مقدمه ای بر نگهداری قناری

قناری از دیر باز تا به امروز به خاطر اواز دلنشین و زیبایی های خاص خود مورد توجه قرار گرفته است. مطالعات علمی فراوانی بر روی گونه های مختلف انجام شده و حتی گونه هایی تکثیر شده اند که در محیط طبیعی وجود ندارند و همینک این گونه ها به صورت رایج توسط فروشندگان در داخل قفس نگهداری میشوند و حتی به فروش میرسند. با این تفاسیر و انداختن نگاهی به این پرنده زیبا شاید شما هم خواستار نگهداری ان به صورت یک حیوان خانگی باشید ولی همانطور که میدانید نگهداری قناری بدون داشتن اطلاعات قبلی این رویای شیرین را به یک خواب تلخ بدل خواهد کرد در این بخش مقدمه ای برای نگهداری و پرورش این پرنده زیبا برای شما اماده شده که میتواند اطلاعات کلی در مورد خرید ، تغذیه ، نگهداری و …. را در اختیار شما قرار دهد و همچنین  تا حدودی شما را اماده پذیرش این پرنده زیبا در منزلتان کند

به ادامه متن توجه کنید

قناری canary

اغلب اشخاص به خاطر آواز دلنشین پرنده اقدام به نگهداری قناری می نمایند. شاید افرادی دیگر به قصد تکثیر یا تجارت از قناری نگهداری میکنند در کل نگهداری و پرورش قناری لذت بخش و دوست داشتنیست و شاید شما را مجاب به خرید قناری کند. بنابراین اگر شما علاقه مند به قناری هستید قبل از خرید تا میتوانید در مورد ان اطلاعات کسب کنید

راهنمایی های اولیه: در ماههای آبان یا آذر اقدام به خرید قناری نر جوانی که تازه آوازخوانی را آموخته نمایید. در صورت امکان حق تعویض را با فروشنده شرط کنید. تا مثلا اگر قناری آواز خوان خوبی نبود آنرا با دیگری عوض نمایید. آوازخوان های با استعداد در فروشگاه های مناسب داخل محفظه های انفرادی نگهداری می شوند. بدین ترتیب خریدار امکان شنیدن صدای تک تک آنها را داشته و می تواند بسته به دلخواه یکی را انتخاب نماید. قدری وقت صرف نموده و به پرنده مورد نظر خود گوش فرا دهید. در صورتی که جزییات آواز پرنده برایتان اهمیت دارد از شخص متخصص کمک بگیرید. به همان گونه که تمامی قناری ها زرد نمی باشند همه شان نیز دارای آواز خوش نیستند. برخی دارای صوتی بلند و تند بوده که خصوصا در آپارتمان های کوچک اسباب مزاحمت نگهدارنده خواهند شد. اغلب قناری های رنگی که زیبایی ظاهر در مورد آنها در درجه اول قرار می گیرد دارای چنین مشخصه ای هستند. البته با تکثیر حساب شده می توان زیبایی و خوش آوازی را در هم جمع نمود.

نر یا ماده ؟ برای مبتدیها اختلاف جنسیت تنها از روی آواز قابل تشخیص است. اگر قناری نر به اصطلاح (لال) نباشد جنسیتش از روی آواز قابل تشخیص است. صرف نظر از برخی استثناءها معمولا جثه نر از ماده بزرگتر بوده و رنگ دور چشمش جلای بیشتری دارد. در نرهای آماده جفت گیری (می تواند در آذر ماه باشد) پوست مخرج قدری کیس بر می دارد. ماده فاقد چنین علامتی بوده و یا تنها در انتهای مخرجش به میزان کم مشهود خواهد بود. در صورتی که در تشخیص از ماده مطمئن نیستید از فروشنده کمک بگیرید.

چرا نر بخرم و چرا اصلا جفت نگیرم؟؟ اصولا اکثر افراد و حتی خود شما دوست دارید قناری شما اواز بخواند و شاید دلیل اصلی خریداری قناری توسط شما همان اواز دلنشین باشد. قناری های ماده اواز نمیخوانند  و تنها در صورت اماده بودن ریزه خوانی میکنند که اگر برای اواز پرنده، قناری میخرید قاعدتا قناری نر گزینه صحیح میباشد. اصولا قناری ها در فصول خاص جفت میخورند و تکثیر میشوند و نر هنگام جفت بودن اواز نمیخواند یا کمتر اواز میخواند. اگر مبتدی هستید بهتر است اول نر را خریداری کنید و سپس ماده را و بعد از اشنایی نر و ماده انها را جفت کنید. در این زمان هم میتوانید اواز دلنشین نر را بشنوید و هم تجربه جفت انداختن و تکثیر را به دست اورید در ضمن جفت انداختن قناری اصولی دارد و در صورت رعایت نکردن این اصول جفت دائما با هم زد و خورد و دعوا خواهند داشت. اگر جفت اماده ای را مد نظر دارید و برای تکثیر قناری میخرید و همچنین مبتدی هستید و نمیدانید چکار کنید میتوانید از همان ابتدا قناری های جفت خورده را انتخاب و خریداری کنید ولی باید شرایط تکثیر و همچنین مایحتاج جفت را فراهم کنید و قید اواز خوانی دیوانه وار نر را هم بزنید. به هر حال تصمیم در این مورد به عهده شماست.

قفس مناسب: نوع و اندازه قفس قناری کاملا بستگی به آن دارد که پرنده را به چه منظوری خریداری کنید. در فروشگاهها قفسهای متنوعی موجود است که همگی قابل استفاده نمی باشد پرنده انفرادی لااقل نیازمند به قفسی با طول ۵۰ سانتیمتر، عرض ۳۰ سانتیمتر و ارتفاع ۴۰ سانتیمتر است. شما احتمالا در فروشگاههای مخصوص قناری و یا نزد پرورش دهندگان قناری آوازه خوان را در قفسهای کوچک ۲۸X۲۸X۱۸ سانتی دیده اید آنها را قفسهای آواز نامیده و قناریهای نر جوان را برای تعلیم آواز در این قفسها نگهداری می کنند. شایان ذکر است قفسهای در ابعاد بزرگ نیز ساخته شده که به آنها قفس جوجه پران یا قفس پرواز میگویند. شما نسبت به خریداری قناری به صورت جفت یا انفرادی اقدام به خرید قفس مناسب کنید

تغذیه: اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیاز های یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست دانه ها و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – شلغم – کلم – کاهو خرفه – ترب و شاهدانه – سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها , پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند. پرنده شما به همه انها علاقه نشان نمیدهد و ممکن است برخی از انها را بپسندد و از ان تغذیه کند. به مرور زمان به ذاعقه پرنده اشنا خواهید شد و غذاهای مورد علاقه اش را فراهم میکنید

بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود دان نرم نامیده می شود. ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند .

سپیا: استفاده از کف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد و کمتر مورد توجه قرار میگیرد سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد که در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یک عامل کمکی در هضم غذا به خصوص دانه ها به کار گرفته می شود . کف دریا پوسته حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام ئوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد.ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود

بهداشت و نکات نگهداری: برای داشتن قناری های سالم رعایت بهداشت الزامی است وباید به نکات ذیل توجه نمود

۱-قناری هایی که تازه خریداری نموده اید را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری نمایید.

۲-به محض مشاهده علائم بیماری درهر کدام از قناری ها آن را از بقیه جداکنید سپس به مداوایش بپردازید.

۳-سعی کنید از میله های و ظروف غذا خوری پلاستیکی و بدون درز و شکستگی استفاده کنید چون باعثزخمی شدن قناری و محلی برای تجمع شپشک میباشد.

۴-از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.

۵-از قفس مخصوص نگهداری قناری(۵۰.۳۰.۴۰) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی ودر نتیجه چاقی قناری و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها میشود

۶-ظرف غذاخوری و میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشد وامکان تحرک پرنده زیادتر شود.)ارتفاع میله با جا دانی برابر و هر دو بر روی سیم افقی قسمت پایین قفس باشند)

۷-سعی کنید از گذاشتن بیشتر از یک میله در قفس خودداری کنید چون ممکن است در مسیر پرواز، قناری باآنها برخورد کرده و زخمی گردد در ضمن فاصله پرواز نیز کم میشود.

۸-میله ها در جای خود کاملاً محکم شوند و حتی الامکان دو سر آن باز باشد تا شپشک در آن جمع نگردد و حداقل دو هفته یکبار میله ها وظروف غذاخوری را ازقفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۹-حد اقل دو روز یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید توجه داشته باشید بعضی اوقات آب لوله کشی دارای مقدار زیادی کلر میباشد از این آب هرگز به قناریهایتان ندهید

۱۰-سه روز یکبار دان قناری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه نمایید.

۱۱-هر ماه یکبار قناری را به قفس دیگری هدایت و قفس را دور از محل نگهداری قناریها ودر جائی که جریان هوا نباشد ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید وپس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آن رابشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شود

۱۲-به جای روز نامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناریها آن را میخورند و ماد چاپی روزنامه باعث بیماریهای روده ای در قناری میشود در ضمن سه روز یکبار کاغذ را تعویض و پلاستیک ته قفس را بشویید.

۱۳-قناری باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد ،در معرض باد نباشد وهوا نیز به طور مداوم تهویه شود وچند مدت یکبار زمانیکه شدت گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی قناری را جلوی نور خورشید قرار دهید.

۱۴-هفته ای دو بار ظرف حمام برای قناری بگذارید(البته در جای گرم و غیر اززمان جفتگیری)

۱۵-حتی الامکان از به دست گرفتن قناری در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.

آب تنی: قناری های آزاد در طبیعت دوست دارند که بر روی چمن های مرطوب غلت بزنند و بدین ترتیب خودشان را تمیز کنند.

در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نشان ندهند. اما کلا آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پر ریزی بسیار ضروری است. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می گردد. آب تنی پرنده ماده در اواخر دوران خوابیدن بر روی تخم ها باعث مرطوب شدن سطح پوسته آن شده و ضمن کاهش از دست رفتن آب موجب خروج راحت تر جوجه از تخم می گردد. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خود را پوش داده می لرزاند و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک منقارش مواد چربی مترشحه از غده خاصی که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد و اوروپیژیال (Uropygial) نامیده می شود را روی کلیه پرهایش می مالد. این روغن باعث براقی پرهای قناری شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. بعضی از پرنده های دست آموز عادت به استحمام در زیر شیر آب ظرفشویی آشپزخانه دارند و از ریزش جریان آب بر روی بدنشان بسیار لذت می برند. از اینرو بسیار طبیعی است که با شنیدن صدای جریان آب به سوی ظرفشویی پرواز کنند. یکی از راه ها آشنا کردن پرندگان با ظرف آب تنی گذاشتن برگ کاهوی مرطوب در کف قفس است تا پرنده خود را بر روی آن مالیده و پر و بالش را تمیز نماید. راه دیگر گذاشتن یک قطعه یخ بر روی قفس و قرار دادن ظرف آب تنی (با مقدار کمی آب) در زیر آن بر روی کف قفس است تا با آب شدن یخ و چکیدن قطرات آب پرنده نسبت به آب تنی تحریک شود. همچنین می توان ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند داخل آن آب تنی کند کف قفس قرار داده تا پرنده درون آن استحمام نماید. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروری می باشد.

پر ریزان (تولک): پر ریزان را نمی توان به عنوان بیماری تلقی نمود بلکه پدیده ای است طبیعی که در آن پرهای قدیمی ریخته و توسط پرهای جدید جایگزین می شوند. اما پرنده در زمان تولک رفتن نسبت به بیماری ها بسیار ناتوان است. بروز بیماری نیز اختلالاتی در امر پرریزان بوجود خواهد آورد. پرنده در وضعیت پرریزان طبیعی آواز نمی خواند. پس از تعویض پرهای پوشش بدن پرهای کوچک عوض می شوند. هنگامی که پرهای پرواز در بالها و پرهای هدایت در دم نو گشتند پرنده شروع به تعویض پرهای بزرگ خود خواهد کرد. تولک رفتن در فاصله اواخر مرداد تا اوایل مهر ماه انجام می شود. پرنده باید ظرف مدت ۶ الی ۸ هفته پرهایش را کاملا تعویض نماید. در صورتی که این مدت زمان بطور محسوسی به درازا انجامد سوخت و ساز بدن پرنده صحیح انجام نگرفته و خلاصه ایرادی در امر نگهداری وجود داشته است. تنظیم و تصحیح این مسئله از امروز به فردا میسر نمی باشد. الگوی ریختن و درآمدن پرها به این صورت است که از ناحیه سر شروع شده و بعد گردن و تنه و پاها و بالاخره در آخر دم و بالها را شامل می شود. این امر پرواز پرنده را محدود کرده و یک بار اضافی بر روی متابولیسم بدن پرنده می باشد. بعضی وقت ها تولک رفتن بی موقع پرنده می تواند ناشی از قرار گرفتن پرنده در معرض گرمای شدید باشد. البته گاهی نیز به علت ترس و یا مصرف دانه های نامناسب بروز می کند. در این مواقع باید پرنده را از منابع گرمازا و رادیاتور ها دور نمود و غذای او را چک کرده تا از نظر ترکیب و کیفیت مناسب باشد.

تغذیه زمان تولک: لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع توام با ویتامین ها و املاح معدنی و مواد دیگر است. اما به هر صورت می توان پرنده را برای پشت سر گذاردن پر ریزان بد و ناقص کمک کرد. برای این منظور میتوانید از موادی نظیر آویزانول (Avisanol) و ویتالینوکوئل (Vitalinoquell) و یا داروهای تقویتی دیگر مخصوص تولک رفتن استفاده کرده و به آب و خوراک آنها اضافه نمایید. همچنین غذاهای آماده و مناسبی برای جایگزین شدن سریع پرها در بازار های بین المللی موجود است که می توان تهیه و مصرف نمود. جهت تقویت پرنده می توان روزانه یک قطره روغن ماهی به غذای او اضافه نمود. ولی باید توجه داشت که مقدار دانه آغشته به روغن آنقدر کم باشد که در طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت مصرف شود. همچنین میزان کمی ویتامین E نیز به جیره اضافه شود تا دچار اختلالات تولید مثلی نشود. در عین حال باید مراقب بود تا مبادا پرنده بیش از حد چاق شده و زیر پوست شکم و بالطبع سایر نواحی بدن چربی ذخیره شود. ممکن است پس از هربار تولک رفتن پرنده قدرت و میزان خواندنش کمتر شود که در این رابطه کار اساسی نمیتوان انجام داد. بجز اینکه رژیم غذایی او چک شده تا بیش از حد چرب یا پر انرژی نبوده و باعث چاق و تنبل شدن پرنده پرنده نگردد.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد قناری و نگهداری اصولی ان لازم است بخش های مختلفی که در مورد انها در ارشیو موضوعی سایت وجود دارد را مطالعه کنید و این مقاله تنها بخش کلی به صورت کوچک و مقدماتی  برای نگهداری قناری بود که میتواند کمی شما را کمک کند که حداقل از ابتدا اصولی کار کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

167 دیدگاه در “مقدمه ای بر نگهداری قناری

 1. حميدرضا

  سلام من یه قناری دارم الان ده سالشه چند روز که مقوای اطرافشو می خوره.بیش تر وقت ها هم کف قفس می خوابه.میشه لطفا دلیلشا بگید.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب املاح بدنش کم شده باید از کف دریا و غذای مقوی و همچنین ویتامین استفاده کنید.
   نوع خوابیدنش هم ممکنه پاش مشکل داره و قارچ زده حتما معاینش کنید و با الکل پاش رو ضد عفونی کنید و بعدا با پماد آ د چربش کنید اگر پماد آ د نداشتین از روغن زیتون هم میتونید استفاده کنید.
   ماهی یک ۲۴ ساعت بهش در ظرف آبخوری ویتامین بدین .

   پاسخ
 2. حسن

  سلامو میخواستم بدونم سهره به صورت گروهی تکثیر میشه. اگر من ذو جفت سهره در یک قفس نسبتا بزرگ نگهدارم خودشون جفت میشن؟.ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب سهره به این راحتی تکثیر نمیشه و باید تعداد زیادی در محلی بزرگ و شاخ و برگ و درخت باشن ضمنا خیلی راحت تر میتونید سهره رو به جفت ماده قناری بدین و بعد از اینکه ماده قناری تخم گذاری کرد سهره نر رو جدا کنید اینطوری سهره قناری به وجود میاد کهه ارزش بیشتری هم دارن اگر سهره نر رو جدا نکنید معمولا تخم ها رو میشکنن مگر دیگه خیلی خوش شانس باشید.

   پاسخ
 3. حسن

  سلام. قناری نر دارم قرص میخونه ولی مادم هنوز پسش زیاد اماده نشون نمیده چی به قناری ماده بدم که رودتر اماده بشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خودش آماده میشه اما اگر دوست داشتین مخلوط تخم کاهو – خشخاش – تخم قرفه براش مفیده ضمنا هفت تخم هم همیشه جلوشون باشه.

   پاسخ
   1. حسن

    اگه مثلا تا ده روز دیگه ماده قناریم اماده نشه قناری نر مستی شو از دست نمیده .ممنون

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     نه اگر واقعا قناری خوبی باشه هیچ مشکلی براش پیش نمیاد اما اگر به زور آمپول و دارو مست شده باشه همون بهتر که مستیش رو از دست بده.

     پاسخ
     1. حسن

      سلام.. نه به صورت طبیعی قرص میخونه..برای اماده شدن ماده اگه همدیگرو نبینن بهتره یا قفس شون رو روبروی همدیگه بزارم تا همدیگرو ببینن کدوم راه بهتره؟ممنون که پاسخ میدید

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       نه دوست عزیز باید قناری و نر و ماده همدیگه رو ببینن و اگر جایی بهتون برعکس این رو گفتن شما توجه ای نکنید.
       دیدم برخی جاها حتی بین قفس ها روزنامه میگذارن اما اشتباه هست و شما باید اجازه بدین نر و ماده همدیگه رو ببینن تا هر دو آماده بشن در غیر اینصورت به این راحتی ها جفت نمیخورن.

       پاسخ
      2. Mohammad Hesam

       بنده هم با نظر آقا مجتبی موافقم اصل کار هم همین هست زیاد هم برای خودتون سختش نکنید اینقدرها هم فرمول نداره که بعضیا میگن صدا بشنون بعد نزدیک بشن بعد یه جدا کننده و …… من این چیزا رو قبول ندارم همین که همدیگه رو مدتی جداگانه تو دو تا قفس ببینن و بعد جفت بشن اگه آماده باشن ۱۰۰ درصد جفت گیری می کنن شک نکنید

       پاسخ
 4. mehrna

  سلام. من از آبان یک قناری نر خریدم. اون اوایل وقتی شیر آب رو باز می کردم یا جارو برقی و سشوار روشن می کردم شروع می کرد به خوندن و خیلی هم خوب می خوند. اما یواش یواش دیگه صدایی ازش در نیومد جز مواقعی که دون نداشت یا نزدیکش می رفتم یک جیک کوتاه مث گنجشک ی کرد. البته ناگفته نماند اان که مطالب شما رو خوندم فهمیدم خیلی در حقش طلم کردم و جز تخم کتان و هر از چندی یک برش سیب چیزی بهش ندادم. آفتاب هم چون هوا سرد بود نمی بردمش بیرون. الان یک هفته ایه توی تراس براش جا درست کردم. اما بازم نمی خونه . چهار تخم هم براش خریدم. نمی دونم باید چی کار کنم طفلکی رو!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   قبل از هرچیزی بگم باید مراقب آفتاب باشید چون همون اندازه که مفید هست به همون اندازه و حتی خیلی بیشتر برای قناری مضره و میتونه قناری رو گرمازده کنه و حتی تلف کنه پس یه محل یسایه آفتاب براش در نظر بگیرید و بیشتر از روزی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در معرض آفتاب نباشه و یا حداقل آفتاب مستقیم نباشه ضمنا اینها بستگی به محل زندگی شما هم داره مثلا این تایم رو برای مناطق گرمسیر گفتم مثل شهر خودم کرمان.
   خب برای تغذیه بهتره ماهی یک مرتبه در ظرف آبخوریش مولتی ویتامین مخصوص پرندگان حل کنید.
   انواع میوه و سبزی رو بهش بدین. جوانه تازهگندم هم هفته ای یکی دو وعده خوبه.
   دانه مخلوط هم جلوش بذارید.
   اما آواز خوندن خب طبیعیه که یک نر تنها از آواز خوندن بره و چیز عجیبی نیست حتما به یک نر رقیب در قفسی جداگانه نیاز داره و یا یک ماده تا تشویق بشه به آواز خوندن بنظر میاد محیط خونه شما اینقدر آروم بوده که این بیچاره فقط با صدای شیر آب و جاروبرقی آواز میخونده.

   پاسخ
  2. مرتضی

   سلام. همون آفتاب غیر مستقیم داخل خونه برای قناری کفایت میکنه و اگر از آفتاب غیر مستقیم هم محروم هستش می توانید به جای جابه جا کردن قفس از مکمل های مخصوص، نیاز های پرنده به آفتاب رو تا حد زیادی بر طرف کنید.
   صدا هایی مثل جارو برقی و سشوار به خاطر ترسی که در پرنده ایجاد می کنند منجر به خوندن پرنده می شوند و احتمالا به همین دلایل پرنده تو لک رفته باشد ( البته احتمالا )
   نخوندن پرنده بعد از بهار وگرم شدن تدریجی هوا و یا جدا کردن از جفت و در نتیجه تولک رفتن پرنده طبیعی حتی ضروری هستش اما شما باید مطمئن بشوید که هیچ علامت بیماری در پرندتون وجود نداشته باشه.
   دادن دان مخلوط و میوه هایی که برای پرنده مجاز هستند به شادابی پرنده کمک میکنه اما اگر شرایط معمولی هم وجود داشته باشه پرنده نباید به مشکل بر بخوره.فقط بازدهی پرنده در جوجه آوری، شادابی و در نتیجه مدت خوندن،مقدار نطفه در سال های بعد و عمر پرنده رو تحت تاثیر قرار میده.
   موفق باشید و پرنده ی سالم و خوبی هم داشته باشید

   پاسخ
 5. 1amirhosein

  بهترین مکان برا نگهداری قناری تو خونه آپارتمانی کجاست ؟؟
  البته تراس داریم ولی آفتاب هست .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هرجاییکه اول اون مزاحم شما نباشه و بعدش شما مزاحم قناری نباشید.
   یعنی در رفت و آمد نباشه – در نزدیکی آشپزخانه و بو و حرارت اون نباشه – یه جایی باشه که باد کولر بهش نخوره و جلوی در و پنجره هم نباشه در تراس و در معرض تابش نور خورشید هم که نمیتونه باشه تو اتاق خواب هم که نمیشه ؟؟ پس حالا به قول شما کجا باشه ؟؟!! اصلا یه چیزی بگم کلا ما دوستداران حیوانات مشکل داریم با آپارتمان !!! بنظرم برو یه خونه ویلایی بخر حالش رو ببر برا ما هم دعا کن بریم بخریم.

   پاسخ
 6. دانیال

  سلام.
  من اگه نروماده را جلو دیدهم بذارم نرم نمیخونه.امااگه صداهمابشنون نرم همش میخونه.
  بایدچیکارکنم؟
  اماده میشن توپاییز؟
  درضمن قناری نرم هشت ماهشه.خیلی میخونه.بنظرشما به بلوغ رسیده؟
  چی به نرم بدم که نطفش قوی بش؟
  مرسی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر دوست داری قناری آواز بخونه پس نباید ماده رو ببینه ولی اینکه بخواهی جفتشون بدی باید نسبت به هم دید داشته باشن تا بهتر و راحت تر جفت بخورن پس اگر اینطوری بود میرفتی یه ماده از مغازه میگرفتی می انداختی کنار نر ؟؟!! پس نکتش همینه ک هباید نر و ماده هم رو ببینن تا راحت تر جفت بخورن و مورد پسند هم واقع بشن.
   برای نطفه هم همینکه غذای متنوع از قبیل مخلوط دانه – میوه و سبزی بخوره و ماهی یک روز هم بهش ویتامین بدین کافیه و کار خاص دیگه ای لازم نداره. نهایتا دوست داشته باشید تخم کاهو ( طبع سرد ) و خشخاش ( طبع گرم ) تحریک کننده هستن و بهتره اینها رو با هم مخلوط کنید و یا فقط تخم کاهو مصرف کنید چون خشخاش گرمه بهتره اگر پرنده شما عادت نداره خیلی کم بهش بدین و یا اصلا خشخاش خالی رو مصرف نکنید.

   پاسخ
 7. 1amirhosein

  لطفا برای مرغ عشق هم جواب دهید .

  پاسخ
 8. دانیال

  سلام
  اگه سبزیجاتا برای اینکه ازبین نره فریز کنیم و برای مصرف چندساعت قبل بگذاریم بیرون تا یخش اب بشه موردی نداره؟برای مصرف خانگی هم همینکار راانجام میدن که خراب نشه.
  مرسی

  پاسخ
 9. ehsan alavi

  سلام به دوستان و اساتید ، به تازگی برای پدرم دوتا قناری خریدم که به مدت ۱۰ روز در دو تا قفس مجزا در یک اتاق نگهداری میشدن ولی با توجه به سن پدرم و رسیدگی به ۲ قفس و خستگی ناشی از آن هردو پرنده را در قفس بزرگتر ۱۰۳۳ قرار دادیم … هدف جوجه گیری نیست و پرند ها هم با هم خوبن و دعوا نمی کنن . به نظر شما چه مشکلاتی ممکن هست پیرو این عمل پیش بیاد ؟ ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نر و ماده هستند؟ اگه جواب مثبته و دعوا نمیکنن هیچ مشکلی پیش نمیاد. اگه لونه هم واسشون بذارین با رسیدن به امادگی تولید مثل هم میکنن. فقط باید بهشون سرکشی کنید و اصولی تغذیشون کنید و اگه جوجه دادن هم مراحل مربوط به تکثیر و تولید مثل رو انجام بدین. مشکل خاصی پیش نمیاد. تاکید میکنم اگه نر و ماده هستن و دعوا نمیکنن. حتما هم باید هر روز بهشون سرکشی کنید.

   پاسخ
 10. ehsan alavi

  سلام و تشکر از همه عزیزان
  بله نر و ماده هستن و با هم الحمد ا…. مشکلی ندارن. پس یه لونه هم براشون توی قفس قرار میدم …
  سپاس

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه یه لونه ای رو بذارین که بیرون قفس قرار بگیره و ورودی لونه از داخل قفس در دسترس باشه خیلی بهتره.
   چرا؟
   چون اولا لونه تو قفس قرار نمیگیره و فضای قفس اشغال نمیشه. دوما اگه لونتون در لولایی یا کشویی بالا یا بغل داشته باشه میتونید یه کنترلی هم روی تخم ها و احتمالا جوجه ها داشته باشین
   موفق باشید

   پاسخ
   1. ehsan alavi

    سلام ، ممنون و متشکر… خدمتتون عرض کنم که قفس از نوع ۱۰۳۳ هستش و میله های ضخیمی داره مگه اینکه توی درب قفس که لولایی باز وبسته میشه جا ساز کنم… البته قفس بزرگه و قبلا توش شاه طوطی نگه میداشتن و فضای کافی برای دوتا قناری وجود داره. اگه بتونم عکساشونو میذارم. سپاس

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اگر قفس بزرگه پس بدون هیچ مشکلی لونه رو داخل قفس قرار بدین.

     پاسخ
     1. ehsan alavi

      سپاسگذارم. ضمنا من خودم یک جفت فنچ دارم ، آیا توی این سایت قسمتی برای فنچ وجود داره تا سوالاتمون را مطرح کنیم ؟ بازم ممنون

      پاسخ
 11. نويد

  سلام خسته نباشید من یه قناری دارم نمیدونم نریاماده میشه کمکم کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب چه کمکی از دستمون ساخته است. اصولا قناری نر بالغ میخونه، این ساده ترین راه تشخیص قناری نره.

   پاسخ
 12. ابوالفضل

  درود بر همه دوستان
  تشکر میکنم از دوستانی که این سایت رو راه اندازی کردن و تجربیاتشون رو در اختیار بقیه قرار میدهند
  من میخوام یه جفت قناری بخرم و در دفتر کارم نگهداری کنم
  و اگه قسمت بشه و کمکم کنید از این جفت جوجه بگیرم
  لطفا در اول کار بهم بگین برای خری چه فاکتورهایی رو باید دقت کنم
  در ضمن آیا موقع خرید قناری در این فصل خوبه یا باید صبر کنم
  سپاسگذارم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون از لطف شما.
   دو تا سوال شما رو بنده ادغام کردم.
   خب بنظر بنده در هر فصلی که شما پرنده خوب و مناسب رو ببینید میتونید خریداری کنید.
   ضمنا قرار نیست نر و ماده غریبه رو همینطوری داخل یک قفس قرار بدین و جفت بدین بلکه باید یک مدت در دو قفس جداگانه باشن و بعد از آشنایی و آماده شدن هر دو اونها رو جفت بدین.
   در مور ددفتر کارتون هم بنده نمیتونم نظر بدم و شما خودتون باید ببینید شرایطش خوبه یا خیر مثلا گرما و سرما چطوره و یا اگر دو سه روز تعطیل شد چی میشه رفت و آمد چقدر هست محل قرار گیری پرنده جلوی در و پنجره نباشه و هزار و یک مورد دیگه البته باز بستگی به خود پرنده هم داره که چقدر به محل شلوغ عادت داشته باشه.

   پاسخ
 13. ابوالفضل

  درود گرمم به همه دوستان
  سپاسگزارم که پاسخ بنده رو دادین
  باعث دلگرمی من هست که دوستانی مثل شما به من کمک و راهنمایی میکنن
  امید دارم که باز هم بتونم از تجربیات شما دوستان عزیز بهره ببرم
  امروز قراره برم چند تا پرنده فروشی سری بزنم و چند تا قناری ببینم
  شما چه پیشنهادی میدید
  چه رنگی بخرم
  جوجه باشه یا بالغ

  پاسخ
 14. ابوالفضل

  درود گرم به دوستان
  دیروز یه جفت قناری خریدم
  یه نر که نژادش سوخته هستش و بخونه
  ماده هم پرتقالیه ولی آماده نیستش
  بنظرتون اگه با هم جفت بندازم جوجه های خوبی میدن
  البته الان نمیخوام جفت بندازم چون ماده آماده نیست
  ولی در کل میخواستم ببینم اگه با هم جفت بندازم جوجه خوب میده یا نه

  پاسخ
 15. ابوالفضل

  البته قناری نر قد و قواره خوبی داره یعنی از قناریهای رسمی کمی بلند تره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به زنتیک پرنده داره و دست ما نیست بگیم چی جوجه میدن ؟؟!!! و اگر هم یه چیزی ندید بگیم که کار درستی نیست.

   پاسخ
 16. reza

  سلام
  اگربوی سوختنی به قناری بخوره مشکلی پیش میاد؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   معمولا اگر قناری در نزدیکی آشپزخانه باشه و بو های مختلف و تند و بد و بوی سوختگی زیاد بهش بخوره بله مشکل پیش میاد و اذیت میشه ولی یکی دو مرتبه اتفاقی نه مشکلی نداره.

   پاسخ
 17. Porya

  با سلام خدمت شما
  من یک قناری نر دارم که سنش تقریبا ۱۰ ساله یه مقدار پاهاش حالت پوسته پوسته شده آیا نرم کننده ای وجود داره که این مشکل رو برطرف کنه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب این دیگه پیر شده اما پاش رو با پماد ویتامین آ د میتونید چرب کنید و حتی از روغن زیتون خوراکی هم میتونید استفاده کنید.

   پاسخ
 18. MAHDI rezaei

  سلام
  یه سوال ایا از قناری فقط میشه پاییز و زمستون جوجه کشید یا بهتر هم میشه؟
  مغازه قناری فری بالغ بخون رو میده ۵۵۰ خوب میده ؟یه قناری تو بالغ رو میشه تا چند وقت تنها نگه داشت و بعد جفت داد؟
  و یه سوال دیگه از یه جفت قناری میشه سالی چند تا جوجه کشید؟
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   در هر زمانی میشه جوجه گرفت ولی باید شرایط مهیا باشه تا پرنده یکدفعه لک نره یا هوا خیلی گرم یا سرد نباشه و رطوبت کافی وجود داشته باشه. در کل هر زمانی که شرایط محیا باشه میشه تکثیر کرد.
   در مورد قیمت هم والا نظری ندارم. میشه گفت بستگی داره. یه قناری فر از ۳۰ تومن قیمت میشه واسش گذاشت تا ۳۰ میلیون تومان.
   قناری هم میشه مادام العمر تنهاش گذاشت.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code