تاثیرات زیانبار پلاستیک‌ها بر جانداران اعماق اقیانوس‌ها

در نتایج یک بررسی جدید مشخص شد آلودگی ناشی از مواد پلاستیکی که به نقاط عمیق اقیانوس‌ها نیز می رسد، تاثیرات منفی بر موجودات زنده در اعماق اقیانوس‌ها خواهد گذاشت.

تاثیرات زیانبار پلاستیک‌ها بر جانداران اعماق اقیانوس‌ها

دکتر “میشل تیلور” از دانشگاه آکسفورد و محقق ارشد این مطالعه گفت: هدف اصلی این تحقیق اکتشافی، جمع آوری ریزپلاستیک‌ها از رسوبات موجود در عمق اقیانوس‌ها بود که بسیاری از آنها پیدا شد. همچنین با در نظر گرفتن اینکه آبزیان به گونه‌ای با این رسوبات ارتباط دارند، داخل آنها زندگی کرده یا از رسوبات مصرف می‌کنند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم این جانوران را بررسی می‌کنیم تا شواهدی مبنی بر بلعیده شدن این مواد پیدا شود.
این مطالعه برای اولین بار نشان داد ریزپلاستیک‌ها حتی توسط جانداران دریایی که ساکن عمیق‌ترین نقاط اقیانوس‌ها هستند، همچون خیار دریایی و خرچنگ گوشه گیر که در عمق ۳۰۰ تا ۱۸۰۰ متری زندگی می‌کنند بلعیده می‌شوند.
بیشترین ریزپلاستیک‌هایی که محققان در بدن حیوانات دریایی ساکن در اعماق اقیانوس‌ها پیدا کردند پلی‌استر، نایلون و ورق اکریلیک بوده است.
به گزارش نیچر ورلد نیوز، این ریزپلاستیک‌ها می‌توانند از طریق شست و شوی لباس با مواد مصنوعی یا از تورهای ماهیگیری وارد اقیانوس‌ها شوند. هر چند محققان پیش از این نسبت به کشف ریزپلاستیک‌هایی که در مناطق ساحلی نبوده و به عمق اقیانوس‌ها راه پیدا کرده بودند هشدار داده بودند.

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *