بیماری انگل پوستی و آبششی ماهیان

اکثر اکواریوم دارها با این بیماری به خوبی اشنایی دارند و در طول نگهداری از ماهیان خود ممکن است بارها با این مشکل روبرو شده باشند. احتمالا دیده اید که برخی از ماهیان بدن و ابشش های خود را روی سنگ ها یا دکورهای اکواریوم می کشند و ظاهرا از وجود چیزی بر روی بدنشان رنج می برند و به اینصورت میخواهند انها را از خود جدا کنند. در این مطلب در مورد این بیماری و روش های درمانی ان بحث خواهیم کرد.

انگل پوستی یا ابششی از انواع انگل های تک یاخته ای یا همان پروتئوزوآ (External protozoan parasites) می باشد که انواع مورد نظر ما در این بخش تنها قسمت خارجی بدن و آبشش های ماهی را درگیر میکند و در واقع به بافت های داخلی حمله نمی‌کند، این انگل ها از مخاط ، سلول های اپیتلیالی و سست شده سطح پوست تغذیه می‌کنند. از جمله تک یاخته هایی که سطح پوست ماهی را میزبان قرار می‌دهند می توان به گروهی از دسکوئید های تک سلولی از جنس Trichodina ، Trichodinella و Tripartiella اشاره نمود. همچنین گروهی دیگر از انگل های خارجی نیز هستند که خود ماهی را برای تغذیه میزبان قرار نمی دهند بلکه با چسبیدن به بدن ماهی ها از مواد مغذی اب تغذیه میکنند که می توان به Ambiphyra sp ،Trichophyra sp ،Epistylis sp و Heteropolaria sp اشاره نمود. اگه چه این دسته از انگل ها عموما به دلیل اینکه خود ماهی را میزبان تغذیه ای قرار نمی دهند در میزان کم برای ماهی خطری ایجاد نمی کنند ولی در حجم زیاد می توانند سلامت ماهیان را با مختل کردن انتشار گازهای تنفسی به خطر بیاندازند.

علائم رایج ماهیان با بیماری انگل پوستی و آبششی

* خراشیدن و کشیدن پوست بدن به سنگ ها و دکورهای داخل آکواریوم
* رنگ پریدگی یا تیرگی پوست بدن.
* گوشه گیر شدن یا حرکات انفجاری لحظه ای

علائم پیشرفته بیماری انگل های پوستی و ابششی

* تنفس سخت و نا منظم برای گرفتن اکسیژن در سطح اب (درگیری شدید ابشش ها به انگل)
* ترشح موکوس روی سطح بدن ماهی
* کم شدن اشتهای ماهی
* لاغری ماهی
* گیجی و سستی و مرگ!

نکات مورد توجه: این انگل از میزبانی به میزبان دیگر منتقل می شود. انگل های پوستی و ابششی عموما به راحتی در آب شنا می کند و به دنبال میزبانی برای ادامه زندگی می‌گردند. بنابراین در صورت بروز علائم در یک ماهی معمولا بیشتر ماهی های موجود در آن مخزن به این انگل آلوده می شوند.

دلایل به وجود آمدن بیماری انگلی خارجی

* کیفیت بد آب اکواریوم

* انتقال ماهی یا غذای الوده به انگل به مخزن

* تغذیه ضعیف

روش های درمانی بیماری انگل پوستی و ابششی

۱- حمام کوتاه مدت یا بلند مدت با نمک. اری یا خیر؟

نمک عموما درمان قطعی این بیماری نیست و تنها سیکل تکثیر انگل ها را مختل میکند، با این حال نمک در صورتی که به صورت حمام کوتاه مدت استفاده گردد و ماهی بیمار به مخزن دیگری منتقل گردد می تواند تا حدودی مفید واقع شود.

حمام کوتاه مدت: حمام کوتاه مدت می تواند به درمان این بیماری کمک کند به شرط اینکه ماهی پس از حمام کوتاه مدت به مخزن قرنطینه با اب تمیز منتقل شود. در صورتی که پس از حمام ماهی مجددا به مخزن الوده منتقل گردد احتمال بازگشت بیماری بسیار زیاد است.

در روش حمام کوتاه مدت نمک به ازای یک لیتر اب مقدار ۲۰ الی ۴۰ گرم نمک بدون ید(نسبت به تحمل ماهی) در یک مخزن مجزا تهیه کنید و ماهی را به مدت ۱۰ دقیقه در این اب نگهداری کنید و سپس ماهی را به مخزن قرنطینه با اب کاملا تمیز منتقل کنید

روش حمام بلند مدت: به ازای هر لیتر اب اکواریوم مقدار یک الی دو گرم نمک بدون ید به اب اکواریوم اضافه نمایید و پس از یک هفته غلظت نمک را به نیم گرم در لیتر کاهش دهید. این روش تنها سیکل تکثیر انگل ها را کند کرده و انگل ها در حالت نهفتگی باقی می مانند و در شرایط مساعد ممکن است مجددا بروز نمایند.

۲- حمام کوتاه مدت یا بلند مدت با پرمنگنات

روش حمام کوتاه مدت با پرمنگنات پتاسیوم: ۱۰ میلی گرم پرمنگنات پتاسیوم را به ازای هر لیتر آب که در مخزن مجزایی تهیه شده است استفاده نمایید و ماهی را به مدت ۱۰ دقیقه در این اب نگه دارید و سپس ماهی به مخزنی با اب تمیز منتقل گردد.

روش حمام بلند مدت با پرمنگنات پتاسیوم: ۱ میلی گرم پودر پرمنگنات را به ازای هر لیتر آب اکواریوم استفاده نمایید و ماهی به مدت حداقل ۴ ساعت و حداکثر ۱۲ ساعت در این اب باقی بماند. سپس لازم است سیفون صد در صدی صورت بگیرد.

توصیه مهم در مورد حمام های کوتاه مدت: برخی از ماهی ها ممکن است تحمل میزان داروی استفاده شده برای حمام کوتاه مدت را نداشته باشند و با ورود به مخزن حمام در سطح اب و به پهلو قرار گیرند. در هر شرایط و لحظه ای که ماهی در طول پروسه حمام به پهلو و در سطح اب قرار گرفت لازم است به سرعت ماهی از پروسه حمام خارج گردد.

۳- استفاده از آکریفلاوین

اکریفلاوین جهت درمان طیف گسترده ای از عوامل بیماری زا شامل عفونت‌ها و آلودگی‌های باکتریایی، قارچی و انگلی در ماهیان آکواریومی به کار میرود. به ازای هر لیتر از اب اکواریوم ۵ میلی گرم اکریفلاوین(۵ppm) مورد نیاز است و پس از سه الی پنج روز با تعویض اب نباید اثری از انگل ها در مخزن یا ابزیان ان یافت شود. در صورت تمایل به استفاده از اکریفلاوین به صورت کوتاه مدت با دوبرابر کردن دوز دارو (۱۰ میلی گرم به ازای هر لیتر) زمان حمام را به ۲ الی نهایتا ۱۲ ساعت کاهش دهید.

۴- استفاده از فرمالین و مالاچیت گرین

به دلیل اینکه فرمالین و مالاچیت گرین بسیار سمی هستند و با توجه به سختی اب می توانند واکنش های متفاوتی داشته باشند استفاده از انها را توصیه نمیکنیم. محصولات تجاری مختلفی که ماده موثره فرمالین دارند برای درمان این بیماری مناسب هستند. مانند سرا کاستاپور، تترا کنترا اسپات، تترا کنترا ایک و محصولات مشابه که ماده موثره فرمالین ۳۷% یا مالاچیت گرین دارند.

منابع:

http://acuaworld.com/medicinesprobiotics/acriflavine/

در حال تکمیل… نواقصی وجود دارد….

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

121 دیدگاه در “بیماری انگل پوستی و آبششی ماهیان

 1. وحید

  سلام ، ماهی من تمام بدنش زخم شده و همش خودش رو به اجسام داخل آکواریوم میزنه و خیلی گوشه گیر شده. با حمام نمک کوتاه مدت حالش خوب میشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   باید دید زخم ها به چه صورت هست و چه دلیل داشته و منشاء اون چی بوده. اگه عامل باکتریایی باشه با حمام نمک قرار نیست درمان بشه.

   پاسخ
 2. Ali asghar sadeghi

  سلام دوستان خسته نباشید آقا من ماهی دیسکس دارم یکی از ماهی هام شنای غیر طبیعی داره و تعادل نداره و مدام کج میشه و مدفوع سفید هم تو اکواریم هست اگه میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام مدفوع سفید نشانه ی انگل روده ای هست. که معمولا نوع هگزامیتا تو دیسکس شایع هست تو سایت سرچ کنید روش درمانش هست

   پاسخ
 3. Behnam

  دوستان من حمام نمک و اموکسی سلین رو امتحان کردم جواب نداد بازم شاهد خارش بدن کوی هام هستم

  پاسخ
  1. MAHDI Z

   اگر واقعا به دنبال درمان هستید باید داروی معتبر شرکتی بخرید . نه با نمک مشکلتون حل میشه نه با تعویض آب و نه از این دسته راه ها .
   برای درمان و البته ریشه کن کردن انگل پوستی دو راه خوب سراغ دارم .

   ۱_ داروهای شرکتی معتبر [ خودم با داروی کوپرامین سیچم انگل پوستی ماهیام رو درمان کردم ]

   ۲_ استفاده از دستگاه ازن ساز [ البته استفاده از این دستگاه به خصوص برای درمان کار حرفه ای ها است و خیلی هم دستگاه گرون قیمتی است ]

   اگر خواستید داروی کوپرامین سیچم رو تهییه کنید حتما و حتما بگید تا درمورد استفاده از دارو راهنماییتان کنم .

   پاسخ
  2. FISH KIPPER

   سلام . متاسفانه ماهی سرد آبی داشتن این مشکلات رو داره . بینید دوست عزیز بهترین و موثرترین و از بین برنده ترین راه درمان ماهی های مورد دار بالا بردن درجه دما آک تا ۳۰ درجه به مدت ۷ الی ۱۰ روز و بعد از اون پایین آوردن آروم اون هست.
   دوستان به هیچ عنوان نگران نباشید و هیچ مشکلی برای ماهی ها به وجود نمیاد. البته شما کار از کارتون گذشته و باید کل آک رو انگل زدایی کنید و بهترن راه برای شما فعلا همین داروهای خوب که اساتید فرمودن هست.دوره درمان رو کامل کنید معمولا ۳ دوز در سه روز و بعد سیفون ۵۰٪ دارید. ۹۹% جواب میگیرید.در ضمن غذای ماهیتون رو عوض کنید اکسیژن رو هم بالا ببرید.موفق باشید

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    بنده در تکمیل توضیحات شما یک نکته ای رو عرض میکنم که در همه شرایطی و برای هر نوع بیماری بالابردن دما کمک کننده نیست. به عنوان مثال بالابردن دما برای برخی از بیماری های باکتریایی نه تنها کمک کننده نیست و فقط به بدتر شدن اوضاع کمک میکنه. بنابراین بالابردن دما همیشه موثرترین راه درمانی برای هر نوع بیماری یا به اصطلاح ماهیای مورد دار که فرمودید نیست.

    پاسخ
    1. FISH KIPPER

     با سلام و عرض ادب خدمت مدیر محترم سایت خوب ONLYPET
     طبق گفته شما استاد محترم بله همیشه جواب گو نیست ولی در ارتباط با مطلب خدمتشون عرض کردم و تقریبا به شخصه از این روش در ۸ آکواریوم خودم مدتی بدون استفاده از هیچ دارویی تونستم راهکارهایی جهت از بین بردن انگل ها به کار ببرم و این بحث افزایش دما خیلی موثر بود واقعا مخصوصا انگل زدایی. شما خودتون بهتر میدونید ویروس ها در دمای بالا تکثیر میشن ولی همانجا نابود میشن در این فاصله از بدن ماهی های مورد دار جدا میشن و نابود میشن طی فرایند باکتری مفید و جریان آب. البته نه همیشه چون ممکنه نه جریان آب خوب باشه نه باکتری مفید به اون صورت وجود داشته باشه. معمولا این قبیل بیماری ها برای کسانی که سیکل آب رو درست طی کردن و مراحل بعد اون ، پیش نمیاد این خیلی مساله مهمیه. آک های قدیمی ای موجود هست که ماهی نیمه جون رو زنده میکنه .

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      ممنون دوست خوبم. بله بنده هم فقط در تکمیل پاسخ شما اون مطلب رو عرض کردم که دوستانی که دیدگاه شما رو میخونن اینطور برداشت نکنن که همیشه بالابردن دما میتونه مفید باشه.
      با سپاس از شما.

      پاسخ
      1. FISH KIPPER

       به شخصه بابت زحمات و سایت عالی شما و اعضا و تمامی افراد دست در کار و زحمت کش که شبانه روز طی سالیان سال مطالب مفید و ارزشمند و تخصصی که خدمت هموطنان ارائه میکنید بینهایت سپاسگذاریم.

       پاسخ
 4. امین

  سلام دوستان من پتاسیم پر منگنات برا گلدفیشام تهیه کردم قبلا دارو شرکتی ایرانی استفاده کردم ولی جواب نگرفتم این پتاسیم پرمنگنات درمان قطعی هست یا باز ممکنه برگرده؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه ماهیا رو حمام بدید و به مخزن جدیدی منتقل بشن میتونه مفید باشه ولی باز برگردن داخل اکواریوم قبلی خیر.
   در مورد دوباره گرفتن بیماری هم بستگی داره. محیط الوده باشه، ماهیا ضعیف شدن باشن چرا که نه و دوباره میتونن دچار بیماری بشن.

   پاسخ
 5. مهدی

  سلام
  من ماهییام دارن از این بیماری یکی یکی میمیرند میخواستم بدونم اگر همه ماهی ها مردند باید آکواریوم رو چگونه ضد عفونی کنم
  در ضمن من تو آکواریومم گیاه دارم باید گیاه هارو هم ضد عفونی کنم شن ها چطور ؟
  راهنمایی ام کنین خیلی ممنون میشم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   سنگ ها و چیزایی که خراب نمیشن رو میتونید بجوشونید. فیلتر و تجهیزات و چیزایی که قابل جوشوندن نیستن رو هم در اب و نمک غلیظ برای چند ساعت قرار بدید و بعد ابکشی و کاملا خشک کنید.
   مطلب بهداشت اکواریوم بخش ضدعفونی اکواریوم رو از لینک زیر بخونید کامل توضیح دادیم.
   https://www.onlypet.ir/?p=231

   پاسخ
 6. Mahdi

  سلام
  من ماهیام بعضی اوقات خودشون رو میمالونن به وسایل تو آکواریوم گاهی هم حرکات انفجاری دارن آبشش هاشون هم انگار جلو اومده و از بدن ماهی فاصله گرفته و قرمزی آبشششون هم دیده میشه
  آیا این مشکل ربطی به انگل آبششی داره؟

  پاسخ
  1. ARVANA . OSCAR

   ممکنه مشکل شما بیماری نباشه اکثر وقت ها ماهی ها برای این خودشون رو به وسایل میمالن چون بدنشون میخاره ولی این مشکلاتی که گفتین فک کنم به بیماری انگل پوستی ابششی مبتلا شدن حالا شما میتونین حمام پرمنگنات پتاسیوم بدین که تاثیر داره تو درمان ماهی. حالا بازم صبر کنین ببینین دوستان هم با من موافق هستن.

   پاسخ
   1. saj!jad

    تنها چیزی که راجب پرمنگنات شنیدم واسه گیاها شنیدم گیاهی ‌که جلبک مویی شدید داره و از بستر در میارن تو یک ظرف جداگونه پرمنگنات و آب قاطی میکنن توش گیاه و حمام میدن تا جلبک از بین بره.

    پاسخ
  2. Mani mani mani

   سلام خارش ماهی برای یکی دوبار عادیه در غیر اینصورت انگل پوستی دارن. از دارهای معتبر برای درمانش استفاده کنید. راجع به پرمنگنات هیچ نظر و اطلاعاتی ندارم

   پاسخ
  3. saj!jad

   اگه دیدی تکرار شد دمای آب و ببر بالا از یک مقدار متیلین بلو استفاده کن آب ضد عفونی بشه به مرور از بین میره

   پاسخ
  4. شهریار (onlypet.ir)

   بعضی اوقات موردی نداره و یکم کیفیت اب رو بالاتر ببرید و تنها مقدار کمی نمک بدون ید(نیم گرم در لیتر در صورتی که از کت فیش ها نگهداری نمیکنید) به اب اکواریوم اضافه کنید مشکل حل میشه. اما اگه دائما ماهیا خودشون رو به اجسام میکشن انگل پوستی یا ابششی دارن و نمک هم تاثیر خیلی خاصی نداره و فقط مقداری شرایط رو بهتر میکنه و درمان کاملی نیست و در این شرایط یا باید از داروهای تجاری استفاده کنید که مخصوص اینکار ساخته شدن یا از پرمنگنات که دوستمون هم گفتن یا فرمالین و یا …. فقط دقت کنید استفاده از پرمنگنات و فرمالین و … بسیار ریسکی هست و دوز مناسبی باید استفاده بشه وگرنه ممکنه بجای درمان انگل خود ماهی رو راحت کنید!

   پاسخ
 7. ARVANA . OSCAR

  روش پرمنگنات پتاسیمو رو خودم در همین سایت همین قسمت مطالعه کردم که به دوستمون پیشنهاد دادم

  پاسخ
 8. bahar313

  با سلام

  سه هفته س که ۵ تا ماهی ردکپ و کله شیری گرفتم، روز اول یه چیزی به تنشون چسبیده بود که من فکر کردم بخاطر کیفیت بد آب مغازه ای که خرید کردم چنین مشکلی دارن

  بعد دیدم اون دونه های در ظاهر کپک سیاه متحرکن و از بدن یه ماهی به بدن یکی دیگه چسبده و فهمیدم موجود زنده س، ماهی ها رو یکی یکی از این انگل پاکسازی کردم و ۴ یا ۵ تا انگل شبیه سفره ماهی از تنشون جدا کردم که با سرچ فهمیدم اسمش شپشک هست.

  این اتفاق ها توی ۲ روز اول بود که ماهیا رو خریده بودم و آب اک هم تازه و تمیز بود که ماهیا رو منتقل کردم و البته یک قطره از اب همراه ماهیا رو هم توی آک نریختم و شپشک ها به بدن ماهیا بودن و من تا بحال چنین چیزی ندیده بودم وگرنه ماهیا رو اول پاکسازی میکردم.

  قبل از این ماهیا که تازه خریدم حدود ۶ سال گلدفیش داشتم که هیچوقت با چنین چیزی روبرو نشده بودم

  الان براشون پرمنگنات پتاسیم خریدم که تقریبن پودری هست ( بیشتر حالت میله های ریز و خورد شده
  هستن ) ولی نمیتونم دوز مناسب رو اندازه گیری کنم . حجم آبی که توی آک هست حدود ۳۶ لیتر هست که بخاطر وسایل من ۳۵ در نظرش میگیرم
  ممنون میشم راهنمایی کنید چطوری حجم مناسب و غلظت مناسب پرمنگنات رو با این پودر درست کنم که ماهیام آسیب نبینن؟
  و نکته دیگه اینکه اگر مقداری که میزنم کمتر از دوز تعیین شده باشه آیا اثربخشی نداره؟
  میخوام توی کل آک این درمان رو انجام بدم چون هر ۵ تا آلوده هستن و دیشب بخاطر نوع مدفوعشون که نخی و سفید بود و سفیدک حمام مترونیدازول دادم. اونجا بود متوجه شدم علت اینکه دو سه روزه خودشون رو به در و دیوار میکوبن بخاطر لاروهای شپشکهایی هست که روز اول من از تنشون جدا کردم ولی ظاهرن تخم ریزی کرده بودن همون مدت کوتاه و الان ماهیا دارن بشدت ازار میبینن

  وزن کردن چنین چیزی خیلی سخت هست و غیر ممکن. ترازوی گرم سنج دارم و اگر بخوام اول محلول غلیظ بسازم شاید راحت تر باشه بدست اوردن دوز مناسب تا بصورت قطره توی اکواریومم اضافه کنم و ماهیا رو درمان کنم.
  و سوال اخر اینکه حمام ۴ تا ۱۲ ساعته برای ماهیها همون یکبار کافی هست و یا این درمان باید تکرار بشه ؟
  ببخشید طولانی شد. این هم بگم تاپیک رو مطالعه کردم ولی باز هم میترسم از این درمان و میخوام دقیق و درست انجامش بدم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بهتره ماهیا رو پاکسازی کنید و به یک اکواریوم تمیز دیگه منتقل کنید و اکواریوم اصلی هم ضدعفونی و مجددا راه اندازی بشه. استفاده از پرمنگنات با وجود ماهی بسیار ریسکی هست و ممکنه یک دوزی رو شما استفاده کنید ولی ماهی تحمل نکنه. توصیه میکنم اگه قراره استفاده کنید هم برای پاکسازی و به صورت حمام کوتاه مدت باشه و ماهیا منتقل بشن به یک اکواریوم تمیز.
   برای حمام کوتاه مدت ۱۰ میلی گرم رو به ازای یک لیتر اب مخلوط کنید و ماهیا رو به مدت ۵ الی نهایتا ده دقیقه حمام بدید. به هر دلیلی در طول این مدت کوتاه ماهیا به پهلو قرار گرفتن سریع از محلول خارجشون کنید.
   رهایی از دست انگل ها پاکسازی خود ماهی هست و انتقال به اکواریوم با اب تمیز. و سپس اکواریوم الوده باید به طور کلی ضدعفونی بشه. در اینصورت هم از شر انگل ها و تخم انگل و … خلاص میشین.

   پاسخ
   1. ناشناس

    ممنون از پاسخ

    ماهی ها رو توی اکواریوم اصلی حمام ۴ ساعته با دوز ۱ میلی گرم در لیتر حمام دادم و بعد به یه اکواریوم کوچیک و تمیز منتقل کردم که فقط سنگ های تمیز و اب و مقداری نمک توی اب هست و یه سنگ هوا و میخوام بعد از یک هفته دوباره یه حمام رقیق پرمنگنات به ماهی ها بدم و بعد از اطمینان به اک اصلی منتقل کنم

    دیروز به صورت دستی تمام بدن ماهی ها رو پاکسازی کردم و نصف اب همون اک هم سیفون کردم و امروز فقط ۳ یا ۴ دونه به بدنشون چسبیده بود که همونا رو هم جدا کردم

    موردی که واسم سوال هست اگر من ماهی ها رو بعد از پاکسازی به اکواریوم اصلی منتقل کنم آیا تخم انگل و یا لارو شپشک ها جوری هستش که زیر پوست و فلس ماهی مونده باشه و باز باعث آلودگی بشه ؟ یا اینکه وقتی به دقت بدن ماهی ها پاک بشه چیزی که با چشم قابل دیدن نباشه به بدنشون نیست؟

    نکته جالبتر اینکه من یدونه گلدفیش کله شیری دارم و ۴ تا ردکپ که حجم بالایی در حدود ۲۵ دونه از بدن ماهی کله شیری جدا کردم ولی ردکپ ها کمتر الوده میشن.

    سنگهای اکواریوم اصلی هم همونجا روشون پرمنگنات بیشتری ریختم و بعد از تخلیه آب توی اک کلی نمک ریختم و گذاشتم ۲ روز مونده

    وسایل هم توی نمک ضدعفونی و خشک کردم
    توی ابر فیلترم هم ممکنه بعد از شستشو چیزی باقی بمونه؟ کار دیگه ای لازم هست انجام بدم؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     فکر نمیکنم و بعید میدونم. در اکواریوم اصلیتون قطعا هست و باید کامل ضدعفونی بشه ولی روی بدن ماهیا با پاکسازی و منتقل به اکواریوم تمیز دیگه نباید اثری ازشون بمونه.
     کل وسایل و هر چی که تو اک اصلی و الوده هست باید ضدعفونی بشه. اینکه فکر کنیم ایا اینجا هست یا نیست و تصمیم بگیریم چی رو ضدعفونی کنیم یا نه صحیح نیست. کلشو ضدعفونی کنید.

     پاسخ
     1. bahar313

      مرسی که پاسخ دادید

      بله تمام اکواریوم رو خالی کردم و ضدعفونی کردم و کامل هرچیزی رو که امکان داشت مثل سنگها و سبد کف اکواریوم و درختچه ها و بعضی قسمتای فیلتر رو با آب نمک غلیظ یک روز و بیشتر خیسوندم و بعد با اب داغ شستم و سنگها رو هم جوشوندم.

      فعلن که ماهی ها توی اک کوچیک هستن که راحت تر بدنشون رو زیر نظر بگیرم، بیش از یک هفته س چیزی روی بدنشون ندیدم .

      رنگ سنگهای اکواریوم کمی سبز رنگ شده که فکر کنم بخاطر پرمنگنات هست و بعد از کلی شستن هم این رنگ سبز پاک نشد، مشکلی ندارن و ایجاد مسمومیت نمیکنه؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       تا جایی که یادمه پرمنگنات بنفش بود! نه اگه سنگ ها رو جوشوندید و چند بار ابکشی کردید موردی نداره و مسمومیتی ایجاد نمیشه.

       پاسخ
       1. ناشناس

        بله درسته بنفش هست ولی یکی دو روز سنگها توی اب و پرمنگنات موندن حالت اکسید پیدا کردن و سطحشون سبز رنگ شد.

        پاسخ
 9. SinaB

  سلام. خسته نباشید.
  من حدود ۶۰ تا ماهی تو آکواریومم دارم. حدود ۵۰ تاش بچه مولی و گوپی یه بند دوماه و چند تا مولی و گوپی بالغ. ۲ تا کوریدوراس و یک لجن خوار. و یه گورامی.
  بعضی از این بچه ماهی ها بعضی وقتا خودشون رو می مالن به سنگ های کف. دم شمشیری هام هم حرکات انفجاری انجام میدادن. من یه داروی ایرانی داشتم که روش نوشته بود ضد انگل و آبی رنگ بود. فکر کنم متلین بلو بود. از این دارو ریختم و دیگه ندیدم دم شمشیری هام حرکات انفجاری انجام بدن. ولی بعضی وقتا مولی نرم و بچه ماهی هام خودشون رو می مالن به کف.به ندرت اینکار رو میکنن. میشه یه دارویی معرفی کنید که این بیماری رو کلا ریشه من کنم از آکواریومم. یه دارویی باشه که بشه راحت از آکواریوم فروشی تهیه کرد.
  ممنون میشم کمک کنید

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   داروی ضد انگل خارجی ایستا .
   کیفیت آب رو هم بالا ببرید.

   پاسخ
   1. SinaB

    سلام خیلی ممنون. ولی بخاطر درسام نمیتونم زیاد آب رو سیفون کنم.هفته ای یه بار سیفون میکنم

    پاسخ
 10. حسینی

  سلام
  یکی از مولی هام چند روزه گوشه گیر شده ‌و کمتر غذا میخوره ، امروز متوجه شدم مدفوعش هم سفید شده و بیماری گوارشی گرفته ممنون میشم راهنمایی کنید که برا درمانش چیکار کنم ؟

  پاسخ
  1. حسنHTB

   سلام
   اسم بیماریش انگل روده ای هست و میتونین با دارو های گفته شده داخل سایت حمامش کنین تا بهتر بشه اگه اول بیماری باشه تترا سایکلین خوبه با اینکه خیلی توصیه نشده ولی اگه پیشرفت کرده از قرص های قوی تر مثل آموکسیسیلین استفاده کنین بخش مربوطه رو بخونین متوجه میشین

   پاسخ
 11. مهدی

  سلام دوستان خسته نباشید یکماه هست یه اکواریوم گیاهی راه اندازی کردم و ماهی گیاه خوار انداختم داخلش حجمش هم ۳۰۰لیتری هست دیروز دیدم ماهی ها انگل کرم قلاب‌دار دارند و ماهی هارو گرفتم وبا پنیس اونها رو از ماهی جدا کردم چه دارویی باید استفاده کنم که این بیماری از بین بره بدون این که به گیاها صدمه ای برسه

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   برای پلنت اگه میگو یا لوچ یا حلزون ندارید داروهای حاوی مس مناسب هستند مثلا داروی ضد پلانریا.ابته باید بعدا مس رو از آب با سیفون و زغال اکتیو خارج کنید.

   پاسخ
 12. محمد

  سلام. سه روز قبل ماهی فایتر من که دراپسی کرده بود مرد. امروز یک سری موجودات سبز و کرم مانند که چند تا شاخک مثل پنجه دارن رو دیدم که خیلی ریز هستن و حرکت می کنن. می خوام بدونم این ها انگل هستن؟ تو آکواریوم چند تا میگو و حلزون دارم. عکس آپلود کنم؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   فکر کنم هیدر باشه، انگل نیست ولی شکارچی هست، برای میگو و حلزون نمیدونم خطر دار یا نه.

   پاسخ
 13. Amir_moshtag

  سلام
  از شش عدد کوریدوراس های من سه تاشون هر از گاهی قسمت آبشش و از پهلو و قسمت جلوی سر رو یه وری میکشن به دکور یا بستر،آیا انگل گرفتن؟و اینکه مدفوعی با حباب ریز میبینم اما نمیدونم مال کدوم ماهی هست،اگه بیماری انگل باشه برای کوریدوراس که نمک سم هست درمانش با چه دارویی و به چه صورت میتونه مفید باشه
  ممنون

  پاسخ
  1. م.یگانه

   کوری از این حرکات زیاد داره و دیدن مدفوع به این شکل همیشه نشونه ی وجود انگل نیست. یه کم بیشتر زیر نظر بگیرید و تا کاملا مطمئن نشدید از دارو استفاده نکنید.

   پاسخ
 14. Amir_moshtag

  سلام
  ماهی هام انگل گرفتن
  زبرا،کوریدوراس،کت فیش
  دو تا از کوری ها مردن
  حالا یکی از زبرا ها تعادل شناش بهم خورده،بعدا حرکات انفجاری میزنه
  بیشتر سطح آب هست
  از دارو ضد انگل خارجی استفاده کردم جواب نگرفتم
  به اون زبرا حمام نمک با سفالکسین دادم درست نشد
  به آب خود آک آموکسی سیلین اضافه کردم بعد ۲ روز سیفون زدم
  حالا نمیدونم چه کاری کنم که هم این زبرا خوب بشه و هم بقیه تلف نشن
  دما روی ۳۰ درجه هست
  کیفیت آب خوبه
  به خاطر کوری و کت فیش نمک نمیتونم بزنم به آب

  پاسخ
  1. matin.b.1385

   تو این شرایط حمام دادن ماهی بهترین گزینه هستش
   به جزکت ها ماهی هارو یه حمام نمک بدید وهمه ماهی ها رو هم یه حمام پرمنگنات پتاسیم بدید

   پاسخ
 15. arash.mz1992

  سلام، یه سوال دارم من چنتا از ماهیان، گوپی و پلاتی توی تانک پلنت علایم انگل پوستی نشون دادن، میخواستم بدونم بعد درمان ماهیا چجوری اکواریومو تمیز کنم؟؟لطفا جواب بدین زودتر

  پاسخ
  1. م.یگانه

   کار بسیار سختیه و نیاز به تجربه فراوانی هم داره. من به شخصه هر چند که اخلاقا کار اشتباهی هست اما تمام ماهی ها را دور میریزم یا داخل محلول پتاسیم پرمنگنات غلیظ دو تا سه بار در روز حمام میدم و به تانک قرنطینه منتقل میکنم که البته باز هم تلفات در این مواقع بیش از ۷۰ درصد هست.
   در کل از بهترین داروها هم که استفاده کنید باز در مورد انگل پوستی ممکنه یک گونه مقاوم جدید بسازید که مقابله باهاش سخت تر میشه!!!
   در مورد ضدعفونی تانک میشه از آب نمک غلیظ استفاده کرد به شکلی که تمام دکور را خارج میکنید و کل دیواره داخلی و خارجی را آغشته به آب نمک می کنید. بعد از خشک شدن مجدد آکواریوم را کامل میشویید. در این حالت هنوز هم امکان وجود داشتن عامل بیماری هست و معمولا خالی گذاشتن به مدت ۷۲ ساعت مشکل را برطرف میکنه اما روش سریع ضدعفونی با الکل هست که اگر تجربه ش را ندارید به هیچ وجه توصیه نمیکنم که استفاده کنید.

   پاسخ
 16. Amir_moshtag

  سلام
  قبلا ماهی هام دچار انگل پوستی و آبششی شده بودن که دوتاشون تلف شدن،از دارو استفاده کردم دیگه تلفات و علائم بیماری دیده نشد
  ولی دوباره امروز دیدم که کوریدوراس ها هراز گاهی قسمت پهلو و آبشش رو میمالن به سنگ و دکور
  ماهی ها زبرا،کت فیش و کوریدوراس هستن
  دمای آب ۲۷ درجه،تغذیه ۲ بار در روز،کدو آب پز هم هفته ای ۳ بار،کیفیت آب خوبه
  به غیر از نمک و آموکسی سیلیسین، چه راه درمانی وجود داره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   برای درمان بیماری های انگلی پوستی و ابششی انتی بیوتیک کاربردی نداره. نمک هم فقط فعالیت و تکثیر انگل ها رو کند میکنه و راه درمان قطعی نیست. لازمه از داروهای ضدانگل تجاری یا اکریفلاوین برای درمان استفاده کنید.

   پاسخ
 17. alireza.mo

  سلام
  میتونید دمارو تا دو درجه افزایش بدید برای چند روز توی اب اکواریومم که انگار نمک ریختید نیازی به اموکسی سیلین هم نیست به نظرم انتی بیو تیکای دیگه به خصوص تترا سایکلین خیلی بهتره البته بازم توصیه نمیکنم زیاد تو اب اکواریوم استفاده کنید یکی دیگه از کارها شستن دکور و ماسه با اب نمک یا ضد عفونی ضعیف مثل ضد عفونی سبزیجاته احتمال داره عامل بیماری از اونا باشه و اگه این همه کار کافی نبود میمونه حموم ماهیا با اب نمک و تترا سایکلین که تیر خلاصه!!!

  پاسخ
 18. مجاهدی

  سلام
  تو چه مرحله ای باید از درمان دارویی استفاده کرد ؟
  تعدادی دیسکس ۱ اینچ دارم ، سه چهار روزی شرایط آبشون خوب نبود ولی الان کاملا ok هست
  بعضی هاشون کمی مدفوع سفید بلند دارن و بعضی ها خودشون رو خیلی کم مثلا دو سه ساعتی یک بار به وسیله ای میخارونن.
  کمی هم فکر میکنم تنفس بعضی هاشون تنده .
  همه این علایم خفیف هستند و من حساس .
  حالا سوالم اینه باید درمان دارویی رو شروع کنم( متروپلکس- پاراگارد)
  ویا اینکه چون خفیفه دستگاه ایمنی خود ماهی از پسش بر بیاد ؟
  و سوال دوم
  ممکنه این خارش آبشش به خاطر آسیبی باشه که نیتریت تو اون چند روز زده ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   کیفیت اب رو بالا ببرید و از سطح نیتریت ۰ و نیترات زیر ۲۵ میلیگرم در لیتر مطمئن بشید.
   اکسیژن رسانی رو هم بالاتر ببرید. این خارش های ابششی می تونه به خاطر وجود سموم یا حساسیت ماهی در معرض سموم قرار گرفته هم پیش اومده باشه.
   به ازای هر لیتر اب نیم گرم نمک بدون ید به اب بزنید. دقت کنید اگه کت فیش یا ماهی حساسی دارید از نمک استفاده نکنید.
   احتمالا مشکل برطرف بشه و نیاز به دارو نباشه. در صورتی که مشکل طی چند روز برطرف نشد از درمان دارویی استفاده کنید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *