گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,269 دیدگاه در “گلد فیش

 1. Matin 1387

  همشون نه ، تعدادی کامل قرمز و تعدادی شون هم کامل سفید درمیان خیلی هاشون هم سفید و قرمز ترکیبی دارن
  بستگی به استعدادشون داره اگه تواناییش رو داشته باشن چرا که نه

  پاسخ
 2. صدرا

  سلام نوروزتون پیروز
  من برای عید دو تا گلدفیش ۷ الی ۸ سانتی و یه بچه کوی ۱۰ الی ۹سانتی گرفتم ، یه مدت کوتاهی توی تنگ نگهداشتم تا تانک ۱۰ لیتری سیکلش طی بشه و بعد منتقل کردم به آک .
  از سه روز پیش (بعد از انتقال به آک) ماهیا خارش پوستی کمی داشتن و یکی دو روزه که سرحالی قبلی رو ندارن و یکم بیحالن …
  همین الان در حال تماشای تانک نقاط سفید بسیار شبیه به ایک دیدم روی باله ها، شرایط تانک بد نیست و قابل قبوله، کیفیت آب خوبه و از فیلتر هنگان استفاده میکنم و دما ۲۳ الی ۲۴ درجه اس.
  منتظر پیشنهاد ها و کمک هاتون هستم .

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام
   ۱۰ لیتر برای سه تا ماهی کثافت کار خیلی کمه.
   و اینکه شما هی مجبور به سیفون سنگین میشید و درواقع سیکلی در تانک وجود نخواهد داشت.
   برای درمان ایک دما رو ببرید بالا همراه با متیلن بلو مرغوب و غلیظ.دما فکر کنم ۲۷ مشکلتونو حل کنه و سیفون یادتون نره
   درمورد انگل پوستی دوستان راهنمایی میکنند

   پاسخ
 3. yousef

  سلام و عرض تبریک سال نو خدمت شما یه گلدفیش دارم که روی اب شناوره و برعکس میشه نمی دونم چشه سعی میکنه به عمق بره ولی باز میاد بالا لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 4. ناشناس

  سلام
  کیسه هواش مشکل داره و تقریبا درمانی نداره

  پاسخ
 5. مهدی

  سلام دوستان ماهی قرمز های شب عید با گلدفیش سازگاری دارن؟

  پاسخ
  1. Matin 1387

   سلام
   بهتره نگهداری نکنید چون ماهی قرمز ها معمولا به دلیل نگهداری غلط توی پرورشگاه ها انگل روده و انگل پوستی دارن و ممکنه منتقل بشه به بقیه

   پاسخ
 6. ناشناس

  باسلام
  بنده دوسال پیش زدم با بیل شیر اب باغچه رو از وسط سوراخ کردم اشتباهی
  اب که همینجوری میرفت واسه جلو گیر از خارج شدنش خاک باغچه رو هی خالی میکردم که الان شده یه تالاب واسه خودش
  پیگیر هم که شدم اداره اب نمیتونه درستش کنه باید کاشی ها کنده بشن تا از اول لوله کشی و … بشه البته حیاط قدیمیه و ۲۰ سالیه هیچ ساکنی نداره و ابش قطعه و این حاصل نشتیه منم یه سیستمی راه انداختم داره همه درختا و باغچه های حیاطو ابیاری میکنه ولی بازم اب اضافی میاره
  پارسال واسه بهره مندی از این موضوع تعدادی ماهی قرمز ریختم حوض و تعدادشون به صورت چشمگیر افزایش یافت بدون دخالت من
  حوض فکر کنم حدود دو تن اینا اب داشته باشه
  ولی مشکل من اینجاست امسال که ماهی رها کردم دوتاشون به صورت معلق در اب بودند دلیلش هم این بود که حباب های حاصل از فتوسنتز جلبک ها که خیلی زیاده چسبیده بود به همه سطوح بدنشون و حتی دیدم داخل ابشش هم رفته بود و لای کمان های ابششی هم حباب بود و اینکه جداشون کردم بعد ۱۰ دیقه مردن
  از شرایط اگه بگم بستر خاکی و شنی اب به صورت مداوم وارد و خارج میشه و همین باعث میشه که خیلی شفاف باشه و رشد ماهی هارو خیلی افزایش میده ولی از شیمیای ابی که وارد میشه خبری ندارم از نظر کلر و سختی و اینا ولی فکر نکنم مشکلی داشته باش چون همینجا بچه ماهی ها هم بزرگ شده بودن اغلب سطح خاک جلبک قهوه ای هست ابی که وارد میشی اکسیژن رسانی میکنه به شدت ولی مشکل من اون حباب های فتوسنتزه
  یه راه حلی بگید چون ماهی ها جاشون خیلی کوچیکه و بزور با چنتا فیلتر دارم نگه داری میکنم

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام. فکر نمی کنم مشکلتون از حباب ها باشه چون ما در حوضچه تکثیر برای گلدفیش ها هوادهی بسیار زیادی داریم و هر چقدر هم شما جلبک داشته باشید باز از این بابت موردی به وجود نمیاد.
   من احتمال میدم به خاطر دمای آب بوده و شما یک دفعه ماهی را وارد کردید و باعث وارد آمدن شک قوی بهشون شدید. به نظرم اگر شما میخواهید ماهی اضافه کنید حتما سراغ سالن های تکثیر برید و از مغازه های آکواریومی خرید نکنید. چون در مغازه ها دما را حدود ۲۷ تا ۳۰ درجه تنظیم میکنن و دمای آب در این فصل در محیط بیرونی حدود ۱۸ تا ۲۲ است. این اختلاف حدود ۱۰ درجه ای با هیچ روش آب به آب کردنی قابل جبران نیست و به سادگی میتونه باعث تلف شدن گلد فیش بشه.
   از طرفی اب شهری مقداری کلر داره. البته اگر آبی که وارد میشه خیلی کم باشه این مورد مشکلی را ایجاد نمیکنه ولی برای ماهی هایی که جدید وارد میشن آزار دهنده هست

   پاسخ
 7. ناشناس

  سلام ممنون ار توجهتون
  دما فکر نکنم مشکلی داشته باشه چون ماهی ها یا مولدای خودم هستن که پارسال با این شرایط هیچ مشکلی نداشتند یا بچه هاشون هستند که دقیقا در این دما و … بزرگ شدن
  من چیزی که دیدم ماهی هارو اذیت میکنه همون حباب هاست که میچسبه به سطح بدنشون و اونا رو توی اب معلق میکنه از نظر جابجایی که فرمودین از اونجایی که ماهی های من از اب گرم تابستون تا یخبندان زمستون رو تجربه کردن و توی هردوتا زندگی هم کردن فکر نکنم اصلا تاثیری داشته باش
  کلر هم گفتم ورودی کمه و حجم اب زیاده و داره پخش میشه و فکر نکنم تاثیری داشته باشه اگر بشه عکس اپلود میکنم خدمتتون بتونید بهتر نظر بدید
  و اینکه من تو شمال غربی کشورم و بیشتر مواقع دما پایینه

  پاسخ
  1. م.یگانه

   دما برای ماهی که بوده مشکلی ایجاد نمیکنه. ماهی جدید چون از دمای بالا خریداری میشه و یکباره وارد دمای پایین میشه بهش شک وارد میشه. مبحث آب به آب کردن را یک نیم نگاهی داشته باشید

   پاسخ
   1. ناشناس

    من ماهی هارو خریداری نمیکنم بلکه توی دوتا تشت با همون دما و ابی که از اونجا پر کردم نگهداری میکنم
    دماشون رو اندازه گرفتم یه درجه اختلاف داشت و اینکه اب به اب کردن هم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول میکشه که واسه گلدفیش بنظرم مناسبه
    بنظرتون ریسک کنم یه چنتایی رها کنم و زیر نظر داشته باشم؟

    پاسخ
 8. mahdi1630

  سلام.دوستان این بچه گلد فیشای من ای بلک بوفالو و اپاچی هستن حدود ۳ ماه دارن حس میکنم کوچیکن و هنوزم رنگ نگرفتن.جاشون هم بزرگه و غذاهم ارتمیا کرم خونی بیومار کرم توبیفکس و تترا مخصوص گلدفیش میدم.چکار کنم برای رشد سریعشون؟
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/12/171334451441661.jpg

  پاسخ
 9. AXT

  سلام
  باید صبر کرد
  به نظرم برای کرم خونی و کرم توبیکس یکم زوده با آرتیمیا تغذیشون کنید یکم بزرگتر شدن اون موقع از کرم خونی توبیکس استفاده کنید
  آرتیمیا خیلی از کرم ها بهداشتی تره
  احتمال غیر اصل بودن غذا هم وجود داره من خودم بار ها غذای غیر اصل گرفتم و بعد ها متوجه شدم به نظرم از سابت هایی مثل zoodshop غدا بخرید اونجا غذا ها از سایت آمازون میاد و اصل هستن

  پاسخ
 10. ناشناس

  باسلام
  دوستان من ماهی قرمز ساده رو با اوراندا کالیکو جفت زدم دیگه نمیدونم بچه هاشون کج باشه صاف باشه بمیره خوشگل میشه یا نه
  بچه هاشو دیروز هچ شدن و هنوز به دیواره می‌چسبند
  فعلا کیسه زرد دارند و تا کی با همون کیسه زرد تغذیه می‌کنند؟
  دوم اینکه من آرتمیا پیدا نکردم سفارش دادم نمیدونم دیگه کی برسه و چقدر طول بکشه خودش هچ شه واسه همون بنظرتون با اب سبز و زرد تخم مرغ محلول چه مدت میشه تغذیه کرد؟

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام. نهایتا تا ۴۸ ساعت بعد از هچ شدن شنای آزاد و تغذیه رو آغاز میکنن. میتونید غذاهای معمول ماهی در بازار را کاملا خرد کنید و بهشون بدید. آب سبز و تخم مرغ کیفیت آب را شدیدا تغییر میدن و به سادگی هم برگشت پذیر نیستند.

   پاسخ
   1. ناشناس

    ممنون
    غذای ماهی های بزرگو محلول تو اب کردم و یه قطره چکوندم تو آب زیاد استقبال نشد همچنین آب سبز هم کردم اونم واکنشی نشون ندادن .زرده تخم مرغ هنوز ندادم
    بنظرتون مشکل از غذا ها بود یا هنوز نیاز به تغذیه نداشتن؟
    بعضیاشون شنا آزاد دارن و بعضیا هم هنوز به دیواره می‌چسبند باز

    پاسخ
 11. mahdi1630

  سلام دوستان گلد فیش از چتد وقت رنگ میگیره؟بلک بوفالو و اپاچی جفت شدن
  واینکه میتونم بچه های ۳ ماهه رو بیرون خانه نگهدارم؟افتاب و سردی هوای شب اسیب نمیزنه بهشون؟

  پاسخ
 12. SNOW LEOPARD

  سلام
  فکر کنم گلدفیش از ۳ ماه به بعد دیگه رنگ هاش نمایان بشه و زیبای های خودشو اون موقع نشون میده بهشون آرتیمیا بدید خیلی رو کیفیتشون تاثیر میزاره
  برای بیرون از خونه هم اگه کیفیت آب حفظ بشه مشکلی پیش نمیاد برای خود من که اینجوری بود و گلدفیش ماهی مقاومیه حتی ممکنه نور رو رنگشون هم تاثیر مثبت بزاره

  پاسخ
  1. Matin 1387

   سلام
   شما چرا هنوز موندی تو کامتا یه سری هم تالار بزن 😂

   پاسخ
 13. SNOW LEOPARD

  😂سلام
  فعلا موقع امتحانها و کنکور هست زیاد از سایت بازدید نمیشه یکم صبر میکنم که تابستون بشه اون موقع بازید از سایت خیلی زیاد میشه منم اون موقع شروع میکنم به فعالیت 😊

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *