شناخت و نگهداری سیچلاید البرت شکم زرد

در این مطلب یکی از سیکلیدهای زیبای افریقایی را معرفی خواهیم کرد که از شرق افریقا و از دریاچه ویکتوریا و انشعابات ان به اکواریوم های خانگی راه پیدا کرده است. با توجه به اینکه دریاچه ویکتوریا برزگترین دریاچه گرم ابی جهان محسوب میشود و میزبان گونه های بسیار زیادی از سیکلیدهای اکواریومی است در این مطلب نیز یکی از سیکلیدهای شاخص و محبوب این دریاچه انتخاب شده است چرا که ممکن است سیکلید معرفی شده را در برخی از فروشگاه های اکواریومی بیابید یا هم اکنون در حال نگهداری از ان باشید و تمایل داشته باشید از شرایط زیستی و خلق و خویش باخبر شوید.

سیکلید البرت شکم زرد

نام علمی: Astatotilapia aeneocolor

نام رایج: سیکلید یاسیچلاید البرت شکم زرد – سیچلاید شکم زرد

خانواده: سیکلیده –-> سیکلیدهای آفریقایی

زیستگاه: دریاچه های شرقی افریقا – ویکتوریا ، ادوارد، جورج ، البرت و انشعابات ان

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸

پ-هاش: ۷.۲ الی ۸.۶

سختی اب: ۱۰ الی ۲۵ درجه dh

حداکثر سایز: نرها تا ۱۰ سانتیمتر و ماده ها تا ۸ سانتیمتر

طول عمر: ۹ سال

شناخت: سیکلید البرت بومی دریاچه های البرت، جورج، ویکتوریا و رودخانه های منشعب به انها است، همانند اکثر سیکلیدهای افریقایی گونه نر البرت نسبت به نوع ماده از زیبایی بیشتری برخوردار است، اگر بدن گونه نر را به صورت افقی به دو قسمت اصلی تقسیم کنیم، قسمت فوقانی بدن را رنگ بنفش کمرگ پوشش داده است و در قسمت شکم رنگ زرد براقی را مشاهده خواهیم کرد که جلوه خاصی نیز به ماهی میدهد. این رنگ زرد خوشرنگ در نامگذاری ماهی بی‌تاثیر نبوده است چرا که نیمی از اسم خود را از محل زندگی و نیمی از ان را از رنگ امیزی شکم بدست اورده است. اگرچه متاسفانه در کشور ما اکثر سیچلایدهای افریقایی بغیر از برخی گونه های شاخص را به نام سیچلاید مالاوی، ماکرو، سیچلاید رنگی، سیچلایدی که اسمش معلوم نیست و …. بدون اهمیت دادن به نام، زیستگاه ماهی و خلق و خوی انها به فروش میرسانند! با این حال این گونه نیز همانند اکثر گونه ها هم نام رایج دارد و هم نام علمی! و نسبت به رنگ و زیستگاهش نام گذاری شده است. گونه ماده رنگ امیزی زیبای نر را نداشته و بیرنگ تا زرد کمرنگ است با این حال در ناحیه شکم رنگ براق و خفیف زرد را میتوان مشاهده کرد. خلق و خوی سیکلید البرت شکم زرد بر خلاف سیکلیدهای بدنام افریقایی به نسبت ارام تر است و میتوان خلق و خوی نیمه تهاجمی را برای این گونه در نظر گرفت.

نگهداری: سیکلید البرت یکی از گونه های مناسب نگهداری در اکواریوم های خانگی است چرا که مقاومت بالای این ماهی و سازگار شدن در برابر شرایط مختلف اب و همچنین خلق و خوی میانه روی این ماهی نگهداری راحتی را برای اکواریوم دار به همراه دارد. با این حال در شرایط ایده ال و مخصوصا زمان تکثیر بهتر است یک تانک صخره ای با اب سنگین و پی اچی در محدوده ۸ برای آنها در نظر بگیرید. این سیکلید بر خلاف سیکلیدهای افریقایی(اکثرا مالاوی ها) پرجنب و جوش نیست و بیشتر ساکن است یا حرکات اهسته ای دارد و خلق و خوی ماهی نیز در حد حفاظت از محدوده خود خلاصه میشود بنابراین نگهداری سیکلید البرت با سیکلیدهای مهاجم افریقایی میسر نیست و در برابر چنین ماهیانی یک بازنده به تمام معناست، بنابراین بهتر است از گونه های ارام  افریقایی در کنار سیکلید البرت نگهداری شود که میتوان برخی گونه های دریاچه تانگانیا مانند فرانتوزا، بریچاردی یا برخی گونه های مالاوی مانند سیکلید دلفینی یا برخی از سیکلیدهای بومی دریاچه ویکتوریا مانند سیکلید تابان،  سیکلید پشت اتشین، سیچلاید سیاه ویکتوریا و ….  را برای هم تانکی با این گونه انتخاب نمود.

تغذیه: میتوان این ماهی را همه چیز خوار دانست و در اکواریوم با انواع غذای گیاهی و گوشتی انها را تغذیه نمود

تکثیر و تولید مثل: تکثیر و تولیدمثل این ماهی با موفقیت همراه بوده است و امکان تکثیر در اکواریوم های خانگی نیز امکان پذیر است. میتوان گروهی از سیکلیدهای ماده و نر بالغ را در یک اکواریوم حجیم و صخره ای نگهداری کرد تا جفت یابی به سرعت و دلخواه ماهیان صورت پذیرد. در برخی منابع نیز نگهداری یک نر با سه ماده ذکر شده است که جفت یابی به اسانی و به خوبی صورت خواهد پذیرفت اما انچه روشن است یک نر و یک ماده نیز نهایتا جفت خواهند خورد. این ماهی همانند اکثر افریقایی ها دهان پرور است و میتوان با خیال راحت امیدوار به تکثیر موفقیت امیز ماهی بود. بچه های متولد شده را میتوان با میگوی ارتمیا یا انواع غذاهای پودر شده تغذیه نمود. بچه ها پس از پنج الی شش ماه به بلوغ خواهند رسید

کپی برداری از این مطلب با درج لینک منبع مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

10 دیدگاه در “شناخت و نگهداری سیچلاید البرت شکم زرد

 1. حسن

  سلام
  تو ایران هم هست ایا به راحتی ییافت می شود قیمتش چی زیاد متوسط یا پایین است خیلی ممنون خداحافظ

  پاسخ
 2. مجتبی

  سلام
  بله هست فقط کمیابه و حتی ممکنه با اسم سیچلایدهای دیگه هم بفروشن مثلا بنده خودم به این اسم نشنیدم مثلا سیچلاید طلایی – زرد – حتی کی میگفت این یه نژادی از افرا هست حالا هرچی ما گفتیم آقا افرا کجا این کجا میگفت نه این همونه ؟؟!!
  خب قیمت هم نمیتونیم بدیم خدمتتون فقط در رنج همون دلفینی و اینها هست.

  پاسخ
 3. حسن

  سلام
  بله حق با شما بود پیدا کردنش سخته یارو بهم می گفت شاید تا یک سال دیگه فراوانیش مثل اوراتوس بشه!!!؟؟؟ حالا ببخشید ولی می تونین بگین رنج دلفینی چیه اخه تا حالا قیمت دلفینیو از کسی نپرسیدم
  خیلی ممنون خداحافظ

  پاسخ
 4. mahmodvaladi

  من هفته ی پیش ۲تا سیکلید از کرج خریدم وقتی انداختم توی تانکم یکیشون خیلی بی حال بود یکی دیگشون هی دور مریزه میگشت ازفرداش که حالش خوب شد همش اون یکی رو میزنه،

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سیکلید مورد نظرتون؟ همین ماهیه(البرت)؟ منظورم گونه مورد نظر هست که چیه؟
   به هر حال سیکلیدها همینجورین و زمانی که جا بیفتن هم نوع خودشون رو هم نمیتونن ببینن و مدام باهاش درگیر میشن. دیگه خیلی فاجعه است مثلا اگه هر دو هم نر باشن و دیگه خون و خون ریزی راه میفته. برای نگهداری سیکلیدها کنار هم به فضای بزرگ و دکوراسیون مناسب نیاز دارید. به نظر من بهتره اکواریوم رو حسابی دکوربندی کنید(مخصوصا اگه سیکلید مورد نظرتون افریقایی هست). تا میتونید سوراخ سمبه ایجاد کنید. اگه هم سیکلید مورد نظرتون امریکاییه بهتره صخره های بزرگ و گیاهان پلاستیکی تو اکواریوم بذارید تا دیدشون نسبت به هم کم بشه چرا که سیکلیدهای امریکایی مثل افریقایی ها علاقه کمتری به مخفی شدن تو سوراخای تنک و تاریک دارن. به هر حال تانک رو دکور بندی کنید(این واسه اینده بود)
   اما الان ماهیی که کتک میخوره رو با شیشه تو همین تانک اصلی از بقیه جدا کنید تا جون بگیره و اونم تو تانک جا بیفته و خدایی نکرده از کتک خوردن تلف نشه. ایشالا چند روز بعد زمانی که غذا خورد و جون گرفت هم دکورها رو اضافه کنید و هم مجددا شیشه رو بردارید و ببینید چی میشه.

   پاسخ
 5. mohama 123456

  این ماهی تا چند سانت رشد میکنه نگهداریش اسونه اخه خیلی خوشگله با فنکوس معمولی و نایف و پرت سورم و پرو کسیموس و کت گلد گرین ترور و فرانتو زا سازگاره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   قربان مگه مطلب رو نخوندید؟! سایر ماهی رو نوشتیم!. نرها ۱۰ سانتیمتر و ماده ها دو سانت کمتر. در مورد سازگاریشون هم باز توضیح دادیم!
   به هر حال این ماهی مناسب نگهداری کنار پنگوسی معمولی نیست. با پروت و سورم و حتی پروکسیموس و گرین سازگاری نسبی داره. یعنی ممکنه درگیر بشه و زد و خورد بینشون پیش بیاد. با فرانتوزا و سیکلیدهای افریقایی دیگه مشکلی نداره و فقط باید دکور و مخفی گاه های متعدد واسه تانکتون در نظر بگیرید

   پاسخ
 6. حسنHTB

  خوب باید بگم که یارو دروغ میگفت و همچنان این ماهی کمیابه و اصلا دیگه نیست.البته سیچلاید افریقایی با اشکال مختلف زیاد دیدم ولی دقیق نمیشه فهمید که این همون ماهی هست یا نه….

  پاسخ
 7. AMIR ALI

  سلام چرا این مطالبو در لیست ماهیان اب شیرین قرار نمیدید؟ ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   لیست ماهیان اب شیرین باید بروزرسانی بشه و تعداد زیادی از ماهیای جدید معرفی شده در سایت و تالار به اون اضافه بشن. ایشالا در اولین فرصت اینکارو میکنیم.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *