ماهی پیرانا

ماهی پرانا یا درنده ترین ماهی اب شیرین جزو خانواده بزرگ کاراسین ها محسوب میشود که نگهداری ان تنها و تنها در اکواریم تک گونه و بزرگ توصیه میشود. ماهی پیرانای گرسنه به هیچ چیز حتی دست شما هم رحم نمیکند و باید در نگهداری این ماهی احتیاطات لازم به عمل اید. در این قسمت مقاله ای در مورد شناخت و نگهداری این ماهی درنده قرار میدهم که امیدوارم مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد

به ادامه متن توجه کنید

پیراناها

شناخت:ماهیهای پیرانا به خاطر قدرت تایید شده شان در بلعیدن حیوانات بزرگ و ماهیان بزرگ و حتی انسانها در زمانی کم شناخته شده هستند. اگرچه تا کنون رویدادی از مرگ انسان به وسیله ی این ماهی ثبت نشده است. بر خـلاف این انسانـها پیرانا را برای مصرف غذایـی صیـد می کنند زیرا گوشت پیرانا خوش طعم و مطبوع است.

پیرانا معمولا از ماهیان کوچکتر تغذیه می کند و این کار اغلب به سادگی با گازگرفتن از فلسها یا باله ی آنها صورت می پذیرد. ولی این ماهیها تحت شرایط معین به خصوص اگر در یک دریاچه ی خشک به دام بیافتند به هر نوع حیوان دیگری که اشتباهاً در آب بیافتد حمله خواهند کرد. البته فقط چهار یا پنج گونه از مجموع ۲۰ گونه ی پیرانا از این لحاظ خطرناک هستند.

ماهی های پیرانا منطقه هایی از آبهای آمریکای جنوبی را که دارای آبهای تازه است به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند، و گونه های گوشتخوار درقالب دسته های بزرگ ماهی به سوی خون و همچنین حرکت در آب جذب می شوند. بعضی از قبایل هندی ساکن آمریکای جنوبی به طور سنتی از دندانهای پیرانا به عنوان ابزارهای بریدن استفاده می کنند.

محل زندگی پیرانای شکم سرخ یک منطقه ی کاملا وسیع در آمریکای جنوبی است و تقریباً در هر شاخه از رودخانه ی آمازون لانه می گزیند. با این که پیرانا به درنده خویی مشهور است، کودکان هندی بدون هیچ درنگی به درون رودخانه هایی می پرند که پر از پیراناست. زیرا افراد محلی می دانند که پیرانا هیچگاه در رودخانه ای که پر از انواع ماهی های ریز است، به انسان حمله نمی کند. زیرا در آنـجا غذای کافـی برای او وجـود دارد. پیرانـاها فقط در صورتـی خطرناک می شوند که بدون غذای کافی در مردابهای در حال خشک شدن اسیر شوند و شدیدا به حال گرسنگی بیافتند. با این همه پیرانا ماهی مهاجم و درنده ای است که باید با احتیاط در آکواریومها نگه داشته شود زیرا ممکن است با دندانهای غیرعادی خود صاحبان آکواریوم را گاز بگیرد. با این همه بسیاری از افراد ممکن است علاقه داشته باشند پیرانا را در آکواریومهای شخصی نگه داری کنند. در واقع باید گفت پیرانا ، مخصوصا انواع بالغ، برای یک آکواریم خانگی مناسب نیست. البته یک گروه از ماهیهای جوان پیرانا را می توان چندین مـاه در یک آکواریـوم ۱۵۰ لیتری نگهداری کـرد ولی وقتی ماهیـها بالـغ می شوند به طور قطع به  افزایش فضای زیست احتیاج پیدا می کنند. با این که ماهیهای پیرانا به طور دسته جمعی زندگی می کنند ولی ماهیان بالغ به فضای امن کافی برای زندگی نیاز دارند، و در صورت محدود شدن فضای زیست آنها یک جریانی به وجود می آید به این صورت که ماهیهای بالغ نسبت به هم عصبانی و متشنج و بسیار پرخاشگر می شوند. و به زودی حملات جدی و شدیدی را آغاز می کنند که در پایان فقط ماهیهای قویتر از این برخوردها جان به در می برند و این حالت برای ماهی پیرانا به هیچ وجه مناسب نیست زیرا همان طور که گفته شد پیرانا یک ماهی اجتماعی با زندگی دسته جمعی می باشد. به طور متوسط برای هر پیرانای بالغ به اندازه ی ۱۰۰ لیتر حجم باید در نظر گرفته شود که این به معنی ۶۰۰ لیتر برای شش پیرانای بالغ کافی می باشد.

یک واقعیت جالب توجه در مورد ماهیهای پیرانا این است که آنها دندانهای خود را مانند جنس کروکودیل، در طول دوران زندگیشان جایگزین می کنند. البته آنها به جای جایگزین کردن دندانها به طور یکی یکی، کل ردیف دندانهایشان را به چهار قسمت تقسیم کرده (یعنی هر ردیف به دو قسمت)، و سپس هر یک چهارم از دندانها را که جایگزین کردند نوبت به یک چهارم بعدی می رسد و همین طور تا آخر؛ و این روند بدان معنی است که در یک زمان حداکثر یکی از چهار قسمت تعیین شده ممکن است بدون دندان باقی بماند. و دندانهای جدید دو روز بعد در جای دندانهای قبلی که افتاده اند، رویش پیدا می کند. علت این نحو ریختن دندان، شکل خاص استخوان بندی دندانی در پیرانا است که در آن هر دندان در دندانهای اطراف خود قفل می شود. و این یعنی در بین دندانهای پیرانا درز وجود نداشته و لثه ی آن نیز فقط در قسمت فوقانی دندانها بوده و تا بین دندانها پیش روی نمی کند پس کل ردیف دندانها مثل لبه ی یک چاقوی برنده به هم چفت می شوند که این قابلیت به آنها امکان می دهد تکه های بزرگی از گوشت شکار خود را به آسانی پاره کنند. و نیازی به یاد آوری نیست که دندانهای پیرانا به قدری محکم و سخت هستند که می توانند این لبه ی تیز را تا مدت زیادی حفظ کنند. و در صورت کند شدن آن پیرانا دندانهای خود را همانطور که شرح داده شد، جایگزین می نماید.

این ماهیهای قوی دارای بدنی به رنگ نقره ای و طوسی و شکمی به رنگ قرمز هستند و هنگامی که دندانهای تیز و برنده ی خود را نمایش می دهند بسیار تهدیدآمیز به نظر می رسند. همچنین وقتی در برابر نور خورشید قرار می گیرند بدن آنها تلألو طلایی رنگی از خود نشان می دهند.

در کل ۵۰۰ گونه از پیرانا وجود دارد که بیشتر آنها گیاهخوار هستند و بیشتر ترجیح می دهند از میوه به عنوان غذا استفاده نمایند. در هر حال گونه ی مورد بحث از پیرانا، یک جانور گوشتخوار است و اگر در شرایط سختی از نظر تأمین مواد غذایی قرار گرفته باشد، حتی ممکن است انگشت فردی را هم که با بی احتیاطی در آب قرار گرفته است، گاز بگیرد. همین طور در حالت عادی پیرانا به انسان یا هر نوع جانور دیگر که زخمی شده باشد و در آب قرار گرفته باشد نیز حمله ور می شود. به طور مثال اگر یک گاو زخمی از روی یک پل به درون رودخانه ای که پیرانا در آن زیست می کند، پرت شود در حدود ۱۵ دقیقه ی بعد استخوانهای گاو بر روی آب مشاهده می شود. و این کار معمولاً توسط یک گروه از پیراناهای بالغ قابل انجام است. در حقیقت به طور قطع ماهی های پیرانا یکی از درنده خوترین ماهی های شناخته شده در نوع خود می باشند. و از این حیث در آمریکای غربی مشهور می باشند. ولی بر اساس مطالعات برخی محققان بسیاری از گونه های پیرانا بی خطر می باشند و تنها گونه ی گوشتخوار این موجود همان پیرانای شکم سرخ( Serrasalmus Nattereri ) می باشد. بر اساس تحقیقات دانشمندان جمعیتهای وسیع از پیرانای شکم سرخ برای به دست آوردن غذا به آن حمله می کنند، بلکه باید با نا امیدی اعلام کرد که این جانوران خود را استتار می کنند و سپس به آرامی به طعمه نزدیک می شوند و در موقعـیت مناسب به آن حملـه ور شده و آن را می ربایند. همچنین مطالعات نشان می دهد که پیرانای شکم سرخ ترجیح می دهد از ناحیه ی باله ی دمی یا فلس طعمه –در صورتی که ماهی باشد- تغذیه کند، تا این که آن را یک جا ببلعد.

یکی از محققان در جریان بررسیهای خود در مورد گستره ی زندگی ماهیهای پیرانا، به جنوب آمریکا سفر می کند و در آنجا در می یابد که شمار کثیری از این ماهیها در رودخانه های آمریکای جنوبی وجود دارند و تعداد آنها بسیار بیشتر از مقداری است که تصور می شد. همچنین در رودخانه های ونزوئلا و پرو بیشتر گونه های بی خطر این ماهی یافت می شوند. ولی در آبهای این مناطق نیز انواع درنده ی این جانور وجود دارند که ماهیگیران محلی با قرار دادن طعمه هایی از گوشت آنها را شکار می کنند که باید گفت این کار به مهارت زیادی احتیاج دارد زیرا در صورتی که ماهیهای پیرانـای بزرگـی به طرف طعمه جذب شوند آن گاه خطر خود صیاد را نیز تهدید خواهد کرد.

در میان ماهیها، ماهی پیرانا به خانواده ی کاراسین تعلق داردکه ۱۱۰۰ گونه دیگر علاوه بر پیرانا در این خانواده قرار دارند و بدین ترتیب این خانواده بزرگترین گروه از ماهیها را در میان خانواده های ماهیان ساکن آبهای شیرین، تشکیل می دهد. همه ی ماهیهای خانواده ی کاراسین دارای بدنی رنگی با رنگهای روشن و درخشان هستند. نیز در این خانواده گونه های گوشتخوار و گیاهخوار با هم وجود دارد. و بسیاری از گونه ها مثل پیرانای شکم سرخ اجتماعی زندگی می کنند.

از میان ۱۱۰۰ گونه ماهی موجود در خانواده ی کاراسین در حدود ۳۰ گونه مربوط به پیرانا می شود که در مورد رفتار آنها از لحاظ درنده بودن مبالغه شده است زیرا همان طور که گفته شد فقط گونه های محدودی گوشتخوار بوده و از این میان فقط پیرانای شکم سرخ می تواند برای انسان خطرناک باشد. و بومیان آمریکای جنوبی نیز از این مطلب آگاه بوده و به راحتی در رودخانه هایی که گونه های مختلف پیرانا در آن زندگی می کند، شنا می کنند و حتی گوشت پیرانا یک منبع رایج غذایی برای مردم آن سرزمین به شمار می رود.

جنسیت و تولید مثل:جنسیت پیرانا قبل از بلوغ از نظر ظاهری قابل تشخیص نیست (هر دو ۱۲ سانتیمتر طول دارند)، ولی در هنگام بلوغ پیرانای نر دارای پوستی تیره تر و پیرانای بالغ ماده دارای شکمی بزرگتر می شود. ماهیهای پیرانا برخلاف دیگر اعضای خانواده ی خود یعنی کاراسینها، تخمهای خود را نمی خورند بلکه از آنها مراقبت می کنند.نحوه ی تولیدمثل این ماهیها به این صورت است که پس از جفتگیری ماهی ماده تخمریزی می کند و ماهی نر وظیفه ی مراقبت از تخمها را بر عهده می گیرد. در طول مدت محافظت از تخمها ماهی نر بسیار پرخاشگر است و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به توده ی تخمها را نمی دهد.

پیرانای شکم سرخ: نام «پیرانای شکم سرخ» به دوگونه ی مختلف از ماهی پیرانا اطلاق می شود که عبارتند از: پیگوسنتروس نترری (مربوط به مناطق آمازون و راه آبهای آن)، پیگوسنتروس پیرایا (که یک نمونه ی ۵۷ سانتیمتری از این جنس بوده و فقط در ریو سان فرانسیسکو یافت می شود)سایر گونه های بدنامی که اعضای جنس سراسالموس هستند، مثل پیرانا به وحشی بودن معروف نیستند.

پیرانای شکم سـرخ ماننـد سایر ماهیهای گوشتخوار به بوی خون در آب حساس می باشد و در حقیقت مکانیسم جذب این راهی به سمت طعمه همان احساس بوی خون در آب می باشد و در گونه های بزرگتر این حساسیت بیشتر نیز می شود. همان طور که گفته شد دندانهای پیرانا برای تکه کردن و بلعیدن طعمه سازش یافته است؛ شکل دندانهای او مثلثی و بسیار تیز است تا جایی که بومیان مناطق آمازون از دندانهای پیراناهای بزرگ برای ساختن نوعی قیچی استفاده می کنند. پیراناها در طول به ثمر رسیدن تخمهایشان دارای یک رفتار بسیار تهاجمی هستند و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به قلمرو خود را نمی دهند.

گستره ی انتشار این ماهی به طور عمده در شمال آمریکای جنوبی است. این ماهی برای نگهداری در آکواریوم ماهی مناسبی به شمار می رود به شرط آن که اندازه ی آکوایوم با افزایش سن او افزایش یابد و همچنین این ماهی به کیفیت آب بسیار حساس است و بایستی آب با pH و کیفیت مناسب برای او تهیه کرد .

پیرانای شکم سرخ بیشتر عمر خود را بی حرکـت می گذراند ولی در صورت نیاز می تواند با سرعت غیر قابل انتظاری شنا کند.

در حقیقت باید گفت این ماهی در مناطق آمریکای جنوبی در جایی که زیستگاه او محسوب می شود، شهرت زیادی به درندگی و خونریزی دارد. این ماهی به صورت دسته جمعی در آبهای کم عمق زندگی می کند و می تواند به هر موجودی که ممکن است بر حسب اتفاق در رودخانه پرت شود حمله کرده و در مدت زمان خیلی کمی اسکلت او را خالی از گوشت پس بفرستد!

خرید و نگهداری پیرانا:به هر حال توصیه می شود اگر مایل به خرید یک ماهی زیبا و با شکوه برای آکواریوم خود هستید، قبل از تصمیم گیری در مورد خرید پیرانا همه ی اطلاعات لازم در مورد ایم ماهی گوشتخوار را به دست آورید. زیرا در صورت عدم اطلاع از موراد لازم ممکن است در انتها از خرید این ماهی نا امید شوید! البته در ایالتهایی از آمریکا که دارای آب و هوای گرمتری هستند، نگه داری این ماهی ممنوع است زیرا این ماهی استوایی است و در آب و هوای گرم تکثیر پیدا می کند و با آزاد شدن در رودخانه خطـری برای دیگر شکلهای حیات در یک زیستـگاه مشتـرک محسـوب می شود.

این ماهیها از نظر رنگ تنوع زیادی دارند و حتی افراد یک گونه نیز با قرار گرفتن در شرایط زیستی مختلف، خصوصیات ظاهری مختلفی از خود نشان می دهند. همچنین این خصوصیات ظاهری در سنین مختلف نیز برای افراد یگ گونه از پیرانا متفاوت است. چنان که نمونه های جوان دارای بدنی کشیده هستند و پشت بدن آنها در امتداد ستون مهره ها آبی- خاکستری است و دو پهلوی آنها دارای رنگ سبز زیتونی ظریف و زیبایی می باشد و نقاط متعدد نقره ای فلز رنگی نیز بر روی بدن آنها وجود دارد که ظاهر زیبایی به آن می بخشد. این ماهی در حالت بالغ علاوه بر خصوصیات یاد شده دارای شکم قرمز رنگی نیز می شود که نام او نیز از این جا گرفته شده است.

پیرانای شکم سرخ در مواقعی که نتواند به قلمرو قابل قبولی برای خود دست پیدا کند و از لحاظ حرکت و انتقال در محدودیت قرار بگیرد رفتار اجتماعی خود را از دست می دهد و به یک ماهی درنده و مهاجم تبدیل می شود. و این حالت به خصوص در آکواریومهایی که فضای کافی برای نگهداری این ماهی ندارند بیشتر به وجود می آید و اگر ادامه پیدا کند منجر به این می شود که ماهیها به یکدیگر حمله می کنند و صدمات جدی و غیر قابل برگشتی نیز در ناحیه ی باله ی دمی یا بدن به یکدیگر وارد می سازند.

در هنگام خرید پیرانا برای آکواریم باید یک دسته ی جوان که در آن هر ماهی اندازه ی کوچکی داشته باشد، انتخاب شود و نیز باید دقت کرد که همه ی ماهیها باید در یک نوبت وارد آکواریوم شوند و پس از جایگزین شدن آنها در آکواریوم نباید ماهی دیگری از آن گونه به جمع اضافه شود. انتخاب و خرید این ماهیها به صورت گروهی و قرار دادن آنها در زیستگاهشان در یک زمان به آنها اجازه می دهد که با یکدیگر خو گرفته و یک گروه را تشکیل دهند

ماهیهای پیرانا در آکواریوم خیلی زود در بـرابـر شرایـط نامساعـد واکنش نشـان مـی دهند و در مقابل شوکهای احتمالی ترسیده می شوند. برای فراهم کردن محیطی آرام برای این ماهی باید از گیاهان آبی مناطق آمازون در آکواریوم قرار داد و به این ماهی اجازه داد تا قلمرو امنی در میان این گیاهان برای خود اختیار کند. بهترین و زیباترین حالت این ماهی را می توان هنگامی مشاهده کرد که نور خورشید به طور مستقیم به آکواریوم بتابد. در این حال ماهیهای بالغ در انعکاس نور بسیار زیبا به نظر می رسند و لکه های نقره ای بدن آنها در نور آفتاب می درخشد.

تغذیه پیرانا:تغذیه ی پیرانای شکم سرخ باید بنابر طبیعت او انجام گیرد. این جانور گوشتخوار است و معمولاً از طعمه های زنده مانند کرم خاکی یا ماهی های کوچک دیگر تغذیه می کند. ولی تکه های گوشت گاو یا قلب آن نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در هنگام غذا دادن به پیرانا نباید دست را داخل آکواریوم کرد.

شرایط ابی ماهی پیرانا: شرایط آبی که پیرانا در آن نگه داری می شود باید به این شرح باشد؛ این ماهی فعال به مقدار زیادی اکسیژن محلول در آب نیاز دارد و آب نباید ساکن باشد بلکه بایستی به وسیله ی تجهیزاتی از قبیل فیلترهای نیروی خارجی آب را در آکواریوم در جریان نگه داشت. همین طور آب باید مقدار کمی اسیدی باشد و pH آب در حدود ۴/۶ تا ۸/۶ مناسب است. رنگ این ماهی در آبهای سخت تغییر چندانی از خود نشان نمی دهد. دمای مناسب برای این ماهی ۷۵ تا ۸۱ درجه ی فارنهایت است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

457 دیدگاه در “ماهی پیرانا

 1. Soheil

  سلام.ببخشید پیرانا با آروانا میسازه؟فک کنم بزنه آروانارو درسته؟
  اگه آروانا ازش بزرگتر باشه چطور؟
  با تگزاس چی؟میسازه پیرانا؟

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   سلام خیلی فکر نکنید
   بنده کلی خدمتت گفتم ولی جواب همه همینه
   اروانا با هیچ ماهی نباید نگهداری بشه و به مرور چشمش میفته
   مثلا سفره ماهی با آروانا سازگاره ولی به مرور چشمش رو زودتر میندازدنه

   پاسخ
 2. رهام

  سلام میشه ۴یا۵تاپیرانا رو با ۴یا۵تا سرماری قرمز نگهداری کرد.
  (توسایز نه یا ده سانت)
  ابعادآکواریوم ۹۰طول۵۵ارتفاع۳۰عرض

  پاسخ
  1. سارا

   پیرانا وقتی پمج تا باشن، دسته جمعی حمله میکنن، من یه پیزانا داشتم خیلی بزرگ شد حدود بیست سانت به منم حمله میکرد، یه بار نزدیک بود انگشتم رو قطع کنه، حالا اگه تعداد بشن، همه ماهیها رو میخورن

   پاسخ
 3. رهام

  یعنی سرماری نمیتونه از خودش دفاع کنه؟
  آخه سرماری هم تقریبا گروهی حمله می کنه وخیلی وحشیه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره این کار رو نکنید.
   سرماری ها رو جانگهداری کنید و پیراناها رو جدا.

   پاسخ
 4. رهام

  یک پیرانا بایک سرماری چی؟
  همه ماهی های زیر را در چند گروه که بشه باهم نگهداشت تقسیم می کنید
  پیرانا،ردتیل، دراگون، سرسوسماری، ردویل، میداس، جگوار، جک دمپسی
  ، پوزه میمونی، گربه ماهی بلعنده، سرماری،زندانی، گرگی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ردتیل و دراگون و کت آفریقایی و گربه ماهی هیا بزرگ رو با هم نگهداری کنید.
   سرسوسماری رو جداگانه نگهدارید.
   سرماری و زندانی و پیرانا رو بهتره به صورت تک گونه نگهداری کنید.
   گرگی – جگوار و رددویل و میداس تا حدودی با رعایت سایزبندی و داشتن فضای زیاد با هم قابل نگهداری هستند.
   ترکیب پیرانا و سرماری هم ترکیب خوبی نمیشه و به تانک خیلی بزرگ نیاز دارید و یا بهتره بی خیال بشید.

   پاسخ
 5. رهام

  سلام مرسی آقا مجتبی جان
  یک تانک۷۰۰ لیتری دارم تو اون چی؟
  یک جفت سرماری با یک جفت پیرانا می شه؟
  گربه ماهی بلعنده چی؟
  با چه ماهی سازگاره؟
  وجک دمپسی هم با چه ماهی؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با اجازتون بنده سوالات شما رو ادغام کردم.
   در ۷۰۰ لیتر دستتون بازه و میتونید نگهداری کنید.
   حتی دو تا پیرانا با دو ت اسرماری هم مشکلی نداره فقط سایز ماهی ها خیلی بزرگ نباشه.
   گربه ماهی بلعنده با سایر گربه ماهی های همسایز خودش از جمله ردتیل و دراگون قابل نگهداریه فقط همسایز باشند.
   جک دمپسی با رعایت سایزبندی و داشتن فضای کافی با سیچلاید های امریکایی از جمله اسکار – تگزاس و اگر اسکار نداشت هباشید گرین ترور و حتی با گوره خری هم سازگاری داره.

   پاسخ
 6. رهام

  مرسی از نظر خوبتان آقا مجتبی امروز رفتم یه سرماری چون پیرانا نداشت خریدم(از قبل یک سرماری داشتم) چند تا دیگه سرماری باپیرانا میتونم اضافه کنم؟ همشون رو میخوام ۷یا۸ سانت بگیرم بزرگ کنم
  بجز سرماری و پیرانا ماهی دیگه ایی نمی تونم اضافه کنم
  ببخشید اگه زیاد حرف زدم🤐🤐

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   وقتی سرماری یا پیرانا دارید دیگه نمیتونید ماهی دیگه ای اضافه کنید.
   در این حجم ۳ – ۴ تا سرمای و ۳ – ۴ تا پیرانا البته همگی سایز کوچک میتونید نگهداری کنید.

   پاسخ
 7. مهدی

  سلام
  کنار پیرانا چه نوع ماهیای میشه اضافه کرد با رعایت سایز بندی

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اضافه کردن تقریبا سخته و نگهداری کنار هم از کوچیکی هم ریسک داره. اگه الان تانک اختصاصی پیرانا دارید بهتره هیچ ماهی رو اضافه نکنید و نظم و ارامش اکواریوم رو بهم نزنید.

   پاسخ
 8. Mehdi

  سلام. من یک اکواریوم با ابعاد .۸۰ طول ۳۰ عرض و ۶۰ ارتفاع دارم که میشه ۱۴۴ لیتر. دراین اک چنتا پیرانا میشه نگهداری کرد و سایز هم بشن و همیشه هم داشته باشمشون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این اکواریوم مناسب نگهداری پیرانا به شکل بلند مدت نیست. از گونه های صلج چو با سایز کوچیک تا متوسط میتونید در این اکواریوم نگهداری کنید.

   پاسخ
 9. رهام گلچای

  سلام
  تا کو چیکن ۳ تا ولی بزرگ بشن هر پیرانا بالغ ۱۰۰ لیتر آب نیاز دارد 😉

  پاسخ
 10. Mehdi

  یعنی نمیتونم بصورت همیشگی نگه دارم؟😔

  پاسخ
 11. رهام گلچای

  میتونید تا کوچیک هستن نگه دارید بعد به آکواریوم بزرگ تر منتقل کنید😉
  چون پیرانا تکی جلوه نمی کنه☹️
  من خودم یک آکواریوم ۸۰۰ لیتری دارم که توش ۴ تا سرماری و ۴ تا پیرانا سینه سرخ اصل😉

  پاسخ
 12. iliya.kh

  سلام به نظرتون چه ماهی حریف پیرانا هست یا حتی وحشی تر از اونه؟؟؟؟

  پاسخ
 13. 8080m.n(محمد رضا)

  از چه لحاض میخوایند اگر میخوایند با هم نگهداری کنید برای مثال میتونید با کمی ارفاق با اسکار نگهداریدش اگر تک باشه با خیلی از گوشت خوارا سازگاره ولی اگه دسته باشند بهتره تانک تخصصی پیرانا داشته باشید

  پاسخ
  1. iliya.kh

   والا منظورم برای نگهداری نیست و سازگاری نیست فرض کنید میخواهید یک ماهی برای جنگ بخرید به نظرتون قوی ترین ماهی برای جنگ و کشتن بقیه ماهی ها چیه؟ نا گفته نماند که بنده هرگز چنین نیتی ندارم در آکواریوم من ماهی زنده زا هست فقط این سوال رو حفظ اطلاع پرسیدم با تشکر

   پاسخ
   1. مجتبی

    برای جنگ یا بهتر بگم زور ازمایی قطعا فاکتور های زیادی وجود داره همه چیز به نژاد و تغذیه و شرایط فیزیک ماهی بر می گرده قطعا همه ی پیرانا ها یا زندانی ها یا فلاور ها قوی نیستن ممکنه اسکار زندانی رو بکشه یا فلاور کتک خور باشه اما به طور کلی از نظر من زندانی و جگوار بدن قوی و خوی جنگ طلب بیشتری دارن ولی از نظر درنده بودن الیگیتور و پایک(اردک ماهی) درنده تر و وحشی ترن.یه سرچ بکنین ویدیو شکار پیرانا اصلی رو توسط پایکی که خودش طعمه بود میبینین
    امیدوارم نظرم مفید بوده باشه

    پاسخ
 14. امیر

  پیرانا ماهی بدیه حتی اصلش بدرد لای جرز میخوره ترسو ترین ماهیه حتی تو گله به جاش سرماری یا گار بگیردی خیلی بهتره

  پاسخ
 15. mohamad reza

  اگه ماهی بره دعوا می خوای فقط سرماری البته اصلا کار درستی نیست ماهی رو دعوا بندازی سرماری توسایز ریز کتک خوره ولی بزگ که بشه به هیچی رحم نمیکنه خیلی وحشیه میداس هم ماهی قدرتمند و جنگ جوی

  پاسخ
 16. مهدی

  سلام مجتبی جان، من پنج تا پیرانا ۱۶ سانتی دارم و یه اسکار ۱۳ سانتی تازه یه پایک ۲۴ سانتی اضافه کردم با شیشه جدا کردم بنظرتون عادت میکنن بهم؟ و اینکه چه مدت طول میکشه غذا خور بشه و میشه به کیلکا دل میگو عادتش داد؟؟؟؟

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   خود پیرانا با اسکار مشکل داره(در صورتی که پیرانا هاتون اصل باشن اسکار باید داغون بشه )منظورتون از پایک رو هم نفهمیدم!؟پایک کیلی فیش،سیچلاید پایک کوتوله،سیچلاید پایک راه راه!؟در هر صورت ترکیبتون مشکل داره

   پاسخ
    1. alireza01

     سلام
     اگر منظورتون گار باشه که اون رو هم اذیتش میکنن…شاید فکر کنید که این از اونا بزرگ تره کاریش ندارن اینطوریام نیست…یه اردک ماهی هم داریم که بسیار قوی تر و درنده خو تر از گار هست اگر اون باشه با پیرانا ها درگیر میشه…درستش اینه که همین ۵ تا پیرانا رو نگه دارید و چیزی کنارشون نریزید

     پاسخ
   1. مهدی

    اصل هستن،پنگوسی رو تیکه تیکه کردن دراگون هم همینطور،ولی این اسکار رو اصلا کاریش ندارن

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     پیرانا رو به صورت اختصاصی نگهداری کنید اسکار و اردک ماهی اضافه هستند.

     پاسخ
     1. مهدی

      اقا مجتبی،من تانک جدیدم ۳ ماه دیگه درست میشه،میتونم تا سه ماه دیگه پایکم رو تو تانک ۱۰۰ لیتری نگهدارم؟؟؟

      پاسخ
      1. alireza01

       سلام
       منظورتون جدا از پیراناهاست دیگه نه؟کلا تانک ۱۰۰ لیتری برا ماهی مثل این واقعا کوچیکه

       پاسخ
       1. مهدی

        بله جدا از پیراناها،چون باله هاش اسیب دید توسط پیرانا،تانک جدید هم ۳ ماه دیگه درست میشه،تانک صد لیتری دارم انداختم تو اون.پایک هم ۲۴ سانته.

        پاسخ
        1. alireza01

         مطمئنا اضافه کردن ماهی به تانکی که یه گله ۵ تایی پیرانا داره کار سختیه…چه میشه کرد فعلا باید از همین تانک صد لیتری هم استفاده کرد
         سیکل رو طی کردید تو آکواریوم پایک؟

       2. مهدی

        بله داداش تقریبا ۲۰ روزی میشه راه انداختم.

        پاسخ
        1. alireza01

         حداقل ۴۰ روز طول میکشه آب سیکل بشه…با اینکه پایک زیاد به شرایط آب سخت گیر نیست اگر تونستید باکتری ساز مرغوب تهیه کنید

 17. ahmadreza.kh

  اصلا پیرانا مناسب ترکیب نیست بهتر گله ای نگهداری بشه به صورت اختصاصی

  پاسخ
 18. ahmadreza.kh

  بزودی اون اسکار هم تیکه تیکه میکنن

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code