ماهی پیرانا

ماهی پرانا یا درنده ترین ماهی اب شیرین جزو خانواده بزرگ کاراسین ها محسوب میشود که نگهداری ان تنها و تنها در اکواریم تک گونه و بزرگ توصیه میشود. ماهی پیرانای گرسنه به هیچ چیز حتی دست شما هم رحم نمیکند و باید در نگهداری این ماهی احتیاطات لازم به عمل اید. در این قسمت مقاله ای در مورد شناخت و نگهداری این ماهی درنده قرار میدهم که امیدوارم مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد

به ادامه متن توجه کنید

پیراناها

شناخت:ماهیهای پیرانا به خاطر قدرت تایید شده شان در بلعیدن حیوانات بزرگ و ماهیان بزرگ و حتی انسانها در زمانی کم شناخته شده هستند. اگرچه تا کنون رویدادی از مرگ انسان به وسیله ی این ماهی ثبت نشده است. بر خـلاف این انسانـها پیرانا را برای مصرف غذایـی صیـد می کنند زیرا گوشت پیرانا خوش طعم و مطبوع است.

پیرانا معمولا از ماهیان کوچکتر تغذیه می کند و این کار اغلب به سادگی با گازگرفتن از فلسها یا باله ی آنها صورت می پذیرد. ولی این ماهیها تحت شرایط معین به خصوص اگر در یک دریاچه ی خشک به دام بیافتند به هر نوع حیوان دیگری که اشتباهاً در آب بیافتد حمله خواهند کرد. البته فقط چهار یا پنج گونه از مجموع ۲۰ گونه ی پیرانا از این لحاظ خطرناک هستند.

ماهی های پیرانا منطقه هایی از آبهای آمریکای جنوبی را که دارای آبهای تازه است به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند، و گونه های گوشتخوار درقالب دسته های بزرگ ماهی به سوی خون و همچنین حرکت در آب جذب می شوند. بعضی از قبایل هندی ساکن آمریکای جنوبی به طور سنتی از دندانهای پیرانا به عنوان ابزارهای بریدن استفاده می کنند.

محل زندگی پیرانای شکم سرخ یک منطقه ی کاملا وسیع در آمریکای جنوبی است و تقریباً در هر شاخه از رودخانه ی آمازون لانه می گزیند. با این که پیرانا به درنده خویی مشهور است، کودکان هندی بدون هیچ درنگی به درون رودخانه هایی می پرند که پر از پیراناست. زیرا افراد محلی می دانند که پیرانا هیچگاه در رودخانه ای که پر از انواع ماهی های ریز است، به انسان حمله نمی کند. زیرا در آنـجا غذای کافـی برای او وجـود دارد. پیرانـاها فقط در صورتـی خطرناک می شوند که بدون غذای کافی در مردابهای در حال خشک شدن اسیر شوند و شدیدا به حال گرسنگی بیافتند. با این همه پیرانا ماهی مهاجم و درنده ای است که باید با احتیاط در آکواریومها نگه داشته شود زیرا ممکن است با دندانهای غیرعادی خود صاحبان آکواریوم را گاز بگیرد. با این همه بسیاری از افراد ممکن است علاقه داشته باشند پیرانا را در آکواریومهای شخصی نگه داری کنند. در واقع باید گفت پیرانا ، مخصوصا انواع بالغ، برای یک آکواریم خانگی مناسب نیست. البته یک گروه از ماهیهای جوان پیرانا را می توان چندین مـاه در یک آکواریـوم ۱۵۰ لیتری نگهداری کـرد ولی وقتی ماهیـها بالـغ می شوند به طور قطع به  افزایش فضای زیست احتیاج پیدا می کنند. با این که ماهیهای پیرانا به طور دسته جمعی زندگی می کنند ولی ماهیان بالغ به فضای امن کافی برای زندگی نیاز دارند، و در صورت محدود شدن فضای زیست آنها یک جریانی به وجود می آید به این صورت که ماهیهای بالغ نسبت به هم عصبانی و متشنج و بسیار پرخاشگر می شوند. و به زودی حملات جدی و شدیدی را آغاز می کنند که در پایان فقط ماهیهای قویتر از این برخوردها جان به در می برند و این حالت برای ماهی پیرانا به هیچ وجه مناسب نیست زیرا همان طور که گفته شد پیرانا یک ماهی اجتماعی با زندگی دسته جمعی می باشد. به طور متوسط برای هر پیرانای بالغ به اندازه ی ۱۰۰ لیتر حجم باید در نظر گرفته شود که این به معنی ۶۰۰ لیتر برای شش پیرانای بالغ کافی می باشد.

یک واقعیت جالب توجه در مورد ماهیهای پیرانا این است که آنها دندانهای خود را مانند جنس کروکودیل، در طول دوران زندگیشان جایگزین می کنند. البته آنها به جای جایگزین کردن دندانها به طور یکی یکی، کل ردیف دندانهایشان را به چهار قسمت تقسیم کرده (یعنی هر ردیف به دو قسمت)، و سپس هر یک چهارم از دندانها را که جایگزین کردند نوبت به یک چهارم بعدی می رسد و همین طور تا آخر؛ و این روند بدان معنی است که در یک زمان حداکثر یکی از چهار قسمت تعیین شده ممکن است بدون دندان باقی بماند. و دندانهای جدید دو روز بعد در جای دندانهای قبلی که افتاده اند، رویش پیدا می کند. علت این نحو ریختن دندان، شکل خاص استخوان بندی دندانی در پیرانا است که در آن هر دندان در دندانهای اطراف خود قفل می شود. و این یعنی در بین دندانهای پیرانا درز وجود نداشته و لثه ی آن نیز فقط در قسمت فوقانی دندانها بوده و تا بین دندانها پیش روی نمی کند پس کل ردیف دندانها مثل لبه ی یک چاقوی برنده به هم چفت می شوند که این قابلیت به آنها امکان می دهد تکه های بزرگی از گوشت شکار خود را به آسانی پاره کنند. و نیازی به یاد آوری نیست که دندانهای پیرانا به قدری محکم و سخت هستند که می توانند این لبه ی تیز را تا مدت زیادی حفظ کنند. و در صورت کند شدن آن پیرانا دندانهای خود را همانطور که شرح داده شد، جایگزین می نماید.

این ماهیهای قوی دارای بدنی به رنگ نقره ای و طوسی و شکمی به رنگ قرمز هستند و هنگامی که دندانهای تیز و برنده ی خود را نمایش می دهند بسیار تهدیدآمیز به نظر می رسند. همچنین وقتی در برابر نور خورشید قرار می گیرند بدن آنها تلألو طلایی رنگی از خود نشان می دهند.

در کل ۵۰۰ گونه از پیرانا وجود دارد که بیشتر آنها گیاهخوار هستند و بیشتر ترجیح می دهند از میوه به عنوان غذا استفاده نمایند. در هر حال گونه ی مورد بحث از پیرانا، یک جانور گوشتخوار است و اگر در شرایط سختی از نظر تأمین مواد غذایی قرار گرفته باشد، حتی ممکن است انگشت فردی را هم که با بی احتیاطی در آب قرار گرفته است، گاز بگیرد. همین طور در حالت عادی پیرانا به انسان یا هر نوع جانور دیگر که زخمی شده باشد و در آب قرار گرفته باشد نیز حمله ور می شود. به طور مثال اگر یک گاو زخمی از روی یک پل به درون رودخانه ای که پیرانا در آن زیست می کند، پرت شود در حدود ۱۵ دقیقه ی بعد استخوانهای گاو بر روی آب مشاهده می شود. و این کار معمولاً توسط یک گروه از پیراناهای بالغ قابل انجام است. در حقیقت به طور قطع ماهی های پیرانا یکی از درنده خوترین ماهی های شناخته شده در نوع خود می باشند. و از این حیث در آمریکای غربی مشهور می باشند. ولی بر اساس مطالعات برخی محققان بسیاری از گونه های پیرانا بی خطر می باشند و تنها گونه ی گوشتخوار این موجود همان پیرانای شکم سرخ( Serrasalmus Nattereri ) می باشد. بر اساس تحقیقات دانشمندان جمعیتهای وسیع از پیرانای شکم سرخ برای به دست آوردن غذا به آن حمله می کنند، بلکه باید با نا امیدی اعلام کرد که این جانوران خود را استتار می کنند و سپس به آرامی به طعمه نزدیک می شوند و در موقعـیت مناسب به آن حملـه ور شده و آن را می ربایند. همچنین مطالعات نشان می دهد که پیرانای شکم سرخ ترجیح می دهد از ناحیه ی باله ی دمی یا فلس طعمه –در صورتی که ماهی باشد- تغذیه کند، تا این که آن را یک جا ببلعد.

