تولک یا پر ریزان قناری

تولک یا پریزان یک امر طبیعی است که در اکثر پرندگان از جمله قناری وجود دارد و در این دوران قناری ها یا سایر پرندگان پرهای قدیمی خود را با پرهای جدید تعویض میکنند. اگرچه دوران پرریزی یا تولک به عنوان بیماری به حساب نمی اید ولی به دلیل ضعیف شدن پرنده در این دوران به بیماری ها حساس خواهند بود همچنین دردوران تولک، قناری ها اواز نمیخوانند و نباید این امر را بیماری تلقی کرد به هر حال باید به پرنده توجه بیشتری داشت و مراقبت های لازم را انجام داد.

به ادامه متن توجه کنید

پر ریزان را نمی توان به عنوان بیماری تلقی نمود بلکه پدیده ای است طبیعی که در آن پرهای قدیمی ریخته و توسط پرهای جدید جایگزین میگردد. اما پرنده در زمان تولک رفتن نسبت به بیماری ها بسیار ناتوان است. بروز بیماری نیز اختلالاتی در امر پرریزان بوجود خواهد آورد. پرنده در وضعیت پرریزان طبیعی آواز نمی خواند. پس از تعویض پرهای پوشش بدن پرهای کوچک عوض می شوند. هنگامی که پرهای پرواز در بالها و پرهای هدایت در دم نو گشتند پرنده شروع به تعویض پرهای بزرگ خود خواهد کرد. تولک رفتن در فاصله اواخر مرداد تا اوایل مهر ماه انجام می شود. پرنده باید ظرف مدت شش الی هشت هفته پرهایش را کاملا تعویض نماید. در صورتی که این مدت زمان بطور محسوسی به درازا انجامد سوخت و ساز بدن پرنده صحیح انجام نگرفته و خلاصه ایرادی در امر نگهداری وجود داشته است. تنظیم و تصحیح این مسئله از امروز به فردا میسر نمی باشد.لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع به همراه ویتامینها و املاح معدنی و مواد دیگر است. لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع توام با ویتامین ها و املاح معدنی و مواد دیگر است. اما به هر صورت می توان پرنده را برای پشت سر گذاردن پر ریزان بد و ناقص کمک کرد. برای این منظور میتوانید از موادی نظیر آویزانول (Avisanol) و ویتالینوکوئل (Vitalinoquell) و یا داروهای تقویتی دیگر مخصوص تولک رفتن استفاده کرده و به آب و خوراک آنها اضافه نمایید.

نکاتی که هنگام پرریزان باید رعایت کرد:

۱)در زمان پرریزان یا تولک بهتر است پرنده را در محیطی گرم در حدود ۳۰ الی ۳۵ درجه سانتیگراد نگهداری کرد

۲)قناری ها را بهتر است از یکدیکر جدا کرده و در قفس در جای ساکت و ارام قرار داد و از جابجایی قفس خوداری کرد

۳)ابتنی روزانه برای پرنده ضروری است بنابراین ظروف استحمام به طور روزانه در اختیار پرنده قرار گیرد

۴)استفاده از رژیم خاص تغذیه ای در این زمان ضرورریست تغذیه دوران تولک به شرح زیر است:

خارج نمودن تمامی غذاهای گرم از رژیم غذایی قناری(بجز تخم کتان)هفته ای سه بار و هر بار پنج قطره مولتی ویتامین مخصوص قناری از طریق آب آشامیدنی به قناری خورانده شود، دادن سبزیجاتی چون برگ اسفناج ، برگ کلم ، برگ کاهو و میوه جاتی مانند سیب در این زمان به طور روزانه ضروری است قرار دادن مقدار کم هفت تخم به صورت هفتگی در این زمان مناسب است ،استفاده از جوانه ها مانند جوانه گندم و … برای تامین ویتامینها و مواد الی بسیار مناسب است برای تهیه جوانه ها به به موضوعات سایت مراجعه کنید

تولک بی موقع:در این حالت قناری خارج از فصل مربوط دچار تولک می شود و علل اصلی ان را میتوان عدم رعایت تغذیه صحیح پرنده و یا یک بیماری دانست. نگهداری غیر اصولی،تغییرات شدید دما، خاموش و روشن شدن چراغ اتاق قناری، تابش مستقیم نور بر روی قفس قناری ،تغذیه غیر اصولی و تغیر یک مرتبه ای تغذیه،کمبود ویتامینها و یا…..  میتواند از علل تولک بی موقع باشد

در صورتی که پرنده بی موقع تولک رفت باید علل اصلی ان را شناخت و برطرف کرد شاید تغذیه غنی و فراهم کردن شرایط مطلوب مانند ابتی ،دادن وتامینها و هر انچه که در مورد تولک در بالا ذکر شد به پرنده کمک کند تا به سرعت این دوران اگرچه خارج از وقت بوده را پشت سر گذارد.حال اگر انکه تولک بی موقع بر اثر بیماری مانند کنه یا انگل ها و پارازیتها و یا هر بیماری باشد باید علت را پیدا کرده و به درمان بیماری پرداخت

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

768 دیدگاه در “تولک یا پر ریزان قناری

 1. tnhamina

  سلام خوبید من یک قناری نر بخوان داشتم ازاواسط تیرماه رفته تولک ونمیخونه من ندانسته جابه جاش کردم تفریح بردمش حالا الان که اخر مهر هنوز داره پرمیریزه
  دیگه تخم مرغ وهویجم نمیخوره کاهو وخرفه دوس داره غذامیخوره ورمم نکرده اهنگ میزارم یه ذره ریزخوانی میکنه کمک کنید چکارش کنم ازتو لک بیاد بیرون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تفریح بردینش ؟؟!!!
   خب قناری رو نباید از خونه بیرون ببرید و نباید جابجا بشه و نباید بترسه و …
   حالا هم هیچ اشکالی نداره فقط دست کاریش نکنید و دانه گرمی زیاد بهش ندین – بذارید مرتب آب تنی کنه – جاش زیاد گرم نباشه و زیاد هم آفتاب گیر نباشه البته آفتاب ملایم و چند دقیقه ای خیلی هم مفیده فقط زیاد آفتاب نخوره – ماده کنارش نباشه – میوه جات زیاد بهش بدین – تخم کاهو خیلی خوبه – کافیشه هم خوبه ولی چربه ممکنه بیشتر پر ریزی کنه بهتره ترکیب دانه های مخلوطش رو بگید تا بهتر بشه نظر داد ضمنا سعی کنید غذاش رو عوض نکنید – از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان استفاده کنید حتما خوب میشه زیاد نگران نباشید فقط ویتامین بخوره درست میشه ضمنا کف دریا هم جلوش بذارید تا کلسیوم و فسفر بدنش تکمیل بشه. ممکنه از ضعیفی داره پر ریزی میکنه و پرهای جدید قدرت ندارن و میریزن.

   پاسخ
 2. حميد

  با سلام نزدیک ۲ماهه قناری نرم رفته تولک و هیچی نیمخونه الان کنار قفس ماده گذاشتمش و با روزنامه مانع دید همدیگرند.غذاشم تخم کتان و ارزن ریزه.تاکی باید تولک باشه؟آیا دیدن ماده در قفس جداگانه مشکلی نداره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تو لک موندن پرنده عوامل مختلفی داره .
   ممکنه هوا مناسب نیست – ضعیف شده باشه – زیاد دستکاریش کردین – جابجا شده – غذای متنوع و خوب نمیخوره – گرمیش کرده – بی موقع از جفتش جداش کردین و …. مخصوصا این مورد آخری اگر از جفتش بی موقعه و نابجا جداش کرده باشید ممکنه پرنده دیگه اون قناری سابق هیچ وقت نشه ؟؟؟!!!!
   چرا با روزنامه مانع دید قناری نر و ماده نسبت به هم شدین ؟؟؟!!! با این روش کلا مخالفم و نمیدونم چه خاصیتی داره ؟؟؟ همیشه بدونید که قناری نر باید نسبت به قناری ماده دید داشته باشه تا بخونه نه اینکه جلوی دید اون رو بگیرید.

   پاسخ
 3. ناشناس

  سلام
  قناری نر دارم خیلی خوب می خوندو شیطون بود از شهریور رفته توو لک
  پرریزیش تموم شده اما دیگه نمی خونه
  بی حاله
  تخم کتان و ارزن می خوره
  عاشق کاهو و هویچه
  چیکار کنم خوب شه
  سالم بمونه همین

  پاسخ
  1. محمدرضا آریاپور

   کی پرریزیش تموم شده کجا نگهداریش میکنید

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام آقا محمد رضا
    لطفا سوال دوستان رو با سوال جواب ندین.

    پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز باید با مولتی ویتامین به صورت ۲۴ ساعت در هفته تقویتش کنید.
   دانه مخلوط جلوش بذارید و زیاد جابجاش نکنید.

   پاسخ
 4. ali

  با سلام قناری های من زمانی که خریدم جوجه بوده بداز آن پریز ی قطع شد الان دوباره آن ها پریز شدن چون من تعدادی فنچ دارم که آن ها رادر اتاق قناری هاگذاشتم بیشتر آن هخا از قفس خو د بیرون آمده وقناری ها به همین علت دوباره پریز شدن چه کار باید کردعلت چیست؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز پر ریزی قناری های شما هیچ ربطی به فنچ ها و از قفس بیرون اومدن اونها نداره.
   بنظرم کاملا طبیعیه چون الان فصل پر ریزی هست .
   ضمنا پر ریزی و تو لک رفتن پشت سر هم دلایل زیادی داره از جمله اینکه ممکنه پرنده رو در زمان تو لک رفتن قبلی درست تغذیه نکردین و پرهاش ضعیف شدن و دوباره رفته تو لک و یا اینکه ترسیده – دمای محل تغییر کرده – غذاش رو عوض کردین و …..

   پاسخ
 5. hamzeh

  سلام
  قناری های ماده من از وقتی رفتن رو تخم و جوجه پرهای سرشون ریخته.می خواستم بدونم علتش چیه؟ با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیلی مهم نیست نگران نباشید کمی ضعیف شدن ممکنه مرتبه اولشون باشه بهتره با مولتی ویتامین در ظرف آبخوری به مدت ۲۴ ساعت اونها رو تقویت کنید و غذا های متنوع سبزیجات – میوه – هفت تخم و … جلوشون بذارید ضمنا از کف دریا هم حتما استفاده کنید چون هم تخم گذاشتن و هم رفتن تو لک به کلسیوم نیاز دارن ضمنا تخم مرغ آب پز هم براشون خیلی مفیده.

   پاسخ
  2. بوسف

   سلام فنچ هارو از قناریها دور گن/.وقتی فنچها پر میزنن قناری میترسه .تو اطاق قناریها فنچ نگه داری نگنید .رژیم غذایی قناری رو اعمال گن . فناریها رو تو فضای اروم و گرم نگه داری گنید

   پاسخ
 6. مهدي

  با سلام و خسته نباشید
  من چند روز پیش قناری ماده ، واسه اینکه مشکلی واسش پیش اومد بردم قناری فروشی. البه دور روز پشت سرهم. خدارو شکر مشکل واسش پیش نیومده بود. ولی الان دوباره پر ریزی می کنه. الان چیکا کنم؟ تازه آماده شده بود. نر و ماد از هم جدا کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه اولا چرا اون رو بردین پرنده فروشی ؟؟؟!!!! اصلا لزومی نداره پرنده رو ببرید.
   ضمنا یه مقدار کم پر ریزی طبیعیه و اصلا مشکلی نیست و البته نباید نر و ماده رو همینطوری الکی از هم جدا کنید.

   پاسخ
   1. مهدی

    سلام جون غش کرده بود و اولین تجربه نگهداری قناری داشتم و نمی دونستم چیکا کنم. ولی تا الان پرریزی خوب نشده. چیکا کنم آقا مجتبی؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     باید با دانه هفت تخم و مصرف ۲۴ ساعت ویتامین در ظرف آبخوری و انواع میوه و سبزی و تخم مرغ آب پز پرنده رو تقویت کنید و کف دریا هم جلوش باشه تا درمان بشه.

     پاسخ
 7. Alireza .

  سلام من یک فناری ماده دارم که
  از نر که کتک نخورده ماده و نر از ماده می ترسه
  جفتش زود ندادیم و دوتاییشون بین ۱ سال تا ۱/۶ هستند
  دان دهن هم میگذارند که اون طور که من میدونم این نشونه جفت خوردنشون هست .
  در قفس هر یک هفته حدود ۱۵ پر هست(پرهای ریز)

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اینکه اصلا پر ریزی نیست هفته ای ۱۵ پر ریز که اسمش پر ریزی نیست و طبیعیه.

   پاسخ
   1. Alireza .

    بله حرف شما درست ولی من بردمشون پهلو کسی که ازشون خریدم گفتند که توی پر ریزی هستند

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     پس اصلا پر ریزی ندیده و نمیدونه چیه ؟؟؟!!!!

     پاسخ
     1. سیاوش

      سلام امروز ی جفت قناری اوردن واسم تو لکن نرش از سر شروع کرده ب پر ریزی تو اپارتمانم ولی بالکن دارم الان دقیقا باید جاشون ی جا باشه و جا ب جاشون نکنم یا باید شبا بارمش خونه روزا بذارمشون تو بالکن تو فضای باز…؟

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       لطفا به تاریخ سوالات دقت کنید و در جای مناسب سوتال بپرسید.
       همه چی بستگی به محل و دمای محل داره و نمیشه بنده بگم چکار کنید در کل بهتره جای قناری ثابت باشه و در معرض باد و سوز سرما نباشه مخصوصا در این فصل صحیح نیست قناری در فضای آزاد باشه مگر اینکه در منطقه کویری و گرمسیر باشید تازه همون هم باید مراقب باشید پرنده گرما زده نشه.

       پاسخ
 8. حسین

  با سلام واحترام
  اقا مجتبی بنده یک جفت گلستر دارم که جفت نر پریرزی میکنه و تا به حال جوجه هم دادن اما همین الانم که پرریزی میکنه با مادش جفت گیری میکنه ایا این پرنده تولک رفته ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تو لک رفتن پرنده با پر ریزی طبیعی فرق میکنه ممکنه پرنده ضعیف باشه و پرهاش زود بیوفته و کنده بشن این دیگه تو لک رفتن نیست و حتی ممکنه طبیعی باشه و شما نگران شده باشید پس اگر قناری بالغ و مولدی هست فقط با دانه مخلوط و ماهیانه ۲۴ ساعت مولتی ویتامین تقویتش کنید. انواع میوه – سبزی و تخم مرغ آب پز و کف دریا و جوانه گندم تازه رو هم فراموش نکنید.

   پاسخ
 9. آرشام

  سلام آقا مجتبی .من یک قناری نر دارم که اسفند از دوستم کادو گرفتم وو ایام عید چون تنها بود باخودم بردمش مسافرت.بعش دیگه هفته ای ۱ یا۲ بار بیشتر نمیخونه .دقیقا از اول اردیبهشت هم پرریزی داره که از ناحیه ی سر نیست از بالهاش شروع شده.غذا هم براش تخم کاهو ،ارزن،تخم کتان،تخم بزرک میزارم ،در ضمن ما خونهمون آفتاب خور نیست و قناریم هم فقط یک بار حمام کرده من چی کار کنم .البته فقط گاهی برگ کاهو و خیار براش میزارم که میخوره .حالا من چی کار کنم می ترسم از دست بدمش .گناه داره دلم براش میسوزه.توروخدا راهنماییم کنید.ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همینکه زنده هست و هفته ای یک و یا دوبار میخونه خیلی زیاده و اصلا نباید این قناری آواز بخونه ؟؟؟؟!!!!!!!!!!
   شما کاملا اشتباه کردین قناری رو با خودتون بردین سفر و شانس آوردین زنده مونده دیگه بقیه حرکاتش نسبت به اون کاری که باهاش کردین طبیعیه.
   برای تغذیش هم باید از هفت تخم استفاده کنید تا تقویت بشه ضمنا قناری تکی هم زیاد نمیخونه یا باید نر دیگه ای باشه که با هم رقابت کنن یا ماده ای باشه برای ماده بخونه و یا صدای قناری براش پخش کنید.

   پاسخ
 10. آرشام

  سلام .مرسی از راهنماییتون . آقامجتبی متاسفانه خونه ما نور نمی خوره و قناری من هم با وجود اینکه براش وان میزارم و با آب تحریکش میکنم که حمام کنه، اما حمام نمیکنه میتونم ببرم تو حیاط و اونجا حمام کنه؟میگم شاید ماخونم نور آفتاب نداره مبلی به حمام نداره.میشه مثل همیشه راهنماییم کنید.ممنون میشم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب مشکلی نیست و هر وقت دوست داره حمام کنه. همین که ظرف حمام بذارین خوبه و زوری نیست دیگه. هر وقت لازم باشه حمام میکنه مخصوصا هوا که گرم باشه. ضمنا اگه خواستین پرنده رو ببرین تو حیاط تو سرما و باد نباشه. روز گرم و افتابی مانعی نیست و پرنده استقبال میکنه تو فضای باز. فقط فضا محافظت شده باشه و گربه و سایر پرنده ها و …. مزاحمت ایجاد نکنن.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   آقا شهریار کامل توضیح دادن خدمتتون و بنده هم همین نظر ر ودارم خب اصلا حمام نکنه که خیلی بهتره تا اینکه حمام کنه و سرما بخوره و تلف بشه ؟؟؟!!!

   پاسخ
   1. ایمان

    سلام من قناریم از محل نصب افتاد و دیگه نمیخونه خیلیم بهش رسیدگی میکنم از نظر ویتامین و جا و عذا باید چیکار کنم بخونه تازه نشونه ها پرریزیم داره

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خواهشا در جای مناسب سوال بپرسید الان وسط سوالهای چند سال پیش پست زدین.
     خب فعلا بهش استرس وارد شده کمی صبر کنید تا دوباره جا بیوفته و جای خودش رو بگیره ممکنه یکی دو هفته همینطوری باشه بعدا کم کم خوب میشه.

     پاسخ
 11. محسن اسماعیلی

  یه قناری نر مست خریدم ۸خرداد نمیدونم چرا تو مغازه اواز میخوند ولی داخل خانه نمیخوند

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خسته نباشید تنها دو روزه اون رو جابجا کردین و این مورد طبیعیه و بای دصبر کنید تا جای خودش رو بگیره ضمنا باید همیشه هفت تخم جلوش باشه.
   ضمنا قناری نر اگر تکی باشه خب باز هم طبیعیه که یا کمتر بخونه و یا اصلا نخونه.
   ضمنا لطفا هر سوالی رو در بخش خودش مطرح بفرمایید.

   پاسخ
 12. قناری

  سلام اقا مجتبی خوب هستین
  برای نگه داری گله ای قناری تو فصل لک باید نرو ماده هار و پیش هم بذاریم تو یک قفس یا نر ها جدا و ماده ها جدا ؟ من ۳تا نر دارم که سه تلشون هنوز بشدت میخونن و و نمیرن تو لک چیکارشون کنم
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون از لطف شما.
   خب مگه تو لک رفتن زورکیه دوست من ؟؟؟!!! و یا دست من و شماست که اونها رو ببریم تو لک یا بیاریم بیرون ؟؟؟!!
   اصلا شما نباید جفت مولد قناری رو همینطوری و الکی دست کاری کنید و نباید جداشون کنید مگر در شرایط خاص ضمنا هرگز همه نرها رو در یک قفس و همه ماده ها رو در قفس دیگه قرار ندین و اگر لازم شد جداشون کنید باید هر کدوم به صورت تکی در یک قفس مجزا باشن نه به صورت گله ای هیچ وقت از این شوخی ها با قناری هاتون نکنید اونکه دیدین گله ای نگهداری میکنن یا جوجه های نابالغ هستن و یا دیگه قناری بیخودی هستن که برای فروش گذاشتن نه قناری خوب و مولد رو که گله ای نگهداری نمیکنن.
   همه نگران تو لک رفتن قناری هاشون هستن شما نگرانی چکار کنین برن تو لک خب خدا رو شکر که نرفتن تو لک و اگر مست و آماده هستن جفتشون بدین.
   ضمنا قناری رو همینطوری نه جفت بدین و نه از جفتش بگیرید حتما وقتیکه هر دو نر و ماده آماده بودن جفتشون بدین و اگر مریض شدن و یا یک مورد خاص پیش اومد و یا خیلی ضعیف شدن و درگیری داشتن جداشون کنید نه اینکه تند تند جفت بدین و جدا کنید اینطوری هم نر رو خراب میکنید و هم ماده رو پس دقت کنید.
   اصلا فکر تو لک رفتن رو هم نکنید که یک امر طبیعیه و مورد خاصی نیست فقط زمانیکه پرنده رفت تو لک حسابی تقویتش کنید و بذارید آبتنی کنه و زیاد دانه گرمی بهش ندین تا زودتر از تو لک بیاد بیرون. ضمنا مصرف هفته ای یک روز مولتی ویتامین هم در زمان تو لک رفتن مفیده.

   پاسخ
 13. مهدی

  سلام و خسته نباشید
  یه قناری دارم حدود۲ و نیم ماهه که خریدیمش
  اوایل اصلا نمی خوند
  بعد از حدود ۱و نیم هفته کم کم روزا چند ثانیه می خوند وقتی براش موزیک باز می کردم می خوند.
  الان حدود ۱۵-۲۰ روزه که تولک رفته و یکسری پرهاشو ریخته. از فصلشه؟طبیعیه؟
  تخم مرغ دادم ۲ بار نخورد.
  فقط تخم کتان غذاشه.چشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   طوریش نیست و همه چی طبیعیه ضمنا تخم کتان خالی که اصلا براش خوب نیست و حداقل باید نصف نصف با ارزن مخلوط کنید.
   اما بهتره به قناری هفت تخم و دانه مخلوط بدین اون هم در تمام طول سال و از میوه و سبزی هم استفاده کنید اینکه دو مرتبه تخم مرغ نخورده خب طبیعیه و هنوز نخورده و عادت نداره.
   ضمنا قناری با موزیک که نباید بخونه باید صدای قناری براش بذارید تا یاد بگیره بخونه ؟؟!!

   پاسخ
 14. ابوالفضل

  سلام دوست عزیز
  من یک جوجه دارم که حدودآ چهار ماهه که رفته تو لک فقط پرهای گردن و پاهش ریخته .از نظر سلامت مشکلی نداره اما میخواستم بدونم چه کاری باید انجام بدم تا خوب بشه؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا جوجه زیر یک ساله در شرایط طبیعی نباید بره تو لک مگر اینکه یا شرایط نگهداری خوبی نداشته باشه و یا دانه گرمی خورده باشه و ….
   دوما ۴ ماه رفته تو لک و همینطوری لخت مونده ؟؟!! این هم طبیعی نیست و نشان از کمبود ویتامین و ملاح مورد نیاز در بدن پرنده داره.
   بهتره از کف دریا استفاده کنید و ضمنا هفته ای یک استخوان ران مرغ پخته شده رو که تمیز و بدون روغن باشه جلوش بذارید تا بخوره دقت کنید این هفته ای یک استخوان مربوط به مشکل فعلی طوطی شما هست در غیر اینصورت بیشتر از ماهی یک و یا حداکثر دو مرتبه نباید استفاده کنید.
   الان توی این حالت هفته ای ۲۴ ساعت هم داخل ظرف آبخوریش از مولتی ویتامین استفاده کنید و در شرایط عادی ماهی یک ۲۴ ساعت.

   پاسخ
   1. ابوالفضل

    سلام
    خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون اما سوال من در رابطه با جوجه قناری بود وعرض کنم خدمت شما که این جوجه قناری داره مفلق میشه(داره به بلوغ میرسه).کف دریا براش گذاشتم و تخم مرغ آب پز وهویج وهفت تخم هم بهش میدم.ممنون میشم راهنمایی کنین.مرسی

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خب همون جواب بالا رو عمل کنید البته اگر چیز خاصی مد نظرتون بود بفرمایید چون متوجه این سوال دوم شما نشدم و بنده هم طبق همین توضیحی که فرمودین جواب داده بودم خدمتتون.

     پاسخ
 15. محمد -kh

  سلام
  من چهار تا قناری دارم که تا دو ماه پیش جفت بودن و جوجه ازشون گرفتم و بعد از اینکه جدا شون کردم هنوز (مخصوصا ماده) مست بود و حتی بعد از جداکردن دو سه تا تخم بدون نطفه گذاشت و نر ها هم قرص می خونن ولی هنوز توی لک نرفتن و شروع به پر ریزی نکردن و بعضی وقتها جفتها صدای هم می زنن محل نگهداری شون هم بد نیست و بیرون هستند البته این اواخر نرها رو آوردم توی خونه وجاشون تقریبا خیلی گرم شده, غذای گرم هم حذف کردم و هر روز کاهو و سیب و خیار بهشون می دم وهفته ای دو بار هم آبتنی می کنن سوالم اینه که این توی لک نرفتن مشکلی براشون نداره ( فصل جفت گیری آینده ) ؟ و پرهاشون هم به هم ریخته است ممنون می شوم راهنماییم کنید که چی کار کنم و همچنین اصلا این برای قناری بد هست یا نه؟ ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اصلا تو لک رفتن یا نرفتن چه ربطی به فصل جفت گیری آینده داره ؟؟؟!!
   حالا برای چی دوست دارید برن تو لک خب بهتر همه دوست دارن قناری هاشو ننرن تو لک شما برعکس دوست دارید برن تو لک ؟؟!!
   ببین دوست عزیز هیچ وقت الکی نر و ماده قناری رو از هم جدا نکنید مگر اینکه دلیل خاصی داشته باشه.
   زمانی هم که ماده تخم بدون نطفه گذاشت بذارید روی تخم ها بخوابه و تخم ها رو بر ندارید چون اگر تخم ها رو بردارید تند تند تخم میذاره و ضعیف میشه.

   پاسخ
   1. محمد -kh

    آقا مجتبی سلام
    ممنون از راهنمایی هاتون اگه میشه راهنماییم کنید که پس چه وقت جفتی که مثلا از دو ماه قبل از عید باهم بودن وحدود ۶ ماه جفت بودن و ۶ سری سه تایی جوجه دادن و اواخر هوا هم اونقدر گرم شده بود که ماده خیلی سخت روی تخم می خوابید وبعد که جوجه ها هم بیرون اومدن همش له له می زدن وگرمشون بود وماده هم به ظاهر ضعیف شده بود جدا می کردم . اصولا چه وقت باید قناری جفت زده رو از هم جداکرد( مگر نمی گن که فصل جفت انداختن قناری قبل از عید است تا حد اکثر دو ماه بعد از عید ) .پس اگه بخوای جدا کنی چی کار باید بکنی یا باید قناری هات چه جوری باشن و توی لک رفتن قناری مگر نمی گن باید قناری توی فصل گرما توی لک بره تا تجدید قوا بکنه و بعاز اون سرحال بشه ؟ به خاطر همین بود که ازتون سوال قبلی رو پرسیدم .البته ببخشید شاید روش وفکر من اشتباه باشه و اگه ممکنه راهنماییم کنید که بتونم روش نگهداری وجفت زدن رو درست کنم . قبلا ازتون تشکر می کنم

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     نظرها متفاوته اما شما باید شرایط نگهداریتون اینقدر خوب باشه که فرقی نکنه برای قناری که الان تابستان هست یا زمستان و دیگه حل حل نزنه و این شرایط پیش نیاد.
     اما خب طبق این مواردی که الان فرمودین بله کارتون درست بوده و در این حالت شدن که چه عرض کنم بلکه باید نر و ماده رو از هم جدا کنید.
     خب این چیزهایی که شما فرمودین همه رو بنده قبول دارم و درست فرمودین اما شما اگر شرایط مناسبی داشته باشید اصلا نیاز نمیشه نر و ماده قناری رو از هم جدا کنید بنده خودم جفت هایی داشتم که ۴ سال مدام با هم جفت بودن پس این چیزی که میگیم خدمتتون حداقل خودمون اول ازش جواب گرفتیم ولی خب با ضعیف شدن ماده و اون شرایط بالا که گفتین اگر جفت باقی بمونن ممکنه هر دو تلف بشن و یا تخم ها بدون نطفه بشن و یا ماده دیگه تخم نذاره اما این حرف رو هم اصلا جدی نگیر و بهش توجه ای نکن که حتما حتما پرنده باید بره تو لک تا تقویت بشه این چه حرفیه برخی ها رو دیدم زورکی پرنده رو میبرن تو لک که حالا چی بشه آقا هر وقت دلش خواست بذار خودش بره تو لک شما کاری به تو لک رفتنش نداشته باش فقط هر زمان رفت تو لک تقویتش کن تا ضعیف نشه. تعجب میکنم این قناری بازها چرا همه فکر و ذهنشون تو لک رفتن این پرنده بی زبون هست . تو لک رفتن یه امر کاملا طبیعی و عادیه و نباید پرنده رو مجبور کنید بره تو لک یا یه کاری کنیم نره تو لک ؟؟!!

     پاسخ
 16. آرش

  سلام من چند تا سوال دارم
  ۱. فرق چهار تخم و هفت تخم چیه؟
  ۲. چرا تو بعضی از سایتها با دادن هفت تخم مخالف هستن؟
  ۳.از قطر مولتی ویتامین چطور استفاده میکنن؟؟ (چند قطره؟؟ جند روز درهفته استفاده بشه؟؟ وقتی قطره تو ظرف آب قناری ریختیم آبشو برای چه مدتی عوض نکنیم؟؟ وقتی که به قناری مولتی ویتامین میدیم شبها ظرف آب قناری رو برداریم یا نه؟؟ چون از جایی که قطره خریدم گفت صبحها که تو ظرف آبش قطره ریختین تا شب باشه و شبها ظرف ابشو بردارین)
  خلاصه طریقه مصرف دقیق مولتی ویتامین بگید
  ممنون میشم ازتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – خب از اسمش مشخصه که دوست عزیز اون ۴ تا دونه مخلوط شده هست و اون یکی ۷ تا دانه یا تخم رو مخلوط کردن.
   ۲ – چون اونها نظرشون اینطوریه در صورتیکه ما موافقیم. ببین دوست عزیز هفت تخم خیلی خوبه اما اگر پرنده رو در قفس کوچک نگهداری کنید چاق میشه اما قفس مناسب باشه و پرنده هم جفت باشه و یا جوجه باشه هیچ مشکلی نداره خیالتون راحت شما در تمام طول سال هفت تخم رو به عنوان غذای اصلی به پرنده بدین تازه بنده زمانیکه قناری داشتم از هفت تخم هم بیشتر مخلوط میکردم و بهشون میدادم و موردی هم نداشت.
   ۳ – اونکه چرند گفته برای چی شبها آب پرنده رو بردارید عجب حرفی زده ؟؟!! اصلا هفتگی هم لزومی نداره مگر شرایط خاص و در بیماری.
   به صورت کلی خدمتتون بگم اگر قناری جوجه داره شما تا جوجه ها به سن ۹ روزگی نرسیدن از هیچ ویتامین و مکمل و دارویی نباید استفاده کنید مگر یه مورد خاصی پیش بیاد.
   در شرایط معمول هم هر هفته زیاده دوست عزیز چه خبره شما ماهی یک روز ۲۴ ساعت در ظرف آبخوری پرنده مولتی ویتامین میریزی نه بیشتر ضمنا بهتره از ویتامین مخصوص پرندگان استفاده کنید و طبق دستور خودش هم مصرف کنید نه هرکی هرچی گفت که نمیشه چو نهر دارویی دوز مصرف متفاوتی داره.
   بعد اگر از مولتی ویتامین کودک و کلا ویتامین انسانی استفاده میکنید در ظرف آبخوری ۵ تا ۷ قطره میریزی و ۲۴ ساعت میذاری باشه.

   پاسخ
 17. آرش

  یه چیزه دیگه من به قناریم ماسه و زغال هم میدم براش ضرری نداره تو زمان پرریزی؟؟ چون رفته تو لک و پرهاش میریزه و دیگه نمیخونه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا ذغال دیگه چرا ؟؟!! بنظرم کار جالبی نیست ؟؟!!!
   ماسه هم ربطی به پر ریزی نداره و اصلا کارش یه چیز دیگه هست.
   ضمنا در زمان پر ریزی طبیعیه که پرنده آواز نخونه و جفت گیری هم نکنه و اگر ماده هست تخم هم نذاره و یا اگر تخم بذاره ممکنه تخم نبنده و تبدیل به جوجه نشه.
   پر ریزی یه امر طبیعیه نگرانی هم نداره فقط باید پرند هرو تقویت کنید نه اینکه ذغال بذارید جلوش ؟؟!!! شما از تخم مرغ آب پز هفته ای یک روز – جوانه گندم تازه هفته ای دو روز – ویتامین و دانه متنوع – سبزی – میوه استفاده کنید و پرنده رو حداقل هفته ای یک روز آبتنی بدین تمام هیچ کار دیگه ای هم لازم نیست بکنید ذغال هم لازم نیست.
   اما ماسه هیچ ربطی به پر ریزی نداره و مصرفش فقط جهت چینه دان و سنگدان پرنده هست نه چیز دیگه و فقط دانه های ماسه به خرد شدن دانه های گیاهی و هضم بهتر اونها در بدن پرنده کمک میکنه که مصرف زیادیش هم خوب نیست و در کل بهتره شما از کف دریا استفاده کنید تا هم کار ماسه رو بکنه و هم خودش به مرور جذب میشه و املاح بدن پرنده رو تامین میکنه و هم اینکه منقار پرنده روی کف دریا ساییده میشه و بلند نمیشه.
   باز امری داشتین در خدمتتون هسیتم.

   پاسخ
 18. محمد -kh

  آقا مجتبی سلام

  سوالم ازتون اینه باتوجه به اینکه خدمتتون قبلا گفتم که به خاطر گرما ویه کم ضعیفی و شش دفعه جوجه دادن یک جفت قنارهام جدا شون کردم ولی یعد از سه ماه نه توی لک رفتن و از مستی شون کمتر نشده و مخصوصا ماده هنوز صدای جفتش می زنه و توی ظرف هفت تخم می خوابه و هوا هم داره خنک میشه با این وضعیت بعد از حدود سه ماه نر وماده رو دوباره جفت بزنم و باهم باشن یا نه به نظرتون کار اشتباهی هست .ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ببین دوست عزیز همینطوری اگر یه چیزی بگم صحیح نیست و باید خودتون تشخیص بدین نر و ماده آماده هستن یا نه و اگر آماده هستن و ضعیف نشدن خب مجددا جفتشون بدین.
   در کل برای همین موارد هست که بنده میگم الکی نر و ماده قناری رو نباید از هم جدا کنید اما خب مورد شما باید جدا می کردین.
   الان هم باید با توجه به شرایط نر و ماده بهترین تصمیم رو شما خودتون بگیرید.

   پاسخ
   1. محمد

    سلام من تازه کارم تو جفت گیری قنار یه قناری نر دارم تولک گرفته میشه با ماده ی اماده جفت گیری کنم یانه؟نرهم از ابتنی میترسه چکار کنم؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اینکه پرنده آبتنی نکنه اصلا مهم نیست ولی تو لک جفت دادن پرنده اون هم قناری بسیار اشتباه بزرگی هست هر دو تا رو خراب میکنی هم نر و هم ماده رو ؟؟؟!!!!

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *