حیوانات چگونه زودتر از ما متوجه زلزله می شوند؟

بسیاری از حیوانات می توانند با توانایی های فرابشری خود وقوع زلزله را از ساعت ها قبل و یا حتی از هفته ها قبل پیش بینی کنند!

حیوانات چگونه زودتر از ما متوجه زلزله می شوند؟

حتما تاکنون بارها شنیده اید که حیوانات می توانند زلزله را قبل از وقوع آن پیش بینی کنند! این توانایی بی نظیر حیوانات از گذشته تا کنون مورد توجه بوده و حتی در افسانه های کهن نیز بازتاب یافته است. البته همین شنیده ها و افسانه ها توسط بررسی های علمی نیز تایید شده است.  ازمایشات مختلفی توسط دانشمندان برای توانایی های فرابشری حیوانات صورت گرفته است که مشخص می کند عوامل متعددی موجب توانایی حیوانات در تشخیص و پیش بینی زلزله می شود. به طور مثال شنیدن صداهایی که در محدوده فرکانس شنوایی انسان نیستند، تغییر سطح آب‌های زیرزمینی. امواج الکترومغناطیس، آزاد شدن گازهایی که در لابه‌لای صفحات زمین محبوس شده اند، بروز تغییرات در میدان‌های مغناطیسی یا الکتریکی محدوده محل زندگی و حتی پیش لرزه های خفیف.

بسیاری از عواملی که قبل از وقوع زلزله رخ می دهند توسط انسانها قابل درک و فهم نیستند. به طور مثال محدوده شنوایی موثر انسان عموما در بازه ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز است اما پرندگان می‌توانند صداهای فروصوت با بسامد ۱/ ۰ هرتز تا ۱۰ هرتز را نیز بشنوند و موش‌ها و جوندگان می‌توانند اصوات فراصوت با بسامد ۱۰۰ هزار تا یک میلیون هرتز را بشنوند.

در شکل زیر برخی از حیوانات که قادرند زلزله را قبل از وقوع آن تشخیص دهند نشان داده شده است. برخی از حیوانات نظیر ماهی ها و موش ها قادرند زلزله را حتی چند هفته قبل از وقوع آن تشخیص دهند!

http://deprem.cs.itu.edu.tr/Animal_patterns.htm

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code