یکی از محققان در جریان بررسیهای خود در مورد گستره ی زندگی ماهیهای پیرانا، به جنوب آمریکا سفر می کند و در آنجا در می یابد که شمار کثیری از این ماهیها در رودخانه های آمریکای جنوبی وجود دارند و تعداد آنها بسیار بیشتر از مقداری است که تصور می شد. همچنین در رودخانه های ونزوئلا و پرو بیشتر گونه های بی خطر این ماهی یافت می شوند. ولی در آبهای این مناطق نیز انواع درنده ی این جانور وجود دارند که ماهیگیران محلی با قرار دادن طعمه هایی از گوشت آنها را شکار می کنند که باید گفت این کار به مهارت زیادی احتیاج دارد زیرا در صورتی که ماهیهای پیرانـای بزرگـی به طرف طعمه جذب شوند آن گاه خطر خود صیاد را نیز تهدید خواهد کرد.

در میان ماهیها، ماهی پیرانا به خانواده ی کاراسین تعلق داردکه ۱۱۰۰ گونه دیگر علاوه بر پیرانا در این خانواده قرار دارند و بدین ترتیب این خانواده بزرگترین گروه از ماهیها را در میان خانواده های ماهیان ساکن آبهای شیرین، تشکیل می دهد. همه ی ماهیهای خانواده ی کاراسین دارای بدنی رنگی با رنگهای روشن و درخشان هستند. نیز در این خانواده گونه های گوشتخوار و گیاهخوار با هم وجود دارد. و بسیاری از گونه ها مثل پیرانای شکم سرخ اجتماعی زندگی می کنند.

از میان ۱۱۰۰ گونه ماهی موجود در خانواده ی کاراسین در حدود ۳۰ گونه مربوط به پیرانا می شود که در مورد رفتار آنها از لحاظ درنده بودن مبالغه شده است زیرا همان طور که گفته شد فقط گونه های محدودی گوشتخوار بوده و از این میان فقط پیرانای شکم سرخ می تواند برای انسان خطرناک باشد. و بومیان آمریکای جنوبی نیز از این مطلب آگاه بوده و به راحتی در رودخانه هایی که گونه های مختلف پیرانا در آن زندگی می کند، شنا می کنند و حتی گوشت پیرانا یک منبع رایج غذایی برای مردم آن سرزمین به شمار می رود.

جنسیت و تولید مثل:جنسیت پیرانا قبل از بلوغ از نظر ظاهری قابل تشخیص نیست (هر دو ۱۲ سانتیمتر طول دارند)، ولی در هنگام بلوغ پیرانای نر دارای پوستی تیره تر و پیرانای بالغ ماده دارای شکمی بزرگتر می شود. ماهیهای پیرانا برخلاف دیگر اعضای خانواده ی خود یعنی کاراسینها، تخمهای خود را نمی خورند بلکه از آنها مراقبت می کنند.نحوه ی تولیدمثل این ماهیها به این صورت است که پس از جفتگیری ماهی ماده تخمریزی می کند و ماهی نر وظیفه ی مراقبت از تخمها را بر عهده می گیرد. در طول مدت محافظت از تخمها ماهی نر بسیار پرخاشگر است و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به توده ی تخمها را نمی دهد.

پیرانای شکم سرخ: نام «پیرانای شکم سرخ» به دوگونه ی مختلف از ماهی پیرانا اطلاق می شود که عبارتند از: پیگوسنتروس نترری (مربوط به مناطق آمازون و راه آبهای آن)، پیگوسنتروس پیرایا (که یک نمونه ی ۵۷ سانتیمتری از این جنس بوده و فقط در ریو سان فرانسیسکو یافت می شود)سایر گونه های بدنامی که اعضای جنس سراسالموس هستند، مثل پیرانا به وحشی بودن معروف نیستند.

پیرانای شکم سـرخ ماننـد سایر ماهیهای گوشتخوار به بوی خون در آب حساس می باشد و در حقیقت مکانیسم جذب این راهی به سمت طعمه همان احساس بوی خون در آب می باشد و در گونه های بزرگتر این حساسیت بیشتر نیز می شود. همان طور که گفته شد دندانهای پیرانا برای تکه کردن و بلعیدن طعمه سازش یافته است؛ شکل دندانهای او مثلثی و بسیار تیز است تا جایی که بومیان مناطق آمازون از دندانهای پیراناهای بزرگ برای ساختن نوعی قیچی استفاده می کنند. پیراناها در طول به ثمر رسیدن تخمهایشان دارای یک رفتار بسیار تهاجمی هستند و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به قلمرو خود را نمی دهند.

گستره ی انتشار این ماهی به طور عمده در شمال آمریکای جنوبی است. این ماهی برای نگهداری در آکواریوم ماهی مناسبی به شمار می رود به شرط آن که اندازه ی آکوایوم با افزایش سن او افزایش یابد و همچنین این ماهی به کیفیت آب بسیار حساس است و بایستی آب با pH و کیفیت مناسب برای او تهیه کرد .

پیرانای شکم سرخ بیشتر عمر خود را بی حرکـت می گذراند ولی در صورت نیاز می تواند با سرعت غیر قابل انتظاری شنا کند.

در حقیقت باید گفت این ماهی در مناطق آمریکای جنوبی در جایی که زیستگاه او محسوب می شود، شهرت زیادی به درندگی و خونریزی دارد. این ماهی به صورت دسته جمعی در آبهای کم عمق زندگی می کند و می تواند به هر موجودی که ممکن است بر حسب اتفاق در رودخانه پرت شود حمله کرده و در مدت زمان خیلی کمی اسکلت او را خالی از گوشت پس بفرستد!

خرید و نگهداری پیرانا:به هر حال توصیه می شود اگر مایل به خرید یک ماهی زیبا و با شکوه برای آکواریوم خود هستید، قبل از تصمیم گیری در مورد خرید پیرانا همه ی اطلاعات لازم در مورد ایم ماهی گوشتخوار را به دست آورید. زیرا در صورت عدم اطلاع از موراد لازم ممکن است در انتها از خرید این ماهی نا امید شوید! البته در ایالتهایی از آمریکا که دارای آب و هوای گرمتری هستند، نگه داری این ماهی ممنوع است زیرا این ماهی استوایی است و در آب و هوای گرم تکثیر پیدا می کند و با آزاد شدن در رودخانه خطـری برای دیگر شکلهای حیات در یک زیستـگاه مشتـرک محسـوب می شود.

این ماهیها از نظر رنگ تنوع زیادی دارند و حتی افراد یک گونه نیز با قرار گرفتن در شرایط زیستی مختلف، خصوصیات ظاهری مختلفی از خود نشان می دهند. همچنین این خصوصیات ظاهری در سنین مختلف نیز برای افراد یگ گونه از پیرانا متفاوت است. چنان که نمونه های جوان دارای بدنی کشیده هستند و پشت بدن آنها در امتداد ستون مهره ها آبی- خاکستری است و دو پهلوی آنها دارای رنگ سبز زیتونی ظریف و زیبایی می باشد و نقاط متعدد نقره ای فلز رنگی نیز بر روی بدن آنها وجود دارد که ظاهر زیبایی به آن می بخشد. این ماهی در حالت بالغ علاوه بر خصوصیات یاد شده دارای شکم قرمز رنگی نیز می شود که نام او نیز از این جا گرفته شده است.

پیرانای شکم سرخ در مواقعی که نتواند به قلمرو قابل قبولی برای خود دست پیدا کند و از لحاظ حرکت و انتقال در محدودیت قرار بگیرد رفتار اجتماعی خود را از دست می دهد و به یک ماهی درنده و مهاجم تبدیل می شود. و این حالت به خصوص در آکواریومهایی که فضای کافی برای نگهداری این ماهی ندارند بیشتر به وجود می آید و اگر ادامه پیدا کند منجر به این می شود که ماهیها به یکدیگر حمله می کنند و صدمات جدی و غیر قابل برگشتی نیز در ناحیه ی باله ی دمی یا بدن به یکدیگر وارد می سازند.

در هنگام خرید پیرانا برای آکواریم باید یک دسته ی جوان که در آن هر ماهی اندازه ی کوچکی داشته باشد، انتخاب شود و نیز باید دقت کرد که همه ی ماهیها باید در یک نوبت وارد آکواریوم شوند و پس از جایگزین شدن آنها در آکواریوم نباید ماهی دیگری از آن گونه به جمع اضافه شود. انتخاب و خرید این ماهیها به صورت گروهی و قرار دادن آنها در زیستگاهشان در یک زمان به آنها اجازه می دهد که با یکدیگر خو گرفته و یک گروه را تشکیل دهند

ماهیهای پیرانا در آکواریوم خیلی زود در بـرابـر شرایـط نامساعـد واکنش نشـان مـی دهند و در مقابل شوکهای احتمالی ترسیده می شوند. برای فراهم کردن محیطی آرام برای این ماهی باید از گیاهان آبی مناطق آمازون در آکواریوم قرار داد و به این ماهی اجازه داد تا قلمرو امنی در میان این گیاهان برای خود اختیار کند. بهترین و زیباترین حالت این ماهی را می توان هنگامی مشاهده کرد که نور خورشید به طور مستقیم به آکواریوم بتابد. در این حال ماهیهای بالغ در انعکاس نور بسیار زیبا به نظر می رسند و لکه های نقره ای بدن آنها در نور آفتاب می درخشد.

تغذیه پیرانا:تغذیه ی پیرانای شکم سرخ باید بنابر طبیعت او انجام گیرد. این جانور گوشتخوار است و معمولاً از طعمه های زنده مانند کرم خاکی یا ماهی های کوچک دیگر تغذیه می کند. ولی تکه های گوشت گاو یا قلب آن نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در هنگام غذا دادن به پیرانا نباید دست را داخل آکواریوم کرد.

شرایط ابی ماهی پیرانا: شرایط آبی که پیرانا در آن نگه داری می شود باید به این شرح باشد؛ این ماهی فعال به مقدار زیادی اکسیژن محلول در آب نیاز دارد و آب نباید ساکن باشد بلکه بایستی به وسیله ی تجهیزاتی از قبیل فیلترهای نیروی خارجی آب را در آکواریوم در جریان نگه داشت. همین طور آب باید مقدار کمی اسیدی باشد و pH آب در حدود ۴/۶ تا ۸/۶ مناسب است. رنگ این ماهی در آبهای سخت تغییر چندانی از خود نشان نمی دهد. دمای مناسب برای این ماهی ۷۵ تا ۸۱ درجه ی فارنهایت است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

453 دیدگاه در “ماهی پیرانا

 1. وحید

  سلام”من یه پیرانا داشتم تو اکواریوم اجتماعی ازش نگهداری میکردم با اینکه بقیه ماهیام از اون کوچیکتر بودن ولی باهیچکدوم مشکلی نداشت بنظر من هر پیرانایی جنگجو نیست

  پاسخ
  1. محمدرضا آریاپور

   سلام دوست عزیز پیرانا در صورتی که یک دونه باشه آرومه و زیاد با کسی کاری نداره ولی اگه بصورت گله ای نگهداری بشه خیلی پرخاشگر میشه.

   پاسخ
   1. میثمva

    سلام
    ضمن تایید صحبت های دوستم باید بگم که ییرانا های امروزی اروم تر و با فرهنگ تر هستن
    در ضمن پیرانا های خطرناک پیراناهی شکم سرخ هستن که دیگه پیدا نمیشن و فروشش تقریبا قدغن است
    موفق باشید

    پاسخ
 2. کوروش

  آقایون خسته نباشین , دمتون گرم با این سایت مشتیتون
  آقا من ۳ تا پیرانا دارم , دو سه روزه اینجان , یه چند دفعه شده دیدم دوتاشون یه هولوهوشه مثلا ۱۵ ثانیه اینطورا حالت مثلا ماهی ای که زیاد غذا خوردرو پیدا میکنن , یه وری میشن یا انگار تلو تلو میخورن بعد باز درست میشن !! به نظرتون چرا اینجوری میشن ؟ نمیرن که خیلی دوسشون دارم !!!
  بعد یه سوال دیگه اینکه اینا از آب بیرون نپرن یه وقتی !!!!؟؟؟؟ میپرن ؟

  ممنونتون آقایون

  پاسخ
  1. میثمva

   سلام
   خب اینطوری چیزی نمیشه گفت شما از تغذیشون بگید یا از کیفیت اب بگید یا…
   یه کم توضیح بدین تا چیزی بگیم البته مطمئن باشید که چرخه ابتون طی شده
   اگه درپوش نداشته باشه در زمان درگیری یا گرفتن غذا حتما بیرون میپرن برا اکواریم هم یه درپوش مناسب تهیه کنید
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   همه ماهی ها ممکنه از آب بپرن بیرون و حتما باید برای آکواریوم یه درپوش بذارید.
   اون حالت ماهی های شما از شوک هست حالا یا بد آب به آب شدن و یا کیفیت آب خرابه و یا آب خیلی سرده و بخاری ندارید و در آخر سر هم ممکنه کتک خورده باشن و بهشون ضربه وارد شده.
   بنظر بنده اگر کیفیت آب و تغذیه و اکسیژن رو بالا نگهدارید زنده میمونن پیرانا ماهی مقاومی هست.
   ضمنا قسمت طی شدن چرخه و سیکل آب رو هم مطالعه بفرمایید.
   لینک زیر
   https://www.onlypet.ir/post-15/%D8%B3%DB%8C%DA%A9%D9%84-%DB%8C%D8%A7-%DA%86%D8%B1%D8%AE%D9%87-%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85-%D8%A7%D8%A8-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86/

   پاسخ
 3. ناشناس

  ba salam
  vaghti ke cheraghe akvariyum ro roshan mikonam, ba ham mijangand dar hali ke sirand va hamdigar ra nemikhorand faghat mizanand….kheyly ham ziyad mijanganjd……(piranaha)

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   جنگ بین پیرانا ها که طبیعیه حالا نگفتین چند تا هستن و در چه سایز آکواریومی اونها رو نگهداری میکنید. بنظر میاد هر دو تا نر و یا دو تا ماده باشن و یا تعدادشون خیلی زیاده و هم رو میزنن.

   پاسخ
 4. جواد

  من ۵تا پیرانا تو آکواریوم دارم که گوشت و غذای خشک و دل و جیگر میخورن ولی تا یه آدم میبینن خودشونو به شیشه و وسایل میکوبن سایزشونم ۱۳-۱۴ میشه بگذریم… فقط نمیدونم چرا غذای زنده نمیخورن اصلا وحشی نیستن یجورایی کبریت بی خطرند ترسو هستن… ۵تا طعمه زنده ریختم تا ۳روز ماهی ریزا بالا بودن اونا پایین… بهجونه خودم گوپی ومولی هم بریزم پیرانا هیچکاریشون نداره…
  بجاش توی اون یکی آکواریومم ۵تا اسکار دارم تا ماهی زنده میندازم قورتش میدنن حالا چرا پیرانام اینطوری نیستن؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کلا اگر پیرانای اصیلی باشن ماهی خیلی وحشیه و حتی باید اون اسکارها رو هم بخورن ولی خب پیرانا هم انواع مختلفی داره و برخی هاشون اینقدرا وحشی نیستن.

   پاسخ
 5. جواد

  یه تیکه گوشت بزرگ بندازم ۵تاشون میچسبن به گوشته و هرکدوم یه طرف میکشن تا تیکه تیکه بشه…
  ولی ماهی زنده نمیخورن فقط یه بار یکی از ماهی هارو کشتم(خدا منو ببخشه) انداختم توش ۲سوته یکیشون قورتش داد… فقط چیزای بی جون میخورن…
  حالا باید چیکار کنم وحشی بشن راهی هستش؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   خیالت راحت گرسنه بشن وحشی بازیشون شروع میشه. ضمنا ماهی وحشی میخواین چیکار. دوست دارین زنده زنده ماهی رو تیکه پاره کنن بخورن؟. البته هر کسی نظری داره ولی خب زیادم کار جالبی نیست. تا وقتی میشه با دل و غذاهای گوشتی و اماده تغذیشون کرد نخواسته باشید وحشیشون کنید که زنده زنده ماهی بخورن. گرچه باز میگم گرسنه بشن ماهی زنده هم میخورن و به اندازه کافی پیرانا وحشی هست. ولی خب دیدم خودتون نوشتید که یه ماهی رو کشتید ناراحت شدید و خدا ببخشتتون و …. دیگه نمیدونم ماهی وحشی میخواین چیکار
   موفق باشید

   پاسخ
 6. بگی رنجر

  ماهی پیرانا با چه ماهی هایی سازگاری داره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره پیرانا رو در یک تانک اختصاصی پیرانا نگهداری کنید اما اگر ترکیب مختلف رو دوست دارید میشه با ماهی های بزرگ جثه ای مثل سرماری – اسکار – ردتایل – کت آفریقایی – دراگون نگهداری کرد البته همه اینها باید از پیرانا بزرگتر باشن و یا هم سایز و کوچکتر نباشن.

   پاسخ
 7. رضا

  سلام من ۱۵تا ماکرو ۲تا۳ سانتی دارم دوتا پیرانا هم اندازشون گرفتم الان باهمن هیچ مشکلیم ندارن تازه اولش ماکرو ها دنبالشون میکردن. بنظر اساتید بعدا مشکلی پیدا نمیکنن باهم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب طبیعیه که ماهی جدید کتک بخوره اما بعدا حق ماکرو ها رو میذارن کف دستشون و اونها رو میخورن.

   پاسخ
 8. ناشناس

  سلام من ۲ پیرانای شکم سرخ دارم که ۷سانتن با ۳ دالر بزرگتر و۲اسکات هم اندازه و ۲ اسکار هم اندازه و ۱جوعل فیش ۵سانتی که هیچ کس حریفش نیست اون اوایل که همه پیرانا ها را میزدند ولی الان بهتره هیچ کدوم باهم کاری ندارند ؟در اینده مشکلی پیش نمی یاد غذا همه چی بهشون میدم چی از همه بهتره این جوعل فیشه ۱سر سوسماری ۲۰ سانتی و ۱ پلی ۱۰ سانتی رو کشت اون مشکلی پیش نمی یاره ببخشید زیا د شد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در آینده اون پیرانا ها همه رو میخورن و کلی کیف میکنن.
   بهترین غذا برای اینها دل گاو هست.

   پاسخ
 9. jlal

  سلام.مندوتا ماهی پیرانا دارم که کوچک هستن وتازه خریدمشون با یک سورم و یک پرت فیش که از همی ماهی هام بزرگ تره وهمیشه ماهی های دیگه رو میزنه ماهی های دیگه غذاهم نمی خورن چی کار کنم که دیگه ماهی هارو نزنه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید ماهی مهاجم رو از بقیه جدا کنید و یا ردش کنید بره .
   در کل ترکیب مناسبی ندارید و همیشه درگیری در تانک شما هست الان که پروت بزرگتره و سایز بندی ماهی ها رو رعایت نکردین و بعدا که پیرانا ها جا بیوفتن همه رو میخورن و سوروم فکر کنم اولین ماهیی باشه که کشته میشه.

   پاسخ
 10. مسعود

  سلام دوستان خوبم.اقا دنبال بچه تمساح میگردم کسی دوروبر سراغ داره .قیمتشم بگید. اندازش حدود۲۵ عالیه

  پاسخ
 11. ناشناس

  سلام
  من یک ماهی هایی دیده بودم که دندونای بلند داشت و حداقل ۲،۳ سانتی ازفکش زده بود بیرون اول فکر کردم پیراناست اما پیرانا رو کلی تلاش کردن فکش باز کنن تا ۲ تا دندون نشون بدن اگه این ماهی رو میشناسید اسمش رو بگید.
  و ازش چند تا عکس بزارین.میدونم به پیرانا ربطی نداره ها اما تنها قسمتی بود که بهش نزدیک بود.اطلا عاط یا عکس هم ازش نزاشتید
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شما سرسوسماری – کله ماری – جگوار – گرگ ماهی و ماهی هایی از این دست رو ببینید و در همین سایت هم درباره اونها توضیح داده شده و عکس هم هست ببینید از کدوم بوده و بعدا در همون قسمت دربارش سوال بپرسید در خدمتتون هستیم.

   پاسخ
 12. ایلیا پاکی

  سلام امروز یه اگهی تو یه سایت مجاز دیدم کا چهار عدد پیرانای شکم سرخ دونه ای سی تومن یا همشون برای کسانی که میخواند اطلاعات تماسم موجوده

  پاسخ
 13. پسرخاله

  سلام ..بنظر شما پیرانا وحشیه یا فلاور؟!
  چنتا کلیپ دیدم از پیرانا واقعا حیوون وحشی و درنده خویی هستش..
  شنیدم گوشتش حلاله و میشه خوردش ، درسته

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   گوشت ماهی که حلاله دوست من.
   خب اینطوری نمیشه جواب داد و بستگی به بنیه جسمی همون دو تا ماهی داره اما به صورت کلی باید پیرانا قوی تر و وحشی تر از فلاور باشه و اصلا قابل مقایسه نیستن مگر اینکه یک پیرانای ضعیف رو بذارید در کنار یه فلاور قوی و بزرگ جثه ؟؟!!

   پاسخ
 14. ashkan

  salam man 7 ta pirana daram ke 2tashon goshe akvariman va harki nazdik on mahal mishe in 2 ta mi oftan be jonesh

  پاسخ
 15. ناشناس

  دوستان یه سوال داشتم ازتون ، الآن در حال حاضر تو تهران ماهی پیرانای گوشت خوار ( شکم سرخ یا ببری یا مشکی ) خرید فروش میشه ؟ من قبلا” آکواریوم پلنت و آکواریوم معمولی داشتم حالا میخوام یه آکواریوم به حجم تقریبی ۱۰۰*۴۰*۵۰ راه بندازم و توش چندتا از یه نوع ماهی خیلی وحشی بندازم . قبلا هم مطالب سایت شمارو خیلی خوندم و تا جایی که فهمیدم پیرانا ، سیچلاید زندانی ، فلاور ، سیچلاید گرگی ، سیچلاید جگوار و به تجربه خودم اسکار ، این ویژگی هارو دارن . ولی فلاور رو که باید تکی نگه داشت ، جگوار و گرگی رو که اصلا ندیدم تو مغازه ها ، اسکار هم که خیلی تکراری شده . حالا بین زندانی و پیرانا مرددم . پیرانا چون اسمش هم به وحشی بودن معروفه جالبتره ولی اگر پیدا بشه چون خیلی جاها خوندم که میگن تو ایران ممنوعه و فقط مدل گیاه خوارش ( پاکو) رو میفروشن .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله حتما پیدا میشه چون قبلا حتی توی شهرستان هم دیدم.
   اما یه پیشنهاد دارم خدمتتون.
   سرسوسماری و یا یک گله سرماری نگهداری کنید خیلی حالش از پیرانا بیشتره.
   یک گله پنگوسی شکاری – پولی پتروس و …. البته همه اینها رو باید به صورت تک گونه و گله ای نگهداری کنید تا همچین ترسناک بشه.

   پاسخ
   1. m

    نه همون پیرانا اگه” گوشتخوارش ” پیدا بشه بهتره چون اصلا یه چیز دیگه است . منم تو این سایتا زیاد خوندم که تو این یکی دو سال اخیر ورودش و خرید و فروشش ممنوع شده و این حرفا . حتی یه جا نوشته بود تو یه دریاچه ای تو کشور ، پیراناها ۲ تا آدمو خوردن !!! برا همین میگم در حال حاضر ( تو این یکی دو ماه ) کسی دیده جایی بفروشن یا نه .
    در مورد بقیه گزینه ها هم ، سرسوسماری و پولی پتروس زیاد زبر و زرنگ نیستن . سرماری هم که کلا ماهی جالبی نیست . پنکوسی هم که قبلا گیاه خوارشو داشتم ازش متنفر شدم ! انقدر استرس داره کافیه یه ضربه کوچیک سهوا” بزنی به یه جای آکواریوم ! قاطی میکنه خودشو میکوبه به در و دیوار و … !
    به نظرت با تغذیه و هوادهی خوب پیرانا تو این سایز آکواریوم بعد ۵ ۶ ماه چند سانت میشن؟ به ۳۰ میرسن ؟

    پاسخ
 16. iliya paki

  ۱: فروش پیرانای سیاه ازاده و به وفور یافت میشه اما شکم سرخ یکم نایاب تره!راستی پیرانا تو گروه وحشیه وتنهاش خیلی بی عرضس!
  ۲:باید حتما ۵۰،۶۰ تا پیرانا باشه تا بتونه یه ادمو بخوره .زخمی کردنو کشتن فرق داره

  پاسخ
 17. MARYLOU

  Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances appear to get one thing done.

  پاسخ
 18. pooria h

  من از کجا پیرانا میتونم گیر بیارم هر جا هم پیدا کردم پاکو بود نه پیرانا دیگه خسته شدم لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code