پرورش۸۰ میلیون قطعه ماهی قرمز برای شب عید

کارشناس تکثیر و پرورش ماهیان زینتی گفت: سالانه ۸۰ میلیون ماهی قرمز برای تأمین نیاز شب عید تولید می شود که طبق روال، بیست روز مانده به شب عید در بازار توزیع می‌شود.

پرورش۸۰ میلیون قطعه ماهی قرمز برای شب عید

محمد حسن الهی کارشناس تکثیر و پرورش ماهیان زینتی سازمان شیلات درباره آخرین وضعیت عرضه ماهیان قرمز شب عید توضیح دادند: از مجموع تولید ماهیان زینتی کشور، ۴۰ درصد مربوط به ماهیان قرمز برای شب عید است.
الهی گفت: بیشترین حجم تولید، مربوط به استان های گیلان، مازندران، اصفهان، کاشان و قم است و تولید انبوه ماهیان قرمز و گلد فیش در استخرهای خاکی و همراه با ماهیان گرمابی صورت می گیرد.
این مسوول تاکید کرد اکنون بیش از ۶ هزار نفر به طور مستقیم به تولید ماهیان زینتی مشغولند و این حرفه در مناطق گرم کشور توجیه اقتصادی بیشتری دارد.

ماهی سالم بخرید

کارشناس تکثیر و پرورش ماهیان زینتی سازمان شیلات ایران درباره ویژگی های ماهی سالم گفت: خوشرنگی، پوست و باله سالم، لاغر نبودن، تعادل در شنا، تنفس و شنا در عمق آب، نبود هیچ نوع لکه خونی در سطح پوست و باله ها، حرکت هر ماهی در مسیر خود (به جای حرکت گله ای) و بی حرکت نبودن در گوشه ظرف از بایسته های انتخاب ماهی سالم است.

وی درباره شیوه حمل و نقل ماهی افزود: پس از خرید، ماهی قرمز را در آب تمیز و شفاف درون پلاستیک حاوی اکسیژن و هوای مناسب با کمترین استرس قرار داده و حمل کنید. برای خروج ماهی از پلاستیک به داخل تنگ باید پلاستیک حاوی ماهی را ۲۰ دقیقه درون آبی قرار داد که ماهی به آن انتقال می یابد تا هم دمایی صورت گیرد.
سپس ماهی قرمز را درون ظرفی انتقال دهید که از ۲۴ ساعت قبل با آب لوله کشی شهری پر شده باشد، زیرا آب شهری حاوی کلر برای ماهیان قرمز سمی و کشنده است.
همچنین ۲۰ درصد آب داخل تنگ ماهی را باید یک روز در میان تعویض و آب تازه بدون کلر به آن اضافه کرد. دمای آب باید ۲۲ تا ۲۴ درجه باشد.

وی توصیه کرد ماهی قرمز را پس از دریافت راهنمایی و اطلاعات مناسب به همراه غذا از مرکزهای معتبر و آکواریوم فروشی ها خریداری کنید تا در نگهداری ماهی قرمز دچار مشکل نشوید.

هشدار درباره رهاسازی ماهی قرمز در نهرهای طبیعی

کارشناس تکثیر و پرورش ماهیان زینتی سازمان شیلات ایران تاکید کرد نباید بیش از ۲ هفته ماهی های قرمز را درون تنگ کوچک نگه داشت.
الهی گفت: پس از این مدت ماهی قرمز را به دریاچه پارک ها، حوضچه های مناسب و آکواریوم انتقال دهید و به طور جدی از رهاسازی آن در رودخانه ها، سدها و منابع طبیعی آب خودداری کنید، زیرا افزون بر رقابت غذایی با ماهیان بومی و سایر آبزیان، احتمال انتقال برخی انگل ها وجود دارد.

وی تاکید کرد ماهی قرمز برای سلامت انسان خطری ندارد اما ممکن است با انتقال انگل، برای سایر ماهیان و آبزیان خطر ایجاد کند.

این کارشناس ماهیان زینتی ابراز امیدواری کرد در آینده برای جمع آوری و انتقال ماهیان قرمز طرحی اجرا شود تا ماهیان به مکان مناسب انتقال یابند.

منبع: ایرنا (گزارش: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعود)

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

8 دیدگاه در “پرورش۸۰ میلیون قطعه ماهی قرمز برای شب عید

 1. کاپیتا امریکا

  من ماهی قرمزهام تخم گذاشتن الان بچه هم شدن ولی رنگشون خاکستریه تقریبا اندازه بقیه شدن چیکار میکنن که قرمز میشن

  پاسخ
  1. moein poti

   به مرور با تغذیه مناسب رنگ می گیرن البته به نژاد و چند پشت قبل هم ربط داره

   پاسخ
 2. D ina

  من یه ماهی قرمز ۶سال هست دارم از دیروز به پهلو شده و رفته کف تنگ 
  اب عوض کردم کمی نمک دریایی اضافه کردم 
  جاشو ۲ساعت قبل عوض کردم وزیر شیر اب گذاشتم تا قطرهای اب سرد وارد ظرفش بشه 
  دیگه نمیدونم چکار کنم
  لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم نمیره ممنون.

    

  پاسخ
  1. Saeed G Samani

   فکر کنم ماهی دیگه مرده باشه،ولی هیچ وقت ماهی را زیر آب شیر نزارید چون کلر داره ماهی را میکشه

   پاسخ
   1. Saghari

    نه سریع از زیر شیر خارج کنید ودر ابی که سیکلش طی شده بندازید

    پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   ماهی که چپه بشه زیاد عمری نمیکنه و نمیشه کاری براش کرد.

   پاسخ
 3. ناشناس

  سلام اگه ماهی قرمز داخل وان پلاستیکی باشه مشکلی داره؟؟ و اینکه یکی از ماهیام خیلی کم تحرکه و یه گوشه میشینه؟چکارش کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر کیفیت آب بالا باشه و تراکم ماهی زیاد نباشه مشکل خاصی نداره.
   برای اون ماهی هم باید شرایط نگهداری رو بررسی کنید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *