گرین ترور

گرین ترور جزو سیکلیدهای آمریکای جنوبی محسوب شده که رنگ امیزی نسبتا زیبایی دارد. گرین ترور را برخی از فروشندگان گرین تیلور یا تیلور سبز نیز میخوانند. نگهداری انها بسیار اسان بوده و در شرایط معمولی هم به خوبی رشد میکنند. این ماهی همه چیز خوار بوده و بهتر است در رژیم غذایی انها از غذای زنده هم استفاده شود. غذاهای هورمنی رنگی و زنده  تاثیر بسزایی روی رنگ گرین ترور دارد.

 

اطلاعات کامل در ادامه متن

ماهی گرین ترور

نام علمی: Andinoacara rivulatus

نام رایج: گرین ترور، گرین تیلور، تیلور

خانواده:سیکلیده (سیچلایدها)

زیستگاه: امریکای جنوبی

دمای مناسب نگهداری: ۲۲ الی ۲۶

پ-هاش: ۷ الی ۸

طول عمر: ۸ الی ۱۰ سال

ماهی گرین تیلور

شناخت: گرین ترور بومی جنوب آمریکا و کشورهای پرو و اکوادور میباشد این ماهی در ایران گرین ترور و گاهی اشتباها توسط بعضی فروشندگان به گرین تیلور نیز معروف است و دارای رنگی بسیار زیبا میباشد. این ماهی همانند بعضی از سیچلاید ها پرخاشگر است و مناسب تانک های اجتماعی نیست. این ماهی گاها با اکارا اشتباه گرفته میشود که شاید بیشتر برای تازه کارها این اتفاق رخ دهد.

گرین ترور

نگهداری: معمولا این ماهیان را بصورت گروهاهی ۶ تا ۷ تاپی در آکواریوم نگهداری میکنند. دکورهای صخره ای به گیاهی برای اکواریوم گرین ترورها ارجعیت دارد چرا که این ماهیان دکورهای صخره ای را بسیار دوست دارند و در کنار انها لذت میبرند و همچنین استفاده نکردن از گیاه طبیعی به این دلیل است که گرین ترورها انها را از بین میبرند. همانطور که قبلا اشاره شد این ماهیان مناسب تانک های اجتماعی نیستند و بهتر است به صورت تک گونه در یک اکواریوم بزرگ نگهداری شوند، در صورت تمایل به نگهداری انها در یک تانک دسته جمعی گونه های امریکایی و مرتبط با زیستگاه این ماهی در اولویت هستند و در این صورت فضا و دکور فراوان در همزیستی و نگهداری بدون دردسر انها نیز حیاتی خواهد بود. 

گرین ترور

تغذیه: میگو، ماهی زنده طعمه، دل گوساله یا گاو، مواد سرشار از پروتئین و حتی غذاهای اماده و تجاری را میپسندند

تشخیص جنسیت :گرین ترور نر در هنگام بلوغ دارای برامدگی زیبا بر روی سر خودش است. در صورتی که ماهی ماده دارای سری معمولی است و ماهی نر معمولا درشت هیکلتر و بزرگتر از ماهی ماده میباشد. مانند اسکار و بعضی از سیکلیدهای دیگر در هنگام تخمریزی میتوان اندام تناسلی “ر” شکل نرها و “ع” شکل ماده ها را مشاهده کرد در ماهیان نر دارای رگچه های معمولا آبی رنگ ودر باله زیرین از تنه تا کمی به طرف پائین باله ها دارای رنگ آبی هستند ولی ماده های دارای رنگ سبز و سبز زیتونی برای رگچه ها و باله زیرین قسمت حاشیه چسبیده به بدن هستند نرها اصولا دارای رنگی تندتر میباشند

گرین تیلور

تکثیر:مانند اسکار و اکثر سیکلیدها عادت به تخمگذاری بر روی سطوح صاف را دارند و والدینی بسیار خوب برای تخم ها و بچه های خود هستند و از بچه ها و تخم های خود بشدت مراقبت میکنند پس در هنگام تخمریزی و مراقبت از بچه هایشان نباید ماهی دیگری جز پدر و مادر گرین ترور در تانک باشند و باید استرس را از آنان دور کرد و شرایط مناسبی یرای آنها پدید آورد. نکته منفی که میتوان در تکثیر این گونه یاداور شد جفتیابی انها میباشد که در صورتی که نر ماده را نپسندد به احتمال قوی ان را خواهد کشت که در جفت انداختن تکی (فقط نر و ماده) در یک تانک باید دقت کافی را در این مورد داشت

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,363 دیدگاه در “گرین ترور

 1. جواد

  سلام دوستان
  نوزاد ماهی گرین چند ماهه بالغ میشه
  غذا چی بدم زود رشت کنن
  آرتمیا هچ شده میدم ولی مثل اینکه نمیخورن چون ته آکواریوم روی سنگا پر ازآرتمیا شده
  البته شاید بلد نیستم درست هچ کنم لطفا روش هچ کردن تخم آرتمیا رو توضیح بدین
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید از ارتمیای تازه هچ شده استفاده کنید یعنی همون روز ارتمیا رو هچ کرده باشید تا خیلی ریز باشه و پوسته نرمی داشته باشه تا توسط لاروهای تازه به دنیا اومده شکار و خورده بشه اما آرتمیا یکی دو روز بمونه پوسته اون سفت میشه و دیگه قابل خوردن توسط لاروهای یکی دو روزه نیست.
   روش هچ کردن آرتما در سایت هست مطالعه بفرمایید.
   سرعت رشد بچه ماهی ها بستگی به شرایط نگهداری داره حجم آب – کیفیت آب – تراکم ماهی و کیفیت و میزان تغذیه و نور و دما و ….

   پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اگه سوال در جای مناسبی ارسال نشده باشه یا سوال تکراری باشه یا شرایطی رو داشته باشه که طبق قوانین و چهارچوب این سایت نیست حذف میشه.

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     این مورد زیاد پیش اومده که دوستان جای سوالشون رو فراموش کردند و یا سوال و جواب ها زیاد بوده و در صفحه قبل قرار گرفته پس صفحه قبل رو هم نگاه کنید.
     البته اگر اون شرایطی که آقا شهریار فرمودند بوده حتما سوالتون حذف شده.

     پاسخ
 2. جواد

  سلام
  شرمنده دوستان که این همه سوال می پرسم
  آکواریوم بچه ماهی های گرین من پر شده از کرمای قرمز رنگی که قبل از پوست انداختن سیاه هستن
  پوستاشون جمع میشه روی آب
  این کرما از وقتی دیده شدن که من به بچه ماهی ها تخم آرتمیا هچ شده دادم
  میشه راهنمایی کنین بدونم اینا چی هستن برا بچه ماهی ها ضرر دارن یا نه بچه ماهی ها اندازه نوزاد گپی هستن ولی کرمای قرمز رنگ نیم سانتی متر هستن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دقیق نمیدونم چی هستند بهتره ازشون عکس بذارید ممکنه لارو پشه باشند اگر بچه ماهی ها ازشون تغذیه کنند که خوبه در غیر اینصورت باید به نحوی اونها رو خارج کنید.

   پاسخ
 3. جواد

  سلام
  دوستان میخواستم بدونم با وجود اینکه من ضد قارچ به آب آکواریوم اضافه کرده بودم تخم های ماهی گرین من پشمکی شدن واز بین رفتن این دفعه توی بشقاب ملامین تخم کرده بودن آیا بشقاب ملامین باعث از بین رفتن تخم های ماهی میشه‌؟
  ممنون از راهنمای دوستان

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   سلام
   خب معلومه کیفیت آب پایین بوده چون کیفیت آب پایین باشه هر چقدر هم بریزید جواب نمیده باید سیفون منظم بکنید
   ضد قارچ هم نباید بزنید فقط متیلن بلو تاثیر داره
   ملامین نمی‌دونم چیه و داروی آبزیان نیست هر چی هست

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   ظرف و بشقاب ملامین مشکلی نداره .
   از ضد قارچ و یا متیلن بلوی معتبر و مارک دار باید استفاده کنید نه از داروهایی که آدرس و مشخصات تولید کننده ندارند.

   پاسخ
 4. AliR

  سلام ایا ماهی گرین ترور با سیچیلاید بلک دایموند جفت میشن؟

  پاسخ
 5. محمود

  با سلام و درود فراوان خدمت دوستان
  آقا من هشت تا از این ماهی(پنج سانتی) برای اک ی متری با ظرفیت ۸۰ لیتر خردیم الآنم دوتا سوال از محضر بزرگان دارم اینه که با لجن خوار چه سایزی بندازم داخل تانک واین که با سورم سازگاری داره با خیر ممنون

  پاسخ
  1. A.R

   سلام من تا اونجا که میدونم گرین ترور ازارش به چیزی نمیرسه چون دیدم تا حالا با دالرم نگه دارن و سورم هم ماهیه ارومیه در مورد این موضوع منتظر بمون شاید بقیه بهتر من بدونن من اکم ۴۰ لیتر یه لجن خوار ۱۲ سانتی دارم که عالیه شما اگه میخوای خوب باشه ۱۶ یا ۱۷ بخر که خوب باشه و عالی ولی حتما منتظر نظرات بقیه بمون چون میخوای پول بدی ضرر نکنی یه وقت

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   گرینترور اوایل انتقال به آک و تا زمانی که جا بیوفته بی دست و پا هست و ممکنه کتک بخوره اما جا بیوفته و غذا خور بشه ماهی مهاجمی هست.
   فعلا با سورم قابل نگهداریه اما خود این ۸ گرین ترور بالغ که بشوند حتما درگیری شدی دبین اونها پیش میاد و باید تعدادی رو رد کنیدبره و نهایتا یک یا دو جفت رو نگهداری کنید. کت فیش هم پلیکو معمولی و در سایز مناسب باشه موردی نداره.

   پاسخ
  3. Soheil

   سلام
   بله.با سورم سازگاری داره،بشرطیکه سورم ازش بزرگتر باشه از قبل در آوکواریوم باشه سورم رو

   پاسخ
 6. علی

  سلام
  شنیدم که گرین ترور با پرت جفت میخورن، درسته؟

  پاسخ
 7. Mahdi.B

  سلام برای این که گرین ترور تخم ریزی کنه باید چند تا ماده با چند تا نر وجود داشته باشه ؟دما باید چقدر باشه ؟ شرایط تغذیه باید چه جوری باشه؟ آیا با وجود سیلور دالر و سیلور شارک تخم ها سالم می مانند و آیا گرین ترور بعد از این که لاروها به دنیا آمدند از لارو ها مراقبت می‌کنندآیا بعد از به دنیا آمدن باید سیلور دالر و سیلور شارک را خارج کرد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   گرین ترور توی گله بهتر جفت خودش رو انتخاب میکنه و جفت میخوره اما زمانیکه جفت شد باید تنها باشه یک نر و ماده تنها و سایر ماهی ها رو باید جدا کنید تا کشته نشوند ضمنا برای خود گرین ترور هم نیز باید دکور و مخفیگاه بذارید تا ماهی ضعیف تر کشنه نشه همین الان هم سیلور دالر و سیلور شارک اضافه هستند و باید توسط گرین ترور ها کشته بشن همینکه زنده هستند جای شکر داره زودتر جداشون کنید.
   گرین ترور ممکنه جفت خودش رو هم بکشه.
   کیفیت آب باید بالا باشه دکور داشته باشید کوزه برای تخم ریزی خوبه. غذای متنوع و مقوی باید بخورند و سایز مولد ها باید مناسب باشه و حداقل یک سال تا یک سال و نیم سن داشته باشند ضمنا اینکه تخم ها و یا لاروها رو بخورند یا نه بستگی به شرایط نگهداری و خود مولد ها داره بهتره تخم ه ارو جدا کنید و یا زمانیکه تخم ها هچ شدند والدین رو از لاروها جدا کنید.

   پاسخ
 8. Mahdi.B

  من چهار تا گرین ترور دارم یکی از گرین ترور ها همش دنبال اون سه تای دیگه مکنه فکر کنم قلمرو طلب شده باید چیکار کنم که به بقیه حمله نکنه؟ ممکنه گرسنگی پرخاشگریشو زیادتر کنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید دکور و مخفیگاه رو زیاد کنید به احتمال زیاد این یکی نر هست و اگر با یک ماده جفت خورد این جفت رو از بقیه جدا کنید.
   گرسنگی ماهی مهاجم رو مهاجم تر میکنه.

   پاسخ
 9. ناشناس

  سلام
  حداقل چند لیتر می خواد؟؟؟؟؟

  پاسخ
 10. .Mahdi

  برای ماهیای بالغ حدود ۱۲۰ سانت باید طول آکواریومشون باشه و حدود ۲۰۰ لیتر حجم

  پاسخ
 11. Mahdi.B

  سلام از بین سیچلاید های اوراتوس و دیماسونی و جویل فیش و بورلی و مارمالاد و پینک چند تاشون با گرین ترور سازگاری دارند؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به صورت اصولی هیچ کدوم چون همگی سیچلاید آفریقایی هستند و گرین ترور آمریکایی هست البته گرین ترور با تگزاس و پروت همسایز و داشتن فضا و مخفیگاه کافی مشکلی نداره.

   پاسخ
 12. دانیال

  سلام دو تا سوال داشتم. اولی اینکه گرین ترور رو باید از بچگی با هم نگهداشت تا دعوا نکند؟؟
  و دومی اینکه ۲ تا گرین ترور رو آک چند لیتری میشه نگهداشت؟؟؟
  لطفا راهنمایی :)))
  ممنون از سایت باحال و مطالب عالیتون.

  پاسخ
 13. mahdi500

  سوال اولتون نه نیازی نیست.میشه با معرفی درست دوتا ماهی رو در سایز بزرگ ب تانک اضافه کنی.ولی اگه از بچگی داشته باشی جالبتره.
  سوال دومتونم برا نگهداری اصولی حداقل ۶۰ لیتر ب بالا.

  پاسخ
 14. Mahdi.B

  سلام آیا سیچلاید های آمریکایی که گرین ترور جزو اون ها هست نفخ می کنند ؟و به چه دلیلی نفخ می کنند ؟ و درمانش چی هست؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای همه احتمالش هست از خوردن غذای فاسد و تاریخ مصرف گذشته و غذای خیلی سنگین و یا غذای مونده در اب مشکلات گوراشی پیدا کنند.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code