گرین ترور

گرین ترور جزو سیکلیدهای آمریکای جنوبی محسوب شده که رنگ امیزی نسبتا زیبایی دارد. گرین ترور را برخی از فروشندگان گرین تیلور یا تیلور سبز نیز میخوانند. نگهداری انها بسیار اسان بوده و در شرایط معمولی هم به خوبی رشد میکنند. این ماهی همه چیز خوار بوده و بهتر است در رژیم غذایی انها از غذای زنده هم استفاده شود. غذاهای هورمنی رنگی و زنده  تاثیر بسزایی روی رنگ گرین ترور دارد.

 

اطلاعات کامل در ادامه متن

ماهی گرین ترور

نام علمی: Andinoacara rivulatus

نام رایج: گرین ترور، گرین تیلور، تیلور

خانواده:سیکلیده (سیچلایدها)

زیستگاه: امریکای جنوبی

دمای مناسب نگهداری: ۲۲ الی ۲۶

پ-هاش: ۷ الی ۸

طول عمر: ۸ الی ۱۰ سال

ماهی گرین تیلور

شناخت: گرین ترور بومی جنوب آمریکا و کشورهای پرو و اکوادور میباشد این ماهی در ایران گرین ترور و گاهی اشتباها توسط بعضی فروشندگان به گرین تیلور نیز معروف است و دارای رنگی بسیار زیبا میباشد. این ماهی همانند بعضی از سیچلاید ها پرخاشگر است و مناسب تانک های اجتماعی نیست. این ماهی گاها با اکارا اشتباه گرفته میشود که شاید بیشتر برای تازه کارها این اتفاق رخ دهد.

گرین ترور

نگهداری: معمولا این ماهیان را بصورت گروهاهی ۶ تا ۷ تاپی در آکواریوم نگهداری میکنند. دکورهای صخره ای به گیاهی برای اکواریوم گرین ترورها ارجعیت دارد چرا که این ماهیان دکورهای صخره ای را بسیار دوست دارند و در کنار انها لذت میبرند و همچنین استفاده نکردن از گیاه طبیعی به این دلیل است که گرین ترورها انها را از بین میبرند. همانطور که قبلا اشاره شد این ماهیان مناسب تانک های اجتماعی نیستند و بهتر است به صورت تک گونه در یک اکواریوم بزرگ نگهداری شوند، در صورت تمایل به نگهداری انها در یک تانک دسته جمعی گونه های امریکایی و مرتبط با زیستگاه این ماهی در اولویت هستند و در این صورت فضا و دکور فراوان در همزیستی و نگهداری بدون دردسر انها نیز حیاتی خواهد بود. 

گرین ترور

تغذیه: میگو، ماهی زنده طعمه، دل گوساله یا گاو، مواد سرشار از پروتئین و حتی غذاهای اماده و تجاری را میپسندند

تشخیص جنسیت :گرین ترور نر در هنگام بلوغ دارای برامدگی زیبا بر روی سر خودش است. در صورتی که ماهی ماده دارای سری معمولی است و ماهی نر معمولا درشت هیکلتر و بزرگتر از ماهی ماده میباشد. مانند اسکار و بعضی از سیکلیدهای دیگر در هنگام تخمریزی میتوان اندام تناسلی “ر” شکل نرها و “ع” شکل ماده ها را مشاهده کرد در ماهیان نر دارای رگچه های معمولا آبی رنگ ودر باله زیرین از تنه تا کمی به طرف پائین باله ها دارای رنگ آبی هستند ولی ماده های دارای رنگ سبز و سبز زیتونی برای رگچه ها و باله زیرین قسمت حاشیه چسبیده به بدن هستند نرها اصولا دارای رنگی تندتر میباشند

گرین تیلور

تکثیر:مانند اسکار و اکثر سیکلیدها عادت به تخمگذاری بر روی سطوح صاف را دارند و والدینی بسیار خوب برای تخم ها و بچه های خود هستند و از بچه ها و تخم های خود بشدت مراقبت میکنند پس در هنگام تخمریزی و مراقبت از بچه هایشان نباید ماهی دیگری جز پدر و مادر گرین ترور در تانک باشند و باید استرس را از آنان دور کرد و شرایط مناسبی یرای آنها پدید آورد. نکته منفی که میتوان در تکثیر این گونه یاداور شد جفتیابی انها میباشد که در صورتی که نر ماده را نپسندد به احتمال قوی ان را خواهد کشت که در جفت انداختن تکی (فقط نر و ماده) در یک تانک باید دقت کافی را در این مورد داشت

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,433 دیدگاه در “گرین ترور

 1. شهریار (onlypet.ir)

  سلام
  سوالاتتون رو کامل بپرسید چون ممکنه مشخص نشه در مورد چی صحبت میکنید و خوندن کامت های قبلی برای به دست اوردن منظور شما یکم سخته
  حتما و صد در صد لازم نیست دو طرف کوزه باز باشه. تو کوزه بسته، روی سنگ، شیشه یا هر جایی ممکنه تخم ریزی کنن
  اول نر و ماده رو باید تشخیص بدید که تو گرین ترورهای نسبتا بزرگ کاملا مشخصه ولی کوچیکا یکم سخته و باید از روی رنگ و اندام و شکل و شمایلشون تشخیص بدید که واسه همین گفتم سخته
  زمانی میفهمید که جفت خوردن که رفتار جفت و تخم ریزی رو بروز بدن. کنار هم شنا کنن، سنگ یا کوزه یا … رو تمیز کنن، باله ها رو بلرزونن، لب بگیرین و …….
  موفق باشید

  پاسخ
 2. سامان

  من هفت دقیقه توی تترا سایکلین اندا ختم اما درست نشدن با ید چه مدت توی محلول نگه دارم کی معلوم میشه که درست شدن البته کمی حا لشون خوبه دارن شنا میکنن اما هنوز غذا نمی خورن باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   قرار نیست به این زودی خوب بشن و فوری غذا بخورن به ماهی شوک وارد شده و همون روز اول غذا نخوردن طبیعی هست تا دو روز آینده باید به غذا خوردن بیاد درضمن برای شروع از کرم خونی منجمد استفاده کنید و یا غذای مورد علاقش که قبلا می خورده براش بریزید. غذا بدین و از جلوی آکواریوم برید کنار تا بخوره چون ممکنه با حمام دادنش باعث ترس ماهی شده باشید.

   پاسخ
 3. سامان

  سلام سه روز از درما نشون گزشته و هنوز هیچی نمی خورن و به رنگ سفید مدفوع میکنن باید چیکار کنم تا درست شن میترسم مااهی های دیگه رو هم مریض کنن.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب این سخت شد بعد از سه روز باید غذا میخوردن !!! گفتین هفت دقیقه حمام تتراسایکلین دادین که خیلی خوبه فقط خیلی فوری یه حمام میترونیدازول به مدت ۱۰ دقیقه بهشون بدین و مقداری نمک بدون ید هم به حمام اضافه کنید حتما از کرم خونی منجمد برای تغذیه استفاده کنید می خورن اگه نخوردن بچه گوپی یا مولی و یا زبرا براشون بخر بده بخورن.

   پاسخ
 4. سامان

  من حمام میترو ندا زول به مدت ۱۵ دقیقه براشون دادم میخواستم بدونم این بیماری برای ماهی هابعدی که سرایت نمیکنه چون یکی از ما کرو ها هم به رنگ سفید داشت مدفوع میکرداما حالش خوبه و خوب غذا می خوره اون هم بی مار شده یا عادیه .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   احتمالا ماکرو هم مریض باشه جهت اطمینان اون رو هم حمام میترونیدازول بدین.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله سرایت میکنه. اگه همه ماهیا مریضن بهتره درمان رو تو تانک اصلی پیاده کنید. اونم با سیفون کردن، اضافه کردن نمک و استفاده از داروهای تجاری مخصوص اکواریوم
   موفق باشید

   پاسخ
   1. mrs

    ببخشید میشه اونهارو با متیلین بلو درمان کرد؟اخه من نایف دارم انگل پوستی داشت با متیلین درمان شد.

    پاسخ
 5. غفور

  سلام .اقا شهریار ترور ها با ید چند سانت باشن تا ما بتونیم ازشون بچه به دنیا بیا ریم ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به سن و شرایط نگهداری و نوع تغذیه داره ولی در کل از ۶ سانت به بالا تکثیر میشن.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   چند سانتش مهم نیست و نر و ماده با هم تفاوت سایز دارن. اصولا سن ماهی مورد نظره که واسه گرین ترور ۶ الی ۷ ماهگی بالغه و میشه ازش بچه گرفت
   موفق باشید

   پاسخ
 6. عرفان

  سلام . من دوتا ترور کوچیک دا رم فرو شنده گفت که نرو ماده هستن نر داره ماده رو میزنه من جدا کردم به طوری که همدیگهرو نبیند می خواستم بدونم وقتی بزرگ شدن پس از جند ماه و به چه اندازه ای باید برسن تا بندا زم کنار هم تا تخم گزاری کنن واین که اونا هم دیگه رو پس ازمدتی فرا موش می کنن یا این که هم دیگه رو به خاطر دارن و اگه بندازم کنا ر هم هم دیگه رودوبا ره میزنن و امکان نداره جفت بشن منو را هنمایی کنید.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اشتباه کردین کاری کردین که همدیگه رو نبینند !!!! باید با یه شیشه از هم جداشون کنی تا هم رو ببینن و با هم آشنا بشن بعد شیشه رو برداری و جفت بشن.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بهتره هم دیگه رو ببینن. اصلا دلیلی نداره که هم دیگه رو فراموش کنن دعوا نشه. همین الان یه گرین ترور دیگه بخرید باز دعواست و تو خانواده سیچلایدها یکم عادیه. چه هم دیگه رو ببینن چه نبینن اگه نر و ماده باشن و بالغ برای کنار هم قرار دادنشون باید به برخی مسائل توجه کنید. همینطور که اقا مجتبی گفتن باید یه مدت هم دیگه رو ببینن و بعد کنار هم قرار بگیرن (نر و ماده بالغ). باید کنترلشون کنید که درگیری خونین پیش نیات و ….
   موفق باشید

   پاسخ
 7. سامان

  سلام ترور های من خوب شدن اما هنوز هیچی نمی خورن کرم خونی هم نمی خو رن و بچه گوپی هم نمی خورن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   از غذای مورد علاقه شون که قبلا میخوردن و یا کرم خونی منجمد استفاده کنید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   کم کم به غذا میان. همون بچه گوپی ها مناسب تغذیشونه. نمیدونم چطور متوجه شدید که کامل خوب شدن. مدفوعشون به حالت طبیعی برگشته؟؟ میتونید یه ویتامین س تو تو ابشون حل کنید. البته نه تو لیتراژ بالا که اثری نداره
   موفق باشید

   پاسخ
 8. ناشناس

  سلام>><<من دو تا گرین ترور دارم چیکار باید بکنم تا این دوتا باهم جفت بخورن؟با تشکر از آقا مجتبی و آقا شهریار عزیز و سایر دوستان که به سوالات ما جواب میدن.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچکاری درمورد گرین ترور نباید انجام بدین باید خودشون بخوان!!!!
   فقط اگر درگیری پیش اومد با یه شیشه از هم جداشون کن تا هم رو ببینن و بعد از یک هفته ده روز شیشه رو بردار ببین چی میشه.

   پاسخ
   1. AC120

    من دوتا دارم جفتشون زدم خلاصه ببین روز اول تا هفته اول خیلی به هم میپرن
    بعد بگذره کم کم کاری بهم ندارن
    بعد یه کم دیگه بگذره با هم دوست میشن شماره میدن و …. :دی

    پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   فقط شرایط رو براشون محیا کنید. اول ببینید جفت بالغ دارید، بعد انتقال به تانک تکثیر و محیا کردن شرایط تکثیر که در مورد انواع سیچلایدها بارها در سایت توضیح داده شده و گرین ترور هم فرقی نداره، صبر و کنترل.
   موفق باشید

   پاسخ
 9. ناشناس

  اقا من دوتا گرین ترور دارم یکیشون ۱۵ سانتی یکیشونم ۷ ولی خوب رنگ بدنشون همچین پررنگ نیست (یه رنگ سبز مثل عکس سومی شما دارن سر باله هاشون نارنجیه و ریشاشون هم ابیه ….) ولی گرین ترورایی دیدم که همچین بدنشون پررنگ تره و یه جورایی رنگش زنده تره (یعنی جای اینکه ور به سفید بزنه به سبز پررنگ میزنه) چیکار کنم مثل اونا بشن؟ ضمنا غذا رنگی هم ج نداده :دی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   گرین ترو در آب شفاف و تازه خوش رنگ تره – تنوع غذایی هم مهمه.

   پاسخ
   1. سجاد اسدی

    آب شفافه به لطف فیلتر هر هفته هم سیفون میشه …
    تنوع غذایی چه غذاهایی بهش بدم که تو اکواریم فروشیای کرمان گیر بیاد

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     به به همشهری شدیم که.
     همه نوع غذای شرکتی و آماده از شرکتهای – تترا – تروپیکال – سرا – آزو و … تا دلت بخواد هست فقط باید پول خرج کنی !!!!!!
     یه چیزی یادم رفت خدمتت بگم اون هم اینکه ممکنه نژاد گرین ترور شما این رنگی باشه و بهتر از این نشه.
     درضمن غذای گوشتی دست ساز هم بهش بدین مثل دل گاو چرخ کرده.

     پاسخ
 10. سبحان

  سلام
  من ۵ تا پرت . ۲ تا گورامی دارف . ۲ تا لوچ . ۱ بلک گوست (که البته خورده شد) . ۱ اسکات سبز رو تو یه آکواریم ۱۲۰ لیتری نگه داری میکردم که پرتا شروع به تخم ریزی کردند. بین ماهی ها (مخصوصا لوچ) و پرت ها روی تخم ها دعوا شد که در نتیجه بر اثر پاره شدن باله های پرتا گوشه گیر شدنو مردن
  منم همه ی ماهی هارو پس دادم
  با توجه به گفته های بالا دیگه نمیخوام ماهی ماده بگیرم و میخواستم بپرسم ۲ تا گرین ترور نر کنار هم (البته در سایز های یکسان) دچار مشکل نمشن؟
  دگه چه سیچیلایدی بریزم توش؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   گرین ترور شانسی هست بعضی وقتا و در موارد استثناء با هم میسازند و بعضی موارد حتی جفت خودش رو هم میکشه حالا من چی بگم به شما پس بهتره گرین ترور جفت بخرید.
   اصلا چرا ماهی ماده نخرید فکر میکنید نر ها بهترند سخت در اشتباهید!!!!!!
   اگر هم لوچ ها پروت ها رو کشته اند !!!!!!!!!!!! همون بهتر که کشته شدن اینا دیگه چطور پروت هایی بودن که از لوچ کتک خوردن !!!!
   بهتره یک ترکیب از انواع سیچلایدهای مالاوی نگهداری کنید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   واقعا متاسفم. به هر حال به نظر من اصلا دو تا ترور نر نگیرید که کاملا ریسکه. حتی نر و مادهشون هم همینطور… خیلی میخواید راحت باشید از هر سیچلایدی فقط یه دونه بخرید…… (نظر شخصی بود)
   موفق باشید

   پاسخ
 11. سبحان

  سلامی دوباره
  رفتم یه گرین ترور با ۲ تا سیچیلاید (که فکر کنم گرگی) گرفتم که از ثانیه اول گرین رو زدن (البته گرینه بزرگتر بود ) و باله هاش ریش ریش شد چون زایشگاه پر بود نتونستم جدا شون کنم دیدم گرین حرکت نمیکنه و دهنشم بازو بسته نمیشه و چشمشم سفید شده بردم پسش دادم البته من دعواشونو طبیعی میدونمو ناراحت نشدم
  سوال من اینه که من به ماهیام روزی ۳ تا ۵ بار غذا میدم آخه به دست عادت دارنو دستو میبینن میان برا غذا. فروشنده گفت غذا زیاد بدی مریضی روده ای میگیرن راست میگه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چه خبره اینقدر غذا میدین !!!!!!!!! به دست عادت دارن یعنی چی ؟؟؟؟؟؟ خب هر وقت دستتون رو بیارید جلوی آکواریوم اگر ماهی ها سالم باشند حتما میان روی آب دلیل نمیشه ۳ تا ۵ بار بهشون غذا بدین.
   بله مریض میشن و همه شون رو از دست میدین ها .
   بهتره به ماهی ها دو وعده و به بچه ماهی ها سه وعده بیشتر غذا ندین از ساعت ۶ عصر به بعد هم هرگز غذا ندین – یک روز در هفته هم کلا روزه بگیرن و هیچ غذایی بهشون ندین تا روز بعد – در هر وعده به اندازه ای غذا بدین که طی دو تا سه دقیقه کل غذا ها خورده بشه و به همه هم برسه و اگر در همین وعده هم غذا زیاد بدین ماهی ها مریض میشن – هرچی ماهی شکمش سبکتر باشه تحرک بهتری داره و آکواریوم تمیز تر هست و آب هم آمونیاک کمتری داره و کمتر هم مریض میشه و عمر بیشتری هم میکنه.

   پاسخ
 12. محمد

  سلام
  من حدود ۲ ماه پیش دو تا گرین ترور خریدم که یکیشون هم غذا خوب میخوره و خوب رشد کرده اما او یکی همیشه یه گوشه آروم میگیره و غذا هم نمیخوره یا حد اقل من نمیبینم بخوره از نظر شکل ظاهری سالمه ولی تنها مشکلش رشد نکردن سایزی هست لطفا راهنمایی کنین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظر من از این یکی میترسه بیاد غذا بخوره بهتره توی همین تانک با یه شیشه یه مدت جداش کنید و با غذای گوشتی تقویتش کنید و یک وعده بیشتر از بقیه بهش غذا بدی هرچند همین کار هم ریسکه چون ممکنه بترسه و یه مدت غذا نخوره و یا وقتی شیشه رو برداشتی بینشون در گیری بشه اصلا برای همین گفتم با شیشه جداش کنید که هم رو ببینند و بعدا درگیری پیش نیاد. انشاالله موردی نداره.

   پاسخ
   1. محمد

    متشکر و ممنون امتحان میکنم راستی دو تا رد اسکات هم دارم که هر جفت هم رشت کردن هم کاملا سالم هستن ولی یکیشون مرتب اون یکی رو میزنه و اون یکی هم دفاع نمیکنه فقط فرار میکنه و کتک می خوره

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     دو تا اسکات از هر نوعی باشه کمتر با هم میسازن و مدام قوی تر ضعیف تر رو میزنه. باز خوبه اندازه همدیگه رشد کردن. بهتره دکر اکواریومتون رو افزایش بدید. همین. کار دیگه نمیشه کرد
     موفق باشید

     پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   احتمالا از گرین ترور دیگه کتک میخوره و میترسه برای غذا بیات. همونطور که اقا مجتبی گفتن جداش کنید و یه برسی روش انجام بدید، ببینید غذا میخوره و وضع جسمیش چطوره
   موفق باشید

   پاسخ
 13. reza

  سلام
  یه جفت گرین ترور دارم با هم جفت خوردن وی ماده,نرش رو میزنه مشکل چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مشکلی وجود نداره طبیعیه. اصلا از کجا معلوم با هم جفت خوردن.اگه درگیری شدیده با شیشه جداشون کنید و چند روز دیگه شیشه رو بردارید. به احتمال قوی مشکل حل میشه. نشد مجددا شیشه رو بذارید و بردارید تا با هم کنار بیان.
   موفق باشید

   پاسخ
   1. reza

    خودم دیدم داشتن جفت میخوردن لب هاشون رو به هم قف کرده بودن برای مدت طولانی

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     خب مشکلی نیست دوست من!! هنگام جفتگیری هم ممکنه درگیری پیش بیات و یکی از ترورها دیگری رو بکشه. که اکثرا نر ماده رو میکشه. به هر حال همونطور که گفتم باید کنترل کنید و اگه میبینید درگیری داره به خون و خون ریزی میکشه با شیشه جداشون کنید و مجددا بعد از چند روز شیشه رو بردارید و کنار هم قرارشون بدید. این کار بیشتر مواقع جواب میده و برای تکثیر از همین روش استفاده میکنن تا به نتیجه برسن
     موفق باشید

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     بنظر من فقط یک کوزه براشون بذارید تا برن داخلش و آروم میشن یه نظر شخصی بدم اصلا جداشون نکنید جدی میگم یکبار یه جفت گرین ترور بزرگ داشتم خیلی خوشگل و قشنگ باور کن تک بودن ولی وقتی جداشون کردم و دوباره کنار هم قرار گرفتند خیلی بدتر شد تا شب مشکلی نداشتند فقط کمی درگیر شدند که اون هم طبیعی بود اما صبح که بیدار شدم ماده از بس کتک خورده بود مرده بود و هیچ جای سالمی توی بدنش نبود !!!!!!

     پاسخ
 14. akbar

  سلام
  یه سوال مهتابی به رشد ماهی کمک میکنه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مهتابی مورد نظر شما رو نمیدونم ولی نور صد در صد تاثیر گذاره.
   بهتره از یه نور با طیف کامل استفاده بشه نه مهتابی های معمول که فقط روشنایی دارن
   موفق باشید

   پاسخ
 15. Amir

  Sallam
  bayad begam in mai khaili aroome bar axe oon chizi ke hame ja neveshte
  inke size bozorgesh mahiaye koochiktaro mizane inam 1 chize tabiiye hameye mahia in sheklian bayad mahiaye ham sizo baham negah dasht va tank monasebe oon tedad mahi bashe
  vaghti mahi fazaye kafi baraye shena nadashte bashe be baghie hamle mikone
  vali tanketoon ke bozorg bashe hich moshkeli pish nemiad
  man tankam 1.2*.6*.7 va flower box ba green teror va severome sabz va pangoosie khaldar ro baham negah midaram hich moshkeliam nadaram

  پاسخ
 16. mohammad

  با سلام
  من دو تا گرین ترور در حدود ۱۰ سانت دارم که در تعیین جنسیت شان مشکل دارم البته با هم درگیری ندارند و از یکدیگر لب می گیرند لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تشخیص جنسیت شون خیلی تابلو هست از روی باله های دمی – باله شکمی که از نرها نوک تیزه و از ماده ها لب گرد – فرم بدن ماده کمی گرد تره – شکم ماده متورم تره و از نر کشیده تره – روی سر نر قوز داره و از ماده نداره و …
   ممکنه از مال شما جفت باشند و شاید هم هردوتاشون ماده باشند که بعیده چون ماده گرین ترور کم گیر میاد.

   پاسخ
 17. mohammad

  با سلام و خسته نباشید
  هرچی نگاه کردم تفاوت آشکاری بینشون نبود انتهای باله و دم یکی سفید و دیگری نارنجیه.البته امروز دیدم انتهای دم ماهی دم نارنجی توسط دیگری صدمه دیده.
  آیا لب گرفتن نشانی قطعی بر جفت بودن نبود؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه لب گرفتن نشانه قطعی جفت بودن نیست.
   رنگ باله و دم اصلا مهم نیست اون بستگی به نژاد گرین ترور داره اما در کل اگر بالغ باشن تشخیص نر و ماده بودنشون خیلی تابلوه.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code