توانایی‌های شگفت انگیز حیوانات که انسان از آن بی‌بهره است!

توانایی و استعداد جانوران در زمینه های مختلف به شکل مداوم توسط دانشمندان و محققان در حال آزمایش و بررسی است و گاها برخی از توانایی های کشف شده در جانواران جزو توانایی هایی است که انسان ها ارزوی داشتن آن را دارند یا حتی تاکنون قادر به تصور آن هم نبوده اند!

توانایی‌های شگفت انگیز حیوانات که انسان از آن بی‌بهره است!

میلیون ها جاندار در کره زمین زندگی می کنند که هر کدام رفتار و توانایی های خاص خود را دارند. برخی از رفتارها و توانایی های این موجودات بقدری جذاب و شگفت انگیز است که درواقع میتواند از حسرت‌های ما انسان ها نیز باشد. در زیر با برخی از این توانایی های شگفت انگیز اشنا می شویم که شاید برخی از انها جزو ارزوها یا حسرت هایمان باشد یا حتی تاکنون تصوری از انها نداشته ایم.

دید فرابنفش

دنیای پیرامون ما ترکیبی از رنگ های مختلف است، اما چشم انسان هنوز طیف گسترده‌ای از رنگهایی که وجود دارد را نمی‌تواند ببیند! شاید حتی تصور دیدن رنگهای متفاوت‌تر از آنچه در حال حاضر وجود دارد، برای انسان غیرممکن است.

پرندگان به دلیل سلولهای مخروطی بیشتری که در شبکیه چشم دارند که به طیف نور مافوق بنفش بسیار حساس است، قادر به مشاهده رنگهایی هستند که انسان قادر به دیدن آنها نیست.

در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی این واقعیت کشف شد که رنگ هایی که پرندگان از یکدیگر مشاهده می کنند با رنگ هایی که ما از انها می بینیم بسیار متفاوت است. همچنین مشاهده این رنگ ها توسط پرندگان در رفتارهایی ازجمله نحوه انتخاب جفت را نیز تاثیر گذار است.

دید فرابنفش

راه رفتن روی آب

تصور اینکه بتوانیم بدون هیچ تجهیزاتی بر روی اب راه برویم غیر ممکن است. مگر اینکه آن را شعبده یا ترفندی برای جلب توجه بدانیم. اما جالب است بدانید توانایی راه رفتن و دویدن روی آب اگرچه برای انسان امری غیرممکن محسوب می شود اما برای مارمولک باسیلیسک یک رفتار روزمره است.

راه رفتن روی اب مارمولک

نقض نیروی جاذبه

انسان بدون هیچ تجهیزاتی قادر به پرواز نیست یا اینکه قادر نیست تعادل خود را در شرایطی که جاذیه بر او غلبه می کند حفظ نماید. اما پرواز منحصربفردترین توانایی پرندگان است که قانون جاذبه زمین را به بازی می‌گیرد. با این حال، جانداران بدون بال و پر مثل بزهای کوهی نیز نیروی جاذبه زمین را نقض می‌کنند. بزهای کوهی می‌توانند حتی از صخره‌های عمودی بالا بروند و روی لبه‌های بسیار کوچک تعادل خود را حفظ کنند. آنها با استفاده از این توانایی شگرف به راحتی از دست شکارچیانی از قبیل خرس، روباه و گرگ فرار می‌کنند.

جاودانگی یا زندگی ابدی

انسان ها همواره به دنبال راهی برای زندگی ابدی هستند به نحوی که در افسانه ها، کتب ها و بسیاری از فیلم های ساخته شده از اکسیر جاودانگی یا بیمرگی یاد می شود. اگرچه جاودانگی یا زندگی ابدی برای انسان ها در حد افسانه یا همان فیلم و سریال است اما جالب است بدانید جاودانگی تنها بخشی از زندگی “عروس دریایی جاودان” است. عروس دریایی جاویدان پس از رشد کامل و رسیدن به اندازه ۴.۵ میلیمتر، دوباره به مراحل ابتدایی زندگی خود بازمی‌گردد. به این ترتیب، تا زمانیکه بتواند از خورده شدن توسط موجودات دریایی دیگر در امان بماند و از بیماریهای کشنده رهایی یابد، یک زندگی جاودانه را تجربه خواهد کرد.

جاودانگی عروس دریایی

بازآفرینی اندام‌ها

برای انسان ها از دست دادن یک عضو بدترین اتفاق ممکن است چرا که دیگر قادر به بازافرینی آن عضو نیست مگر با اقدامات پیچیده پزشکی که در نهایت هم نمی توان انتظار داشت که عضو جایگزین شده دقیقا همان عضوی باشد که فرد از دست داده است. شاید اگر انسان می توانست اعضای از دست رفته خود را بدون دردسر بازافرینی کند دیگر توانایی “اکسولوتل” یا سمندر مکزیکی انقدرها هم به چشم نمی امد!. اکسولوتل قادر است به‌راحتی اندام از دست رفته خود را بازافرینی کند. سلولهای ایمنی و ماکروفاژها در بدن این دوزیست عجیب به او در بازسازی اندام از دست رفته‌اش کمک می‌کند.

دید ۳۶۰ درجه

میدان دید انسان به صورت تقریبی ۵۰ تا ۶۰ درجه افقی و ۵۰ تا ۷۰ درجه عمودی را پوشش می‌دهد. اما چشم انسان ها در برابر آفتاب‌پرستها و سنجاقکها که میدان دید ۳۶۰ درجه دارند کمبودهایی دارد. چشمهای آفتاب‌پرست‌ها آناتومی منحصربفردی دارند که آزادی حرکت زیادی به کره چشم می‌دهد. از طرفی، خیلی راحت می‌توانند بینایی تک‌چشمی و دوچشمی داشته باشند. همچنین در بین حشرات، بزرگترین چشم متعلق به سنجاقک  است و ۸۰درصد مغز سنجاقک مسئول کنترل و پردازش بینایی اوست و چشم این موجود همانند افتاب پرست ها دید ۳۶۰ درجه ای دارد.

تغییر شکل

تغیر شکل ظاهری و رفتاری بسیار سخت و پیچیده است. اگر چه انسان ها با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارند می توانند یک کارکتر جدید را از خود ایجاد نمایند ولی اگر بخواهیم نام یک حیوان را بگوییم که بدون هیچ ابزار و گریم و پوششی قادر به تغیر شکل است باید از “اختاپوس تقلیدگر” نام ببریم.

اختاپوس تقلیدگر یکی از گونه‌های اختاپوسهاست که اولین بار در سال ۱۹۹۸ در سواحل اندونزی کشف شد. هرچند توانایی تغییر رنگ بدن یکی از توانایی‌های معمول اختاپوسهاست، اما اختاپوس تقلیدگر پا را فراتر گذاشته و نه تنها شکل بدن خود را به شکل یک جاندار دیگر تغییر می‌دهد بلکه رفتارها و صفات او را نیز تقلید می‌کند. این جاندار باهوش خیلی راحت و دقیق در نقش یک شیرماهی، عروس دریایی و مارماهی ظاهر می‌شود و تمامی اجزا و حرکاتش را کاملا مشابه و مطابق با آنها تغییر می‌دهد.

خوابیدن در حال بیداری!

دلفین‌ ها، وال ها نهنگ‌ ها و گاو ماهی‌ها قادرند در حالی که یک نیم کره مغز آنها فعال و بیدار است، بخوابند! این قابلیت به مغز در رهایی از وقایع روزمره و تلفیق خاطرات جدید کمک می‌کند. این جانداران در حالیکه نیم کره چپ مغزشان خواب است، چشم سمت راست را می‌بندند. به این ترتیب، نیمکره راست مغز مسئول کنترل تنفس و همچنین آگاهی از محیط اطراف است. زمانی هم که نیمکره راست می‌خوابد، چشم سمت چپ بسته شده و نیمکره چپ فعال می‌ماند. این نوع خوابیدن به آنها کمک می‌کند در یک روز، هر یک از نیمکره‌های مغزشان حدود ۴ ساعت استراحت کند.

پیشگویی

شاید گاهی انسان براساس احساس و یا تجربه حس ‌کند اتفاقی در شرف وقوع است، یا اینکه با ابزارها و تجهیزات پیشرفته‌ای که در اختیار دارد پیشگویی هایی داشته باشد. اما احساس خطر پیش از وقوع یک اتفاق، جزو طبیعت برخی جانوران است.

گروهی از محققان که روی مهاجرت “چکاوک‌های بال طلایی” تحقیق می‌کردند، متوجه شدند آنها می‌توانند طوفان را چند روز زودتر پیشگویی کنند. محققان مسیر حرکت آنها را از جنوب قاره آفریقا به شمال آمریکا تحت نظر گرفتند و مشاهده کردند که قبل از رسیدن به جنوب ایالات متحده آمریکا ناگهان تغییر مسیر داده و از مسیر دیگر به راه خود ادامه دادند. چند روز بعد، درست در آن ناحیه طوفان شدیدی به وقوع پیوست که منجر به کشته شدن ۳۵ انسان شد.

فیل‌ها با گوش‌های بزرگی که دارند قطعا حس شنوایی فوق العاده‌ای دارند. تغییر مسیر ناگهانی آن‌ها به دلیل نامعلوم اکنون دیگر یک راز نیست. مطالعات نشان می‌دهد که فیل‌ها می‌توانند نزدیک شدن طوفان را از فاصله ۲۴۱ کیلومتری تشخیص دهند.

توانایی پیشگویی جانداران تنها مختص به طوفان نیست، بلکه آنها قادرند بیماری انسان را قبل از پدیدار شدن نشانه‌ها و علایم بیماری شناسایی کنند. در سال ۲۰۱۱ طی تحقیقی در ژاپن مشخص شد سگها می‌توانند از بوی نفس افراد، سرطان روده بزرگ را در آنها تا ۹۸درصد درست تشخیص دهند. بنابراین، با توجه به حس بویایی قوی سگ‌ها، می‌توان آنها را برای شناسایی سرطان آموزش داد. این توانایی خارق‌العاده سگ‌ها می‌تواند با تشخیص زودهنگام سرطان در انسان، منجر به درمان و نجات زندگی هزاران قربانی سرطان در سراسر دنیا شود.

همچنین زلزله یکی از بلایای طبیعی است که هر ساله جان تعداد زیادی از انسان ها را می گیرد. توانایی حیوانات در پیش‌بینی زلزله از گذشته دور تا کنون مورد توجه انسان بوده است. این قدرت فرابشری، که در افسانه‌های کهن بازتاب یافته، امروز با بررسی‌های علمی نیز تایید شده است.

شما بگویید; چه توانایی هایی از حیوانات می شناسید که انسان ها قادر به انجام آن نیستند؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

3 دیدگاه در “توانایی‌های شگفت انگیز حیوانات که انسان از آن بی‌بهره است!

 1. alinoos

  سلام
  بسیار مفید و آموزنده
  سپاس فراوان

  پاسخ
 2. محمد پارسا

  من حیوون رو نمیدونم ولی احتمال میدم لباس ضد اب تقلیدی از گیاه برگ بیدی بنفش باشه چون مثل لباس ضد ابه و احتمال میدم

  پاسخ
 3. ناشناس

  سلام ولی به نظر من اون مارمولک روی آب فکر نکنم جوری که رو زمین راه میره روی آب راه بره اون وقتی میخواد از آب رد بشه تا بخواد پاش داخل آب فرو بره قدم بعدی را گذاشته

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *