ماهی پیرانا

ماهی پرانا یا درنده ترین ماهی اب شیرین جزو خانواده بزرگ کاراسین ها محسوب میشود که نگهداری ان تنها و تنها در اکواریم تک گونه و بزرگ توصیه میشود. ماهی پیرانای گرسنه به هیچ چیز حتی دست شما هم رحم نمیکند و باید در نگهداری این ماهی احتیاطات لازم به عمل اید. در این قسمت مقاله ای در مورد شناخت و نگهداری این ماهی درنده قرار میدهم که امیدوارم مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد

به ادامه متن توجه کنید

پیراناها

شناخت:ماهیهای پیرانا به خاطر قدرت تایید شده شان در بلعیدن حیوانات بزرگ و ماهیان بزرگ و حتی انسانها در زمانی کم شناخته شده هستند. اگرچه تا کنون رویدادی از مرگ انسان به وسیله ی این ماهی ثبت نشده است. بر خـلاف این انسانـها پیرانا را برای مصرف غذایـی صیـد می کنند زیرا گوشت پیرانا خوش طعم و مطبوع است.

پیرانا معمولا از ماهیان کوچکتر تغذیه می کند و این کار اغلب به سادگی با گازگرفتن از فلسها یا باله ی آنها صورت می پذیرد. ولی این ماهیها تحت شرایط معین به خصوص اگر در یک دریاچه ی خشک به دام بیافتند به هر نوع حیوان دیگری که اشتباهاً در آب بیافتد حمله خواهند کرد. البته فقط چهار یا پنج گونه از مجموع ۲۰ گونه ی پیرانا از این لحاظ خطرناک هستند.

ماهی های پیرانا منطقه هایی از آبهای آمریکای جنوبی را که دارای آبهای تازه است به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند، و گونه های گوشتخوار درقالب دسته های بزرگ ماهی به سوی خون و همچنین حرکت در آب جذب می شوند. بعضی از قبایل هندی ساکن آمریکای جنوبی به طور سنتی از دندانهای پیرانا به عنوان ابزارهای بریدن استفاده می کنند.

محل زندگی پیرانای شکم سرخ یک منطقه ی کاملا وسیع در آمریکای جنوبی است و تقریباً در هر شاخه از رودخانه ی آمازون لانه می گزیند. با این که پیرانا به درنده خویی مشهور است، کودکان هندی بدون هیچ درنگی به درون رودخانه هایی می پرند که پر از پیراناست. زیرا افراد محلی می دانند که پیرانا هیچگاه در رودخانه ای که پر از انواع ماهی های ریز است، به انسان حمله نمی کند. زیرا در آنـجا غذای کافـی برای او وجـود دارد. پیرانـاها فقط در صورتـی خطرناک می شوند که بدون غذای کافی در مردابهای در حال خشک شدن اسیر شوند و شدیدا به حال گرسنگی بیافتند. با این همه پیرانا ماهی مهاجم و درنده ای است که باید با احتیاط در آکواریومها نگه داشته شود زیرا ممکن است با دندانهای غیرعادی خود صاحبان آکواریوم را گاز بگیرد. با این همه بسیاری از افراد ممکن است علاقه داشته باشند پیرانا را در آکواریومهای شخصی نگه داری کنند. در واقع باید گفت پیرانا ، مخصوصا انواع بالغ، برای یک آکواریم خانگی مناسب نیست. البته یک گروه از ماهیهای جوان پیرانا را می توان چندین مـاه در یک آکواریـوم ۱۵۰ لیتری نگهداری کـرد ولی وقتی ماهیـها بالـغ می شوند به طور قطع به  افزایش فضای زیست احتیاج پیدا می کنند. با این که ماهیهای پیرانا به طور دسته جمعی زندگی می کنند ولی ماهیان بالغ به فضای امن کافی برای زندگی نیاز دارند، و در صورت محدود شدن فضای زیست آنها یک جریانی به وجود می آید به این صورت که ماهیهای بالغ نسبت به هم عصبانی و متشنج و بسیار پرخاشگر می شوند. و به زودی حملات جدی و شدیدی را آغاز می کنند که در پایان فقط ماهیهای قویتر از این برخوردها جان به در می برند و این حالت برای ماهی پیرانا به هیچ وجه مناسب نیست زیرا همان طور که گفته شد پیرانا یک ماهی اجتماعی با زندگی دسته جمعی می باشد. به طور متوسط برای هر پیرانای بالغ به اندازه ی ۱۰۰ لیتر حجم باید در نظر گرفته شود که این به معنی ۶۰۰ لیتر برای شش پیرانای بالغ کافی می باشد.

یک واقعیت جالب توجه در مورد ماهیهای پیرانا این است که آنها دندانهای خود را مانند جنس کروکودیل، در طول دوران زندگیشان جایگزین می کنند. البته آنها به جای جایگزین کردن دندانها به طور یکی یکی، کل ردیف دندانهایشان را به چهار قسمت تقسیم کرده (یعنی هر ردیف به دو قسمت)، و سپس هر یک چهارم از دندانها را که جایگزین کردند نوبت به یک چهارم بعدی می رسد و همین طور تا آخر؛ و این روند بدان معنی است که در یک زمان حداکثر یکی از چهار قسمت تعیین شده ممکن است بدون دندان باقی بماند. و دندانهای جدید دو روز بعد در جای دندانهای قبلی که افتاده اند، رویش پیدا می کند. علت این نحو ریختن دندان، شکل خاص استخوان بندی دندانی در پیرانا است که در آن هر دندان در دندانهای اطراف خود قفل می شود. و این یعنی در بین دندانهای پیرانا درز وجود نداشته و لثه ی آن نیز فقط در قسمت فوقانی دندانها بوده و تا بین دندانها پیش روی نمی کند پس کل ردیف دندانها مثل لبه ی یک چاقوی برنده به هم چفت می شوند که این قابلیت به آنها امکان می دهد تکه های بزرگی از گوشت شکار خود را به آسانی پاره کنند. و نیازی به یاد آوری نیست که دندانهای پیرانا به قدری محکم و سخت هستند که می توانند این لبه ی تیز را تا مدت زیادی حفظ کنند. و در صورت کند شدن آن پیرانا دندانهای خود را همانطور که شرح داده شد، جایگزین می نماید.

این ماهیهای قوی دارای بدنی به رنگ نقره ای و طوسی و شکمی به رنگ قرمز هستند و هنگامی که دندانهای تیز و برنده ی خود را نمایش می دهند بسیار تهدیدآمیز به نظر می رسند. همچنین وقتی در برابر نور خورشید قرار می گیرند بدن آنها تلألو طلایی رنگی از خود نشان می دهند.

در کل ۵۰۰ گونه از پیرانا وجود دارد که بیشتر آنها گیاهخوار هستند و بیشتر ترجیح می دهند از میوه به عنوان غذا استفاده نمایند. در هر حال گونه ی مورد بحث از پیرانا، یک جانور گوشتخوار است و اگر در شرایط سختی از نظر تأمین مواد غذایی قرار گرفته باشد، حتی ممکن است انگشت فردی را هم که با بی احتیاطی در آب قرار گرفته است، گاز بگیرد. همین طور در حالت عادی پیرانا به انسان یا هر نوع جانور دیگر که زخمی شده باشد و در آب قرار گرفته باشد نیز حمله ور می شود. به طور مثال اگر یک گاو زخمی از روی یک پل به درون رودخانه ای که پیرانا در آن زیست می کند، پرت شود در حدود ۱۵ دقیقه ی بعد استخوانهای گاو بر روی آب مشاهده می شود. و این کار معمولاً توسط یک گروه از پیراناهای بالغ قابل انجام است. در حقیقت به طور قطع ماهی های پیرانا یکی از درنده خوترین ماهی های شناخته شده در نوع خود می باشند. و از این حیث در آمریکای غربی مشهور می باشند. ولی بر اساس مطالعات برخی محققان بسیاری از گونه های پیرانا بی خطر می باشند و تنها گونه ی گوشتخوار این موجود همان پیرانای شکم سرخ( Serrasalmus Nattereri ) می باشد. بر اساس تحقیقات دانشمندان جمعیتهای وسیع از پیرانای شکم سرخ برای به دست آوردن غذا به آن حمله می کنند، بلکه باید با نا امیدی اعلام کرد که این جانوران خود را استتار می کنند و سپس به آرامی به طعمه نزدیک می شوند و در موقعـیت مناسب به آن حملـه ور شده و آن را می ربایند. همچنین مطالعات نشان می دهد که پیرانای شکم سرخ ترجیح می دهد از ناحیه ی باله ی دمی یا فلس طعمه –در صورتی که ماهی باشد- تغذیه کند، تا این که آن را یک جا ببلعد.

یکی از محققان در جریان بررسیهای خود در مورد گستره ی زندگی ماهیهای پیرانا، به جنوب آمریکا سفر می کند و در آنجا در می یابد که شمار کثیری از این ماهیها در رودخانه های آمریکای جنوبی وجود دارند و تعداد آنها بسیار بیشتر از مقداری است که تصور می شد. همچنین در رودخانه های ونزوئلا و پرو بیشتر گونه های بی خطر این ماهی یافت می شوند. ولی در آبهای این مناطق نیز انواع درنده ی این جانور وجود دارند که ماهیگیران محلی با قرار دادن طعمه هایی از گوشت آنها را شکار می کنند که باید گفت این کار به مهارت زیادی احتیاج دارد زیرا در صورتی که ماهیهای پیرانـای بزرگـی به طرف طعمه جذب شوند آن گاه خطر خود صیاد را نیز تهدید خواهد کرد.

در میان ماهیها، ماهی پیرانا به خانواده ی کاراسین تعلق داردکه ۱۱۰۰ گونه دیگر علاوه بر پیرانا در این خانواده قرار دارند و بدین ترتیب این خانواده بزرگترین گروه از ماهیها را در میان خانواده های ماهیان ساکن آبهای شیرین، تشکیل می دهد. همه ی ماهیهای خانواده ی کاراسین دارای بدنی رنگی با رنگهای روشن و درخشان هستند. نیز در این خانواده گونه های گوشتخوار و گیاهخوار با هم وجود دارد. و بسیاری از گونه ها مثل پیرانای شکم سرخ اجتماعی زندگی می کنند.

از میان ۱۱۰۰ گونه ماهی موجود در خانواده ی کاراسین در حدود ۳۰ گونه مربوط به پیرانا می شود که در مورد رفتار آنها از لحاظ درنده بودن مبالغه شده است زیرا همان طور که گفته شد فقط گونه های محدودی گوشتخوار بوده و از این میان فقط پیرانای شکم سرخ می تواند برای انسان خطرناک باشد. و بومیان آمریکای جنوبی نیز از این مطلب آگاه بوده و به راحتی در رودخانه هایی که گونه های مختلف پیرانا در آن زندگی می کند، شنا می کنند و حتی گوشت پیرانا یک منبع رایج غذایی برای مردم آن سرزمین به شمار می رود.

جنسیت و تولید مثل:جنسیت پیرانا قبل از بلوغ از نظر ظاهری قابل تشخیص نیست (هر دو ۱۲ سانتیمتر طول دارند)، ولی در هنگام بلوغ پیرانای نر دارای پوستی تیره تر و پیرانای بالغ ماده دارای شکمی بزرگتر می شود. ماهیهای پیرانا برخلاف دیگر اعضای خانواده ی خود یعنی کاراسینها، تخمهای خود را نمی خورند بلکه از آنها مراقبت می کنند.نحوه ی تولیدمثل این ماهیها به این صورت است که پس از جفتگیری ماهی ماده تخمریزی می کند و ماهی نر وظیفه ی مراقبت از تخمها را بر عهده می گیرد. در طول مدت محافظت از تخمها ماهی نر بسیار پرخاشگر است و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به توده ی تخمها را نمی دهد.

پیرانای شکم سرخ: نام «پیرانای شکم سرخ» به دوگونه ی مختلف از ماهی پیرانا اطلاق می شود که عبارتند از: پیگوسنتروس نترری (مربوط به مناطق آمازون و راه آبهای آن)، پیگوسنتروس پیرایا (که یک نمونه ی ۵۷ سانتیمتری از این جنس بوده و فقط در ریو سان فرانسیسکو یافت می شود)سایر گونه های بدنامی که اعضای جنس سراسالموس هستند، مثل پیرانا به وحشی بودن معروف نیستند.

پیرانای شکم سـرخ ماننـد سایر ماهیهای گوشتخوار به بوی خون در آب حساس می باشد و در حقیقت مکانیسم جذب این راهی به سمت طعمه همان احساس بوی خون در آب می باشد و در گونه های بزرگتر این حساسیت بیشتر نیز می شود. همان طور که گفته شد دندانهای پیرانا برای تکه کردن و بلعیدن طعمه سازش یافته است؛ شکل دندانهای او مثلثی و بسیار تیز است تا جایی که بومیان مناطق آمازون از دندانهای پیراناهای بزرگ برای ساختن نوعی قیچی استفاده می کنند. پیراناها در طول به ثمر رسیدن تخمهایشان دارای یک رفتار بسیار تهاجمی هستند و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به قلمرو خود را نمی دهند.

گستره ی انتشار این ماهی به طور عمده در شمال آمریکای جنوبی است. این ماهی برای نگهداری در آکواریوم ماهی مناسبی به شمار می رود به شرط آن که اندازه ی آکوایوم با افزایش سن او افزایش یابد و همچنین این ماهی به کیفیت آب بسیار حساس است و بایستی آب با pH و کیفیت مناسب برای او تهیه کرد .

پیرانای شکم سرخ بیشتر عمر خود را بی حرکـت می گذراند ولی در صورت نیاز می تواند با سرعت غیر قابل انتظاری شنا کند.

در حقیقت باید گفت این ماهی در مناطق آمریکای جنوبی در جایی که زیستگاه او محسوب می شود، شهرت زیادی به درندگی و خونریزی دارد. این ماهی به صورت دسته جمعی در آبهای کم عمق زندگی می کند و می تواند به هر موجودی که ممکن است بر حسب اتفاق در رودخانه پرت شود حمله کرده و در مدت زمان خیلی کمی اسکلت او را خالی از گوشت پس بفرستد!

خرید و نگهداری پیرانا:به هر حال توصیه می شود اگر مایل به خرید یک ماهی زیبا و با شکوه برای آکواریوم خود هستید، قبل از تصمیم گیری در مورد خرید پیرانا همه ی اطلاعات لازم در مورد ایم ماهی گوشتخوار را به دست آورید. زیرا در صورت عدم اطلاع از موراد لازم ممکن است در انتها از خرید این ماهی نا امید شوید! البته در ایالتهایی از آمریکا که دارای آب و هوای گرمتری هستند، نگه داری این ماهی ممنوع است زیرا این ماهی استوایی است و در آب و هوای گرم تکثیر پیدا می کند و با آزاد شدن در رودخانه خطـری برای دیگر شکلهای حیات در یک زیستـگاه مشتـرک محسـوب می شود.

این ماهیها از نظر رنگ تنوع زیادی دارند و حتی افراد یک گونه نیز با قرار گرفتن در شرایط زیستی مختلف، خصوصیات ظاهری مختلفی از خود نشان می دهند. همچنین این خصوصیات ظاهری در سنین مختلف نیز برای افراد یگ گونه از پیرانا متفاوت است. چنان که نمونه های جوان دارای بدنی کشیده هستند و پشت بدن آنها در امتداد ستون مهره ها آبی- خاکستری است و دو پهلوی آنها دارای رنگ سبز زیتونی ظریف و زیبایی می باشد و نقاط متعدد نقره ای فلز رنگی نیز بر روی بدن آنها وجود دارد که ظاهر زیبایی به آن می بخشد. این ماهی در حالت بالغ علاوه بر خصوصیات یاد شده دارای شکم قرمز رنگی نیز می شود که نام او نیز از این جا گرفته شده است.

پیرانای شکم سرخ در مواقعی که نتواند به قلمرو قابل قبولی برای خود دست پیدا کند و از لحاظ حرکت و انتقال در محدودیت قرار بگیرد رفتار اجتماعی خود را از دست می دهد و به یک ماهی درنده و مهاجم تبدیل می شود. و این حالت به خصوص در آکواریومهایی که فضای کافی برای نگهداری این ماهی ندارند بیشتر به وجود می آید و اگر ادامه پیدا کند منجر به این می شود که ماهیها به یکدیگر حمله می کنند و صدمات جدی و غیر قابل برگشتی نیز در ناحیه ی باله ی دمی یا بدن به یکدیگر وارد می سازند.

در هنگام خرید پیرانا برای آکواریم باید یک دسته ی جوان که در آن هر ماهی اندازه ی کوچکی داشته باشد، انتخاب شود و نیز باید دقت کرد که همه ی ماهیها باید در یک نوبت وارد آکواریوم شوند و پس از جایگزین شدن آنها در آکواریوم نباید ماهی دیگری از آن گونه به جمع اضافه شود. انتخاب و خرید این ماهیها به صورت گروهی و قرار دادن آنها در زیستگاهشان در یک زمان به آنها اجازه می دهد که با یکدیگر خو گرفته و یک گروه را تشکیل دهند

ماهیهای پیرانا در آکواریوم خیلی زود در بـرابـر شرایـط نامساعـد واکنش نشـان مـی دهند و در مقابل شوکهای احتمالی ترسیده می شوند. برای فراهم کردن محیطی آرام برای این ماهی باید از گیاهان آبی مناطق آمازون در آکواریوم قرار داد و به این ماهی اجازه داد تا قلمرو امنی در میان این گیاهان برای خود اختیار کند. بهترین و زیباترین حالت این ماهی را می توان هنگامی مشاهده کرد که نور خورشید به طور مستقیم به آکواریوم بتابد. در این حال ماهیهای بالغ در انعکاس نور بسیار زیبا به نظر می رسند و لکه های نقره ای بدن آنها در نور آفتاب می درخشد.

تغذیه پیرانا:تغذیه ی پیرانای شکم سرخ باید بنابر طبیعت او انجام گیرد. این جانور گوشتخوار است و معمولاً از طعمه های زنده مانند کرم خاکی یا ماهی های کوچک دیگر تغذیه می کند. ولی تکه های گوشت گاو یا قلب آن نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در هنگام غذا دادن به پیرانا نباید دست را داخل آکواریوم کرد.

شرایط ابی ماهی پیرانا: شرایط آبی که پیرانا در آن نگه داری می شود باید به این شرح باشد؛ این ماهی فعال به مقدار زیادی اکسیژن محلول در آب نیاز دارد و آب نباید ساکن باشد بلکه بایستی به وسیله ی تجهیزاتی از قبیل فیلترهای نیروی خارجی آب را در آکواریوم در جریان نگه داشت. همین طور آب باید مقدار کمی اسیدی باشد و pH آب در حدود ۴/۶ تا ۸/۶ مناسب است. رنگ این ماهی در آبهای سخت تغییر چندانی از خود نشان نمی دهد. دمای مناسب برای این ماهی ۷۵ تا ۸۱ درجه ی فارنهایت است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

442 دیدگاه در “ماهی پیرانا

 1. علیرضا

  سلام به نظر من پیراناها اصلا خطرناک نیستن حدود ۱ساله دارم نگه داری میکنم ازشون چیزی که من دیدم و تجربه کردم ماهی های ترسو ای هستن و حتی قش میکنن من این ماهی هارو با ۸ تااسکار ۱ پولی دراگون۱پنگوسی گوشت خوار ۱پنگوسی ساده ۲ تا فلاور ساده۱تگزاس و۱ سیلور اسکات دارم نگه داری میکنم و فوق العاده باهم جور هستنن
  از هکه احاظ حتی رو انسان به یه نفر هروز گوشت بدین وحشی بار میاد حالا پیرانا که جای خود داره
  ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
  1. (Mahdi(victim

   اون پیرانا نیست پاکو هستش خیلیم شباهت داره و اصلا پیرانابا اسکار هیچ وجه سازگاری نداره چه بربا پنکوسی چه گوشتخوار چه گیاهخوار اسکارم پنکوسیو میخوره پولی هم توی این ترکیب غ ا گیرش نمیاد و کشته میشه

   پاسخ
 2. Ermia

  سلام دوستان تو استان گلستان شهر گنبد.فراوان ترین ماهی پیرانا هست .آیا میشه یه کاریش کرد با اسکارای من بسازه? شیشه بزارم عادت کنن.اخه ۹۰ درصد منابع نوشتن سازگاره و نظر منابع شما درست تره.یا ریسکی هست؟۵۰در۵۰؟من عشقی به ماهیای وحشی دارم تابحال حدود یک سال میشه گیاه خوار نگه نداشتم(فقط دیسکاس اونم به مدت کم از بی تجربِگی تلف شدن).پیرانا خجالتیه؟تحرکش چی؟بیماری داره؟.شنیدم پیرانا ها یک گاو رو در عرض ۱۵ دقیقه تمام میکنن ینی میشه بهشون گوشت قرمز داد؟چون گفتین به بقیه ماهیا نباید داد.آیا میپره؟درپوش لازمه چون بالای اکواریوم من درپوش داره ولی ممکنه با قدرت پرش زیاد بشکنه.اگه سازگار نیستن .یه ماهی وحشی دیگه بگین که با اسکار بشه نگه داشت.اسفرناموس یاالیگتور ویا…هزار جور عجوبه ی دیگه؟.امروز رفتم حدود ۱۵ سانیشو میگفت ۶ تومن .مفته بخدا.یا بنظرتون گرون میده؟.بعد یه سوال من تو اکواریومی یه ترکیب دیدم.۲تا اسفرناموس و۲ تا پنگوسی سفید ویه باله بلند.ویه اسکار و یه ردتیل بزرگ .میدونم میگین مغازه فرق میکنه ولی ینی منظورتون اینه که ما گوپی رو بندازیم تو اک پیرانا ها (تو مغازه)کاری بهش ندارن ولی به خونه بیاری پیرانا گوپی رو میخوره! منظورتون اینه؟.شرمنده طولانی شد باتشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب ریسک داره و ممکنه موقتا با هم کنار بیان اما اسکار بالغ و پیرانای بالغ در تانک معمولی جایی در کنار هم ندارن. ریسک که میگیم یعنی ۵۰ – ۵۰ هم نیست مثلا ۷۰ درصد نمیشه ۳۰ درصد میشه.
   برای همه ماهی ها درپوش لازمه.
   اسکار با اسفرانوس و سرسوسماری هم سازگاری نداره ترکیب اسکار با پروت و تگزاس خوبه.
   ترکیب داخل مغازه برای این فرق میکنه چون اونجا ماهی موقتی هست و رفت و آمد هم زیاده و تا ماهی بخواد جا بیوفته جابجا شده و اصلا دائم در استرس هست اما در منزل ماهی جا بیوفته اون وقت ناسازگاری ها مشخص میشه.

   پاسخ
 3. Ermia

  سلام اقا مجتبی فرمودند که پیرانای اصل کمیابه و گرانه ینی اینایی که من قیمت کردم پاکو هس؟یا پیرانا؟خلق خوی این پیرانا هایی که اصل نیست چطوره اگه وحشی نباشه به درد لای جرز هم نمیخوره.تازه گرفتین پیرانا باید گروهی نگه داشته بشه.ینی ۱ جفب بگیریم کافیه یا باید ۳یا۴ جفت بگیریم که شاداب باشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله اینها پیرانا هستن ولیکن اون پیرانای شکم سرخ که تو فیلم ها میبینید اینها نیستن و اینها که دست ما میرسه آروم ترن اما همینها هم به شدت وحشی هستن و فقط نسبت به اون اصیل ها آروم تر هستن.
   اگه جا دارید چند جفت بگیرید شاداب تر هستن.
   خواهشا همین بخش رو مطالعه کنید توضیح داده شده.

   پاسخ
  2. (Mahdi(victim

   اینا که به این قیمته پاکو هست و پیرانا توی ایران نیست چون فروشش فکر کنم ممنوع باشه

   پاسخ
   1. Ermia

    چون تو شهر ما هر اکواریومی که بری پیرانا داره گنبدیا علاقه ای به پیرانا دارن که.امروز دوباره رفتم.دیدم با خودم یه تیگه گوشت هم اورده بودم رفتم گفتم میشه اینو بندازم اک پیرانا ها.گفت بنداز ببین چی میشه هیچی دیگه انداختم اصلا فرصت ندادن به زمین بخوره اینقد وحشین منم خریدم ۴ تا ولی تو اون اک ۱۳۰ لیتری قدیمی نگه میدارمشون.ای هرچی میدم میخورن .گوشت مرغ.حلزون سبزی.دل و جگر مرغ.چشم ماهی.ای هرچی بدم میخورن تازه ۱ ساعت شد خریدم.ولی اینقد رو دارن اصلا نمی ترسن.من اینطور ماهی میخاستم

    پاسخ
 4. Ermia

  سلان ایا پیرانا دم خوره میگیره؟چون من دقت نکردم موقه خرید.ریش ریش نیست ولی انگار .چطور بگم. انگار تازه داره شروع میشه.درمانش چجوریه؟اگه اون جایی که شروع شده رو با قیچی ببرم دوباره رشد میکنه دمش؟

  پاسخ
  1. (Mahdi(victim

   مگه کفتره نه هیچ وقت چنین کارو نکنین دم خوره با بالا بردن کیفیت اب خوب میشه

   پاسخ
 5. Ermia

  اکواریومی داشت با سیلور اسکات نگه میداشت پیرانا. رو آیا ممکنه کار گزندگی اونا باشه؟بعد دوباره رشد میکنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بخش بیماری دم خوره رو مطالعه بفرمایید.
   بله باله ها مجددا رشد میکنه.
   اما سیلور اسکات شاید توسط پیرانا خورده بشه ولی نمیتونه پیرانا رو بزنه.

   پاسخ
   1. Ermia

    پیرانا کوچک تر از اسکات ها بودن .پیرانا های من۵یا۷ سانتن ولی اسکات ها بزرگ بودن.دیروز داداش کوچیکم که ۱۲ سالشه رفته اکواریومی.دیروز بهم میگفت پیرانا بده منم ندادم گفتم با ماهیای تو سازگار نیستن.چون اکواریوم فروشی از خانه ی ما۱۰۰ متر فاصله.۱پیرانا کوچک.۱گرین ترور متوسط و یه کت افریقایی کوچیک خریده منم کتک گوشمالی بهش زدم.آیا عاقبت این ماهیا چی میشه؟(اون ماهیای قبلیشو رد کرده)…….اکش ۸۵ لیتره آیا فضای مناسبیه.تازه پیرانا نمیدونم جنسشو.گرین ترورش نر.مخفیگاه داره آیا میشه یه کاریش کرد؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خب موقتا شاید مشکل کمتری داشته باشه اما در آینده و با بزرگتر شدن ماهی ها حتما درگیری پیش میاد و تلفات میده خواهشا سوالات سازگاری رو در تالار بپرسید.

     پاسخ
 6. Ermia

  امروز دعوا تو اک داداشم شروع شد یا علی این کت افریقایی چقد قلنرو طلبه اصلا نمیزاره گرین ترور یا پیرانا بیان تو قلمروش وبا پیرانا کاری نداره کلا با گرین ترور در گیره وگرین ترور هم ازش عقب نمیمانه اگه ماده بود میم اند البته.الان مجبور شدم ببرمش و جاش یه ردتیل کوچیک خریدم و آوردم.راحت شدیم از اون شیطان اصلا ارامش نداشت تو اکواریوم.

  پاسخ
  1. (Mahdi(victim

   خب ردتیل رشدش سریعه با رعایت سایز مشکلی نداره ولی زمانی که بزرگ بشه هرچی توی دهنش بیاد میخوره

   پاسخ
   1. Ermia

    نه ردتیل اندازه پیرانا و کوچکتر از گرین ترور هست.پیرانا رشدش چطور؟.مثلا اگه بزرگش کنم چند میخرن؟گرین ترور چی؟.گرین ترور رو رنگش زیاد کار نشده. داریم بهش غذای رنگ میدیم بهتر بشه.غذای زنده هم بچه گوپی میدیم بهش .الان ترتیبش اینه یک وعد گوپی و یک وعده غذای رنگ و یک وعده هم تقریبا به مقدار کمی دل گوسفند میدم بهشون و خوب استقبال میکنن.اصلا داداشم فقط مالکیتش مال اونه غذا و مشکل و غیره ودعوا همشونو من باید کنترل کنم.الان ۳ تا اک بر مسولیت منه.وقت هم کم دارم.دیگه به داداشم باید یاد بدم خودش ماهیاشو نگه داره.

    پاسخ
    1. (Mahdi(victim

     ۱.ماهیای مثل پیرانا و ردتیل هرچی بزرگ تر بشه از قیمتش میفته و کلا کسی ازتون نمیخره پیرانا رشدش متوسطه
     ۲.وعده غذایتون بده غذای زندهم کمتر بدید من خودم با غذای زنده مخالفم چون اون ماهیم حق زندگی داره و غذای رنگ نهایتش هفتهای یک بار بدید چون کبد ماهی رونابود میکنه و جیگر یا دل رو نهایت هفتهای دو بار بدید و به ماهیاتون از غذا های بالانس شده و معتبر بدید مثل بیومار یا سیچیلاید

     پاسخ
     1. Ermia

      غذا هاش این ها هستند.یکیش تترا سیکلید هست و یکی انرژی و اون یکی هم لوفاک زیر ابی هست.پس غذای زنده هفته ای ۴روز میدم.دل هم ۲ .اگه گرین ترور رو بزرگ کنم چند میخرن؟الان حدود ۱۰ یا۱۲ سانته.قیمتش رو ۱۲ خریده داداشم و نر هست.روی رنگش هم کار کنم چقد میشه حدودا؟

      پاسخ
 7. سلمان دارابی

  سلام.به نظرتون این ترکیب خوبه:
  ۲تا پولی یه اسکار یه اسکات نقره ای ۲تا پرت و یه دونه پیرانا که البته از همه کوچیکتره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر فاجعه هست.
   پولی و اسکار با هم سازگاری ندارن و غذا به پولی نمیرسه و تلف میشه.
   اسکات ماهی آب لبشور هست و با اسکار و پولی سازگاری نداره.
   پیرانا هم با هیچکدوم سازگاری نداره.
   پروت هم چشم پولی رو کور میکنه و با سیلور اسکات درگیر میشه.
   از این جمع میشه اسکار و پروت رو نگهدارید و تگزاس هم اضافه کنید اما بقیه رو رد کنید بره.
   ترکیب پولی هم با سرسوسماری با رعایت سایزبندی مناسبه.

   پاسخ
 8. سلام

  سلام دیسکاس رو می توان با اسکار نگه داشت

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر به هیچ عنوان قابل نگهداری در کنار هم نیستن و به راحتی دیسکس خورده میشه و اگر هم خیلی بزرگ باشه حتما کشته میشه.

   پاسخ
 9. Mehrdad

  سلام میشه ماهی پیرانا رو با گوپی نگه داشت؟لطفا جواب بدین

  پاسخ
  1. متین

   سلام ببخشید قیافه پیرانا و جستشو ببین بعد گوپی بنداز بخورش خخ پیرانا گوشخواره، گوپی گیاه خواره نمیشه

   پاسخ
   1. Mehrdad

    من یه اکواریومی دیدم که پنکوس و اسکار رو کنار گوپی ها نگه داشته بود کاری هم با گوپیا نداشتن نمیدونم چجوری اینکارو کرده بود ازش پرسیدم گفت چون گرسنه نیستن کاری ندارن ولی اگه گشنشون بشه مثل ادامس میجونشون

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خب اصلا ترکیب مناسبی نیست در مغازه آکواریوم فروشی چون رفت و آمد زیاده و ماهی ها زیاد جابجا میشن و در استرس هستن ترکیب های عجیب و غریب زیاد میبینید اما در منزل شدنینیست و همینکه ماهی جا بیوفته درگیری ها شروع میشه مثلا همین پنگوسی با اسکرا سازگاری ندراه.
     اون فروشنده هم شاید شما رو دست انداخته و گوپی ها رو برای خوراک اسکارها و پنگوسی ها استفاده میکرده.

     پاسخ
 10. Sina

  سلام برای یک جفت پیرانا اکواریوم چند لیتری لازمه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به سایز ماهی هم داره اما به صورت معمول یک آکواریوم به طول حداقل ۱۲۰سانت و عرض ۳۵ یا ۴۰ خوبه.

   پاسخ
 11. آبو

  دو تا پیرانای بزرگ دارم کسی میخواد؟ رایگان

  پاسخ
 12. Amir

  سلام دوستان من یه اکواریوم با ماهیهای اسکار .ماکرو.سیلور اسکات.پرت.سیچلاید دلفینی دارم میخوام بدونم میتونم یک پیرانا سینه سرخ اضافه کنم؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر نمیشه ضمنا همین ترکیب هم مشکل داره و اسکار و اسکات در این ترکیب اضافه هستن و به زودی در یکی دو ماه آینده درگیری شدید و تلفات خواهید داشت.

   پاسخ
 13. Amir

  اسکار و اسکات شش ماهه کنار هم دارن ب خوبی زندگی میکنن!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خوبه خدا رو شکر که مشکلی پیش نیومده ولی ترکیب جالبی نیست و فعلا شانسی در کنار هم هستن.

   پاسخ
 14. Amir

  این دوتا ماهی ک تاحالا هیچ جنگی نداشتن فقط هر چند ماه یبار با هم متحد میشن ی ماهی رو میکشن??
  مثلا چند وقت پیش ی کت فیش نسبتا بزرگ داشتم ک همگی باهم خوردنش به طوری ک فقط اسکلتش مونده بود !!!

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   شاید از نظر خلق و خو با هم کنار بیان ولی خب شرایط زیستی متفاوتی نسبت به هم دارن. به هر حال…..
   برای کشته شدن ماهیای دیگه هم این دوتا الان در اکواریوم جا افتادن و قلمرو گرفتن و حضور ماهیای دیگه رو تحمل نمیکنن.

   پاسخ
 15. مهدی

  سلام . پیرانا وحشی تره یا سرماری؟

  پاسخ
  1. MAHDI rezaei

   سلام
   به نظرم در یه حدن
   قربان شماMAHDI

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بستگی به شرایط همون دو ماهی داره و نمیشه اینطوری نظر داد.

   پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ماهی پیرانا و ماهی پاکو هر دو رشدشون بستگی به شرایط نگهداری و نوع تغذیه و فضای مناسب داره. در صورتی که این شرایط فراهم باشه راحت سایز میگیرن.

   پاسخ
 16. افص

  سلام پیرانا میشه تو حوضچه نگه داری کرد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   شدن که بله میشه و خیلی هم خوشحال میشن و دعاتون میکنن ولی خب باید برای حوضچه هم تجهیزات کافی مناسب برای بهینه سازی اب و ثبات شرایط فیزیکی و شیمیایی اب در نظر بگیرید.

   پاسخ
 17. Erfantk1

  سلام
  واقعا پیرانا به این سادگی پیدا میشه که همه دارن؟؟ :////
  اونطوری که تو این ۸ صفحه خوندم همه پیرانا دارن جز من ، مطمعنین پاکورو با پیرانا اشتباه نگرفتین ؟؟ :///
  تا اونجایی که اطلاع دارم پیرانا بالای صد قیمتشه.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله پیرانای ارزون قیمت هم پیدا میشه و هست اما بله پیرانای اصلیل شکم سرخ همانطور که فرمودین بالای صد و حتی خیلی بیشتر از این حرفها قیمت داره و خیلی هم کمیابه و اکثرا پیرانای معمولی دارن.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code