تارگت فیش

تارگت فیش یا سوف هلالی یا ببرماهی یا هر اسمی که به این ماهی لقب میدهند جزو دسته ماهیان اب شور،شیرین و لب شور هستند.تعجب نکنید زیرا که این ماهی به اصطلاح دریا کوچ است یعنی در اب شیرین زندگی میکند ولی برای تخم ریزی و تولید مثل به دریا(اب شور) محاجرت میکند و به راحتی میتوان در هر ابی اعم از شور یا شیرین نگهداری شود. بهترین ماهیان جهت نگهداری با این ماهی را میتوان ماهیان اب لب شور مانند اسکات ،مونو،تیر انداز و از این قبیل ماهیان نام برد.البته نگهداری این ماهی با سایر ماهیان نیز امکان پذیر است

به ادامه متن توجه کنید

ماهی تارگت فیش

شناخت:نام علمی این ماهی Terapon jarbua می باشد . نام جنس ماهی تارگت فیش از دو واژه یونانی “Tera” به معنی ” چیز عجیب و غریب ” و “pontios”به معنی “دریایی” گرفته شده . به درستی معلوم نیست که چرا این ماهیان را ماهی “شگفت آور دریایی” نامیده اند ؟ یک دلیل شاید این است که آنها قادر به ایجاد صدا هستند و برای همین به آنها Grunts یا ماهیان غرغرو یا خرناس کش هم می گویند . این ماهی در راسته سوف ماهی شکلان و در خانواده Terapontidae جای دارد . البته گاهی این خانواده را Teraponidae و Theraponidae یا Therapontidae می نامند.

این خانواده بیش از ۱۶ جنس و ۴۵ گونه را در خود جای داده است . خانواده تراپونتیده را در فارسی یلّی ماهیان می نامند . دست کم ۴ گونه از این ماهیان در خلیج همیشه فارس وجود دارند که این گونه آکوآریومی هم از آن جمله است ! این ماهیان مورد استفاده خوراکی انسان قرار می گیرند و گوشت بسیار خوش مزه ای دارند .
این ماهی دارای نامهای علمی گوناگونیست . در انگلیسی آن را Crescent perch یا سوف هلالی و jarbua terapon می نامند . نام دیگر آنها Grunt یا غرغرو است . در فارسی به آن یلّی خط کمانی می گویند . نامی که بیشتر از همه در آکوآریوم فروشی های خارجی برای این ماهی استفاده می شود Target fish یا “هدف ماهی” است . زیرا همان گونه که پیشتر خواندید در هر طرف این ماهی ۳ کمان افقی وجود دارد که اگر از بالا به ماهی نگاه کنیم شبیه هدف ( Target ) نشانه گیری می شود . همچنین روی باله پشتی این ماهی لکه یا خال سیاهی وجود دارد که نقطه مرکز هدف را به یاد می آورد

رنگ آمیزی:در نخستین نگاه این ماهی یک ماهی سیاه و سفید به نظر می آید . ولی اگر نور پردازی آکوآریوم مناسب باشد می توان جلای نقره ای زیبای ماهی را مشاهده کرد . در هر سوی بدن این ماهی ۳ ( یا گاهی ۴ ) خط کمانی شکل افقی سیاه دیده می شود که به طرف پایین انحنا دارند و امتداد خط سوم از میان باله دمی می گذرد . در نمونه های بزرگ ، رنگ این کمان ها به قهوه ای و طلایی متمایل می شود . باله دمی دارای سه خط افقی سیاه بوده و بخش بالایی دم این ماهی نیز دارای لکه سیاهی است . چشم این ماهی نیز دارای جلای زریّن است .

ویژگی های زیستی:این ماهی می تواند در آب شور و لب شور و شیرین زندگی کند . در اصل یک ماهی کاتادرموس ( Catadromous ) یا دریا کوچ است ، یعنی در آب شیرین زیست می کند ولی برای تولید مثل و تخم ریزی باید به دریا ( آب شور ) مهاجرت کند . نوزادان در دریا از تخم خارج می شوند و پس زمانی که کمی رشد کردند به آب شیرین و نواحی ساحلی مهاجرت می کنند . نمونه های بالغ را می توان در دسته های کوچک در دهانه رودخانه ها صید نمود . درازای کل این ماهی به ۳۴ سانتی متر می رسد گو اینکه در آبزی دان تا به این اندازه رشد نمی کند . خوراک آنها در اکوسیستم طبیعی بیشتر از ماهیان ، حشرات و بی مهرگان لابه لای ماسه ها و سنگ ها می باشد . به بیان دیگر گوشت خوار هستند . دمای مناسب برای نگهداری این ماهیان ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد و آب نسبتا قلیایی ( پی اچ بیش از ۷ ) برایش مناسب تر است . دارای دندان های پرزی شکل در دهان است و بر روی استخوان های تیغه ای ( Vomer ) و کام هم دارای دندان است که با افزایش سن ماهی ؛ خواهند افتاد ! بر روی سرپوش آبششی یِلّی ماهی خط کمانی خار بزرگی دیده می شود . دارای خط جانبی کاملی است و فلس های روی خط جانبی این ماهی از فلس های سایر نقاط بدن کوچک ترند .

طریقه نگهداری از تارگت فیش :بهتر است که نمونه های جوان این ماهی را به صورت گروهی نگهداری کنید . این کار علاوه بر افزودن بر جلوه زیبای حرکت دسته جمعی ماهیان ، باعث می شود که ماهیان احساس امنیت بیشتری کنند و رشد و تغذیه آنها نیز بهینه شود . از طرفی رشد این ماهی نسبتا سریع بوده و تحرک ماهی زیاد است پس مخزن های کوچک برای این ماهیان چندان مناسب نیستند . تارگت فیش ها غذای خود را هم از ستون آب می گیرند و هم در لا به لای سنگ های کف آبزی دان به جستجوی خوراک می پردازند . امروزه این ماهی از نقطه نظر پذیرش خوراک ، بیشتر غذاهای ماهیان آکوآریومی را می پسندد . ولی باید توجه نمود که چون علاقه اش به غذاهای گوشتی بیشتر است ، بهتر است که این ماهی را با غذاهای مخصوص سیکلید ها تغذیه کنیم . همچنین کرم خونی منجمد شده نیز از انتخاب های مناسب دیگر برای این ماهی می باشد . غذاهای زنده نیز می تواند رشد و سلامت و تولید مثل ماهی شما را تضمین کند . نمونه های کوچک را می توان با گوپی و بزرگ تر ها را با گلد فیش های کوچک تغذیه نمود و همچنین می توان از انواع کرم ها و حشرات سود جست *همچنین استفاده از غذاهای مخصوص ماهیان آب شور شرکت تترا یا Tetra marine نیز ویتامین های مورد نیاز این ماهی را فراهم می کند .

مخزن مناسب :این ماهی آب شور ، شیرین و لب شور را تحمل می کند و در واقع می توان آن را در هر آبزی دانی که ماهیان دیگر در آن زنده می مانند نگه داری نمود ! یک پیشنهاد برای تهیه آب مناسب برای نگه داری این ماهی حاکی از افزودن ۲ تا۳ قاشق چایی خوری ( Teaspoon ) از نمک دریا در هر گالن آب است) . هر گالن برابر ۸/۳ لیتر است (

اگر آبی که برای پر نمودن آبزی دان خود از آن استفاده می کنید سبک یا اسیدی است ، بهتر است که آن را قلیایی کنید . یک راه ساده برای قلیایی نمودن آب ؛ اضافه کردن تکه های صدف ها و مرجان ها ( مثل اجزاء ساحل جزیره زیبای کیش ) یا مواد دارای دولومیت ( Dolomite ) به بستر آبزی دان است . و راه دیگر استفاده از مواد شیمیایی مخصوص کنترل آب آکوآریوم است . یکی از بهترین مواد موجود در بازار محصولی از شرکت تترا با نام  TetraAqua pH/KH Plus  می باشد . این محلول شیمیایی هم در آبزی دان های آب شور قابل استفاده است و هم آب شیرین

تولید مثل:در مورد گوناگونی های بین دو جنس نر و ماده در این گونه اطلاع دقیقی در دست نیست . سن بلوغ آن را در منابع گوناگون بین ۵/۱ سال تا ۴ سال ذکر کرده اند . آنچه روشن است این است که تولید مثل این ماهی در آب شور صورت می گیرد و انتقال ماهی از آب شور به شیرین و برعکس می تواند در تحریک آن به تخم ریزی مفید باشد نکته دیگر این است که بچه های ماهی تارگت فیش دارای خوی همنوع خواری بوده و باید به این نکته توجه نمود . داده های بیشتری تاکنون گزارش نشده است

دکوراسیون مناسب:از آن جا که این ماهیان معمولا در مناطق مصبی و بوم سازگان هایی چون جنگل های حرّا زیست می کنند ، پس بهتر است که در آبزی دان آنها از چوب های زیر آبی با ریشه های فراوان استفاده کنید . همچنین به عنوان گیاه مناسب ، می توانید از گیاه Vallisneria ( گندمی ) سود ببرید .خوبی این گیاه در این است که مقدار کم نمک آب را تاب می آورد . برای کف مخزن ، هم می توان از ماسه استفاده کرد و هم از سنگ های ویژه کف آکوآریوم و می توان خرده صدف ها را نیز به آن افزود .

ماهی های مناسب جهت نگهداری در کنار تارگت فیش :هم مخزنی های مناسب برای ماهی تارگت فیش یا یلّی ماهی خط کمانی ، عبارتند از ماهیان آکوآریوم های آب لب شور مانند ماهی اسکات ، ماهی منو ( آنجل مونو ) ماهی کمان دار ( تیر انداز ) و از این قبیل . به غیر از این ها می توان این ماهی را در کنار بیشتر سیچلایدها یا کت فیش ها نگهداری نمود . ولی نباید فراموش کرد که تارگت فیش ماهیان کوچکتر از خود را نوش جان می کند

از این گذشته اگر تصمیم دارید که از گیاهان طبیعی در آبزی دان خود استفاده کنید ، گونه های گیاه خوار را به مخزن خود معرفی نکنید .

اطلاعاتی  دیگری در مورد همین ماهی:

ببر ماهی ها

 

خانواده تراپونیده (Theraponidae)

ببر ماهی ها جزو ماهی های سوف مانند هستند که شکل ظاهری آنها شباهت زیادی به گرانت ها (Grunts) و اسنپرها (Snappers) دارد . در این خانواده علاوه بر گونه های دریایی ، تعدادی مخصوص آب شیرین نیز وجود دارند. به علاوه برخی از گونه ها بدون داشتن مشکلی ، می توانند به میل خود از آب شیرین به آب شور و برعکس وارد شوند. بیشتر ببرماهی ها در آب های استوایی زندگی می کنند. این ماهی ها کلا گوشت خوارند.
روی سر پوش آبششی آنها دو زائده خاری قابل توجه وجود دارد. همچنین استخوان جلیی سرپوش آبششی دندانه دار است. باله پشتی آنها دو قسمتی ولی متصل به یکدیگر است و دارای ۱۲ تا ۱۳ عدد شعاع می باشد.
طول آنها معمولا به ۳۰ سانتی متر یا کمتر می رسد. انواع دریایی آنها به عنوان خوراکی ، از مرغوبیت زیادی برخوردار نیست ولی نمونه های آب شیرین آن خوشمزه بود و اکثرا در بازارهای ماهی پیدا می شوند. از گونه های مختلف این خانواده فقط یک نوع به شرح زیر به آکواریوم های خانگی راه پیدا کرد:

نام علمی: Therapon jabua

نام عمومی: ببرماهی ، سوف هلالی،تارگت فیش، یلّی خط کمانی

گسترش: سواحل شرقی آفریقا ، دریای سرخ تا چین ، هند و چین ، سواحل شمالی استرالیا.

ملاحظات: نام عمومی این ماهی از طرح بدن آن گرفته شده است . بدن سفید آن دارای نوارهای سیاه هلال مانندی است که مرکز آنها در طرف پایین بدن می باشد. معمولا در آب های ساحلی و نیز خورهای ساحلی یافت می شود. برای این ماهی آب شور یا شیرین تفاوتی ندارد.

اندازه: طول آن در اکواریم تا ۲۵ سانتی متر می رسد

منابع: متاسفانه انقدر سایت ها و وبلاگ های ایرانی از یکدیگر کپی برداری میکنند که منبع و ماخذی برای بعضی از مطالب نمیتوان تعین کرد. به هر حال مطالب بالا از برخی از سایت های ایرانی مانند abzidan ، برخی فوروم ها و ….. جمع اوری و نقل شده است. که واقعا هم معلوم نیست منبع اصلی ان از کدام کتاب، یا ترجمه کدام سایت و …. است. شما دوست عزیز که همینک این مطلب را میخوانید اگر منبع اصلی ان را میدانید با ارائه مستندات ان را به ما گوشزد کنید تا منبع اصلی ان را یاداور شویم که هم افراد علاقه مند به این ماهی بتوانند از ان استفاده کنند و هم حقوق نویسنده ان پایمال نشود                                             با تشکر onlypet.ir

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

9 دیدگاه در “تارگت فیش

 1. asemanyboy

  خب اینم یه ماهیه ولی جزبه چندانی نداره!!

  پاسخ
 2. Vincent

  سلام
  آیا این ماهی رو میشه به ترکیب اسکار و اسکات و پروت و ونوستوس و جوئل اضافه کرد؟
  و اینکه آیا تو بازار هست؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   با اسکات اره میشه نگهداری کرد. این ماهی تانک اب لب شور تا شور میخواد. تو بازار هم هست. اونایی هم که میارن اصلا غذا نمیگیرن و تو اب شیرین هم خوب نمیمونن و سیاه میشن و بعد یه مدتم میمیرن. یعنی تو اب شیرین خوب نمیمونن حالا چه غذا بخورن و چه نخورن. چون خودم تجربه کردم خدمتت گفتم. ضمن اینکه اگه خواستید بگیرید حتما نگاه کنید غذا بگیرن چون اینایی که میارن اصلا غذا نمیخورن. بعدا نگید نگفتی
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز تجربه زیادی در مورد این ماهی ندارم اما در مورد ترکیبی که فرمودین باید این ماهی با اسکار سازگاری نداره و حتی پروت هم این ماهی رو اذیت میکنه.
   اما در ترکیب شما یا اسکات رو باید حذف کنید و یا اسکار رو چون اینا بعد ها دردسر ساز میشن و اسکات اسکار رو میزنه!!!!!!!!! درضمن ونوستوس هم اگر کوچک باشه توسط اسکار کشته میشه.

   پاسخ
 3. ملایری

  ببخشیدها … در مورد این ماهی که طرفدار زیادی نداره .اینهمه نوشتید ..اما در مورد سوماترا .بریچاردی .مقاله ای ننوشتی؟!
  واقعا که ..

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   تو تالار گفتگو هست. دیگه نیوردم روی صفحه اصلی و دوتا دوتا مطلب بذاریم. کلی گونه ها هست که تو تالار معرفی شده و دیگه لازم نیست تو صفحه اصلی معرفی بشه. لطفا جستجو کنید
   سوماترا
   بریچاردی
   بریچاردی

   پاسخ
 4. abolhassan

  عالی بود ممنون در مورد گونه و جنسهای دیگه این ماهی هم اطلاعاتی بدین میخوام برای تولید در حد اندازه بزرگ و برای تغذیه انسان استفاده کنم
  طرف ما توی دریا هست رنگ خط سیاه و رنگ خط سبز ما توی بندرعباس به این خط سیاها گرگرو میگیم و به خط سبزا تیغ تیغو حتی توی جدولهای آب که از شهر میریزه دریا همراه ماهیای دم پرچمی زندگی میکنن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیلی خوشحال میشیم اطلاعات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بذارین. اگه امکان داره گونه هایی که دیدین و میشناسین و تجربه ای در موردشون دارید رو در تالار گفتگو معرفی کنید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *