ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیکلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود.

در ایران انواع مختلفی از انها مانند ماهی اسکار تایگر، ماهی اسکار مسی، ماهی اسکار سلطنتی و … یافت می‌شوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

ماهی اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار آلبینو، ماهی اسکار تایگر، اسکار سلطنتی و …..)

خانواده: سیکلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

ماهی اسکار

خلق و خوی ماهی اسکار

متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند ماهی پروت، ماهی تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

انواع ماهی اسکار و معروفترین آن

ماهی اسکار دارای انواع پترن ها ست که هر کدام با یک نام جذاب شناخته می شوند. به طور مثال حتما اسامی اسکار سلطنتی، ماهی اسکار ببری یا اسکار تایگر، اسکار البینو و حتی اسکار پرتقالی را شنیده اید. این اسامی بر اساس رنگ بدن و پترن شکل گرفته روی بدن انتخاب شده است.

معروفترین ماهی اسکار

معروفترین گونه‌های اسکار که بسیار رایج هستند و در هر مغازه اکواریومی یافت می شوند اسکار ببری، اسکار البینو و اسکار سلطنتی است. این سه نوع از معروفترین ها هستند و اگر بخواهیم یکی از انها را به عنوان معروفترین انتخاب کنیم بین اسکار تایگر و اسکار سلطنتی باز هم رقابت نزدیکی وجود دارد!

اگر می خواهید درباره انواع ماهی اسکار شناخت بیشتری داشته باشید مطلب زیر را به شما توصیه می کنیم.

انواع مختلف ماهی اسکار

طول عمر و حداکثر سایز ماهی اسکار

۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال این ماهی در محیط طبیعی می تواند زندگی کند. طول ماهی اسکار، معمولاً نزدیک به ۲۵ الی ۳۰ سانتی‌متر می رسد و اگرچه ابعاد بزرگتری نیز با تغذیه های هورمونی در اسارت شکل گرفته است. اما انچه عمومیت دارد طول ۲۵ الی ۳۰ سانتیمتر حداکثر سایز این ماهی است و همچنین اگر در زیستگاه طبیعی خودش باشد نزدیک به ۱۵ سال عمر می‌کنند

سایز ماهی اسکار

زیستگاه و رفتار شناسی ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

نامگذاری ماهی اسکار

نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم ماهی اسکار میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

ماهی اسکار را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. غذای ماهی اسکار یک رژیم غنی پروتئینی است و باید این مورد را در اسارت لحاظ کنید.

اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه ماهی اسکار از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود.

در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

7,020 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. ناشناس

  با سلام و احترام

  یکی از مواردی که فرمودید باعث محبوبیت اسکارها است “دستی شدن” نام داره. میشه بگید یعنی چی؟

  با تشکر

  onlypet.ir

  سلام
  منظور از دستی شدن اینه که به راحتی صاحبش رو میشناسه. برای غذا گرفتن روی اب میات و از دست شما غذا میگیره. حتی بعضی از اونا اونقدر به دست شما عادت میکنن که حتی میتونید نوازششون کنید و داخل اکواریوم بهشون دست بزنید (با وجود اینکه اینکار زیاد صحیح نیست). این اصطلاح بین بیشتر سیکلید های دیگه مثل پروت و سورم که خیلی دوست داشتنی هستند هم صادقه ولی نه در حد ماهی اسکار. این حالات کمتر در کت فیش ها یا نایف ها ،شارک ها،دلقک ها و ماهیای دیگه مثل گیاه خواران دیده میشه.یعنی زیاد به صاحب خودشون توجه نمیکنن و حتی غذا رو مثل خیلی از ماهیا از دست شما نمیگیرن.در کل دستی شدن یه اصطلاح بوده که در مورد اسکار به کار رفته و بین اکواریومی ها هم رایجه و چیز یا رفتار خاصی نیست
  موفق باشید
  خدانگهدار

  پاسخ
  1. عسل

   البته ماهی دیسکس هم ازاین کارا میکنه و جالب اینجاست که فقط از دست صاحبش میگیره و حتی با دستش بازی میکنه

   پاسخ
   1. مهدی

    من داخل آکواریوم ماهی های دم شمشیریمو ناز میکنم و از دست بهش غذا می دم

    پاسخ
    1. Mohammadnori

     سلام
     تاریخو رعایت کنین
     الان ما چی بگیم؟؟؟
     در ضمن این مطلب در مورد اسکار هست نه دم شمشیری

     پاسخ
    2. محمد حسن

     سلام من یک بچه اسکار دارم که هیکل درشتی داره و یک بچه جوئل که از اسکار کوچیک تره جوئل و اسکار باهم خریدم چون میدونستم اسکار بهتره اول نره تو اکواریوم (برای اینکه ادعای ریاست نکنه) آخر بار گزاشتمش اما همش میره پشت یه گیاه مصنوعی توی اکواریوم قایم میشه نمیدونم از آدم میترسه یا از جوئل آخه جوئل خیلی کوچیک تر از اسکاره و اصلا کاری به هیچ ماهی نداره از جمله اسکار وقتی کسی طرف اکواریوم نمیره اسکار میاد توی اکواریوم شنا میکنه وقتی کسی نزدیک میشه میره قایم میشه واقعا کسی میدونه مشکل چیه کمک کنه؟

     پاسخ
     1. پارسا

      خب استرس داره شاید به خاطر نور اکواریوم
      شرایط اب و آکواریومتان رو بگید

      پاسخ
     2. امیر علی

      سلام ماهی اسکار توی آکواریوم ۱۰۰ لیتر به بالا نگهداری میشه ؟؟ آخه بعضی جاها نوشتن توی آکواریوم ۲۶۰ لیتر نگهداری میشه . بعد باید طول آکواریوم زیاد باشه یا فرقی نمی کنه.

      پاسخ
      1. رهام گلچای

       اندازه ایدال برای اکثر ماهیان سه برابر طول ماهی طول آکواریوم باشه وعرض و ارتفاع هم مساوی با طول ماهی باشه عالیی😉

       پاسخ
      2. arshia mahdavi

       سلام بهترین سایز اکواریوم برای یک جفت اسکار ۱۵۰ لیتر است چون خیلی هم وقتی غدا میخورن ابو کثیف میکنن باید فیلتر قوی داشته باشن

       پاسخ
     3. mahan19

      سلام.ماهیتون استرس داره .اگه دقت کنید می‌بینید وقتی شما نیستید بالای آب می‌چرخه ولی تا میاین قایم میشه .
      استرس شامل…….
      ۱نداشتن بخاری و دمای پایین.
      ۲احساس تنهایی کردن.
      ۳کمبود اکسیژن یا مشکل تنفس ماهی
      ۴ماهی های دیگه زدنش
      ۵………..

      پاسخ
  2. 9

   سلام ببخشید من دوتا اسکار دارم که از وقتی خریدم فقط قایم میشن و فقط موقع غذا خوردن میان روی آب و میپرن غذا رو میگیرن. ولی وقت های عادی نزدیک آکواریوم میشی فرار میکنن و قایم میشن بنظرتون چیکار کنم. یکی از رفقا گفت که یه ۱۰ روز کنار آکواریوم نرو و بعد بهشون غذا نده بعد ده روز بهشون غذا بده بنظرتون چیکار کنم که نترسن

   پاسخ
 2. مهدی جعفرزاده

  سلام
  مطلب بالا رو دیدم و دلم سوخت چون دیروز صبح ماهی اسکار تایگر ماده ی من از آب بیرون پرید و دارفانی را وداع گفت ….
  میشه علت پریدن به خارج از اکواریوم رو برای اسکار ذکر کنید .. ممنون

  onlypet.ir

  سلام
  دلیلی نداره!!! اگه اکواریومتون درپوش نداشته ممکن بود هر ماهی دیگه ای هم به بیرون بپره. خوب اسکارها ممکنه به هر دلیلی از استرس یا ترس از چیزی گرفته تا خوردن یه مگس یا پشه که بیرون ابه تا جفتگیری و حرکات پرتحرک اونا به بیرون پریده باشن. شما باید یه درپوش مطمئن برای اکواریومتون تهیه کنید
  موفق باشید

  پاسخ
  1. ناشناس

   مهدی جان آ
   یا سعی بر دستی کردن اسکارت داشتی یعنی سعی کردی کاری کنی که این ماهی بیرون بپره و از دستت غذا بگیره؟

   پاسخ
  2. hiva

   من تازگی ها اکواریومم رو راه انداختم و دو ماهی اسکار توش انداختم یکیشون نر و اون یکی ماده نمیدونم چرا اسکار ماده هی اون یکی دیگه رو گاز میگیره حتی الان بدنش تیکه تیکه سفید شده از شدت گاز گرفتگی لطفا زود پاسخ بدید ممنونم

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    لطفا برای دریافت پاسخ صبور باشید و سوالتون رو هم جای مناسب بپرسید و نه وسط سوال جواب های چند سال گذشته.
    درگیری بین اسکارها طبیعیه و کلا ماهی مهاجم همینه دیگه نهایتا اگر درگیری زیاد هست باید از هم با شیشه در تانک اصلی جداشون کنید و بعد از ده روز شیشه رو بردارید .

    پاسخ
   2. ^_^

    با سلام خدمت مدیر و معاونان سایت،من در در آکواریوم ۴۵۰ لیتری میخوام ماهیان اسکار،پرت،ماکرو،اوراتوس،زنبوری،تگزاس،جک دمپسی،نایف،اسکات،آنجل مونو،پوفر و دماسونی نگه دارم
    ممنون میشم یه راهنمایی بکنید
    فروشنده اینا رو پیشنهاد داد من شک داشتم اومدم اینجا بپرسم و ببینم درست گفته یا نه

    پاسخ
    1. 30MAHI

     خب فروشنده ببخشید خیلی اشتباه گفته .
     اسکار با سیچلاید های آفریقایی مثل اوراتوس و دماسونی و ماکرو نمی سازه .
     اسکات مونو پافر لبشورن و سازگار نیستن .
     نایف تو این ترکیب کتک می خوره و …
     بنظرم اسکار ، پرت ، نایف ، تگزاس ، جک دمپسی رو نگه دارید خلاص

     پاسخ
    2. Mani mani mani

     سلام. پوفر ها نژادهای مختلفی دارن که خیلیاشون اب شیرین هستن مثل پوفر فاهاکا یا مبو پوفر یا پوفر سیب زمینی(که بعید میدونم تو ایران گیر بیاد). نایف هم میشه ولی هم روزها کتک میخوره هم شبها خودش کتک میزنه و اذیت میکنه. سیچلایدهای امریکایی و افریقایی چه از نظر رفتاری و چه از نظر تغذیه با هم سازگاری ندارن. چیجوری میشه غذایی بدین که برای هر دو بالانس باشه؟ اگه غذایی که برای سیچلایدای امریکایی متعادله رو دوبار به افریقایی ها بدین جوری نفخ مالاوی میگیرن که جرات نکنین نگاهشون کنین

     پاسخ
 3. مهدی جعفرزاده

  سلام عزیز جان
  دلم از این می سوزه که روی تانک پوشیده بود و فقط به اندازهی یک گوشی باز بود و ماهی من حدود ساعت ۳ یا ۴ شب از آب بیرون پریده بود یعنی حشره ای نبوده
  تازه من یکبار یک شاپرک رو تو آب انداختم ولی اونها نخوردنش !!!
  ماهی اسکار من فقط ۱۵ سانت طول داشت پس امکان جفت گیریش کم بوده
  در آخر ممنونم که توجه کردید ولی ما دلیلش رو نفهمیدیم ….

  پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    دوست عزیز این روش شما برای تبلیغ وبلاگتون اصلا روش مناسب و درستی نیست و خواهشا تکرار نکنید. هیچ دلیلی نداره کاربران این سایت برای دریافت پاسخ مجبور بشن به وبلاگ شما مراجعه کنند. جذب بازدید به این شکل زیاد جالب نیست. اگه خواستین همینجا پاسخ بدین در غیر اینصورت هم خواهشا دیگه لینک وبلاگتون رو در بین کامنت ها نذارین.

    پاسخ
   2. رجب

    **************
    ————–
    ویرایش توسط شهریار(onlypet.ir)
    چقدر شما بی تربیتی. اگه نیازه میخوای بچه های فتا تربیت رو به شما یاد بدن. چون ای پی و سرویس دهنده اینترنت و همه چیتون مشخصه. ۵.۱۶۱.۲۲۵.۲۱۹

    پاسخ
  1. امیر ای سی

   سلام برای خرید اسکار بهتره چنتا باشند؟مثلا دوتا ماده یه نر خوبه یا یک جفت باشن یا دوجفت؟!! من نگران جنگ اونا باهم هستم و اینکه یکی بیاد بچه جفت دیگرو بخوره!!!

   پاسخ
 4. الهام

  سلام
  من به اسکارام کرم خاکی زنده میدم رشدشون خوبه اما رنگشون نه.
  برای رنگشون باید چیکار کنم؟
  میشه بجای دل و جیگر گاو به ماهیها دل مرغ داد که ارزونتره؟
  با تشکر

  onlypet.ir

  سلام
  اسکارهاتون چه نوعیند، اسکار مسی، تایگر، آلبینو، سلطنتی یا …. ؟؟؟؟ کدوم نوع؟؟؟
  برای رنگ باید خرج کنید و غذاهای شرکت تترا یا جی بی ال و …. رو بخرید، از دل گوساله استفاده کنید، تنوع غذایی رو رعایت کنید، حتی المقدور در هفته یه وعده تا دو وعده غذای زنده به ماهی اسکارتون بدید بعد تاثیرات رنگ و شادابی رو روی ماهیاتون مشاهده میکنید. دل مرغ میتونید به ماهی بدید ولی خاصیت دل گوساله رو نداره، دل مرغ شکم پرکنه.
  موفق باشید
  خدانگهدار

  پاسخ
  1. ناشناس

   اسفناج رو خوب له کن بزار داخل گوشث بهشون بده

   پاسخ
   1. ghomeyshi

    داداش بیخیال . این سوال مال دو سال و نیم قبله !!!

    پاسخ
   2. ناشناس

    منظورتون گوشته یا دل گوساله ؟
    چون من شنیدم گوشت واسه ماهیها خوب نیست و دیر هضمه؟؟؟
    در ضمن کاهو هم خام باشه یا بخته؟
    من اسکار داشتم کرم خونی بهش میدادم دل هم میدادم .غذای خشک نمیخورد. انقدر دل و کرم دادم تا مریض شد….

    پاسخ
    1. امید خان

     اولا دوست عزیز لطف کنین آخر نظرات سوالتون رو بپرسین تا دچار مشکلات عدیده ای نشین(جای آقا مجتبی خالی!)

     دل گوساله باید بدین نه گوشتش. چون همونطور که گفتین دیر هضمه.

     خام که نمیشه پخته هم که له میشه.پس بهترین کار اینه که یک دقیقه بذارین تو آب جوش تا نرم بشه(له نشه)

     آره خب قانونا باید بشه.چون کرم خونی که زیاد بدین انگل روده ای میگیره و دل هم که سنگینه و ماهی دچار مشکل میشه پس سعی کن همیشه غذاهای خشک و سبک و معتبر بیس تغزیشون باشه و قاطی اونا از این غذاها بدین

     پاسخ
     1. vahid.rzm

      انگل روده ای میگیره یعنی چی؟اگه انگل یا تخم انگل وارد بدن ماهی نشه که انگل روده ای نمیگیره دوستان خواهشا مثال های علمی بزنید

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       بله دوست عزیز کاملا علمی و درسته شما اگر به ماهی ها کرم خونی و گوشت و … بدین دچار انگل روده ای میشن چون دستگاه هاضمه اونها نمیتونه مثلا گوشت گاو رو درست هضم کنه حداقل علمی نباشه تجربی که درسته و مطمئن باشید حرف الکی اینجا بهتون نمیزنیم و اگر باور ندارید خودتون امتحان کنید ببینید چی میشه البته نه روی اسکار و سیچلایدهای بزرگ امتحان کنید روی یک ماهی متوسط حالی امتحان کنید تا دستتون بیاد.

       پاسخ
       1. vahid.rzm

        من متعجب هستم انگل از کجا بوجود میاد؟این حرف زمانی درسته که انگل داخل اکواریوم باشه یا با گوشت وارد بدن ماهی بشه وگرنه انگل از مکانی به مکان دیگر با معجزه جا به جا نمیشه.دوستان من اگه راجع به ماهی هیچی ندونم در خصوص اب و میکروبیولوژی و انگل شناسی ۸ سال درس خوندم و کارمه هر روز ازمایشاتشو انجام میدم.البته بازم نظر اساتید با تجربه مقدم تره

        پاسخ
        1. مجتبی

         سلام
         خب حالا بذار بگم این انگل از کجا به وجود میاد دوست عزیز اصلا در آکواریوم انگل تولید میشه شیشه آزمایشگاه که نیست ایزوله باشه از تجمع مدفوع ماهی ها و باقی مانده غذا قارچ و باکتری ایجاد میشه و همون جا انگلهای زیادی شروع به رشد میکنن و ایجاد میشن مثلا شما یک قطه گوشت رو کاملا ضد عفونی و ایزوله کنید بذارید داخل یک پلاستیک استریل بذارید جلوی آفتاب چی میشه کرم میزنه یا نمیزنه پس این کرم ها از کجا اومدن بنده تعجب کردم شما که کارتون این هست چرا این سوال رو پرسیدین بنده حالا رشته تحصیلیم یه چیز دیگست شاید واقعا اشتباه کنم ولی خب واقعا ایجاد میشه و در همون بدن ماهی هم ایجاد میشه.
         حالا موضوع دیگه هم از خارج به راحتی انگل وارد آکواریوم میشه حالا چطوری همینکه شما هر روز به ماهی ها غذا مدین از طریق دست خودتون – از طریق ظرف غذا و حتی همون غذا – از طریق آب تازه ای که به تانک میریزید – از طریق تور ماهیگیری – از طریق وسایل سیفون کاری و حتی از راه گرد و غبار داخل هوای محل و خیلی چیزهای دیگه انگل وارد میشه .
         یه مورد دیگه هم هست شما آب تازه و اصلا کلر دار رو بریزید داخل یک بطری نوشابه تمیز و استریل بعد یک برگ کاهوی استریل رو هم بذارید داخلش و بذارید یکی دو هفته جلوی آفتاب باشه ببین چی توش پیدا میشه راستی درب بطری رو ببندید و فقط یک سوراخ ریز هواکش داشته باشه بعد ببین اون موجودات از کجا تو بطری رفتن ؟؟؟!!!! خب همونجا ایجاد شدن دیگه. این همون مطلبی هست که میگه هر چیز طبیعی عامل از بین برندش در دل خودش هست مثلا میگن آتش در دل چوب هست فقط باید یه تغییر حالتی ایجاد بشه تا چوب آتش بگیره حالا دیگه فلسفی شد بگذریم کلا وارد این چیزها بشی منکه دیوونه میشم.
         خوشحالم از اینکه شما در اینجا حضور دارید تا از تجربیات شما استفاده کنیم و یه چیزی ازتون یاد بگیریم.

        2. vahid.rzm

         سلام.خوب من همینی که شما میگی رو میگم.برادر شما حرف منو داری به خودم میزنی من بالا چی عرض کردم؟انگل از محیط وارد میشه مثل دست من وسایل الوده به انگل یا تخم انگل البته بجز هوا تخم انگل روی هوا نمیمونه که بخواد پرواز کنه اونی که میفرمایید از هوا اسپور ویروس و باکتری هست.من دقیقا همینو میگم انگل از محیط میاد اینکه شما ی غذا رو زیاد بدی و این باعث ایجاد انگل تو بدن ماهی بشه هیچ دلیل علمی نداره مگر اینکه اینجور غذاها یا الوده باشن یا اینکه باعث کاهش سیستم دفاعی بدن ماهی بشن و از این طریق ماهی مستعد بیماری انگلی بشه.شما کاهو رو ضد عفونی کن(منظور از ضدعفونی استریل هست که هیچ میکرو ارگانیسمی روش نمونه) بنداز داخل اب استریل و بطری استریل اگر هر سه استریل باشن بازم میگم استریل(فاقد میکرو ارگانیسم) محاله که توش چیزی بوجود بیاد اگرم باشه بدونید از این ۳ مورد یکیش استریل نبوده .انگل از تخم انگل بوجود میاد. و اب اشامیدنی لوله کشی تقریبا احتمال صفر درصد انگل داره البته باکتری های گروه کلیفرم رو داره که اینها باکتری هستند و مشخص نیست که بتونن ماهی رو مریض کنن.بحث داغ شد در مورد گوشت شما اگه گوشت رو استریل کنید که ساده نیست به دلیل قطرش و داخل کیسه استریل قرار بدید بدون نفوذ هوا و هیچ هوایی بهش نرسه یعنی خلاء باشه امکان نداره محاله که توش کرم بوجود بیاد.از کارشناسای مواد غذایی بپرسین.من اطلاعاتی که دارمو میگم قصد جسارتم به دوستان ندارم شایدم من اشتباه کنم.خرسندم که با شما دوستان تبادل نظر دارم.دوستون دارم

        3. مجتبی

         سلام
         ممنون از لطف شما و توضیحات کاملتون خب بنده قبول کردم و قانع شدم دستتون درد نکنه خوشحال شدم از آشنایی با شما امیدوارم بیشتر در خدمت شما باشیم و شما هم به ما کمک کنید.

        4. امیر

         سلام خدمت اساتید. از اینجا رد میشدم و نظراتتونو در مورد دادن گوشت به ماهی خوندم. راستش بنده ۳ روز متوالی به مقدار کم گوشت بدون چربی گوساله به ماهی اسکارم دادم و روز چهارم بدون هیچ علائم ظاهری مرد . از برخی دوستان علت مرگ ماهیرو پرسیدم که دوستان گفتند به علت عدم توانایی در هضم گوشت گوساله و تبدیل شدن آن به انگل بوده است. حالا اگرم انگل نباشه اینو مطمئنم که گوشت گوساله هضم نمیشه و ماهی رو صد در صد میکشه و پیشنهاد میکنم همانطور که میدانید گوشت گوساله رو تحت هیچ شرایطی به ماهیتون ندید علیرغم اینکه ماهی اشتهای زیادی به گوشت گوساله نشون میده !
         با سپاس

      2. مهدی

       سلام من یک اکواریوم در ابعاد۴۵ ۱۵ ۲۰ دارم ایامیتوانم دران ماهی اسکار نگه داشت

       پاسخ
       1. مجتبی

        سلام
        خیر.
        خواهشا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.

        پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     منظور دل گاو هست.
     خب ماهی های شما از کرم خونی مریض شدن و نباید بیشتر از هفته ای یک و یا حداکثر دو وعده مصرف کنید.
     کاهو هم خام باید مصرف کنید فقط با آب خالی بشورید و ند ثانیه کوتاه در آب جوش قرار بدین تا ضد عفونی بشه. مثلا ۴ – ۵ ثانیه کافیه.
     ضمنا لطف بفرمایید در صفحه آخر و بعد از آخرین سوال ، سوال خودتون رو بپرسید نه وسط سوال سایر دوستان تا حداقل خودتون راحت پیداش کنید.

     پاسخ
     1. vahid.rzm

      ی مطلبی اشاره کنم در عرض ۴ تا ۵ ثانیه اب جوش به هیچ وجه ضد عفونی نمیکنه و هیچ کار خاصی نمیکنه برای ضدعفونی اول با مایع در حد چند قطره تو ی لیتر اب کاهو رو بشورید بعد تو محلول پرکلرین قرار بدین این دو کار برای از بین بردن تخم انگل و باکتری ها از کاهو هست.(دستورالعمل وزارت بهداشت)

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       خسته نباشید داداش ما چکار به حرف وزارت بهداشت داریم قربان اینجا درباره حیوانات بحث میکنیم نه انسان و این کارها میتون هبرای ماهی حتی کشنده هم باشه و همون ۳ – ۴ ثانیه آب جوش و شستن کاهو با آب خالی کاملا برای ماهی مناسب تر از ضد عفونی با مواد ضدعفونی کننده هست ضمنا اون انگلهایی رو که ما مد نظر داریم برای ماهی ها همین آب جوش بهتر از بین میبره.
       باز ممنونم از نظرات مفید و مثبت شما دوست گرامی اما این فرق میکنه با اون کاهویی که قراره خودمون بخوریم به هر حال باز هم ممنون.

       پاسخ
       1. vahid.rzm

        سلام
        نظر همه دوستان محترم ولی روی کاهو و روی پیشونی انگل هاش نمینویسه مخصوص ماهی یا انسان.روش انگل زدایی با مایع ظرفشوییه و باکتری زدایی با محلول های شستشوی سبزیجات حالا مثلا پرکلرین.و شستشوی صحیح بعد از قرار دادن داخل این محلول ها هیچ هیچ و هیچ گونه خطری نداره و اگه زیاد داخلشون بمونن فقط سیاه میشن با شستشوی مناسب بعد استفاده از محلول میشه با خیال راحت استفاده کرد.(به قول دوستان نظر بر پایه سندیت علمی عرض کردم)دوستان مختارند

        پاسخ
        1. مجتبی

         سلام
         حرفتون قبول ولی این مواد ضد عفونی کننده برای خیلی از آبزیان مضره و انگل هایی هم که روی انسان تاثیر میگذاره خیلی هاشون اصلا در آب تلف میشن این قبول که روی پیشونیشون ننوشته مخصوص انسان یا ماهی اما تاثیر انگل ها و ویروس ها متفاوته این هم فقط برای این گفتم که تاکید بر بحث علمی داشتین تا بدونید قرار نیست یه انگلی که روی انسان تاثیر نداره روی ماهی هم بی تاثیر باشه یا برعکس اصلا محیط زندگی این دو موجود فرق میکنه پس بیماری هاشون هم متفاوته هرچند خیلی مواردی از بیماری های مشترک هم دارن اما این مورد کاملا متفاوته خیالتون راحت باشه و مخصوصا اون مواد ضد عفونی کننده که خودتون مصرف میکنید میتونه باعث تلفات سینگین در ماهی های شما بشه حالا اگر یکی دو مورد مصرف کردین و موردی نداشته دلیل نمیشه به سایرین هم توصیه کنید چون ممکنه جواب عکس بده و بعدا دردسر میشه پس در این سایت ما فقط بهترین شرایط رو توضیح میدیم خدمت دوستان نه موارد مشکوک رو به هر حال تقربا حرف شما هم حساب هست و خوشحال شدم از نظرتون اما خب اینها هم که بنده گفتم همچین دیمی هم نبود که حالا سند علمیشو رو کنیم ؟؟!!! بی خیال دستت درد نکنه ممنون از توضیحاتتون به قول شما دوستان مختارند.

        2. vahid.rzm

         در مورد محلول روشی که گفتم دقیقا همین کارو میکنه که کلیه میکرو ارگانیسم ها از بین میرن که موارد مشترک انسان و ابزیان هم پیش نیاد هیچ چیز الوده کننده ای باقی نمونه. در جایی خوندم از شما و دوستان دیگر که(مطالبی که میگین پاییه علمی داشته باشه)من عرضم اینه مطلبی که شما فرمودین پاییه علمیش کجاس؟محلول های ضد عفونی کننده سبزیجات فقط باکتری هارو از بین می برن و با شستشو بعد از استفاده در محلول هیچگونه اثری باقی نمیگذارند که بخواد ماهی رو درگیر کنه اگه شما تو اب جوش انداختین و ماهی چیزیش نشده دلیل بر این نیست که جواب داده دلیلش اینه که روی کاهو انگلی نبوده که ماهی رو مریض کنه.دوست خوبم من صحبت هایی که میکنم رو با منبع و ماخذ میگم و بهترین گزینه برای شستشوی سبزیجات در دنیا از نظر WHO همینه که عرض کردم.خواهشا اگه نمیگید روشی که من گفتم درسته تو سرشم نزنید که اگه من انجام دادم شانسی بوده.ببینید یکسری از مسائل مثلا تخمریزیه ماهی ها و…مسائل تجربی هستند که لااقل تو ایران روشون کار نشده یا کمتر کار شده و همه از روی تجربه نکاتی رو میگن که خیلی اوقات درست و خیلی اوقات نادرسته.دنیای ماهی ها کلا نمیشه گفت شناخته شدس.همونطور که مثلا ی نفر میگه ماهی پیرانا اسکارو قورت میده گاهی میبینیم بر عکسشم میشه این مسایل رفتاری ماهی ها نسبی هست مثل انسانها اما ی سری از مسایل ثابت شدس نمیشه بگیم نه مزخرفه ما بگیم نگیم همه جا اینو پذیرفتن و قانونه.بازم دوستان مختارن منم کسی رو مجبور به کاری نکردم تجربیات و اطلاعات علمیم رو گفتم و قصد توهین یا چیز دیگه ای رو نداشتم و ندارم.دوست داریم

        3. مجتبی

         سلام
         ممنون از لطف شما و توضیحات کاملتون خب بنده قبول کردم و قانع شدم دستتون درد نکنه خوشحال شدم از آشنایی با شما امیدوارم بیشتر در خدمت شما باشیم و شما هم به ما کمک کنید.

     2. محمد علی

      شما چه حوصله ایی دارین من که میرم غذای شرکتی میگرم هم هورمونی هست هم رنگدانه داره هم مکمل هم هست هم سریع رشد میکنن هم رنگشون خوشرنگ تر میشه هم روی رنگشون خیلی تاثیر داره طوری که من که ۴ روز خونه نبودم نتونستم غذا بدم بعد اومدم دیدم ماهیام یه شکل دیگه شدم اصلا نشناختمشون انقدر که کم رنگ شده بودن

      پاسخ
      1. parsa

       به این چیزا ربط ندیاره الان ۱۰۰مدل هم غذا داشته باشی باید در هفته حداقل یکبار دل گوساله یا کاهو یا خیار و… برای تنوع به هر ماهی بدید چه گیاهخوار چه گوستخوار تنوع داشته باشه برای مثال خودم برای سیچلاید گورخری و گیرین ترورم شنبه لوفاک میدم ۱شنبه یه غذای قرصی مانند هست اونم میدم دوششنبه میگو خشک و لوفاک میدم سه شنبه غذای قرصی با میگو خشک چهار شنبه میگو خام و ماهی قزل آلا میدم پنج شنبه و جمعه هم کاهو یا خیار اگه دستم برسه میدم و شاید درماه یک دونه ماهی زنده هم بدم دیگه هرکی گرفت ماهی زنده رو بگیره
       تنوع باید اینجوری باشه
       درضمن این تنوع ماهیارو سرحال تر میکنه
       خداحافظ
       .

       پاسخ
       1. مجتبی

        سلام
        تنوع غذایی خوبه و حتی لازمه اما قرار نیست به همه ماهی ها غذای دست ساز بدین .
        از سه نمونه غذای شرکتی خوب استفاده کنید کافیه.
        خواهشا دوستان به تاریخ سوالات دقت کنید و در جای مناسب سوال بپرسید .

        پاسخ
      2. fereshte

       سلام
       ییخشید اقای محمد علی میشه بگید از کدوم مارک غدای شرکتی استفاده میکنید که منم همینو بخرم؟
       ممنون

       پاسخ
    3. محمد مهدی

     ببخشید. من اسکار دارم هر چند وقت یک بار بهش غذا بدم و اسکار ها ماهی زنده هم می خورند؟

     پاسخ
     1. Mani mani mani

      سلام بله ماهی زنده هم میخورن ولی نباید فقط از غذای زنده استفاده بشه روزی یک الی دوبار بدین. اگر دوبار میدین در هر وعده زیاد ندین

      پاسخ
  2. ناشناس

   برای رنگشون بهتره از غذا های زنده و کرم خونی استفاده کنی ولی غذای زنده بهتره

   پاسخ
  3. ناشناس

   برای رنگشون بهتره از غذا های زنده مثل ماهیان رود خانه ای یا ماهی کیلکا ویا از کرم خونی استفاده کنی.

   پاسخ
   1. محمد مهدی

    ببخشید چجوری به فهمم اسکار هما کدوم نر و کدوم ماده هست ؟؟؟؟؟ لطفا زود جواب بدید

    پاسخ
    1. Mani mani mani

     سلام شما که انقدر عجله دارین خب یه سرچ میکردین هم بدنبود. تو چند رسانه ای همین سایت یه فیلم عالی در ابن مورد هست که از فاصله لوله ها تشخیص میدی جنسیتو یه سرچ بکنین تو چند رسانه ای پیدا میکنین

     پاسخ
 5. الهام

  سلام
  من یه اسکار سفید دارم که انتهای باله هاش مشکیه و سه تا که رنگ زمینشون مشکیه و خطهای سفیدی درشتی رو بدنشون دارن.
  اینا رو به عنوان اسکار سلطنتی به ما فروختن!
  میشه در مورد نژاد ماهی های اسکار توضیح بدین.
  یه چیز دیگه بگم و بعدش میرم.الان چند روزه که ماهیام قهر کردن و نمیان جلوی شیشه قر بدن(برقصن و شادی کنن) بجاش ته آکواریوم دراز میکشن.وقتی دستمو رو آکواریوم میارم محل نمیدن و خودشونو به درو دیوار میمالونن و خودشونو زخمی کردن.مشکلشون چیه؟
  با تشکر

  onlypet.ir

  سلام
  در مورد نژادها نه نمیشه اینجا توضیح داد چون اینجا در نهایت ناقصه و احتیاج به عکس و توضیحات داره و شاید در یه مقاله در سایت قرار بگیره البته اونقدر تکثیر شدن و رنگ و اقسام زیادی از معمولی تا باله بلند و …. از این تفلی به وجود اوردند که نمیشه کامل توضیح داد و هر کاری بشه باز ناقصه.از این بحث بگذریم به شما درست فروختن یعنی اونایی که زمینه تیره با خط های سفید دارن به اصطلاح اسکار سلطنتی هستند.
  اسکار ها به صورت عادی گاهی اوقات بر اثر استرس، دعوا، لوس کردن و ….. کف اکواریوم مثل مرده ها میخوابن. ولی اینطور که شما میگید چند روزه و برای غذا هم از جا بلند نمیشن خوب یه مشکلی وجود داره.
  اگه ممکنه یه کم کامل تر توضیح بدید! منظورتون اینه وقتی دستتون رو بالای اکواریوم میگیرید خودشون رو به در و دیوار میزنن و میمالونن یا به طور کلی گاهی اوقات این کار رو انجام میدن. چون این دوتا حالت کاملا متفاوته. در مورد اولی اگه با دست شما این کار رو انجام بدن از چیزی به شدت ترسیدن و با تحریک دست شما این ترسیدن رو تشدید میکنه و خودشون رو به اینطرف و اونطرف میزنن. اگه حالت عادی در حال شنا هستند و خودشون رو به سخره ها و سنگ کف و اشیاء داخل اکواریوم میکشند به احتمال قوی یه بیماری انگلی پوستی گرفتن و باید درمان بشن.
  شما اول از همه سعی کنید به چند مورد توجه کنید، اول ببینید دمای اب ثابت باشه و تغیری نداشته باشه، بعد کمترین تغیرات رو دور و ور اکواریوم و داخل اکواریوم برای یه مدت انجام بدید یعنی چیزی رو تغیر ندید. ماهیا رو تحریک نکنید. نور اکواریوم رو یک دفعه خاموش و روشن نکنید تا عامل احتمالی ترس از ماهیاتون دور بشه و بهش عادت کنن. ببینید اسکارهاتون با هم دعوا میکنن یا نه. اگه براتون مقدوره یه وعده غذای زنده در اکواریوم قرار بدید و ببینید اسکارتون چه عکس العملی نشون میده. بعد از چند روز اگه مشکلتون حل نشد و همچنان کف اب بودن با اطلاعات کاملی که به دست اوردید با یه توضیح کامل سوالتون رو مطرح کنید
  موفق باشید

  پاسخ
 6. علی

  دوباره سلام
  توضیح کامل:من یک آکواریوم ۶۰ در ۳۰ در ۲۵(طول.ارتفاع.عرض)دارم با یک پمپ هوا و یک بخاری ۱۰۰وات و صافی زیر شنی.فیلتر تصفیه ندارم.خب…
  ۱۳تا ماهی دارم ۴تا اسکار-۴تا تگزاس-۲تا سورم-۱ جک-۱ شارک-۱ کت اسپرت که انداره همشون بین ۷تا۱۰ سانته و اسکارام از همه بزرگتر و مهربون با همه و خودشون هستن و کسی جرات نداره اذیتشون کنه.
  دما ۲۸ درجه.همه ی ماهیام خودشونو میخوارونن و اسکارا تنها نیستن که اینکارو میکنن.
  به قول شما حتما بیماری انگلی گرفتن.خب حالا باید چیکار کنم؟باید نمک بریزم؟
  قهر کردنشون بخاطر سنگ هوا بود!خودم کشف کردم هورا…
  منظورم از اینکه دستمو میارم رو آکواریوم این بود کـــــــــه….
  قبلا میومدن بالا و درخواست غذا میکردن ولی وقتی قهر بودن اینطور نبود و ربطی به خاروندنشون نداشت
  (اینقدرا هم خنگول نیستم که فرق ترسیدنشون رو نفهمم)
  خب فکر کنم توضیحات کافی باشه حالا اگه راهنماییم کنید در مورد بیماریشون هم من و هم نهنگ و چاقالو (اسم ماهیام هستن) و سایر بچه ها دعات میکنیم.
  خیلی ممنون

  onlypet.ir

  سلام
  توضیحاتتون عالی بود (بنده قصد جسارت نداشتم)
  برای درمان بهتره ابتدا اب اکواریومتون رو در حد یک سوم سیفون کنید و اب تازه جایگزین کنید، ظرفیت اکواریومتون با ابعادی که دادید ۹۰ لیتره که اگه دکر و سنگریزه و چند سانتی از لبه اکواریوم که خالیه و…. رو هم حساب کنیم کمی لیتراژ اب کمتر میشه. شما اگه تا به حال به اکواریومتون نمک اضافه نکردید. به ازای حجم اکواریومتون که حدود ۸۰ لیتره چهل گرم نمک بدون ید اضافه کنید(حدود دو تا قاشق غذاخوری) ، کمی بیشتر یا کمتر هم مشکلی نداره و شما حتی تا ۸۰ گرم یعنی یک گرم در لیتر هم میتونید نمک اضافه کنید. بعد از افزودن نمک هم از یه داروی ضد انگل با طیف درمانی مثل جنرال تونیک شرکت تترا (TetraMedica GeneralTonic) که حاوی اکریفلاوینه استفاده کنید.دمای اب رو هم بالاتر ببرید و به ۳۰ برسونید و حتی تا ۳۲ درجه هم میتونید ببرید بالا که فعلا لازم نیست و تا ۳۰ درجه سانتیگراد کافیه. بعد از چند روز مجددا مقداری از اب رو سیفون کنید و اب تازه با درصد نمک در حجم همون اب یعنی اگه بیست لیتر اب رو سیفون میکنید و میخواید بیست لیتر اب تازه به اکواریومتون اضافه کنید ۱۰ گرم نمک به این اب اضافه کنید و به اکواریوم بیفزایید. بعد از دو هفته دیگه بیست لیتر اب رو مجددا سیفون کنید و این دفعه نمک نزنید تا غلظت نمک اب کمی بیات پایین و دیگه به روال عادی اکواریوم داریتون بپردازید. اگه بعد از چند روز تا یک هفته از سیفون اولیه و افزودن نمک به اب گذشت و ماهیا درمان نشدند و هنوز خودشون رو به کف و دکرها میکشند بگید تا یه انتی بیوتیک رو معرفی کنم که به طور مکمل به همراه جنرال تونیک استفاده کنید تا درمان به طور کامل انجام بشه. در حال حاظر نمیدونم که ایا ماهیا دائما این کار رو میکنن یا گه گاه خودشون رو به سخره ها میمالن. به هر حال شما درمان رو شروع کنید
  موفق باشید
  خدانگهدار

  پاسخ
  1. 3M

   شما مطمئنین ظرفیت تانکش ۹۰ لیتر میشه؟!

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    نه دوست من احتمالا اشتباه حساب کردم یا اشتباه نوشتم
    حجم اب اکواریوم از ضرب طول در ارتفاع در عرض تقسیم بر ۱۰۰۰ به دست میات. این فرمول رو بارها در قسمت های مختلف مثل مقاله ساخت اکواریوم نوشتم. و هر نفر میتونه ظرفیت اکواریوم خودش رو محاسبه کنه. اما اینجا نمیدونم چی شده. احتمالا اشتباه حساب کردم. ظرفیت اکواریومشون ۴۵ لیتره
    موفق باشید

    پاسخ
   2. اسکار کرم

    خیر کمتر هم میتواند باشد

    پاسخ
 7. محمد

  سلام وخسته نباشید خدمت شما
  یه سوال ازتون داشتم که ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنین
  من یه اسکار دارم وحدود ۱۲-۱۳ سانت دیشب آکواریم رو تمیز کردم و ابش رو عوض کردم صبح بلند شدم دیدم ماهی بی حال به بدنش دقت کردم دیدم یه قسمت بدنش کمی رنگش تیره شده وبدنش یه کم پوست شده چی کار باید بکنم؟
  لطفا راهنماییم کنین

  onlypet.ir

  سلام……
  ابی که استفاده کردید ضدافونی و دیکره شده بوذ که اسکار رو انتقال دادید. به احتمال خیلی زیاد اب به اب شده یعنی شما اسکارتون رو از یه اب با شرایط خاصی که عادت کرده بود به یه اب با شرایط دیگه انتقال دادید یا اگه اب رو سیفون کردید بیش از اندازه این کار رو انجام دادید. به هر حال در حال حاضر تنها کاری که میتونید انجام بدید دمای اب رو کم کم به ۳۲ درجه برسونید و بعد به ازای هر بیست لیتر اب، ده گرم نمک بدون ید به اب اکواریوم اضافه کنید و از یه داروی رایج با طیف درمانی مثل جنرال تونیک شرکت تترا استفاده کنید و چند روز بعد ببینید چه وضعیتی پیش میات،(میتونید از دارو هم استفاده نکنید و همین نمک و دما رو امتحان کنید و وضعیت ماهیتون رو در روزهای اینده مد نظر قرار بدید و ببینید بدتر شده یا بهتر و اگه مشکلی بود مجددا مکاتبه کنید. امیدوام مشکل خاصی نداشته باشه، یه کم هم بیشتر توضیح بدید مثل نحوه انتقال و علائم دیگه ای اگه داره مثل اینکه خودشو ایا میکشه به جایی، یا برای غذا گرفتن به سطح اب میات یا نه، شرایط ابتون از نظر پ-هاش و دما چطوره و …..؟؟؟؟ شاید بتونم بیشتر راهنماییتون کنم

  پاسخ
 8. محمد

  ببخشید یه قسمتش هم انگار یه کم پوستش کنده شده

  پاسخ
 9. محمد

  بازم ببخشید من ۷-۸روزه دوتا گربه ماهی دراگون خریدم که ۶تا۷ سانت هستن ازوقتی خریدمشون یا داخل کوزه پنهان میشن یا پشت تصفیه یکشون روزی نیم ساعت توی آکواریوم یه چرخی میزنه وباز دوباره پنهان میشه واصلا غذا هم نمیخورن وقتی خریدمشون شکمشون بزرگ بود که فروشنده گفت بهشون غذا دادم وتاچند روز غذا نمیخورن .چی کاربایدبکنم
  ممنون میشم در مورد اسکار ودراگون زود تر پاسخ دهید

  onlypet.ir

  اگه دقت کرده باشید و قسمت شناخت ماهی دراگون رو خونده باشید متوجه میشید که دراگون یه ماهی شب کاره و در روز خیلی به ندرت بیرون میات و شنا میکنه، در روز بیشتر در یه مخفی گاه مثل کوزه، پشت سنگ یا به هر حال جایی مخفی میشه و استراحت میکنه و شب فعالیت میکنه، اگه شما شب همه چراغ ها رو خاموش کنید و یه نور خیلی کم بذارید که بتونید اکواریوم رو ببینید شاهد مانور این ماهی داخل اکواریومتون خواهید بود، بهتره اون رو شب هم تغذیه کنید و غذای گوشتی مثل دل گوساله یا ماهی کیلکا بهش بدید.
  در مورد اسکارتون هم پاسخ رو در کامنت قبلیتون دادن
  موفق باشید
  خدانگهدار

  پاسخ
 10. محمد

  باسلام دوباره خدمت شما .ممنون از اینکه وقت گذاشتین و پاسخ سوالم رودادین
  من یه آکواریم ۴۰لیتری تهیه کردم برای تعویض وقرنطینه ی ماهیان مریض و….
  اول آب آکواریوم اصلی رو در تانک قرنطینه ریختم بعد ماهی ها رو بهش منتقل کردم واب اکواریوم اصلی رو عوض کردم ودوباره توش آب ریختم و همچنین داروی زد کلروضدعفونی هم بهش اضافه کردم وبعد از یک ساعت روشن بودن تصفیه و پمپ هوا وهم دما کردن آب ماهی ها رو منتقل کردم به تانک اصلی
  من یه اسکار وپرت دیگه هم دارم ولی اون ها این علایم رو نداشتن
  برای غذا گرفتن هم به سطح آب میاد فقط کمی بی حاله خودش رو هم به جایی نمیکشه غذاش هم میگو وغذای هورمونی برای رشد ویه غذای قرمز برای پرت هم بهشون میدم
  ممنون آگه زحمتی نیست کمی زود تر جوابم رو بدین چون میخوام تابیمارش بدتر نشد درمانش کنم در ضمن دارووهای قابل تهیه ی ما ۱*۱و اکسیر هست آیا بیماری واگیر داره؟
  خیییییییییییییییییییلی ممنون از زحماتتون

  onlypet.ir

  سلام
  به احتمال قوی همون اب به اب شده. اگه میتونید و هنوز اب اکواریوم قرنطینه رو خالی نکردید که اروم اروم با هم دما کردن و عادت دادن کم کم شرایط ابی برگردونیدش به همون اکواریوم با همون اب و مثل قبل که گفتم نمک بزنید و دما رو ببرید بالا و به اب دارو بزنید. این کارتون که یکی دو ساعته کل اب اکواریوم رو عوض کنید و ماهی رو در یه شرایط به شرایط کاملا نامطلوب منتقل کنید صحیح نیست. اکثر اوقات به سیفون کردن بسنده کنید حتما لازم نیست کل اب اکواریوم رو عوض کنید. برای بقیه ماهیاتون هم شاید ده بار همین کار رو بکنید و طوری نشه ولی یه بار هم مثل همین اسکار میشه.اینکار کاملا غیر اصولیه و حتی اگه ۲۴ تا ۴۸ ساعت هم بگذره باز هم تعویض کامل اب اکواریوم صحیح نیست. فعلا چند روزی با همین بالا بردن دما و نمک زدن به اب صبر کنید و ببینید وضعیت چطور میشه. همینطوری که نمیشه کاری کرد و دارو براش تجویز کرد. خیلی هم میخواید محکم کاری کنید یه قرص نیتروفورانتویین از داروخونه تهیه کنید و در اب گرم حل کنید و به اب اکواریومتون اضافه کنید که اب اکواریوم شما زرد میشه و پانزده روزی بذارید باشه و بعد کم کم سیفون کنید تا زردی اب از بین بره. کار دیگه ای فعلا نمیتونید بکنید و باید ببینید شرایط در اینده چی میشه، بدتر یا بهتر؟؟ و چه علائم دیگه ای ظاهر میشه، ایا لب ها و دور چشم قرمز میشه یا نه اگه میبینید داره قرمز میشه حتما از قرص نیتروفورانتویین استفاده کنید. امید با خدا
  موفق باشید

  پاسخ
 11. محمد

  ببخشید به دراگون نمیشه غذایی مثل میگو و دل مرغ داد

  onlypet.ir

  چرا میتونید بهش بدید و بدش نمیات. گرچه واسش هیچی مثل غذای زنده نمیشه ولی خوب دل مرغ، میگو، دل گوساله، ماهی کیلکا و هر غذاهایی با منبع گوشتی و پروتئین بالا رو میتونید بهش بدید
  یه نکته و اون اینکه اگه ممکنه سوالاتتون رو در بخش مربوطه بپرسید، مثلا بیماری پروت یا تغذیه دراگون هیچ ربطی به شناخت و نگهداری ماهی اسکار نداره، به هر حال هر جور راحتید و قصد من از مطرح کردن این موضوع این بود که شاید دوست دیگه ای هم این مشکلات رو داشته باشه و در بخش مربوطه نتونه جواب خودش رو پیدا کنه

  پاسخ
 12. محمد

  من یه پرت هم دارم که حدود دو ساله که خریدمش الان نزدیک دو ماهه که علایم زیر رو داره
  بی اشتهایی-رنگ بدنش رفت-لاغرشد وقسمت شکمش کمی برآمده شد-نمیتونه شناکنه ومرتب روی آب معلقه –
  از چند نفرپرسیدم میگن انگل روده ای ولی هرچی از داروی ضد انگل ومترونیدازول استفاد میکنم بی اثره .
  لطفا کمک کنید حال ماهیم خیلی بده
  خیلی ممنون

  onlypet.ir

  در مورد پروت شما باید عرض کنم انگل روده ای به هیچ عنوان نگرفته و اگه هزاران داروی انگل به اکواریوم بزنید هیچ تغیری ایجاد نمیشه. به احتمال قوی شکمش هوا گرفته یا کیسه هوای ماهی دچار مشکل شده. اگه اینطور که من تصور میکنم یعنی ماهی به طور نامتعادل حالا به پهلو یا شکم به روی اب تعادل نداره و به راحتی نمیتونه به کف بیات و اگه هم بیات و خودش رو رها کنه مجددا به سطح اب برمیگرده درست حدس زدم و مشکل از کیسه هوای ماهی یا هوا گرفتن شکم یا یه چیزی تو این مایه هاست و ربطی به انگل روده ای و ….. نداره. اب اوردگی شکم هم نیست و ممکنه قبلا گرفته و باعث اسیب دیدن کیسه هوای ماهی شده. به هر حال اگه شرایطی که گفتم رو داره احتمالا همونه که اول گفتم و احتمال درمانش هم خیلی کمه و بعد از اینکه نتونه غذا بخوره بعد یه مدت لاغر و نحیف میشه و یه کله بزرگ با بدن لاغرو استخونی میمونه که به راحتی بیمار و سپس هم باعث مرگش میشه. شاید ناراحت بشید شاید هم نشید ولی این اتفاق رو با چشمای خودم چند بار دیدم. باز هم یه توضیح بدم که بعدا سوء تفاهم پیش نیات، ندیده نمیشه تصمیم گرفت و باید قشنگ تحقیق کنید من با چیزایی که گفتید این احتمال رو میدم ولی شما دقیق تر بشید، علائم بیشتری رو مطرح کنید و حتی ماهیتون رو ببرید یه اکواریومی ببینه، ممکنه استفاء یا اب اوردگی شکم باشه، ممکنه یه ورم روده ای ساده باشه به هر حال از توضیحات شما برداشتم اونی بود که گفتم و کمکی که میتونید بهش بکنید جداش کنید و از سولفات منیزیم استفاده کنید که شاید تاثیری نذاره ولی استفاده کنید شاید جواب داد، اگه جواب داد که هیچ و نه اخرین کار رو یعنی خارج کردن ماهی و فشار دادن شکم ماهی به سمت مقعد هم انجام بدید و باز اگه جواب نداد بهتره ماهی رو خلاص کنید که بیش از این زجر نکشه
  موفق باشید

  پاسخ
 13. محمد

  ببخشید از اینکه خیلی مزاحمتون میشم قرص نیتروفورانتویین را چه مقدار ودرچند لیتر آب مصرف کنم

  onlypet.ir

  خواهش میکنم دوست عزیز
  قرص ها ۱۰۰ میلی گرمی هست و بستگی به بیماری داره. به طور معمول به ازای هر صد لیتر اب یه دونه کافیه. کمی بیشتر شد هم هیچ مشکلی نداره چون به اونصورت دوز نداره. نمیدونم اکواریومتون دقیقا چند لیتره به هر حال من در هر ۱۰۰ لیتر میگم، امروز یه دونه به اب اکواریومتون بزنید و فردا نصف دیگه هم اضافه کنید و پانزده روز بزارید باشه. اب اکواریومتون هم زرد میشه.
  موفق باشید

  پاسخ
  1. امیر حسین

   با سلام
   من سه تا بچه اسکار دام چهار پنج ماهه
   ماهییه نرم نوک یکی از باله های تناسلیش بلند نیس انگار کنده شده
   می خواستم بدونم تو اینده می تونه تولید مثل کنه یا نه
   با تشکر

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوالات دقت کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
    خب اسکار که باله تناسلی نداره اگر باله های شکمی و پشتی ماهی منظورتون هست که هیچ ارتباطی به تولید مثل نداره و در آینده ترمیم میشن.

    پاسخ
    1. امیرحسین

     با سلام
     با تشکر اگه امکانش باشه دقیقا لوله اسپرم کجای بدن ماهی قرار داره
     تو شکل هایی که تو مقاله ی سایت هست دقیقا معلوم نیس
     ممنون میشم
     ببخشید متوجه تاریخ ها نبودم
     الانم شاید ادامه دار نشه متوجه نشین کجا ادامه سوالمو نوشتم
     بازم شرمنده

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      دقیقا از مقعد ماهی بیرون میزنه.

      پاسخ
      1. امیر حسین

       موقع تولید مثل؟؟؟
       ماله بچه اسکارای من الان معلوم نمیشه؟؟؟؟؟
       الان از کجا میشه بهتر تشخیص داد نره یا ماده

       پاسخ
 14. الهام

  هوالباقی
  سلام بازم منم
  آقا ممنون از راهنماییتون،امروز دو تا شون دارفانی رو وداع گفتن و یکیشون بشدت وضع جسمی و روحیش خرابه که تو قرطینست یکی دیگه که شاه ماهیمه(نهنگ) فعلا حالش بهتره تا ببینم فردا چی میشه.
  متاسفانه چون دیروز اینترنتم قطع بود نتونستم بیام تو سایت و امشب جوابتون رو خوندم. الانم که دیر وقته فردا میرم دنبالش فقط امیدوارم ماهیم نمیره البته این ماهی من مشکلات زیادی رو پشت سر گذاشته و خیلی پوست کلفته و احتمالا چیزیش نمیشه.مثلا زندگی با بارش نر ۱۰ سانتی!!!!!!!
  فقط ببخشید طیف درمانی چیه؟جنرال تونیک کدومه؟اکریفلاوینه کجاست؟من کیه ام؟اینجا کجاست شما کی هستی؟کیــــــــــــــــــــــــه………..
  اگه در مورد اینها هم یک توضیح بدین همین فردا میرم حرم دعات میکنم.
  دست درد نکنه یه عالمه ممنون.

  onlypet.ir

  سلام
  این خیلی بده. پس زیاد ساده نیست. شرایط ابتون چطوره، پ-هاش، نیتریت، دما و …. رو چک کردید. مردن دو تا ماهی اسکار بی دلیل نمیشه. اصلا اسکار ماهیی نیست که به این سادگی بمیره، اول از همه نیتریت و پ-هاش رو اندازه بگیرید ببینید بالا نباشه، بعدم مقدار قابل توجهی از اب رو سیفون کنید و اب تازه جایگزین کنید و بعد از دارو استفاده کنید. تو کامنتای قبلیتون خوندم که بهشون کرم خاکی میدید، ایا خاک و گل داخل کرم (نه روی کرم بلکه داخلش) رو بیرون میارید یا همینجوری میدید، شاید از نظر تغذیه مسموم شدن، واقعا اعصابم خورد شد، مردن دو تا اسکار یه فاجعه است.جنرال تونیک یه دارو با طیف درمانیه که مال شرکت تتراست و در مغازه های اکواریومی یافت میشه و بهش میگن تترا مدیکا جنرال تونیک، اکریفلاوین هم برای درمان بیماری های انگلی استفاده میشه که داخل محتوای جنرال تونیک هست. لطفا یه کاری بکنید، شرایط اب رو چک کنید، علائم رو دقیق بگید و هر کاری انجام بدید تا درمان بشه، با این حالی که گفتید دو تاشون مردن شاید جنرال تونیک اصلا فاییده ای نداشته باشه. مرگ یکی دیگه اسکار یه فاجعه دیگست
  امیدوارم موفق باشید

  پاسخ
 15. محمد

  بازم سلام
  دوباره من اومدم ,ماهی رو بردم به یه آکواریومی نشون دادم{پروت} گفت کیسه هواش مشکل داره یه داروی آلمانی هم بهم معرفی کرد گفت به احتمال ۸۵%خوب میشه قیمتش هم ۶۰۰۰ تومن بود
  میخواستم بپرسم فایده داره یا نه؟
  یه سوال دیگه هاشتم بیماری اسکار واگیر داره یا نه؟
  ممنون اززحماتتون

  onlypet.ir

  اسم دارو چیه. و محتوی چیه؟؟ به بروشور دارو توجه کنید ببینید محتوی چیه یا لااقل اسم دارو رو بگید. شاید یه دارو با ترکیب سلولفات منیزیم باشه که مسهله، دقیقا نمیدونم، امیدوارم خوب بشه حتی اگه درصدش کمه
  بستگی داره، ممکنه واگیردار باشه و ممکنه نباشه،باید دید منشا اون چیه؟؟انگلی؟ باکتریایی؟ویروسی و. ….؟؟؟ بهترین کار قرنطینه کردن ماهی بیماره تا خیالتون از هر نظر راحت باشه
  موفق باشید

  پاسخ
 16. محمد

  سلام
  فقط میدونم واسه شرکت جنرال تونیک بود…
  پس بخرمش دیگه؟

  پاسخ
 17. الهام

  سلام
  از راهنماییتون ممنون.امروز تو آکواریوم نمک ریختم و یک دارو گرفتم که روش نوشته ضد انگل،که اون رو به آبشون اضافه کردم اسکار خوب شده و انگار رو به بهبوده(البته با تشکر از شما)آب رو هم قبلا کاملا عوض کرده بودم.
  ۲ دقیقه پیش هم بعد از چند روز بلاخره غذا خورد.در مورد سوالتون هم باید بگم من کرمها رو تمیز میکردم حتی توی شکمشون رو بیشتر این کرمها رو فقط اسکارها میخوردن و شاید دلیل مرگ اسکارام همین کرمها بود چون هر جور که تمیزشون کنیم بازم کرمن دیگه!phسنج و… تو مشهد گیر نمیاد متاسفانه):
  راستی اونیکه تو قرنطینه بود هم مرد ولی هنوز نهنگمو دارم.
  نتیجه اخلاقی:به ماهیاتون مثل من کرم خاکی-مگس-مورچه-زنبور و تن ماهی ندین.

  پاسخ
  1. آبای

   اشگال از کرم خاکی نیس.منم به اسکارم کرم میدم انقدم با اشتها میخوره

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   اقا همه اینا رو شنیده بودم به ماهی بدن بجر تن ماهی. اینو تازه شنیدم. بعد از کالباس و سوسیس، برنج و خورشت سبزی که دوستان دیگه تو این سایت مطرح کرده بودند که به ماهیاشون دادن. تن ماهی شما هم اضافه شد به لیست و البته تجربه برای سایرین که از اینجور غذاها استفاده نکنن
   موفق باشید

   پاسخ
 18. محمد

  سلام
  اول ازناشناس تشکر کنم !
  سلام خد مت مدیریت سایت
  اسکارم حالش بهتر شد (سرحال تر شد)ولی یه قسمت بدنش برجسته شد انگار گوشتش زد بالامیخواستم بدونم علایم همون بیماریه؟
  ممنون

  onlypet.ir

  سلام
  اون قسمتی که میگید برجسته است کجای بدنشه، رنگش چه رنگیه؟؟؟ به صورت پنبه ایه؟؟؟ دمل ماننده؟؟؟ چطوره و یه دونه هست یا چند تا؟؟
  عجیبه در کامنت هاتون کفتید تو مشهد شهر به این بزرگی پ-هاش سنج گیر نمیات، مگه اکواریومی های اونجا ندارن؟؟؟ پ-هاش سنج، انواع کیت های تست نیترات، نیتریت ، سختی و …. از وسایل مهم در نگهداری یک اکواریوم سالم هستند.
  به هر حال امیدوارم موفق باشید
  خدانگهدار

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *