیگر است. لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع توام با ویتامین ها و املاح معدنی و مواد دیگر است. اما به هر صورت می توان پرنده را برای پشت سر گذاردن پر ریزان بد و ناقص کمک کرد. برای این منظور میتوانید از موادی نظیر آویزانول (Avisanol) و ویتالینوکوئل (Vitalinoquell) و یا داروهای تقویتی دیگر مخصوص تولک رفتن استفاده کرده و به آب و خوراک آنها اضافه نمایید.

نکاتی که هنگام پرریزان باید رعایت کرد:

۱)در زمان پرریزان یا تولک بهتر است پرنده را در محیطی گرم در حدود ۳۰ الی ۳۵ درجه سانتیگراد نگهداری کرد

۲)قناری ها را بهتر است از یکدیکر جدا کرده و در قفس در جای ساکت و ارام قرار داد و از جابجایی قفس خوداری کرد

۳)ابتنی روزانه برای پرنده ضروری است بنابراین ظروف استحمام به طور روزانه در اختیار پرنده قرار گیرد

۴)استفاده از رژیم خاص تغذیه ای در این زمان ضرورریست تغذیه دوران تولک به شرح زیر است:

خارج نمودن تمامی غذاهای گرم از رژیم غذایی قناری(بجز تخم کتان)هفته ای سه بار و هر بار پنج قطره مولتی ویتامین مخصوص قناری از طریق آب آشامیدنی به قناری خورانده شود، دادن سبزیجاتی چون برگ اسفناج ، برگ کلم ، برگ کاهو و میوه جاتی مانند سیب در این زمان به طور روزانه ضروری است قرار دادن مقدار کم هفت تخم به صورت هفتگی در این زمان مناسب است ،استفاده از جوانه ها مانند جوانه گندم و … برای تامین ویتامینها و مواد الی بسیار مناسب است برای تهیه جوانه ها به به موضوعات سایت مراجعه کنید

تولک بی موقع:در این حالت قناری خارج از فصل مربوط دچار تولک می شود و علل اصلی ان را میتوان عدم رعایت تغذیه صحیح پرنده و یا یک بیماری دانست. نگهداری غیر اصولی،تغییرات شدید دما، خاموش و روشن شدن چراغ اتاق قناری، تابش مستقیم نور بر روی قفس قناری ،تغذیه غیر اصولی و تغیر یک مرتبه ای تغذیه،کمبود ویتامینها و یا…..  میتواند از علل تولک بی موقع باشد

در صورتی که پرنده بی موقع تولک رفت باید علل اصلی ان را شناخت و برطرف کرد شاید تغذیه غنی و فراهم کردن شرایط مطلوب مانند ابتی ،دادن وتامینها و هر انچه که در مورد تولک در بالا ذکر شد به پرنده کمک کند تا به سرعت این دوران اگرچه خارج از وقت بوده را پشت سر گذارد.حال اگر انکه تولک بی موقع بر اثر بیماری مانند کنه یا انگل ها و پارازیتها و یا هر بیماری باشد باید علت را پیدا کرده و به درمان بیماری پرداخت

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

768 دیدگاه در “تولک یا پر ریزان قناری

 1. مهدی

  سلام یه قناری نر دارم تولکش یه ماهه تموم شده روزی دو سه دقیقه بیشتر نمیخونه صداشم بلند کرده نوار هم براش میزام انواع سبزی جات ومیوه جات هم بهش میدم به نظر شما چیکار کنم خوب بخونه آیا خوندن قناری در فصل خواصی هست؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب طبیعی هست و بعد از دوران لک یه مدت دو تا سه ماهه طول میکشه تا قناری مجددا قرص بخونه و اماده بشه. ماه اذر و دی مجددا به حالت طبیعی برمیگرده و جای نگرانی نیست.

   پاسخ
 2. ناشناس

  قناری هم می خونه هم پریزداره چیکار کنم خوبشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب پرریزی و تو لک رفتن طبیعی هست اما گاهی اوقات پیش میاد در زمان تو لکی هم قناری اواز بخونه و یک مورد نادر هست فقط یک مورد بنده خودم همچین قناری داشتم و دیگه ندیدم تا الان شما فرمودین پس جای نگرانی نداره فط غذای متنوع و مقوی و میوه و سبزی بهش بدین تا پرهای جدید سالم در باید و پرنده سلامت باشه.

   پاسخ
 3. امیر

  سلام من قناریام در فصلی که باید پرریزی کنن برریزی نکردن و و تو پاییز پر ریزی کردن و مقداری هم پر ریزی شون طول کشیده الانم پرای دم شون داره در میاد ،،،چرا این طور شد و چطور درمانش کنم اصلانم جفت نمیشم دیگه😞؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   احتمالا به خاطر نور و دمای محیط بوده یا غذای گرمی بهشون دادید. اگه روزها رو واسشون بلند کنید، دمای محیط افزایش پیدا کنه یا غذای گرمی زیادی بهشون بدید پرنده میره تولک به همین سادگی..

   پاسخ
 4. امیر

  دوباره سلام بله اینم موراد که روزهارو بلند کنیم و اینا بوده ،،،ممنون ،،،،ولی چرا تو فصلی که باید پر هاشون میریخت که تو تابستانه نریخت 😃

  پاسخ
 5. امیر

  و الان که پرای دمشون داره در میاد چقدر دیگه تموم میشه کلا پر ریزانشون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   گاها این تولک های بدموقع پیش میاد و ممکنه در تابستون اصلا اماده بودن و تولک نرفتن. قناری یا بعد از جوجه کشی میره تو لک یا نگهدارنده ها در موقع مناسب با تغیر رژیم غذایی پرنده رو عمدا میبرن لک. در اسارت هیچ چیز به شکل طبیعی طی نمیشه که بخواد لک رفتن پرنده شکل طبیعی خودش رو حفظ کنه.
   موفق باشید

   پاسخ
 6. Uosef

  سلام
  قناری ک دو سه سالش باشه اگه دهن نزنه اکمکانش هست ک یاد بگیره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا پست تکراری ارسال نکنید.
   ممکنه اصلا اون قناری ماده باشه ولیکن اگر نر باشه و دو سه سال اواز نخونده باشه به احتمال زیاد اصلا قناری خوبی نمیشه وبهتره بی خیالش بشید هرچند ممکنه اگر خوب تقویت بشه و صدای قناری براش پخش کنید به آواز خوندن بیاد.

   پاسخ
 7. مرتضی

  سلام.من یه قناری نر خریدم فهمیدم پشت سرش یکم ریزش داره.زیاد بی قراره.نمیخونه دلیلش چیه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   درسته الان فصل پر ریزی نیست اما ممکنه رفته باشه توی لک و پرریزی داره.
   اگر تازه اون رو خریداری کردین تا جا بیوفته طبیعیه و زمان میبره تا آواز بخونه چن دروزی بهش فرصت بدین در مورد پر ریزی هم بیشتر توضیح بدین در خدمتتون هستیم.

   پاسخ
 8. هوشنگ

  سلام.چطور بفهمیم.قناری شپشک زده.با اب بدنش رو بشورم.ضرر نداره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   از حرکات بدن پرنده و خارش زیاد بدنش میشه متوجه شد و حتی با فوت کردن زیر پرها هم ممکنه حشرات موزی رو ببینید. ظرف آبتنی براش بذارید تا خودش ابتنی کنه.

   پاسخ
 9. قناری

  سلام من میخوام قناری بخرم قناری ها همیشه در تابستان در تولک به سر میبرند یا یه زمان خاصی داره

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   معمولا در تابستان میرن تولک ولی اگه جابجا بشن یا یا استفاده از حمام زیاد یا تغذیه نامناسب یا نور نامناسب در هر فصلی میرن تولک/
   در کل حیوون سالم فقط تو تابستان باید بره تو لک و بیرون بیاد.

   پاسخ
 10. قناری

  سلام من میخوام قناری بخرم ببخشید قناری در تولک همه پراش میریزه و لخت میشه یا فقط بعضی از پراش میریزه ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به شرایط داره به صورت معمول نباید لخت بشه باید به مرور زمان پرهاش رو تعویض کنه نه اینکه یک مرتبه لخت بشه. اگر دیدین قناری اینقدر پر ریخته که نیمه لخت و یا کلا لخت شده اصلا پرنده خوبی نیست یا اینکه شرایط خوبی نداشته و یا خود پرنده ضعیف هست.

   پاسخ
 11. حمید

  سلام من یه قناری دارم داشتم قفس قناری رو تمیز میکردم دم قناری بین دستم گیر کرد کنده شده الان جوجه ۴ ماه ست چند وقت طول میکشه دمش کامل در بیاد

  پاسخ
 12. امیرحسین

  سلام دو سوال:
  ۱- پف کردن و بیحوصلگی از میتونه از تو لک رفتن پرنده باشه؟
  ۲- مو های سرش کمی تاس هست، اینم میتونه باشه؟
  اینا نشانه های قناری ماده ام بود، ولی قناری نرم هنوز تو لک نرفته و داره میخونه.
  سوال بعد:
  من پر های کبوترام پوسیده میشن، یه هفته پیش مجبور شدم همه پر های یکیشونو بکنم، من ۱۰ سال هست کبوتر باز هستم ولی واقعا یادم نمیاد پر هاشون بپوسه، علتش چیه؟ از شرابط نگه دارشون بگم: صبح تا شب پست بام هستن، ساختمان بلنده فقط بعضی وقتا کلا غ ها میترسوننشون، غذا هم بهشون فقط گندم میدم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ۱- بله میتونه باشه. قناری زمانی که تولک میره نه اواز میخونه و نه تحرک بالایی داره.
   ۲- میتونه باشه. تغذیه مناسب در دوران تولک رو فراموش نکنید.
   تغذیه و مخصوصا کلسیم و املاح در سلامت پرها بسیار تاثیر گذاره. فقط گندم تامین کننده نیازهای تغذیه ای کبوتر نیست. مورد بعد سن پرنده هم هست. پرنده های پیر شادابی و تراوت پرهاشون رو از دست میدن.

   پاسخ
 13. رضا

  سلام قناری من الان ۴ماه رفته داخل لک هرکارشم میکنم نمیخونه دوستان میتونیدراهنمایی کنیدممنون میشم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   پریزی که نداره و فقط اواز نمیخونه، درسته؟ به هر حال لازمه پرنده با تغذیه مناسب تقویت بشه و صدای قناری واسش بزارید یا یک ماده ای چیزی اطرافش باشه تا تشویق بشه. همین.

   پاسخ
 14. درحال نوشتن...

  سلام من جفت قناری دارم می خواستم بپرسم ماده رفته تو پر ریزی میشه الان ازش جوجه گرفت یا ن لطفا جواب بدین چه غذا باید بهش بدم تا ازشون جوجه بگیرم

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   موقعی که حیوون تولکه ازش جوجه نمیکشن چون هم نتیجه موفقیت امیز نیس هم تولکی حیوون به هم میخوره و مولد از بین میره.ماده الان نباین تولک باشه.فصلش نیس.در زمینه تغذیه دقت کنید.

   پاسخ
 15. محمدرضا پورعیسی

  سلام دوستان یه سهره قناری یکسال خریداری کردم به خاطر صداش
  نوک بالا کچ ایا می‌شود کاری کرد
  متشکرم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خواهشا واضح و کامل سوال رو مطرح کنید. نه کار خاصی نمیشه کرد اگه کجی یا نقض عضوی وجود داشته باشه.

   پاسخ
 16. علی

  سلام
  قناری های من جفت بودن ویکسری جوجه دادن ولی سری دوم بی نطفه بود وقناری نر هم تولک رفته
  چه کنم

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   نر ضعیفه و الان هم فصل مناسبی برای جفت زدن نیس.

   پاسخ
 17. آرش

  سلام
  ممنونم از مطالب خیلی جامع وآموزنده بود تقربیا جواب همه سوالاتم روگرفتم فقط یه چیزیرودرست متوجه نشدم شمافرمودین درزمان تولک رفتن پرنده باید تک بشه وازجفت جداش کنیم بعدیه جای دیگه فرمودین چهارساله که یه جفتو پیشه هم نگهداشتید من متوجه نشدم این چهاسال پرندتون درزمان لک جدابوده یانه ممنون میشم جواب بدید🙏

  پاسخ
 18. سپهر

  سلام من یه قناری گلاستر نر دارم حدود ۱ ساله
  فقط صبح ها تا ساعت ۹ و ۱۰ میخونه
  چیکارش کنم بقیه ی روز هم بخونه؟

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *