گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,288 دیدگاه در “گلد فیش

 1. ok118

  با سلام امیدوارم کسی پیدا بشه راهنماییم کنه

  من چند تا گلدفیش دارم که ۲سال ازشون نگهداری میکنم و تا حالا مشکلی نداشتند اما الان حدود یک هفته است که یکی از آنها یه زخم عجیب پیدا کرده

  دقیقا بین مخرج ماهی و باله مخرجی به اندازه یک نخود به شدت قرمز شده و فلس های این قسمت کمی از هم باز شدند و لابلای فلس ها خیلی قرمز است انگار که خونریزی داره و مثل اینه که کنده شده و گوشت زیر فلس پیداست
  اما خود ماهی کاملا سرحال و به خوبی غذا می خوره و تحرک داره فقط ماهی های دیگه دایما به زخمش توک میزنند و اذیتش میکنند
  مرضش واگیردار هم نیست چون بعد از گذشت یک هفته بقیه ماهی ها مبتلا نشدند

  کسی میدونه این زبون بسته رو چطوری میشه درمان کرد

  پاسخ
  1. ياشار

   برادر عزیز ماهی را در جای دیگری قرنطینه کن و بعد قرص مترونیدازول را در اب حل کرده و به اب ان اضافه کن .حدودا یک هفته باید در قرنطینه باشد…..اگر تورم از بین نرفت دوباره همان شیوه را با تترا سایکلین تکرار کن…….حتما مشکلت حل میشود…..

   پاسخ
   1. اسلامی

    دوستان غذای فوری که تو همه ی خونه ها باشه چی میتونیم بهشون بدیم ؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     کاهو یا کدو سبز، نخود فرنگی. اگرچه قرار نیست ماهی رو به طور دائم با این چیزا تغذیه کنید و باید غذای تجاری مناسب گلدفیش تهیه کنید
     لطفا برای ارسال سوال از گزینه پاسخ استفاده نکنید.

     پاسخ
     1. پوریا

      سلام خسته نباشید ببخشد گلدفیش ها تا چقدر رشد میکنند؟

      پاسخ
      1. م.یگانه

       بین نژادها و گونه ها متفاوت هست اما حداکثر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر

       پاسخ
      2. MSF_SE7EN

       سلام بستگی به نژاد و نوعشون داره، گلدفیش فانتزی ها حدودای ۱۰، ۱۵ سانت و گلدفیش معمولی که شب عید میارن میتونن راحت تا ۳۰-۴۰ سانت رشد کنن

       پاسخ
  2. 1111amir

   سلام
   من برا عید یه گلد فیش معمولی خریدم حالا یکم بزرگ شده تو تنگ جا نمیشه میشه بندازمش کنار کالر ویدیو و جلبک خوار البته همه ماهی ها اندازه یکسانی دارند و جا هم مناسبه ۶تا کالر ویدیو و ۲ تا جلبک خوار آکواریوم۶۰لیتری

   پاسخ
   1. Matin 1387

    سلام
    ریسک داره سازگاری قطعی ندارن. ولی کار اصولی نیست

    پاسخ
   2. Iman

    تصمیم بگیرید و یه دسته رو نگهداری کنید از لحاظ دمایی با هم سنخیت ندارن و رفتاری هم باهم نمی سازن به احتمال قوی کالرویدو ها دم گلدفیش ها رو می زنن و دمار از روزگارشون در میارن

    پاسخ
   3. Elshan87

    سلام
    باهم نمی‌سازند ماهی قرمز سرد آبیه ولی کالر ها گرمابی
    درضمن ماهی قرمز توسط کالر اذیت میشه

