ماهی تگزاس

ماهی تگزاس جزو سیکلیدهای قوی و قلمرو طلب است و به خاطر روحیه جنگجویی که دارد نگهداری ان با سایر ماهیان توصیه نمیشود. ماهی تگزاس  نسبت به غذا سختگیر نیست و هر نوع نوع غذایی از زنده گرفته تا غذاهای منجمد را بخوبی میخورد. برای نگهداری این ماهی به تانک متوسطی در حدود ۱۲۰ لیتر احتیاج دارید و شرایط زیستی ساده و معمول برای برپایی ان کافی است

به ادامه متن توجه کنید

نام علمی: Herichthys cyanoguttatus

نام رایج: تگزاس Texas Cichlid

نامهای دیگر: Rio Grande cichlid , Rio Grande perch

خانواده : سیکلیده  Cichlidae

منشاء : ریو تگزاس و شمال شرق مکزیک ، آمریکای مرکزی

اندازه بالغین :نرها به ۳۰ سانتیمتر و ماده ها به ۲۵ سانتیمتر می رسند.

دمای مناسب نگهداری: ۲۲  الی  ۲۶ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶.۵ تا ۷.۵

طول عمر: حدود ۱۵ سال

شناخت:سیکلید تگزاس بسیار قوی و قلمروطلب میباشد بنابراین نمیتوان ان را مناسب تانک های اجتمایی دانست. انها دارای رنگ امیزی بسیار زیبایی هستند که به صورت تکثیر های ژنتیکی در رنگ های متفاوت و زیبایی به وجود امده اند که بسیاری از اکواریوم دارها علاقه مند به نگهداری و تکثیر تگزاس ماهیان به صورت حرفه ای هستند. در طبیعت این ماهیان تا ۳۰ سانتیمتر در جنس نر و کمی کمتر از این اندازه در جنس ماده رشد میکنند که شاید در اکواریوم بسیار کوچکتر از ان چیزی شوند که در طبیعت وجود دارند و شاید به ۲۰ سانتیمتر هم نرسند

نگهداری: همانطور که در بالا اشاره شد تگزاس ها ماهیانی نیستند که مناسب تانک های اجتمایی باشند مگر اینکه از همان ابتدا قبل از ورود انها به تانک سایر ماهیان هم خانواده انها را خریداری کرده و در یک تانک بزرگ به صورت همزمان رها کنید که اگر چه در اینصورت هم در چند روز اینده شاهد زد و خوردها و حتی دعواهای خونینی در اکواریوم خواهید بود بنابراین بهترین راه، نگهداری انها در یک تانک بزرگ با دکرهای صخره ای به صورت تگ گونه است. بهتر است در تانک انها از گیاهان طبیعی استفاده نکنید زیرا بعد از مدتی توسط تگزاس ها به دلیل جابجایی شن ها و گیاهان و صدمه زدن به انها از بین خواهند رفت. تگزاس ها به شرایط ابی ویژه و خاصی احتیاج ندارند و همین که اب انها کریستاله باشد و دمایی بین ۲۲ الی ۲۶ درجه سانتیگراد با پ-هاش خنثی را برایشان فراهم کنید به راحتی و سالیان سال بدون هیچ مشکلی در این اب زندگی خواهند کرد

تشخیص جنسیت: ماده ها کوچکتر از نرها میباشند و دارای رنگی به مراتب روشنتر هستند و در هنگام تخمریزی دارای آلت تناسلی U شکل و همچنین لکه های مایل به صورتی در روی باله پشتی خود هستند نرها درشت تر و زیباتر و دارای سری برامده (هد یا حباب روی سر) هستند و آلت تناسلی  انها مخصوصا در فصل تخم ریزی v شکل است

تغذیه : انها گوشتخوارند ولی در اکواریوم لقب همه چیز خوار هم مناسبشان است زیرا همه چیز از غذاهای خشک گرفته تا گوشتی و زنده را میخورند، بعضی از غذاهای پولکی و کرمهای خونی و غذاهای زنده و یا یخ زده را میتوان به عنوان رژیم غذایی این ماهی در کنار دل گاو در نظر گرفت .

تکثیر: شرایط تخمریزی مانند ماهی اسکار میباشد و در روی سنگ صاف و یا گودالی تخمریزی میکنند که تعداد تخم ها به ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ عدد میرسد و تخم ها بعد از ۳ الی ۵ روز تبدیل به بچه ماهی میشوند که بعد از جذب چربی یا زرده زیر شکم باید با آرتمیا تغذیه گردند. ماهی تگزاس را میتوان با بعضی از گونه های دیگر ترکیب کرد و سیچلایدهای رده جدید را بدست آورد. (پروت و فلاور سردسته این نوع تکثیرهای چند گونه ای میباشند)

تگزاس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,045 دیدگاه در “ماهی تگزاس

 1. سهیل

  سلام من دو تا جفت تگزاس آبی نرو ماده گرفتم اولش اونها داشتن جفت میشدن ولب میدادند ولی الان تگزاس ماده دنبال تگزاس نر میکنه و داره باله هاشو زخمی میکنه دلیلش چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این رفتار طبیعیه و ممکنه اماده جفتگیری نیستن و یا حتی هنوز به بلوغ کامل نرسیدن. بهتره با شیشه از هم جداشون کنید و اگه بالغ هستن یه چند روز جدا باشن و مجددا کنار هم قرار بگیرن.

   پاسخ
 2. Mohammad_Amin

  سلام دوستان
  امروز دقت کردم دیدم کلی بچه ماهی توی اکواریومه که ظاهرا مال دوتا از تگزاس باکس ها هستن چون خیلی مراقبشونن.
  حالا باید بچه ماهی ها رو چیکارشون کنم؟ بچه هارو جدا کنم و بریزم توی یه تانک کوچیک یا نه؟ چی باید بخورن؟ تا حالا این رو تجربه نکردم.

  پاسخ
 3. Mohammad_Amin

  یه سوال دیگه هم داشتم. اگه بچه هارو جدا کنم و بریزم توی یه تانک دیگه، مشکلی برای والدینشون پیش نمیاد؟ اسیب های روحی و روانی و اجتماعی؟!!!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مشکلی برای والدین پیش نمیاد اما ممکنه بچه ها رو بکشید حتما دقت کنید باید بچه ماهی ها رو با همین آبی که داخلش هستند منتقل کنید تا کمترین شوکی بهشون وارد نشه نوسان دمایی و استرس میتونه تلفات بالایی داشته باشه.
   اگر هم بچه ها رو جدا نکنید ممکنه از گرسنگی تلف بشن و یا توسط بزرگترها خورده بشن.
   باید آرتمیای تازه هچ شده بهشون بدین البته اگر خیلی ریز هستند یکی دو روز اول آب سبز و بعد از اون از ارتمیای تازه هچ شده استفاده کنید.

   پاسخ
 4. a

  سلام خسته نباشین یه جفت تگزاس باکس دارم که سایزشوم همون ۷ سانت هست از هم با شیشه جدا کردمشون ماهی نرم خیلی تمایل ب جفتگیری داره و هی ماسه هارو گود میکنه و جابه جا میکنه و ماده هم تقریبا همین کارو میکنه وقتی شیشه رو برمیدارم سریع میرن پیش هم و لب هارو بهم قفل میکنن و دور هم میچرخن اما حس میکنم ماهی ماده اماده نیس چون یهو میبینی میندازه دنبال ماده و میزنتش منم مجبور میشم جداشون کنم باز ب نظرتون چیکار کنم ماهی ماده زودتر اماده شه و اینکه لازمه جداشون کنم یا ن بزارم پیش هم غذا هم بهشون میگو خشک کرم فشرده کرم منجمد اسپرولینا یه غذا هد اپ ک ماله فلاورم بوده یه غذای مولتی ویتامین بیومار و یه غذای مارک ازو میدم گاهی اوقاتم میکس دل ممنون میشم کمکم کنین.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب جفت گیری این ماهی ها همین هست و نباید در جدا کردن اونها عجله کنید و کمی درگیری و دنبال هم کردن طبیعیه و فقط اگر درگیری خیلی شدید و خونین داشتن باید از هم جداشون کنید بادی مخفیگاه داشته باشید تا ماهی ضعیف تر بتونه فرار کنه و مخفی بشه.

   پاسخ
   1. A

    سلام ممنونم از پاسختون میگم اقا مجتبی ب نظرتون اگ ب جای تگزاس ماده پرت قرمز جفتش بدم چطوریه خوب هس یا همون تگزاس جفت بخوره بهتره؟؟؟راستی ی سوال دیگ میدونم اینجا بخش سوال نیس ولی خب شرمنده دیگ ب نظرتون واس سیچیلاید های افریقایی بستر کف از ماسه استفاده کنم یا سیلیس ؟با کدومش راحت ترن؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     ببینید اگر تگزاس رو با تگزاس جفت بدین بهتره و بچه ها اصیل میشن ولیکن تگزاس نر رو با پروت قرمز ماده جفت بدین شای دی کدرصد کمی از بچه ها خیلی چیز خاصی بشن مثلا پگزاس قرمز بشن و یا تگزاس باکس قرمز بشن ولی اکثر بچه ها بی کیفیت میشن این دیگه شانسیه اگر شانس خودتون رو امتحان کنید به نظرم بد نباشه.
     سیلیس ریز باشه بهتره البت هبرای شم ابهتره چون در زمان سیفون زدن کمتر اذیت میشید ولی ماسه باشه برای ماهی ها بهتره.

     پاسخ
 5. محمد علی

  من تو اکواریوم خودم یک پرت نر و یک سورم نر و یک ماکرو و یک لجن خوار دارم اکواریوم آرومی هست فقط روزی یکی دوبار سورم نر اون پرت رو دنبال میکنه ولی نمیزنش با ماکرو هم کاری ندارن فقط بعضی وقت ها دنبالش میکنن که اون ماکرو چون کوچیکتره سریع فرار میکنه در کل زد و خوردی اتفاق نمی افته موقع غذا دادن هم همینطور ……….. میخواستم بدون توی این اکواریوم میتونم یک تگزاس قرمز نگه دارم ؟؟؟؟؟‌ خیلی وقت پبش یک تگزاس اوردم ولی نمیدونم چی شد مرد دکور هم سنگ هست و کوزه و از این جور چیزا ندارم فقط یک درختچه اگه میتونم تگزاس بیارم لطفا جنسیتش و اندازش رو بگین هم بگین اگر هم نمیشه بیارم لطفا چند تا ماهی معرفی کنین تا بتونم بیارم با توجه به ترکیبی که دارم توی ماهی هایی که دارم ماکرو کوچکتر از همه هست بعد پرت و بعد سورم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب کمی دنبال کردن مورد خاصی نداره.
   به نظر بنده تگزاس زیاد جالب نیمشه چون به صورت کلی سیچلاید آمریکایی با سیچلاید آفریقایی سازگاری نداره و ماکرو و تگزاس با هم درگیر میشن.
   ماکرو رو جفت کنید و از رنگ های مختلف ماکرو استفاده کنید.

   پاسخ
   1. محمد علی

    ممنونم از پیشنهادتون اگر برای ماکرو جفت بگیرم به نظرتون کار با تگزاس داره ؟؟ درزم من یک پرت تتو شده قرمز هم دارم میخام با ماهی تگزاس جفتگیری کنه باید چیکار کنم که با تگزاس جفت بشن چون خیلی دلم میخواد تگزاس قرمز داشته باشم

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     گفتم خدمتتون تگزاس و ماکرو سازگاری خوبی با هم ندارن.
     باید تگزاس نر باشه و پروت ماده بعد مدتی در کنار ه مباشن تا به مرور زمان با هم جفت بخورن.

     پاسخ
     1. محمد علی

      مطمعن هستید که پرت و تگزاس با هم کاری ندارن ؟؟؟؟‌میترسم بجای اینگه جفت بخورن هم رو بزنن ماکرو رو مشکلی نیست میشه ردش کرد

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       خب ماهی مهاجم هستند بهتره نر و ماده هم سایز باشن و یک مدت با شیشه از هم جداشون کنید و بعد از اینکه به هم عادت کردن جفتشون بدین.

       پاسخ
 6. AMIRHOSSEINzx

  سلام امروز دیدم بالای سر تگزاسم یه جوش قرمز زده تاحالا ندیده بودم کمکم کنین و بگین این چیه لطفا

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر عکس بذارید بهتر میشه نظر داد اما دو تا حالت کلی داره یا در اثر درگیری و ضربه ایجاد شده که با بالا بردن کیفیت آب خوب میشه و یا جوش چرکی هست که نیاز به تنها یک مرتبه حمام کوتاه مدت تتراسیکلین به مدت ۳ الی ۵ دقیقه داره و نه بیشتر.

   پاسخ
   1. AMIRHOSSEINzx

    جوش چرکی هستش به نظرتون با متیلن بلو یا نمک یا ECTOPARASITE TREATMENT خوب میشه چون دارویی که گفتین ندارم
    با موچین نمیشه درش آورد؟
    واگیر دار هستش؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خواهشا برای دریافت پاسخ صبر کنید و پست اسپم نزنید.
     خب متیلن بلو که ضد باکتری نیست و کاری برای این جوش ها انجام نمیده ضمنا دست کاریش نباید بکنید و نمیشه جوش رو در بیارید.
     واگیر دار نیست.
     تتراسیکلین رو از داروخانه انسانی تهیه کنید.

     پاسخ
 7. عليرضا

  سلام من دوتا تگزاس بالن دارم میخواستم بدونم چقدر بزرگ میشن کنار اسکار باشن مشکلى نداره؟؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   موردی نیست کنار اسکار نگهداری بشن. اما خب تگزاس بالن قرار نیست زیاد بزرگ بشه و مثلا هم سایز اسکار بشه ولی با اسکار هم موردی نداره نگهداری بشن. اگه سایز اکواریوم بزرگ باشه و دکور و مخفیگاه داشته باشید موردی نیست در غیر اینصورت حتما کتک میخورن.

   پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     معمولا ۱۰ – ۱۲ سانت و به ندرت بزرگتر میشن و بستگی به شرایط نگهداری و تغذیه داره هرچند بنده خودم تگزاس ۲۰ سانیت هم داشتم.

     پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تگزاس نر کشیده تر هست و ماده تپل تر باله های پشتی و شکمی ماهی نر نوک تیز تر و کشیده تر هستند اما از ماهی ماده کوتاه تر و لب گرد تر .

   پاسخ
 8. Mahmood

  سلام وقت بخیر
  من یه سیچلاید تگزاس تنها داخل اکواریوم داشتم خیلی سرحال بود یه دونه پروت گرفتم انداختم کنارش خیلی میزدش با شیشه یک روز از هم جداشون کردم بعد شیشه رو برداشتم خیلی بهتر شده بود با پروت یه چند روز گذشت اومدم از فیریزر میگو برداشتم گذاشتم یخش باز شد بعد تیکه تیکه خیلی کوچیک دادم بهشون پروت خیلی بیشتر از تگزاسم خورد صبحش دیدم تگزاس همش میاد روی اب یه گوشه وای میسته خیلی بی حال دم و باله هاشم جمع بودن اصلا بازشون نمیکرد حتی از پروت هم یه کوچولو کتک میخورد الان اومدم خونه میبینم کف اکواریوم کج واستاده.چیکار براش کنم از این حال در بیاد؟ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر ماهی کج بشه و حال حرکت کردن نداشته باشه امید زیاید به زنده موندنش نیست و به احتمال زیاد تلف میشه فقط بهتره با شیشه در همون تانک اصلی جداش کنید تا کتک نخوره. البته در این شرایطی که الان هست بهتره فعلا یک روز هیچ غذایی بهش ندین.
   ضمنا وقتی به دلیل درگیری ماهی ها رو جدا میکنید باید حداقل یک هفته با شیشه از هم جدا باشن و نه فقط یک روز.

   پاسخ
 9. Mahmood

  سلام مجدد
  سیچلاید من که رفته بود کف اب و کج شد بود الان باز یک روزه فقط روی اب میمونه یا میره پشت فیلتر رنگشم تیره تر شده ولی غذا خوب میخوره حمام نمکشم دادم چون دیدم خودشو به سنگا میماله دمارو هم یکم بردم بالا.نمیدونم چرا این ماهی تا چند روزه پیش که انقد سرحال بود و مرتب پروت رو میزد الان انقد ترسو شده و کتک میخوره .باله هاشم کلا جمع میکنه.اگه راهی مونده بگید دوست ندارم ماهی تلف بشه ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با شیشه در همون تانک اصلی از بقیه جداش کنید تا کتک نخوره. کیفیت آب رو هم بالا نگهدارید.
   منتظر نظر سایر دوستان نیز باشید.

   پاسخ
 10. سینا

  سلام این ترکیب خوبه یا نه ? ماهی تگزاس. زندانی. پرت. اسکار. (بلو زبرا. ماکرو)

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بلو زبرا و ماکرو که نمیشه با اینها نگهداری کنید. ضمنا زندانی رو هم بهتره به صورت تک گونه و فقط یک جفت نگهداری کنید چون بزرگ بشه زیاد اذیت میکنه. اما پروت تگزاس و اسکار سایزبندی ماهی ها رو رعایت کنید و دکور و مخفیگاه خوبی داشته باشید ترکیب بدی نمیشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code