راز افزایش تعداد کوسه های دوسر

اخیراً محققان اسپانیایی تحقیقی جامع برای کشف علت دو سر شدن جنین کوسه‌ها آغاز کرده‌اند که نتایجی مانند جهش‌های ژنتیکی ممکن است علت دو سر شدن این نوع خاص از کوسه‌ ماهی‌ها باشد.

راز افزایش تعداد کوسه های دوسر

کوسه ها به تنهایی موجوداتی ترسناک هستند، اما اگر دو سر داشته باشد میتوانند ترسناک‌تر هم به نظر برسند.

از سال ۲۰۰۸ که ماهیگیری به نام کریستین جانسون در سواحل استرالیا یک جنین کوسۀ آبی رنگ دو سر را در تور خود یافت، تاکنون شمار بیشتری از این موجودات آبزی یافت شده‌ است. برخی دانشمندان بر این باورند تغییرات ژنتیکی ناشی از دخالت انسان باعث بروز چنین ناهنجاری در کوسه‌ها شده، اما این موضوع هنوز به‌طور قطعی ثابت نشده‌ است.

اخیراً محققان اسپانیایی تحقیقی جامع برای کشف علت دو سر شدن جنین کوسه‌ها آغاز کرده‌اند که نتایج این مطالعه در مجله «فیش بیولوژی» منتشر شده‌است.

بر اساس این تحقیقات که میتواند در تحقیقات مربوط به اختلالات ژنتیکی در انسان نیز مورد استفاده قرار گیرد، اختلال ژنتیکی که به دو سر شدن جنین منجر می‌شود، تنها در گونۀ خاصی از کوسه‌های تخم‌گذار مشاهده می‌شود و در دیگر گربه‌ ماهی‌ سانان که کوسه‌ها نیز زیرمجموعه آنها هستند، دیده نشده‌است. این تحقیقات حاکی از آن است که به‌ احتمال‌ زیاد جنین کوسه‌ی دو سر بعد از خروج از تخم برای مدت طولانی قادر به حیات نیست. اما اینکه چه چیزی باعث روند رو به افزایش تعداد جنین‌های کوسه‌های دو سر شده همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

تیم تحقیقاتی پروفسور ولنتاین سانس-کوما که این مطالعات را هدایت می‌کند، می‌گوید: جهش‌های ژنتیکی ممکن است علت دو سر شدن این نوع خاص کوسه‌ ماهی‌ها باشد.

پروفسور ولنتاین در ادامه میگوید: جنین‌های کوسه ها در آزمایشگاهی با تقریباً ۸۰۰ نمونۀ دیگر پرورش داده شدند، و این آزمایش هرگونه جهش ناشی از عفونت، مواد شیمیایی و یا تشعشع را غیرمحتمل نشان داد. با این حال برخی معتقدند افزایش میزان جهش در کوسهٔ وحشی ممکن است از عوامل مختلفی از جمله عفونت‌های ویروسی یا آلودگی نشأت گرفته باشد.

برخی از محققان نیز بر این باورند که صید بی‌رویه ممکن است علت این اختلال باشد. به‌طوری‌که با کاهش جمعیت کوسه‌ها، خزانۀ ژنتیکی آنها نیز کوچک شده و تولیدمثل کوسه‌های هم‌تیره، خطر اختلالات ژنتیکی فلج‌ کننده را بالا برده‌ است.

کوسه به‌جز انسان دشمن دیگری در طبیعت ندارد. تخمین زده شده سالانه ۷۳ میلیون کوسه توسط انسان‌‌ها شکار می‌شوند. غذاهای تهیه شده از گوشت کوسه در هنگ‌کنگ و چین بازاری پرطرفدار دارد و سوپ باله کوسه غذایی لوکس و گران‌قیمت در شرق آسیا محسوب می‌شود.

منبع: پرس تی‌وی فارسی

ارسال کننده خبر برای اُنلی‌پت: mahdibaktash
این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *