ماهی ها هم شخصیت فردی دارند

مطالعات اخیر در مورد رفتار ماهی‌ها نشان می‌دهد که هر کدام از این جانوران رفتارهای خاصی را از خود بروز می‌دهند.

ماهی ها هم شخصیت فردی دارند

روزنامه ایندیپندنت در بخش علمی خود در این باره می‌نویسد: «در تحقیقات جدیدی که بر روی ماهی‌های ‘ گوپی’ در جزایر ترینیداد انجام شده است، همه آنها در مواجهه با خطر یکسان رفتار کرده‌اند. اما هنگامی که آنها را در یک شرایط خطرناک جدید و ناشناخته قرار داده‌اند هر یک از آنها به صورت متفاوت با این خطر برخورد کرده‌اند. بعضی از آنها به گفته محققان زیست‌شناسی، ‘شجاعانه‌تر’ رفتار کرده‌اند.»

دکتر تام هاوزلی یکی از این پژوهشگران از دانشگاه Exeter می‌گوید: «در ماهی‌ها سیستم عصبی ‘طیف ساده’ که آنها را از وجود خطر در اطرافشان آگاه می‌کند معمولاً دلیل اصلی برای رفتار تک‌تک انواع ماهی‌ها مانند ‘گوپی ترینیداد’ به‌حساب می‌رود. اما تحقیقات ما نشان داده است که واقعیت چیزی بسیار پیچیده‌تر از این است.

هاوزلی و همکارانش با قرار دادن ماهی‌ها در آکواریوم ناآشنا و افزودن تصاویر سه‌بعدی از شکارچیان، سطح استرس را بالا بردند. برخلاف بروز واکنش‌های متفاوت به موقعیت‌های مختلف، نتایج آزمایش‌ها نشان داد که تفاوت‌های شخصیتی ثابت باقی می‌ماند.

هوسلی گفت:‌ «وقتی آنها را یک شرایط متفاوت وجود خطر قرار داده‌ایم برخی از آنها سعی کرده‌اند از خطر فرار کنند، بعضی‌ها به دنبال پنهان شدن بوده‌اند و بعضی دیگر برای مقابله با این خطر خیلی محتاطانه به طرف آن رفته‌اند تا آن را شناسایی کنند. با اینکه همه آنها متوجه خطر بودند، اما رفتار هر کدامشان فردی و بر مبنای تصمیم‌گیری شخصی بوده است.»

منابع: اینترنشنال و خبرگزاری دانشگاه آزاد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4 دیدگاه در “ماهی ها هم شخصیت فردی دارند

  1. amin

    چه باحال.دوست دارم بدونم شخصیت ماهیای من چطوره.ولی فکر کنم اشتباه کرده باشن.

    پاسخ
  2. alirezaj

    منم به خیلیها این حرفو میزدم و دستم مینداختند خوب شد حالا دلیل علمی دارم!!!!

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *