ماهی پیرانا

ماهی پرانا یا درنده ترین ماهی اب شیرین جزو خانواده بزرگ کاراسین ها محسوب میشود که نگهداری ان تنها و تنها در اکواریم تک گونه و بزرگ توصیه میشود. ماهی پیرانای گرسنه به هیچ چیز حتی دست شما هم رحم نمیکند و باید در نگهداری این ماهی احتیاطات لازم به عمل اید. در این قسمت مقاله ای در مورد شناخت و نگهداری این ماهی درنده قرار میدهم که امیدوارم مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد

به ادامه متن توجه کنید

پیراناها

شناخت:ماهیهای پیرانا به خاطر قدرت تایید شده شان در بلعیدن حیوانات بزرگ و ماهیان بزرگ و حتی انسانها در زمانی کم شناخته شده هستند. اگرچه تا کنون رویدادی از مرگ انسان به وسیله ی این ماهی ثبت نشده است. بر خـلاف این انسانـها پیرانا را برای مصرف غذایـی صیـد می کنند زیرا گوشت پیرانا خوش طعم و مطبوع است.

پیرانا معمولا از ماهیان کوچکتر تغذیه می کند و این کار اغلب به سادگی با گازگرفتن از فلسها یا باله ی آنها صورت می پذیرد. ولی این ماهیها تحت شرایط معین به خصوص اگر در یک دریاچه ی خشک به دام بیافتند به هر نوع حیوان دیگری که اشتباهاً در آب بیافتد حمله خواهند کرد. البته فقط چهار یا پنج گونه از مجموع ۲۰ گونه ی پیرانا از این لحاظ خطرناک هستند.

ماهی های پیرانا منطقه هایی از آبهای آمریکای جنوبی را که دارای آبهای تازه است به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند، و گونه های گوشتخوار درقالب دسته های بزرگ ماهی به سوی خون و همچنین حرکت در آب جذب می شوند. بعضی از قبایل هندی ساکن آمریکای جنوبی به طور سنتی از دندانهای پیرانا به عنوان ابزارهای بریدن استفاده می کنند.

محل زندگی پیرانای شکم سرخ یک منطقه ی کاملا وسیع در آمریکای جنوبی است و تقریباً در هر شاخه از رودخانه ی آمازون لانه می گزیند. با این که پیرانا به درنده خویی مشهور است، کودکان هندی بدون هیچ درنگی به درون رودخانه هایی می پرند که پر از پیراناست. زیرا افراد محلی می دانند که پیرانا هیچگاه در رودخانه ای که پر از انواع ماهی های ریز است، به انسان حمله نمی کند. زیرا در آنـجا غذای کافـی برای او وجـود دارد. پیرانـاها فقط در صورتـی خطرناک می شوند که بدون غذای کافی در مردابهای در حال خشک شدن اسیر شوند و شدیدا به حال گرسنگی بیافتند. با این همه پیرانا ماهی مهاجم و درنده ای است که باید با احتیاط در آکواریومها نگه داشته شود زیرا ممکن است با دندانهای غیرعادی خود صاحبان آکواریوم را گاز بگیرد. با این همه بسیاری از افراد ممکن است علاقه داشته باشند پیرانا را در آکواریومهای شخصی نگه داری کنند. در واقع باید گفت پیرانا ، مخصوصا انواع بالغ، برای یک آکواریم خانگی مناسب نیست. البته یک گروه از ماهیهای جوان پیرانا را می توان چندین مـاه در یک آکواریـوم ۱۵۰ لیتری نگهداری کـرد ولی وقتی ماهیـها بالـغ می شوند به طور قطع به  افزایش فضای زیست احتیاج پیدا می کنند. با این که ماهیهای پیرانا به طور دسته جمعی زندگی می کنند ولی ماهیان بالغ به فضای امن کافی برای زندگی نیاز دارند، و در صورت محدود شدن فضای زیست آنها یک جریانی به وجود می آید به این صورت که ماهیهای بالغ نسبت به هم عصبانی و متشنج و بسیار پرخاشگر می شوند. و به زودی حملات جدی و شدیدی را آغاز می کنند که در پایان فقط ماهیهای قویتر از این برخوردها جان به در می برند و این حالت برای ماهی پیرانا به هیچ وجه مناسب نیست زیرا همان طور که گفته شد پیرانا یک ماهی اجتماعی با زندگی دسته جمعی می باشد. به طور متوسط برای هر پیرانای بالغ به اندازه ی ۱۰۰ لیتر حجم باید در نظر گرفته شود که این به معنی ۶۰۰ لیتر برای شش پیرانای بالغ کافی می باشد.

یک واقعیت جالب توجه در مورد ماهیهای پیرانا این است که آنها دندانهای خود را مانند جنس کروکودیل، در طول دوران زندگیشان جایگزین می کنند. البته آنها به جای جایگزین کردن دندانها به طور یکی یکی، کل ردیف دندانهایشان را به چهار قسمت تقسیم کرده (یعنی هر ردیف به دو قسمت)، و سپس هر یک چهارم از دندانها را که جایگزین کردند نوبت به یک چهارم بعدی می رسد و همین طور تا آخر؛ و این روند بدان معنی است که در یک زمان حداکثر یکی از چهار قسمت تعیین شده ممکن است بدون دندان باقی بماند. و دندانهای جدید دو روز بعد در جای دندانهای قبلی که افتاده اند، رویش پیدا می کند. علت این نحو ریختن دندان، شکل خاص استخوان بندی دندانی در پیرانا است که در آن هر دندان در دندانهای اطراف خود قفل می شود. و این یعنی در بین دندانهای پیرانا درز وجود نداشته و لثه ی آن نیز فقط در قسمت فوقانی دندانها بوده و تا بین دندانها پیش روی نمی کند پس کل ردیف دندانها مثل لبه ی یک چاقوی برنده به هم چفت می شوند که این قابلیت به آنها امکان می دهد تکه های بزرگی از گوشت شکار خود را به آسانی پاره کنند. و نیازی به یاد آوری نیست که دندانهای پیرانا به قدری محکم و سخت هستند که می توانند این لبه ی تیز را تا مدت زیادی حفظ کنند. و در صورت کند شدن آن پیرانا دندانهای خود را همانطور که شرح داده شد، جایگزین می نماید.

این ماهیهای قوی دارای بدنی به رنگ نقره ای و طوسی و شکمی به رنگ قرمز هستند و هنگامی که دندانهای تیز و برنده ی خود را نمایش می دهند بسیار تهدیدآمیز به نظر می رسند. همچنین وقتی در برابر نور خورشید قرار می گیرند بدن آنها تلألو طلایی رنگی از خود نشان می دهند.

در کل ۵۰۰ گونه از پیرانا وجود دارد که بیشتر آنها گیاهخوار هستند و بیشتر ترجیح می دهند از میوه به عنوان غذا استفاده نمایند. در هر حال گونه ی مورد بحث از پیرانا، یک جانور گوشتخوار است و اگر در شرایط سختی از نظر تأمین مواد غذایی قرار گرفته باشد، حتی ممکن است انگشت فردی را هم که با بی احتیاطی در آب قرار گرفته است، گاز بگیرد. همین طور در حالت عادی پیرانا به انسان یا هر نوع جانور دیگر که زخمی شده باشد و در آب قرار گرفته باشد نیز حمله ور می شود. به طور مثال اگر یک گاو زخمی از روی یک پل به درون رودخانه ای که پیرانا در آن زیست می کند، پرت شود در حدود ۱۵ دقیقه ی بعد استخوانهای گاو بر روی آب مشاهده می شود. و این کار معمولاً توسط یک گروه از پیراناهای بالغ قابل انجام است. در حقیقت به طور قطع ماهی های پیرانا یکی از درنده خوترین ماهی های شناخته شده در نوع خود می باشند. و از این حیث در آمریکای غربی مشهور می باشند. ولی بر اساس مطالعات برخی محققان بسیاری از گونه های پیرانا بی خطر می باشند و تنها گونه ی گوشتخوار این موجود همان پیرانای شکم سرخ( Serrasalmus Nattereri ) می باشد. بر اساس تحقیقات دانشمندان جمعیتهای وسیع از پیرانای شکم سرخ برای به دست آوردن غذا به آن حمله می کنند، بلکه باید با نا امیدی اعلام کرد که این جانوران خود را استتار می کنند و سپس به آرامی به طعمه نزدیک می شوند و در موقعـیت مناسب به آن حملـه ور شده و آن را می ربایند. همچنین مطالعات نشان می دهد که پیرانای شکم سرخ ترجیح می دهد از ناحیه ی باله ی دمی یا فلس طعمه –در صورتی که ماهی باشد- تغذیه کند، تا این که آن را یک جا ببلعد.

یکی از محققان در جریان بررسیهای خود در مورد گستره ی زندگی ماهیهای پیرانا، به جنوب آمریکا سفر می کند و در آنجا در می یابد که شمار کثیری از این ماهیها در رودخانه های آمریکای جنوبی وجود دارند و تعداد آنها بسیار بیشتر از مقداری است که تصور می شد. همچنین در رودخانه های ونزوئلا و پرو بیشتر گونه های بی خطر این ماهی یافت می شوند. ولی در آبهای این مناطق نیز انواع درنده ی این جانور وجود دارند که ماهیگیران محلی با قرار دادن طعمه هایی از گوشت آنها را شکار می کنند که باید گفت این کار به مهارت زیادی احتیاج دارد زیرا در صورتی که ماهیهای پیرانـای بزرگـی به طرف طعمه جذب شوند آن گاه خطر خود صیاد را نیز تهدید خواهد کرد.

در میان ماهیها، ماهی پیرانا به خانواده ی کاراسین تعلق داردکه ۱۱۰۰ گونه دیگر علاوه بر پیرانا در این خانواده قرار دارند و بدین ترتیب این خانواده بزرگترین گروه از ماهیها را در میان خانواده های ماهیان ساکن آبهای شیرین، تشکیل می دهد. همه ی ماهیهای خانواده ی کاراسین دارای بدنی رنگی با رنگهای روشن و درخشان هستند. نیز در این خانواده گونه های گوشتخوار و گیاهخوار با هم وجود دارد. و بسیاری از گونه ها مثل پیرانای شکم سرخ اجتماعی زندگی می کنند.

از میان ۱۱۰۰ گونه ماهی موجود در خانواده ی کاراسین در حدود ۳۰ گونه مربوط به پیرانا می شود که در مورد رفتار آنها از لحاظ درنده بودن مبالغه شده است زیرا همان طور که گفته شد فقط گونه های محدودی گوشتخوار بوده و از این میان فقط پیرانای شکم سرخ می تواند برای انسان خطرناک باشد. و بومیان آمریکای جنوبی نیز از این مطلب آگاه بوده و به راحتی در رودخانه هایی که گونه های مختلف پیرانا در آن زندگی می کند، شنا می کنند و حتی گوشت پیرانا یک منبع رایج غذایی برای مردم آن سرزمین به شمار می رود.

جنسیت و تولید مثل:جنسیت پیرانا قبل از بلوغ از نظر ظاهری قابل تشخیص نیست (هر دو ۱۲ سانتیمتر طول دارند)، ولی در هنگام بلوغ پیرانای نر دارای پوستی تیره تر و پیرانای بالغ ماده دارای شکمی بزرگتر می شود. ماهیهای پیرانا برخلاف دیگر اعضای خانواده ی خود یعنی کاراسینها، تخمهای خود را نمی خورند بلکه از آنها مراقبت می کنند.نحوه ی تولیدمثل این ماهیها به این صورت است که پس از جفتگیری ماهی ماده تخمریزی می کند و ماهی نر وظیفه ی مراقبت از تخمها را بر عهده می گیرد. در طول مدت محافظت از تخمها ماهی نر بسیار پرخاشگر است و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به توده ی تخمها را نمی دهد.

پیرانای شکم سرخ: نام «پیرانای شکم سرخ» به دوگونه ی مختلف از ماهی پیرانا اطلاق می شود که عبارتند از: پیگوسنتروس نترری (مربوط به مناطق آمازون و راه آبهای آن)، پیگوسنتروس پیرایا (که یک نمونه ی ۵۷ سانتیمتری از این جنس بوده و فقط در ریو سان فرانسیسکو یافت می شود)سایر گونه های بدنامی که اعضای جنس سراسالموس هستند، مثل پیرانا به وحشی بودن معروف نیستند.

پیرانای شکم سـرخ ماننـد سایر ماهیهای گوشتخوار به بوی خون در آب حساس می باشد و در حقیقت مکانیسم جذب این راهی به سمت طعمه همان احساس بوی خون در آب می باشد و در گونه های بزرگتر این حساسیت بیشتر نیز می شود. همان طور که گفته شد دندانهای پیرانا برای تکه کردن و بلعیدن طعمه سازش یافته است؛ شکل دندانهای او مثلثی و بسیار تیز است تا جایی که بومیان مناطق آمازون از دندانهای پیراناهای بزرگ برای ساختن نوعی قیچی استفاده می کنند. پیراناها در طول به ثمر رسیدن تخمهایشان دارای یک رفتار بسیار تهاجمی هستند و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به قلمرو خود را نمی دهند.

گستره ی انتشار این ماهی به طور عمده در شمال آمریکای جنوبی است. این ماهی برای نگهداری در آکواریوم ماهی مناسبی به شمار می رود به شرط آن که اندازه ی آکوایوم با افزایش سن او افزایش یابد و همچنین این ماهی به کیفیت آب بسیار حساس است و بایستی آب با pH و کیفیت مناسب برای او تهیه کرد .

پیرانای شکم سرخ بیشتر عمر خود را بی حرکـت می گذراند ولی در صورت نیاز می تواند با سرعت غیر قابل انتظاری شنا کند.

در حقیقت باید گفت این ماهی در مناطق آمریکای جنوبی در جایی که زیستگاه او محسوب می شود، شهرت زیادی به درندگی و خونریزی دارد. این ماهی به صورت دسته جمعی در آبهای کم عمق زندگی می کند و می تواند به هر موجودی که ممکن است بر حسب اتفاق در رودخانه پرت شود حمله کرده و در مدت زمان خیلی کمی اسکلت او را خالی از گوشت پس بفرستد!

خرید و نگهداری پیرانا:به هر حال توصیه می شود اگر مایل به خرید یک ماهی زیبا و با شکوه برای آکواریوم خود هستید، قبل از تصمیم گیری در مورد خرید پیرانا همه ی اطلاعات لازم در مورد ایم ماهی گوشتخوار را به دست آورید. زیرا در صورت عدم اطلاع از موراد لازم ممکن است در انتها از خرید این ماهی نا امید شوید! البته در ایالتهایی از آمریکا که دارای آب و هوای گرمتری هستند، نگه داری این ماهی ممنوع است زیرا این ماهی استوایی است و در آب و هوای گرم تکثیر پیدا می کند و با آزاد شدن در رودخانه خطـری برای دیگر شکلهای حیات در یک زیستـگاه مشتـرک محسـوب می شود.

این ماهیها از نظر رنگ تنوع زیادی دارند و حتی افراد یک گونه نیز با قرار گرفتن در شرایط زیستی مختلف، خصوصیات ظاهری مختلفی از خود نشان می دهند. همچنین این خصوصیات ظاهری در سنین مختلف نیز برای افراد یگ گونه از پیرانا متفاوت است. چنان که نمونه های جوان دارای بدنی کشیده هستند و پشت بدن آنها در امتداد ستون مهره ها آبی- خاکستری است و دو پهلوی آنها دارای رنگ سبز زیتونی ظریف و زیبایی می باشد و نقاط متعدد نقره ای فلز رنگی نیز بر روی بدن آنها وجود دارد که ظاهر زیبایی به آن می بخشد. این ماهی در حالت بالغ علاوه بر خصوصیات یاد شده دارای شکم قرمز رنگی نیز می شود که نام او نیز از این جا گرفته شده است.

پیرانای شکم سرخ در مواقعی که نتواند به قلمرو قابل قبولی برای خود دست پیدا کند و از لحاظ حرکت و انتقال در محدودیت قرار بگیرد رفتار اجتماعی خود را از دست می دهد و به یک ماهی درنده و مهاجم تبدیل می شود. و این حالت به خصوص در آکواریومهایی که فضای کافی برای نگهداری این ماهی ندارند بیشتر به وجود می آید و اگر ادامه پیدا کند منجر به این می شود که ماهیها به یکدیگر حمله می کنند و صدمات جدی و غیر قابل برگشتی نیز در ناحیه ی باله ی دمی یا بدن به یکدیگر وارد می سازند.

در هنگام خرید پیرانا برای آکواریم باید یک دسته ی جوان که در آن هر ماهی اندازه ی کوچکی داشته باشد، انتخاب شود و نیز باید دقت کرد که همه ی ماهیها باید در یک نوبت وارد آکواریوم شوند و پس از جایگزین شدن آنها در آکواریوم نباید ماهی دیگری از آن گونه به جمع اضافه شود. انتخاب و خرید این ماهیها به صورت گروهی و قرار دادن آنها در زیستگاهشان در یک زمان به آنها اجازه می دهد که با یکدیگر خو گرفته و یک گروه را تشکیل دهند

ماهیهای پیرانا در آکواریوم خیلی زود در بـرابـر شرایـط نامساعـد واکنش نشـان مـی دهند و در مقابل شوکهای احتمالی ترسیده می شوند. برای فراهم کردن محیطی آرام برای این ماهی باید از گیاهان آبی مناطق آمازون در آکواریوم قرار داد و به این ماهی اجازه داد تا قلمرو امنی در میان این گیاهان برای خود اختیار کند. بهترین و زیباترین حالت این ماهی را می توان هنگامی مشاهده کرد که نور خورشید به طور مستقیم به آکواریوم بتابد. در این حال ماهیهای بالغ در انعکاس نور بسیار زیبا به نظر می رسند و لکه های نقره ای بدن آنها در نور آفتاب می درخشد.

تغذیه پیرانا:تغذیه ی پیرانای شکم سرخ باید بنابر طبیعت او انجام گیرد. این جانور گوشتخوار است و معمولاً از طعمه های زنده مانند کرم خاکی یا ماهی های کوچک دیگر تغذیه می کند. ولی تکه های گوشت گاو یا قلب آن نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در هنگام غذا دادن به پیرانا نباید دست را داخل آکواریوم کرد.

شرایط ابی ماهی پیرانا: شرایط آبی که پیرانا در آن نگه داری می شود باید به این شرح باشد؛ این ماهی فعال به مقدار زیادی اکسیژن محلول در آب نیاز دارد و آب نباید ساکن باشد بلکه بایستی به وسیله ی تجهیزاتی از قبیل فیلترهای نیروی خارجی آب را در آکواریوم در جریان نگه داشت. همین طور آب باید مقدار کمی اسیدی باشد و pH آب در حدود ۴/۶ تا ۸/۶ مناسب است. رنگ این ماهی در آبهای سخت تغییر چندانی از خود نشان نمی دهد. دمای مناسب برای این ماهی ۷۵ تا ۸۱ درجه ی فارنهایت است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

488 دیدگاه در “ماهی پیرانا

 1. ناشناس

  سلام ببخشید میشه بگید برای تغذیه اونا چی بخرم؟ خیلی گرونن چون دونه ای رو گرفتم ۲۰۰ فقط ۱۰ سانتیمتر هستن!!!!
  و اینکه دم یکیشون شدیدا زخمی شده باید چیکار کنم؟ ممنون میشم که زود تر جواب بدین.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   لطفا سوالتون رو کامل و واضح مطرح کنید. تغذیه برای اونا رو متوجه نشدم. اگه قبلا دیدگاهی گذاشتید بنده پیداش نکردم. چون با عنوان ناشناس هم دیدگاه گذاشتید لازمه به طور کامل توضیح بدید. به هر حال برای پیرانا میتونید از ماهی کیلکا، میکس دل، میگو، ماهی طعمه و …. استفاده کنید. غذاهای تجاری هم در بازار هست.
   ماهی اسیب دیده هم بهتره از سایرین با شیشه جدا بشه و به اب هم متیلن بلو بزنید تا محل زخم عفونت نکنه. عموما باله ها و دم به راحتی ترمیم میشن مگر اسیب شدیدی دیده باشه.

   پاسخ
 2. رضا

  سلام ببخشید یادم رفت اسمم رو بنویسم و بدلیل مشغله کاری جواب بدم.بله ماهی رو جدا کردم ولی چون دندوناشون تیز تقریبا دمش کنده شده و دیگه در نمیاد.و مشکل من همینه .هر غذایی رو نمی‌خورن و فقط دل و ماهی زنده میخورن و به خاطر غذا خور کردنشون دو روز به اونا غذا ندادم تا غذای ماهی گوشتخوار رو بخورن اما از شدت گرسنگی به همدیگه حمله کردن و با خوردن همدیگه سیر شدن!!! توی دعوا یکیشون مرد و اونیکه دمش کنده شده. من موندم مگه پیرانا هر غذایی رو نمیخوره؟ فکر کنم مشکل از سر گروهشون که غذای دیگه ای رو نمیخوره و گروه شم از اون تقلید میکنن، ببخشید شما رو به زحمت انداختم.

  پاسخ
  1. AMIR85

   چرا دمش در نیاد به نظر من که در میاد ناامید نشو فقط یه مدت باید شرایط خوبی داشته باشه
   پیرانا به این راحتی غذای شرکتی نمیخوره و اکثرا غذای زنده و گوشت میخوره شما هم دیگه پیرانا رو گرسنه نگه ندارید و همون غذا هایی که آقا شهریار گفتن رو بدید بهشون فکر کنم غذای میکس هم بخورن که توی سایت در موردش تاپیک هست بله پیرانا ها یه سرگروه دارن که اگه اون به یکی حمله کنه بقیه هم حمله میکنن

   پاسخ
 3. رضا

  سلام خسته نباشید.من بعد نگهداری این ماهی وحشتناک تازه فهمیدم چه هیولاییه . حتی الان که دارن دندون در میارن خیلی بد تر هم شده . از بین ۷ تا فقط ۴ توشون مونده ولی زمانی که آکواریوم بزرگتری خریدم خیلی خاص شدن.و اگه زحمات شما نبود تا حالا اکواریومم رو جمع کرده بودم .
  و اما سوال اصلی.من از ترس اینکه پیرانا ها کتفیشی که میخواستم بخرم رو نخورن یه لجنخوار بزرگ از دوستم گرفتم که خیلی هم بزرگه! ۴۰ سانت و قیافه عجیبی داره. مثل لجنخوار ولی خط افقی مشکی داره و خودشم طوسیه چشماش کشیدست خیلی هم چاق . ممنون میشم بگید چه نژاد یه و اینکه مشکلی برای هم ایجاد میکنن یا نه؟

  پاسخ
 4. Alireza

  سلام از اون کت‌ فیش بهتره عکس بزارید تالار بهتر جواب میگیرین‌ اما کلا پیرانا رو ب صورت گروهی نگه‌ میدارن‌ و گرسنه باشن ب کت فیش هم‌‌ رحم‌ نمیکنن‌ ب نظرم ریسکش‌ بالاس بهتره اضافه نکنین
  موفق باشید

  پاسخ
 5. رضا

  با توضیحات شما اونو پس دادم چون به نظر آبدار بود.به به ، و بجاش یه کتفیش اسپرت همسایز،کمی بزرگتر، گرفتم و از قیافه قبلیه اصلا خوشم نمیومد.ممنون از توضیحاتتون.
  اگه بتونم عکس از اکواریومم میزارم

  پاسخ
 6. Amirali

  سلام خسته نباشین. خیلی وقت بود سایتتون رو چک نکرده بودم. الان دیدم چه تغیرات جالبی دادین. اون دوره آقا شهریار هم فعال نبود که الان دیدم فعال شدن. خلاصه خیلی خوبه که این سایت دوباره رونق گرفت.

  پاسخ
 7. محمد صالح حسینی

  یه چیز جالب راجب پیرانا اینه که بیشتر چیز ها در مورد اون ها دروغه در واقع بیشتر گونه های پیرانا کلا گیاه خوارن اون گونه هایی هم که گوشت خوارن لاشه خواری را به شکار ترجیه می دهند و پیدا کردن پیرانای اصیل در ایران به شدت سخت و دشوار است بیشتر آک فروشی های ایران که می گن پیرانا دارن پاکو را با اون جا می زنند تشخیص پیرانا و پاکو هم بسیار سخت تر از تشخیص جنسیت پیرانا است من اطلاعی راجب تشخیص پیرانا و پاکو ندارم در مورد سازگاری گونه های گیاه خوار این ماهی اطلاعی ندارم ولی فکر کنم بهترین گزینه باسه همونا هم تک گونه هست

  پاسخ
 8. امیرحسین یگانه

  سلاام جناب من یه ماهی بشدت وحشی میخام که نترس باشع هر چی رفت داخل اکواریم پاره شه خلاصه روانی

  بنظر شما پیرانا بگیرم یا اسکار
  کوچیکشو بگیرم از همون اول بهش دلو جگر غدای زنده کلا خون مون بدم وحشی تر نمیشه؟یا همون بزرگشو بگیرم کوچیک‌ منظورم ۶.۷ سانتیه ممنون میشم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب گزینه ها زیاد هست. میتونید سرماری، پیرانا، ولف فیش، فلاور، زندانی و کلا ماهیای مهاجم رو تهیه کنید. این ماهیا در اکواریوم جا بیفتن دیگه ماهی جدیدی رو کتار خودشون تحمل نمیکنن. البته قرارم نیست هر چی انداختین تو تانک رو بزنن تیکه پاره کنن و خون از دندونشون چیکه کنه و از این چیزایی که شما ظاهرا تمایل دارید داشته باشید. اما به هر حال ماهیای کوچیکتر از خودشون شانس کمی دارن که کنارشون زنده بمونن.
   جیگر هم استفاده نکنید. دل گوساله، کیلکا، میگو، غذای زنده قرنطینه شده و این موارد اوکی هست. البته باز بستگی به نوع ماهی مورد نظرتون هم داره. مثلا فلاور رو بهش دل و غذای گوشتی بدید کارش تمومه و ورم روده میگیره و تلف میشه.

   پاسخ
 9. ایلیا

  سلام . بنده یک ماهی پاکو دارم اندازه یک کاغذ A5 . اخیرا به صورت مکرر ضربات بسیار بد و سنگینی به شیشه میزنه طوری که صدای خیلی بدی میده! شیشه ۱۰ میله. ممکنه بشکنه؟

  پاسخ
 10. taha mousavi

  سلام حجم اک را هم بفرمایید ممکنه شیشه بشکنه بعضی از دوستان هم تانکشون همینجوری شکسته
  موفق باشید

  پاسخ
  1. ایلیا

   سلام. ۱۷۰ طول. ۵۰ ارتفاع. ۲۷۰ لیتر. شیشه ۱۰ میل. ممنون

   پاسخ
 11. ناشناس

  سلام من تازه وارد اکواریوم گوشتخوار و می خوام زندانی بخرم به نظر شما چه ماهی با زندانی سازگاره

  پاسخ
  1. sh.a

   سعی کنید ماهیان گوشت خوار رو بصورت تک گونه ای نگهداری کنید.
   در بارهی سازگاری ماهی زندانی با ماهیان دیگه اطلاع کمی دام اما سعی کنید ماهی زندانی رو به صورت تک گونه (نه اینکه تنها)بلکه فقط این گونه رو در اکتون نگهداری کنید این ماهی به اکواریوم های نسبتاً بزرگ برای بقا احتیاج دارد.
   مصلحت با خودتان است اما سعی کنید به پیشنهاد های با تجربه مانند اقا شهریار و اقا مجتبیٰ و… توجه کنید. بارم ممنون

   پاسخ
   1. ناشناس

    باسلام ایا ماهی پیرانا با سرماری و اسکار سازگاری دارد یا خیر ؟ واینکه ایا ماهیان خاصی مانند ببر ماهی گولیات در ایران وجود دارند یا خیر ؟

    پاسخ
    1. Mani mani mani

     سلام گولیات رو نمیدونم ولی پیرانای اصل رو تک گونه نگهداری کنید وگرنه بدون شک یروزی خونریزی انجام میشه ولی پاکو با ماهیای مانستر میسازه

     پاسخ
 12. رضا

  به نظر من با ماهی های اسکار،تگزاس،پروت،رد دویل و ماهیان درشت با رعایت سایز تا قبل بلوغ میشه نگهداری کرد و حتما مخفیگاه زیادی بزارید و اینکه بعد بلوغ با هیچ ماهی نمیشه نگهداری کرد،!یا میکشه یا کشته میشه

  پاسخ
  1. sh.a

   سلام
   در باره نظرتون درباره ی نگهداری ماه زندانی با اسکار خیلی مخالفم خواهشن ناراحت نشو داداش و به دل نگیر اما اسکار می شه گفت تقریبا قلمرو طلب هست و بهتر تنها در اک نگهداری بشه
   باز هم ببخشید(به دل نگیر اما این یه توصیه هست)

   پاسخ
 13. Elias.B

  سلام من می‌خوام پاکو بگیرم حجم تانکم ۱۵۰ لیتر هست میخواستم بدونم پاکو تو این حجم هم ۱ متر رشد میکنه؟

  پاسخ
 14. Armo

  سلام،دوستان داخل یک آکواریوم با ابعاد ۱۸۰*۶۰*۴۵ اگه بخوام از پیرانا و سرماری همزمان نگهداری کنم،از هر کدوم نهایتا باید چنتا داشته باشم؟
  مثلا ترکیب ۴-۵ پیرانا با ۲ دوسرماری ترکیب موندگاری هست؟ بزرگتر شدن از نظر فضا به مشکل بر نمیخورم؟
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب نگهداری پیرانا با سرماری که خیلی وحشتناکه و ریسک داره. یا اختصاصی از یه گله پیرانا نگهداری کنید یا فقط از سرماری. ترکیب این دوتا باهم اینده ای ندارن.

   پاسخ
   1. Armo

    ممنون از پاسختون، جسارتا یک سوال دیگه از خدممتون داشتم.
    در تانک با ابعادی که خدمتتون عرض کردم نگهداری چه تعداد پیرانا یا سرماری رو به صورت تک گونه پیشنهاد میکنید؟

    پاسخ
    1. my_ac

     سلام. اکواریومت بیش از ۴۵۰ لیتر اب میگیره (۱۸۰*۶۰*۴۵)/۱۰۰۰ و برای ۹۹ درصد ماهیا مناسبه :)
     سرماری انفرادی نگه میدارن، اما پیرانا را دسته ای. در این اکواریوم ۸ الی ۱۰ تا بالغشو میشه نگه داشت اما به نظرم پیرانا گیر نمیاد و خیلی کمیاب شده و پاکو بجاش قالب میکنن. خواستی بگیری کوچیکشو بگیر باهم بزرگ بشن، بالغش ممکنه باهم دعوا کنن اگه از کوچیکی باهم نبودن.
     من قدیما پیرانا داشتم ولی تهش دل ادمو میزنن، گرون میخری. مفتی هم باید بدی بره:(

     پاسخ
     1. Armo

      تشکر از توضیحاتتون
      من خیلی تجربه آکواریوم داری ندارم، ولی یکی از دوستام که تجربه نگه داشتن پیرانارو داشت حرف شمارو زد و گفت بعد از یه مدتی نگهداریش حوصله سر بر و خسته کننده میشه.

      پاسخ
 15. Mr.x

  وقت بخیر
  منظورتون گار هست یا همون سرماری؟
  سرماری وحشیه و بهترین حالت نگهداریش انفرادیه. وقتی بزرگ بشه، نمیتونید در چنین حجم آکواریومی نگهداریش کنی.
  پیرانا هم اگه پاکو نباشه باز وحشیه و اینم باید تک گونه باشه.
  پس درکل پیشنهاد نمیدم اینارو کنارهم نگهداری کنید.

  پاسخ
 16. Mani mani mani

  سللم پیرانا میگیری حواست باشه ها. ئستتو تو آب بکنی سالم موندنش با خداست. پگرنه باحاله. پیرانای اصل هم مغازه های بززگ آکواریومی تهران و کرج دارن حتی. پیرانای آلبینو هم دارن. منظور پیرانای اصل هست نه پاکو

  پاسخ
 17. ناشناس

  سلام من میخوام ۲تا پیرانا اصل و ۱ اسفرانوس بخرم از کوچیکی تا بزرگ شن بنظرتون سازگاره

  پاسخ
 18. پیرانا

  پیرانا گشنش شه رحم نداره .
  ولی دوتا خیلی دستشون قوی نیست .
  با اسفر می شه ولی اسفر رو بزرگتر بگیرید , پیرانا رو هم سیر نگهدارید .

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code