نهنگ قاتل می تواند صدای انسان را تقلید کند + صدای تقلید شده

در جدیدترین پژوهشی که بر روی نهنگ های قاتل صورت گرفته مشخص شد این موجودات غول پیکر ابزی می توانند کلماتی را تقلید کنند.

نهنگ قاتل می تواند صدای انسان را تقلید کند + صدای تقلید شده

براساس بررسی منتشر شده در مجله علمی رویال سوسایتی، محققان علوم زیست شناسی شامل محققانی از آلمان، بریتانیا، اسپانیا و شیلی دریافتند که نهنگ قاتل، بزرگ‌ترین دلفین‌سان روی کره زمین، می‌تواند از صحبت کردن انسان تقلید کند.

ویکی (Wikie)، نام نهنگ مورد مطالعه است که در آکواریومی در فرانسه به همراه بچه سه ساله اش زندگی می‌کند.

در ابتدا، تیم تحقیقاتی با این نهنگ، سه صدا را که توسط بچه اش نیز تولید می شد تمرین کردند. سپس به او تقلید پنج صدای متعلق به دیگر نهنگ های اُرکا را که پیش از این هرگز نشنیده بود آموزش دادند. در نهایت، ویکی در معرض سه صدای متعلق به اُرکا و ۶ صدای انسان از قبیل کلماتی مانند “سلام” ، “هه هه”، “یک، دو” و “خداحافظ” قرار داده شد و با موفقیت این صدا ها را نیز تقلید کرد. جالب است که در بعضی موارد حتی در اولین تلاش، بیان کلماتی مانند سلام، یک دو، و بای بای به ثبت رسیده است.

صداهای تقلید شده توسط نهنگ قاتل را خودتان بشنوید

 

ویکی نخستین جانداری نیست که توانایی تولید صداهای انسانی را از خود نشان می‌دهد. دلفین‌ها، فیل‌ها، طوطی‌ها، اورانگوتان‌ها و حتی نهنگ‌های بلغاری، تا پیش از این وجود چنین توانایی را به معرض نمایش گذاشته بودند؛ هر چند از طیف وسیعی از مکانیزم‌های فیزیکی برخوردارند.

جوزف کال، استاد رشته تکامل ذهن در دانشگاه سنت اندرو ویکی و از محققان این پژوهش می گوید: «هر چند کلمات کوتاه و ساده هستند، اما قابل قبول است»

پروفسور کال در ادامه میگوید: “شما نمی‌توانید واژه پیچیده‌ای را انتخاب کنید، چرا که این خواسته‌ زیادی است. ما به دنبال واژه‌هایی کوتاه و قابل تشخیص از هم هستیم.”

موفقیت در تقلید صدا در طول این مطالعه ابتدا توسط تمرین‌ دهنده‌های او مورد تشخیص واقع شده و سپس توسط تیمی شش نفره از داوران مستقل مورد تایید قرار گرفته است. نحوه داوری نیز به این نحو بوده که داوران صدای تولید شده توسط ویکی را با صدای اصلی مقایسه می‌کردند، بدون آنکه بدانند کدام صدا متعلق به چه کسی است.

پروفسور کال در مورد این سوال که آیا نهنگ قاتل توانایی فهم آنچه را تقلید کرده است دارد یا خیر میگوید: “هیچ شواهدی مبنی بر فهم آنها نسبت به آنچه مثلا به عنوان کلمه سلام ادا می‌کنند، وجود ندارد.” من فکر می‌کنم در اینجا ما شواهد اولیه داریم که نهنگ های قاتل ممکن است با تقلید، آوا ها و صداها را یاد بگیرند، و این چیزی است که می تواند پایه ای از زبان هایی باشد که ما در طبیعت مشاهده می‌کنیم.

منابع: techrato و alalam

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1 دیدگاه در “نهنگ قاتل می تواند صدای انسان را تقلید کند + صدای تقلید شده

  1. Hamid por harf

    سلام
    چه جالب !!!
    ی هفته پیش مادر بزرگم بمونه از فلسفه ومنطق هم حرف میزنه????

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *