گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,269 دیدگاه در “گلد فیش

 1. ۱۲۳

  سلام من ۵ تا گلدفیش کوچیک دارم اصلا کلشون گنده نمی شه چی کار کنم؟ غذای مخصوصی
  هستش؟ یا حتما باید بزرگ بشن تا کله شون بزرگ بشه ؟
  ماهی فروش محلمون میگه که باید بزرگ بشه ولی من گلدفیش های کوچیک دیدم که
  کله های بزرگ دارن اینا بهشون چی می دن ؟ اینجوری می شن ؟

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام. تمامی گلدفیش ها مستعد رشد هد یا همون کپ نیستن! معمولا گلدفیش هایی مثل کله شیری، اوراندا و ردکپ و خیلی کم رنچو، با خوردن غذاهای مخصوص هد، سرشون بزرگ میشه اما انواع دیگر مثل کالیکو، چشم تلسکوپی، معمولی، کامت، ریونکین، پرلسکال و واکین یا کلا این هد را ندارن یا در صورتی هم که داشته باشن مقدار خیلی کمی رشد میکنه و بسیار محدود هست.
   به هر حال اگر گلدفیش هایی با هد بزرگ و جذاب دوست دارید حتما موقع خرید باید گلدفیشتون همان اندازه هد داشته باشه و امکان اینکه از یک هد کوچک (یا بدون هد) بشه چیزی ساخت صفره!!!

   پاسخ
   1. ۱۲۳

    الان گلدفیش های من از نژاد رد کپ و کله شیری هستن ولی کلشون کوچیک تر از بقیه
    گلدفیش های ردکپ کله کوچک تری دارن امکان این وجود نداره که کلشون بزرگ تر بشه؟

    پاسخ
    1. Matin 1387

     سلام
     اول از همه به استعداد و گرید شون بستگی داره
     دوما صبر کنید
     اگه الان هد نزنن شاید بزرگ شدن هد زدن همه ماهی ها که مثل هم نیستن

     پاسخ
 2. ۱۲۳

  ممنون از راهنماییتون یعنی غذا تاثیری نداره بر رشد باله و هد کلا زیبایی و سرحال بودن ماهی؟ بعد بعضیا به ماهی رنگدانه می دن که پر رنگ تر بشن برا ماهی ضرری نداره؟
  ماهی ها اذیت نمی شن؟

  پاسخ
  1. Matin 1387

   بله تاثیر داره ولی این عوامل تایین کننده تر هستن

   پاسخ
 3. حضرتی

  سلام ببخشید نگهداری کبوتر و فنچ در محل خیلی بزرگ اشکالی نداره؟
  جاشون بزرگه
  بال کبوتر هارو چیدم کبوتر ها فقط کف هستن فنچ ها هم روی چوبا می‌شینم
  کار به هم ندارن
  فقط میخواستم ببینم فنچ مریض نمیشه کنار کبوتر باشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. بهداشت محیط فراهم باشه مریض نمیشن. دقت کنید که هر چقدر گونه ها و تراکم بیشتر و فضا کمتر احتمال بیماری هم بیشتره و این قانون کلیه ولی خب همه موارد بهداشتی محیط رعایت بشه مشکلی پیش نمیاد.

   پاسخ
 4. 𝑺𝒆𝒑𝒆𝒉𝒓

  سلام
  گلدفیش های من توی حوض تخمریزی کرده بودن که حدود ۱۳ تا از بچهها تونستن به سایز یک بند برسن.همشون رنگ طوسی_طلایی دارن که اونقدرم زیبا نیست.برای فعال شدن رنگدانه هاشون چکاری باید بکنم؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   نور آفتاب تغذیه مناسب کیفیت بالای آب.

   پاسخ
 5. ناشناس

  به مرور رنگ میگیرن ماهیای من هم خاکستری بودن

  پاسخ
 6. Sepehr

  سلام
  گلدفیش های من تو حوض تخم ریزی کرده بودن که سایز بعضی از بچه ماهی ها به یک بند رسیده،برای رنگ گیریشون اقدام خاصی لازمه یا تو همون شرایط رنگدانه هاشون فعال میشه؟

  پاسخ
  1. AXT

   سلام دوست عزیز اون گلدفیش ها فعلا کوچیکن شما نباید ازشون انتظار داشته باشین که توی این اندازه ی کوچیک هد دربیارن و رنگ هاشون شکوفا بشه اگه میخوایین گلدفیش های زیبایی داشته باشین میتونین از ارتیمیا استفاده کنین البته حواستون باشه زیاد ندید چون ماهی به آرتیمیا اعتیاد پیدا میکنن و باید هفته ای یکبار مصرف کنن راه دیگه استفاده از غذای های حاوی استاگزانتین هست توی آکواریوم فروشی ها هست بهشون بگید براتون میارن البته از اون هم سعی کنین زیاد ندین چون به کبد ماهی آسیب میزنه 🪻🪻🪻

   پاسخ
   1. ۱۲۳

    خواهش می کنم کمکم کنید لجنخوارم زده پوست شکم گلدفیشم رو خورده یکی از باله هاش هم از بین رفته
    و چند تا از استخون های بالش رو می شه دید چیکار کنم زنده بمونه خیلی دوستش دارم دارویی چیزی هست؟
    ایا بالش دوباره در میاد؟ بالش تا ته بسورت کامل خورده شده ولی استخون های بالش مونده و به راحتی شنا
    می کنه از پهلو که بهش نگاه می کنم انگار سمت شکمش چیزی حالت کبودی هست فیلمشو تو سایت می زارم
    خواهش میکنم کمک کنید😭😭😭

    پاسخ
    1. Matin 1387

     سلام
     دارو لازم نیست فقط جایی باشه که لجن خوار دستش نرسه بهش بهتره لجن خوار رو جدا کنید
     فقط آب تمیز باشه منظورم از تمیز خیلییی تمیزه
     هر روز ۱۰ درصد آب رو سیفون کنید
     غذا های با پروتئین بیشتر بدید مثل میلورم زنده

     پاسخ
 7. ۱۲۳

  الان جمعس من از کجا باید دارو تهیه کنم ؟
  اکثر مغازه ها بستس بعد من مطمئن نیستم که لجنخوار گرفته باشتش
  ممکنه یک بیماری باشه من شب خوابیدم صب که بلند شدم دیدم اینطوری شده😭
  بنظرتون تا کی زنده می مونه چون امروز جمعس اگه دارو پیدا نکردم تا فردا زنده می مونه اگه لجنخوارمو جدا کنم

  پاسخ
  1. Matin 1387

   نه بابا هر انگلی هم باشه تو ۱۲ ساعت ماهی رو اینجوری نمیکنه
   فقط چک کنید انگل هایی آرگلوس یا لرنه آ رو بدنش نباشه اینا درشتن و راحت با چشم دیده میشن

   پاسخ
  2. Matin 1387

   والا تو شهر ما که جمعه آکواریومی ها از همیشه شلوغ ترن
   اگه آرگلوس یا لرنه آ داشت سولفات مس از لوازم آزمایشگاهی ها بگیرید

   پاسخ
 8. ۱۲۳

  خیلی ممنون که پاسخ دادید خدارو شکر که انگلی نداره
  بعد بالش کامل خورده شده ولی استخون های بالش سالمه و می شه دیدشون
  ولی هیچ باله ای وجود نداره شاید یکم خیلی کم باله وجود داره ولی استخوانش هس بالش دوباره در میاد؟

  پاسخ
 9. سهند

  یه سوال داشتم
  همین ماهی قرمز ها که دم عید میفروشن،۴ تاشون رو ۴ ساله دارم.
  یکیشون که شهابیه هد زده.
  یعنی این دورگه اوراندا و گلدفیش ساده هست?

  پاسخ
 10. Arsalan

  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/12/169981045613261.jpg
  باسلام
  دور قسمتی که خط ‌کشیدم یه چیزی مثل زائده در دراومده
  آیا یه بیماری‌ هست؟
  اگه بیماریه درمانش چیه؟
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/12/169981065326751.jpg
  این ماهی هم تکثیر خودمه که بچه کالیکو هست ولی دوتاشون اینجوری بدون دم شدن
  دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
 11. m0hsen

  دلیل بی دم‌ بودن ماهی به دلیل ژن های معیوبه و در تعداد بالا دو سه تا اینطوری عادیه.درست مثل انسان که مثلا از هر ۱۰۰ نفر یک نفر ناقص به دنیا میاد.عکس اول هم واضح نیست.ولی میتونه نا هنجاری استخوانی باشه که اونم ژنتیکیه و با گذشت زمان بیشتر میشه .ولی مطمئن نیستم بدرود

  پاسخ
  1. Arsalan

   والدین از نظر ظاهر که هیچ مشکلی ندارن که تو ژنشون هست
   و اینکه تو تعداد بالا نشده همشون مردن و اونایی که زنده موندن اکثرا اینجورین ولی لارو هم که بودن معلوم بود که اونا همین مشکل دارن.
   اون ماهی هم که زائده همون اندازس خیلی وقته و اینکه از نظر غذا خوردن و فلان مشکلی نداره و تحرک هم داره

   پاسخ
   1. m0hsen

    مشکل ژنتیکیه دوست عزیز.همون طور که دوتا ادم سالم با هم ازدواج میکنن وبچه شون معلول یا دچار بیماریهای ژنتیکی میشه .در ماهی ها هم همینطوره.برامدگی های که گفتید هم نا هنجاری استخوانیه که روند رسد کندی داره

    پاسخ
 12. مهدی

  سلام دوستان ،من‌ چند روز دیگه گلدفیش میخرم و نظرم رو رد کپ-کله شیری– تری کالر چشم حبابی هست نظرتون راجب ترکیب چیه ، و اینکه چه کف خوار هایی واسشون خب هست که اصلا کاری به کارشون نداشته باشن و همچنین چه کت فیشی باشه که اذیتشون نکنه نظر خودم لوچ دلقک هست و کت پوزه بوته ای نظر شما چیه ؟ با تشکر از سایت مفیدتون🌹

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   هیچ کدوم جون شرایط نگهداری گلد فیش مخصوص خودشه.

   پاسخ
   1. مهدی

    خب کف خوار کنار گلد فیش چی خوبه ؟ یه سوال دیگه از دوستان داشتم ، پیج ***** معتبره کسی خرید انجام داده از اونجا؟

    پاسخ
    1. (SINA)

     سلام
     در واقع یه کف خوار هست که میشه با گلدفیش نگهداری کرد. کت سفره ای یا لوچ پروانه ای

     پاسخ
 13. alirezaj

  هیچ نوع کف خواری مناسب نیس.
  اسم پیج و سایت رو هم نیارید.قوانین سایت رو مراعات کنید.

  پاسخ
 14. mr.bidak

  سلام از دوستان شنیده ام برای بزرگ شدن هد گلد فیش بهتره بهش تخم مرغ اب پز بدم میخواستم بدونم درسته و اینکه زرده رو باید بدم یا سفیده؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   توصیه نمیشه.همون غذای با کیفیت شرکتی بهترینه.+تنوع غذایی

   پاسخ
  1. Mr.Moein

   سلام
   منتظر نظر بقیه دوستان باشین ولی منم گلدفیش هام یه زمان همینجوری شده بودن یعنی یه بخش هایی از بدنشون تغییر رنگ داده بود و سیاه شده بود که از قضا بخاطر سختی بالای اب بود و با بالا بردن کیفیت اب درست شد
   ولی خب امکان داره جای قارچ یا انگلم باشه
   باز منتظر نظر اساتید باشید و به حرف من فقط بسنده نکنید

   پاسخ
  2. م.یگانه

   من که مشکلی نمیبینم و ظاهرا رنگدانه های طبیعی هستند که با رشد و رنگ گرفتن ماهی بهتر از قبل پدیدار شدند.

   پاسخ
   1. Arsalan

    راستش نور خورشید که میخوره رنگ خیلی جذاب تری میگیره و کلا سیاه میشه.
    این عکس چون واسه شب بود نور آفتاب در کار نبود و رنگشو نشون نمی‌داد.
    ولی واسم عجیب بود که فقط یه قسمت دایره بود شبیه ارگولوس

    پاسخ
 15. ناشناس

  باسلام
  غذای گلدفیش هام غیر قابل استفاده شده بود منم براشون میکس هویج کدو کاهو فلفل دلمه ای و کلم و کمی عصاره سیر درست کردم.
  بنظرتون قابل استفادس و مشکلی نداره؟

  پاسخ
  1. ๑۩ MOEIN ۩๑

   سلام
   میشه استفاده کرد ولی نه همیشگی { دو الی سه بار در هفته } ٬ حتما یه غذای خشک مناسب تهیه کنید

   پاسخ
 16. ناشناس

  یکی هم از غذای خشک آکوا (آبزی پروران) استفاده میکنم
  الته رشدشون خیلی پایینه.غذای تروپیکال هم واسم خیلی خرج درمی‌آورد چون تعدادشون زیاده
  اگه یه غذای با کیفیت و اقتصادی و اینکه تو رشدشون هم تاثیر داشته باشه معرفی کنید ممنون میشم

  پاسخ
  1. Matin 1387

   تترا و اوشن فری اصل اگه پیدا کنید برند های با کیفیتی هستن
   خودم برای گلدفیش و فایتر از تترا استفاده میکنم

   پاسخ
   1. ناشناس

    با این تعداد و سایز ماهی های من خیلی هزینه برمی‌داره و آدم زده میشه از نگهداریشون.
    یه غذای توی رنج متوسط با کیفیت نسبتا قابل قبول پیدا نمیشه یعنی؟

    پاسخ
    1. alirezaj

     سلام
     وارد بحث شما دو بزرگوار شدم!
     ببینید هر چیز با کیفیتی قیمت بالایی داره مثلا شما انتظار نداشته باشید یه خودرو چینی همون امکاناتی رو بهون بده که یه خودرو ایتالیایی بده.
     با همه این تفاسیر برند انرژی ایرانی برند ارزونی و کیفیا متوسطی داره.
     یه برند هم بود به اسم اپتیما اگه بتونید تاریخ دارش رو پیدا کنید هم قیمت مناسبی داره هم کیفیت خوبی.

     پاسخ
     1. ناشناس

      باسلام
      بزرگوار شمایید عزیز!
      میدونم چی میگید ولی با این قیمت ها ادم ذوق زده میشه
      اپتیما مخصوص سیکلید گیاه خوارش واسه گلدفیش هم جوابه؟
      چون مال گلدفیش یا اصلا تولید نمیکنه یا من پیدا نکردم.
      بازم ممنون بابت راهنمایی!

      پاسخ
      1. alirezaj

       اشتباه تایپی داشتم.!وقتی دارید چرت میزنی از این اتفاقا می افته….
       اپتیمم اتفاقا تخصصش کوی و گلد فیشه و الان هم یه سرچ بزنید غذاهای ۱ کیلوییش به راحتی پیدا میشه.

       پاسخ
       1. جواد براتی

        سلام دوستان سال نو مبارک
        اگه دوتا گلدفیش اصیل شبیه به هم باشن مثلا دوتاشون سفید باشن بچه هاشون هم سفید میشن ؟

        پاسخ
        1. Matin 1387

         سلام
         در مورد ماهی مث گلدفیش معمولا بله ولی گلدفیش ها معمولا کاملا سفید نیستن🤔

        2. ناشناس

         سلام
         احتمال قوی بلی ولی شاید تو ژن و نسلشون یه عاملی باشه که بچه هاشون رنگشون متفاوت باشه ولی احتمالش کمه.
         البته رنگ گرفتن بچه گلدفیش سخته و اگه نور مخصوص یا نور افتاب نباشه بچه ها به رنگ طلایی میمونن مثل کپور میشن.

 17. جواد براتی

  خیلی ممنون
  به نظرتون اگه گلدفیش نر قرمز باشه و گلدفیش ماده سفید بچه هاشون به رنگ قرمز در میان؟
  اگه از غذای های شرکتی با کیفیت و ارتیمیا برای تغذیه بچه ها استفاده کنم‌رنگ میگیرن ؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   در مورد تاثیر جنسیت والدین نمیشه چیزی گفت ولی اغلب یکیشون ژن غالب رو دارن.
   قطعا غذای با کیفیت تاثیر داره ولی چیزی که مهمتره نور مناسب و آب تازه هست
   اگه میتونید هر روز ۵۰ درصد آب رو صورت قطره ای تعویض کنید تاثیرشو می‌بینید

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *