مقدمه ای بر نگهداری قناری

قناری از دیر باز تا به امروز به خاطر اواز دلنشین و زیبایی های خاص خود مورد توجه قرار گرفته است. مطالعات علمی فراوانی بر روی گونه های مختلف انجام شده و حتی گونه هایی تکثیر شده اند که در محیط طبیعی وجود ندارند و همینک این گونه ها به صورت رایج توسط فروشندگان در داخل قفس نگهداری میشوند و حتی به فروش میرسند. با این تفاسیر و انداختن نگاهی به این پرنده زیبا شاید شما هم خواستار نگهداری ان به صورت یک حیوان خانگی باشید ولی همانطور که میدانید نگهداری قناری بدون داشتن اطلاعات قبلی این رویای شیرین را به یک خواب تلخ بدل خواهد کرد در این بخش مقدمه ای برای نگهداری و پرورش این پرنده زیبا برای شما اماده شده که میتواند اطلاعات کلی در مورد خرید ، تغذیه ، نگهداری و …. را در اختیار شما قرار دهد و همچنین  تا حدودی شما را اماده پذیرش این پرنده زیبا در منزلتان کند

به ادامه متن توجه کنید

قناری canary

اغلب اشخاص به خاطر آواز دلنشین پرنده اقدام به نگهداری قناری می نمایند. شاید افرادی دیگر به قصد تکثیر یا تجارت از قناری نگهداری میکنند در کل نگهداری و پرورش قناری لذت بخش و دوست داشتنیست و شاید شما را مجاب به خرید قناری کند. بنابراین اگر شما علاقه مند به قناری هستید قبل از خرید تا میتوانید در مورد ان اطلاعات کسب کنید

راهنمایی های اولیه: در ماههای آبان یا آذر اقدام به خرید قناری نر جوانی که تازه آوازخوانی را آموخته نمایید. در صورت امکان حق تعویض را با فروشنده شرط کنید. تا مثلا اگر قناری آواز خوان خوبی نبود آنرا با دیگری عوض نمایید. آوازخوان های با استعداد در فروشگاه های مناسب داخل محفظه های انفرادی نگهداری می شوند. بدین ترتیب خریدار امکان شنیدن صدای تک تک آنها را داشته و می تواند بسته به دلخواه یکی را انتخاب نماید. قدری وقت صرف نموده و به پرنده مورد نظر خود گوش فرا دهید. در صورتی که جزییات آواز پرنده برایتان اهمیت دارد از شخص متخصص کمک بگیرید. به همان گونه که تمامی قناری ها زرد نمی باشند همه شان نیز دارای آواز خوش نیستند. برخی دارای صوتی بلند و تند بوده که خصوصا در آپارتمان های کوچک اسباب مزاحمت نگهدارنده خواهند شد. اغلب قناری های رنگی که زیبایی ظاهر در مورد آنها در درجه اول قرار می گیرد دارای چنین مشخصه ای هستند. البته با تکثیر حساب شده می توان زیبایی و خوش آوازی را در هم جمع نمود.

نر یا ماده ؟ برای مبتدیها اختلاف جنسیت تنها از روی آواز قابل تشخیص است. اگر قناری نر به اصطلاح (لال) نباشد جنسیتش از روی آواز قابل تشخیص است. صرف نظر از برخی استثناءها معمولا جثه نر از ماده بزرگتر بوده و رنگ دور چشمش جلای بیشتری دارد. در نرهای آماده جفت گیری (می تواند در آذر ماه باشد) پوست مخرج قدری کیس بر می دارد. ماده فاقد چنین علامتی بوده و یا تنها در انتهای مخرجش به میزان کم مشهود خواهد بود. در صورتی که در تشخیص از ماده مطمئن نیستید از فروشنده کمک بگیرید.

چرا نر بخرم و چرا اصلا جفت نگیرم؟؟ اصولا اکثر افراد و حتی خود شما دوست دارید قناری شما اواز بخواند و شاید دلیل اصلی خریداری قناری توسط شما همان اواز دلنشین باشد. قناری های ماده اواز نمیخوانند  و تنها در صورت اماده بودن ریزه خوانی میکنند که اگر برای اواز پرنده، قناری میخرید قاعدتا قناری نر گزینه صحیح میباشد. اصولا قناری ها در فصول خاص جفت میخورند و تکثیر میشوند و نر هنگام جفت بودن اواز نمیخواند یا کمتر اواز میخواند. اگر مبتدی هستید بهتر است اول نر را خریداری کنید و سپس ماده را و بعد از اشنایی نر و ماده انها را جفت کنید. در این زمان هم میتوانید اواز دلنشین نر را بشنوید و هم تجربه جفت انداختن و تکثیر را به دست اورید در ضمن جفت انداختن قناری اصولی دارد و در صورت رعایت نکردن این اصول جفت دائما با هم زد و خورد و دعوا خواهند داشت. اگر جفت اماده ای را مد نظر دارید و برای تکثیر قناری میخرید و همچنین مبتدی هستید و نمیدانید چکار کنید میتوانید از همان ابتدا قناری های جفت خورده را انتخاب و خریداری کنید ولی باید شرایط تکثیر و همچنین مایحتاج جفت را فراهم کنید و قید اواز خوانی دیوانه وار نر را هم بزنید. به هر حال تصمیم در این مورد به عهده شماست.

قفس مناسب: نوع و اندازه قفس قناری کاملا بستگی به آن دارد که پرنده را به چه منظوری خریداری کنید. در فروشگاهها قفسهای متنوعی موجود است که همگی قابل استفاده نمی باشد پرنده انفرادی لااقل نیازمند به قفسی با طول ۵۰ سانتیمتر، عرض ۳۰ سانتیمتر و ارتفاع ۴۰ سانتیمتر است. شما احتمالا در فروشگاههای مخصوص قناری و یا نزد پرورش دهندگان قناری آوازه خوان را در قفسهای کوچک ۲۸X۲۸X۱۸ سانتی دیده اید آنها را قفسهای آواز نامیده و قناریهای نر جوان را برای تعلیم آواز در این قفسها نگهداری می کنند. شایان ذکر است قفسهای در ابعاد بزرگ نیز ساخته شده که به آنها قفس جوجه پران یا قفس پرواز میگویند. شما نسبت به خریداری قناری به صورت جفت یا انفرادی اقدام به خرید قفس مناسب کنید

تغذیه: اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیاز های یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست دانه ها و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – شلغم – کلم – کاهو خرفه – ترب و شاهدانه – سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها , پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند. پرنده شما به همه انها علاقه نشان نمیدهد و ممکن است برخی از انها را بپسندد و از ان تغذیه کند. به مرور زمان به ذاعقه پرنده اشنا خواهید شد و غذاهای مورد علاقه اش را فراهم میکنید

بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود دان نرم نامیده می شود. ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند .

سپیا: استفاده از کف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد و کمتر مورد توجه قرار میگیرد سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد که در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یک عامل کمکی در هضم غذا به خصوص دانه ها به کار گرفته می شود . کف دریا پوسته حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام ئوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد.ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود

بهداشت و نکات نگهداری: برای داشتن قناری های سالم رعایت بهداشت الزامی است وباید به نکات ذیل توجه نمود

۱-قناری هایی که تازه خریداری نموده اید را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری نمایید.

۲-به محض مشاهده علائم بیماری درهر کدام از قناری ها آن را از بقیه جداکنید سپس به مداوایش بپردازید.

۳-سعی کنید از میله های و ظروف غذا خوری پلاستیکی و بدون درز و شکستگی استفاده کنید چون باعثزخمی شدن قناری و محلی برای تجمع شپشک میباشد.

۴-از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.

۵-از قفس مخصوص نگهداری قناری(۵۰.۳۰.۴۰) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی ودر نتیجه چاقی قناری و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها میشود

۶-ظرف غذاخوری و میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشد وامکان تحرک پرنده زیادتر شود.)ارتفاع میله با جا دانی برابر و هر دو بر روی سیم افقی قسمت پایین قفس باشند)

۷-سعی کنید از گذاشتن بیشتر از یک میله در قفس خودداری کنید چون ممکن است در مسیر پرواز، قناری باآنها برخورد کرده و زخمی گردد در ضمن فاصله پرواز نیز کم میشود.

۸-میله ها در جای خود کاملاً محکم شوند و حتی الامکان دو سر آن باز باشد تا شپشک در آن جمع نگردد و حداقل دو هفته یکبار میله ها وظروف غذاخوری را ازقفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۹-حد اقل دو روز یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید توجه داشته باشید بعضی اوقات آب لوله کشی دارای مقدار زیادی کلر میباشد از این آب هرگز به قناریهایتان ندهید

۱۰-سه روز یکبار دان قناری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه نمایید.

۱۱-هر ماه یکبار قناری را به قفس دیگری هدایت و قفس را دور از محل نگهداری قناریها ودر جائی که جریان هوا نباشد ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید وپس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آن رابشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شود

۱۲-به جای روز نامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناریها آن را میخورند و ماد چاپی روزنامه باعث بیماریهای روده ای در قناری میشود در ضمن سه روز یکبار کاغذ را تعویض و پلاستیک ته قفس را بشویید.

۱۳-قناری باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد ،در معرض باد نباشد وهوا نیز به طور مداوم تهویه شود وچند مدت یکبار زمانیکه شدت گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی قناری را جلوی نور خورشید قرار دهید.

۱۴-هفته ای دو بار ظرف حمام برای قناری بگذارید(البته در جای گرم و غیر اززمان جفتگیری)

۱۵-حتی الامکان از به دست گرفتن قناری در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.

آب تنی: قناری های آزاد در طبیعت دوست دارند که بر روی چمن های مرطوب غلت بزنند و بدین ترتیب خودشان را تمیز کنند.

در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نشان ندهند. اما کلا آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پر ریزی بسیار ضروری است. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می گردد. آب تنی پرنده ماده در اواخر دوران خوابیدن بر روی تخم ها باعث مرطوب شدن سطح پوسته آن شده و ضمن کاهش از دست رفتن آب موجب خروج راحت تر جوجه از تخم می گردد. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خود را پوش داده می لرزاند و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک منقارش مواد چربی مترشحه از غده خاصی که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد و اوروپیژیال (Uropygial) نامیده می شود را روی کلیه پرهایش می مالد. این روغن باعث براقی پرهای قناری شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. بعضی از پرنده های دست آموز عادت به استحمام در زیر شیر آب ظرفشویی آشپزخانه دارند و از ریزش جریان آب بر روی بدنشان بسیار لذت می برند. از اینرو بسیار طبیعی است که با شنیدن صدای جریان آب به سوی ظرفشویی پرواز کنند. یکی از راه ها آشنا کردن پرندگان با ظرف آب تنی گذاشتن برگ کاهوی مرطوب در کف قفس است تا پرنده خود را بر روی آن مالیده و پر و بالش را تمیز نماید. راه دیگر گذاشتن یک قطعه یخ بر روی قفس و قرار دادن ظرف آب تنی (با مقدار کمی آب) در زیر آن بر روی کف قفس است تا با آب شدن یخ و چکیدن قطرات آب پرنده نسبت به آب تنی تحریک شود. همچنین می توان ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند داخل آن آب تنی کند کف قفس قرار داده تا پرنده درون آن استحمام نماید. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروری می باشد.

پر ریزان (تولک): پر ریزان را نمی توان به عنوان بیماری تلقی نمود بلکه پدیده ای است طبیعی که در آن پرهای قدیمی ریخته و توسط پرهای جدید جایگزین می شوند. اما پرنده در زمان تولک رفتن نسبت به بیماری ها بسیار ناتوان است. بروز بیماری نیز اختلالاتی در امر پرریزان بوجود خواهد آورد. پرنده در وضعیت پرریزان طبیعی آواز نمی خواند. پس از تعویض پرهای پوشش بدن پرهای کوچک عوض می شوند. هنگامی که پرهای پرواز در بالها و پرهای هدایت در دم نو گشتند پرنده شروع به تعویض پرهای بزرگ خود خواهد کرد. تولک رفتن در فاصله اواخر مرداد تا اوایل مهر ماه انجام می شود. پرنده باید ظرف مدت ۶ الی ۸ هفته پرهایش را کاملا تعویض نماید. در صورتی که این مدت زمان بطور محسوسی به درازا انجامد سوخت و ساز بدن پرنده صحیح انجام نگرفته و خلاصه ایرادی در امر نگهداری وجود داشته است. تنظیم و تصحیح این مسئله از امروز به فردا میسر نمی باشد. الگوی ریختن و درآمدن پرها به این صورت است که از ناحیه سر شروع شده و بعد گردن و تنه و پاها و بالاخره در آخر دم و بالها را شامل می شود. این امر پرواز پرنده را محدود کرده و یک بار اضافی بر روی متابولیسم بدن پرنده می باشد. بعضی وقت ها تولک رفتن بی موقع پرنده می تواند ناشی از قرار گرفتن پرنده در معرض گرمای شدید باشد. البته گاهی نیز به علت ترس و یا مصرف دانه های نامناسب بروز می کند. در این مواقع باید پرنده را از منابع گرمازا و رادیاتور ها دور نمود و غذای او را چک کرده تا از نظر ترکیب و کیفیت مناسب باشد.

تغذیه زمان تولک: لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع توام با ویتامین ها و املاح معدنی و مواد دیگر است. اما به هر صورت می توان پرنده را برای پشت سر گذاردن پر ریزان بد و ناقص کمک کرد. برای این منظور میتوانید از موادی نظیر آویزانول (Avisanol) و ویتالینوکوئل (Vitalinoquell) و یا داروهای تقویتی دیگر مخصوص تولک رفتن استفاده کرده و به آب و خوراک آنها اضافه نمایید. همچنین غذاهای آماده و مناسبی برای جایگزین شدن سریع پرها در بازار های بین المللی موجود است که می توان تهیه و مصرف نمود. جهت تقویت پرنده می توان روزانه یک قطره روغن ماهی به غذای او اضافه نمود. ولی باید توجه داشت که مقدار دانه آغشته به روغن آنقدر کم باشد که در طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت مصرف شود. همچنین میزان کمی ویتامین E نیز به جیره اضافه شود تا دچار اختلالات تولید مثلی نشود. در عین حال باید مراقب بود تا مبادا پرنده بیش از حد چاق شده و زیر پوست شکم و بالطبع سایر نواحی بدن چربی ذخیره شود. ممکن است پس از هربار تولک رفتن پرنده قدرت و میزان خواندنش کمتر شود که در این رابطه کار اساسی نمیتوان انجام داد. بجز اینکه رژیم غذایی او چک شده تا بیش از حد چرب یا پر انرژی نبوده و باعث چاق و تنبل شدن پرنده پرنده نگردد.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد قناری و نگهداری اصولی ان لازم است بخش های مختلفی که در مورد انها در ارشیو موضوعی سایت وجود دارد را مطالعه کنید و این مقاله تنها بخش کلی به صورت کوچک و مقدماتی  برای نگهداری قناری بود که میتواند کمی شما را کمک کند که حداقل از ابتدا اصولی کار کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

167 دیدگاه در “مقدمه ای بر نگهداری قناری

 1. احمدرضا

  سلام من فنچ دارم میخام فنچا رو بفروشم و یک عدد قناری نر بخرم و بعد از چند ماه یک ماده بخرم چه نژادی بخرم و قیمت چند پول هم ندارم یک نر ۱۵۰ تومنی بخرم .

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   مشکلی نداره. اینکه چه نژادی بخرید و چه بودجه ای رو واسش در نظر دارید تصمیمش رو باید خودتون بخرید.

   پاسخ
 2. بهرام

  سلام من دو روز پیش یه قناری نر و ماده خریدم ، جفت نشدن چون جدا انتخاب کردم و فروشنده گفت قناری ها مستن ، الان تو دوتا قفس جدا هستن ولی از هیچکدومشون صدایی در نمیاد و نمیخونن؟؟ چرا ؟؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام خب شما تازه خریدید انها تازه وارد محیط جدید شدن و آشنا نیشتن و به احتمال زیاد یه تولکی میروند و بعد از یه مدتی شروع به سر وصدا خواهند کرد فقط سعی کنید استرس بهشون وارد نکنید تا دچار مشکل نشوند.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دوستمون کامل توضیح دادن بنده هم عرض کنم نباید عجله کنید چون پرنده ها به محیط جدید غریبه هستن خیلی زود بتونید جفتشون بدین یک ماه آینده هست و نه الان و در کمتر از دو روز ؟؟؟!؟!!!!

   پاسخ
 3. s.g

  سلام
  من میخوام بدونم قناری چند سال عمر میکنه و آیا میتونه دمای ۱۰ درجه رو تحمل کنه ؟؟؟؟!!!

  پاسخ
  1. Saeed G Samani

   سلام بستگی به شرایط نگه داری پرنده داره ولی در بهترین شرایط حدود ۱۰تا۱۵سال به نظر من ۱۰ درجه سرد هست بهتر در دمای بالا تری نگه دارید

   پاسخ
 4. علی

  سلام! من یک جفت قناری دارم مدتی است که قناری ماده لونه رو گود کرده و همیشه درون لونه میخوابه ولی متاسفانه به قناری نر اجازه جفت گیری نمیده و به نر حمله میکنه! چکار باید بکنم؟ با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   هر دو اماده بودن که جفتشون دادید یا کلا کنار هم بودن؟ به هر حال کار خاصی نمیشه کرد و باید صبر کنید ببینید واکنش ماده چیه و تخم پوچ میزاره یا نه. اگه بله بهتره یه مدت جدا بشن و بعد از تولک احتمالی مجددا اماده و جفت داده بشن.

   پاسخ
 5. علی

  سلام، قناریای من دو تا جوجه دارن که الان سه هفته شون شده ماده هه هم دوباره تخم گذاشته ولی جوجه ها هنوز از پدرشون غذا می گیرن، میخواستم بدونم کی باید جوجه ها رو جدا کنم؟ با تشکر!

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ۳۰ الی ۳۵ روزگی حداقل یک هفته دیگه بذارید کنار نر بمونن اگه تخم مرغ اب پز رنده میکنید و کنارشون میزارید و خودشون تغذیه میکنن اون موقع میتونید جداشون کنید و کافیه در یه قفس بزرگ قرار بگیرن و کلا از والدین جداشون کنید. فعلا جای نگرانی نیست و نر به جوجه ها غذا میده و تا جوجه های سری دوم هم از تخم خارج بشن نر همچنان میتونه جوجه ها رو تغذیه کنه.

   پاسخ
 6. محمدرضا111

  سلام خسته نباشید
  می شود قناری ها را با چند مرغ عشق در یک قفس نگه داشت البته اگر قفس بزرگ(جوجه پرون)باشد؟؟؟؟
  تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر باید قفس خیلی بزرگتر از این حرفها باشه قفس جوجه پرون مناسب نیست .

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   قفس خیلی بزرگ یا پاسیو و موجود بودن میله نشیمن برای همه میشه. میشه پرنده های هم سایز رو باهم نگهداری کرد به شرط اینکه فضای بزرگی مثل پاسیو داشته باشید. اما در قفس و جایی که پرنده نتونه راحت پرواز کنه احتمال درگیری بسیار زیاده.

   پاسخ
 7. امید

  سلام به دوستان عزیز میخواستم بدونم که قناری نر در چند ماهگی بالغ میشه شروع به ریز خونی و جفت گیری میشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به شرایط نگهداری و خود پرنده داره ممکنه از ۸ ماهگی قرص بخونه برخی هم از ۱۰ ماه به بعد.

   پاسخ
 8. سانیار

  سلام میشه بگید کی قناری نر و ماده اماده میشن برای جفت گیری. تخم گذاری

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اینطوری نیست که ما بگیک کی اماده میشن بسته به شرایط نگهداری و سن پرنده ها و فصل و … باید از نوع رفتار اونها خودتون تشخیص بدین که آماده جفت دادن هستند یا نه.
   نر باید قرص بخونه و ماده باید بال بال بزنه و مست باشه براینر سوت بزنه و … بعد در یک قفس قرار بگیرن و جفت بخورن فقط در جفت دادنشون نباید عجله کنید باید هر دو کاملا آماده باشن.

   پاسخ
 9. بهرام

  سلام من میخواستم یه برنامه غذایی خوب برای قناری هام داشته باشم میتونید کمک کنید

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام غذاهای مورد نیاز قناری در بالا ذکر شده.لازم به ذکره که خوراک اصلی باید دانه باشه مثل کتان و ارزن و در بازه های زمانی متوالی از هفت تخم استفاده بشه.تخم مرغ هم نباید زیاد استفاده بشه مثلا هر دوهفته یک بار کلا به فصل بر میگرده.و همچنین میوه های مثل سیب که باید کم ولی استفاده بشه یا کاهو.لینک زیرو ببینید:https://www.onlypet.ir/post-821/%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%87-%d9%82%d9%86%d8%a7%d8%b1%db%8c/

   پاسخ
 10. امین

  سلام بهترین فصل خرید قناری چه موقعی است

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام نظر ها متفاوته من که میگم زمستون چون حیوون خوب تو زمستون خودشو نشون میده ولی بهار همه میزنن زیر آواز تابستون هم که تو لک میرن پاییز بعد از تولکی هستش و حیون ضعیفه ولی زمستون جوجه اون سال با قیمت مناسب و با نشون دادن تمام مزایاش قابل تهیه هستش.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   ماه اذر و دی و کلا همونطور که دوستمون هم گفتن فصل زمستون گزینه خوبیه. قناری های جوان که اوازخونی دارن تو همین فصلی که الان داخلشیم تو مغازه ها ریخته!! اوایل بهار هم میشه جفتشون داد و تکثیرشون کرد!

   پاسخ
 11. محمد رضا

  باسلام و تشکر از راهنمایهای خوبتان
  میخواستم در مورد نور دهی که باعث اماده شدن قناریها میشود یک توضیحی بدین
  با تشکر از شما

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   باید نوردهی با فصلی که داخلش قرار دارید همخونی داشته باشه. یعنی تو زمستون که روزها کوتاهه واسه قناری ها با نور مصنوعی روز رو واسشون بلند نکنید. قناری رو هم به موقع و در فصل مناسب تکثیر کنید. الان که زمستونه میشه دما و نور رو بهاری کرد ولی بهتره الان فصل زمستون باشه واسشون، بهار بهار و تابستون هم تابستون تا ساعت بدن پرنده ها بهم نخوره و تولک بدموقع و مشکلات دیگه که به وجود میاد رو درگیرش نشید.

   پاسخ
 12. امید

  سلام من یه قناری ماده اماده دارم. یدونه نر نر من ۶.۷ ماهش نمیخونه بعضی وقتا بین ۱ روز یه زره ریز خونی میکنه میخام بدونم چرا اینجوری میخونه راه حل داره یا فعلا بچه است

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام فعلا سنش کمه شما باید اونو با یه قناری استاد یا صدای ضبط شده اون بصورت تکی آموزش بدید تا برای بهار قرص خونی بکنه و آماده تولید مثل بشه.

   پاسخ
 13. صادق

  سلام من یه قناری نر دارم (۶) (۷)ماهش ریزش پر داره میخوام بدونم الان طبیعی یا چی

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام اگه این مدت مدام پرریزان داشته باشه پس کلا تایم بدنشرو بهم زدید -بوسیله غذا استحمام نور غیر طبیعی و…-
   حدالامکان نور مکان نگه داری رو به شرایط فصل نزدیک کنید-وان استحمامو از دسترسش دور کنید-تقویتش کنید یا هفت تخم و ویتامینو و سپیاو….
   وجود چند تا پر طبیعی هستش ولی اگه هنوز درست پرهاش در نیومده احتمال برگشتنش به روتین طبیعی کمه.

   پاسخ
  1. alirezaj

   پرریزان در اصطلاح عموم و قدیمیهای این کار تولکی گفته میشه.

   پاسخ
 14. بهرام

  سلام من یه قناری بچه دارم که تازه داره ریز خونی میکنه ولی صداش تار و گرفته است میخوام بدونم که چون بچه است اینجوریه یا دلیله دیگه ای داره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ممکنه جنس صدای پرنده به همین صورت باشه و همه قناری ها صدای صاف و شفافی ندارن. به هر حال اگه تازه داره اواز خوندن رو یاد میگیره بد خوندنش طبیعیه ولی تون صداش قرار نیست خیلی تفاوت چشم گیری داشته باشه، واسش صدای قناری بذارید یا حتی یه قناری نر مشوق واسش بگیرید تا اواز خوندن رو بهش یاد بده.

   پاسخ
 15. مهراب

  سلام بعضی از دوستان میگن اگه قناری داری که سنش کمه میخوای کم کم اواز بخونه اونو تو قفس تکی بزار براش اواز قناری بزار میخوام بدونم اونو به قناری ماده باید نشون داد ااواز گذاشت یا تکی

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نیاز به قناری ماده نیست. قناری نر مشخصا برای یادگیری اواز باید در قفس انفرادی نگهداری بشه. ماده هم کنارش نباشه و صدای قناری(اموزگار) رو بشنوه و از اون تقلید کنه و فوت و فن خوندن رو یاد بگیره.

   پاسخ
 16. سامان

  سلام من یه قناری‌۷ دارم ریز خونی میکنه و یه ماده اماده که قبلا جفت خورده میخوام اینارو باهم جفت بدم وقتی کنار هم میزارمشون همدیگره میزنن میخوام بدونم بخاطر‌ سن کم قناری نر که همدیگرو میزنن یا بخاطر اینه که قبلا ماده جفت خورده کی باید اینارو جفت بدم چیکار کنم همدیگرو نزنن راستی هروقت کنار هم میزارمشون ماده پر نر رو میکنه لطفا جواب بدید ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   واسه اینکه نر شما اماده نیست. خودتون فرمودید ریزه خونی میکنه و هم سنش کمه و هم اماده نیست خب مشخصا دعوا میشه. یه نر کار درست اماده بگیرید و با مادتون که اماده هست جفت بدید دیگه چنین اتفاقی نمیفته.

   پاسخ
 17. سمیر

  من یه قناری نر دارم که حوصله نداره هی میخواد بخوابه نمیدونم مریض یا چی لطفا جواب بدید لطفا زود زود به سایت سر بزنید جواب بدید خیلی جواب دهید تون ضعیفه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در مورد پاسخ دادن سریعتر حق با شماست و چشم
   اما در مورد سوالتون توضیح بیشتری بدید یعنی چی حوصله نداره و بیحاله؟ علائم ظاهری مثل اب الوده بودن چشم، قرمزی پلک، پف کردن بدن یا …. هم مشاهده کردید؟ وضعیت مدفوع پرنده به چه صورته؟ تغذیه میکنه و اگه بله رژیم غذاییش چیه؟

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code