سیچلاید دوبویسی (تروفئوس ها)

دوبویسی از جمله سیچلایدهای افریقایی دریاچه تانگانیا میباشد که خلق و خوی نسبتا خشنی دارد. دوبویسی ها را بهتر است در گروه های بزرگ در مخازن طویل و صخره ای نگهداری کرد تا کمتر نیروی تحاجمی خود را به کار گیرند. نکته جالبی که میتوان برای این ماهی ذکر کرد اختلاف شکل انها در جوانی و بلوغ است که شاخصترین خصوصیات انها هم به حساب می اید. از نظر تغذیه میتوان از رژیم گیاهی و هم گوشتی استفاده نمود. سعی کنید در تغذیه این ماهی با مواد گوشتی و پروتئینی زیاده روی نکنید. این ماهی پروتئین مورد نیاز خود را از جلبک ها تامین میکند.

برای اطلاعات بیشتر ادامه متن را بخوانید

ماهی دوبویسی

نام علمی: Tropheus duboisi

نام عمومی: دوبوسی،دوبویسی

خانواده: Cichlidae

زیر خانواده: Pseudocrenilabrinae

زیستگاه: دریاچه تانگانیکا افریقا

دما: ۲۶ الی ۲۸

پی اچ: ۷.۵ الی ۸.۵

تغذیه: گیاه خوار

اندازه بالغین: ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر

شناخت و نگهداری تروفئوسی دوبویسی:

دوبویسی از خانواده سیچلایدها جزو ماهیان نسبتا خشن اب شیرین است که در اب های دریاچه تانگانیا در افریقا زندگی میکند. نکته جالب توجه در این ماهی اختلاف شکل ماهی های جوان با بالغین میباشد به شکلی که در جوانی ماهی به رنگ سیاه با خال های سفید و در سن بلوغ ماهی به شکلی سیاه رنگ با خط سفیدی در وسط بدن خود است (به شکل ها در زیر توجه کنید). به خاطر خلق و خوی خشن نگهداری ان چندان اسان نیست ولی میتوان در گروه های بزرگ شش تایی به بالا نگهداری شوند. هم تانکی های مناسب برای  انها انواع سیچلایدهای افریقایی مخصوصا سایر سیچلایدهای افریقایی دریاچه تانگانیا مانند فرانتوزا، پانک و …. است. بهتر است برای نگهداری این ماهیان از تانکی طویل با مخفی گاه های صخره ای فراوان استفاده شود.

ماهی دوبویسی جوان

ماهی جوان

…………………………………………………………………………………………

ماهی دوبویسی بالغ

ماهی بالغ

……………………………………………………………………………………….

توجه:  جنس تروفئوس ها انواع مختلفی را شامل میشوند و همه انها خلق و خوی یکسانی ندارند و همچنین تمامی انها گیاه خوار نیستند (در اینجا فقط دوبویسی “Tropheus duboisi” مورد بحث قرار داده شد) ولی اکثریت انها مشخصاتی مانند انچه ذکر شد دارند. در زیر جهت اطلاع تصویر چند نمونه از انها اورده شده است

تصویر سمت راست: Tropheus sp. af. moorii و تصویر سمت چپ:Tropheus annectens

انواع دوبویسی

تصویر سمت راست: Tropheus brichardi و تصویر سمت چپ :Tropheus moorii

انواع دوبویسی

تصویر سمت راست: Tropheus polli و تصویر سمت چپ :Tropheus sp. black

انواع دوبویسی
تصویر سمت راست: Tropheus duboisi و تصویر سمت چپ :Tropheus sp. red

انواع دوبویسی

اطلاعات بیشتر: انواع تروفئوس ها به همراه توضیحات و تصاویر (نوشته شده توسط ilaman – کاربر onlypet.ir)

تغذیه ماهی دوبویسی:

شاید یکی از دلایلی که این ماهی گیاه خوار (نه همه ی انها) شناخته شده به خاطر این است که در طبیعت از جلبک ها تغذیه میکنند و بهتر است در تغذیه این ماهی از رژیم گیاهی استفاده شود. در اکواریوم میتوان از انواع غذاهای ماهیان گیاه خوار و اسپیرولینا استفاده کرد. شاید این ماهی را در گروه همه چیز خوارها قرار دهیم بهتر است زیرا انها از غذاهای گوشتی تا خشک و … نیز استقبال میکنند اما دقت داشته باشید استفاده از غذای یکنواخت یا تغذیه دائمی این ماهی با انواع مواد پروتئینی و گوشتی به راحتی ماهی را دچار نفخ شکم خواهد کرد

تشخیص جنسیت ماهی دوبویسی:

سخت قابل تشخیصند اما به دلیل اینکه در برخی از منابع نوع تشخیص جنسیت ذکر شده بود بنده هم عینا روش ان را ذکر میکنم” ماده ها پوزه گرد تری داشته و کمی دهانشان به بالا متمایل است نرها بزرگتر بوده و نوار پهن تری از ماده دارند و سریعتر از ماده رشد کرده و به بلوغ میرسند”

تولید مثل تروفئوس دوبویسی:

این ماهی مانند اکثر سیلیکیده های افریقای دهانپرور می باشد که ماده ها در هر بار ۱۰ الی ۲۰ عدد تخم و یا لارو ماهی را در دهان خود پرورش میدهند و فاصله میان هر تخمریزی در حدود ۳۰ الی ۴۵ روز می باشد

ضمیمه: ویدیو های تروفئوس دوبویسی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

571 دیدگاه در “سیچلاید دوبویسی (تروفئوس ها)

 1. ناشناس

  میشه دوبوسی رو تو تانک سیچلاید های مالاوی و تانگانیکا نگه داشت مثلا ترکیب
  ماکرو دوبوسی دلفینی پانک کالیکو پنج خط پینک فرانتوزا دماسونی جولی میشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   من شخصا اینکارو کردم و مشکلی نداشتم، البته نه با همه ماهیایی که اسم بردید و برخی از این ماهیا اصلا نمیشه کنار هم باشن. با این حال ترجیح نگهداری دوبویسی در اکواریوم های اختصاصی تانگانیا و نگهداری ماهیایی کنارش هست که از نظر رژیم غذایی هم به مشکل نخورید.

   پاسخ
 2. mohammad

  سلام دوستان نمیدونم این جاش این جاس یانه چون فکر میکنم جزو خانواده ی تروفعوس ها باشه کسی از رد چیک البینو نگه داری کرده شرایط نگهداریش چطوری با دبوسی سازگاره؟ و من به دبوسیام بیومار رد پرت اسپرولینا کاهو میکس دل میدم مشکلی نداره وشنیدن باید تو ابش نمک مخصوص باشه ایا صحت داره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله دبوسی هم از تروفئوس هاست. انواع تروفئوس ها هم در لینک زیر معرفی شدن:
   انواع تروفئوس ها
   من دوبویسی رو داشتم ولی رد چیک رو نه ولی به طور کلی و با توجه به اطلاعاتی که در منابع مختلف وجود داره از نظر شرایط نگهداری یکسانن. هر دو نوع به اکواریوم بزرگی نیاز دارن و محیط صخره ای و ماسه ای مثل زیستگاهشون که دریاچه تانگانیاست و نگهداری در گروه بزرگ و تغذیه گیاهی.

   پاسخ
   1. mohammad

    ممنون اقا شهریار بعد شنیدم میگن باید تو ابشون نمک بزنی درسته؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     نه به صورتی که ابشون شور دریایی بشه. این ماهیا به سختی بالاتر و پی اچ در محدوده ۸ نیاز دارن. یکی از راه ها برای رسیدن به این منظور افزودن نمک هست ولی نباید اب کاملا شور یا حتی لب شور بشه. در حد یک گرم در لیتر یا کمی بیشتر برای این ماهیا مجازه ولی نه اینکه اب رو شور دریایی یا حتی لب شور کنید. راه بهتری که برای افزایش سختی و پی اچ وجود داره استفاده از خرده مرجان در سامپ یا مرجان های مرده در تانک هست.(اگه فقط از سیکلیدهای دریاچه تانگانیا نگهداری میکنید)
     همچنین مکمل ید که گاها برای اب شور استفاده میشه نیز برای این ماهیا برای عملکرد صحیح تیروئیدشون لازمه. لازمه یاداوری کنم از نمک ید دار برای این منظور استفاده نکنید که ید موجود در نمک خوراکی میتونه کشنده باشه.
     شما اگه خواستید تخصصی نگهداری کنید. باید پارامترهای زیادی رو در نظر بگیرید. برخی منابع لاتین یا ویدیوهای یوتیوب برای راه اندازی اکواریوم اختصاصی تروفئوس ها احتمالا موجود باشه برای مطالعه دقیق تر. با این حال چیزایی که میدونستم رو گفتم خدمتتون.
     اب قلیایی، نیاز به ید، شوری پایین، سختی نسبتا بالا، ثبات بالای دما و شیمی اب و همچنین اکسیژن فراوان از مشخصه های دریاچه تانگانیا و نیاز سیکلیدهای اون منطقه هست.

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code