مقدمه ای بر راه اندازی و نگهداری از آکوایوم آب شور

دنیای آب شور و آبزیان آن پر است از جذابیت و گلچینی از دیدنی های فوق العاده که چشم هر بیننده ای را می‌تواند ساعت ها به خود خیره کند. حتما در مستندهای تلویزیونی بارها گوشه ای از صخره های مرجانی با تنوع بالای ابزیان را دیده اید و از رنگ آمیزی، حرکات جذاب ماهی ها و رفتار خارق العاده انها شگفت زده شده اید، حال میخواهیم گوشه ای از این همه جذابیت و زیبایی را به خانه بیاوریم و از دیدن ابزیان، مرجان ها و موجودات شگفت انگیز اب های اب شور در کنار خود لذت ببریم.

اب شور و ریف

اکواریوم های دریایی یکی از جذاب ترین و خیره کننده ترین نوع مخازن نگهداری از ابزیان است و مطمئنا بسیاری از افراد علاقه مند به نگهداری از این نوع مخازن هستند. همچنین بسیاری از افرادی که از ابزیان اب شیرین نگهداری میکنند علاقه‌مندند که مخزن اب شیرین خود را به مخزن آب شور تبدیل کنند یا حداقل تمایل دارند از مخازن اب شور نیز در کنار مخازن اب شیرین خود نگهداری نمایند. به هر حال چه شما تازه به فکر راه اندازی اولین اکواریوم خانگی خود افتاده باشید یا اینکه پیشتر سابقه نگهداری از اکواریوم های اب شیرین را داشته اید، برای راه اندازی مخازن اب شور نیاز است بسیاری از مباحث تخصصی ان را فرا بگیرید و سپس نسبت به برپایی مخزن اب شور خانگی خود اقدام نمایید.

متاسفانه راه اندازی و نگهداری از مخازن اب شور و خصوصا مخازن مرجانی بسیار هزینه‌بر خواهد بود و کوچکترین اشتباه شما می‌تواند خسارت مالی و ضربه روحی زیادی را به شما وارد نماید، بنابراین لازم است قبل از برپایی این نوع مخازن اطلاعات کافی را در این زمینه کسب نمایید. بد نیست این نکته را نیز عنوان نماییم که دوستانی که پیشتر از مخازن اب شیرین نگهداری کرده اند کار ساده تری نسبت به افراد تازه کار دارند چرا که بسیاری از مباحث، بین مخازن اب شور و شیرین مشترک هستند با این حال برای افرادی که تمایل دارند اولین اکواریوم خود را به صورت شور راه اندازی نمایند نیز جای نگرانی وجود ندارد و سعی میکنیم مباحث را به طور کامل و جامع عنوان نماییم تا هیچ گونه ابهام و مشکلی در راه اندازی اکواریوم اب شور نداشته باشید.

انواع مخازن یا اکواریوم های اب شور

آکواریوم های اب شور نیز همانند اکواریوم های اب شیرین به چند دسته یا نوع تقسیم بندی می شوند، اگر چه در بسیاری از منابع دسته بندی های مختلفی را برای اکواریوم های اب شور در نظر میگیرند، یا حتی هر دسته بندی شامل زیر دسته هایی نیز میباشد ما در ادامه مخازن اب شور را به چهار دسته تقسیم بندی نموده ایم. سه دسته اول از عمومیت بیشتری برخوردارند و دسته چهارم عمومیت کمتری دارد.

۱- اکواریوم اب شور فقط ماهی (Fish-Only Saltwater Aquarium): این نوع مخزن تنها شامل یک یا چند گونه ماهی های آب شور با سنگ پایه (base rock) و دکور و بدون مرجان است (سنگ ها زنده نیستند).

۲- اکواریوم اب شور فقط ماهی با سنگ زنده (Fish-Only With Live Rock Aquarium): این نوع مخازن که به اختصار به ان (FOWLR) نیز گفته می شود همان اکواریوم فقط ماهی با سنگ های زنده است. اگر نمی‌دانید سنگ زنده چیست به شما توصیه میکنیم مطلب سنگ زنده یا لایو راک چیست و چه کاربردی در مخازن اب شور دارد؟ را مطالعه نمایید

۳- اکواریوم مرجانی ریف (Coral Reef Aquarium): این نوع مخازن که از زیباترین نوع مخازن اب شور محسوب می شوند شامل: سنگ زنده، مرجان های سخت، مرجان های نرم، بی مهرگان و گونه های مختلف ماهی است که یک محیط صخره ای مرجانی زیبا از اقیانوس را تداعی میکند.

۴- اکواریوم اختصاصی یا خاص گونه(Specialty Species Aquarium): تمرکز این نوع مخازن برای یک گونه خاص مانند کوسه ها، عروس دریایی، اسبک ها و … است و سعی می شود در این مخازن نیازهای گونه مورد نظر تامین شود.

انتخاب نوع مخزن و تدابیر پیش از راه اندازی اکواریوم:

وقت تصمیم گیری و تدابیری که باید قبل از راه اندازی اکواریوم اب شور در نظر بگیرید فرارسده، در خصوص انواع رایج مخازن اب شور صحبت کردیم و متوجه شدید که هر کدام از انواع اکواریوم های یاد شده چه نوع کاربری دارند. اما برای اینکه بتوانید نوعی از آن را انتخاب کنید که بعدا دچار تردید و مشکلاتی نشوید بد نیست در خصوص مزایا و معایت هر کدام از انواع مخازن نیز فکر کنید و تا می توانید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه مقادر فضا برای نگهداری از اکواریوم دارید یا اینکه از چه ابزیانی قرار است نگهداری کنید، همچنین هزینه راه اندازی و نگهداری از هر کدام از این نوع مخازن چقدر است، سطح نگهداری و سرویس هر کدام از این نوع اکواریوم ها به چه شکل است و موارد مشابه که سعی میکنیم در این قسمت تا حد امکان به انها بپردازیم.

هزینه: به طور کلی مخازن اب شور هزینه چندبرابری نسبت به مخازن اب شیرین دارند و به اصطلاح اگر دست به جیب نیستید شاید انتخاب مخزن اب شور گزینه مناسبی برای شما نباشد. اشتباه رایجی که اکثر افراد در خصوص هزینه ها در انتخاب نوع اکواریوم های یاد شده می کنند، هزینه راه اندازی اولیه ان است. به عنوان مثال شاید هزینه راه اندازی اولیه اکواریوم “فقط ماهی” کمتر از اکواریومی با سنگ های زنده باشد ولی در بلند مدت هزینه های نگهداری اکواریوم فقط ماهی بیشتر خواهد بود. از طرفی هزینه اکواریوم های مرجانی ریف با توجه به اینکه باید حجم زیادی داشته باشند و از تجهیزات پیشرفته تری استفاده نمایند نسبت به اکواریوم های فیش انلی به مراتب بیشتر است. علاوه بر این موارد نوع ابزیانی که قرار است تهیه شوند، سنگ ها(زنده یا مرده)، تجهیزات، مکمل ها و سرویس های اکواریوم نیز در هزینه ها تاثیر زیادی دارند و نمی توان یک شاخص کامل برای گران یا ارزان بودن یک نوع از اکواریوم های یاد شده عنوان نمود.

سایز مخزن و فضای نگهداری: یکی از عوامل مهم در انتخاب نوع اکواریوم انتخابی فضای اختصاص داده شده در منزل برای آن است. در صورتی که فضای بزرگی برای نگهداری اکواریوم ندارید انتخاب اکواریوم نوع ریف هوشمندانه نیست. اما اکواریوم نوع فقط ماهی را می توان در هر سایز و ابعادی (حتی نانو) راه اندازی نمود. اگر چه نگهداری ریف ها نیز در اکواریوم های نانو صورت می پذیرد ولی کنترل شرایط شیمی اب در این نوع مخازن بسیار سخت و پیچیده خواهد بود و شاید هزینه های زیادی را به شما تحمیل نماید. در مخازن فقط ماهی اولویت اصلی سلامت و شادابی ماهیان مخزن است، همچنین استفاده از لایو راک ها در مخازن فقط ماهی به تصفیه بیولوژیکی اب کمک فراوانی خواهد نمود، اما در اکواریوم های مرجانی علاوه بر سلامت ابزیان، شرایط مساعد اب و تجهیزات لازم برای نگهداری مرجان ها، شقایق ها، بی مهرگان، سنگ ها و …. نیز باید در نظر گرفته شود. مخازن مرجانی به ابی بسیار باکیفیت نیاز دارند و کنترل کیفیت اب در مخازن کوچک امری بسیار پیچیده خواهد بود و توصیه می شود این نوع مخازن در بزرگترین سایز ممکن راه اندازی شوند. اکثر افراد ابتدای کار را با مخازن فقط ماهی بزرگ شروع میکنند تا قادر باشند با تغیر کاربری ان به اکواریوم ریف از نگهداری مرجان ها نیز لذت ببرند. به هر حال در این مورد تصمیم گیری به عهده شماست و باید نسبت به شرایط و فضای نگهداری خود تصمیم بگیرید.

برخی از نکاتی که باید در خصوص سایز و محل استقرار اکواریوم در نظر داشته باشید:

 • از اکواریومی با حجم بالای ۲۵۰ لیتر استفاده نمایید تا قادر باشید در اینده آن را به مخزن ریف تبدیل کنید.
 • مکان استقرار اکواریوم نباید در محلی با تابش نور مستقیم خورشید باشد تا از رشد جلبک در اکواریوم و گرم شدن اب پیشگیری به عمل آید.
 • مکان استقرار اکواریوم نباید در محلی نزدیک بخاری یا شوفاژ یا در وزش مستقیم باد کولر قرار داشته باشد. نوسانات دمایی برای ابزیان بسیار خطر افرین است.
 • محل استقرار اکواریوم باید به اندازه ای محکم باشد که مجموع وزن اکواریوم، سامپ، سنگ و دکور و اب را تحمل نماید.
 • اکواریوم نباید مستقیما روی زمین یا در ارتفاع زیادی قرار گیرد. در صورتی که روی یک صندلی نشسته باشید باید دید مستقیم به مخزن شیشه ای اکواریوم داشته باشید.
 • محل اکواریوم باید به پریز برق برای اتصال تجهیزات برقی اکواریوم مجهز باشد.
 • برای انتقال یا استخراج اب از مخزن باید دسترسی به اب لوله کشی یا اب تصفیه خانگی و فاظلاب ساده باشد یا راهکاری برای این موضوع در نظر گرفته باشید.

سرویس و نگهداری: یکی از چالش های نگهدارنده های مخازن اب شور سرویس های دوره ای و نگهداری از جانداران داخل مخزن است. همانند اکواریوم های اب شیرین، اکواریوم های اب شور نیز نیازمند سرویس های دوره ای برای حصول اطمینان از کیفیت اب و سلامت ابزیان دارد با این تفاوت که اینکار به سادگی مخازن اب شیرین نیست. تبخیر اب یک چالش بحث برانگیز است، نیاز مرجان ها، شقایق ها و …. به مکمل ها و تغذیه خاص از دیگر مسائل مهم نگهداری است، همچنین سرویس و نگهداری مخازن فقط ماهی و بدون سنگ زنده یا مخازنی با سایز کم، سخت تر است و احتمالا دیر یا زود نیاز است همانند مخازن اب شیرین به صورت دوره ای مقداری از اب را سیفون کرده و اب اماده سازی شده را جایگزین نمایید. مخازن بزرگ و مخازنی که از سنگ های زنده استفاده میکنند به سرویس های دوره ای کمتری نیازمندند و کیفت اب در این نوع مخازن پایدار تر است. تجهیزات اختصاصی اکواریوم های اب شور به مراتب بیشتر و پیچیده تر از مخازن اب شیرین است و سرویس و نگهداری از انها نیز به مراتب سختر است

ساکنین مخزن: بد نیست در خصوص ساکنین مورد نظر اکواریوم خود تصمیم گیری کنید. بسیاری از ابزیان اب های شور در بازار اکواریومی به فروش می رسند و شما باید نسبت به شرایط زیستی انها و نوع شرایط زیستی فراهم شده در اکواریوم خود نسبت به انتخاب ساکنین مخزن اقدام نمایید. اکثر گونه های اب شور قیمت بالایی دارند و کوچکترین اشتباه شما در خصوص سازگاری یا شرایط زیستی انها خسارت مالی زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد. قبل از انتخاب ساکنین مخزن در منابع مختلف به تحقیق و تبادل نظر در خصوص نوع ابزیان مورد نظر بپردازید.

در این بخش که هدف ما ارائه مقدمه ای بر راه اندازی و نگهداری از اکواریوم های اب شور بود، با انواع اکواریوم های اب شور و برخی مسائل و چالش های آن اشنا شدید. حال اگر انها را پذیرفته اید و تصمیم به راه اندازی این نوع اکوسیستم ابی گرفته اید مطلب روش راه اندازی اکواریوم اب شور را مطالعه نمایید. در مطلب یاد شده اصول برپایی یک اکواریوم اب شور رایج را از ابتدا تا ماهی دار کردن برای شما بازگو خواهیم کرد.

منابع:

 • https://www.ratemyfishtank.com/blog/types-of-saltwater-tanks-fish-only-fowlr-and-reef-tanks
 • http://www.tetra-fish.com/learning-center/advanced-help/the-5-basic-types-of-saltwater-aquariums.aspx

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

10 دیدگاه در “مقدمه ای بر راه اندازی و نگهداری از آکوایوم آب شور

 1. 120

  می خوام آک آبشور رو بزارم جلوی شوفاژ البته ۵ سانت فاصله می دم .

  از فروردین تا اواسط مهر هم شوفاژ خاموش هست و زمستون ها هم اگه دیدم دما داره بالا می ره هیتر خود تانک رو خاموش می کنم ریف هم ندارم .
  البته تا آبان هم شوفاژ ملایمه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نزدیکی اکواریوم با وسایل سرمایشی و گرمایشی اصلا اصولی نیست و میتونه اختلاف دمایی ایجاد کنه. بهتره اگه امکان انتخاب مکان دیگه ای هست اکواریوم رو نزدیک اینجور وسایل قرار ندید. اگرم نیست و حتما باید اونجا قرار بگیره بخاری خود اکواریوم رو نیاز نیست خارج کنید و بخاری اتومات هست و روشن نمیشه ولی نمیتونید دمایی که در حال افزایش هست رو کاهش بدید مگر شیر اون رادیاتور رو ببندید یا چیلر اکواریوم هم داشته باشید!

   پاسخ
 2. ناشناس

  سلام میشه ماهی پیکاسو را با عقرب ماهی نگهداری کرد یا نه

  پاسخ
 3. ناشناس

  چرا پس با عقرب ماهی چی میشه نگه داشت

  پاسخ
 4. ناشناس

  سلام برای آکواریوم ۲۳ لیتری چه ماهی آبشوری میشه نگه داشت

  پاسخ
 5. سامان

  سلام دوستان میشه یک راه حل برای نحوه ی محاسبه‌ی حجم مورد نیاز ماهی ها و کوسه های آب شور بهم بگین ؟ مثلا ۵لیتر به ازای ۱ سانت ماهی
  بعد میشه بگین باید چیکار کنم تا یک گربه کوسه رو غذا خور کنم آیا میتونم از کنسروی ها یا بسته بندی های ساردین که توی فروشگاه ها وجود دارن استفاده کنم ؟
  ببخشید سوالم زیاد شد🌺

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *