بیماری سفیدک یا ایک (نقطه های سفید روی بدن ماهی) | بیماری ها و درمان ماهیان اب شیرین

A A A
Avatar

مهمان لطفا ثبت نام کنید

sp_Registration عضویت (ثبت نام) sp_LogInOut ورود
جستجوی پیشرفته

— در محدوده انجمن —
— محاسبه —

— گزینه های انجمن —

حداقل طول کلمه جستجو 3 کارکتر - حداکثر طول کلمه جستجو 84 کارکتر

شما مجوزی برای ایجاد نوشته ندارید
sp_Feed آر اس اس موضوع sp_Related موضوعات مرتبط sp_TopicIcon
بیماری سفیدک یا ایک (نقطه های سفید روی بدن ماهی)
برچسب:سفیدک
۲ اردیبهشت, ۱۴۰۳
۵:۳۴ ب٫ظ
Avatar
آراز
تهران
کاربر عادی
Members
تعداد نوشته ها: 21
تاریخ عضویت:

۲۲ فروردین, ۱۴۰۳
sp_UserOfflineSmall افلاین

بیماری سفیدک یا ایک:
تاریخ: ۱۴۰۳/۲/۱ شمسی

در نگاه اول شاید فرقی بین این مقاله و دیگر مطالبی که دوستان ارائه کرده اند نباشد ولی چندین نکته که به درمان قطعی بیماری کمک میکند و دوستان به آن توجه نکرده یا کمتر پرداخته اند در این مقاله پر رنگ تر اشاره شده است، و در مورد  مطالبی که به اشتباه در بین آبزی دوستان جا افتاده است اطلاعات علمی تری ارائه میشود بطور مثال این گفته  که  "افزایش دما درمان بیماری است" و یا اشتباه رایج حمام کوتاه مدت دارویی راه حل درمانی است یا اشاره نکردن دقیق طول درمان جهت از بین بردن این انگل از اکوسیستم کوچک خود که در این مقاله به آنها بیشتر پرداخته خواهد شد.

در این مقاله سعی شده بطور خلاصه جهت کمک به دوستان مطالب مربوط به شناخت، پیشگیری و درمان بیماری ایک ارائه شود تا حوصله دوستان تحمل کافی را داشته باشد.
Image Enlarger

Image Enlarger

یکی از رایجترین بیماریهای انگلی ماهیهای آب شیرین و شور بیماری ایک میباشد که انگلی به نام ایکتیوفتیریوس مولتی فیلئیس اون رو تولید میکنه که انگلی تک سلولی و هولوتریش (تمام سلول انگل بوسیله ی موژک هایی پوشیده شده) بوده و به وسیله ی این موژکها حرکت میکند.
این انگل یک انگل اجباری میباشد که یعنی حتما حتما باید از یک موجود زنده تغذیه کند و در صورت عدم وجود موجود زنده در آکواریوم بدلیل گرسنگی میمیره.
مهمترین موضوع برای درمان این بیماری اطلاع از چرخه ی این بیماری یا چرخه زندگی این انگل هست.

چرخه زندگی انگل ایک:
چرخه زندگی این انگل سه مرحله ای میباشد:
۱- مرحله ی نوزادی که به آن ترونت گفته میشود. در این مرحله انگل متولد شده و در آب حرکت کرده و خود رو به ماهی میرساند و پس از رسیدن به ماهی پوست ماهی رو سوراخ کرده و وارد پوست ماهی میشود.
۲- پس از ورود به پوست از آب میان بافتی پوست تغذیه کرده که خیلیها به اشتباه فکر میکنن از خون ماهی تغذیه میکند. در این مرحله بوسیله تغذیه بزرگ شده و به مرحله بلوغ میرسد و پس از چند روز که بالغ میشود از بدن ماهی جدا شده و داخل آب می افتد. در این مرحله امکان دارد بوسیله جریان آب وارد فیلتر شده و فیلتر شما را نیز آلوده کند.
۳- در این مرحله کیستی اطراف خود تشکیل داده و داخل آن شروع به تولید مثل، تکثیر و زیاد شدن میکند. زمانیکه به اندازه کافی تکثیر شد این کیست پاره شده و نوزادهای جدید وارد آب شده و مجددا مرحله اول زندگی آغاز میگردد و این چرخه دائما تکرار میشود.

Image Enlarger

 

Image Enlarger

Image Enlarger

Image Enlarger

Image Enlarger

Image Enlarger

Image Enlarger

Image Enlarger

نکته مهم این هست که سرعت این چرخه وابسته به دما میباشد و با افزایش دما چرخه سریعتر اتفاق می افتد. یعنی هرچه دما بیشتر این چرخه سریعتر و هرچه دما کمتر چرخه کندتر اتفاق می افتد.
به اشتباه در بین مردم شایع شده که با افزایش دما بیماری درمان میشود‌ در صورتیکه اینگونه نیست و فقط سرعت انتقال انگل از مرحله ۲ زیستی به مرحله ۳ تسریع شده و صدمات وارده کاهش میابد ولی انگل همچنان در اکوسیستم کوچک ما وجود دارد.

حالا که با چرخه انگل ایک آشنا شدین مراحل بعدی یعنی علائم، درمان و غیره رو توضیح میدیم.

علائم:
اون فرم شناخته شده و کلاسیک این بیماری که اغلب افراد باهاش آشنایی دارند وجود دانه های سفید بر روی بدن ماهی میباشد، انگار نمک بر روی پوست ماهی پاشیده شده است. معمولا به این شکل هست که ابتدا ماهی خود رو با علائمی مثل خارش و مالیدن خود به سطوح آکواریوم نشون میده یا حتی ماهی ها در محلی تجمع کرده و بدن خود را به همدیگر میمالن  و در مرحله ی پیشرفته تر بیماری این دونه ها نمایان میشود.
گاهی اوقات قبل از نمایان شدن این دونه ها امکان دارد علائم تنفسی هم نمایان بشود بطوریکه ماهی به سرعت نفس بکشه یا بر روی سطح آب بیاد و هوای روی سطح آب را ببلعه یا در محلهایی از آکواریوم که اکسیژن بیشتری هست مانند خروجی های هوا تجمع کنند.
اما باید این نکته رو در مورد این بیماری بدانید که همیشه این بیماری خود را به صورت لکه های سفید نمایان نمیکند و اصلا لکه های سفید را روی بدن ماهی نبینید و فقط پوسیدگی باله ببینید یا فقط  علائم تنفسی ببینید.( ماهی در کنار دفیوزر کز کرده و تحرک زیادی ندارد یا در محل سر ریز فیلتر هنگ آن تجمع کرده اند)
یکی دیگر از علائم پرخونی در قسمتهایی از بدن هست یعنی امکان دارد قسمتهایی از بدن رو ببینید که بنظر تغییر رنگ پیدا کرده و پرخون تر بنظر میاد که باعث بشه ذهنتون به سمت بیماریهای باکتریایی برود اما زمانی که نمونه برداری میکنید میبینین که ماهی دچار بیماری انگلی ایک شده است.
در کل تنها راه مطمئن جهت فهمیدن ابتلای ماهی به بیماری ایک نمونه برداری میباشد.
خیلی از اوقات امکان دارد با بیماری مخملک اشتباه گرفته شود.
خیلی اوقات هست که بیماری هیچگونه علائمی نداشته ولی تلفات بالایی داشته باشین که بدلیل گسترش سریع بیماری میباشد که حتی به بدن ماهی اجازه مقابله با بیماری داده نمیشود.
باید توجه کرد که هر لکه ی سفیدی ایک نیست و امکان دارد اپیستیلیس یا تتراهایمنا که انگلهای دیگری هستند باشد که در صورت کسب اطلاع کافی در مورد آنها هم مطالبی ارائه خواهد شد. بیماری لنفوسیستبس که یک بیماری ویروسی میباشد در درجه های خفیف خود علائمی شبیه به ایک (دانه های سفید بر روی بدن) خواهد داشت. به این دلیل است که گفته شد تنها راه دقیق فهمیدن ابتلای ماهی به انگل ایک نمونه برداری از پوست ماهی و دیدن آن زیر میکروسکوپ میباشد.
حال که کمی در مورد این انگل و علائم آن صحبت کردیم در مورد پیشگیری و درمان آن مطالبی ارائه می کنیم.

پیشگیری:
در ابتدا باید بدانیم این انگل از جایی نمی آید بلکه تنها راه ورود آن به آکواریوم بوسیله ماهی آلوده میباشد و فقط و فقط بوسیله قرنطینه کردن (حداقل سه هفته) میتوان از ورود آن به آکواریوم خود جلوگیری کنین.

درمان:
برای درمان مجدد به چرخه ی زندگی آن برمیگردیم که شامل ۳ مرحله ی زیر میباشد:
۱- نوزادی
۲- ورود به زیر پوست و به بلوغ رسیدن
۳- خروج از پوست و تولید کیست و تکثیر و تولد نوزاد میباشد.

باید بدانیم که  در مرحله دوم چرخه ی زندگی انگل که انگل در داخل (زیر) پوست ماهی قرار دارد و از آب میان بافتی تغذیه میکند  در صورت استفاده از دارو انگل صدمه ندیده و زنده میماند و در مرحله تکسیر نیز که انگل به دور خود کیستی تولید میکند نیز این کیست غیر قابل نفوذ بوده و دارو به داخل آن نفوذ نمیکند و تنها مرحله ای که میتوان انگل را نابود کرد در مرحله ی نوزادی میباشد. یعنی در مرحله ی اول زندگی این انگل. پس حمام های کوتاه مدت تاثیری بر درمان ندارند.
برای درمان ۲ کار را باید انجام داد: ۱- ابتدا افرایش دما تا انگل سریعتر و قبل اینکه مشکل جدی برای ماهی ایجاد کند از ماهی جدا شود.
۲- از آنجایی که ما نمیدانیم چند تا انگل به مرحله ی بلوغ و تولید مثل رسیده باید درمان طولانی مدت رو در پیش بگیریم تا از نابودی تمام انگلهای موجود در محیط آکواریوم خود اطمینان حاصل پیدا کنیم و این یعنی باید حداقل ۱۴ روز درمان رو ادامه بدهیم تا مطمئن بشیم تمام انگلهای موجود در اکوسیستم کوچک ما نابود شده باشن و نتوانند به زیر پوست و بلوغ و در انتها به مرحله تکثیر برسند.
درمان باید کامل انجام شود.فکر نکنیم چون دونه های سفید رو نمیبینیم دیگر انگل وجود ندارد.
ماهی که یکبار به بیماری ایک مبتلا شده باشد نسبت به بیماری مقاوم تر شده و علائم خفیفتری از خود نشان میدهد در صورتیکه همچنان ناقل بوده و میتواند بیماری رو به ماهی های دیگر بخصوص ماهیهای تازه وارد منتقل کرده و دوباره امپراطوری خود رو گسترش بدهد.

حال ما از چه دارویی هایی میتوانیم استفاده کنیم.
داروهای بسیاری در بازار در این مورد وجود دارد.یک سری مختص مقابله با ایک بوده و فقط هدف آن مبارزه با این بیماری هست و یک سری داروی دیگر کلی تر و جهت مقابله با بسیاری از بیماریهای انگلی هست که فرقی نمیکند از چه دارویی استفاده کنیم. فقط باید توجه شود هر دارو را با توجه به دستورالعمل تجاری خودش استفاده کنین. در مورد داروییهایی که جهت درمان چند بیماری تولید شده باید توجه کرد که امکان دارد در مورد بیماری ایک میزان دوز مصرفی متفاوت با بقیه بیماریها باشد.

یک سری درمانهای خانگی نیز وجود دارد مانند استفاده از نمک دریایی بدون ید که این موضوع بستگی به ماهی شما دارد که آیا میتواند شوری را تحمل کند یا خیر واگر میتواند چه دوزی را میتواند. غلظت ۳ گرم تا ۵ گرم در لیتر برای درمان این بیماری کافی میباشد.
درمان دیگری که میتوان استفاده کرد درمان بوسیله فرمالین هست، تنها نکته در مورد این درمان این هست که نباید دما را بیشتر از ۲۷ درجه ببریم چون در غیر اینصورت خود فرمالین میتواند ماهی شما را از بین ببرد و باید در این درمان تعویض مداوم آب رو داشته باشیم و هر ۲۴ ساعت باید ۵۰ درصد آب رو تعویض کرده و مدتی به ماهی استراحت داده و تا ۱۴ روز این درمان رو ادامه بدهیم. در مورد فرمالین باید توجه شود که نباید همزمان با نمک استفاده شود چون این دو با هم سمیت ایجاد کرده و باعث مرگ ماهی شما میشوند.
همچنین قبل از استفاده از فرمالین باید با یک دامپزشک صحبت شود. چرا که دوز مصرفی فرمالین بسته به نوع ماهی و پیشرفت بیماری متفاوت است. در برخی از منابع دوز ۱ تا ۳ سی سی  و در برخی منابع ۱ تا ۲/۵ سی سی به ازای هر صد لیتر بیان شده است ولی اینکه شما باید از کدام یک از این دوزها استفاده کنین بر میگرده به نوع ماهی و شدت بیماری که کاری تخصصی میباشد. بطور مثال برخی ماهی ها نمیتوانند فرمالین رو در برخی دوزها تحمل کرده و میمیرنند که باعث میشود یا دوز فرمالین رو کم کنیم و به جاش طول درمان رو زیاد کنیم.
Image Enlarger


در مورد نمک هم همچنین برخی ماهیها هستند که به دوز بسیار کم نمک هم حساس بوده و تلف میشوند. برای همین توصیه میشود که در استفاده از نمک و فرمالین با افراد دارای تجربه و چه بهتر دامپزشک صحبت شود.
در آکواریوم های پلنت نمیشود از نمک و دارو استفاده کرد.
بهترین راه حل این است که ماهی ها را از آکواریوم خارج کرده و در یک آکواریوم قرنطینه درمان را ادامه داده و آکواریوم اصلی به مدت ۳ تا ۴ هفته بدون ماهی کار کرده و بدلیل نبود ماهیی انگل طی این مدت بدلیل گرسنگی میمیرد.
در صورتیکه میخواهین از دارو استفاده کنین باید از داروهای Reef Safe یا داروهای با بیس گیاهی استفاده کنین.قبلا یک دارو به نام kordon در ایران بود که مناسب درمان ایک در آکواریومهای گیاهی بود و احتمالا بشود آنرا پیدا کرد.همچنین در زمان درمان باید ذغال اکتیو از چرخه آکواریوم خارج بشه تا با جذب  دارو به درمان صدمه نزند.
Image Enlarger

  سعی شد در این مقاله بصورت مختصر و کاربردی به دوستداران آبزیان اطلاعاتی ارائه شود.
کلیه مطالب برگرفته از صحبتهای جناب آقای علیرضا نصیری دکتر دامپزشک و رزیدنت بهداشت و بیماریهای آبزیان

منابع:

۱- مقاله چاپ شده دانشگاه کنتاکی

https://aquaculture.ca.uky.edu/sites/aquaculture.ca.uky.edu/files/srac_476_ich_white_spot_disease.pd

۲- مقاله منتشر شده در سایت IFAS

https://edis.ifas.ufl.edu/publication/FA006

با تشکر

گردآورنده:   آراز یعقوبی نمین  

کاربران زیر از آراز برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

Matin 1387, عباس م

ArAz

۱۹ تیر, ۱۳۹۱
۲:۲۳ ب٫ظ
Avatar
FMJF
تبریز

کاربر عالی
Members
تعداد نوشته ها: 154
تاریخ عضویت:

۲۶ خرداد, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام...hi

آقا یکی کمکم کنه...

یه بار دوتا از ماهی هام سفیدک زدن یکیش مرد ولی یکیشو با گذاشتن دمای بخاری روی ۳۲ و استفاده از داروی ضد سفیدک نجات دادم.

حالا یعد از مدتی یکی از سوارتل هام سفیدک زدن بازهم معالجه رو شروع کردم...

خلاصه سرتونو به درد نیارم، میخاستم ببینم دلیل سفیدک چیه؟ بعضی ها میگن دمای پائین آب دلیلشه. من همیشه دمای آب رو روی ۲۶ تنظیم میکنم. چون بیشتر ماهی های آب شیرین این دما رو دوست دارن و این مطالب رو از همین سایت خوندم. لطفاً کمکم کنین.

یاشاسین تراختور

۱۹ تیر, ۱۳۹۱
۹:۲۰ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 22934
تاریخ عضویت:

۳ خرداد, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام

در مورد سفیدک مفصل در قسمت بیماری ماهی ها بحث شده و سوالات زیادی هم در این زمینه پاسخ داده شده لطفا مراجعه کنید.

اما جای هیچ نگرانی نیست و هیچ کمکی هم لازم ندارید اصلا سفیدک بیماری مهمی نیست و در قبال بسیاری از بیماری ها من اون رو اصلا بیماری حساب نمیکنم.

حالا راه حل : فقط دما رو بیارید روی ۲۸ درجه یا ۲۹ درجه و هرگز هم پایین تر نیارید درسته توی سایت و همه مطالب علمی گفتن دمای مناسب و استاندارد ۲۶ - ۲۷ اما اون برای بهترین شرایط و محیط زیستی ماهی هست نه توی آکواریوم و ...

پس دما رو بیار روی ۲۸ درجه و دیگه غمت نباشه. البته بعد از درمان ماهی هاتون که در زمان درمان باید روی ۳۱ - ۳۲ درجه باشه درسته سفیدک ماهی رو میکشه ولی راه حل ساده ای داره برای همین گفتم کمک لازم ندارید.

باز هم درخدمتت هستم.laugh

کاربران زیر از مجتبی برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

gf254, majid3, mehran khezri
۲۱ تیر, ۱۳۹۱
۳:۳۳ ب٫ظ
Avatar
نوید

کاربر عالی
Members
تعداد نوشته ها: 108
تاریخ عضویت:

۱۹ خرداد, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلامhi

رامیزی ها من هم سفیدک زدندheeeeheeee آقا شهریار گفتند دما رو ببرمروی ۳۲ و از نمک بدون ید استفاده کنم من هم میخوام همین کار رو بکنم.قبل از سفیدک زدن ماهی ها دمای من روی دمای اتاق یعنی ۲۶ بود. سوال من اینجاست:

۱- اگه دما روی ۲۸ باشه فعالیت ماهی زیادی نمیره بالا؟

۲-آیا عمر ماهی کم نمیشه؟

۳-میزان مصرف غذای ماهی زیاد نمیشه؟

 ۴-راه های پیشگیری این بیماری چیه؟

بایgoodbye3

کاربران زیر از نوید برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

danesh001, radan66
۲۱ تیر, ۱۳۹۱
۶:۵۳ ب٫ظ
Avatar
FMJF
تبریز

کاربر عالی
Members
تعداد نوشته ها: 154
تاریخ عضویت:

۲۶ خرداد, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام hi

دوست من ممکنه فعالیتش بره بالا، زیاد روی عمرش تاثیر نمیزاره، غذا هم روزانه یک وعده تا جایی که ماهی سر بشه و اگه دما رو ۲۸-۲۹ درجه باشه ۷۵ درصد از این بیماری پیش گیری میشه.

یاشاسین تراختور

۲۱ تیر, ۱۳۹۱
۹:۲۴ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 22934
تاریخ عضویت:

۳ خرداد, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام

در یک کلام خدمتت بگم دمای ۲۸ درجه هیچ مشکلی نداره و خیلی هم خوبه و بهتره بجای ۲۶ درجه از ۲۸ درجه در تابستان و ۳۰-۲۹  درجه در زمستان استفاده کنید اون ۲۶ درجه برای شرایط طبیعی ماهی هست نه توی آکواریوم و هیچ کدوم از مواردی که گفتین پیش نمی یاد.

راه های پیش گیری از بیماری سفیدک فقط دمای ۲۸ درجه به بالا هست و درمانش هم دمای ۳۰ درجه به بالا رو لازم داره و حداکثر دما تا ۳۲ درجه.

ماهی شما بخاطر همین دمای ۲۶ درجه سفیدک زده.

کاربران زیر از مجتبی برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

majid3
۲۳ تیر, ۱۳۹۱
۲:۵۹ ب٫ظ
Avatar
نوید

کاربر عالی
Members
تعداد نوشته ها: 108
تاریخ عضویت:

۱۹ خرداد, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلامhi

یه سوال داشتم.اگه جواب بدین ممنون میشمbye:

اینکه ماهی اشتهاش زیاد بشه و تحرکش هم زیاد بشه نشونه ی اینکه حالش بهتره و سفیدکش داره بهتره میشهblue؟

goodbye3

۲۳ تیر, ۱۳۹۱
۵:۲۶ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 22934
تاریخ عضویت:

۳ خرداد, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام

بله اشتها و تحرک نشانه سلامت ماهی هست.

کاربران زیر از مجتبی برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

gf254, majid3
۲۳ تیر, ۱۳۹۱
۹:۱۶ ب٫ظ
Avatar
نوید

کاربر عالی
Members
تعداد نوشته ها: 108
تاریخ عضویت:

۱۹ خرداد, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلامhi

تشکر از راهنماییتونbye

بایgoodbye3

کاربران زیر از نوید برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

gf254, radan66
۲۴ تیر, ۱۳۹۱
۱۰:۳۰ ق٫ظ
Avatar
نوید

کاربر عالی
Members
تعداد نوشته ها: 108
تاریخ عضویت:

۱۹ خرداد, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

دروود

ماهی هایی که سفیدک زدن بعد از اینکه خوب شدن دیگه کار خاصی نمیخواد توی تانک انجام بدم؟

۲۴ تیر, ۱۳۹۱
۱۰:۰۸ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 22934
تاریخ عضویت:

۳ خرداد, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام

نه کار خاصی نباید بکنید فقط تا یک هفته دما رو بالا نگهدارید تا بیماری دوباره بر نگرده.

راستی یه لطفی بکنید تشکر نکنید ممنون میشم چون دوست دارم فقط سوال و جواب باشه تا سایر دوستان هم استفاده کنن.iloveyoubirddone

کاربران زیر از مجتبی برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

hassan820, majid3
۲۷ تیر, ۱۳۹۱
۵:۳۱ ب٫ظ
Avatar
امین
تهران
کاربر عادی
Members
تعداد نوشته ها: 16
تاریخ عضویت:

۱۱ تیر, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

با سلام
من امروز فهمیدم که ماهی هام مخصوصا تترا نئون هام روی بدنشون نقطه های سفید زده و یکی دو نقطه روی انجل
تانک من گیاهی هست و اگه نمک بزنم و درجه آب رو ببرم بالا گیاه ها خراب می شن
درضمن من توی تانکم به جز تترا نئون ، انجل و پلاتی و لوچ دلقک و لجن خوار طلایی هم دارم. من بخاطر اینکه گیاه هام از گرما داشتن خراب می شدم دما رو از ۲۹ کردم ۲۷
حالا باید چه کار کنم؟
اگه ممکنه راهنمایی کنید

کاربران زیر از امین برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

hassan820
۲۷ تیر, ۱۳۹۱
۹:۵۸ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 22934
تاریخ عضویت:

۳ خرداد, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام

خب اشتباه کردین یک مرتبه دما رو کاهش دادین باید در طول دو هفته دما رو می آوردین روی ۲۷ هیچ اتفاقی هم نمی افتاد و ماهی ها عادت می کردن اما الان هیچ راهی نداره باید این ریسک رو بپذیرید و دما رو ببرید بالا و حتی تا ۳۱ درجه برسونید تا ماهی ها خوب بشن بهتره مقداری نمک هم به آب اضافه کنید و یا ماهی ها رو به مدت ۵ دقیقه حمام نمک + داروی ضد سفیدک بدین.

یا اینکه فعلا گیاه ها رو خارج کنید و توی یه آکواریوم مجهز دیگه قرار بدین نه توی یه ظرف بعد اونها رو خراب کنید بگین فلانی گفت !!!!!!!! سپس دما رو تا ۳۲ درجه بیارید بالا و یک هفته صبر کنید تا ماهی ها کاملا درمان بشن.

یه نکته رو دقت کنید داروی ضد ایک ( ضد سفیدک ) در دمای پایین اثر زیادی نداره و ممکنه باعث درمان ماهی نشه فقط باید دما رو ببرید بالا و بعد اگر دارو هم مصرف کردین ماهی ها زودتر بهبود پیدا می کنن و اگر هم دارو نزدین باز هم بعد از چند روز کاملا خوب میشن.

۲ دی, ۱۳۹۱
۹:۰۰ ب٫ظ
Avatar
miladBot

کاربر عادی
Members
تعداد نوشته ها: 1021
تاریخ عضویت:

۲۲ مرداد, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام

داروی ضد سفیدک رو از کجا میشه تهیه کرد و آیا باید با اسم سفیدک خریداری کرد

من دو روز پیش یه جفت گورامی بهشتی خریدم

ولی امروز یکیشون مرد و اون یکی هم دادمش رفت

پنگوسیم هم سفیدک گرفته

دمارو بردم رو ۳۰ درجه و آکوا سیف رو با آب  و نمک بدون ید(گرمادیده)قاطی کردم و توی آبم ریختم

به نظر شما کی پنگوسی من خوب میشه

آیا حتما باید از ضد سفیدک هم استفاده کرد یا لزومی نداره وقتی از نمک استفاده کردم

راستی من می خوام برای پنگوسیم ه کوی بخرم تا حسابی با هم بازی کنن

آیا با هم میسازن با توجه به اینکه پنگوسیم گیاه خواره

راستی من بهش یه غذای زیر آبی سرا میدم ولی نمی خوره یا شایدم وقتی که نیستم می خوره

آیا این طبیعی هست

البته قابل ذکره که من پنگوسیمو دوروزه خریدم

با تشکر

کاربران زیر از miladBot برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

radan66
۲ دی, ۱۳۹۱
۹:۰۸ ب٫ظ
Avatar
mohammad91

کاربر عالی
Members
تعداد نوشته ها: 276
تاریخ عضویت:

۱۹ فروردین, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

helloooooوالا من چند بار ماهی هام سفیدک زد بالابردن دما و ریختن نمک خوب شد

صبر کن خوب میشهgoodbye3

۲ دی, ۱۳۹۱
۱۰:۳۳ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 22934
تاریخ عضویت:

۳ خرداد, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام 

آقا محمد ۹۱ توضیح دادن فقط صبر کنید تا خوب بشه البته نمک کار چندانی در بهبودی سفیدک نمیکنه فقط دمای ۳۱ - ۳۲ درجه باشه بدون دارو هم درمان میشه توجه کنید دما بیشتر از ۳۲ درجه نشه.

پنگوسی معمولی و کوی فیش مشکلی با هم ندارن.

برای دو روز اول که طبیعیه ماهی غذا نخوره مخصوصا پنگوسی و مخصوصا اگر فقط یک پنگوسی باشه !!!!!!!!

۳ دی, ۱۳۹۱
۴:۴۵ ب٫ظ
Avatar
miladBot

کاربر عادی
Members
تعداد نوشته ها: 1021
تاریخ عضویت:

۲۲ مرداد, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام

من از نمک استفاده کردم

دمای آبم روی ۳۰ درجس

این پنگوسی من یه کم پوزش سیاه شده و یه گوشه از باله ی دمیش هم همین طور

امروز صبح از متیلین بلو استفاده کردم

یه کم بیش تر دور سرش سفیدک زده خصوصا اون جایی که سیاه شده

همچنین یک گوشه هایی از باله هاش سفید رنگ شده البته قبلا هم همین طور بود ولی الان بیش تر

و یک کم سفیدکش خوب شده روی دمش

به نظر شما دمارو ببرم رو ۳۱ درجه یا همی ۳۰ خوبه

الانم از کوزه ای که توش هی قایم میشد میاد بیرون و میگرده

امروز می خوام از ضد سفیدک هم استفاده کنم البته بعد از اینکه خریدم

ایا این سیاه شدن بر اثر بردن دماروی ۳۰ درجه است چو دوستی دارم که پنگوسی باله بلند سفید داشته ولی پس از بردن دمای آکوئاریومش رو ۳۲ سیاه شده

با تشکر

۳ دی, ۱۳۹۱
۸:۲۱ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 22934
تاریخ عضویت:

۳ خرداد, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام 

نه دوست عزیز بخاطر دما نیست در قسمت قبلی هم گفتم دما رو ببرید روی ۳۱ درجه.

برای دوستتون هم فکر کنم دما از ۳۲ درجه بیشتر بوده !!!!!!!! چون حتما باید با یک دماسنج مرغوب و یا دو دماسنج دما رو کنترل کنید.

اول مطمئن بشید سفیدک هست یا قارچ اگر دونه های ریز هست سفیدکه و اما اگر پیوسته هست قارچه.

درضمن اینقدر دارو هم مصرف نکنید اصلا متیلن بلو برای سفیدک هیچ کاری انجام نمیده و فقط برای قارچ خوبه.

برای درمان باید صبر کنید نه اینکه تند و تند دارو مصرف کنید.smilebirddone

۴ دی, ۱۳۹۱
۸:۴۱ ب٫ظ
Avatar
miladBot

کاربر عادی
Members
تعداد نوشته ها: 1021
تاریخ عضویت:

۲۲ مرداد, ۱۳۹۱
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام

من پنگوسیم مرد

سیکل آبم طی شده حداقل کدر نیست وبوی خاصی نمیده

از اون جایی که خریدم اینا رو دوستم گفت نخرم ولی من احمق خریدم و ماهی هام مردن

حتی لجن خوارم

دما رو بردم رو ۳۰ و از نمک و دارو هم استفاده کردم ولی جواب نداد که نداد

حالا یه ردتیل خریدم انداختم توش و توش ضد عفونی ریختم تا بیماری ای چیزی بود بره و فردا هم سیفون می کنم

دعا کنین این دیگه نمیره چو از جای معتبری خریدم

راستی بوی آبی که سیکلش طی نشده چه جوریه و من چی کار کنم دیگه ردتیلم مریض نشه

از همتون ممنونم

لطفا دعا کنین دیگه ماهیم نمیره چون تا به حال این تجربه رو نداشتم که ماهی های ادم ۴ روزه بمیرن و اگر هم ماهی ایممرده حداقل پس از ۳-۴ماه

آخه اونجایی که خریدم همه ازش ناراضی بودن(همه ی دوستام)

توی دولت هستش(خیابون سه راه نشاط بالا تر از بلوار کاوه)

با تشکر

۴ دی, ۱۳۹۱
۹:۴۸ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 22934
تاریخ عضویت:

۳ خرداد, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

سلام 

خب بنظر من فروشنده گناهی نداشته شما باید هنگام خرید دقت می کردین.

درضمن اشتباه کردین ردتایل و در کل ماهی جدید خریدین heeee چون ماهی مریض توی آب بوده این یکی هم مریض میشه کاش اول آب رو سیفون می کردین و ضدعفونی می کردین و چند روز بعد ماهی میخریدین.

خیلی مهم نیست که آب بو میده یا نه و یا شفاف باشه باید حتما تست بگیرید تا متوجه بشید چرخه طی شده یا نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟birddone

کاربران زیر از مجتبی برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

majid3
شما مجوزی برای ایجاد نوشته ندارید
منطقه زمانی انجمن:Asia/Tehran

بیشترین کاربران آنلاین:1031

افراد آنلاین کنونی:
52 مهمان

مشاهده کنندگان کنونی این صفحه:
1 مهمان

برترین نویسندگان:

مجتبی : 22934

ΡARSA : 4189

alirezaj : 3752

H∀ⓂΞD20 : 3661

حسنHTB : 3111

HAMID ESKANDARI : 2608

آمار کاربران:

مهمان: 575

اعضا: 34135

مدیران انجمن: 15

مدیر کل: 1

آمار انجمن:

گروه ها: 7

انجمن ها: 239

موضوعات: 7692

نوشته ها: 164791

جدیدترین اعضاء:

Jameszek, ziwan6669, Sadra_1990, NotMatin, 5688664333, ALI 132

مدیر کل: شهریار (onlypet.ir): 3003

آخرین ارسال های انجمن

آخرین دیدگاه ها