مقدمه ای بر نگهداری قناری

قناری از دیر باز تا به امروز به خاطر اواز دلنشین و زیبایی های خاص خود مورد توجه قرار گرفته است. مطالعات علمی فراوانی بر روی گونه های مختلف انجام شده و حتی گونه هایی تکثیر شده اند که در محیط طبیعی وجود ندارند و همینک این گونه ها به صورت رایج توسط فروشندگان در داخل قفس نگهداری میشوند و حتی به فروش میرسند. با این تفاسیر و انداختن نگاهی به این پرنده زیبا شاید شما هم خواستار نگهداری ان به صورت یک حیوان خانگی باشید ولی همانطور که میدانید نگهداری قناری بدون داشتن اطلاعات قبلی این رویای شیرین را به یک خواب تلخ بدل خواهد کرد در این بخش مقدمه ای برای نگهداری و پرورش این پرنده زیبا برای شما اماده شده که میتواند اطلاعات کلی در مورد خرید ، تغذیه ، نگهداری و …. را در اختیار شما قرار دهد و همچنین  تا حدودی شما را اماده پذیرش این پرنده زیبا در منزلتان کند

به ادامه متن توجه کنید

قناری canary

اغلب اشخاص به خاطر آواز دلنشین پرنده اقدام به نگهداری قناری می نمایند. شاید افرادی دیگر به قصد تکثیر یا تجارت از قناری نگهداری میکنند در کل نگهداری و پرورش قناری لذت بخش و دوست داشتنیست و شاید شما را مجاب به خرید قناری کند. بنابراین اگر شما علاقه مند به قناری هستید قبل از خرید تا میتوانید در مورد ان اطلاعات کسب کنید

راهنمایی های اولیه: در ماههای آبان یا آذر اقدام به خرید قناری نر جوانی که تازه آوازخوانی را آموخته نمایید. در صورت امکان حق تعویض را با فروشنده شرط کنید. تا مثلا اگر قناری آواز خوان خوبی نبود آنرا با دیگری عوض نمایید. آوازخوان های با استعداد در فروشگاه های مناسب داخل محفظه های انفرادی نگهداری می شوند. بدین ترتیب خریدار امکان شنیدن صدای تک تک آنها را داشته و می تواند بسته به دلخواه یکی را انتخاب نماید. قدری وقت صرف نموده و به پرنده مورد نظر خود گوش فرا دهید. در صورتی که جزییات آواز پرنده برایتان اهمیت دارد از شخص متخصص کمک بگیرید. به همان گونه که تمامی قناری ها زرد نمی باشند همه شان نیز دارای آواز خوش نیستند. برخی دارای صوتی بلند و تند بوده که خصوصا در آپارتمان های کوچک اسباب مزاحمت نگهدارنده خواهند شد. اغلب قناری های رنگی که زیبایی ظاهر در مورد آنها در درجه اول قرار می گیرد دارای چنین مشخصه ای هستند. البته با تکثیر حساب شده می توان زیبایی و خوش آوازی را در هم جمع نمود.

نر یا ماده ؟ برای مبتدیها اختلاف جنسیت تنها از روی آواز قابل تشخیص است. اگر قناری نر به اصطلاح (لال) نباشد جنسیتش از روی آواز قابل تشخیص است. صرف نظر از برخی استثناءها معمولا جثه نر از ماده بزرگتر بوده و رنگ دور چشمش جلای بیشتری دارد. در نرهای آماده جفت گیری (می تواند در آذر ماه باشد) پوست مخرج قدری کیس بر می دارد. ماده فاقد چنین علامتی بوده و یا تنها در انتهای مخرجش به میزان کم مشهود خواهد بود. در صورتی که در تشخیص از ماده مطمئن نیستید از فروشنده کمک بگیرید.

چرا نر بخرم و چرا اصلا جفت نگیرم؟؟ اصولا اکثر افراد و حتی خود شما دوست دارید قناری شما اواز بخواند و شاید دلیل اصلی خریداری قناری توسط شما همان اواز دلنشین باشد. قناری های ماده اواز نمیخوانند  و تنها در صورت اماده بودن ریزه خوانی میکنند که اگر برای اواز پرنده، قناری میخرید قاعدتا قناری نر گزینه صحیح میباشد. اصولا قناری ها در فصول خاص جفت میخورند و تکثیر میشوند و نر هنگام جفت بودن اواز نمیخواند یا کمتر اواز میخواند. اگر مبتدی هستید بهتر است اول نر را خریداری کنید و سپس ماده را و بعد از اشنایی نر و ماده انها را جفت کنید. در این زمان هم میتوانید اواز دلنشین نر را بشنوید و هم تجربه جفت انداختن و تکثیر را به دست اورید در ضمن جفت انداختن قناری اصولی دارد و در صورت رعایت نکردن این اصول جفت دائما با هم زد و خورد و دعوا خواهند داشت. اگر جفت اماده ای را مد نظر دارید و برای تکثیر قناری میخرید و همچنین مبتدی هستید و نمیدانید چکار کنید میتوانید از همان ابتدا قناری های جفت خورده را انتخاب و خریداری کنید ولی باید شرایط تکثیر و همچنین مایحتاج جفت را فراهم کنید و قید اواز خوانی دیوانه وار نر را هم بزنید. به هر حال تصمیم در این مورد به عهده شماست.

قفس مناسب: نوع و اندازه قفس قناری کاملا بستگی به آن دارد که پرنده را به چه منظوری خریداری کنید. در فروشگاهها قفسهای متنوعی موجود است که همگی قابل استفاده نمی باشد پرنده انفرادی لااقل نیازمند به قفسی با طول ۵۰ سانتیمتر، عرض ۳۰ سانتیمتر و ارتفاع ۴۰ سانتیمتر است. شما احتمالا در فروشگاههای مخصوص قناری و یا نزد پرورش دهندگان قناری آوازه خوان را در قفسهای کوچک ۲۸X۲۸X۱۸ سانتی دیده اید آنها را قفسهای آواز نامیده و قناریهای نر جوان را برای تعلیم آواز در این قفسها نگهداری می کنند. شایان ذکر است قفسهای در ابعاد بزرگ نیز ساخته شده که به آنها قفس جوجه پران یا قفس پرواز میگویند. شما نسبت به خریداری قناری به صورت جفت یا انفرادی اقدام به خرید قفس مناسب کنید

تغذیه: اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیاز های یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست دانه ها و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – شلغم – کلم – کاهو خرفه – ترب و شاهدانه – سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها , پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند. پرنده شما به همه انها علاقه نشان نمیدهد و ممکن است برخی از انها را بپسندد و از ان تغذیه کند. به مرور زمان به ذاعقه پرنده اشنا خواهید شد و غذاهای مورد علاقه اش را فراهم میکنید

بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود دان نرم نامیده می شود. ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند .

سپیا: استفاده از کف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد و کمتر مورد توجه قرار میگیرد سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد که در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یک عامل کمکی در هضم غذا به خصوص دانه ها به کار گرفته می شود . کف دریا پوسته حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام ئوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد.ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود

بهداشت و نکات نگهداری: برای داشتن قناری های سالم رعایت بهداشت الزامی است وباید به نکات ذیل توجه نمود

۱-قناری هایی که تازه خریداری نموده اید را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری نمایید.

۲-به محض مشاهده علائم بیماری درهر کدام از قناری ها آن را از بقیه جداکنید سپس به مداوایش بپردازید.

۳-سعی کنید از میله های و ظروف غذا خوری پلاستیکی و بدون درز و شکستگی استفاده کنید چون باعثزخمی شدن قناری و محلی برای تجمع شپشک میباشد.

۴-از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.

۵-از قفس مخصوص نگهداری قناری(۵۰.۳۰.۴۰) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی ودر نتیجه چاقی قناری و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها میشود

۶-ظرف غذاخوری و میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشد وامکان تحرک پرنده زیادتر شود.)ارتفاع میله با جا دانی برابر و هر دو بر روی سیم افقی قسمت پایین قفس باشند)

۷-سعی کنید از گذاشتن بیشتر از یک میله در قفس خودداری کنید چون ممکن است در مسیر پرواز، قناری باآنها برخورد کرده و زخمی گردد در ضمن فاصله پرواز نیز کم میشود.

۸-میله ها در جای خود کاملاً محکم شوند و حتی الامکان دو سر آن باز باشد تا شپشک در آن جمع نگردد و حداقل دو هفته یکبار میله ها وظروف غذاخوری را ازقفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۹-حد اقل دو روز یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید توجه داشته باشید بعضی اوقات آب لوله کشی دارای مقدار زیادی کلر میباشد از این آب هرگز به قناریهایتان ندهید

۱۰-سه روز یکبار دان قناری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه نمایید.

۱۱-هر ماه یکبار قناری را به قفس دیگری هدایت و قفس را دور از محل نگهداری قناریها ودر جائی که جریان هوا نباشد ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید وپس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آن رابشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شود

۱۲-به جای روز نامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناریها آن را میخورند و ماد چاپی روزنامه باعث بیماریهای روده ای در قناری میشود در ضمن سه روز یکبار کاغذ را تعویض و پلاستیک ته قفس را بشویید.

۱۳-قناری باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد ،در معرض باد نباشد وهوا نیز به طور مداوم تهویه شود وچند مدت یکبار زمانیکه شدت گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی قناری را جلوی نور خورشید قرار دهید.

۱۴-هفته ای دو بار ظرف حمام برای قناری بگذارید(البته در جای گرم و غیر اززمان جفتگیری)

۱۵-حتی الامکان از به دست گرفتن قناری در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.

آب تنی: قناری های آزاد در طبیعت دوست دارند که بر روی چمن های مرطوب غلت بزنند و بدین ترتیب خودشان را تمیز کنند.

در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نشان ندهند. اما کلا آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پر ریزی بسیار ضروری است. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می گردد. آب تنی پرنده ماده در اواخر دوران خوابیدن بر روی تخم ها باعث مرطوب شدن سطح پوسته آن شده و ضمن کاهش از دست رفتن آب موجب خروج راحت تر جوجه از تخم می گردد. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خود را پوش داده می لرزاند و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک منقارش مواد چربی مترشحه از غده خاصی که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد و اوروپیژیال (Uropygial) نامیده می شود را روی کلیه پرهایش می مالد. این روغن باعث براقی پرهای قناری شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. بعضی از پرنده های دست آموز عادت به استحمام در زیر شیر آب ظرفشویی آشپزخانه دارند و از ریزش جریان آب بر روی بدنشان بسیار لذت می برند. از اینرو بسیار طبیعی است که با شنیدن صدای جریان آب به سوی ظرفشویی پرواز کنند. یکی از راه ها آشنا کردن پرندگان با ظرف آب تنی گذاشتن برگ کاهوی مرطوب در کف قفس است تا پرنده خود را بر روی آن مالیده و پر و بالش را تمیز نماید. راه دیگر گذاشتن یک قطعه یخ بر روی قفس و قرار دادن ظرف آب تنی (با مقدار کمی آب) در زیر آن بر روی کف قفس است تا با آب شدن یخ و چکیدن قطرات آب پرنده نسبت به آب تنی تحریک شود. همچنین می توان ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند داخل آن آب تنی کند کف قفس قرار داده تا پرنده درون آن استحمام نماید. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروری می باشد.

پر ریزان (تولک): پر ریزان را نمی توان به عنوان بیماری تلقی نمود بلکه پدیده ای است طبیعی که در آن پرهای قدیمی ریخته و توسط پرهای جدید جایگزین می شوند. اما پرنده در زمان تولک رفتن نسبت به بیماری ها بسیار ناتوان است. بروز بیماری نیز اختلالاتی در امر پرریزان بوجود خواهد آورد. پرنده در وضعیت پرریزان طبیعی آواز نمی خواند. پس از تعویض پرهای پوشش بدن پرهای کوچک عوض می شوند. هنگامی که پرهای پرواز در بالها و پرهای هدایت در دم نو گشتند پرنده شروع به تعویض پرهای بزرگ خود خواهد کرد. تولک رفتن در فاصله اواخر مرداد تا اوایل مهر ماه انجام می شود. پرنده باید ظرف مدت ۶ الی ۸ هفته پرهایش را کاملا تعویض نماید. در صورتی که این مدت زمان بطور محسوسی به درازا انجامد سوخت و ساز بدن پرنده صحیح انجام نگرفته و خلاصه ایرادی در امر نگهداری وجود داشته است. تنظیم و تصحیح این مسئله از امروز به فردا میسر نمی باشد. الگوی ریختن و درآمدن پرها به این صورت است که از ناحیه سر شروع شده و بعد گردن و تنه و پاها و بالاخره در آخر دم و بالها را شامل می شود. این امر پرواز پرنده را محدود کرده و یک بار اضافی بر روی متابولیسم بدن پرنده می باشد. بعضی وقت ها تولک رفتن بی موقع پرنده می تواند ناشی از قرار گرفتن پرنده در معرض گرمای شدید باشد. البته گاهی نیز به علت ترس و یا مصرف دانه های نامناسب بروز می کند. در این مواقع باید پرنده را از منابع گرمازا و رادیاتور ها دور نمود و غذای او را چک کرده تا از نظر ترکیب و کیفیت مناسب باشد.

تغذیه زمان تولک: لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع توام با ویتامین ها و املاح معدنی و مواد دیگر است. اما به هر صورت می توان پرنده را برای پشت سر گذاردن پر ریزان بد و ناقص کمک کرد. برای این منظور میتوانید از موادی نظیر آویزانول (Avisanol) و ویتالینوکوئل (Vitalinoquell) و یا داروهای تقویتی دیگر مخصوص تولک رفتن استفاده کرده و به آب و خوراک آنها اضافه نمایید. همچنین غذاهای آماده و مناسبی برای جایگزین شدن سریع پرها در بازار های بین المللی موجود است که می توان تهیه و مصرف نمود. جهت تقویت پرنده می توان روزانه یک قطره روغن ماهی به غذای او اضافه نمود. ولی باید توجه داشت که مقدار دانه آغشته به روغن آنقدر کم باشد که در طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت مصرف شود. همچنین میزان کمی ویتامین E نیز به جیره اضافه شود تا دچار اختلالات تولید مثلی نشود. در عین حال باید مراقب بود تا مبادا پرنده بیش از حد چاق شده و زیر پوست شکم و بالطبع سایر نواحی بدن چربی ذخیره شود. ممکن است پس از هربار تولک رفتن پرنده قدرت و میزان خواندنش کمتر شود که در این رابطه کار اساسی نمیتوان انجام داد. بجز اینکه رژیم غذایی او چک شده تا بیش از حد چرب یا پر انرژی نبوده و باعث چاق و تنبل شدن پرنده پرنده نگردد.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد قناری و نگهداری اصولی ان لازم است بخش های مختلفی که در مورد انها در ارشیو موضوعی سایت وجود دارد را مطالعه کنید و این مقاله تنها بخش کلی به صورت کوچک و مقدماتی  برای نگهداری قناری بود که میتواند کمی شما را کمک کند که حداقل از ابتدا اصولی کار کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

167 دیدگاه در “مقدمه ای بر نگهداری قناری

 1. اریا

  سلام عزیزان من یه قناری نر دارم قرس میخونه امده است ویه ماده امده. اینارو جدا گزاشتم تا نر بخونه توی بهار جوجه بکشم اما ماده تخم بی پست توی زمین گذاشته بود چرا ? هیچ وقت کنار هم نزاشتم نمیدونم چرا اینجرو بنزرتون تخم جوجه درمیاد یا. نر باید پیشش باشه اخه من میخوام بهار جوجه بکش ایا این تخمی که گزاشته اشکال ها ی داره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب قناری که اماده است رو باید جفت داد و نمیشه همینطور انفرادی نگهش داشت که در اینصورت ممکنه تخم هرز هم بذاره. این تخم هم خیر جوجه نمیشه چون نطفه نداره.

   پاسخ
 2. امید ارحمی

  سلام این درسته که میگن اگر به قناری زرد فلفل دلمه قرمز بدی رنگش قرمز یا نارجی میشه?

  پاسخ
  1. amirhossein1384

   سلام
   فلفل قرمز هستش نه فلفل دلمه دوست عزیز ورنگش قرمز میشه
   این رو هم تو مطالب علمی خوندم
   موفق باشید

   پاسخ
 3. امید ارحمی

  ولی به من گفتن فلفل دلمه قرمز اول مطلب از دوستم شنیدم بعد زدم اینترنت دیدم فلفل دلمه نوشته نمیدونم درست یا نه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   کلا برخی از میوه ها و گیاها به خاطر رنگدانه های فعالی که دارن در رنگ گرفتن قناری ها تاثیر گذارن. البته قناری هایی که خودشون نژاد رنگی باشن. به طور مثال قناری زرد رو نمیشه با فلفل قرمز به رنگ قرمز درش اورد ولی میشه قناری پرتقالی رو با فلفل قرمز یا حتی رنگدانه های تجاری رنگش رو تقویت کرد.

   پاسخ
 4. محسن

  سلام یه قناری ۹ ماه دارم نمیخونه بابا کلافم کرده هرچی دادم بهش نحوند جدا کردم از ماده نخوند از ۷ ماهگی براش اواز قناری گذاشتم نخوند قناری نره به چند تا فروشنده نشون دادم گفتن نره ولی نمیذونم چرا نمیخونه ریز خونی هم نمیکنه لطفا کمک کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   چه نزادی هست؟ ممکنه اصلا جزو دسته اوازخوان ها نباشه. با این حال نمیدونم والا گاها چنین مواردی هم پیش میاد و اگه واقعا اواز خوندنش واستون اهمیت داره بهتره ردش کنید و یه قناری نر دیگه جایگزین کنید.

   پاسخ
 5. پوریا

  سلام من یه قناری نر دارم ماسه امساله و ۸ ماهشه وقت صبح ها یا وقت باصدا قناری تلویزیون اینچیزا صبح ریز خونی میکنه میخوام صداش تقویت کنم و یه کاری کنم حداکثر تا ظهر بخونه تا ساعت از ۱ میگزره نمیخونه هی بی حوصله میشه میخواد بخوابه چیکار کنم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   از یه قناری اموزگار باید استفاده کنید یا اینکه واسش صدای قناری بذارید. در چندرسانه ای سایت صدای قناری رو جستجو کنید چند نمونه برای دانلود هست.

   پاسخ
 6. سهراب

  سلام اینجا کسی طوطی ملنگو ارزون دست اموز یا بچش نمی فروشه قیمتش مثلا۰ ۱۰ . ۱۲۰ تو همین قیمت ها

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   تو این سایت هیچ خرید و فروشی صورت نمیگیره و خلاف قوانین این سایت هست. از پرنده فروشی ها یا سایت های خرید و فروش دنبالش بگردید.

   پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   یا جفت گیری اونها رو ببینید و یا اینکه بدون مشکل در کنار هم باشن و یا به هم غذا بدهند.

   پاسخ
 7. Uosef

  سلام خسته نباشید
  اینکه میگن تو اب قناری یکم عسل بریزید درسته مشکلی نداره؟؟؟
  چه فایده ای داره؟؟؟
  مرسی❤❤❤

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   عسل که کلی خاصیت داره اما همینطوری الکی که نباید به پرنده عسل بدین چون اصلا نمیتونن عسل رو هضم کنن ؟؟!!!
   دائم نباید از عسل استفاده کنید خیلی کم و تنوعی و اگر پرنده ضعیف باشه برای تقویت اون مقدار خیلی کمی عسل ( یک قاشق چای خوری ) رو در ظرف آبخوری حل میکنن و فقط یک روز جلوش میذارن و نه بیشتر قرار نیست هر روز عسل ریزید داخل آب . عسل خوبه اما زیاده روی در اون حتی میتونه پرنده رو به کشتن بده. برای چی به نوزاد انسان تا دو سالگی عسل نمیدن چون نمیتونه هضم کنه و دل درد میشه حالافکر کن قناری چه اوضاعی داره.

   پاسخ
 8. شیوا

  با سلام.قناری من دو تا تخم گذاشت و هر دو را خوردند.امروز هم یک تخم با پوسته نازک گذاشتند.دلیلش چیه؟ با سپاس فراوان از شما

  پاسخ
  1. Uosef

   سلام
   ب نظر من کلسیمشون کمه ک توخمو میخورن و تخم پوسته نازک میزارن
   کف دریا یخر براشون
   یا پوست تخم مرغو اسیاب کن❤❤

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خوردن تخم ها دو تا دلیل عمده داره یا از روی عادت هست و یا به دلیل کمبود املاح بدن مولد ها و ضعیف بودن اونها.
   اما تخم شل و به قولی سست نشانه ضعیف بودن پرنده ماده هست و باید غذای متنوع و مقوی و هفت تخم و میوه و سبزی و … بخورن.
   در این شرایط بهتره هفته ای یک روز از ویتامین مخصوص پرندگان در ظرف آبخوری استفاده کنید در شرایط عادی هم بهتره ماهی یک روز ویتامین بخورن.

   پاسخ
 9. ramsess

  سلام دوستان. من به قناری هام مخلوط چند تا دونه رو میدم میخواستم از اساتید بپرسم چیز دیگه ای لازمه اضافه کنم یا نه:
  کتان
  ارزن
  کتان قهوه ای
  منداب
  تخم شلغم
  تخم کاهو
  کافشه
  شاهدانه
  خرفه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خوبه. بغیر از دانه ها از میوه جات و جوانه دانه ها هم استفاده کنید. و همچنین غذای تخم مرغی برای تولید مثل.
   نسبت دانه ها هم مهمه که سردی و گرمی دانه متعادل باشه.

   پاسخ
 10. الهه

  سلام من ۳ روز قناری نرو ماده خریدم اصلا نمیخونن فقط ریز جیک جیک میکنن اصلا با هم دعوا نمیکنن برای تخم گذاری حتما باید جداشون کنم بعد بزارم کنار هم؟ یا صبر کنم پیش هم بمونن ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا تازه وارد هستند و هنوز به محیط جدید عادت نکردن دوما جفت هستند معمولا قناری نر رو که جفت بدین قرار نیست قرص بخونه.
   اگر از قبل جفت بودن دستشون نزنید ولی اگر دو تا نر و ماده غریبه رو یک مرتبه در یک قفس قرار دادین بهتر هاز هم جداشون کنید و در دو قفس جداگانه اما جلوی دید هم نگهداری بشن تا هر دو به محیط جدید و همدیگه عادت کنن و هر زمان اماده جفت گیری شدن جفتشون بدین.

   پاسخ
 11. حسین

  سلام وقت بخیر
  امروز جوجه فنچ یک ماهه رو توی اتاق پرواز دادم اما از وقتی برگردوندمش توی قفس بی‌حال شده و پف کرده و سرشو می‌کنه توی بدنش، فکر کنم خیلی بهش فشار اومد. البته تغذیه ش مرتب به نظر میاد. شما نظری دارید؟
  به نظرتون اگه در قفسو باز بذارم فنچا بیان بیرون، خودشون بر میگردن توی قفس؟ یا ممکنه دردسر ساز بشن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هم استرس شدیدی بهش وارد شده مخصوصا هنگام گرفتن پرنده و هم اینکه زیاد پرواز کرده و ضعف کرده.
   به این راحتی بر نمیگردن داخل قفس و به صورت کلی پرنده دوست نداره داخل قفس باشه مگر اینکه چقدر اهلی و دست آموز باشن که خیلی راحت بتونید اونها رو هدایت کنید داخل قفس.

   پاسخ
 12. حسین

  یعنی وقتی گشته و تشنه بشه برنمی‌گرده تو قفس؟ اینطوری که اگه آب و غذا رو پیدا نکنه تلف میشه! پس چطوری ملت پرنده رو توی خونه به صورت آزاد نگه می‌دارند!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید پرنده عادت کنه . قرار نیست همون روز اول برگرده داخل قفس تا مدت ها باید فقط یکی دو ساعت بیرون باشه و بعد از اون خودتون پرنده رو هدایت کنید داخل قفس تا کم کم عادت کنه همون روزهای اول اگر رهاش کنید داخل خونه مشخصه که ممکنه از گرسنگی تلف بشه.

   پاسخ
 13. محمدمهدی

  سلام خسته نباشید من یک قناری نری خریدم یکم بچه بود الان شروع کرده به خوندن نه اونقد بلند ولی میخونه میخواستم ببینم میتونم یه ماده بخرم و جفت بندازمشون یا نه خیلی ها میگن الان نمیشه برج ۸ آخ خوب وقتی این میخونه چرا نشه؟ 😢😢 اگه زود جواب من و بدین

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در این فصل بهتره بیخیال جفت زدن قناری بشین. ضمنا احتمالا قناری نرتون امادگی کاملی برای تولید مثل هم نداره. چون فرمودید تازه شروع کرده به خوندن و بهتره همون صبر کنید تابستونی بگذره و بعد خواستین جفت بدید.

   پاسخ
 14. Amin22

  سلام من یه جفت قناری داشتم بعد میخواستیم بریم مسافرت برای هر کدومشون یه آبخوری گذاشتم و کاملا پرش کردم
  امروز صبح که از سفر برگشتیم متاستفانه دیدم که قناری مادم به شکل فجیعی مرده و از بی آبی تلف شده اما ظرف اون یکی قناریم تا نصف پره…
  الان قناری نره اصلا نمیخونه و به حدی به تفاوت شده که وقتی دستمو میبرم کنارش و حتی بهش دست میزنم عکس العمل خاصی نشون نمیده و حتی یبار نشست روی دستم و حرکت نکرد…
  باید چیکارش کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   شوک زده شده. ببینید اب و دون میخوره؟ مدفوعش طبیعی هست. پریزی داره یا نه؟
   در کل قفسش رو تمیز کنید و بذاریدش یه جای اروم و اگه پریزی نداره و اب و دون میخوره و مدفوعش طبیعیه جای نگرانی نیست و صدای قناری واسش پخش کنید یا یه قناری دیگه مشوق واسش بگیرید دوباره راه میفته.

   پاسخ
 15. امیر

  سلام
  من صفحه مربوط به فنچ رو پیدا نکردم تا سوالمو اونجا بپرسم.
  آیا فنچ هم مثل طوطی سانان گیاه رو میجوه؟
  اگه آره نخل شامادورا واسش مشکلی‌نداره؟
  اگه نه میشه از گیاه سمی مثل پوتوس در قفس استفاده کرد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   منظورتون از گیاه چیه؟ اگه گل و درخت و گیاهای اپارتمانی هست خیر مثل طوطی ها قرار نیست ساقه ها رو بشکنن و کلا گیاها رو نابود کنن. ولی خب گیاه مثل سبزی و کاهو و اینا رو برای تغذیه میخورن. ممکنه برخی از برگ های گیاهای اپارتمانی رو هم خراب کنن.
   هیچ نوع گیاه یا جسم سمی هم نباید در کنار یا اطراف فنچ ها قرار بگیره.

   پاسخ
 16. امیر

  سلام
  یدونه فنچ ماده دارم بیشتر موقع ها خوبه .
  مثلا هفته ای یبار یا بعضی موقع ها میاد کف قفس میشینه پف میکنه و هیچ عکسلعملی نشون نمیده و چشماشم باز نمیکنه طوری‌که انگار امیدی به زنده موندنش نیست و تا چند ساعت دیگه میمیره،اما تا نصف روز خوب میشه و دوباره حالش عادی میشه.به نظرتون دلیلش چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید شرایط نگهداری رو دقیق توضیح بدین و ببینید او نروز چه غذایی استفاده کردین و چه اتفاقی افتاده شاید استرس شدید میگیره و یا غذای خوبی نمیخوره و ….

   پاسخ
 17. امیر

  سلام
  من درباره مرغ مینا میخوندم ابعاد قفسشو بالا گفته بود.
  مشکلی نداره یه مینای دستی رو که روزی یکی دو بار از قفس بیرون میارم توی قفس ۱۰۳۳ نگهدارم؟اندازه قفسش خوبه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   وقتی بیرون از قفس هم میاد مشکلی نداره.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code