تغذیه قناری

تغذیه یکی از مهمترین عوامل در رشد و نمو،رنگ امیزی،اوازخوانی،تکثیر و….. قناری است.داشتن قناری اواز خوان و سرحال تنها با تغذیه صحیح امکان پذیر میشود.قناری در هر دوران نیاز به تغذیه خاصی دارد و رعایت نکردن ان، قناری و شما را دچار مشکلات خاص خود میکند. ولی موضوع تغذیه به این  معنی نیست که نگهداری قناری کاری دشوار و طاقت فرساست و تنها داشتن اطلاعات کافی و رعایت اصول نگهداری و تغذیه که بسیار اسان است برای نگهداری این پرنده زیبا کافیست.در ادامه متن سعی شده  کامل ترین اطلاعات در مورد تغذیه قناری برای علاقه مندان قرار داده شود

به ادامه متن توجه کنید

تغذیه قناری

تغذیه قناری

اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است. تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیاز های یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست دانه ها و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – شلغم – کلم – کاهو خرفه – ترب و شاهدانه . سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج  – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها , پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند .

بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود دان نرم نامیده می شود که غذای پرورشی محصوب میشود. ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد و افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند .

اشنایی با طبیعت دانه ها:

دانه ها با طبیعت گرم

تخم کتان : این دانه جزء غذای اصلی پرنده است ،نام دیگر این دانه دانه قناری است . این دانه طبیعت گرم دارد وحاوی انواع ویتامین ها و کربو هیدرات ها و املاح معدنی می باشد . این دانه خاصیت داروئی برای قناری دارد و باعث بر طرف شدن آسم و سرماخوردگی است .

تخم شلغم : این دانه طبیعت گرم دارد و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی می باشد . مصرف این دانه در زمستان بسیار مفید است .

تخم منداب : طبیعت گرم دارد و سرشار از املاح معدنی بوده. مصرف آن مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری می شود پس بهتر است قبل از تخم گذاری پرنده این دانه به دستور غذائی آن اضافه شود .

تخم گشنیز : این دانه نیز طبیعت گرم دارد و اشتها آور است وبرای درمان پرنده های ضعیف بسیار مفید است (پرنده هائی که سینه خود را باخته اند و اصطلاحا سینه کاردی شده اند) این دانه نیز ضد انگل میباشد .

شاهدانه : این دانه طبیعت بسیار گرم دارد جزء دانه های چرب نیز محسوب می شود وباعث افزایش تحرک و مستی در قناری می شود استفاده نا به جا از این دانه بسیار خطرناک است پس بهتر است با توازن خاص مصرف شود .

دانه ها با طبیعت سرد

ارزن : این دانه طبیعت سرد و خشک دارد ، این دانه ،دانه ایست قلیائی وسرشار از ویتامین و پروتئین است ،این دانه منبع غنی از ویتامین برای قناری است پس بهتر است در تمامی فصول سال این دانه را در دستور غذائی داشته باشیم

تخم کاهو : این دانه نیز طبیعتی سرد دارد ودارای املاح معدنی بوده و خاصیت تمیزکنندگی دستگاه گوارشی دارد . این دانه را می توان داروئی برای انگل روده نیز به حساب آورد .

تخم کلم قمری : طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده موثر دستگاه گوارشی است .

تخم اسفرزه : دارای طبیعت سرد بوده و دارای املاح معدنی و سرشار از ویتامین است .

دانه ها با طبیعت معتدل

تخم چغندر : این دانه دارای طبیعت معتدل بوده و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی است .

اشنایی با میوه ها و سبزیجات ، خواص انها و طبیعتشان

برگ کاهوی بدون رطوبت: تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست می باشد. برگ کاهو طبیعتی سرد دارد.

برگ تازه و جوان اسفناج: طبیعتی معتدل داشته و تامین کننده آهن و ضد یبوست می باشد.

برگ و ساقه کرفس: طبیعتی گرم داشته و حاوی سدیم ، پتاسیم و کلسیم می باشد و به مقدار کم به قناریها داده می شود.

برگ گشنیز تازه: طبیعتی سرد داشته و حاوی ویتامین C و A و املاح معدنی می باشد.

برگ تیزک شاهی: طبیعتی گرم دارد و حاوی ویتامین C ، کلسیم و ید بوده و ضد آسم می باشد.

برگ تیزک آبی: همان خاصیت تیزک شاهی را دارد اما مقدار ید آن بیشتر می باشد و در درمان برونشیت و آسم بسیار مفید است.

سیب درختی شیرین: طبیعتی معتدل دارد و سرشار از ویتامینهای گوناگون بوده و در درمان یبوست و اسهال مفید است.

گلابی: طبیعتی معتدل داشته و مملو از ویتامین ها و املاح معدنی می باشد.

پرتقال شیرین: طبیعتی معتدل دارد و حاوی ویتامین C و املاح معدنی می باشد و در بهبود و درمان بیماری آسم و سرماخوردگی و برونشیت میتوان از آن استفاده کرد.

هویج تازه: طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنی و رنگدانه است که جلا دهنده پرهای قناری می باشد.

چنانچه مقداری پوست خشک شده ی تخم مرغ را کوبیده و هر ۱۵ روز کمی از آن را به قناریها بدهید باعث می شود تا علاوه بر صحت مزاج ، قناریها ی ماده در فصل تخم گذاری ، تخم بدون پوسته نگذارند و به یبوست نیز مبتلا نشوند.

تغذیه را میتوان به چند دسته تقسیم بندی کرد:

۱)تغذیه دوران جوجگی(قبل از شصت روزگی)

۲)تغذیه دوران بلوغ (غیر از زمان پرریزی)

۳)تغذیه دوران پرریزی (تولک)

۴)تغذیه دوران بیماری

۵)تغذیه قناریهای سرخ و پرتقالی (تغذیه رنگی)

۱)تغذیه دوران جوجگی(قبل از شصت روزگی): این دوران دوران بسیار مهمی از لحاظ تغذیه است این پرنده بسیار آسیب پذیر و شکننده است وباید به خوبی از آن مراقبت شود .در این دوران علاوه بر دانه های اصلی که همان کتان و ارزن هستند هفته ای دو مرتبه هفت تخم به مقدار کم در اختیارشان قرار دهید . ((البته باید متذکر شوم که جوجه ها تا قبل از یک ماهگی توسط پدر و مادرشان تغذیه می شوند)) از ابتدای تولد حتما با غذای نرم باید تغذیه شوند تا زمانی که مطمئن شوید کاملا میتوانند از تمامی غذاها استفاده کنند.از هفته چهارم می توان به پرنده میوه و سبزیجات هم داد از یک ماهگی میتوان جوانه دانه ها را نیز به پرنده داد که خود سرشار از ویتامین است

تهیه دان نرم: این غذا متناسب با تعدادقناریها باید ساخته شود به طوری که تا قبل از ۲۴ ساعت مصرف شود ودر این مدت باید در یخچال نگهداری شود و مقداری در اختیار جوجه ها قرار بگیرد که تاحدود چهار الی پنج ساعت مصرف شود و در طول روز سه مرتبه تعویض شود تا فاسد نگردد.

ابتدا تخم مرغ را پس شستشوی کامل به مدت نیم  ساعت در آب می جوشانیم سپس پوسته آن را جدا نموده و آنرا آسیاب می کنیم تا پودر شود تخم مرغ را رنده میکنیم به طوریکه به حالت خلال درآید، به اندازه حجم تخم مرغ هویج رنده میکنیم (قبل از رنده کردن هویج آنرا شسته و به طور کامل خشک میکنیم) و به تخم مرغ اضافه میکنیم  آرد سوخاری  + پودر پوسته تخم مرغ را به مخلوط اضافه میکنیم و در دسترس قناری ها قرار میدهیم برای اینکه مخلوط نرم ما کامل شود بهتر است مقداری پودر بادام و پسته نیز به مخلوط اضافه کنیم و از هفته دوم در اختیار قناری ها قرار دهیم

۲)تغذیه دوران بلوغ (غیر از زمان پرریزی): در این دوران دان قناری را میتوان به نسبت زیر در اختار قناری قرار داد

در فصل گرما : سه واحد تخم کتان+ نیم واحد ارزن + نیم واحد تخم کلم قمری

در فصل سرما: سه واحد تخم کتان+نیم واحد ارزن + نیم واحد تخم شلغم

میوه و سبزیجات هفته ای دو بار و دانهای تقویتی (هفت تخم) هفته ای یک بار به مقدار کم به طوری که در همان روز مصرف شود در اختیار پرنده قرار گیرد

۳) تغذیه دوران پرریزی (تولک): نکات زیر در تغذیه قناری میتواند به تسریع و تولک موفقیت امیز پرنده شما کمک کند

۱)خارج نمودن تمامی غذاهای گرم از رژیم غذایی قناری (بجز تخم کتان)

۲)هفته ای سه بار و هر بار پنج قطره مولتی ویتامین از طریق آب آشامیدنی به قناری خورانده شود(از قطره مولتی ویتامین انسانی هرگز استفاده نشود چون چرب بوده و باعث بیماریهای روده ای در پرنده میشود)

۳)استفاده از سبزیجاتی چون برگ اسفناج ، برگ کلم ، برگ کاهو (اول شسته و پس از خشک شدن به اندازه یک انگشت به یک قناری بدهید)

۴)استفاده از تخم کاهو ،تخم خرفه ،تخم اسفرزه و تخم کلم قمری

۵)استفاده از جوانه ها مانند جوانه گندم و … برای تهیه جوانه ها به قسمت موضوعات سایت مراجعه شود)

۴)تغذیه دوران بیماری: در این دوران باید از داروهای متناسب با بیماری استفاده شده و دوره درمان را کامل کرده و دستور مصرف دارو رعایت شود. دمای محیط را باید مد نظر قرار داد.در اکثر بیماریها مخصوصاً در بیماریهای روده ای تا بهبودی کامل قناری ، میوه و سبزیجات و دانهای اضافی را از جیره غذایی قناری حذف کرده و فقط از کتان استفاده شود.

۵)تغذیه قناریهای سرخ و پرتقالی (تغذیه قناری های رنگی): تغذیه مواد رنگی به قناری از این نظر اهمیت دارد تا پرهای قناری که پس از دوره پر ریزی ، در حال تشکیل و رشد هستند ، رنگ سیر و درخشنده پیدا نمایند.تغذیه مواد رنگی چند روز قبل از شروع دوره تولک باید شروع شده تا خون قناری از مواد رنگی اشباع شده و بتواند آن را به نسوج پرهای جدید در حال رشد برساند. بنابراین بهتر است از اول تیرماه ، هفته ای یکی دو مرتبه غذای رنگی به قناریهایی که لازم است داده شود.

برای تغذیه قناری با مواد رنگی ابتدا غذای تخم مرغی یا همطراز آن را تهیه کرده و به ازای یک قاشق چایخوری غذای تخم مرغی ، دو قاشق چایخوری غذای رنگی اضافه نمایید و آنرا بخوبی مخلوط کنید. در صورتی که از غذای رنگی تجاری مانند(Insensive Red ) استفاده می کنید طبق بروشور آن عمل نمایید.

در دوره تولک ، غذای رنگی باید روزانه به قناری داده شود. در موقع پرریزی قناری ، میزان غذای رنگی اضافه شده به غذای تخم مرغی باید سه قاشق چایخوری باشد. با شدت یافتن پر ریزی قناری میزان غذای رنگی به چهار تا پنج قاشق غذا خوری می رسد. البته این میزان به مدت کمی ادامه می یابد و با گذشت دوره بحران پرریزی قناری ، میزان آن به مرور کم می شود. بهترین طریق استفاده از مواد رنگی رعایت نظم و ترتیب در زیاد و کم کردن میزان آن در تغذیه قناری می باشد. برای با دوام و ثابت کردن رنگ پرهای قناری بعد از دوره تولک ، باید یک حبه کوچک از (( کریستال سولفات دوفر )) که بزرگتر از یک شاهدانه نباشد در هفته ، دو یا سه مرتبه در آب آشامیدنی پرنده حل نموده و برای جلوگیری از ابتلا پرنده به یبوست ، یکروز پس از دادن سولفات دوفر ، ۱۲ قطره گلسیرین به آب آشامیدنی قناری اضافه نمود یا اینکه هفته ای یک بار هویج یا فلفل دلمه قرمز داد(استفاده زیاد فلفل برای قناری مضر است)

طرز تهیه غذای رنگی: یک قاشق چایخوری فلفل قرمز شیرین را با ده قاشق چایخوری بیسکویت (یا آرد سوخاری) ، تخم مرغ آب پز رنده شده و هویج رنده شده،مخلوط نمایید و قدری عسل یا شکر به آن اضافه کنید. برای تحریک قناری به خوردن این غذا میتوانید چند دانه خشخاش بر روی آن بپاشید.

توجه: از این غذا متناسب با تعداد قناریهایتان تهیه کنید به طوری که قبل از سه روز(درصورتی که در یخچال و در ظرف در بسته نگهداری شود) تمام شود و آنقدر از این غذا در قفس بگذارید که قبل از غروب تمام بشود.

موارد دیگر که در تغذیه قناری مورد استفاده قرار میگیرد

سپیا: استفاده از کف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد و کمتر مورد توجه قرار میگیرد سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد که در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یک عامل کمکی در هضم غذا به خصوص دانه ها به کار گرفته می شود . کف دریا پوسته حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

189 دیدگاه در “تغذیه قناری

 1. محمد

  با سلام من یک جفت قناری پرتغالی دارم که هفته پیش ۴ جوجه باز کردند که دیشب یکیش مرد، البته فکر میکنم بخاطر خفه شدن توسط سه تا دیگه داشتم چند سوال دارم که ممنون میشم پاسخ دهید.
  ۱: آیا نیاز به مصرف مولتی ویتامین هست ؟ و اگه هست چه نوعی؟
  ۲: من دان نرم تخم مرغ، هویچ، پوسته تخم مرغ و بیسکوییت مادر است آیا جیز دیگری هم لازم است؟
  ۳: غذای والدین هم کتان ارزن تخم شلغم است آیا همینا خوبه؟
  ۴: برگ کاهو خیلی دوست دارند زیادش ضرر نداره؟
  مرسی از سایت خوبتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – مولتی ویتامین مخصوص پرندگان لازم هست ولی بعد از ده روزگی جوجه ها و هفته ای یک ۲۴ ساعت طبق دستور خودش در ظرف آبخوری بریزید ضمنا زیاد نریزید ولی اگر کمتر ریختین اشکالی نداره.
   ۲ – سیب درختی – گندم جوانه زده تازه هم بهشون بده خوبه.
   ۳ – غذای والدین مشکل داره و باید از دانه مخلوط مخصوص و مقوی استفاده کنید و همیشه جلوی پرنده مولد باشه.
   ۴ – سبزی جات خوبه و مقوی هم هست ولی بیش از حد نباید مصرف کنید چون پرنده رو لاغر میکنه به اندازه مصرف کنید کاهو – جعفری – شبید – اسفناج – کرفس – کلم و … رو خوب میخورن.
   ضمنا چرا یه سوال رو در دو جا مطرح کردین اون یکی سوالتون رو بنده حذف کردم.

   پاسخ
  2. رضا

   ببخشید قناری من نوک وبدن خودشو میخارونه شپش نداره.
   قناری قبلیم همینطور شد و مرد چی کار کنم این یکی زنده بمونه

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوالات دقت کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
    تمیز کردن نوک و پرها از نشانه سلامت پرنده هست مگر اینکه شدتش زیاد و غیر عادی باشه و نشان از حشره زدن بدن پرنده داره.

    پاسخ
 2. ناشناس

  با سلام و تشکر میخواستم بدانم دان مخلوط از چه ترکیباتی و با چه درصدی درست کنم؟و اینکه هر روز از این دان استفاده کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ترکیب ها و درصد های مختلفی هست بهتره شما یه دانه مخلوط خوب و آماده بخرید و از روی اون و نوع خوراک پرنده تشخیص بدین که چه درصدی رو استفاده کنید چون ممکنه پرنده شما اصلا یک مدل دانه رو نخوره بعد الکی بریزید داخل دانه ها و کلی پول بدین که چی بشه ؟؟!!!
   بله دانه مخلوط همیشه باید جلوی قناری باشه و غذای اصلی هست. فکر کنم یک هفته ای هست که دارم همین حرف رو میزنم و همش تکراریه که دانه مخلوط رو هر روز به قناری بدین.

   پاسخ
  2. علیرضا

   میخواستم بدونم به جوجه قناری کی دون بدم
   ۲ایا خودش اواز یاد میگیره یا باید صدا براش بزارم تا یاد بگیره
   ۳خیلی جیک جیک میکنه
   ۴ بیشتر موقع پف میکنه

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوالات دقت کنید و سوالتون رو در جای مناسب مطرح کنید.
    دانه که همیشه و ۲۴ ساعته باید جلوی قناری باشه.
    اگر صدای قناری نر رو بشنوه آواز یاد میگیره.

    پاسخ
 3. محمد

  با سلام
  تقریبا ۲ هفته است جوجه قناریها سر از تخم درآوردند از همون اول دان نرم (مخلوط تخم مرغ هویچ بیسکوییت آرد جو و مقدار کمی روغن زیتون )در اختیارشون قرار می دهم ولی هویچهاش رو جدا میکنند. خواستم بدانم دوست ندارند یا زیادیشون کرده ؟ میتونم هویچها را با رنده ریز رنده کنم بطوریکه نتونند جدا کنند .آیا اینکار رو بکنم یا به زور چیزی تحمیلشون نکنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا بفرمایید این دستور غذایی رو کی به شما داده !!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   دوما بهتره از هفت تخم برای تغذیه والدین و جوجه ها استفاده کنید .
   ضمنا هیچ چیزی رو به اونها تحمیل نکنید بذارید هرچی که دوست دارن بخورن و هرچی که دوست ندارن نخورن.
   چرا آرد جو ؟؟؟ چرا روغن زیتون ؟؟ ببینید جو باعث لاغر شدن جوجه ها میشه و دیر هضمه ضمنا روغن هم که ضرر داره حالا تخم مرغ و هویج خوبه و بیسکویت هم زیاد اشکالی نداره ولی مصرف بیسکویت اصلا برای قناری توصیه نمیشه بهتره از انواع سبزیجات – میوه برای تنوع و همچنین جوانه گندم تازه – تخم مرغ آب پز هفته ای یک مرتبه استفاده کنید و هفت تخم هم به صورت دائم جلوی پرنده باشه.
   بنده اصلا مصرف جو و روغن زیتون رو برای قناری صحیح نمیدونم.

   پاسخ
 4. محمد

  با سلام
  اینقدر مطالب گوناگون و متضادی توسط دوستان توی سایتها و و بلاگها منتشر میشه که آدم میمونه آخرش به حرف کی بکنه. تو ی اکثر سایتها گفته دان نرم همیشه در اختیار قناریهایی که جوجه دارند باشه ولی شما میگید تخم مرغ آب پز هفته ای یکبار . دستور تهیه دان نرم هم توی مطالب همین قسمت بیان کردید که تخم مرغ و به همون اندازه هویچ و در بیشتر سایتها وجود مقداری ارد جو و برنج و روغن زیتون برای جلوگیری از بیماریهای روده های تاکید شده است. نکته دیگه اینکه در سایتها و وبلاگهای گفته شده مصرف زیاد هفت تخم مضره و هفته ای ۳ بار روی برای قناریها در دوران جوجه کشی ذکر کردند ولی شما در پاسخ به سوالات خودم و دوستان میفرمایید همیشه. لطفا مطالبی که در همین قسمت ، بخش تغذیه دوران جوجگی عنوان کردید ملاحظه بفرمایید که مصرف هفت تخم را هفته ای دو بار به مقدار کم بیان نمودید.
  با تشکر از زحمات شما

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب حرفتون حساب ولی این مقاله رو بنده ننوشتم.
   ببینید هفت تخم رو الان هم میگم خدمتتون همیشه به قناری ها بدین غذای ثابت باشه بنده خودم کلی قناری داشتم و سالها دانه مخلوط خودم درست میکردم براشون که هفت تخم هم بیشتر بودن و تا نه تا دانه رو مخلوط میکردم و به صورت دائم جلوشون بود ببینید تنها مشکل هفت تخم و دانه تقویتی چاق شدن پرنده هست همین و مشکل دیگه ای نداره تازه پرنده های مولد رو چاق هم نمیکنه و برای جوجه ها کاملا مفیده شما مصرف کنید اگر ضرر کردین.
   فقط نر و ماده های جدا از هم رو که در قفس های کوچک هستن و یا میله نشیمن توی قفس زیاده و کمتر پرواز میکنن رو چاق میکنه که همون هم اگر سبزی و میوه در کنارش مداوم مصرف کنید اونها رو هم چاق نمیکنه.
   ولی اون روغن زیتون و جو رو هم برای قناری اصلا قبول ندارم خیالتون راحت اصلا برین از دامپزشکی که وارد باشه و بدونه سوال کنید بهتون میگه مشکلش چیه.

   پاسخ
 5. محمد

  با سلام واقعا خدا خیرتون بده اینقدر به فکر کمک و اگاهی دادن به دیگران هستید. آقا مجتبی خواستم اگه میشه محبت کنید و یک برنامه غذایی کامل و مفصل واسه قناری وقتی جوجه ها سر از تخم درمیارند تا وقتی جدا میشند بدهید. با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برنامه غذایی قناری اینه که شما یک غذایی رو در تمام طول سال ثابت به پرنده خودتون بدین و هرگز هم تغییرش ندین این میشه برنامه خوب برای پایه غذایی و حالا تنوع و تنقلات هم که دیگه هر وقتی هرچی شد بهش میدین مثلا کاهو – جعفری – کرفس – کلم – شبید – اسفناج و از میوه ها هم سیب درختی و حتی سیب زمینی هم میخورن ولی خیلی کم مصرف کنید سیب زمینی زیاد خوب نیست همون سیب درختی بهتره- موز – پرتغال – هویج – گوجه – نخود سبز – نازنگی – گیلاس – آلبالو و ….
   مکمل هم از ویتامین ماهی یک ۲۴ ساعت – آب عسل در ظرف آبخوری ماهی دو روز با فاصله – تخم مرغ آب پز اگر جوجه ندارن ماهی یکی و اگر جوجه دارن هر هفته یک عدد – برای جوجه ها تا ۱۰ روزگی از هیچ دارو و مکملی نباید استفاده کنید حتی ویتامین هم نباید مصرف کنید این نکته خیلی مهمی بود ها فراموش نکنید – جوانه گندم تازه برای جفت گیری و بزرگ کردن جوجه ها خیلی خوبه – تخم کاهو هم قبل از جفت گیری و برای آماده کردن نر و ماده خیلی مفیده – کف دریا هم جلوشون بذارید دیگه چیزی یادم نمیاد که بگم خدمتتون.
   ضمنا سوال و جواب های دوستان دیگه رو هم مطالعه بفرمایید میتونه خیلی مفید باشه.

   پاسخ
 6. پیمان

  واقعا ممنونم از راهنمایی تون سوال خاصی نمونده بپرسم ،فقط نظر به اینکه بعضی از وب ها برای اینکه اب و تاب بدن اینقدر دستورات الکی تجویز میکنن، دستورات شمارو قبول دارم و از دوستان میخوام به همین ها اکتفاکنن و زیاده روی نکنن.ممنون

  پاسخ
 7. سیدحبیب

  سلام اقا مجتبی خداقوت.ازاینکه اطلاعات و تجربتونو بی منت دراختیار تازه کارها قرار میدید نشان از بزرگی طبع ومتانت شماست

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون از لطف بی پایان شما دوستان عزیز.

   پاسخ
 8. alireza09

  سلام به همگی

  آقا من تو تهران نتونستم هفت تخم پیدا کنم یا جدا جدا دانه هاشو پیدا کنم بخرم با هم مخلوط کنم … بازار بزرگ رفتم چندین تا عطاری رفتم بچه های نهران یه رانمایی کنن از کجا بذر این دومع هارو پیدا کنم بگبرم ؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شوخی میکنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   قربان تو روستاها هم هفت تخم و دانه مخلوط پیدا میشه چطور تو تهران شما ندیدین مگه میشه قناری فروشی دانه مخلوط برای قناری ها نداشته باشن تازه بیشتر از هفت تخم هم میتونید پیدا کنید تعجب کردم.
   از عطاری ها هم میتونید دانه مورد نظر و مورد علاقه قناری های خودتون رو تهیه کنید و طبق سلیقه و ذائقه قناری های خودتون دانه مخلوط درست کنید.

   پاسخ
 9. alireza09

  سلام آقا مجتبی
  خودتون گفتین پرنده فروشی ها تناسب رو رعایت نمیکنن تو مخلوظ کردن هفت تخم و بهتره خودمون تهیه کنیم !!!
  عطاری ها هم من پرسیدم نداشتن یا یکی دو تاشو داشتن گفتن باید از بذر فروشی ها تهیه کنی من بازارم رفتم ولی بازم همه دانه ها رو نداشتن مثلا بذرک و منداب و چنتا دیگرو نداشتن …

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله قبول بنده گفتم که تناسب رو رعایت نمیکنن مثلا دانه های ارزون تر رو بیشتر میریزن و گرون تر ها رو کمتر ولی دیگه اینطوری هم نیست که نتونید پیدا کنید.

   پاسخ
   1. alireza09

    فرمایش شما متین من جاهایی که بلد بودمو گشتم گفتم اینجا مطرح کنم دوستانی که وارد تر و با تجربه تر هستن شاید جایی رو بلد باشن منو راهنمایی کنن ، پرنده فروشی ها دارن ولی رو حرف شما و دوستان گفتم خودم بگیرم ترکیب کنم که خیالم راحت باشه

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اتفاقا همون پرنده فروشی ها که دانه مخلوط دارن دانه های تکی رو هم دارن و میتونید تک تک خریداری کنید و خودتون مخلوط کنید حالا باز منتظر نظر سایر دوستان هم باشید. اما دادن آدرس و … خلاف مقررات سایت هست.

     پاسخ
 10. alireza09

  سلام آقا مجتبی ممنون از توجهت پس جمعه میرم بازار پرندگان آزادگان اونجا باید گیرم بیاد

  استاد یه سوال داشتم من چطوری میتونم بفهمم پای قناریم مشکل پیدا کرده یا نه شک کردم نکنه زبون بسته پاش مشکل داره یا نه بعضی وقتا پاشو میگیره بالا ولی هم جنب و جوشش زیاده هم قشنگ وایمیسه رو چوب الان سه تا تخمم کردن ولی تقریبا روزی یکی آیا این طبیعیه و مشکلی نیست انقدر فاصله بین هر تخم گذاری هست ببخشید من زیاد سوال میپرسم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با این توضیحاتی که فرمودین پای قناری شما هیچ مشکلی نباید داشته باشه اگر یک کمی زیر نظرش داشته باشید متوجه میشید مشکل داره یا نه ؟؟
   خب فاصله تخم گذاری ها خوب بوده و حتی ممکنه ۱۲ – ۱۰ ساعتی بیشتر از این هم بشه و طبیعیه.

   پاسخ
 11. aminiyan

  سلام دوستان
  خوبی مجتبی
  گفتم زحمتت ندم اینجا پرسیدم برار
  یه چیزی درگیرم کرده همیشه سایتارو میخونم اما متوجه نمیشم گفتم بپرسم بلکم مارو روشن کنی مشتی.برای اماده کردن ماده قناری چه چیزایی لازمه و چه تغذیه ای تا به مرحله تاتی دادن برسه یعنی اینکه تغذیش چی باشه اماده بشه و سوت بزنه و و کولی بده؟
  بعدش داداش اصلا نمیفهمم تولک قناریو چه دانی باید داده بشه؟یکی میگه هفت تخم بدین یکی میگه ندین چاق میشه بعد نوشتن دون گرم ندیم تو تولک ابله میزنه نوشته دون خنک تولکو قطع میکنه.کلا خود شما واسه تولک چی پیشنهاد میدی که هم از تولک زود در بیاد هم لک کاملی باشه یعنی ناقص نباشه از لحاظ تقویت هم از میوه و سبزی و مولتی ویتامین خیالت راحت چون یه دوتا ماده قناری خریدم نمیدونم چکارش کنم که تولکش خوب باشه الان تغذیه ارزن و کتانه همیشه هم برگ کاهو برگ تربچه هویج پوست تخم مرغ هرچی بگی میدم اما دان مخصوص تولک سردرگمم کرده…
  یه موزامبیکی هست که گرفتم ۸۰ تومن و یه رسمی که ۵۰ تومن گرفتم یکیشونو میخوام که اماده کنم یکیش هم جفت نخورد برمیدارم اما تا پاییز خدا بزرگه.خلاصه کمکمون کن داداش
  هردوتا هم تو یه قفس هستن و تو همین قفس قناری یا همون تک خوان هستن جاشون گرمه یعنی خنک هم هست اما هوای توی اتاق یکم گرمه نور هم خوبه کف قفسو ۳ روز یبار میشورم.
  باتشکر
  یاعلی مدد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون از لطف شما دوست عزیز.
   اولا که نباید دو تا ماده قناری رو توی یک قفس نگهداری کنید و باید مثل نرها جدا جدا باشن.
   دوما برای تغذیه قناری سالم کلا باید قناری رژیم غذایی اصلیش ثابت و بدون تغییر باشه.
   حالا جوجه هست بزرگه نر و یا ماده هست مولده جوجه داره نداره نمیدونم رفته تو لک میخواد بره اومده بیرون چی بگم دیگه زمستونه تابستونه خلاصه هرچی که هست باید دانه مخلوط و هفت تخم همیشه همیشه جلوش باشه.
   حالا میوه و سبزی و گندم جوانه زده – تخم مرغ آب پز و … بستگی به شرایط برای تنوعش مصرف کنید.
   دیگه اگر مورد خاصی داشته باشه بله مثلا یه قناری رفته تو لک و بیرون نمیاد و یا جوشیده و گرمیش کرده و …. اون جریانش فرق میکنه و باید تغذییش متفاوت باشه.
   حالا اگر مورد خاصی هست درخدمتت هسیتم.

   پاسخ
 12. aminiyan

  رفیق من جوجه امساله فکر کنم دوسه ماهیشون باشه یه موزامبیکی یه رسمی ابلق تولک نرفتن چون هنوز پر تو قفس نیست.چرا باید جدا باشن حالا؟مولد و اینا هم که گفتم نه جوجه امسالن تولک نرفتن جیرجیر و بیا میزنن .دان مخلوط منظورت چه دانی هست؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   منظورم هفت تخم هست.
   خب کلا اگر قناری ها جدا جدا باشن خیلی بهتر و زودتر بالغ میشن تا دسته جمعی. ضمنا کمتر هم مریض میشن.

   پاسخ
 13. aminiyan

  دمتم گرم پسر خیلی خاطرخاتم
  پس جداشون کنم اره؟حالا یه قفس عادی مربعی کوچیک دارم مال سهرست توش چربی نمیگیره بزارم یکیشونو؟مثلا سهره یه جوری هست که جوجه هاشونو پیش هم باشن زودتر بالغ میشن و رنگ میزنه بدن و پرهاشون اما قناری که گفتی باید جدا کنم با این اوصاف…
  دمت گرم یاعلی باتشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آره باید جداشون کنید اما توی قفس کوچک هم چاق میشه.

   پاسخ
 14. ناشناس

  سلام خسته نباشید
  میخواستم واسه فنچ هام مولتی ویتامین مصرف کنم
  نمیدونم چند قطره باید بریزم تو ظرف ابشون..میشه راهنماییم کنید؟و این که چند وقت یکبار ازش استفاده کنم؟؟؟

  مولتی ویتامین مخصوص پرندگان پیدا نکردم….مولتی ویتامین کودکان دارم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر مولتی ویتامین مخصوص بود طبق دستور خودش باید مصرف میکردین اما اینها تجربی هست و بین ۷ تا ۱۰ قطره در ظرف آبخوری کفایت میکنه ضمنا ماهی یک ۲۴ ساعت در ظرف آبخوری ویتامین استفاده کنید.

   پاسخ
 15. مهرداد

  باسلام و خداقوت برای شما دوست عزیز
  من یک قناری ماده دارم که جوجه هاش الان هشت ماهه هستن آیا می شه قناری ماده ام را با یکی از بچه هاش جفت کنم چون جفت ماده ام را به علت اینکه پاش شکسته بود به کسی دادم. قناری ماده ام هم تو قفس وقتی بچه هاش به سمتش می آیند یه حالت تهاجمی به خودش می گیره و صدا از خودش در می آره راستی بچه قناری های هشت ماهه نمی دونم کدوم نر است کدوم ماده اواز هم نمی خونن ممنون می شم کمکم کنید.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر هرگز هم خون به جفت هم ندین که یا تخم نمیگذارن و یا اگر هم تخم کنن تخم ها یا نمیبنده و یا اگر هم جوجه بشه جوجه ها ناقص به دنیا میان در کل نصل خوبی از این طور جفت هایی درست نخواهد شد.
   جوجه قناری هم تا آماده و مست نشده نباید به جفت بدین .
   برای تشخیص جنسیت هم باید از زیر شکم پرنده و یا ریز خونی جوجه ها و پف کردن پرهای سر و … بتونید نر و ماده بودن اونها رو تشخیص بدین.
   هم خون هم یعنی پدر و دختر – مادر و پسر – خواهر و برادر پس اینها رو نباید به جفت هم بدین.

   پاسخ
 16. ناشناس

  سلام
  فلفل دلمه ای قرمز را میشه همینجوری به قناری داد؟؟؟؟؟ یا باید با تخم مرغ ترکیب شه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   شدن که میشه ولی بهتره با غذای نرم مخلوط کنید چون اینجوری نمیخورن. ضمنا زیاد هم مصرف نکنید. احتمالا قناری رنگی دارید؟

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام
    بله استاد یه قناری سرخ دارم:))))
    یه سوال
    تخم مرغ باید چند وقت یکبار بهش بدم؟؟؟؟؟؟؟و اینکه اگر خواستم فلفل دلمه ای قرمز را با تخم مرغ مخلوط کنم با چه نسبتی باشه؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     برای اماده سازی اگه میخوای که تکثیرشون کنید تو هفته دو تا نهایتا سه بار غذای تخم مرغی بهشون بدید (البته بدون فلفل و مخلفات)
     فلفل هم اندازه سر انگشت(در حد یکی دو گرم) میتونید با تخم مرغ یا هویج یا مخلفاتی که مورد نظرتون هست با هم مخلوط کنید و به قناری های رنگیتون بدید. بیش از حد فلفل مصرف نکنید که ضررش بیشتر از مزیتش هست. از هویج برای قناری های رنگیتون بیشتر استفاده کنید و حتی میتونید روزانه در اختیارشون بذارید. غذای تجاری برای قناری های رنگی هم موجوده که میتونید تهیه کنید و البته قیمت بالایی هم دارن
     موفق باشید

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     با آقا شهریار موافقم فقط برای رنگ قناری علاوه بر فلفل دلمه ای رنگی میتونید از هویج – گوجه فرنگی به میزان کم – کلم قرمز – هلو – پرتغال – توت فرنگی – گیلاس – آلبالو – تمشک و … نیز به میزان کم استفاده کنید و اگر زیاده روی کنید پرنده اسهال میشه و شاید اصلا اون رو بکشید ؟؟؟!!!

     پاسخ
 17. abbas

  سلام
  نمیدونم چندمدل تخم کتان داریم اماتواون پرنده فروشیی که من رفتم گفت اردبیلی داریم وآمریکایی!!!حالاکدومش بهتره؟اقیم نمیکنه قناری نرا؟اردبیلیایمقداری پوسه داخلش بود امااون یکی تمیزبود
  مرسی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره از دانه های ایرانی استفاده کنید چون انواع خارجی ممکنه مواد نگهدارند بهش زده باشن حالا درسته خارجی ها تمیز تر هستن ولی همین دانه های ایرانی رو بشورید از خارجی هم بهتره و هم تازه تر.

   پاسخ
 18. مرتضی

  سلام.
  معمولا میگن که اردبیلی بهتره، و شما سعی کنید دان سورت شده بخرید که پوسته و گَرد و خاک نداشته باشه

  پرنده از دونه اقیم نمیشه ولی ممکنه اگه دون خوب نباشه پرنده بیماری هایی مثل عفونت روده و … بگیره و نطفش بره

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *