ماهی پیرانا

ماهی پرانا یا درنده ترین ماهی اب شیرین جزو خانواده بزرگ کاراسین ها محسوب میشود که نگهداری ان تنها و تنها در اکواریم تک گونه و بزرگ توصیه میشود. ماهی پیرانای گرسنه به هیچ چیز حتی دست شما هم رحم نمیکند و باید در نگهداری این ماهی احتیاطات لازم به عمل اید. در این قسمت مقاله ای در مورد شناخت و نگهداری این ماهی درنده قرار میدهم که امیدوارم مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد

به ادامه متن توجه کنید

پیراناها

شناخت:ماهیهای پیرانا به خاطر قدرت تایید شده شان در بلعیدن حیوانات بزرگ و ماهیان بزرگ و حتی انسانها در زمانی کم شناخته شده هستند. اگرچه تا کنون رویدادی از مرگ انسان به وسیله ی این ماهی ثبت نشده است. بر خـلاف این انسانـها پیرانا را برای مصرف غذایـی صیـد می کنند زیرا گوشت پیرانا خوش طعم و مطبوع است.

پیرانا معمولا از ماهیان کوچکتر تغذیه می کند و این کار اغلب به سادگی با گازگرفتن از فلسها یا باله ی آنها صورت می پذیرد. ولی این ماهیها تحت شرایط معین به خصوص اگر در یک دریاچه ی خشک به دام بیافتند به هر نوع حیوان دیگری که اشتباهاً در آب بیافتد حمله خواهند کرد. البته فقط چهار یا پنج گونه از مجموع ۲۰ گونه ی پیرانا از این لحاظ خطرناک هستند.

ماهی های پیرانا منطقه هایی از آبهای آمریکای جنوبی را که دارای آبهای تازه است به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند، و گونه های گوشتخوار درقالب دسته های بزرگ ماهی به سوی خون و همچنین حرکت در آب جذب می شوند. بعضی از قبایل هندی ساکن آمریکای جنوبی به طور سنتی از دندانهای پیرانا به عنوان ابزارهای بریدن استفاده می کنند.

محل زندگی پیرانای شکم سرخ یک منطقه ی کاملا وسیع در آمریکای جنوبی است و تقریباً در هر شاخه از رودخانه ی آمازون لانه می گزیند. با این که پیرانا به درنده خویی مشهور است، کودکان هندی بدون هیچ درنگی به درون رودخانه هایی می پرند که پر از پیراناست. زیرا افراد محلی می دانند که پیرانا هیچگاه در رودخانه ای که پر از انواع ماهی های ریز است، به انسان حمله نمی کند. زیرا در آنـجا غذای کافـی برای او وجـود دارد. پیرانـاها فقط در صورتـی خطرناک می شوند که بدون غذای کافی در مردابهای در حال خشک شدن اسیر شوند و شدیدا به حال گرسنگی بیافتند. با این همه پیرانا ماهی مهاجم و درنده ای است که باید با احتیاط در آکواریومها نگه داشته شود زیرا ممکن است با دندانهای غیرعادی خود صاحبان آکواریوم را گاز بگیرد. با این همه بسیاری از افراد ممکن است علاقه داشته باشند پیرانا را در آکواریومهای شخصی نگه داری کنند. در واقع باید گفت پیرانا ، مخصوصا انواع بالغ، برای یک آکواریم خانگی مناسب نیست. البته یک گروه از ماهیهای جوان پیرانا را می توان چندین مـاه در یک آکواریـوم ۱۵۰ لیتری نگهداری کـرد ولی وقتی ماهیـها بالـغ می شوند به طور قطع به  افزایش فضای زیست احتیاج پیدا می کنند. با این که ماهیهای پیرانا به طور دسته جمعی زندگی می کنند ولی ماهیان بالغ به فضای امن کافی برای زندگی نیاز دارند، و در صورت محدود شدن فضای زیست آنها یک جریانی به وجود می آید به این صورت که ماهیهای بالغ نسبت به هم عصبانی و متشنج و بسیار پرخاشگر می شوند. و به زودی حملات جدی و شدیدی را آغاز می کنند که در پایان فقط ماهیهای قویتر از این برخوردها جان به در می برند و این حالت برای ماهی پیرانا به هیچ وجه مناسب نیست زیرا همان طور که گفته شد پیرانا یک ماهی اجتماعی با زندگی دسته جمعی می باشد. به طور متوسط برای هر پیرانای بالغ به اندازه ی ۱۰۰ لیتر حجم باید در نظر گرفته شود که این به معنی ۶۰۰ لیتر برای شش پیرانای بالغ کافی می باشد.

یک واقعیت جالب توجه در مورد ماهیهای پیرانا این است که آنها دندانهای خود را مانند جنس کروکودیل، در طول دوران زندگیشان جایگزین می کنند. البته آنها به جای جایگزین کردن دندانها به طور یکی یکی، کل ردیف دندانهایشان را به چهار قسمت تقسیم کرده (یعنی هر ردیف به دو قسمت)، و سپس هر یک چهارم از دندانها را که جایگزین کردند نوبت به یک چهارم بعدی می رسد و همین طور تا آخر؛ و این روند بدان معنی است که در یک زمان حداکثر یکی از چهار قسمت تعیین شده ممکن است بدون دندان باقی بماند. و دندانهای جدید دو روز بعد در جای دندانهای قبلی که افتاده اند، رویش پیدا می کند. علت این نحو ریختن دندان، شکل خاص استخوان بندی دندانی در پیرانا است که در آن هر دندان در دندانهای اطراف خود قفل می شود. و این یعنی در بین دندانهای پیرانا درز وجود نداشته و لثه ی آن نیز فقط در قسمت فوقانی دندانها بوده و تا بین دندانها پیش روی نمی کند پس کل ردیف دندانها مثل لبه ی یک چاقوی برنده به هم چفت می شوند که این قابلیت به آنها امکان می دهد تکه های بزرگی از گوشت شکار خود را به آسانی پاره کنند. و نیازی به یاد آوری نیست که دندانهای پیرانا به قدری محکم و سخت هستند که می توانند این لبه ی تیز را تا مدت زیادی حفظ کنند. و در صورت کند شدن آن پیرانا دندانهای خود را همانطور که شرح داده شد، جایگزین می نماید.

این ماهیهای قوی دارای بدنی به رنگ نقره ای و طوسی و شکمی به رنگ قرمز هستند و هنگامی که دندانهای تیز و برنده ی خود را نمایش می دهند بسیار تهدیدآمیز به نظر می رسند. همچنین وقتی در برابر نور خورشید قرار می گیرند بدن آنها تلألو طلایی رنگی از خود نشان می دهند.

در کل ۵۰۰ گونه از پیرانا وجود دارد که بیشتر آنها گیاهخوار هستند و بیشتر ترجیح می دهند از میوه به عنوان غذا استفاده نمایند. در هر حال گونه ی مورد بحث از پیرانا، یک جانور گوشتخوار است و اگر در شرایط سختی از نظر تأمین مواد غذایی قرار گرفته باشد، حتی ممکن است انگشت فردی را هم که با بی احتیاطی در آب قرار گرفته است، گاز بگیرد. همین طور در حالت عادی پیرانا به انسان یا هر نوع جانور دیگر که زخمی شده باشد و در آب قرار گرفته باشد نیز حمله ور می شود. به طور مثال اگر یک گاو زخمی از روی یک پل به درون رودخانه ای که پیرانا در آن زیست می کند، پرت شود در حدود ۱۵ دقیقه ی بعد استخوانهای گاو بر روی آب مشاهده می شود. و این کار معمولاً توسط یک گروه از پیراناهای بالغ قابل انجام است. در حقیقت به طور قطع ماهی های پیرانا یکی از درنده خوترین ماهی های شناخته شده در نوع خود می باشند. و از این حیث در آمریکای غربی مشهور می باشند. ولی بر اساس مطالعات برخی محققان بسیاری از گونه های پیرانا بی خطر می باشند و تنها گونه ی گوشتخوار این موجود همان پیرانای شکم سرخ( Serrasalmus Nattereri ) می باشد. بر اساس تحقیقات دانشمندان جمعیتهای وسیع از پیرانای شکم سرخ برای به دست آوردن غذا به آن حمله می کنند، بلکه باید با نا امیدی اعلام کرد که این جانوران خود را استتار می کنند و سپس به آرامی به طعمه نزدیک می شوند و در موقعـیت مناسب به آن حملـه ور شده و آن را می ربایند. همچنین مطالعات نشان می دهد که پیرانای شکم سرخ ترجیح می دهد از ناحیه ی باله ی دمی یا فلس طعمه –در صورتی که ماهی باشد- تغذیه کند، تا این که آن را یک جا ببلعد.

یکی از محققان در جریان بررسیهای خود در مورد گستره ی زندگی ماهیهای پیرانا، به جنوب آمریکا سفر می کند و در آنجا در می یابد که شمار کثیری از این ماهیها در رودخانه های آمریکای جنوبی وجود دارند و تعداد آنها بسیار بیشتر از مقداری است که تصور می شد. همچنین در رودخانه های ونزوئلا و پرو بیشتر گونه های بی خطر این ماهی یافت می شوند. ولی در آبهای این مناطق نیز انواع درنده ی این جانور وجود دارند که ماهیگیران محلی با قرار دادن طعمه هایی از گوشت آنها را شکار می کنند که باید گفت این کار به مهارت زیادی احتیاج دارد زیرا در صورتی که ماهیهای پیرانـای بزرگـی به طرف طعمه جذب شوند آن گاه خطر خود صیاد را نیز تهدید خواهد کرد.

در میان ماهیها، ماهی پیرانا به خانواده ی کاراسین تعلق داردکه ۱۱۰۰ گونه دیگر علاوه بر پیرانا در این خانواده قرار دارند و بدین ترتیب این خانواده بزرگترین گروه از ماهیها را در میان خانواده های ماهیان ساکن آبهای شیرین، تشکیل می دهد. همه ی ماهیهای خانواده ی کاراسین دارای بدنی رنگی با رنگهای روشن و درخشان هستند. نیز در این خانواده گونه های گوشتخوار و گیاهخوار با هم وجود دارد. و بسیاری از گونه ها مثل پیرانای شکم سرخ اجتماعی زندگی می کنند.

از میان ۱۱۰۰ گونه ماهی موجود در خانواده ی کاراسین در حدود ۳۰ گونه مربوط به پیرانا می شود که در مورد رفتار آنها از لحاظ درنده بودن مبالغه شده است زیرا همان طور که گفته شد فقط گونه های محدودی گوشتخوار بوده و از این میان فقط پیرانای شکم سرخ می تواند برای انسان خطرناک باشد. و بومیان آمریکای جنوبی نیز از این مطلب آگاه بوده و به راحتی در رودخانه هایی که گونه های مختلف پیرانا در آن زندگی می کند، شنا می کنند و حتی گوشت پیرانا یک منبع رایج غذایی برای مردم آن سرزمین به شمار می رود.

جنسیت و تولید مثل:جنسیت پیرانا قبل از بلوغ از نظر ظاهری قابل تشخیص نیست (هر دو ۱۲ سانتیمتر طول دارند)، ولی در هنگام بلوغ پیرانای نر دارای پوستی تیره تر و پیرانای بالغ ماده دارای شکمی بزرگتر می شود. ماهیهای پیرانا برخلاف دیگر اعضای خانواده ی خود یعنی کاراسینها، تخمهای خود را نمی خورند بلکه از آنها مراقبت می کنند.نحوه ی تولیدمثل این ماهیها به این صورت است که پس از جفتگیری ماهی ماده تخمریزی می کند و ماهی نر وظیفه ی مراقبت از تخمها را بر عهده می گیرد. در طول مدت محافظت از تخمها ماهی نر بسیار پرخاشگر است و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به توده ی تخمها را نمی دهد.

پیرانای شکم سرخ: نام «پیرانای شکم سرخ» به دوگونه ی مختلف از ماهی پیرانا اطلاق می شود که عبارتند از: پیگوسنتروس نترری (مربوط به مناطق آمازون و راه آبهای آن)، پیگوسنتروس پیرایا (که یک نمونه ی ۵۷ سانتیمتری از این جنس بوده و فقط در ریو سان فرانسیسکو یافت می شود)سایر گونه های بدنامی که اعضای جنس سراسالموس هستند، مثل پیرانا به وحشی بودن معروف نیستند.

پیرانای شکم سـرخ ماننـد سایر ماهیهای گوشتخوار به بوی خون در آب حساس می باشد و در حقیقت مکانیسم جذب این راهی به سمت طعمه همان احساس بوی خون در آب می باشد و در گونه های بزرگتر این حساسیت بیشتر نیز می شود. همان طور که گفته شد دندانهای پیرانا برای تکه کردن و بلعیدن طعمه سازش یافته است؛ شکل دندانهای او مثلثی و بسیار تیز است تا جایی که بومیان مناطق آمازون از دندانهای پیراناهای بزرگ برای ساختن نوعی قیچی استفاده می کنند. پیراناها در طول به ثمر رسیدن تخمهایشان دارای یک رفتار بسیار تهاجمی هستند و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به قلمرو خود را نمی دهند.

گستره ی انتشار این ماهی به طور عمده در شمال آمریکای جنوبی است. این ماهی برای نگهداری در آکواریوم ماهی مناسبی به شمار می رود به شرط آن که اندازه ی آکوایوم با افزایش سن او افزایش یابد و همچنین این ماهی به کیفیت آب بسیار حساس است و بایستی آب با pH و کیفیت مناسب برای او تهیه کرد .

پیرانای شکم سرخ بیشتر عمر خود را بی حرکـت می گذراند ولی در صورت نیاز می تواند با سرعت غیر قابل انتظاری شنا کند.

در حقیقت باید گفت این ماهی در مناطق آمریکای جنوبی در جایی که زیستگاه او محسوب می شود، شهرت زیادی به درندگی و خونریزی دارد. این ماهی به صورت دسته جمعی در آبهای کم عمق زندگی می کند و می تواند به هر موجودی که ممکن است بر حسب اتفاق در رودخانه پرت شود حمله کرده و در مدت زمان خیلی کمی اسکلت او را خالی از گوشت پس بفرستد!

خرید و نگهداری پیرانا:به هر حال توصیه می شود اگر مایل به خرید یک ماهی زیبا و با شکوه برای آکواریوم خود هستید، قبل از تصمیم گیری در مورد خرید پیرانا همه ی اطلاعات لازم در مورد ایم ماهی گوشتخوار را به دست آورید. زیرا در صورت عدم اطلاع از موراد لازم ممکن است در انتها از خرید این ماهی نا امید شوید! البته در ایالتهایی از آمریکا که دارای آب و هوای گرمتری هستند، نگه داری این ماهی ممنوع است زیرا این ماهی استوایی است و در آب و هوای گرم تکثیر پیدا می کند و با آزاد شدن در رودخانه خطـری برای دیگر شکلهای حیات در یک زیستـگاه مشتـرک محسـوب می شود.

این ماهیها از نظر رنگ تنوع زیادی دارند و حتی افراد یک گونه نیز با قرار گرفتن در شرایط زیستی مختلف، خصوصیات ظاهری مختلفی از خود نشان می دهند. همچنین این خصوصیات ظاهری در سنین مختلف نیز برای افراد یگ گونه از پیرانا متفاوت است. چنان که نمونه های جوان دارای بدنی کشیده هستند و پشت بدن آنها در امتداد ستون مهره ها آبی- خاکستری است و دو پهلوی آنها دارای رنگ سبز زیتونی ظریف و زیبایی می باشد و نقاط متعدد نقره ای فلز رنگی نیز بر روی بدن آنها وجود دارد که ظاهر زیبایی به آن می بخشد. این ماهی در حالت بالغ علاوه بر خصوصیات یاد شده دارای شکم قرمز رنگی نیز می شود که نام او نیز از این جا گرفته شده است.

پیرانای شکم سرخ در مواقعی که نتواند به قلمرو قابل قبولی برای خود دست پیدا کند و از لحاظ حرکت و انتقال در محدودیت قرار بگیرد رفتار اجتماعی خود را از دست می دهد و به یک ماهی درنده و مهاجم تبدیل می شود. و این حالت به خصوص در آکواریومهایی که فضای کافی برای نگهداری این ماهی ندارند بیشتر به وجود می آید و اگر ادامه پیدا کند منجر به این می شود که ماهیها به یکدیگر حمله می کنند و صدمات جدی و غیر قابل برگشتی نیز در ناحیه ی باله ی دمی یا بدن به یکدیگر وارد می سازند.

در هنگام خرید پیرانا برای آکواریم باید یک دسته ی جوان که در آن هر ماهی اندازه ی کوچکی داشته باشد، انتخاب شود و نیز باید دقت کرد که همه ی ماهیها باید در یک نوبت وارد آکواریوم شوند و پس از جایگزین شدن آنها در آکواریوم نباید ماهی دیگری از آن گونه به جمع اضافه شود. انتخاب و خرید این ماهیها به صورت گروهی و قرار دادن آنها در زیستگاهشان در یک زمان به آنها اجازه می دهد که با یکدیگر خو گرفته و یک گروه را تشکیل دهند

ماهیهای پیرانا در آکواریوم خیلی زود در بـرابـر شرایـط نامساعـد واکنش نشـان مـی دهند و در مقابل شوکهای احتمالی ترسیده می شوند. برای فراهم کردن محیطی آرام برای این ماهی باید از گیاهان آبی مناطق آمازون در آکواریوم قرار داد و به این ماهی اجازه داد تا قلمرو امنی در میان این گیاهان برای خود اختیار کند. بهترین و زیباترین حالت این ماهی را می توان هنگامی مشاهده کرد که نور خورشید به طور مستقیم به آکواریوم بتابد. در این حال ماهیهای بالغ در انعکاس نور بسیار زیبا به نظر می رسند و لکه های نقره ای بدن آنها در نور آفتاب می درخشد.

تغذیه پیرانا:تغذیه ی پیرانای شکم سرخ باید بنابر طبیعت او انجام گیرد. این جانور گوشتخوار است و معمولاً از طعمه های زنده مانند کرم خاکی یا ماهی های کوچک دیگر تغذیه می کند. ولی تکه های گوشت گاو یا قلب آن نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در هنگام غذا دادن به پیرانا نباید دست را داخل آکواریوم کرد.

شرایط ابی ماهی پیرانا: شرایط آبی که پیرانا در آن نگه داری می شود باید به این شرح باشد؛ این ماهی فعال به مقدار زیادی اکسیژن محلول در آب نیاز دارد و آب نباید ساکن باشد بلکه بایستی به وسیله ی تجهیزاتی از قبیل فیلترهای نیروی خارجی آب را در آکواریوم در جریان نگه داشت. همین طور آب باید مقدار کمی اسیدی باشد و pH آب در حدود ۴/۶ تا ۸/۶ مناسب است. رنگ این ماهی در آبهای سخت تغییر چندانی از خود نشان نمی دهد. دمای مناسب برای این ماهی ۷۵ تا ۸۱ درجه ی فارنهایت است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

453 دیدگاه در “ماهی پیرانا

 1. pooria h

  آقا پیرانای اصل شکم سرخ یا سیاه پیدا میشه تو ایران یا الکی دارم میگردم لطفا راهنمایی کنید دیگه روانی شدم

  پاسخ
  1. mohamad ehsan

   خب شاید شما درست نمیگردید چون این آکواریومی سر کوچهی ماهم پیرانا شکم سرخ داره هم سیاه.

   پاسخ
 2. iliya paki

  سلام اتفاقا همین چند وقت پیش دیدم شما ساکن کجای کشورید در صورتی که ساکن تهرانید در پیامرخصوصی برایم درخواستتان را ارسال کنید

  پاسخ
 3. ناشناس

  سلام من دوسال پیش تویه آکواریومی تو کرمان دیدم چهار تا خریدم نمونه سیاهش وحشی تر وخونخوار تره ولی اگه نمیتونی نگهشون داری و از تمیز کردن بیزاری قیدشو بزن ولی همه چی میخوره خودم یه روز بهشون خیار دادم. کلا خریدار نداره اگه میخوای از اکواریمت بترسی نمونه سیاهشبهتره ولی قرمزش خوشگلتره اکواریم بزرگی میخوان. وتوی این همه ماهی نمیدونم اروانا چیداره که فقط از اون میترسن ( البته بزرگش ولی بازم ریسکه ) اگه میخوای ماهی خونخوار نگه داری ولف سیچلاید بهترینه توی شکارچیا. اسکار بهترینه. ولی یه گروه پیرانای شکم سرخ یه چیز دیگست

  پاسخ
 4. iliya paki

  پیرانای شکم سرخ خطرناک ترین نوع پیراناست و سیاهش ارومترین نوعش برای همین فروشش مجازه و این چیزایی که بعضی فروشنده ها میگن حرف مفته گله ی شکم سرخ به درد آکواریوم نمیخوره چون یه بولداگم بندازی توش بعد نیم ساعت استخونشو تحویل میگیری!! و البته فروش پیرانا شکم سر خ ممنوعه بزارید واضح بگم شما این آبزیو میگیری بخواطر وحشی بازیاش ازش خسته میشی میریزی تو رودخونه بعد اونجا بزرگ میشن و شاید حتی تکثیر بشن نثل موجودات اون رود خونه رو منقرض میکنن! چه کاریه بهترین گزینه یه گله اسکار وحشی دستیه که هر کی میاد از ابهت و زیباییشون خوف کنه! مثلا کلکسون اسکار بزنی!

  پاسخ
 5. ناشناس

  منم گفتم اسکار برای ابهت ووحشی بازی عالی ترینه ولی تک نیست منم پیرانای سیاه داشتم شباهت زیادی به پاکو داره ولی پاکو نیست. از اسم که نمیشه نظر داد. ولی آقا پوریا که اینهمه عشق پیرانا هستن لابد اکواریم بزرگی هم دارن. درضمن اینم یه تجربه ازمن اسکار اگه تک باشه (خودش تنها باشه ولی یه نمونه های دیگه ای هم کنارش باشن مثل یه اسکار چند تا پرت) وتانک هم کوچیک باشه. به اندازه یه گله ده دوازده. تایی پیرانا خطر ناک میشه. ودیگه فلاور که هیچی ولف روهم میکنه توجیبش. پیرانای سیاه یه نمونه پیرانا است بدن کشیده تری نسبت به دیگر پیراناها داره و از نظر خلق وخو هم میتونه از شکم سرخ خیلی خطر ناکتر باشه. شبیه پاکو هم هست

  پاسخ
 6. ناشناس

  ببخشید اشتباه برداشت نشه پیراناسیاه از شکم قرمز دراز تره و طولش کمتر از پاکواست

  پاسخ
 7. pooria h

  گیرم اومد ولی پاکو نه پیرانا اگه آدرس دارین تو تهران کرج بدید

  پاسخ
 8. iliya paki

  بابا همین مغازه ی کنار ایران بتا تو نواب داره برای اطلاعات بیشتر تو مپیام خصوصی برام پیام بدید تا بگم

  پاسخ
 9. وحيد

  سلام میشه ٨تا پیرانا ده سانت را در اکواریوم ١٣۵ لیتر نگهداری کرد حیلی ممنون میشم سریع جواب بدین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز قرار نیست همون لحظه به شما جواب بدیم که ؟؟؟!!! اینطوری هم نیست که توی ۱۰ دقیقه سه تا چهار تا پست بزنید که چرا جواب نمیدین ؟؟!! برای دریافت پاسخ باید حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید زمانیکه دوستان آن لاین شدن جواب میدن خدمتتون.
   بنده اون پست های بعدی شما رو حذف کردم فقط ساعت پست هاتون رو خدمتتون عرض میکنم جهت اطلاع ۱۲:۱۲ – ۱۲:۱۴ – ۱۲:۱۹ – ۱۲:۲۲
   خسته نباشید اینقدر عجله برای چیه خب صبر داشته باشید چشم جواب میدیم.
   خب این تعداد پیرانا برای این حجم آب زیاده و کمی بزرگتر بشن دیگه جا کم میارن و درگیری زیاید خواهند داشته.
   ضمن تشکر از آقا مهدی برای پاسخ خوبشون.

   پاسخ
 10. mehdi118

  سلام.
  نگهداری پیرانا با این تعداد خوبه چرا که ماهایانی گروهی و تابع گروه هستند!!
  ولی! رشد سریعی دارند و به زودی در تانک شما به مشکل خواهند خورد چرا که با بزرگ شدن تنش در اثر کمود جا اجتناب ناپذیر است!
  الان میتونی نگهداری کنی ولی بعد مدتی یا باید کم کنی تعداد ماهی هارو یا به تانک بزرگتری انتقال بدی.
  همچنین موارد کیفیت آب و تغذیه رو در نظر بگیر!

  پاسخ
  1. behnam

   behtarin taghziye baraye piranhaye asl faghat pangosi va bara rangesh ye behtar begam vase erza shodane mahi ke oon ehsase piranha boodano behesh mide khanevadehaye fals dar mesle goldfish badesh oonayi ke mikhan mano nasihat konan bikhiyal shin piranha ye mahi hast ke aval bayad shouresho dashte bashi bad age giretoon oomad ke ehtamalesh0% hast eghdam be kharidanesh konid badesh man filteram dastsaze merci

   پاسخ
   1. Montazer almahdi

    سلام
    اگر فارسی تایپ کنید ممنون میشیم
    پیرانا ماهی کمیابیه درست. خیلی خشنه درست. از تیکه پاره کردن خوشش میاد درست
    ولی این دلیل نمیشه که هر ماهی زنده ای گیرتون اومد بندازین جلوش
    درسته پیرانا کمیابه ولی خودم تا حالا حدود دوازده یا سیزده تا داشتم که از سینه سرخ و سیاه گرفته تا ساموئل که دیدم و یه ماه نگهداشتم و رفتم دادمشون پس از بسکه مادر پدرم میگفتن خطر ناکه میان دستتو میخورن و….. که خودمم دیگه ازشون سیر شدم به غلط کردم افتادم
    فیلترتون اگر قوی باشه خوبه ولی اگر نباشه فایده چندانی ندارن و نمیتونن کفاف بدن
    درضمن خوبه که یکی بیاد یه ماهی گردن کلفت تر مثل دراگون. یا ولف سیچلاید بندازه کنار ماهیاتون بزنه پیرانا هاتونو لت و پار کنه ????????
    البته منظور خاصی نداشتم. فقط میخواستم بگم پیرانا آنچنان کمیاب نیست و. این هم درست نیست که هر روز این بیزبونا رو بندازین جلوی این. گردن کلفتا. و دست بالایدست بسیاره
    قابل توجه کرمانی ها ی سایت پیرانای سینه سرخ ده سانتی . توی. یه آکواریومی توی میدون قرنی هست حدود چند هفته ای میشه آورده

    پاسخ
    1. behnam

     man maghaze daram to tehran va kheyli az in harfa shenidam to vase man piranha asl peyda kon ro har kodoom 100toman sood bet midam az mahiran shakh tar az baghe vahshe eram shakh tar man raftam to injaha nemitoonan vared konan to iranam kheyli bashe shayad 5ta doone man amare hame ja ro daram 10 sale to in karam na mahi bazi faghat piranha va lotfan kasi beman darbareye in chiza to zih nade harchi doos darid pm bezarid cheghad adam bayad bad bakht bashe hame ja hemayat mikonan in ja hamash eddea toham boro begir mahi bendaz jolosh bebinam tike pare mikonan ya joft giri badesh man haar haaar mikhandam na 12 13 ta nadashti 30 40 ta dashti booroo ba royahat hal kon man raftam bye be hamegi

     پاسخ
     1. Montazer almahdi

      سلام
      خوشبختانه من اونقدری دارم که مهتاج دست کسی نباشمو ننیازی به این شندرقاز ندارم ولی شما خیلی روی گردن کلفتی ماهیات حساب میکنی من همینو بگم که جلوی چشمم اروانا. سه تا پیرانای سینه سرخ خورد
      از سنتون خبر ندارم ولی خودم به خاطر رشته تحصیلی از این کارا خیلی کردم و ماهی به کشتن دادم.
      فقط همینو بگم که یه دراگون گرسنه یا یه اروانای گرسنه. اهن رو تیکه تیکه میکنه عوض غذا میخوره.
      خب شما خیلی اهل قانع شدن نیستید ولی من به ماهی وحش علاقه وافری دارم و خوشبختانه. واسه پولش هم مشکل ندارم صد میلیون هم باشه میدم و بهترینو میگیرمححتی. اگر گلد فیش باشه. و از قیمت این ماهی. اطلاع دارم ولی اگر سفارش بدین بعد یه ماه میارن. میتونین شناسنامه اونا رو هم بگیرید. و از اصالتشون اطمینان حاصل کنین
      اگر شما پرسیدین من دیدم و تمام کاراشونو میدونم. گفتم که. دست بالای دست زیاده آقا مجتبی برین اونجا این پیرانا ها رو ببینید البته اگر نفروخته باشه و ازش بپرسید ببینید چی بودن
      توی ایران. هرچی بخواین با پول براتون میارن

      از ما گفتن بود. اگر به حرف ما اعتقاد. ندارین. پس سوال نکنین که جواب بدیم. و حالا هم یه دراگون چهل. سانتی بندازین کنارشون بعد دو روز که جا افتاد بذارینش کنار همون پیرانا ها ببینید میخورشون یا نه. پیرانا ماهی ترسویی هست
      در پناه حق

      پاسخ
 11. رضا

  بچه هایی که دنبال پیرانا هستین پلاسکو شکم سرخ اوردن ۵تومن.به نظر من که مناسبه.

  پاسخ
  1. pooria h

   سلام
   اون پیرانا که میگید پنج هزار تومن پیرانا نیست پاکو هست خودم داشتم تازه چهار تومن نه پنج تومن بعد یه رشدی داره که هر چقدر غذا میریزی میخوره موقع فروش هم دو زار میخرن.
   اصلا پیرانا شکم سرخ اصل گیر نمیاد گیر هم بیاد زیر ۱ میلیون نیست.

   پاسخ
 12. behnam

  salam be hamegi enghad nagid man piranha daram age piranhaye aslo mikhayd bara avalin bar bebinid dar iran to facebook : (river monster-piranha) to aparat be farsi piranha search konid movafagh bashid

  پاسخ
  1. pooria h

   سلام
   داداش تو آپارات کانال پیرانا الماسی خودتی؟

   پاسخ
   1. behnam

    salam are dadash khodamam faghat chon dir dir mitoonam javab bedam to in site vasam ya to facebook (river monster-piranha) payam bezar ya to hamoon aparat

    پاسخ
 13. robinhood66_11

  البته اینجا کلی از وحشی گریه پیرانا گفته شده ولی من تا جایی که خوندم تو مستندها دیدم وغیره اصولا پیرانا ماهی خجالتی هست تاااااااااا وقتی بوی خون بیاد یا احساس کنه موجودی ضعیف و مجروحه یا تو اب افتاده داره تقلا میکنه

  پاسخ
  1. .sina

   سلام
   پیرانا هم نژاد های متفاوتی داره که وحشی تر هستند و همشون به نوعی وحشی هستن ولی خب یه نژاد بیش تر یا کمتر فرق داره مثلا اون پیراناهای دریایی یا رودخونه ای که در گله های چند ده تایی تا چند صد تایی هستن در عرض یه مدت کوتاه اگه آدمی رو بخوان ار کنن از بین میبرن و میخورن این ماهی هم که شما میگی نمیدونم مریض اینا نبوده؟؟

   پاسخ
 14. علی

  سلام خسته نباشید می خواستم ببینم رشد پیرانا در چه حده و دل گاو بهتره بهش بدم یا مرغ؟مرسی

  پاسخ
  1. mehdi118

   سلام
   پیرانا رشد سریعی داره, اگه گروهی نگهداری شه تو فضای بزرگ سریعتر هم میشه رشدش!
   دل گاو بهتره تا مرغ. از ماهی زنده هم استفاده کنید.
   در کل سعی کنید حداقل ۴ تایی نگهداری کنید پیرانارو!

   پاسخ
   1. .sina

    سلام
    رشد پیرانا سریع هست ولی یه قاعده کلی تو آکواریوم وجود داره هرچه قدر جا باشه ماهی رشد میکنه و نسبت به جاش بزرگ میشه و تو تانک کوچک هم رشد و هم سرعت رشد پایین میاد البته بیشتر خود رشد و تو آکواریوم ماهی تا یه حدی رشد میکنه نه بیشتر واسه غذا هم کلا بهتره از دل گاو استفاده بشه تا مرغ.

    پاسخ
 15. علی

  سلام. مرسی از جوابتون میخام یدونه پیرانا با یدونه ردتیل یا سر سوسماری نگهدارم ایا باهم سازگارند؟و کلا پیرانا واسه نگهداری خوبه یا نه چون تو شهر ما سایز بزرگشون اصلا خریدار نداره حتی مفتیم بر نمیدارن؟

  پاسخ
  1. Montazer almahdi

   سلام
   پیرانا رو به صورت گروهی نگهدارید چون تنهایی ترسو هست.
   اگر شبیه ماهیای بالا باشه خیلی میارزه. و حتما تا جا دارینبگیرید
   با ردتیل بزرگتر از خودشون بله سازگارن البته بزرگ تر که تیکه پاره نشه ولی با سر سوسماری خیر
   اآقا بهنام الان توی پارک مطهری کرمان یه شیش تایی هست اونوقت. پارک ارم نمیتونه بیاره?????? تازه سایز شون هم کوچیکه
   حدود سیزده چهارده سانت هستن ولی شما میگی کلا پنج تا بیشتر توی ایران نیست !!!!!!!!!!
   اونطرفش هم پاکو داره حدود سی چهل تا. پس اشتباه نمیکنم
   در پناه حق

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   این سه تا ماهی که شما فرمودین با هم سازگاری ندارن.

   پاسخ
   1. Montazer almahdi

    سلام
    ضمن تشکر از آقا مجتبی که. اشتباهم رو گفتن .اگر پیرانا هاتون بزرگ و زیاد باشن در روز اونا زحمت ردتیل رو میکشن و در شب هم رد تیل زحمت اونا رو میکشه. پس اکر جا ندارین نخرید. چون اگر گرسنه هم بشن هرکدوم زحمت دیگری رو میکشن
    باز هم از آقا مجتبی تشکر میکنم

    پاسخ
 16. هادی

  سلام
  خسته نباشین
  امروز دوتا بچه چیرانا س سانتی خریدم
  سوالی ک ازتون داشتم این بود ک بنظر شما دوستان ک با تجربه هستین
  آیا میتونم این دوتا رو در تانک دیگم ک داخلش یدونه سیلور آروانا بیست و دو سانتی و یدونه شارک دم قرمز ده سانتی و یدونه کت اسپرت ده دوازده سانتی هست نگهداری کنم
  اگ آره تقریبا تا چند سانتی؟
  البته آروانام هم سرعت رشدش خیلی بالاس از روزی ک خریدمش تاحالا ک تقریبا یک ماهی گذشته چهار سانتی قد کشیده
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر آروانا با پیرانا هرگز سازگاری نداره.
   ضمنا همون شارک رو هم از کنار آروانا بردارید چون به زودی شارک شکار میشه.

   پاسخ
 17. هادی

  سلام مجدد
  پستای صفحه های قبلی رو ک خوندم متوجه ماهی شدم ک مثل پیرانا هست و اسمش پاکو هست
  فک کنم اون فروشنده نامرد هم ب من پاکو بجا پیرانا فروخته
  مشخصات ماهیای من اینه ک تقریبا س یا چهار سانتی اندازشونه
  دوتا هستن ک دوتاشونو سرجمع پنج تومن شد
  شبیه پیرانا شکم سرخ هستن
  اگ اینا پاکو هستن میشه ی توضیحی درموردشون بدین؟
  مثلا خلق و خو و هم تانکی براشون
  میشه کنار آروانام نگه دارم؟

  پاسخ
  1. mehdi118

   اصلا مناسب آروانا نیستن.
   به شدت به استرس حساس هستند و به ماهی های دگ, خودشون, و حتی آکواریوم صدمه میزنن. آروانا هم که به استرس وحرکت حساسه.
   نیازمند تانک بزرگ اند چون رشد سریعی دارن, برای نگهداری بهتر بهتره گروهی نگهداری بشن.
   در کل همه چیز خوار هستند.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code