میگویی که میتواند دمایی همانند دمای سطح خورشید تولید کند

میگوی دهان پا می تواند آنقدر سریع حرکت کند و به شکارش چنان ضربه ای وارد کند که دمای اطرافش با سطح خورشید یکی شود.

میگویی که میتواند دمایی همانند دمای سطح خورشید تولید کند

حتما لازم نیست جثه بزرگی داشته باشد تا بتواند حریف کوچکتری از خود را از پای در بیاورد، انقدر فرز و سریع است و اسلحه خطرناکی در اختیار دارد که برایش مهم نیست حریفش چه کسی باشد. از میگوهای کوچک گرفته تا اختاپوس و حتی انسان می توانند هدف حملات برق آسای این میگو قرار بگیرند

این میگو که اصطلاحا دهان پا نامیده می شود، بالغ بر ۵۵۰ گونه شناخته شده در سرتاسر دنیا دارد و طولش از ۲.۵ سانتی متر تا بیش از سی سانتی متر متغیر است. آنها آنقدر سریع حرکت می کنند که می توانند در یک چشم به هم زدن آب اطراف خود را آنقدر داغ نمایند که دمایش با سطح خورشید یکی شود.

میگوهای دهان پا به دو گروه تقسیم می شوند: نخست گروه در هم شکننده ها که طعمه هایشان را بی هوا و با استفاده از زائده ای که روی بدنشان دارند هدف ضربه خود قرار داده و یک به یک اندام هایشان را از هم می درند. گروه دوم شلاق زن ها نام دارند و می توانند ظرف تنها ۲۰ تا ۳۰ هزارم ثانیه به طعمه های خود شلاق بزنند و این در حالی است که گونه در هم شکننده البته سرعتی تا ده برابر بیشتر دارد و باید گفت این سریع ترین حمله شکارچی به شکار است که روی این کره خاکی رقم می خورد

به گفته شیلا پاتک از زیست شناسان دانشگاه دوک، آنها در واقع مکانیزمی فنری شکل دارند که می توانند با استفاده از یک ماهیچه قدرتمند آن را متراکم کرده و انرژی را درونش ذخیره نمایند. در مرحله بعد، چیزی شبیه به ضامن یا قفل، آن انرژی را در بازه زمانی کوتاهی آزاد می کند و این یعنی زائده روی بدن میگو با سرعتی بسیار بالا به سمت طعمه به حرکت در می آید.

Oscyllarueggscleaning_OnlyPet.ir

بی مهره ها معمولا معماری ماهیچه ای منعطف تری نسبت به مهره دارانی چون انسان دارند و به همین خاطر است که میگوهای دهان پا چنین توانمندی و قابلیتی دارند.

پاتک می گوید، به همین دلیل وقتی یک خرچنگ به شما آسیب می زند تعجب می کنید زیرا جانور علیرغم جثه کوچکش درد زیادی را به شما واردمی کند. در واقع این موجودات نوعی ماهیچه بهینه سازی شده با نیرو دارند که آن را در مهره داران نمی بینیم. به لطف این ماهیچه ها، میگوی دهان پا می تواند عضو شلاقی شکل بدن خود را حتی با وجود مقاومت بالای آب با سرعتی بالغ بر ۸۲ کیلومتر بر ساعت به سمت طعمه حرکت دهد. این سرعت بالا، محیطی با فشار اندک را به وجود می آورد که در جریان فرایندی به نام «خلا زایی» به تشکیل حباب های بخار می انجامد.  وقتی این حباب ها از میان می روند انرژی فوق العاده زیادی را به شکل نور و حرارت ایجاد می کنند که دمایش به ۴۷۰۰ درجه سانتی گراد می رسد. این دمای وحشتناک بیش از اندازه زیاد است که بتواند طعمه ها را سرخ کند اما باز هم شرایط برای آنها خوب نیست. موج شوک وارد شده ناشی از ترکیدن حباب ها در ادامه با ضربه ای همراه می شود که از سوی میگو به طعمه وارد می شود و آن را بیهوش می کند. در نظر داشته باشید که میگو این کار را با استفاده از دو مکانیزم شلاقی شکل روی بدن خود انجام می شود و در نتیجه ضربه ای که به طعمه خود وارد می کند چهار برابر می شود. به این تریتب خطرناک ترین مارها و حلزون ها یا دیگر موجودات هم نمی توانند از آن جان سالم به در ببرند.

منبع: wired

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4 دیدگاه در “میگویی که میتواند دمایی همانند دمای سطح خورشید تولید کند

 1. B-M

  درود
  جالب بود مرسی اقا شهریار
  خوشحالم شدم بعد مدتها مطلب رو سایت گذاشتین
  موفق باشین

  پاسخ
 2. Victim

  جالب بود دیگه نمیشه به میگوهم اعتماد کرد

  پاسخ
 3. FRIEND OF FISH

  عالی بود .
  فک کنم فردا تو ماهی فروشی بگن لابستر شوکی دونه ای ۱۰۰۰۰ تومان!!! والا :)
  عالی بود

  پاسخ
  1. مهدی

   بسوزه پدر تورم
   لابستر ۸ سانتی الان شده ۱۰۰,۰۰۰ تومن

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *