کدام طوطی با استعداد تر است؟؟

کدام طوطی استعداد بیشتری دارد؟؟؟ در جواب این سوال که کدامیک از طوطی ها قدرت و استعداد تقلید حرکات ، صدا و کلمات را دارند باید گفت که تمامی طوطی ها دارای استعداد یادگیری هستند و میتوانند کلمات و حرکات را تقلید کنند، حال بعضی از انها از استعداد بالایی برخوردارند و بعضی دیگر استعداد کمتری نسبت به بقیه دارند و این بدان معنی نیست که استعداد ندارند و نمیتوانند اصوات یا حرکات را تقلید کنند

به ادامه متن توجه کنید

سوالی که همواره توسط علاقه مندان مطرح میشود این است که کدامیک ازطوطی ها قادر به تکلم بوده؟ و کدام نوع از استعداد بیشتری برخوردار است؟؟.ایا سن در تقلید صدا تاثیر گذار است؟؟؟ و …..

قسمت اول این سوال را میتوان بدینگونه پاسخ داد که تقریبا تمامی طوطی ها قادر به تقلید صداها و واژه های بیگانه هستند ولی استعداد یادگیری در یکایک انها متفاوت بوده و حتی در یک گونه طوطی انواع مختلف ان دارای استعداد های متفاوتی میباشند اما به طور قطع هیچ یک از انان به اندازه نوع خاکستری (کاسکو) توانایی تقلید صوت ،شدت،ضعف ،و لحجه را ندارند. هنگامی که یک طوطی خاکستری صحبت میکند میتوان تشخیص داد از چه کسی تقلید  میکند زیرا انها تنها کلمات را به کار نبرده ،بلکه صدا و لحجه شخص را به طور حیرت انگیزی بیان میکنند، در بسیاری از مواقع این امر موجب بروز سوء تفاهم بین بین اعضای خانواده شده مثلا صدا کردن مادر با صدا کردن طوطی خاکستری اشتباه گرفته میشود((بله من اینجام چه کار داری)) ((من کاری ندارم کاسکو صدایت کرده))

بسیاری از طوطی های امازون و طوطی های دم قرمز نیز از استعداد کافی برای یادگیری کلمات برخوردارند مثلا امازون پشت گردن طلایی یکی از امازونهای با استعداد در تکلم است اما به هنگام حرف زدن انها به سهولت میتوان تشخیص داد که این صدای ادمی نیست.

در میان کاکادوهای بزرگ میتوان سخنوران با استعدادی پیدا کرد مثلا کاکادوی چشم برهنه نمونه بارز این گونه است که در تقلید حرکات اکروباتیک نیز استعداد خوبی دارد. در کل کاکادوها بیشتر استعداد انجام حرکات را داشته ولی نمیتوان گفت که کلمات را نمیتوانند تقلید کنند بلکه بعضی از انها ،مخصوصا انواع بزرگ قادر به تقلید صدها کلمه اند.

طوطی های کوچک نیز قادر به تقلید صدا و کاربرد کلمات هستند که در میان انها مرغ عشق را میتوان نمونه بارز انها به شمار اورد که برخی از انان توانایی تقلید هزاران کلمه را دارند . اما برای پی بردن به سخن پراکنی انها باید به کلمات به کار برده شده به دقت گوش داده شود زیرا تن صدای انها بسیار پایین است (البته صرف نظر از جیغ های بلندشان) اکثرا مرغ عشق های نر استعداد بیشتری نسبت به ماده ها دارند اما ماده هایی نیز پیدا میشود که از استعداد کافی برخوردارند. برخی از طوطی های کوچک نظیر تاج به سرها (کاکه تیل یا عروس هلندی) و بورها که ازجوجگی نزد انسانها بزرگ شده اند قادر به تکلم خواهند شد و برخی تاج به سرها قادر به تکلم جمله های کامل بوده و حتی میتوانند اهنگی کامل بخوانند.

تقلید صوت همواره جنبه مثبت نداشته  و ممکن است در برخی مواقع اسباب مزاحمت شود. طوطی های با استعداد همواره به تقلید صداهای انسانها یا صداهای دلنشین و اواز نپرداخته بلکه صداهای اطراف خود را نیز تقلید میکنند انان قادرند صدای جاروبرقی ، زنگ در ،تلفن و غیره را بخوبی تقلید کنند و اسباب مزاحمت را ایجاد کنند

ایا سن در تقلید صدا تاثیر گذار است؟؟ در جواب این سوال که ایا سخنگویی طوطی به سن ان بستگی دارد میتوان اینگوه جواب داد که شاید اکثرا با این جمله که با بالا رفتن سن طوطی ها استعداد انها نیز از بین میرود موافق باشند ولی تحقیقات ثابت کرده طوطی ها در هر مقطع سنی قادر به سخنگویی هستند شاید استعداد جوانترها بیشتر باشد ولی استعداد مسن ترها نیز از بین نرفته و قادر به تکلم هستند

در اخر برای جمع بندی  میتوان گفت که گونه های مختلف طوطی بجز برخی استثنا ها همگی قادر به تقلید صدا هستند ولی بعضی از انها استعداد بالاتر و خوبی داشته و قدرت تقلید حیرت انگیزی دارند که میتوان  نمونه بارز ان را طوطی خاکستری یا کاسکو دانست. در برخی انواع نرها از استعداد بیشتری برخوردارند و در برخی ماده ها و در برخی دیگر هردو از استعداد یکسانی برخوردارند ولی در کل گونه ای که قادر به تقلید صدا باشد نر و ماده هر دو قادر به تقلید صدا هستند و به این معنی نیست که مثلا ماده این گونه قادر به تقلید نباشد. طبق مطالب بالا هم میتوان سن را در تقلید صدا و حرکات دخیل دانست و جوانتر ها را در این ضمینه قوی تر شمرد.

موفق باشید

منبع: نقل از onlypet.ir از کتاب هلموت پینتر ترجمه پروفسور علی فرشچی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

145 دیدگاه در “کدام طوطی با استعداد تر است؟؟

 1. سام

  طوطی پرنده خوبیه یا نه سایز کوچیکش هست یا نه قیمتش چ
  نده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   به عنوان یه سوال نمیشه پاسخ داد و هر کسی نسبت به هر پرنده یا کلا حیونی دیدگاهی داره و بستگی به خودتون داره. از نظر بنده بله طوطی خیلی پرنده خوبیه، اصلا همه پرنده ها فوق العاده اند. طوطی جوان و جوجه هم به وفور یافت میشه. قیمتش هم بستگی به شهرتون و فروشنده داره
   موفق باشید

   پاسخ
 2. مینا

  سلام من نمیدونم چرا از طوطی ها میترسم آیا امکان داره طوطی به ما آسیب وارد کنه؟؟؟؟ کدووم طوطی از همه مهربون تره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب تا حالا طوطی نداشتین و میتونه یه بحث روحی روانی هم باشه بهتره به دلتون بد راه ندین و کم کم نزدیک به طوطی بشینید تا ترستون بریزه.
   همه طوطی ها خوب هستن فقط باید شما خوشتون بیاد و سلیقه ای هست.
   بنظرم بهتره شما یک جفت عروس هلندی مولد بخرید تا ترستون بریزه.

   پاسخ
 3. ناشناس

  ببخشید استعداد مرغ مینا قابل مقایسه با کاسکو ست?من خودم هرچی مینای سخنگو دیدم همونطور که گفتین با تقلید صدا ولحجه کاملا واقعی حرف میزدن وحتی خودم یه مینای سخنگو خریدم لحجه داشت بعد یه مدتی لحجه خودشو عوض کرد الان به لحجه ما حرف میزنه. نمونه های مینا از نظر استعداد فرق میکنن. ?
  نژاد مینا های من:جاوه. *کوتوله هندی
  ایا زیبایی ظاهری طوطی سانان بر قیمتشان می افزاید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کلا مقایسه کردن مینا با طوطی است اشتباه هست و کلی با هم فرق میکنن حتی از نظر سخنگویی البته به صورت کلی خدمتتون عرض کنم که مرغ مینا بهتر از طوطی حرف میزنه.
   بله استعداد نژادهای مختلف با هم فرق میکنه.
   درباره مرغ مینا مطلب در تالار گفتگو داریم .
   این هم مشخصه که زیبایی بر قیمت تاثیر گذاره ؟؟؟!!!

   پاسخ
 4. ناشناس

  ببخشید از بین این دوتا نژاد کدوم بهتره (سخنگویی برام شدن)واینکه مینای سفید از نظر هوش واستعداد سخنگویی در چه رتبه ای است ? ایا از نژاد های بالا بی استعداد تره ?

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مینای سفید اصلا پیدا نمیشه و اگر هم بشه خیلی گرونه.
   برای سخنگویی بستگی به استعداد همون پرنده هم داره اما خب نژاد مینای گوشواره ای بهتره.
   لطفا هر سوالی رو در بخش خودش مطرح بفرمایید

   پاسخ
 5. shayan.sh

  سلام
  استعداد طوطی ملنگو در چه حد است (کار هایی غیر از حرف زدن) چه طوری این ها رو بهش اموزش بدم

  پاسخ
  1. ناشناس

   استعدادش افتضاحه. به زور حرف میزنه و حرفم بزنه اصلا به سختی میشه فهمید چی میگه.

   پاسخ
    1. shayan.sh

     سلام
     مثلا چه طوری بهش اموزش بدیم من میخواهم جوجه ی سرنگیشو بخرم بزرگ کنم اصلا هم کاری به حرف زدنش ندارم بقیه کار ها مثلا توپ رو بندازه تو سبد رو انگشتت بچرخه و این جور کار ها چه طوری باید اموزش داد

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      این کارها رو که واقعا باید تجربه داشته باشید و ابتدا یک رابطه خوب با طوطی برقرار کنید و بعدا که به شما عادت کرد اینها رو با صرف وقت خیلی زیاد به پرنده آموزش بدین و به همین راحتی نیست تازه اون هم ملنگو.
      ضمنا مطالب سایت رو هم مطالعه بفرمایید شاید بتونه کمکتون کنه.

      پاسخ
    2. مریم

     من از ۳ سالگی خریدمش،خیییییلی خوبه،توصیه میکنم که ملنگو بگیرین،هم خوشگله،هم استعداد بالایی داره،و… شاه طوطی خیلی بیریخته و حسود و بی استعداد،اما ملنگو من …

     پاسخ
   1. ناشناس

    اصلا اینطوری نیست ملنگوهایی هستند که تا ۸۰ کلمه حرف میزنند

    پاسخ
 6. ali

  سلام
  من یه طوطی ملنگو رو از زمان سرنگی بودنش دارم الان حدود پنج ماهشه اول به روش هایی که تو سایت بود رامش کردم به طوری که وقتی میپروندمش صداش که میزدم میومد رو سرم مینشست بعد یه روز که آزادش کردم دیدم اصلا نمیشینه یا رو یخچالو اینا دستمو آروم بردم نزدیکش بهم حمله کرد کلا انگار وحشی شده تو قفس می خوام بهش غذا بدم مردمک چشمشو ریز میکنه و بهم حمله میکنه اگه میشه راهنماییم کنید خیلی ممنونم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب زود ازادش کردین و هنوز کامل دستی نشده. به هر حال عیبی نداره. اگه ازاد هم هست و یه جایی رو انتخاب کرده یا جایی رو واسش اماده کردید و اونجا استراحت میکنه بهتره مثل روشی اول که دستی کردین مجددا اعتمادشو جلب کنید. دستی بهش غذا بدین(بیشتر با غذایی که دوست داره) کم کم ردیف میشه.

   پاسخ
 7. ali

  سلام اگه میشه زود تر جواب بدید تا من اقدامات لازمه رو انجام بدم خواهش می کنم اگه کسی میدونه جواب یا راه چاره رو بهم بگه
  بازم ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   یکم صبر کنید وقتی بیایم سایت پاسخ رو ارسال میکنیم. کامنت قبلی رو مطالعه کنید. ضمنا راه خاصی نداره که سریع پرنده رام بشه. یا از شما ترسیده یا کاری کردین که عصبانی شده یا پرنده دیگه ای تو خونه است و با اون ارتباط برقرار کرده و کاری به شما نداره یا ….. به هر حال باید مجددا اعتماد پرنده رو جلب کنید. با همون تغذیه دستی. یک روزه هم پرنده دستی نمیشه و زمان میبره و جای نگرانی نیست

   پاسخ
 8. ali

  سلام شهریار جان اینو فرستادم جوابموندادی دوباره میفرستم البته خلاصش رو
  یه طوطی ملنگو سرنگی آوردم بزرگش کردم الان پنج ماهشه کاملا اهلی بود به روش های اهلی کردن همین سایت بعد یه روز که آزادش کردم دیگه وحشی شده بود خود به خود لطفا اگه مطلبم کامل نیست یکم برید بالا کاملشو نوشم
  مرسی لطفا جواب بدین

  پاسخ
 9. ali

  با سلام و عرض خسته نباشید برای جواب هاتون به سوالات وتشکر
  می خواستم ببینم خودم اگه با طوطیم حرف بزنم و کلمات رو تکرار کنم یا رو موبایل سیو کنم و براش بزارم بهتره یا اینکه براش سی دی آموزشی بخرم؟؟
  بازم مرسی و متشکرم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   هر کدوم از این روش ها مزایا و معایبی داره با این حال به نظر بنده خودتون با پرنده کار کنید خیلی بهتره. مخصوصا برای کاسکو.

   پاسخ
 10. مرتضی

  سلام کمی درباره طوطی عروس هلندی بنویسید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   از کمی خیلی بیشتر نوشتیم کلی مطلب درباره عروس هلندی در سایت داریم نگهداری تکثیر و همه چی لطفا مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 11. ali

  با سلام مجدد
  می خواستم بدونم میشه در نور زیاد عکس از عنبیه چشم طوطیم که ملنگو پنج ماهه است بفرستم و بهم بگید که نر یا ماده زیر نور کامل آفتاب یا …
  مچکرم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در این سن نمیشه جنسیت پرنده رو تشخیص داد مخصوصا از روی چشم باید برای ملنگو صبر کنید تا حداقل ۱۰ الی ۱۲ ماهه بشه .
   ضمنا خیلی جنسیت اون برای اهلی شدن و حرف زدن مهم نیست هیچ نگران نباشید همه چی به استعداد پرنده بستگی داره نه جنسیت اون.

   پاسخ
 12. ali

  سلام دوباره
  طوطی ملنگوی من یهدون از ناخن های پاش کج بود منم ولش کردم دیدم خود به خود خوب شد بعد دوباره بعد از چند روز کج شد اومدم که بهش غذا بدم دیدم ناخنش روی سطح قفس افتاده و دیدم که خودش به ناخنش ور میرفت اما خون ریزی نداشت حالا بنظرتون در میاد دوباره ؟
  چیکار باید بکنم ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هرگز در این شرایط دست کاریش نکنید اگر از ریشه کنده نشده باشه حتما در میاد ولی زمان میبره.

   پاسخ
 13. دیانا

  سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم که طوطی های کوتوله برزیلی قادر به تکلم هستن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در موارد استثنایی که از جوجگی حودتون بزرگشون کرده باشید بله.

   پاسخ
 14. سعید

  سلام
  ببخشید من سوال در مورد مرغ مینا دارم ..کجا سوال کنم همش در مورد طوطی ها هست

  پاسخ
 15. امیر

  سلام خسته نباشید خدا قوت ممنون از خوبتون من یه جوجه طوطی ملنگو دارم ۳ ماهش هست و نر هم هست بنظرونتون طوطی ملنگو من میتونه حرف بزنه یا اصلا میتونن حرف بزنن طوطی ملنگو ها ممنون میشم جوابمو بدید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله اگر خوب باهاش تمرین کنید و استعداد داشته باشه حتما حرف میزنه.

   پاسخ
 16. علی

  سلام میخاستم بدونم که توانایی شاه طوطی در حرف زدن بالاتره یا ملنگو. بعدش این که یه چند ماهه باشه خوبه؟ ۲ ماهه ۳ ماهه کدوم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   شاه طوطی سخنگوی بهتری هست. البته به نظر من. دو ماهه که کمه و ممکنه هنوز دون خور نشده باشه. سه چهار ماه به بالا خوبه. حداقل پرنده دون خور شده باشه و مجبور نباشید سرلاک بهش بدین

   پاسخ
 17. مهتاب

  سلام.من قصد دارم شاه طوطی بخرم اما نمیدونم توانایی تقلید صداش در چ حده .تقریبا در حد کاسکو هست یا ن خییلی کمتر میتونه تقلید کنه.لطفا اگه میشه قیمت جوجه ۶ ماهش رو هم بهم بگید ممنون میشم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   در حد کاسکو که نیست ولی شاه طوطی هم قدرت تقلید خوبی داره و قیمتش چند برابر ارزون تر از کاسکو هست. قیمت هم والا نمیدونم. هر جایی یه قیمتی میفروشن و چی بگم!؟

   پاسخ
 18. Masiha

  سلام.من قصد خرید جوجه کاسکو دارم.تشخیص نر و مادگیش مثل بقیه پرنده ها میشه انجام داد؟اما وقت زیاد تو خانه بودن رو ندارم که باهاش کار کنم.بنظرتون بخوام بزارمش پیش پدرم به اونها وابسته نمیشه؟

  پاسخ
  1. Arash k2

   ۱جوجه کاسکو به راحتی نمیشه تشخیص داد جنسیتشو ۲ وابسته میشه ۳ آگه پیش کسی میزارید باید خانه دار باشه چون کاسکو ها بهش توجه نشه پر کنی میگیرن

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *