خریداری ماهیان سالم

برای خرید ماهیانی سالم و جلوگیری از سرایت بیماری از ماهی خریداری شده به سایر ماهیان باید تدابیری اندیشید و نکاتی را ضمن خرید در نظر گرفت.خریداری ماهی بدون اطلاع یک ریسک محسوب شده و میتواند خاطره ای تلخ را برای شما به وجود اورد یا سایر ماهیان شما توسط ماهی خریداری شده مبتلا به بیماری شده و از بین بروند.بنابراین توجه به برخی نکات حین خرید الزامی میباشد.در این قسمت نکاتی را که میتواند به شما در انتخاب و خرید ماهی سالم و سرحال کمک کند اورده شده است.

خرید ماهی

نکاتی جهت خرید ماهی سالم

خریداری ماهیان اکواریومی بدون اگاهی و اطلاع یک ریسک محسوب شده و ممکن است خرید خوبی نداشته باشید و حتی ماهی مریضی را خریداری کنید که به سایر ماهیان مخزن اسیب برساند و بیماری همه گیر شود بنابراین بهتر است قبل از خرید نکاتی که در زیر امده را مطالعه کنید تا خرید مطمئنی داشته باشید

۱)از خرید ماهیانی که در مخزن هایی با اب رنگی (معمولا زرد ،ابی یا سبز و… ) نگهداری میشوند جدا خوداری فرمایید.شاید به شما گفته شود داروی ضدعفونی و شاید هم تقویتی به اب زدند.شاید داروی اضافه شده به اب برای درمان بیماری خاص مورد استفاده قرار گرفته است و…. به هر حال تصمیم با خود شماست.

۲)در مخزن مورد نظر ماهی بیمار یا مرده وجود نداشته باشد،مسلما نمیتوانید اطمینان داشته باشید که بیماری مسری نباشد و اینکه عامل بیماری به سایر ماهیها سرایت نکرده باشد.گرچه که به مرحله حاد نرسیده و بیماری به صورت اشکار در ماهی دیده نشده است.پس از خرید ماهی از این نوع مخزن ها جدا خوداری کنید

۳)ماهی مورد نظر برای خرید دارای باله کاملا سالم و ایستاده ای باشد،به عبارتی دیگر باله ها حالت سر حال داشته باشند.باله ماهیان دارای خوردگی یا پوسیدگی نباشد یا اینکه باله ها مدام بسته نباشد.در ضمن باله ها دارای شکستگی یا کجی نباشند.گرچه شکستگی باله ها دال بر بیمار بودن ماهی نیست ولی اگر شکل ظاهری ماهی برایتان مهم است به ان توجه کنید.

نکته:بعضی ماهیان ممکن است باله های بلند و رشته ای داشته باشند یا خوردگی باله ها به صورت طبیعی باشد که دال بر بیماری ماهی نیست

۴)بدن ماهی مورد نظر کاملا سالم بدون هیچ گونه زخم یا افتادگی پولک ،سفیدی ،لکه های سرخ و غیره باشد.

۵)ماهی ها دارای حرکات تند و ناگهانی نباشند و با نزدیک شدن به اکواریوم خود را به شیشه ها و اجزای اکواریوم نکوبند.زیرا چنین ماهیانی ممکن است به بیماریهای قارچی مبتلا باشند

۶)ماهی که قصد خرید ان را دارید بدن خود را به سنگ یا اجزای اکواریوم نکشد زیرا ممکن است این ماهی به انگلهای پوستی مبتلا شده باشد

۷)شاید در زمان خرید وقت چک کردن مدفوع ماهی را نداشته باشیم ولی لااقل از خرید ماهی که مدفوع ان به صورت لزج به مقعدش چسبیده است خوداری کنیم

۸) با نزدیک شدن به اکواریوم یا با بالا بردن دست خود به روی اکوریوم ماهی ها به شور و تحرک امده وحتی به سطح اب برای دریافت غذا بیایند (این عمل برای تمامی ماهیان صادق نیست)

نکته:بعضی ماهیان کف زی بوده یا غذای خود را از سطح دریافت نمیکنند شاید هم ماهی مورد نظر شما شب کار یا زنده خوار باشد که باید به این مسئله توجه کرد واین نکته را دال بر بیماری ماهی ندانست.ولی اکثر ماهیان معمول با بالا بردن دست به سطح اب برای دریافت غذا خواهند امد.مخصوصا این کار را برای خرید ماهیانی همچون دیسکس ها انجام میدهند تا ببینند ماهی به قول معروف راه افتاده یا نه

۹)اب شش های ماهی حالتی سرحال داشته  وحالتی باز شده نداشته باشد. درپوش های ابششی سرجای خود بدون چین خوردگی یا پارگی،قرمز شدگی باشد و به صورت منظم بازو بسته شود

۱۰)ماهی ها در مقابل تور زدن و گرفته شدن بیحال و بی تحرک نباشند.

نکات زیاد دیگری را میتوان مد نظر گرفت که ذکر کردن انها شاید از حوصله شما و این سایت به دور باشد ولی با در نظر گرفتن نکات بالا حداقل تا ۹۰ درصد میتوانیم از خرید ماهی بیمار جلوگیری کنیم.

پس از انتخاب و خرید ماهی سعی کنید در کوتاه ترین زمان ممکن ان را به منزل برسانید و برای جلوگیری و سرایت بیماری احتمالی ان را برای مدتی قرنطینه کنید(برای اگاهی از قرنطینه کردن ماهیان به موضوعات سایت مراجعه فرمایید)

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

264 دیدگاه در “خریداری ماهیان سالم

 1. مهدی

  با سلام و عرض خسته نباشید.مطالب سایتتون عالی و پرمهتواست و حسابی استفاده بردم . یه سوال هم داشتم در کنار گلد فیش یا همون ماهی قرمز سفره عید چه ماهیهایی می شه نگهداری کرد و اینکه چه تعداد از ماهیان گلد فیش را بهتره با هم نگهداری کنم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تعداد گلدفیش ها زیاد مهم نیست هر چقدر جا دارید و دلتون خواست بخرید.
   گلدفیش با گوپی – آنجل – ردلاین – پوزه خرگوشی – کوریدوراس – پانچاکس – کت فیش – لجن خوار طلایی – دیسکس – زبرا – نئون – پنگوسی معمولی – تا حدودی بلک گوست و … سازگاری داره.

   پاسخ
 2. مهدی

  سلام مجدد . ممنونم از راهنماییتون . آیا اینکه فرمودین بهتره گلد فیشها تنها نگهداری بشن دلیل خاصی داره . و اینکه نگهداری اونها با گوپی ، مولی و سیلور شارک آیا مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آقا شهریار فرمودن یه نظر شخصیه ولی من هم باهاشون موافقم.
   مثلا مولی ممکنه گلدفیش رو بزنه و سیلور شارک هم وقتیکه بزرگ بشه اذیت میکنه کلا گلدفیش ماهی بی دست و پایی هست.

   پاسخ
 3. 3M

  سلام بر برادران زحمت کش یکی از بهترین و کاربردی ترین سایتها
  خب من همون مهدی بالا هستم و خب برای عضو شدن اسم مهدی رو قبول نکرد.
  بالاخره تصمیم گرفتم همراه گلد فیش چه ماهیهایی رو نگه داری کنم
  و می خواستم بدونم تو یه تانک ۸۰ لیتری چه تعداد از ماهیان دیسکاس گوپی آنجل و گلد رو نگه داری کنم مناسبتره و اینکه لجنخوارم با چه سایزی باشه بهتره.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کت فیش کوچک مثلا ۳ – ۴ سانتی خوبه – بهتره از کوریدوراس و یا لجن خوار طلایی هم استفاده کنید.
   دیسکس و آنجل رو از ۵ تا کمتر نخرید.
   گوپی و گلدفیش رو هر تعدادی که دوست داشتین بخرید.
   از پوزه خرگوشی هم میتونید استفاده کنید درضمن این ماهی رو هم نباید تک بخرید بلکه از سه تا به بالا بخرید.
   دو تا گیاه کریپتون کوچک تا متوسط و یا یه دونه بزرگ خیلی جالب میشه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست عزیز
   بهتره از دیسکاس کنار گلدفیش نگهداری نکنید یا اون ها رو به صورت تک گونه تو این فضایی که دارید نگهداری کنید. همونطور که دوست خوبم اقا مجتبی گفتند بهتره دیسکاس رو به تعداد بالا خریداری کنید. دیسکاس با گوپی و انجل و مولی و ماهیای صلح جوی دیگه کاملا سازگاره. با گلدفیش هم کامل سازگاره ولی به نظر من گلدفیش کنار دیسکاس نباشه خیلی بهتره. ضمنا دیسکاس ماهی حساسیه و به اب سبک و با کیفیتی نیاز داره. بعدا نگید نگفتی
   موفق باشید

   پاسخ
 4. 3M

  یعنی اینهمه ماهی تو تانک ۸۰ لیتری مشکلی ندارن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه کی گفتم همه رو یکجا بخرید منظورم این بود که اگر از هر مدل دوست داشتین به این تعداد بخرید تعداد ماهی دست خود شماست من چی بگم چون به اندازه ماهی و نوع دکور آکواریوم شما بستگی داره پس خودتون تشخیص بدین.

   پاسخ
 5. 3M

  سلام آقا من سوال گرفتن می گن دیسکاس و گوپی نگهداریشون سخته حساسن و زیاد تلفات دارن از خیرشون گذشتم.
  اگه ممکنه راهنمایی کنین می خوام یه جفت اسکار و یک یا دو تا پروت و چندتا تایگر مونو بگیرم و چند تا سوال اسکار یه جفت مناسبه ؟ پروت یکی مشکلی نداره یا جفت بگیرم بهتره؟ تایگر مونو ها با اسکار و پروت سازگارن یا نه چند تا ازشون بگیرم در صورت سازگاری و اینکه تو یه تانک ۸۰ لیتری آیا ماهیهایی که گفتم جاشون کم نیست به اینها یه لجنخوار اسپورت اضافه کنین. ممنون از وقتی که می زارین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز باید خدمتتون عرض کنم نگهداری از این ماهی ها که شما فرمودین مثلا اسکار – پروت – پولی پتروس – تایگر مونو و … و در کل ماهیان گوشتخوار خیلی دردسرش بیشتر از دیسکس و گوپی هست !!!!!!! شاید باور نکنید ولی کنار اسکار چطوری میخواهید به پولی غذا برسونید و هزارتا مشکل دیگه.
   هر چیزی مشکلات خاص خودش رو داره بنظر من اگر فیلتراسیون مناسبی داشته باشید و به کیفیت آب هم اهمیت ویژه ای بدین دیسکس و گوپی خیلی راحت تره مخصوصا گوپی که اصلا مشکل نداره فقط میمونه دیسکس اگر تجربه دارید گزینه مناسبی هست اما اگر تجربه ندارید و ممکنه کیفیت آب دست خوش مسائلی بشه همون گوشتخوار خیلی بهتره فقط باید مراقب اضافه کردن ماهی به ترکیب و سیفون کردن مرتب و تهیه غذای دست ساز باشید. حالا فکراتون رو بکنید هر تصمیمی بگیرید برای راهنماییتون درخدمتم فقط انتخاب نوع ماهی با خودتون در کل ببین عشقت به چیه و هرچی دوست داری انتخاب کن و به نظر من و بقیه هم کاری نداشته باش فقط اگر گفتیم این ماهی با فلان ماهی سازگاری نداره قبول کنید.

   پاسخ
 6. 3M

  راستی اینو یادم رفت یه پلی پتروس کوچولو هم دیدم عاشقش شدم می شه با ماهیهای بالا نگهش داشت. البته فروشنده بهش می گفت اژدها!!!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در جواب سوال قبلتون گفتم نگهداری اسکار و پولی پتروس در کنار هم سخته و به راحتی نمیشه به پولی غذا رسوند باید یه مدت پولی رو با یه شیشه جدا کرد تا هم غذاخور بشه و هم با بقیه سازگار بشه بعد.

   پاسخ
 7. 3M

  من از اسکار خوشم میاد پس مبنا اسکاره با توجه به حجم تانک که ۸۰ لیتره آیا برای شروع یه جفت اسکار و یدونه پروت مناسب هست یا نه مثلا آیا لازمه که پروت هم جفت باشه؟ و اینکه بدونم اصلا تایگر مونو با اسکار و پروت کنار میان یا نه اگر نه که بی خیالش میشم و اگر مشکل ندارن شما چندتاشون رو توصیه میکنین. پس فعلا قید پلی رو می زنم تا بعد.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اسکار خوبه ولی من همینطوری علاقه خودم رو گفتم.
   اما پروت لازم نیست جفت باشه تکی خوبه در مورد تایگر مونو خدمتتون بگم با اسکار سازگاره فقط یا اون رو تکی نگهداری کنید و یا در دسته های پنج تایی به بالا که توی ۸۰ لیتر آب نمیشه و حجم کمیه مثلا اگر دو تا و یا سه تا تایگر مونو و یا آنجل مونو بخرید درگیری پیش میاد در حدی که فقط یه دونه زنده می مونه.
   درمورد نوع ماهی گفتم خودتون تصمیم بگیرید اما ۸۰ لیتر برای یک جفت اسکار بالغ کمه بهتره اگر اسکار دوست دارید ۲ الی ۴ تا اسکار کوچک بخرید.

   پاسخ
 8. 3M

  ممنون پس یه جفت اسکار ۱۰ سانتی و یه دونه تایگر مونو و یه دونه پروت اونم ۱۰ سانتی. راستی اسکار چقد طول میکشه بالغ بشه. همین طور پروت .چون یه دونه پروت دیدم آکواریوم من واسه خودش تنها کوچیک بود.

  پاسخ
  1. 3M

   اگر می دونی سریع بزرگ میشن چطوره اصلا از هر سه تاشون یکی بگیرم یعنی اسکار هم یه دونه باشه

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    بنظر من اسکار تکی خوب نیست.
    نه قرار نیست توی آکواریوم شما زیاد بزرگ بشن معمولا ماهی متناسب با فضای محل نگهداریش رشد میکنه و به اندازه بزرگ میشه خیالت راحت.
    کاری به بالغ شدن پروت نداشته باش چون هیچ فایده ای نداره چون نر پروت عقیمه!!!!!
    اسکار هم ۱۸ ماه طول میکشه تا بالغ بشه و باید به اندازه ۱۵ – ۲۰ سانتی برسه تا تکثیر بشه البته کوچکتر هم دیدم تکثیر شده.

    پاسخ
    1. 3M

     خیلی ممنون از راهنماییهاتون شرمنده کردین

     پاسخ
 9. mhd.nourian

  سلام
  من تو آکواریومم اسکات ، سیلور شارک ، دالر ، جوییت ، دلقک با یه روح شب دارم ولی دوست دارم آکواریومم یه ذره ماهی های متنوع تری از لحاظ رنگ و اندازه داشته باشم.یعنی ماهی های رنگی با سایز های بزرگ داشته باشم. چه ماهی هایی میتونم داشته باشم دیگه ؟ آیا؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظر من با اسکات تنوع ماهی شما کم میشه و همینا خوبه اما مولی و سوارتل بزرگ میشه با اینها نگهداشت.

   پاسخ
 10. mohammad

  vali agha mojtaba eskatam kheili aroomana. yani hata ba anjelam sazgaran. kolan khodamam taajob kardam inghadr eskatam arooman. hala age eskat nadashte basham chia mitunam bekharam?

  پاسخ
 11. mhd.nourian

  ولی آقا مجتبی اسکات هام خیلی آرومند. یعنی خودمم تو تعجبم. حتی تو این آکواریوم آنجل هم دارم که فقط بعضی موقع ها شارک ها اذیت میکنند. حالا با این اوصاف چه ماهیهای دیگه ای میتونم داشته باشم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فکر نمیکنم این آرامش ادامه داشته باشه ولی شاید ادامه داشت!!!!!!!!!!
   با این ماهی ها پروکسیموس – ردلاین – پنگوسی معمولی – کالر کت ( کالر پنگوسی) – سورم و …. رو میتونید با رعایت سایز و تعداد ( شلوغش نکنید) نگهداری کنید.

   پاسخ
 12. navid-g

  درود
  باز یه مطلب بی ربط به اینجا دارم می شه بگین
  ۱-این چه جور دم شمشیریه و یه رنگ با حال از رزی بارب اینم عکسشون:
  https://www.onlypet.ir/upload/user/upbox/1422835011.jpg
  ۲-در مورد مولی سلفین توضیح بدین اینم عکسش:
  https://www.onlypet.ir/upload/user/upbox/1356143978.jpg
  https://www.onlypet.ir/upload/user/upbox/1447090503.jpg
  ۳-اینم یه عکس تکی از مولی بالن سیاه:
  https://www.onlypet.ir/upload/user/upbox/1374315745.jpg
  با سپاس

  پاسخ
 13. navid-g

  ببخشید منبعش یادم رفت
  منبع:کتاب جدیدترین روشهای تکثیر,پرورش,تغذیه و درمان ماهیان آکواریوم
  سال چاپ بهار ۱۳۸۴

  پاسخ
 14. morteza248

  یه آقای آکواریمی به من گفت هروقت ماهی میخواهی بخری
  ماهیی رو بخر که فروشنده یک هفته پیش آورده باشه
  چون اگه در طول یک هفته نمرد دیگه امکان مردنش کم هست
  حالا نظر خودم اینه که این فروشنده ها دیر به دیر آب رو عوض میکنن
  و پر باکتری و انگل و قارچ مضر میشه آکواریمهاشون و در طول یک هفته امکان اینکه
  ماهی مریض بشه خیلی زیاده…
  نظر شما دوستان چیه؟ کدومش صحت بیشتری داره؟

  پاسخ
  1. میثمva

   سلام
   با حرف فروشنده موافقم
   نه انطور که من میدونم اب اکواریم هاشون رو زود زود اونم کل اب رو عوض میکنن و بیشتر تلفات که میدن به خاطر چرخه است که اطلاعاتی ازش ندارن و حرف هیچ کس جز خودشون رو قبول ندارن
   موفق باشید

   پاسخ
  2. میثمva

   سلام
   با حرف فروشنده موافقم
   نه انطور که من میدونم اب اکواریم هاشون رو زود زود اونم کل اب رو عوض میکنن و بیشتر تلفات که میدن به خاطر چرخه است که اطلاعاتی ازش ندارن و حرف هیچ کس جز خودشون رو قبول ندارن
   موفق باشید/

   پاسخ
  3. مجتبی

   سلام
   من هم با صحبت فروشنده و آقا میثم موافقم.
   ببینید اگر انگل و باکتری داخل آب باشه در همون ساعات اولیه ماهی بیمار میشه پس دیگه هیچ فرقی نمیکنه کی خرید کنید اما نکته مهم اینه که باید ماهی جابیوفته و بعد خرید کنید و پشت سر هم جابجا و آب به آب نباید بشه و …. پس همانطورکه فروشنده گفتن باید صبر کنید.

   پاسخ
 15. اکبر

  لطفا نحوه صحیح آب به آب ( هم دما ) کردن رو بفرمایید

  پاسخ
  1. hanif

   با درود
   کیسه حاویه ماهی رو ۱۵ دقیقه درون آب تانک قرار میدید تا هم دما بشه بعد در اون رو باز میکنید و هر ۲ دقیقه یک استکان آب تانک رو بهش اضافه میکنید (۳ بار کافیه ) این کار برای نزدیک کردن ph -kh آبها به هم انجام میشه سپس ماهی رو از کیسه یا تور خارج کرده و درون آب تانک میندازید و آب کیسه رو دور میریزید
   موفق باشید

   پاسخ
 16. morteza248

  برای خرید ماهی خوب یه ایده ی جالب دارم. فقط میخوام بدونم کار درستیه یا نه؟
  اینکه وقتی ماهی جدید تازه وارد فروشگاه میکنن معمولا” قشنگهای خوش رنگهاش و درشتها و زرنگترهاش همون روز اول و دوم فروش میره
  پس اینکه بشینیم یک هفته صبر کنیم شاید برای جلوگیری از مرگ و میر خوب باشه ولی احتمال ۷۰ درصد ماهی دلخواه و دلچسب گیرمون نمیاد
  یه راه به نظر بهتر اینه که از فروشنده بپرسیم چه زمانی ماهی جدید رو میارن و قبل از اینکه ماهی رو از ظرف انتقال به تانک اصلیشون منتقل کنن انتخاب کنیم و خریداری نماییم
  هم از آب به آب شدن و هم دما شدن نادرست ماهی و هم از انتقال بیماری آکواریم خودشون به ماهی جلوگیری میشه
  شاید این کار برای همه به دلیل مسافت و زمان مقدور نباشه!
  ولی برای کسانی که انجام اینکار امکانپذیر هست راه خوبی به حساب میاد؟
  خیلی از آکواریمیها رو دیدم که آبشونو در به دیر عوض میکنن و اهمیت نمیدن!
  ماهی مرده تا دو سه روز از تو آبشون در نمیارن و از یه تور برای گرفتن ماهی از همه تانک هاشون استفاده میکنن
  ماهی مریض رو جدا نمیکنن خلاصه اینکه رعایت نمیکنن…

  پاسخ
  1. میثمva

   سلام
   اما با احترام به نظر شما میگم که نه چون در حین انتقال بسیاری از ماهیان اسیب میبینن و وقتی وارد مغازه میشن بعد مدتی تلف میشن کلا در هر بار خرید که انجام میدن تلفات زیادی رو متحمل میشن و شاید اگه شما اونا رو بخرید این تلفات نصیب شما بشه نظر من اینه باز منتظر نظر بقیه باشید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. morteza248

    خب اگه ماهیی مثل دیسکاس بخوایم بخریم خوشگلاش تا هفته ی بعد نمیمونه اونم درنظر بگیر میثم جون!
    اگه شکل و قیافه خوب بود و اون لحظه زرنگ بودن و آسیب جسمی نداشتن چی؟ اونوقت میشه خرید؟
    خطر بد آب به آب شدن و احتمال اینکه ماهی مورد نظر فروش بره وجود نداره

    پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   چند تا نکته هست که باید توجه کنید من خودم حرف شما رو قبول دارم و روش مناسبی برای خرید هست و البته از جهاتی هم اصلا مناسب نیست !!!!!!!!!
   ببینید اگر ماهی خوشگل و قشنگ و زرنگ بخرید و همون روز از دستش بدین خب همون بهتر که نخرید و خوشگل ها رو کسان دیگه ببرن و شما زشتها رو بخرید !!!!!!!!!!!
   اما در کل خیلی ها ماهی آب شور و حتی دیسکس رو همینطوری میخرن و مثلا سفره ماهی هم از همین دست ماهیانه که نسبت به آب به آب شدن حساسه و باید مستقیم منتقل بشه به آکواریوم اصلی در محل نگهداری اما باید دقت کنید از آب همون پلاستیکی که ماهی داخلش هست پلاستیک شما رو پر کنن و ماهی مورد نظر رو منتقل کنن و حالا اگر چند تا ماهی در کیسه های مختلف هست و شما قصد خرید دارید باید شما هم در داخل چند تا کیسه مجزا ماهی ها رو قرار بدین و از همون آب خودشون استفاده کنید و خیلی سریع هم باید ماهی رو منتقل کنید به منزل چون این آب دیگه اکسیژنی نداره و خیلی زود ماهی تلف میشه مگر اینکه کل پلاستیک رو سر بسته و یکجا بخرید.
   هیچ وقت این آب رو به داخل آکواریوم خودتون نریزید !!!!!!!!! و حتما ماهی رو با تور بگیرید و داخل آکواریوم رها کنید.

   پاسخ
 17. احسان

  من یک سوال دارم که الان مدت هاست تو سرمه…اکثر مغازه های آکواریومی پشت ویترین یا تو مغازه یکی دو تا آکوا بزرگ دارن که توش یا دو سه تا ماهی عظیم نگه می دارند یا دو سه تا ماهی آس یا اینکه انواع ماهیرا می ریزن توش….چیزی که من می بینم اینه که اکثر آکواریوم ویترین را پر می کنند از ماهی های ۲۰ سانت به بالا و معمولا انواع مختلفی و با ازدحام زیاد را درون تانک می ریزند مثلا کت افریقایی ، اسکار ، پنگوی ، پرت ، کت معمولی ،پلی ،پاکو ، فلاور حتی ! ، سورم و…. بارها دقایقی را به دیدن این تانک ها گذروندم که ببینم تو این ازدحام زیاد و حجم کم برای هر ماهی آیا دعوا و زد خوردی صورت می گیره ؟ ولی هیچ نشونه ای از نزاع نمی بینم حالا توی خونه کافیه یک ماهی یکم بزرگ بشه یا مثلا یک ماهی جدید اضافه کنیم اونوقته که باید جنگو و تلاطم آب را مشاهده کرد.جریان چیه؟ تو مغازه ها چه می کنن که اینجور آروم کنار هم می مونن؟

  پاسخ
  1. AC120

   ببینید توی مغازه به دلیل اینکه ماهی جا نمیفته و توی استرس شدید قرار داره کاملا گیجه و برای همین عکس العمل نشون نمیده زیاد
   و الا ماهیی که قلمرو بگیره محاله از قلمروی خودش محافظت نکنه!

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   علاوه بر نکته ای که دوستمون فرمودن یک موضوع دیگه هم هست اونجا خیلی شلوغه و ماهی بیشتر حواسش به اطراف و خارج از آکواریوم هست تا داخل آب !!!!!!!!
   اگر دقت کرده باشید معمولا فیلتر قوی هم داخل آب روشن میکنن و ماهی های بیچاره خسته میشن و شب به اونها غذا میدن و فیلتر رو خاموش میکنن تا صبح دوباره همین برنامه رو سر این بیچاره ها پیاده میکنن.؟؟؟!!!!

   پاسخ
 18. علی خلیفه

  با سلام دوست عزیز چون بیشتر ماهی ها رو در یک سایز انتخاب میکنن و مرتبا برای این که زیاد قلمروطلبی نکنن جاهاشون رو عوض میکننن و ماهی جدیدتری میارن چون خیلی از مغازه دارها مثل ما نگران این مسائل نیستن و فکر فروش سریع هستن در ضمن ماهی مثل فلاور و آروانا رو چون گرونه هرجایی دیدم با شیشه جدا میکنن وفقط چند تا جا دیدم که آروانا رو با ماهی اسکار و غیره نگه داشتن که اونم انقدر بزرگ بود که اسکار زیاد اذیت نمی تونست بکنه و بعد از چند روز دیدم اونم فروش رفت

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code