چیدن یا کوتاه کردن بال طوطی

چیدن بالهای طوطی اساسا کار درستی نیست ولی گاهی اوقات چیدن بالها نسبت به رها سازی طوطی بالدار ارجعیت دارد. چیدن بالهای طوطی های بزرگ شاید معقول باشد ولی کوتاه کردن بال طوطی های کوچک شدیدا رد شده و توصیه نمیشود و پرنده کوچک زیاد اسباب مزاحمت شما را ایجاد نخواهد کرد و در منزل با پریدن یک یا دو بار اوضاع در و دیوار و شیشه ها را خواهد فهمید و خود را کنترل میکند البته چیدن بالها میتواند به هر دلیلی مانند جلوگیری از فرار پرنده ،اهلی کردن پرنده و یا هر دلیل دیگری انجام گیرد که بحث ما هم در این قسمت همین مورد است

به ادامه متن توجه کنید

کوتاه کردن بال طوطی ها و سلب امکان پرواز برای انها میتواند خاطره ناخوشایند به حساب بیاید.متخصصیین نیز چیدن بالهای طوطی را اساسا رد میکنند و اصولا سلب امکان پرواز از پرنده را نمیتوان کار صحیحی دانست. از طرفی دیگر با چیدن بالها این توانایی برای همیشه از پرنده سلب نشده و در پرریزان بعدی پرهای جدید جای پرهای چیده شده را خواهد گرفت.

به هر حال تجربه نشان داده که برقراری ارتباط با امازونها و طوطی های خاکستری وارداتی که بالهایشان چیده شده اسان تر است. شاید دلیل دیگری هم  برای چیدن بالها برای طوطی های بزرگ در منزل عدم پرواز انها در محیط باشد که در هر پرواز به دلیل کوچک بودن محیط و شتابی که پرنده خواهد گرفت ممکن است باعث مرگ پرنده یا خسارات وسایل و اساسیه شود. بنابرین چیدن بالهای طوطی های بزرگ به منظور ایجاد رابطه صمیمی تر و همچنین جلوگیری از پرواز پرنده در منزل و حتی جلوگیری از فرار کردن پرنده به محیط ازاد میتواند معقول باشد اکثر طوطی های بزرگی که بالهایشان جیده شده را میتوان روی درخت خزیدن نگهداری کرد مخصوصا امازونها که علاقه وافری به بالا و پایین رفتن از درخت دارند اگر خواسته باشیم یک نتیجه گیری از چیدن بالهای طوطی های بزرگ داشته باشیم چیدن بالها بهتر از زندانی کردن پرنده در قفس یا رها کردن پرنده بالدار در منزل است

همانطور که چیدن بالهای طوطی های بزرگ به نچیدنشان ارجعیت دارد اما به طور قطع دلیلی برای برای چیدن بال طوطی های کوچک وجود ندارد و سلب امتیاز پرواز برای طوطی های کوچک معقول نیست. پرنده کوچک با پرواز در محیط حس خوبی هم به شما خواهد داد و هم باعث تحرک پرنده خواهد شد چون طوطی های کوچک مانند عروس هلندی ها یا جدایی ناپذیرها بیشتر علاقه دارند پرواز کنند تا روی درخت بخزند. به هر حال نظریه ای هم هست که چیدن بال طوطی های کوچک یکی از راه های دستی کردنشان است. در هر صورت من چیدن بال طوطی های کوچک را منع میکنم . اصلا این کار را صحیح نمیدانم.

چیدن صحیح بال طوطی ها:چیدن بال طوطی ها را باید به شخص ماهری واگذار کرد اما به هرحال خود شما نیز میتوانید این کار را انجام دهید چیدن بالها باید به طوری صورت گیرد که زیبایی پرنده از بین نرود و بالهای چیده شده در دید نباشد بهترین روش جا گذاشتن چند شاه پر اولی و چیدن شاه پرهای میانیست (شکل پایین صفحه) درمورد بعضی طوطی ها که در پرواز استادند و قدرت بالایی در پرواز دارند این کار باید بیشتر انجام شود یعنی تعداد شاه پر بیشتری چیده شود (کاکادو ها،ارا،شاه طوطی،طوطی خاکستری) چیدن بالهای پرنده به دلیل نامطلوب بودن ان نزد طوطی ها بهتر است به شخص دیگری بدون وجود شما صورت گیرد چون طوطی ها، مخصوصا انواع اهلی ،باعث این کار را شخصی میداند که بالهایش را چیده و خاطرات بد به سختی از ذهن طوطی ها پاک میشود.(نویسنده: به ندرت این اتفاق خواهد افتاد که طوطی ها یا حتی طوطیی مثل کاسکو که کاملا اهلی باشد از شما به خاطر این کار دوری کند و شما را نبخشد بنابراین خود شما هم میتوانید این کار را انجام دهید ولی برای طوطی های وحشی که در حال اهلی شدن هستند این قضیه کاملا برعکس است) به هر حال در چیدن بالها احتیاطات لازم مانند استفاده از دستکش چرمی یا پیچیدن طوطی در حوله برای جلوگیری از گاز کرفتن طوطی در هنگام چیدن بالها توصیه میشود. این نکته هم قابل ذکر است که همیشه کمتر بهتر از بیشتر است پس در چیدن بالها زیاده روی نکنید طوطی شما بعد از چیده شدن بالهایش باید در اولین پرواز با بالهای چیده شده به ارامی به زمین بشیند و سقوط نکند. نکته دیگری هم قابل ذکر است که طوطی های در حال تکثیر سلب امتیاز پرواز مساوی با سلب تکثیر انهاست چون از بالها برای عمل جفت گیری و تعادل داشتن در ان زمان استفاده میکنند

روش های دیگری در مورد نحوه چیدن بال طوطی ها (چیدن یک درمیان بال ها، یا چیدن شاه پرهای اولیه و چیدن کامل شاه پرها و…..)  وجود دارد که از ذکر ان به خاطر اصولی نبودن یا کارایی پایین این روش ها نوشته نخواهد شد. ” ما میخواهیم پرنده ای زیبا و شاداب داشته باشیم “

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

227 دیدگاه در “چیدن یا کوتاه کردن بال طوطی

 1. Yasaman

  میترسم آزادش کنم بخوره ب در و دیوار لطفا زودتر جواب بدبد منتظر پیشنهادتونم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به پست قبلی شما جواب دادم و اگر درست کوتاه شده باشه و پرهای زیادی رو نچیده باشند میتونه خودش رو جمع کنه و زمین نمیخوره و یا تو در و دیوار نمیخوره. حداقل باید یک مرتبه خیلی آروم و از ارتفاع کم مثلا نیم متر پروازش بدین ببینید در چه حالی هست و چقدر میتونه پرواز کنه و خودش رو بگیره.

   پاسخ
 2. negar

  سلام و خسته نباشید
  تو رو خدا یه نفر کمکم کنه
  عروسم دو روزه ارزن هضم نشده توی مدفوعش هست سه بار هم استفراغ کرده سرشو تکون میده و غذای هضم نشده رو بالا میاره یکمی هم ضعیف شده و همش پف میکنه اسهال هم هست دیشب احساس کردم پر های سرش کمرنگ شده ولی اشتهاش بد نیس بعضی وقتا سرحال میشه نمیدونم چکار کنم !! من کرمانشاه زندگی میکنم متاسفانه اصلا دامپزشک خوب اینجا نیس پارسال یه عروس دیگه داشتم یه روزه مریض شد بردمش دامپزشک الکی یه مولتی ویتامین داد عروسم تا شب نرسید و مرد .دیگه اینو ترسیدم ببرم پیشش بردم پرنده فروشی پودر TRICHO PLUS داد گفت خیالت راحت خوب میشه دیروز که نت نبود اما الان سرچ کردم دیدم این پودر اصلا ربطی نداره…
  تورو خدا بگید چکار کنم اگه این عروسم بمیره منم میمیرم :(

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب نمیتونه غذا رو هضم کنه و باکتری های مفید بدنش رو از دست داده حالا یا در اثر خوردن غذای فاسد و یا خوردن انتی بیوتیک الکی و بیش از اندازه.
   باید دامپزشک دار وتجویز کنه و از غذاهای نرم از جمله سبزی – میوه – تخم مرغ آب پز – جوانه گندم تازه و ذرت تازه و … استفاده کنید. اما راه حل های خونگی مختصری هم داره مثلا اینکه انار بخوره یا در ظرف آبخوری فقط یک قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه بریزید بعلاوه فقط یک قاشق مرباخوری عسل در ظرف آبخوری دقت کنید عسل و آب لیمو رو بیشتر از این مقدار مصرف کنید پرنده تلف میشه.
   انار رو یا به صورت دانه های تازه بهش بدین و یا مقداری آب انار تازه رو داخل یک قاشق غذاخوری بگیرید جلوش تا کمی بخوره. رب انار هم اگر در آب حل کنید و رقیق شده باشه همین تاثیر رو داره اما در مصرف رب انار هم نباید زیاده روی کنید و فشار پرنده میوفته پایین.
   با دو انگشت شصت و اشاره مقدار کمی نمک بر دارید و در داخل ظرف آبخوریش حل کنید تا بخوره. این مقدار نمک رو به محلول آب لیمو ترش و عسل هم میتونید اضافه کنید و هر سه تا رو هم زمان استفاده کنید بهتره.
   در شرایط حاد هم فقط داروی دامپزشکی هست که میتونه جونش رو نجات بده.

   پاسخ
 3. negar

  سلام واقعا ممنون از راهنماییتون
  همین کارایی که گفتین انجام دادم ارزن رو از جلوش برداشتم الان بهش سیب درختی – تخم مرغ آبپز – ذرت و عدس آشی و ماش پخته براش میذارم به همراه تخمه آفتاب گردان- دانه انار هم میذارم آبش رو میخوره الان ۳ روزه پودر tnt خیلی کم به اندازه یه لپه توی ظرف آبخوریش میریزم خداروشکر به لطف شما خیلی بهتر شده…فقط نمیدونم تا کی نباید ارزن بخوره ؟ میترسم ارزن و کتان بهش بدم دوباره بدحال بشه
  به نظر شما مولتی ویتامین توتال تابرنیل بهش بدم خوبه ؟تاثیری توی هضم ارزن داره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به لطف خدا خوب شده و نه ما ؟؟؟!!!
   خب خدا رو شکر که بهتر شده اما بنده نگفتم ارزن رو از جلوش بردارید گفتم اون غذا ها رو نیز بهش بدین و جلوش باشه ولی خب الان که سایر غذاها رو میخوره کار خوبی کردین و جواب داده .
   میتونید ارزن و تخم کتان رو بشورید و خشک کنید و بعدا استفاده کنید شاید دانه ها آلودگی داشتند از همین امروز میشه ارزن و تخم کتان شسته شده رو جلوش بذارید البته تنوع غذایی خیلی خوبه سایر غذاها رو نیز بهش بدین.
   هر نوع ویتامینی بهش بدین خوبه اما نباید زیاده روی کنید مثلا هفته ای حداکثر دو روز ویتامین بخوره البته در شرایط بیماری و ضعیف فرق داره مثلا پرنده سالم باشه ماهیانه یک یا دو روز ویتامین بخوره و غذای متنوع در اختیارش باشه کافیه. از هر محصولی طبق دستور خودش استفاده کنید و زیاده روی نکنید و از ویتامین انسانی هم بر اساس دوز و غلظت دارو چند قطره در ظرف آبخوری بریزید.

   پاسخ
 4. یاشار

  سلام من میخام یه طوطی برزیلی بخرم و میخام بزارم تو خونه ازاد باشه میخاستم ببینم که وقتی خریدمش بزام چند روز تو قفسش بمونه بعد ازادش کنم یا نه و اینکه چجوری یه کاری کنم که به جای جدیدش عادت کنه و استرس نداشته باشه و ایور اونورنپره

  پاسخ
 5. HASTI

  سلام من یه طوطی کوتوله برزیلی دارم که اهلیه اهلیه توخونه پزواز میکنه(تازه خریدمش ۲روزه ازسایت دیوار) میخواستم بدونم باید بالهاشو بچینم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به نظر خودتون و شرایط طوطی داره اگر زیاد پرواز میکنه و به خودش آسیب میزنه و یا به شیشه برخورد میکنه بهتره جهت جلوگیری از آسیب دیدگی کمی پرهاش رو کوتاه کنید تا پرواز بلند نداشته باشه. فقط زیادی هم کوتاه نکنید که پرنده زمین بخوره باید بتونه کمی بپره و خودش رو جمع کنه.

   پاسخ
 6. پرهام پورکریم

  سلام من یدونه طوطی برزیلی صورت هلویی خریدم و میخام که دستیش کنم و بیارمش رو دستم و برای این کار اون نباید بتونه پرواز کنه باید چیکار کنم باید کدوم پر اون رو ببندم تا پرواز نکنه ؟
  ممنون.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اصولا بهتره طوطی برزیلی رو به صورت جفت نگهداری کنید. با این حال اگه قصد دستی کردن دارید روشش در مطلب زیر هست.
   دستی کردن طوطی
   به هر حال اگه هم قراره پرنده پرواز نکنه نمیتونید بال رو ببندید چون به هر طریقی بال رو ببندید مثلا با نخ یا سنجاق قفلی طوطی اون رو باز میکنه و باید بال ها کوتاه بشن. دو الی سه شاه پر اول رو جا بذارید و باقی رو بچینید.

   پاسخ
 7. هستی

  سلام،به شما متخصصان گرامی…
  من رفتم پرنده فروشی یه کوتوله ماده گرفتم و یکی نر،نوکشون هنوز رنگ سیاه رو داره،الان من یه هفته میشه دارمشون،خیلی همو دوست دارن و تقریبا جفت شدن،من هدف اصلیم اینه که دستی شون کنم.
  ۲ تا ۳ ماهشونه،خیلی سالم و سرحال و سلامت،نژاد صورت هلویی و دمشون هم سبز ابی
  لطفا بهترین راهی که هست رو برام بزارید.من چیدن پر ها رو تو اولویت میدونم…وقتی در قفس رو باز میکنم،ماده میزاره پاش رو ناز کنم حتی یه بار گذاشت گردنش رو نوازش کنم…یه جواب قاطعانه و خیلی کاربردی بزارید،من با اینکه به مرور زمان دستی بشن مشکلی ندارم،ماده خیلی اروم و باهوشه اما اون نره خیلی بازیگوشه و ماده رو هم از را به در کرده،من به این دلیل گرفتمشون که دستیشون کنم و واقعا عمیق ترین صمیمیت رو باهاشون داشته باشم،
  لطفا شما که تخصص دارید بهترین نظر رو بدید،خواهشن نگید که نمیشه چون من ۲ ساله یکی از هدفام این بوده،خودم میخواستم تکی بخرم،اما پدر و مادرم گفت جفت بخر،فروشنده گفته بود که پر هاشو بزنید بعد بگیریدش نوازشش کنید…

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بخش دستی و اهلی کردن طوطی رو کامل مطالعه بفرمایید سایر سوال و جواب هیا دوستان در اون بخش رو نیز مطالعه بفرمایید.
   فقط برای اموزش طوطی عجله نکنید و ابتدا صبر کنید تا طوطی به محیز جدید و به شما عادت کنه و ترسش بریزه هر زمان طوطی احساس ارامش کرد بعد آموزش رو شروع کنید معمولا حداقل یک هفته بایدصبر کنید اما چیدن پر هم به نظر بنده مناسب هست و بهتره همین الان این کار ور انجام بدین ولیکن نباید اینقدر بچینید که پرنده نتونه خودش رو جمع کنه و زمین بخوره.
   به صورت کلی طوطی تنها باشه راحت تر اهلی میشه ولیکن بنده جفت وحشی رو هم اهلی کردم و شدنی هست الان از شما که جوان و تقریبا اهلی هم هستند در نتیجه مشکلی نداره فقط کمی صبر و حوصله لازمه و نباید باعث ترس پرنده بشید و نباید به کاری مجبورشون کنید و هرگز بهشون گرسنگی نباید بدین. همه چی درسایت توضیح داده شده مفصل مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 8. محمدهادی

  سلام علیکممم
  من یه مرغ عشق دستی دارم ولی بالشو قیشی کردن وخیلی زشت شده میخواستم بدونم این بال میرزه و درمیاد، ویا باید بال هارا کشید درآمد؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله پرهای چیده شده در زمان پر ریزی طبیعی پرنده میریزه و به مرور پر تازه و سالم در میاره اما بهتره خودتون اصلا پرنده رو دست کاری نکنید و پرها رو نکشید چون هم اذیت میشه و هم برای در اوردن اون همه پر بدنش ضعیف میشه و پرهای سالم و خوبی در نمیاره باید صبر کنید ت ابه مرور پرها بریزه مخصوصا وقتی پرنده اهلی و دستی هست اگر پرهاش رو بکشید درد داره و اذیت میشه و ممکنه قهر کنه و کلا وحشی بشه.

   پاسخ
 9. استادی

  سلام من امروز یک جفت مرغ عشق از پرنده فروشی خریدم در مغازه ماده همش داخل لانه بود میگفت داره لانه گرم میکنه ولی الان آوردم خانه نمیره داخل لانه
  به نظر شما چه شده؟

  پاسخ
  1. sina.A

   سلام..مبارک باشه …
   مشکلی نیست بهش استرس وارد شده یه چند روز صبر کنید دوباره بر میگرده تو لونه،فقط محیطی که قرارشون میدید زیاد شلوغ و پر سر و صدا نباشه تا استرس بهشون وارد نشه.

   پاسخ
 10. سایه

  سلام من یه عروس هلندی دارم که بالاشو چیدن الان نزدیک به سه روزه که نه حرف میزنه نه از قفس میاد بیرون و همش در حال خوابه
  جنس نر و ۲سال سن داره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شرایط نگهداریش رو توضیح بدین و اینکه غذا میخوره یا خیر و نوع فضله پرنده رو هم بگید در خدمتیم .
   شای دبه دلیل چیدن پرها ترسیده و اذیت شده به مرور حالش خوب میشه فقط خوب تغذیه کنه مشکلی نداره راستی بفرمایید چند وقته این پرنده رو دارید شاید تازه وارد هست. خلاصه باید همه شرایط رو کامل توضیح بدین تا بتونیم جواب درستی بدیم خدمتتون.

   پاسخ
 11. عروس هلندی

  سلام
  من عروس هلندی دارم میخواستم بدونم کوتاه کردن پرهاش کار درستیه یا نع

  پاسخ
 12. سپیده

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون میشم جواب بدین من ی عروس هلندی تقریبا ۹ ۱۰ماهه دارم این دوماه پیش این پرای اصلی بال هاشو کند تازه دوبارع دلشت درمباورد ولی امروز نمیدونم چرا دوباره این پرهاشم کند، البته این پرهاش چون هی میپرید یکم سست شده بود از بین بالش میزد بیرون ..و اینک این شاه پراییم ک کند سرشون ک به بدن وصل میشه اولش سیاه شدس یکم ،میخوام بدونم این مشکلی داره ک کندشون یاطبیعیه؟

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   پرنده شما پرکن شده لطفا بخش”عارضه پرکنی طوطی سانان و درمان پرکنی”رو مطالعه کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 13. طاها

  من شاهپرهای اصلی عروس هلندی رو کوتاه کردم آیا دوباره در میاد باید چکار کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه پرها رو قیچی کردید که خب تا پریزی بعدی باید صبر کنید. به عبارتی پرها رشد نمیکنه و باید بیفته و پر جدید جاش سبز بشه. اما اگه پرها رو کشیدید خب طی ۶ الی ۸ هفته مجددا رشد میکنه.

   پاسخ
 14. امیرممد

  سلام یه طوطی کوتوله برزیلی گرفتم بالاشو کوتاه کردم یهو دیدم نفسش رفت بعد چند دقیقه دوباره بهوش اومد این مشکلی پیش نمیاد براش؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   پرنده شوکه شده.
   الان که میفرمایید دوباره بهوش اومده و اگه وضع عادی داره بنابراین نباید مشکلی باشه. فقط از دست دادن پرها، پرنده رو کمی دپرس میکنه. به نظرم کوتاه کردن پرهای پرنده های کوچیکی مثل برزیلی، مرغ عشق، عروس هلندی و کلا طوطی سانان کوچیک کار صحیحی نیست. البته نظر شخصیه و ممکنه دلیل خاصی برای کوتاه کردن پرها داشتید.

   پاسخ
 15. Mohammad

  سلام خواهشا کمکم کنید طوطی ملنگو من وقتی خریدمش بال هاش قیچی بودن حتی شاه پر هاش و میخواستم بدونم آیا رشد میکنن ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   در پریزی ها، پرهای چیده شده کم کم جایگزین میشه. ممکنه مدت زیادی طول بکشه ولی در نهایت پرها جایگزین میشن و قرار نیست دائمی پرها همینجور بمونه.

   پاسخ
 16. رضا

  سلام متشکرم از سایت خوب شما
  ببخشید من یک مرغ عشق دارم که حدودا سه چهار ماهش هست و نیمه دستی هست ینی از تو دستم غذا میخوره و… ولی از جایی که گرفتم پر های بالش کوتاه شده بود میخواستم بدونم که اگه پر ها رو بکنم عیبی نداره ینی از نظر درد و خونریزی و تو دستی شدنش مشکل پیش نمیاد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بهتره اینکارو انجام ندید. مخصوصا اگه دستی هست ممکنه از شما فراری بشه.
   کندن پرها هم اگه داخل ریشه پر خون نباشه و به اصطلاح پرها مرده باشه موردی نیست در غیراینصورت اینکارو نباید انجام بدید. تست کردنش هم ساده است. پرنده رو بگیرید و باکشو باز کنید و یه فوت بکنید زیر پرها که ساقه پرها مشخص بشه معلوم میشه داخلش خونه یا ساقه خشکه.
   البته گرفتن پرنده و تست کردنش هم پرنده رو ممکنه بترسونه و از شما فراری بشه یه مدت تا مجددا اعتمادش جلب بشه.

   پاسخ
 17. حسین

  سلام ببخشید مرغ عشقم رو وقتی خریدم پر هاش چیده شده بود کی فصل پر ریزی هست که بریزن دوباره بلند شن بتونه پرواز کنه؟ و یه سوال دیگه مشکلی هست مرغ عشقم بعضی از وقت ها رو یک پا میشینه؟

  پاسخ
 18. امیرحسین

  سلام ببخشید من میخوام پر های کاسکو رو بزنم اما نمیتونم میشه آدرس یه جایی که پر طوطی میزنن رو به من بگید

  پاسخ
  1. Parrot

   سلام والا فکر کنم تمامی پرنده فروش ها این کارو واست انجام بدن یا حداقال دامپزشک ها😐 یعنی ما جایی به اسم پر طوطی زنی نداریم یه شخص با تجربه پیدا کنید که واستون پر هاش بزنه سعی کنید خودتون این کار نکنید چون ممکنه طوطی از دستتون ناراحت بشه❤️

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code