    پاسخ
 2. Alireza

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من ۳ تا ماهی گلد فیش از دست فروشایی که ماهی عید می فروختن رو تهیه کردم
  الان ۶ ماهه که سالم و با نشاط دارن زندگی می کنن
  اما یکیشون حدود یک ماهی میشه که داخل دهنش سفید شده و احساس میکنم که گردی دهنش داره کم میشه و گوشت دور دهنش داره خوردن میره
  ناگفته نماند یکی دیگه از اونا هم باله ی بغلش رو به طور کامل به علتی ناشناس از دست داده
  هر دوتاشون سر حالن و تحرک خوبی دارن
  یه مدتم از ضد قارچ استفاده کردم ولی زیاد اثر نداشت
  لطفا راهنماییم کنید خیلی دوسشون دارم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه دور دهنش سفید شده احتمالا قارچ دهان گرفته و با یه داروی ضد قارچ یا داروهای رایج تو بازار که ضد قارچن و تعویض مدام اب بهبودی کمی حاصل میشه ولی درمان نمیشن چون به نظر من این بیماری قارچی نیست و منشاء باکتریایی داره کلا اینطور بیماری ها که به دهان ، باله یا چشم میزنه منشاء باکتریایی داره و میتونم بگم یه بیماری باکتریایی گریبان ماهیاتون رو گرفته. و بهتره از داروهای انتی باکتریال استفاده کنید
   بهتره مقداری از ابشون رو عوض کنید و از داروخونه قرض نیتروفرانتوئین تهیه کنید و نسبت به لیتراژتون در مقدار کمی اب ولرم حل کنید و به ابشون اضافه کنید. لیتراژ اب رو نمیدونم چقدره؟؟؟. به هر حال هر قرص رو میتونید در ۲۰ الی ۳۰ لیتر اب حل کنید و ماهیاتون رو به مدت ۱۵ روز تو این اب نگهداری کنید تا درمان بشن. تو این مدت غذای ماهی رو متنوع کنید و ماهیاتون رو تقویت کنید……. افزودن مقدار کمی نمک بدون ید به ابشون هم میتونه روند درمان رو بهبود ببخشه و تاثیر گذاره
   باله ای که میگید به طور کامل از دست رفته چطور یهو کند شده یا کم کم تحلیل و خورده خورده و پاره پاره شده و از دست داده. این خیلی مهمه. وضعیت باله های دیگه چطوره و پارگی یا خوردگی، سفید شدگی یا ….. داره یا نه کاملا سالمه. ببینید باله ای که میگید از ریشه در اومده و کنده شده یا ماهیچه متصل به بدن وجود داره و فقط باله تحلیل رفته. اگه تحلیل رفته و کم کم از بین رفته و باله های دیگه هم اسیب دیده و پلاسیده هستند و دارن تحلیل میرن اون هم منشاء باکتریایی داره و با نیتروفرانتوئین و تقویت کردن ماهی حل میشه.
   در ضمن به طور کلی بهتره ماهیان بیمار رو از سالم ها جدا و قرنطینه کنید و درمان رو روی ماهیان بیمار انجام بدید
   به هر حال خواستید توضیحات تکمیلی رو بدید تا کامل راهنماییتون کنم.
   موفق باشید
   خدانگهدار

   پاسخ
   1. mohsen.hvand

    سلام من ماهی هایی ب اسم‌ گلدفیش خریدم ولی عکس مشابه جای ازشون ندیدم جتوری نژادشون تشخیس بدم ممنون

    پاسخ
    1. Mani mani mani

     سلام میتونید عکسشونو بزارید راهنمایی کنیم تو سایت هم سرچ کنید نژاد های گلدفیش پیدا میکنید

     پاسخ
     1. امیرعلی

      سلام گلدفیش من شکمش ی ذره گنده شده وهمش کفه آب خوابیده چکارکنم خوب میشه

      پاسخ
      1. mehdinejad

       اگه شنا نرمالی نداشته باشه احتمال آسیب به کیسه شنا داره ولی اگه غذا میخوره احتمال نفع هست ، چیزی در مورد درمان نمیشه گفت باید غذا کم بدید اگر غذا اصلا نمی خوره ۶۰% احتمال مرگ داره

       پاسخ
 3. Alireza

  ممنون از راهنمایی کامل و خوبتون
  دستتون درد نکنه
  در مورد اون گلد فیشی که یکه از باله های بغلیش را از دست داده باید بگم که کم کم از بین رفت و الان هیچی از همون باله ی بغلیش نمونده و اینکه بقیه ی باله ها و دمش کاملا سالم و بدون لک سفید هستند
  در ضمن فکر نکنم خوردن هم رفته باشه چون من اونارو کنار مولی و گوپی نگهداری میکنم
  بازم تشکر :)

  پاسخ
  1. mohsen.hvand

   سلام گلدفیش هایی من همیشه چنتایی یکی رو خفت میکنن میندازن کنار رینگ ۵ماهی هست این قزیه تکرار میشه ولی من بچه ندیدم ب دونیا بیاد ایا بچه هارو میخورنن ممنون میشم بهم توزی بدین من فزایی برایی جدا کردنشون ندارم مرسی

   پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نمیدونم. امتحان نکردم. حقیقتا زیاد با گلدفیش ها و این خانواده کار نکردم. امیدوارم دوستان دیگه پاسختون رو بدن
   موفق باشید

   پاسخ
   1. abolfazl prs

    ببخشید که سوالم رو اینجا میپرسم بنظر شما گلدفیش بزرگ حدودا ۱۲ سانتی در یک آکواریم کوچیک ۱۰ لیتری به ابعاد ۳۵ در ۱۸ در ۲۰ به بچه ماهی های زبرا که تو بازار هستن آسیب میزنه اخه ۵ تا داشتم ولی بعد از ۱۳ روز عید که اومدم ۴ تاشون ناپدید شده بودن و یدونه بود کلا که اونم امروز ناپدید شدن تا ماهی دیگه هم دارم البته ولی اونا کوچیک ترن دوتا کوی ۷ سانتی دارم و سه تا گلدفیش دیگه که اونا کوچیک ترن

    پاسخ
    1. ..

     بله میتونه کار گلدفیش و کوی باشه و این حجم برای این همه ماهی فاجعس
     بد بخت گلدفیش و کوی

     پاسخ
 4. حمید

  سلام
  من ۲ تا گلد فیش دارم که تازگی یه کم لبه هایه باله هاشون دندانه دندانه شده که همین اتفاق برایه انجلم هم اتفاق افتاده ولی زیاد حاد نیست می خواستم بدونم باید کاری براشون بکنم یا خودش خوب می شه؟

  پاسخ
  1. AMIRHS9

   حمید جان اگر تو تانکت لجن خوار نداری و احتمال درگیری بین سایر گونه های تانکت رو هم نمیدی،به احتمال قوی ماهیا دچاره دم خوره شدند،در این صورت دمای تانک رو طی یکی دو روز به آرامی تا ۳۰ برسون(باکتری دمخوره از نوع سرما دوستند) و از داروی ضد دمخوره SERA طبق دستور العملش استفاده کن.(گرون هست ولی واقعا کار می کنه) اگر هم حال نکردی خرج کنی به سراغ راه حل های جامع و کاملی برو که دوستان خوبمون در بخش بیماری ها به تفصیل راهنمایی کردند.
   موفق باشی…

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   کسی زده یا نه همینطوری خورده شده و باله ها پوسیده. اگه کسی باله ها رو زده که باید منبع رو پیدا کنی و از اکواریوم خارجش کنی چون قرار نیست بیخیال بشه و بازم میزنه و زخمی که ایجاد میشه هم ممکنه مورد حجوم قارچ ها قرار بگیره و هم ماهیای دیگه رو ترغیب کنه که اونا هم یه ناخنکی بزنن. به هر حال انگار یه منبع غذاییه. پس بعد از اینکه ماهی شیطون تانک رو پیدا کردی و خارجش کردی به اب یکم متیلن بلو بزن که زخم ها قارچ نزنن و بعدشم یه چند روزی صبر کن تا باله ها خوب بشن
   اما اگه پوسیدگی باله گرفتن و خود باله ها خورده شده و اگه قشنگ نگاه کنی لبه باله ها اول نازک و سفید میشن و بعد از بین میرن اونوقت باید از قرص نیتروفرانتوئین استفاده کنید که از داروخونه انسانی میگیرید و به ازای هر صد لیتر اب دو تا سه تا قرص ۱۰۰ میلی گرمی به ابشون میزنید. دما رو هم برعکس اینکه ببرید بالا واسه گلدفیش بذارید پایین این نظر منه و شاید کاملا غلط باشه به نظر من گلدفیشا تو اب گرم دم و باله هاشون پژمرده میشه و میپوسه ولی از نظر باکتریایی احتمالا حق با دوست عزیزمونه
   موفق باشید

   پاسخ
 5. حمید

  سلام و ممنون از راهنمایی تون
  من گلد فیش ها رو یه هفتست گرفتم روز اول انجلم دمشونو می زد ولی بعدش از سرش افتاد لجن خوار هم دارم ولی کاری به کارشون نداره ولی شب ها خبر ندارم چی کار میکنه.
  اقا شهریار الان دمای تانکم نزدیک ۳۰ هستش و همون جور که گفتید لبه های باله هاشون نازک شده طبقه گفته ی شما ممکنه به خاطر دما باشه و بیارمش پایین خوبشن؟
  یه چیزه دیگه که امروز متوجهش شدم اینکه یه کم از باله دمی و سینه ای یکی از گپی هام هم کنده شده و یه جاهایی از بدنش سفید شده,راستش مجبور شده بودم با دست بگیرمش می شه اینو قرنطینه کنم و از کنترا اسپات استفاده کنم؟اصلا این دارو به دردش می خوره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   عرض کنم که بیماری پس باکتریاییه و همون دم خوره معروفه. یه پست اختصاصی در مورد دم خوره نوشتم. میتونید بهش مراجعه کنید. دمای ۳۰ اره برا گلدفیش زیاده ولی الان که مریضن دما رو نیار پایین چون بدتر شرایط رو استرس زا میکنید. در اینده و بعد از درمان دما رو رفته رفته بیارید پایین
   مقاله مربوط به بیماری دم خوره
   اما در مورد گوپیتون. اگه اون قسمت سفید قارچه که کنترا اسپات به دردش نمیخوره. بیشتر توضیح بدید. چطور سفید شده. برجسته است یا نه پوستیه، ریزه. یه قسمتی از بدنش رو گرفته. چیه؟؟
   موفق باشید

   پاسخ
 6. حمید

  سلام
  ممنون واقعا مقاله کاملی بود,من چند ماهی هست که دارویه ضد عفونی تو تانکم نریختم.الان یه قطره دارم روش نوشته برای پیشگیری در مقابل حمله قارچ ها و عفونت ها که بی رنگ هم هست این به درد می خوره؟و چون من تانک قرنطینه ندارم می شه نمک رو تو تانک اصلی اضافه کنم و ماهی ها رو خارج نکنم؟
  در مورده گپی که امروز یکی دیگشون هم این جوری شد یه قسمت های بدنشون سفید شده که حالت برجسته داره یه جورایی مثل پنبه شده ولی سخت دیده می شه و زیاد بزرگ نیست و یه سمت بدنشون هست.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فقط در مورد تانک قرنطینه بگم مشکلی نیست خیلی ها تانک قرنطینه ندارن و خیلی هم لزومی نداره پس می تونید نمک بدون ید به تانک اصلی اضافه کنید و بعد از درمان آب رو سیفون کنید البته همیشه مقداری نمک در آب تانک بریزید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   قطره شرکتیه یا از اینایی که خود مغازه دارا واسش برچسب و بروشور درست میکنن؟؟ به هر حال داروی ضد قارچ متیلن بلو هست و رنگشم ابیه
   به هر حال گوپیاتون احتمالا قارچ گرفتن و درمانشم واسه گوپی یکم سخته و نتیجه ۵۰ به ۵۰ست. به هر حال گوپیتون رو یه حمام نمک و متیلن بلو بدید و مجددا به تانک قرنطینه که ابش کاملا تمیز و با متیلن بلو ضدعفونی شده و داروی متیلن بلو هم هنوز تو اب هست انتقال بدید. امید با خدا. اگه اثرات کامل رفت که هیچ و دیگه کاری نکنید ولی اگه دیدید فردا باز یکم زده یا هنوز اثراتی هست مجددا حمام رو تکرار کنید. واسه گوپی که ماهی ضعیفیه یکم مشکله. نه میشه درست و حسابی قارچ ها رو با پنبه یا دستمال پاک کرد و نه تحمل دارو و حمام طولانی داره. به هر حال سعی خودتون رو انجام بدید
   در مورد نمک همونطور که اقا مجتبی گفتن میشه در تانک اصلی استفاده کرد.
   موفق باشید

   پاسخ
 7. حمید

  ممنون از راهنمایی تون,فقط این بیماری مسری نیست یعنی ممکنه بقیه هم بگیرن؟برای تانک اصلی کاری نمی خواد بکنم؟
  قطره هم تولید داخله “آبزی دارو”.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   قارچ رو میگید؟؟
   بله مسریه ولی نه به شکلی که الان همه بگیرن. پس چه موقع میگیرن!! زمانی که ماهیا ضعیف باشن یا خراشیدگی رو باله ها یا بدن ایجاد بشه و …… پس بیماری تو تانکتون یا روی ماهیای بیمار تانکتون هست و ممکنه هم تانکی ها بگیرن یا یکی نگیره یا هیچ کدوم مشکلی واسشون پیش نیات که گفتم به یه چیزایی بستگی داره. به هر حال باید ماهی بیمار رو قرنطینه کنید و مقداری اب تانک اصلی رو سیفون کنید و متیلن بلو برای ضدعفونی و از بین بردن قارچ ها به اب اکواریومتون بزنید یا برای بیماری های دیگه داروی اختصاصی مربوط به اون بیماری رو استفاده کنید تا خیالتون راحت بشه. خیلی کارای دیگه میشه انجام داد مثلا تو تانک اصلی درمان رو دنبال کنید. یا ماهیا رو قرنطینه کنید و کل تانک و وسایل رو ضدعفونی کنید و ….. هر کسی یه روشی رو استفاده میکنه و بستگی به نوع بیماری داره. بیماری قارچ زیاد دردسر ساز نیست و میتونید مقداری اب رو سیفون کنید و متیلن بلو به تانکتون اضافه کنید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. جهان

    اقا خیلی نادون هستی که دمای اب ماهی گلدفیش رو ۱۸ درجه نوشتی !
    اینا ماهی شب عید نیستن که سرد ابی باشن
    گلدفیش اوراندا پرل اسکال رنچو و غیره همه نمونه های گرم ابی با دمای بین ۲۶ تا ۲۸ درجه هستن که تو سرما به سرعت میمیرن یا ایک میزنن
    اسم خودت رو هم گذاشتی کارشناس ماهیان زینتی !

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     خب شما که دانا هستید نزارید یا مطلب رو با منابع و اطلاعاتتون اصلاح کنید. دیگه چرا توهین میکنید؟ ضمنا بنده اسم خودم رو کارشناس ماهیان زینتی نزاشتم والا.
     به هر حال….
     در اخر مشکل برخی از ما همینه که مطالب رو کامل نمیخونیم و سریع به یک موضوع جبهه میگیریم و قصد تخریب داریم. هم در مطلب بالا و هم در همین کامنت های گلدفیش اگه کامل بخونید توصیه کردم که گلدفیش های فنسی و پرورشی در دمای بالاتری نگهداری میشن.
     به هر حال ممنون از لطف و توجهتون. منابع زیر رو هم خواستید مطالعه کنید. چیز خلاف و همینجوری روی هوا نوشته نشده.
     https://animal-world.com/encyclo/fresh/goldfish/PearlScaleGoldfish.php
     https://www.allpondsolutions.co.uk/fishkeeping-advice/fish-file-ranchu.html
     https://animal-world.com/encyclo/fresh/goldfish/RanchuGoldfish.php

     پاسخ
 8. ناشناس

  سلام
  اقا شهریار ممنون از کمکی که کردین من برای دم خوره تو تانکم نمک,محلول ضد عفونی و یک قرص نیتروفورانتوئین ریختم که الان گلد فیش هام بهتر شدن ولی هنوز گپی ها فرقی نکردن.
  فقط یه مشکل دیگه پیش اومده ۲تا از گپی ها خیلی تند تند ابشش ها شون حرکت می کنه و بعضی وقت ها هم کف تانک می خوابن و اشتها شون هم زیاد نیست,این هم یه بیماری؟چون یه همچین چیزی تو بروشور کنترا اسپات نوشته.اگر لازمه از این دارو رو استفاده کنم مانعی نداره تو تانک با دارو های قبلی بریزم؟
  باید ببخشید که این قدر وقتتون رو می گیرم تازه کارم و هنوز یه مشکل بر طرف نشده یکی دیگه سر ماهی هام(و من) میاد!

  پاسخ
 9. حمید

  سلام
  اقا شهریار ممنون از کمکی که کردین من برای دم خوره تو تانکم نمک,محلول ضد عفونی و یک قرص نیتروفورانتوئین ریختم که الان گلد فیش هام بهتر شدن ولی هنوز گپی ها فرقی نکردن.
  فقط یه مشکل دیگه پیش اومده ۲تا از گپی ها خیلی تند تند ابشش ها شون حرکت می کنه و بعضی وقت ها هم کف تانک می خوابن و اشتها شون هم زیاد نیست,این هم یه بیماری؟چون یه همچین چیزی تو بروشور کنترا اسپات نوشته.اگر لازمه از این دارو رو استفاده کنم مانعی نداره تو تانک با دارو های قبلی بریزم؟
  باید ببخشید که این قدر وقتتون رو می گیرم تازه کارم و هنوز یه مشکل بر طرف نشده یکی دیگه سر ماهی هام(و من) میاد!

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام اقا حمید
   ببینید نیتروفرانتوئین داروی انتی باکتریاله و به درد دم خوره یا بیماری های باکتریایی میخوره و به درد قارچ نمیخوره. گوپی هاتون فکر کنم قارچ گرفته بودن یا قرار بود نتیجشو بگید
   دو تا دارو رو با هم استفاده نکنید. گوپی ها رو جدا کنید و هر درمانی رو میخواید انجام بدید. که توصیه میکنم از متیلن بلو استفاده کنید. در ضمن کنترا اسپات فکر کنم یه داروی ضد انگل مثل ایک یا واسه سایر بیماری های پوستی باشه. باز خواستید استفاده کنید، استفاده کنید
   موفق باشید

   پاسخ
     1. امید

      سلام دوستان من پنج تا گلدفیش دارم الان یکیشون ۳ روزه که پولک های یه طرف بدنش ریختن الان چیکار کنم

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       از شرایط تانک و ماهیای کنارشون هم توضیح بدید. یا بر اثر ضربه یا خراشیدن به دکورهاست یا یه بیماری باکتریایی هست که باید درمان بشه. لطفا بیشتر توضیح بدید.

       پاسخ
 10. شیوا

  سلام
  به گلد فیش ها می شه دل گوسفند داد؟ البته لازم به توضیح من نمی خوام بهشون بدم به بقیه ماهی هام می دم اینا هم حمله می کنن (:
  فرق دل گوسفند با گوساله چیه؟ چون بیشتر شنیدم می گن دل گوساله بدید.
  در ضمن این کامل ترین سایتی هست که تو این چند وقته دیدم,ممنون اقا شهریار مطالبت به داد من که خیلی رسید.
  یه چیز دیگه هم بگم برم,منم به طوطی سانان علاقه دارم ولی الان موندم شاه طوطی بگیرم یا مینای بنگلادشی(نمی دونم اسمش درسته یا نه بزرگترن و خیلی واضح صحبت می کنن)شما بودی کدام رو انتخاب می کردی؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   عیبی نداره. چاره چیه… بذار بخورن. البته دائمی بهشون بدی بده
   دل گوساله چون یه عضو ماهیچه ایه و چربی نداره و همچنین سرشار از پروتئینه و مقداری اهن و ویتامین و چیزای دیگه هم داره همه جا توصیه میکنن بدید. اما دل گوسفند هم هیچ عیبی نداره به ماهیا بدید و اونم خوبه ولی من فکر میکنم ارزش غذایی دل گوساله رو شاید نداشته باشه حالا تخصصی تر باید ببینید ارزش غذایی هر کدوم چیا هست که لطفا به مشاور تغذیه مراجعه کنید که من نمیدونم. مثلا دل مرغ هم میشه داد و اونم یه بافت ماهیچه ایه و مشکلی نداره ولی به جای پروتئین و ویتامین و ….. سرشار از هورمونه که میزنن به این مرغای بدبخت و جوجه رو یه ماهه میکنن مرغ که بهتره ندید به ماهیا
   به هر حال دل گوسفند و گوساله و ….. مشکلی نیست بدید بخورن حال کنن. فقط در کنار این غذای پروتئینی و سنگین باید چند نمونه غذای دیگه هم در نظر بگیرید و مثلا هر روز بهشون دل ندید
   والا من مطمئنا طوطی رو انتخاب میکردم. مینا رو زیاد دوست ندارم مثل کلاغ میمونه و هیچ احساسی نداره. به قول معروف نمک میخوره و نمکدون میشکنه ولی طوطی ها خداییش یه چیز دیگن. البته این نظر منه و فقط قصدم پاسخ به سوالتون بود که پرسیدید شما بودید کدام رو انتخاب میکردید. به هر حال مینا هم پرنده جالب و باهوشیه و میتونه گزینه مناسبی برای علاقه منداش باشه
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   مشکلی نیست دل به گلدفیش ها بدین بخورن خیلی حال می کنن و رشدشون سریع میشه.
   دل گوسفند میگن سرده ولی دل گاو نه حالا درست نمی دونم ولی میگن دل گاو و گوشت گاو بهتره.
   در مورد شاه طوطی و مینا باید بگم چون هر دوتاشون رو دوست دارم به این پست پاسخ گفتم:
   شاه طوطی قشنگ تره ولی مینا بهتر حرف میزنه و البته مینای بنگلادشی و یا مینای گوشواره ای خیلی قشنگه. مینا جای کمتری برای نگهداری نسبت به شاه طوطی نیاز داره. نوع غذای مینا فرق میکنه و نمیشه مینا رو روی فرش و توی اتاق کلا ول کنید مثلا باید روی حیاط یا پاسیو رهاش کنید اما طوطی غذاش خشک تره و میشه توی اتاق ول باشه و کمتر از مینا ورجه ورجه میکنه اما مینا خیلی تحرک داره و یکجا آروم نمی گیره ولی گوش به حرف کن تر از طوطی هست و بهتر جواب میده حالا نظر خودتونه هر چی دوست دارین نگهداری کنید.

   پاسخ
 11. شیوا

  سلام
  ممنون,در مورد مینا حق با شماست منم فقط به دلیل استعدادش تو صحبت کردن بهش فکر می کردم ولی خب طوطی ارزشش بیشتره.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   میگم چه گیری دادید که به گلدفیش غذای گوشتی بدید. مشکلی نداره و ویتامین a هم داره. ولی هر چیزی بیش از حدش مشکل ساز میشه در مورد این غذاهای گوشتی هم این قضیه صدق میکنه مخصوصا واسه ماهیی مثل گلدفیش.
   موفق باشید

   پاسخ
 12. شیوا

  سلام آقا مجتبی
  این دیگه یکم سخت شد.ولی کثیف کاری مینا و همین طور که شما گفتتید تحرکش یبشتره از طرفی خوب حرف میزنه.مخلوطی از دو تاشون عالی می شه که اونم می شه همون کاسکو ها که من تا حالا ۴تا گرفتم ولی هر کدوم یه مشکلی داشتن کلا من تو این موجودات شانس ندارم!
  ولی باز هم فکر کنم طوطی ها موجودات دوست داشتنی تری هستن هر چند که به زبون خودشون حرف بزنن.
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کاسکو هاتون چه مشکلی داشتند؟ اگه مشکلی درمورد طوطی داشتین درخدمتم خوشحال میشم بتونم کمک کنم. اما اگه شاه طوطی دوست دارین به نظر من یک جفت بخرید. وای اگه بدونی یک جفت دیدم خیلی قشنگن ولی حیف جا ندارم اصلا تو کفشون موندم.
   درضمن خواهشا در قسمت طوطی ها سوال کنید. تا جایی بتونم درخدمتتون هستم.

   پاسخ
 13. بهاره

  سلام خدمت اساتید عزیز
  من ۲ تا گلد فیش ۶ سانتی دارم که یکی شون از اون یکی چاق تره ولی هیچی در مورد تکثیرشون نمی دونم ممنون می شم اگر موارد اصلی رو ذکر کنید.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اول ببینید جفت هستند یا نه دلیل نمی شه اونکه چاق تره ماده باشه تشخیص جنسیت از باله زیر شکم چسبیده به دم هست ماهی نر یک باله دارد ولی ماهی ماده دو باله چسبیده به هم در نزدیک دمش داره باید از زیر نگاه کنید متوجه میشین. بعد که جفت بودند خودشون شروع به جفت گیری و تخم ریزی میکنن البته به این راحتی هم نیست ولی کار سختی هم نیست.

   پاسخ
 14. بهاره

  سلام
  بعله همون جوری هست که شما گفتید نر و ماده هستن ((((((((:
  خب اگر به امید خدا همدیگه رو پسندیدن چی کارشون کنم چون تو تانکم انجل هم دارم,به بچه گپی هام که رحم نمی کنه احتمالا حساب تخم های اینا رو هم می رسه.محل خاصی لازم دارن یا می شه از زایشگاه استفاده کرد؟
  ممنون میشم اگر لطف کنید یه توضیح کوچولو بدید یا حوصله ندارین یه منبع معرفی کنید.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   تکثیر گلدفیش به اسونی نیست. مخصوصا تو اکواریوم. به هر حال کلی عرض میکنم. حتما باید کف رو به نحوه ای توری کشی کنید یا از چیزایی استفاده کنید که بعد از تخمریزی تخم ها توسط والدین خورده نشه. حتما نیاز به تانک اختصاصی برای تکثیر دارید و اب باید خنک باشه. بهتره نسبت دو نر به یه ماده حفظ بشه. ارتفاع اب اکواریوم نباید زیاد باشه چون تخم ها تا به پایین برسن خورده میشن. یه مقاله ای قدیما در مورد تکثیر گلدفیش داشتم که تو وبلاگ قبلیم بود. نگاه میکنم اگه هنوز هست ادرسشو میدم. چون منبع دقیقی از نوشته رو نداشتم روی این سایت قرار ندادم قسمت تکثیر رو حذف کردم
   به هر حال میتونید به لینک زیر مراجعه کنید
   لینک تکثیر گلدفیش
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   همینطور که آقا شهریار گفتن باید یه تانک مجزا داشته باشید ولی توی همین تانک هم میشه به شرطی که کف رو یا توری کشی کنید و یا به نظر من چمن و گیاه مصنوعی بزارید تا تخم ها لا به لای اونها قرار بگیرن و خورده نشن و همینطور که آقا شهریار گفتن باید آب سرد باشه پس باید بخاری رو بردارید اما این برای آنجل ها مشکل میشه حالا یا باید یه تانک دیگه داشته باشید و یا گلدفیش ها رو توی حوض بریزید چون اونجا بهتر از توی آکواریوم تکثیر میشن.

   پاسخ
 15. عمار

  با سلام و تشکر از سایت مفیدتون
  من ۳ عدد ماهی قرمز (ماهی عید) داشتم که برای آنها آکواریومی به ابعاد ۴۵*۳۵*۳۵ درست کرده ام. حالا می خواهم ماهیهای دیگری به آن اضافه کنم. می خواهم بدانم که چه نوع ماهیهایی با این ماهی ها سازگارند و آیا این ماهی ها نوعی گلدفیش هستند؟ لطفا مرا برای خرید ماهیهای جدید راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   شاید نظر من زیاد خوشایند نباشه ولی لطفا ماهی دیگه ای رو با ماهی قرمز (گلدفیش) قاطی نکنید. اگه میخواید ماهی اضافه کنید از نوع خودشون و خانواده گلدفیش ها باشه و یه تانک اختصاصی واسه گلدفیش ها راه بندازید، حتما اکسیژن رسانی خوبی تو این اکواریوم داشته باشید.
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   گلدفیش – کوی فیش ( گلدفیش کوی ) – ماهی قرمز با هم سازگارند البته کوی فیش ها یه کمی جلف ترند در این تانک و با این ماهی ها فقط اکسیژن ( پمپ هوا) لازم دارید و بخاری لزومی نداره و با آب سرد حال می کنن. به نظر من یه کت فیش لجن خوار هم اضافه کنید.

   پاسخ
   1. ازاده

    سلام
    من گلد فیش داشتم سه سال نگهداری کردم ، یه دونه لجن خوار سه هفتست خریدم اول از هم فاصله میگرفتن بعد خوب شدن دیشب دیدم گلد فیشم دمر شده لجن خواره داره تمیزش میکنه امروز دیدم لجنخواره باله و پولکای ماهیمو خورده ماهیم داشت نفسای آخرو میکشید
    چرا لجن خواره ماهیمو خورد؟

    پاسخ
    1. alirezaj

     سلام یه تذکر لطفا دیدگاهتون رو آخر دیدگاهها بزنیدبابت گلدفیشتون متاسفم
     شاید بیمار بوده به همین علت پلیکو شروع به خوردنش کرده از طرفی همه میدونیم لجنخوار نظافتچی طبیعیه و مردار خوار هست و برا همین نگه میداریمش ولی یه مشکل بزرگ داره اگه گرسنه بمونه یا طعم گوشت زیر زبونش بره شروع به چسبیدن به بدن ماهی های زنده میکنه و ازشون تغذیه میکنه اگه خواستید دوباره ماهی بگیرید این لجن خوارو رد کنید بره

     پاسخ
     1. ازاده

      ممنون از جوابتون
      ولی من هنوزنفهمیدم لجن خواره چی میخوره چون غذای ماهیم براش میریزم نمیخوره (از این آلمانیا که به گلد فیشه میدادم کلش گنده شده بود)

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       لجن خوار همه نوع غذایی رو میخوره. هر چی که اسمش غذای ماهی باشه، با این حال غذای تخصصی مخصوص خودشون رو هم دارن و برندهای معتبر اکواریومی غذای پلیکو و کف خوارها رو تولید میکنن و میتونید از این نوع غذاها استفاده کنید. میتونید حتی از کاهو یا کدو سبز هم برای تغذیه لجن خوار استفاده کنید.

       پاسخ
        1. محمدرضا

         سلام من سه تا آکواریوم دارم یکیش ۱متر بیست یکیش ۷۵سانتی یکی دیگه هم ۵۰سانتی من قصد دارم گلدفیش بگیرم چه نژادی بگیرم که هم زیبا باشه و بتونم تکثیر کنم بعد اگه گرفتم داخل کدوم بزارم تو بزرگ همشون کوی هست تو ۷۵سانتی یک جفت مولی و یک جفت پلاتی هست اگه گرفتم گلدفیش چه نژاد و چجوری ازشون بچه بگیرم ممنون میشم توضیح بدید

        2. شهریار (onlypet.ir)

         تکثیر کردن گلدفیش در اکواریوم خب کمی سخت هست ولی مطالب تکثیر گلدفیش موجوده و لازمه مطالعه کنید. نژاد های فنسی از زیبایی بالایی برخوردارن و برای نگهداری گزینه زیبایی هستن. گلدفیش رو هم بهتره اختصاصی نگهداری کنید. مخصوصا نژادهای فانتزی…

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *