سیکلید جواهری (جوئل فیش)

در این قسمت به معرفی یکی از گونه های سکلید با نام سیچلاید جواهری میپردازیم این ماهی گونه ای درنده خوست که حتی به همنوع خودش هم حمله می کند. بنابراین برای مخازن اجتماعی مناسب نیست و در صورت نگهداری در مخازن تک گونه ای نیز باید از لحاظ جثه با همدیگر یکسان باشد. گونه دیگری از همین جنس به نام h.fasciatus وجود دارد که خیلی بزرگتر و مهاجمتر بوده و محبوبیت کمتری نسبت به جوئل فیش دارد. رنگ آن سبز مایل به زرد با درخشندگی برنزی و ۵ خال بزرگ و سیاه و براق بر هر طرف آن است. این ماهی به سیچیلاید ۵ خال یا جوئل راه راه banded jewel معروف است.

به ادامه متن توجه کنید

سیکلید جواهری

نام عمومی: جوئل فیش (سیکلید جواهری)

نام علمی : hemichromis bimaculatus

خانواده : Cichlidae

زیستگاه اصلی: دریاچه های آفریقا

دمای مناسب نگهداری: ۲۲ الی ۲۶ درجه سانتی گراد

اندازه : تا ۱۵ سانتی متر رشد می کند .

نوع دیگری که به نام جوئل راه راه یا سیکلید ۵ خال معروف است 

شناخت: سیکلید جواهری بومی مناطق گرمسیری و در کل بومی آفریقاست. انها بسیار خشن و تند خو هستند و حتی به همنوعان خود هم رحم نمیکنند. انها بیشتر مناسب تانک های تگ گونه میباشند و نگهداری از انها به صورت تک گونه در کنار هم هم خالی از دردسر نیست. جثه انها به طور معمول کوچکتر از ان چیزیست که فکرش را بکنید ولی در رده ماهیان جثه متوسط حساب امده و در جنس نر بالغ به ۱۵ سانت میرسد که در اکواریوم های کوچک شاید تا این اندازه هم رشد نکنند.

سیکلید جواهری

نگهداری: انها بسیار خشنند بنابراین قید هم تانکی برای انها را بزنید یا از ماهیان خشن و بزرگ جثه ای در کنار انها استفاده کنید که در نهایت دعواهای پی در پی و خونینی را شاهد خواهید بود که در اینصورت میتوانید با گنجایش طولی و عرضی تانک خود به بزرگترین حد ممکن و قرار دادن صخره ها و مخفیگاه های متعدد تا حدودی جلو این مجادله ها را بگیرید. بهتر است در تانک انها از گیاه استفاده نکنید و به صخره ها و دکرهای سنگی بسنده کنید زیرا گیاهان طبیعی که به سرعت توسط این ماهی از بین میروند و گیاهان مصنوعی هم یک جا نمیمانند و دائما توسط این ماهی جابجا میشوند.

سیکلید جواهری

تغذیه: این ماهی در طبیعت گوشتخوار بوده و تغذیه در آکواریوم باید با غذاهای زنده و یا خشک ماهی همراه با حشرات ، کرم ها و ماهی صورت گیرد.

تولید مثل: وقتی نر و ماده در موقعیت تخم ریزی نیستند رنگشان نسبتا تیره با بدنی دارای خطوط آبی جواهری است. در موقع تخم ریزی بدن ماهی ها به قرمز یاقوتی تغییر رنگ داده. و مجددا همان خطوط آبی جواهری دیده می شود. بر خلاف معمول در این موقع جنس ماده زیبا تر است. به هر حال در وضعیت معمولی ظاهرا جنسها مشابه اند ولی جنس نر دارای خال های متالیک بزرگتر در سر پوش آبششی و یک شکل حلالی از خالها در باله دمی است. همسر گزینی در این ماهی به روش خشنی صورت می پذیرد و اگر جنس ماده نر را رد کند احتمالا کشته خواهد شد. تخمریزی روی یک قطعه سنگ یا در یک کوزه به پهلو قرار گرفته شده که توسط جنس ماده خوب تمیز خواهد شد صورت می پذیرد. تخم ها در طول ۲تا۳ روز هچ می شوند. لاروهای حاصله با دهان به شکافی انتقال داده شده و به وسیله هر دو والد تا رسیدن به طول ۱ سانت یا بیشتر نگهداری می شوند.آنها پس از ۳ تا ۵ روز شروع به شنای آزاد و تغذیه میکنند.

سیکلید جواهری

نگهداری از نوزادان مشکلات غیر معمولی ندارد اما یکی از ماهیانی است که عمدتا متخصصین و ماهیداران با تجربه به آن می پردازند. به هر حال تغذیه نوزادان با آرتمیا آغاز گشته و رفته رفته دل چرخ کرده و رنده شده را نیز به آن می افزایند. در برخی منابع ،روش دیگری را برای پرورش نوزادان ارایه داده اند بدین ترتیب که هر دو والد پس از تخم ریزی انتقال می یابند و لاروها پس از خروج از تخم و آغاز به شنای فعال توسط آکواریوم دار با آرتمیا تغذیه میشوند. اما در برخی منابع دیگر پیشنهاد فقط بر انتقال جنس نر است، ماده همراه تخم ها تا هچ شدنشان و سپس تا آغاز به شنا و تغذیه فعال باقی می ماند. به هر حال آنچه که مشهود است این است که هر کدام ار این روشها محاسن و معایبی دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

840 دیدگاه در “سیکلید جواهری (جوئل فیش)

 1. SAJAD

  بازم سلام.جواهری های که من دارم شبیه هیچ کدوم از این عکسا نیست.اینا قرمزن ولی برای من یکیش قهوه ای روشن با دو خال سیا رو بدنش.اون یکی هم فلس های سبز براق داره.بعضی مواقع هم با هم بازی یا زد و خورد ریز دارن.نمیدونم کدوم نره کدوم ماده .شما میدونید.اخه اگه نرو ماده باشن تا واسشون شرایط تخم ریزی رو اماده کنم.النم هی بالهاشون بصورت خیلی زیبایی هی سیخ میشه.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نگران نباش ماهی های شما مطمئنا جوئل فیش یا همین جواهری هستند اینا که می بینید قرمز هستند هم بالغ شدن و هم احتمالا غذای رنگ خوردن. بهشون رنگ دانه بده بخورن. این نره اون ماده!!! شوخی کردم عکس نداری چی بگم!

   پاسخ
   1. SAJAD

    اقا موجی اگه بهم یاد بدی عکساشون رو بزارم میگید کدوم نره و ماده.
    حالا یا تو سایت یا به ایمیلتون نمیدونم هرچی شما بگین.با تشکر

    پاسخ
 2. SAJAD

  سلام.نگفتین چجوری عکسارو نشونتون بدم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   میتونید تو تالار قرار بدید و روش بحث بشه، تصاویر رو میتونید اپلود کنید و ادرسش رو هر جایی میتونید قرار بدید که بتونیم ببینیم
   اپلود عکس
   موفق باشید

   پاسخ
   1. Vahid

    سلام دوستان،،،
    ده روز پیش هشت عدد ماهی خریدم،،تا حالا تجربه ماهی نداشتم
    الان ۳ عدد سیچیلاید زرد و ۲ عدد گورخری و ۲ عدد جوئل شکم پر و یه لجنخوارکنار هم هستن
    اکواریومی به من نگفت که باید ماهی رو زوج بردارم هر چی ماده بود داد به ما
    امروز رفتم یه نر جوئل خرید بخاطر بچه ماهی ازشون بگیرم
    خاستم بدونم الان یکی از جوئلای ماده خیلی پر شده،چاق تر هستش میشه الان کنار این ماهی ها جفتشون داد یا نه
    ماده ها،جوئل نر رو میزنن،،یکی از ماده هارو در اوردم
    خاستم بدونم الان باید چیکار کنم

    پاسخ
    1. محمد پارسا

     سلام
     خب اول از همه بگم اون زردا احتمال زیاد ماکرو بودن و با گورخری سازگار نیست به زودی جنگ در ماهیاتون به راه می افته جوئل هم شکم با ماکرو سازگاره اصلا و ابدا نمیشه تو تانک گروهی از یه ماهی بچه گیری و تکثیر کرد چون جوئل تخم میذاره و میزان قلمروطلبیش افزایش پیدا میکنه و همرو میزنه بعد بچه ها هم که به دنیا بیان بعد از یه مدت که به شنای ازاد رسیدن پراکنده میشن (البته نر تا حدودی مراقبت میکنه ازشون ولی وقتی تعداد بالا بره از دستش هیچ کاری بر نمیاد نر مثلا بچه ها رو میکنه تو دهنش و بعد تف میکنه سر جایی که باید باشن ولی نمیتونه همه رو کنترل کنه) که در نهایت بچه ها خورده میشن البته چاق بودن نشانه تخم نیست شاید هم مثلا استقسا داره جوئل نر رو میشه با ماده جفت داد ولی با گورخری و ماکرو نمیشه جفتشون داد الان ماهی ماده قلمرو طلب شده و نر تازه وارده و ماده نر رو میزنه الان اگه واسه تکثیر میخواید باید همه ماهیا (غیر جفت ها ) رو دربیارین و بین نر و ماده شیشه بذارید تا نر یه ذره عادت کنه و خو بگیره و به همدیگه هم عادت کنند.

     پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   تو تالار یه تایپیک بزن درخدمتم و همینطور که آقا شهریار فرمودن اول عکس ها رو آپلود کن بعد آدرسی رو که بهت میده هر جا دوست داشتی بزار تا همه ببینن. اگه تو تالار گفتگو خواستین قرار بدین یه آیکن شبیه درخت هست آدرس رو کپی کن توی اون تا پیش نمایش هم داشته باشه در غیر اینصورت پیش نمایش نداره و فقط آدرسه باید روش کلیک کنید تا نمایش داده بشه.
   موفق باشید.

   پاسخ
   1. سامی

    سلام دوستان من این ماهی رو یازده عدد تو اکواریم داشتم به هیچ عنوا جفت نمیخوردن تو اکواریمم نه عدد به یه دلایلی مردن فقط دوتاش باقی موند اکواریومم که خالی کردم به یه حوض اندازه دو متر در سه متر و ارتفاع یک ونیم متر انتقال دادم بعداز گذشت سه ماه ماهی ماده نرو پذیرفت تا دیروز که متوجه شدم اطراف این دو ماهی نزدیک دویستا بچه هست الانم خیلی خوشحالم بعد از یک سال تونستم بچه ازس بگیرم عکسش هم اگه اپلود وقت کنم میذارم براتون اگه این جور جایی دارین فکر گرفتن بچه کنین از جوئل یه نکته هم بگم من هیچ نوعی غذا به این ماهی نمیدم از انگل ها و حشرات روی اب و جلبک ها تغذیه میکنند

    پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به نظر من هر دوتاشون ماده هستند حالا ببین نظر سایر دوستان چی هست هرچند از توی عکس زیاد مشخص نیست ولی احتمالا با شکمی که از اینا می بینم هر دو تا ماده باشند.

   پاسخ
 3. sajad

  بازم سلام.بچه ها عکسا رو اپ کردم.بیایین ببینین دیگه.اخه قصد خرید نرویا مادشون رو دارم واسشون.

  پاسخ
  1. فرشاد

   سلام این ماهی جواهری واقعا تخم گذارن من به دفعه متوجه شدم کلی بچه ماهی کنار ماده هست نمیدونم تخم گذاشتن یا زنده زا هستن حالا بچه هارو جدا کردم غذا چی بدم بهشون

   پاسخ
   1. ali.mns

    اولا سوالتون رو در صفحه اخر بپرسید.
    دوما ارتمیا هچ کنید بدید بهشون تا زمانی که سایز گرفتن و غذای بزرگتر تونستن بخورن.

    پاسخ
 4. pm

  اقا من خریدم ولی قرمز نیستن.
  تیره هستن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب جوئل فیش هم انواع مختلفی داره حتی آبی – فیروزه ای و تیره هم داره ولی همین قرمز ها هم اگه شرایط آب خوب نباشه رنگشون تیره میشه.

   پاسخ
 5. pm

  اقا من خریدم ولی قرمز نیستن.
  تیره هستن

  ماده یکم کوچکتر هست از نر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   عیب نداره. قرار نیست مثل تصویر های تو سایت باشه. با تغذیه مناسب و اب یکم اسیدی رنگشون بهتر میشه
   موفق باشید

   پاسخ
 6. pm

  ۱-عیب داره تو تانک یه نر با دوتا ماده باشه؟
  ۲-چقدر طول میکشه جفت بخورن؟

  پاسخ
  1. sajad

   سلام
   چه عیبی
   تازه حالم میکنه(شوخی کردم)
   اول بگید چطور نرو ماده بودنشون رو فهمیدین.فروشنده گفته
   یا …..
   بسته به محیطشون که شبیه محیط زندگیشون باشه و غذای خوب (یعنی تنوع غذا با سبزیجات و گوشت و غذای زنده)اب تمیز بدون نیترات
   هر چه اینا رو بیشتر رعایت کنید سریعتر میرن تو لول و پول همدیگه.
   با تشکر

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   فعلا عیبی نداره اگه تخم ریزی کنن اون یکی ماده ممکنه دردسر ساز بشه و مجبور بشید جداش کنید.
   ممکن هم هست نرتون با هر دو تا ماده جفت بخوره که کم پیش میاد.

   پاسخ
  3. aref

   درهنگام تخم ریزی مشکل ایجاد می کنه جفت خور دنشون بستگی به شرایت اکوارییم داره

   پاسخ
 7. pm

  هم خوده فروشنده گفت نرو ماده هستن.هم خودم عکس از اینترنت گرفتم دیدم.
  تقریبا نرش کله زده به نظر میرسه ولی ماده صاف سرش اومده پایین.

  پاسخ
 8. aref

  سلام من یک جفت جوئل فیش خریدم اول نر ماده رو میزد بعد ها به زو و با روش هایی جوفتشون کردم تابه حال دو بار تخم گزاشتن یک بار من دستمرو وارد اکوارییم کردم تخم ها شونو خوردن وبعد که تخم گزا شتن بعد از ۱۲روز تخم ها بعد از ۱ روز تخم ها بعضی شون سفید شودن و کمی شون هم بیرنگ شدن و۷یا۸ تا به رنگ معمولی بودن ودیگه ما هی هام ازشون مورا قبت نکردن ومن هم کوزه رو بیرون اوردم به نظر شوما من چی کار کنم تا تخم ها به لارو تبدیل شوند باتشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اون تخم هاییکه سفید شدند قارچ زدن و خراب شدن شما باید در زمان تخم ریزی ضد قارچ به آب بزنید و مقداری از آب رو سیفون کنید و آب تازه هم دما بدون کلر اضافه کنید و یا اینکه تخم ها رو منتقل کنید به یه تانک که آب تازه و هم دما داشته باشه و یه سنگ هوا در نزدیکی تخم ها قرار بدین تا تخم ها هچ بشن.
   درضمن در تانک نگهداری تخم ها احتیاجی نیست حتما چرخه طی شده باشه چون در آب تازه تخم ها قارچ نمی زنن و خیلی هم براشون خوبه. فقط داروی ضدعفونی کننده متیلن بلو و مقدار کمی نمک خیلی خوب جواب میده.

   پاسخ
  2. omidnv313

   سلام تخم های سفید که فاسد شدن…میشه حدش زد که اسپرم نر هاتون ضعیف بودن….به ماهی نر دل گوساله (در هفته ۳ بار) بدید…و با مولتی ویتامین تقویتش کنید…مطمینم جواب میده…من تخصمم تو ماهی جویل و سیچیلاید کورخری هست…اینجوری خیلی جویل پرورش دادم

   پاسخ
 9. pm

  نمی دونم دارن جفت میشن یا نه.
  زمانی که دارم غذا میدم بعضی موقعه ها که به نر غذا نمیرسه میذاره دونبال ماده.
  در حالات عادیم ندیدم زیاد بزنن همو بعضی وقتا نر میذاره دونبال ماده بعضی وقتا هم ماده دونبال نر همش میره.
  بیشتر وقتا هم ااز هم جدا هستن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظر من نامزد کردن و دارن جفت میشن.

   پاسخ
 10. aref

  سلام جوئل فیش من غذا نمی خوره ورنگ نش کمیتیره شوده ودر کف اکواریوم میمونه و وقتی بالا میاد که سنگهوارو خا موش می کنم البته اول غذا میخورد ۴ تا گوپی خورد و کم کم غذای کم تری خورد وحالا هم غزا نمی خوره ال بته یکی شون پر اشتهاست و خودش مییاد وغذا شو میگیره وحالش خوبه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممکنه گوپی ها مریض بودن این هم مریض شده سعی کن از زبرا به جای گوپی استفاده کنی و یا از دل گاو استفاده کنید.
   غذا چی میدی ؟؟؟؟ احتمال داره مزه غذای زنده رفته زیر دندونش.
   شاید هم مریض شده !!! مقداری از آب رو سیفون کنید یه حمام نمک هم به مدت ۵ دقیقه توی یه ظرف جداگانه بهش بده ببین چی میشه.
   از حالاتش بیشتر توضیح بدین درخدمتتون هستم.

   پاسخ
 11. aref

  باز هم سلام به نزر شو ما ایا میشه بعد از تخم ریزیتخم هارو از پدر ومادرشون جوداکرد ممشکلی در تولود تخم ها به وجود نمییاد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آره میشه تخم ها رو جدا کرد و به تانک دیگر منتقل نمود اما باید هر دو تا تانک آبشون هم دما باشه و شرایط آب جدید خوب باشه.

   پاسخ
 12. مهدی

  سلام به نزر شو ما بهتر به کف اکواریم سنگ کوجک بریزم یاسنک بزورگ در ضمن ما هی هام جوئل هستند

  پاسخ
  1. سعید

   اصلا هم معلوم نیست که این عارف و مهدی یکی هستن . عارف با این غلط های املایی که تو داری صد تا اسم هم بدی خودتی . درضمن شهریار مشکلی با سوال پرسیدن نداره هر چند تا می خوای بپرس . و اینکه اقا شهریار لطفا به ایشون ضرورت چرخه رو بگید اصلا به کفش نمیره این چیزا .

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام آقا سعید دوست من
    به مردم گیر نده شاید تند تند تایپ کرده اینطوری شده.
    خود من هم زیاد غلط املایی دارم.

    پاسخ
    1. سعید

     نه بابا .دوستمه . تو چت هم اینجوریه

     پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   شن و سنگ های آکواریوم ربطی بنظر من و کس دیگری نداره هر چی بنظر شما قشنگتر بیاد خوبه و ببین ماهی ها با کدوم راحت ترند.
   موفق باشید.

   پاسخ
 13. pm

  مجتبی حرفی میزنیا. تند تایپ کردن هیچ ربطی به غلط املایی نداره.
  وقتی تند تایپ میکنی شاید دستت بره رو حرف بقلی که شما بشه شنا یا شکا ولی هیچوقت نمیشه شوما.
  این ربط به سواد داره

  پاسخ
 14. aref

  به خاطر غلط املا یی هایم عذر می خوام من وقتی می نویسم هر دکمه ای که دم دستم با شد می زنم درضمن من انقدر سواد دارم که بتوا نم درست بنویسم اقای pm

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خوهشا این بحث غلط املایی رو تموم کنید. ما اینجا امتحان املاء فارسی از کسی نمیگیرم. اصولا هر مطلبی که منظور رو بروسونه محترمه هر چند با غلط املایی
   زیاد خودتون رو درگیر این موضوعات نکنید. البته لطفا
   موفق باشید

   پاسخ
 15. aref

  یه سوال دیگه هم داشتم .
  اینکه از نزر شوما کدوم ماهی برای نگهداری بهتره ؟ نزر خودتون رو می خوام . خودتون کدوم رودوست دارید (مجتبی + شهریار )
  و این که جیکار کنیم جوئل لجن خارو نزنه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره بجاش یه لجن خوار بزرگتر بگیرید تا کتک نخوره.
   خودم از گوشتخوارها : اسکار – فلاور – آروانا – نایف – ردتایل – دراگون – سرسوسماری رو خیلی دوست دارم.
   از گیاه خوارها : گلدفیش – کوی فیش – آنجل – ردلاین – سفره ماهی – لوچ ها – شارک ها – دالر – دیسکس – بلک گوست رو خیلی دوست دارم..
   فکر کنم اسم همه ماهی ها رو بردم.
   آقا یه سوالی بپرس از چی خوشم نمی یاد شاید بهتر باشه.

   پاسخ
 16. aref

  ببخشید ایا میشه یکجفت جوئل بعداز جفت گیری وتخم ریزی دو باره گهر کنند چون جوئل نر داره مادشو مهکم میزنه و او کارو هم که شما در مورد بیماری نر گفته بو دید انجام دادم کمی حا لش خوب شده و ۲ تکه گوشت خورد والعان هم شرو کرده هاده رو کوتک میزنه ورنگ ما ده بسیار سیاه شده به نظر شما چی کار کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   این ماهی های گوشتخوار همینطوری هستند باید یه مدت ماده رو جدا کنید تا همه چی آروم بشه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله ممکنه هم دیگه رو به قصد کشت بزنن. البته مطمئنا قوی تر ضعیف تر رو میزنه و میکشه. رنگ ماده هم احتمالا به خاطر ترس و کتک هایی که خورده سیاه شده و بهتره هر دو رو با شیشه از هم جدا کنید تا یه مدت که هم رنگ ماده برگرده و هم شاید در اینده با هم سازگار شدن و یا جفتگیری کردن یا ….
   موفق باشید

   پاسخ
   1. Pouriya

    از وقتی با مفهوم تارگت فیش آشنا شدم دیگه به نظرم شیشه بین ماهی ها گذاشتن یه جورایی خیلی ابتدایی هست. البته اینجا گفتم و یه سوالم پرسیدم که مثل اینکه کسی دوست نداشت پاسخی بده.

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     دوست عزیز لطفا سوالتون رو در پایان آخرین سوال مطرح کنید نه هرجایی شد این بخش ۶ صفحه داره شما وسط صفحه اول سوال پرسیدین فکر کنم دفعه قبل هم سوالتون رو پیدا نکردم که جواب بدم خب ما از کجا بدونیم شما کجا سوال پرسیدین مثلا همین الان کلی توی صفحات دنبال سوال شما گشتم تا پیداش کردم لطفا دقت کنید فقط در بخش دیدگاه مشخصه شما سوالی رو مطرح کردین حالا کجا خدا میدونه.

     پاسخ
  3. فرشاد

   از زمان تخم ریزی تا بعدی چقدر زمان میبره

   پاسخ
 17. aref

  اقا مجتبی می خواستم بگم که من جی کار کنم تا ما هی نر خودش بیادبا لا غذا بخوره به نظر من اون هنوز نتونسته استوخنهای گو پی رو حزم کنه و به این خاطره که غذا بسیار کم می خوره و از من خیلی میسر سه نمی دونم دیگه از دست اینا چی کار کنم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   چقدر از تغذیه ماهیتون گذشته که میگید هنوز هضم نکرده. اصولا ماهیا اگه سیر هم باشن باز به استقبال غذا میان. یا ماهیتون هنوز عادت نکرده یا از چیزی میترسه و از روی اب غذا نمیگیره یا اینکه واقعا بیماره یا مشکلی داره. غذای زیر ابی رو امتحان کردید؟؟ غذای زنده رو میخوره؟؟
   موفق باشید

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *